Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Παναγιώτης Χριστόπουλος Μαιευτήρας-Γυν/γος,Ειδικός Γυναικολόγος Παιδιών


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!έχω μια κόρη 3,5 χρόνων και μετά προσπαθειες για 2 παιδάκι αποτυχημένες.μια παλινδρομη μια εξωμητρια με αφαίρεση αριστερής σάλπιγγας και μια βιοχημική.έκανα εξετάσεις θρομβοφιλιαΣ και μόνο ο παράγοντας wfag είναι αυξημένοΣ.ο γιατρός ν είπε ότι σε επόμενη προσπάθεια θα πρέπει να κάνω Αντιθρομβωτικες ενέσεις για τον λογο αυτό και για φλεβιτιδα.το ερώτημα μου εείναι το εξής. Τελευταία περίοδος με σταθερ κυκλο 15 -7 και επαφή κάθε 2 μέρες .1-8 πήγα για τεστ Παπ και υπεριχο ο οποίος ήταν καθαρός και φάνηκε ότι είχε γίνει ωορρηξία απο τη δεξιά ωοθηκη.μετά από 2 μέρες παρατήρησα λευκά πηχτα υγρα που μετά γίνανε γαλακτερα( αοσμα)υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; Και κάτι αάλλο, είναι απαραίτητο να υπάρχει πόνος στο στήθος; Αν θυμάμαι καλά στην πρωτη μου εγκυμοσύνη δεν ειχα.σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!uh

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 750
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα γιατρέ. Έχω μια κόρη 10,5 ετών. Κάναμε ορμονικές εξετάσεις και η Ωχρινοτρόπος ορμόνη LH είναι 4,1 και η Δ4 Ανδροστενεδιόνη 74mg/dL. το ύψος της κόρης μου είναι 1,54 και 43 κιλά και η οστική της ηλικία είναι 11. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι θα της έρθει άμεσα η περίοδος και ότι πρέπει να ανασταλλεί για να μπορέσει να φτάσει στο μέγιστο δυνατό ύψος (εγώ έχω ύψος 1,61 και ο άντρας μου 1,83), γιατί διαφορετικά λέει θα πάρει το πολύ 6 πόντους και για να αποφευχθούν διάφορα άλλα προβλήματα που προκύπτουν στην πορεία από την εμφάνιση της περιόδου σ' αυτή την ηλικία. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να παρέμβω ή όχι και θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σ' αυτό. Να προσθέσω επίσης ότι εγώ αδιαθέτησα για 1η φορά 11,5 χρονών.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας Γιατρε θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο υπαρχει πιθανοτητα οταν εχει υπαρξει σεξουαλικη επαφη την 8η μερα του κυκλου (με σταθερο κυκλο 28-30 μερες) και χωρις να εχει εκσεπερματωσει ο αντρας μεσα στην γυναικα λ, για εγκυμοσυνη

Λιγοστες ετσι?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Aγαπητε κυριε Χριστοπουλε, ευχαριστουμε για τη διαθεση σας για γραπτη επικοινωνια.

Η αδερφη μου μετα απο 2,5 χρονια ελευθ επαφων -τον τελευταιο χρονο πιο "οργανωμενα"- εκανε σαλπιγγογρ και διαπιστωθηκε οτι εχει μονοκερη μητρα.Πηρε 2 γνωμες γιατρων Το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου χαρακτηριστηκε μετριο απο εναν γιατρο και της συνεστησε να περιμενει 3-4 μηνες και να προχωρησει σε εξωσωματικη!Ο δευτερος γιατρος χαρακτηρισε καλο το σπερμοδιαγρ και της εγραψε χαπια ωορρηξιας. Και οι 2 γιατροι δεν εδωσαν τιποτε στο συζυγο και επισης της ειπαν οτι η μονοκερος μητρα δε σχετιζεται με δυσκολια στη συλληψη. Ποια ειναι η δικη σας γνωμη? αποκλειεται η πιθανοτητα φυσιολογικης συλληψης? σπερματεγχυση? ειναι 32 ετων .

Ευχαριστουμε πολυ!

 

 

 

Αγαπητές φίλες και φίλοι,

 

ανοίγω το θέμα αυτό για να μπορείτε όλοι οι γονείς να ρωτάτε απορίες σχετικά με τα γυναικολογικά προβλήματα στην Παιδική και Εφηβική ηλικία.

 

Κατά την παιδική ηλικία και την εφηβεία, είναι δυνατό να εμφανισθεί σχεδόν κάθε είδους γυναικολογική πάθηση. Τα προβλήματα αυτά μπορεί να εμφανιστούν ακόμα και από τη γέννηση ενός κοριτσιού, ενώ φτάνουν να αφορούν ακόμα και τις νέες ενήλικες. Για παράδειγμα, έχει αποδειχθεί ότι σχεδόν κάθε κορίτσι θα κάνει τουλάχιστον ένα επεισόδιο κολπίτιδας κατά την παιδική ηλικία. Επίσης, οι διαταραχές της περιόδου, οι πολυκυστικες ωοθήκες αλλά και πολλά άλλα προβλήματα ταλαιπωρούν τις έφηβες. Φυσικά η εκδήλωση, η διάγνωση και η αντιμετώπιση είναι διαφορετική από αυτή των μεγαλυτέρων γυναικών.

 

Καθώς οι πληροφορίες για την εξειδίκευση αυτή είναι δυσεύρετες, ανοίγουμε την ενότητα αυτή για να μπορείτε όλες οι μαμάδες να λαμβάνετε απαντήσεις για τα προβλήματα των παιδιών σας .

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=111392

 

Παναγιώτης Χριστόπουλος MD,MSc,PhD,IFEPAG

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Ειδικός Γυναικολόγος Παίδων και Εφήβων

Διδάκτωρ Ιατρικής Σχολής Πανεπιστημίου Αθηνών

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιατρε..θα ηθελα την βοηθεια σας σε μια απορια που εχω.περιμενα περιοδο 10 ιουνιου.βεβαια δεν μου εχει ερθει ακομα.αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι απο τις 1 ιουνου αρχισα να ποναω παρα πολυ χαμηλα και η μεση μου,τοσο πολυ που πονουσε η κοιλια πραγματικα ηταν σαν ειχα περιοδο δεν διεφερε σε τιποτα.και πολυ πρησμενη φυσικα.ακομα και τωρα ειμαι στην ιδια κατασταση.λιγο με ειχε ηρεμησει την προηγουμενη εβδομαδα αλλα οχι και τελειως.πρωτη φορα συμβαινει αυτο γιαυτο σας ρωτησα.οι πονοι που ειχα απο τοσο νωρις υπαρχει περιπτωση εγκυμοσυνης?γενικα δεν εχω σταθερο κυκλο αλλα οταν περιμενα δεν ειχα ουτε πονους ουτε τιποτα θα αρχιζα να ποναω οταν θα με ερχοταν.αυτο δεν μπορω να το καταλαβω..εσεις τι νομιζετε?σας ευχαριστω παρα πολυ!

 

Περιπτωση εγκυμοσυνης παντα υπαρχει οταν υπαρχουν ελευθερες επαφες.

Ομως οι πονοι και τα φουσκωματα δεν μπορουν να αποτελουν αποδειξη εγκυμοσυνης. Η μοναδικη αποδειξη ειναι η εξεταση αιματος... Στη θεση σας δεν θα στεκομουν σε αυτα τα συμπτωματα αλλά θα εκανα τεστ κυησης εαν και οταν θα ειχατε καθυστερηση (και οχι νωριτερα).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σασ ειμαι η αννα 23 χρονων...εχω ενα προβληματακι που με απασχολει και δεν θελω να το συζητησω με την μητερα μου...23 μαιου κατα τισ 2:οο μμ οπου πιανεται για 24 μαιου ηρθα σε επαφη με το πρωην αγορι μου χωρισ να παρουμε προφυλαξη εξερματησε επανω μου και οπωσ κουνηθηκα επεσε σπερμα μεσα μου...την επομενη μερα μολις ξυπνησα ειδα ροζ αιμα στο εσωρουχο μου και μου συνεχιστηκε κανονικα αλλα ειχα λιγοτερο αιμα οπως εχω συνηθως στην περιοδο μου...απο εκει και μετα ηρθαμε ξανα σε επαφη 30 μαιου παλι χωρις προφυλαξη αλλα εκσπερματησε εξω και ειχα γονιμες μερες 2 ιουνιου απο της 2 ιουνιου εκενη τη μερα μεχρι σημερα εχω καποιους πονους χαμηλα στην κοιλια αριστερα και δεξια,εντονη οσφρηση, κανα δυ φορεσ πονοκεφαλο,χθες ειχα ενα πονο στη μεση θελω αρκετο κοτοπουλο ενω δεν μου αρεσει και πολυ τρωω πολυ σπανια τα πρωινα εχω μια περιεργη γευση στο στομα μου και καποιεσ στιγμεσ νιωθω να νυσταζω και πως ειμαι κουρασμενη ενω κοιμαμαι 8 ωρεσ τοθλαχιστων την ημερα και σημερα για 6 ωρες ειχα αναγουλα πονο στην κοιλια και πονοκεφαλο..περιοδο περιμενω στις 21 ιουνιου...τι μπορω να κανω υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος???

 

Η μοναδικη απαντηση στο ερωτημα σας ειναι να περιμενετε να δειτε αν εχετε καθυστερηση και τοτε να κανετε ενα τεστ κυησης... Καθε διαφορετικη απαντηση θα ηταν μαλλον επιπολαια... !!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα γιατρε. Θελω να σας ρωτησω .... ειμαι εγκυος και δυσκοιλια. Εχθες δυσκολευτηκα πολυ και αναγκαστηκα να σφιχτω αρκετα στην τουαλετα. τι επιπτωσεις εχει στο εμβρυο 12 εβδομαδων ? μπορει να προκαλεσα καποιο προβλημα επειδη πιεστηκα? Σας ευχαριστω

 

Το αν δημιουργηθηκε καποιο προβλημα επειδη δυσκολευτηκατε στην τουαλετα δεν το ξερω... Πως θα μπορουσα άλωστε να σας το πω μεσα απο ενα μηνυμα..!! Αν θελετε καντε μια επισκεψη στο γιατρο σας για να το κοιταξετε. Απο τη στιγμη ομως που δεν εχετε καποιο συμπτωμα γιατι ανησυχειτε.. Μη βασανιζεστε αδικα.. Καλο ειναι παντως να ρυθμισετε το εντερο σας με καποιο σκευασμα απο το φαρμακειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...είμαι 34 χρονών και εδώ κι ένα χρόνο έχω ανακαλύψει ένα ινομύωμα. Εϊναι ενδοτοιχωματικό στο δεξί πλάγιο της μητρας, αρκετά μεγάλο. Όταν το ανακαλύψαμε ήταν 5 εκ, τώρα είναι 5,5.Δεν επηρεάζει καθόλου το ενδομήτριο και δε μου προκαλεί καθυστερήσεις,αιμορραγίες ή πόνους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν πρέπει να αφαιρεθεί ή όχι. Ακόμα δεν έχω παιδάκια και θα ήθελα από Σεπτέμβρη να αρχίσω προσπάθειες. Ο γυναικολόγος μου λέει ότι μια λύση θα ήταν να προσπαθήσω κι αν μου προκαλέσει επιπλοκές ή αποβολή να το αφαιρέσω προτού προβώ σε νέα προσπάθεια. Βέβαια μου έχει πει ότι οι πιθανές επιπλοκές είναι αρκετές και η πιθανότητα να συμβει κάτι 20-30%. Από την άλλη μου έχει πει επίσης ότι αν αφαιρεθεί είναι πιθανό να δημιουργηθούν συμφύσεις και να δυσκολευτώ στη σύλληψη. Να σας πω ακόμα ότι αν αποφασίσω να το αφαιρέσω θα γίνει με ανοιχτό χειρουργείο, γιατί είναι κοντά στο ενδομήτριο και θέλει να είναι πιο σίγουρος ότι δε πειράξει το ενδομήτριο με την λαπαροσκοπική αφαίρεση. Ποια είναι η γνώμη σας; Να το αφαιρέσω πριν ή να ξεκινήσω προσπάθειες και βλέπουμε;

 

Χωρις να σας εχω εξετασει και με καθε επιφυλαξη... αυτο που θα εκανα ειναι μαλλον να το παρακολουθησω. Αν δεν μεγαλωνει, θα το αφηνα εκει που ειναι. Αν μεγαλωνει θα το εβγαζα. Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης, θα μεγαλωσει ειναι πραγματι πιθανο, αλλά δεν ειναι καθολου σιγουρο, οτι θα σας προκαλεσει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!έχω μια κόρη 3,5 χρόνων και μετά προσπαθειες για 2 παιδάκι αποτυχημένες.μια παλινδρομη μια εξωμητρια με αφαίρεση αριστερής σάλπιγγας και μια βιοχημική.έκανα εξετάσεις θρομβοφιλιαΣ και μόνο ο παράγοντας wfag είναι αυξημένοΣ.ο γιατρός ν είπε ότι σε επόμενη προσπάθεια θα πρέπει να κάνω Αντιθρομβωτικες ενέσεις για τον λογο αυτό και για φλεβιτιδα.το ερώτημα μου εείναι το εξής. Τελευταία περίοδος με σταθερ κυκλο 15 -7 και επαφή κάθε 2 μέρες .1-8 πήγα για τεστ Παπ και υπεριχο ο οποίος ήταν καθαρός και φάνηκε ότι είχε γίνει ωορρηξία απο τη δεξιά ωοθηκη.μετά από 2 μέρες παρατήρησα λευκά πηχτα υγρα που μετά γίνανε γαλακτερα( αοσμα)υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης; Και κάτι αάλλο, είναι απαραίτητο να υπάρχει πόνος στο στήθος; Αν θυμάμαι καλά στην πρωτη μου εγκυμοσύνη δεν ειχα.σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!uh

 

Περιπτωση εγκυμοσυνης φυσικα και υπαρχει!!

ΑΝ εχετε καθυστερηση, τοτε καντε τεστ κυησης. Κανενα άλλο συμπτωμα δεν σας εξασφαλιζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ. Έχω μια κόρη 10,5 ετών. Κάναμε ορμονικές εξετάσεις και η Ωχρινοτρόπος ορμόνη LH είναι 4,1 και η Δ4 Ανδροστενεδιόνη 74mg/dL. το ύψος της κόρης μου είναι 1,54 και 43 κιλά και η οστική της ηλικία είναι 11. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι θα της έρθει άμεσα η περίοδος και ότι πρέπει να ανασταλλεί για να μπορέσει να φτάσει στο μέγιστο δυνατό ύψος (εγώ έχω ύψος 1,61 και ο άντρας μου 1,83), γιατί διαφορετικά λέει θα πάρει το πολύ 6 πόντους και για να αποφευχθούν διάφορα άλλα προβλήματα που προκύπτουν στην πορεία από την εμφάνιση της περιόδου σ' αυτή την ηλικία. Δεν ξέρω αν θα πρέπει να παρέμβω ή όχι και θα ήθελα την γνώμη σας πάνω σ' αυτό. Να προσθέσω επίσης ότι εγώ αδιαθέτησα για 1η φορά 11,5 χρονών.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

 

Δεν μπορω να σας δωσω απαντηση χωρις να εχω εξετασει την κορη σας. Για να σας πω κατι συγκεκριμενο πρεπει να την δω... Διαφορετικα θα σας ελεγα κατι επιπολαιο, πραγμα το οποιο δεν θεωρω σωστο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας Γιατρε θα ηθελα να ρωτησω κατα ποσο υπαρχει πιθανοτητα οταν εχει υπαρξει σεξουαλικη επαφη την 8η μερα του κυκλου (με σταθερο κυκλο 28-30 μερες) και χωρις να εχει εκσεπερματωσει ο αντρας μεσα στην γυναικα λ, για εγκυμοσυνη

Λιγοστες ετσι?

 

Ευχαριστω

 

Μαλλον απιθανο θα ελεγα .... Καλο ειναι ομως να μη ρισκαρετε... Αν θελετε μια εγκυμοσυνη τοτε μαλλον προσπαθειτε σε λαθος ημερες. Αν δεν θελετε εγκυμοσυνη, τοτε βρειτε μια πιο αξιοπιστη μεθοδο αντισυλληψης, καθως αυτη που ακολουθειτε μεχρι σημερα δεν ειναι καθολου ασφαλης.

Link to comment
Share on other sites

Aγαπητε κυριε Χριστοπουλε, ευχαριστουμε για τη διαθεση σας για γραπτη επικοινωνια.

Η αδερφη μου μετα απο 2,5 χρονια ελευθ επαφων -τον τελευταιο χρονο πιο "οργανωμενα"- εκανε σαλπιγγογρ και διαπιστωθηκε οτι εχει μονοκερη μητρα.Πηρε 2 γνωμες γιατρων Το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου χαρακτηριστηκε μετριο απο εναν γιατρο και της συνεστησε να περιμενει 3-4 μηνες και να προχωρησει σε εξωσωματικη!Ο δευτερος γιατρος χαρακτηρισε καλο το σπερμοδιαγρ και της εγραψε χαπια ωορρηξιας. Και οι 2 γιατροι δεν εδωσαν τιποτε στο συζυγο και επισης της ειπαν οτι η μονοκερος μητρα δε σχετιζεται με δυσκολια στη συλληψη. Ποια ειναι η δικη σας γνωμη? αποκλειεται η πιθανοτητα φυσιολογικης συλληψης? σπερματεγχυση? ειναι 32 ετων .

Ευχαριστουμε πολυ!

 

Για να σας δωσω μια αξιοπιστη απαντηση πρεπει να εχω δει τις εξετασεις και το υπερηχογραφημα. Πρεπει να δει καποιος με λεπτομερια το σπερμα, να κανει ο ιδιος ενα υπερηχογραφημα για να εχει εικονα της μητρας, να παρει ιστορικο απο τη γυναικα κλπ κλπ. Το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο και δεν λυνεται με μηνυματα. Σε γενικες γραμμες, η εγκυμοσυνη σε μονοκερη μητρα εχει κινδυνους. Αυτο δεν το λεω για να σας ανησυχησω αλλά το λεω καθως εχω εμπειρια πανω στο θεμα και γνωριζω τις δυσκολιες. Οι αποβολες ειναι συχνότερες σε σχεση με τις υπολοιπες γυναικες. Στο θεμα της συλληψης, αν δεν υπαρχουν άλλοι λογοι (κακο σπερμα, αστατη περιοδος κλπ κλπ) δεν υπαρχει λογος φαρμακων. Απο τη στιγμη ομως που προσπαθει δυο χρονια χωρις επιτυχια, τοτε το θεμα θελει καλυτερη αντιμετωπιση. Ειμαι στη διαθεση σας...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.. Έχω ένα γιο 14 μηνών σχεδόν και τον θηλάζω πρωί και βράδυ (αν και το τελευταίο καιρό έχει σχεδόν κόψει τον βραδινό θηλασμό) Θέλω να ξαναμείνω έγκυος και το ερώτημα μου είναι αν επιτρέπεται ενώ θηλάζω. Είχα μια πολύ κακή εγκυμοσύνη με αποκολλήσεις απο την αρχή και με συσπάσεις απο τον 5ο μήνα. Πέρασα την εγκυμοσύνη μου ξαπλωμένη και είχα και δiαβήτη κύησης τον οποiο αντιμετώπιζα με διατροφή.. Τελικά γέννησα 39w και 4d.Πριν απο το γιό μου ειχα 2 αποβολές.. Η πρώτη ήταν στην 7η εβδομάδα κια η αλλη στην 6η.

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλε καλημερα. Πριν μια εβδομαδα ειχα μια βιοχημικη κυηση. Ο γιατρος μου μου ειπε οτι απο την στιγμη που πλεον εχω την πρωτη μου βιοχημικη να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια και καρυοτοπο. Να σας πω επισης οτι εχω υποθυρεοεδισμο αλλα ειναι ρυθμισμενος με το χαπακι που παιρνω και εκανα και εξεταεις για διαβητη και ειναι ολα μια χαρα οπως μου ειπε η ενδοκρινιλογος μου. Εσεις πιστευετε οτι πρεπει να παω αμεσα οπως μου ειπε για τις πιο πανω εξετασεις? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κυριε χριστοπουλε. θα εκτιμουσα πολυ μια απαντηση σας στο θεμα μου γιατι εχω αγχωθει πολυ. καταρχην να αναφερω οτι μενω αμερικη. τα γυναικολογικα εδω ειναι λιγο περιεργα κ οι γιατροι οχι κ τοσο καλοι δυστυχως(μετα απο κακη εμπειρια μου)ημουν εγκυος αρχες του χρονου τον φεβρουαριο. ειχα φυσικη αποβολη στην 9 εβδομαδα περιπου.ουτε επεμβαση χρειαστηκα ουτε χαπια.τωρα ειμαι εγκυος ξανα.στις 8/9/14 ηταν η τελευταια μου περιοδο. αρα πιστευω οτι ειμαι 5 εβδομαδων σημερα.εχω συμπτωματα οπως πονος κ πρηξιμο στηθους,καουρες,φουσκωμα,συχνοουρια κλπ. στις 10/10 εκανα χοριακη κ η τιμη της ηταν 1008( 4 εβδομαδα 6 ημερα)θεωρειται καλη??θα την επαναλαβω την δευτερα για να δω οτι διπλασιαζεται για να ειναι φυσιολογικη η εγκυμοσυνη. ετσι διαβασα τουλαχιστον. ο γιατρος εδω δεν κανει κολπικο υπερηχο χωρις πολυ σημαντικο λογο κ δεν σε δεχονται αν δεν εχεις ασφαλεια. εγω θα παω για πρωτη φορα στον γιατρο σε 2 με 3 εβδομαδες αλλα δεν μπορω να περιμενω γιαν α παρω μια γνωμη. κ επισης εχω ζητησει να μου στειλουν utrogestan απο ελλαδα να τα εχω στην ακρη αν χρειαστουν γιατι η αποβολη μου εγινε μετα απο βδομαδες με καφετια κ ροζ αιματακια τα οποια ο γιατρος τα θεωρησε φυσιολογικα κ δεν μου εδωσε τιποτα ουτε καν υπερηχο μου εκανε.μπορουν να προκαλεσουν παρενεργειεσ στο εμβρυο αν τα παρω χωρις εγκριση γιατρου?εχω διαβασει οτι ολοι οι γιατροι στην ελλαδα τα χορηγουν οταν υπαρχει καποιο αιματακι στην αρχη της εγκυομσυνης.αληθευει?κ προς ολα τα κοριτσια στην ελλαδα να λετε ευχαριστω για τους υπεροχους γιατρους κ συστημα υγειας που εχετε. ημουν ελλαδα κ εδω στην αμερικη τα τελευταια 4 χρονια εχω αγανακτησει εδω.ευχαριστω κ συγνωμη για το μεγαλο κειμενο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρε γεια σας,τελικα ολα πηγαν κλα και γενησα πριν 37 μερες ενα υγειεστατο αγορακι με φ.τ !ο γιατρος μου εκανε ραμματα που μεσα σε 1 εβδομαδα ανοιξαν και με ξαναεραψε,φρικτη εμπειρια.εχουν περασει 30 μερες απο τα δευτερα ραμματα τα οποια δεν επεφταν απο μονα τους γιατι ηταν πολυ ανθεκτικα (διαφορετικα απο τηη πρωτη φορα)και τα εκοψα πριν 1 εβδομαδα!αυτη τη φορα ολα πανε καλα με τα ραμματα εκτος απο μια πληγουλα που μου εχω προς τον πρωκτο απο το τελευταιο ραμμα αλλα βαζω μια επουλωτικη αλοιφη και εχει φτιαξει!απο οταν εκανα τα δευτερα ραμματα υποφερω απο ενα συγγαμα που δεν λεει να περασει,βαζω και μια αλοιφη κενακομπ αλλα τιποτα!δεν ξερω αν το επαθα απο τις πλυσεις με μπεταντιν που εκανα καπου 20 μερες ή απο τα σερβιετακια αφου εχω λιγο αιμα ακομα και αναγκαστηκα φοραω!τι μου προτεινετε?ο γιατρος λεει θα περασει αλλα το τσουξιμο δεν αντεχετε και πρεπει συνεχεια να ειμαι σε κινηση λογω του μικρου!μηπως δεν ειναι συγγαμα και ειναι τιποτα αλλο?συμβαινει μετα απο γεννες?απεκτησα και αιμοροιδες μετα τη γεννα και καποιες φορες εχω και μικρης μορφης δυαρροια αφου τρωω πολλα φρουτα και πορτοκαλαδες για να μηνεχω δυσκοιλιοτητα!σε 3 μερες κλεινω 40 μερες αλλα το αιμα δεν εχει σταματησει ειναι λιγο μεν αλλα δεν εχει σταματησει,να ανησηχησω?ο γιατρος λεει να παω να με δει σε καμια εβδομαδα!Ευχαριστω εκ των προτερων γισα την απαντηση σας!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα γιατρε,θα ηθελα και εγω τη γνωμη σας.Παμε απο την αρχη. Το 2008 εκανα επεμβαση θυροειδής (όζους) οπου και αφερετηκε. Απο τοτε περνω το euthyrox 100 mg. που μου εδοσε ο ενδοκρινολογος που με παρακολουτουσε τοτε και αφου η εξετασεις (T3,T4,FSH,LH,TSH,T) τοσα χρονια ειναι καλες δεν εχουμε αλαξει ουτε το χαπι αλλα ουτε και τη δοσολογια. Καποιους μηνες μετα αρχησε το προβλημα με τη περιοδο,καθε 30,40,50,μερες η 6,7,8 φορες του χρονου. Να συμεωσω οτι ειχα σταθερο κυκλο καθε 27,28 μερες για χρονια ολοκληρα. Επι 3 χρονια να μου δινουν να κανω τις επανω εξετασεις ΜΟΝΟ ο ενδοκρινολογος και ο γυναικολογος μου και να μην μπορουν να βρουν το προβλημα ειπα να τους αλαξω κ τους δυο. Ο επομενος γυναικολογος μου βρηκε PRL 160 με οριο αν θυμαμαι καλα 25,30. Ηταν η μονη εξεταση που μου εδωσε να κανω και με εστειλε να βρω καινουριο ενδοκρινολογο με τα αποτελεζματα τον εξετασεων αγκαλια.Μετα απο ενα σορο εξετασεις και μαγνητική (μικροπρολακτινωμα λεει) καταληξαμε να περνω το norprolac 75 mg.απο το δεκεμβριο του 2012 μεχρι σημερα.Το θεμα ειναι οτι για ενα χρονο επανηλθε η περιοδος ρολοι( καθε 25,27 μερες).Απο το δεκεμβριο του 2013 μεχρι τωρα ξανα τα ιδια...(περιοδος καθε 30,40,50 μερες) με τη διαφορα οτι η PRL.ειναι στα κανονικα,και γενικα ολες οι εξετασεις μου ειναι καλες. Και κατι αλο..κανουμε ελευτερο ερωτα εδω και 8 χρονια,τα 6 χρονια λεω εχω προβλημα με ορμονικό κλπ.τα πρώτα 2 ωμός ? Τωρα περιμενω περιοδο για να κανω σαλπιγγογραφια και ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα. Πηρα και αντιβιοση γιατι μου βρηκαν μικροβια στη καλιεργια. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα εχω μπερδευτει τελειως .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπερα γιατρε,θα ηθελα και εγω τη γνωμη σας.Παμε απο την αρχη. Το 2008 εκανα επεμβαση θυροειδής (όζους) οπου και αφερετηκε. Απο τοτε περνω το euthyrox 100 mg. που μου εδοσε ο ενδοκρινολογος που με παρακολουτουσε τοτε και αφου η εξετασεις (T3,T4,FSH,LH,TSH,T) τοσα χρονια ειναι καλες δεν εχουμε αλαξει ουτε το χαπι αλλα ουτε και τη δοσολογια. Καποιους μηνες μετα αρχησε το προβλημα με τη περιοδο,καθε 30,40,50,μερες η 6,7,8 φορες του χρονου. Να συμεωσω οτι ειχα σταθερο κυκλο καθε 27,28 μερες για χρονια ολοκληρα. Επι 3 χρονια να μου δινουν να κανω τις επανω εξετασεις ΜΟΝΟ ο ενδοκρινολογος και ο γυναικολογος μου και να μην μπορουν να βρουν το προβλημα ειπα να τους αλαξω κ τους δυο. Ο επομενος γυναικολογος μου βρηκε PRL 160 με οριο αν θυμαμαι καλα 25,30. Ηταν η μονη εξεταση που μου εδωσε να κανω και με εστειλε να βρω καινουριο ενδοκρινολογο με τα αποτελεζματα τον εξετασεων αγκαλια.Μετα απο ενα σορο εξετασεις και μαγνητική (μικροπρολακτινωμα λεει) καταληξαμε να περνω το norprolac 75 mg.απο το δεκεμβριο του 2012 μεχρι σημερα.Το θεμα ειναι οτι για ενα χρονο επανηλθε η περιοδος ρολοι( καθε 25,27 μερες).Απο το δεκεμβριο του 2013 μεχρι τωρα ξανα τα ιδια...(περιοδος καθε 30,40,50 μερες) με τη διαφορα οτι η PRL.ειναι στα κανονικα,και γενικα ολες οι εξετασεις μου ειναι καλες. Και κατι αλο..κανουμε ελευτερο ερωτα εδω και 8 χρονια,τα 6 χρονια λεω εχω προβλημα με ορμονικό κλπ.τα πρώτα 2 ωμός ? Τωρα περιμενω περιοδο για να κανω σαλπιγγογραφια και ο αντρας μου σπερμοδιαγραμμα. Πηρα και αντιβιοση γιατι μου βρηκαν μικροβια στη καλιεργια. Συγνωμη για το μεγαλο ποστ αλλα εχω μπερδευτει τελειως .

 

Αγαπητη φιλη, ελπιζω ολα να εχουν παει καλα με τις εξετασεις σας. Η περιπτωση σας ειναι χαρακτηριστικη. Πρεπει η γυναικα να εμπιστευεται γιατρο που να εχει γνωσεις πανω στο συγκεκριμενο θεμα. Η προλακτινη για παραδειγμα ειναι μια βασικη εξεταση σε οσες εχουν διαταραχη κυκλου. Δεν μπορει καποιος να την αγνοει, οπως αποδειχθηκε και απο το παραδειγμα σας.

 

Για να μπορω να σας δωσω απαντηση στο τι μπορει να συμβαινει πρεπει να δω τις εξετασεις σας και να εχω αποψη. Σιγουρα οσα αναφερετε εχουν σημασια αλλά τιποτα δεν μπορει να υποκαταστησει την εξεταση και την αναλυση των εργαστηριακων σας εξετασεων απο κοντα. Ισως χρειαστει να επαναλαβετε και να συμπληρωσουμε εξετασεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε γεια σας,τελικα ολα πηγαν κλα και γενησα πριν 37 μερες ενα υγειεστατο αγορακι με φ.τ !ο γιατρος μου εκανε ραμματα που μεσα σε 1 εβδομαδα ανοιξαν και με ξαναεραψε,φρικτη εμπειρια.εχουν περασει 30 μερες απο τα δευτερα ραμματα τα οποια δεν επεφταν απο μονα τους γιατι ηταν πολυ ανθεκτικα (διαφορετικα απο τηη πρωτη φορα)και τα εκοψα πριν 1 εβδομαδα!αυτη τη φορα ολα πανε καλα με τα ραμματα εκτος απο μια πληγουλα που μου εχω προς τον πρωκτο απο το τελευταιο ραμμα αλλα βαζω μια επουλωτικη αλοιφη και εχει φτιαξει!απο οταν εκανα τα δευτερα ραμματα υποφερω απο ενα συγγαμα που δεν λεει να περασει,βαζω και μια αλοιφη κενακομπ αλλα τιποτα!δεν ξερω αν το επαθα απο τις πλυσεις με μπεταντιν που εκανα καπου 20 μερες ή απο τα σερβιετακια αφου εχω λιγο αιμα ακομα και αναγκαστηκα φοραω!τι μου προτεινετε?ο γιατρος λεει θα περασει αλλα το τσουξιμο δεν αντεχετε και πρεπει συνεχεια να ειμαι σε κινηση λογω του μικρου!μηπως δεν ειναι συγγαμα και ειναι τιποτα αλλο?συμβαινει μετα απο γεννες?απεκτησα και αιμοροιδες μετα τη γεννα και καποιες φορες εχω και μικρης μορφης δυαρροια αφου τρωω πολλα φρουτα και πορτοκαλαδες για να μηνεχω δυσκοιλιοτητα!σε 3 μερες κλεινω 40 μερες αλλα το αιμα δεν εχει σταματησει ειναι λιγο μεν αλλα δεν εχει σταματησει,να ανησηχησω?ο γιατρος λεει να παω να με δει σε καμια εβδομαδα!Ευχαριστω εκ των προτερων γισα την απαντηση σας!

 

Χαιρομαι για το παιδακι σας αλλά δυστυχως δεν μπορω να χαρω για το προβλημα που δημιουργηθηκε. Ελπιζω ολα να τελειωσουν συντομα. Σιγουρα οσα αναφερετε (Betadin κλπ) μπορει να δυσκολεψουν την κατασταση. Απλα προσπαθειστε να κρατησετε την περιοχη οσο πιο στεγνη γινεται.. Δυστυχως δεν μπορω να σας βοηθησω περισσοτερο γιατι δεν εχω δει απο κοντα το προβλημα σας...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κυριε χριστοπουλε. θα εκτιμουσα πολυ μια απαντηση σας στο θεμα μου γιατι εχω αγχωθει πολυ. καταρχην να αναφερω οτι μενω αμερικη. τα γυναικολογικα εδω ειναι λιγο περιεργα κ οι γιατροι οχι κ τοσο καλοι δυστυχως(μετα απο κακη εμπειρια μου)ημουν εγκυος αρχες του χρονου τον φεβρουαριο. ειχα φυσικη αποβολη στην 9 εβδομαδα περιπου.ουτε επεμβαση χρειαστηκα ουτε χαπια.τωρα ειμαι εγκυος ξανα.στις 8/9/14 ηταν η τελευταια μου περιοδο. αρα πιστευω οτι ειμαι 5 εβδομαδων σημερα.εχω συμπτωματα οπως πονος κ πρηξιμο στηθους,καουρες,φουσκωμα,συχνοουρια κλπ. στις 10/10 εκανα χοριακη κ η τιμη της ηταν 1008( 4 εβδομαδα 6 ημερα)θεωρειται καλη??θα την επαναλαβω την δευτερα για να δω οτι διπλασιαζεται για να ειναι φυσιολογικη η εγκυμοσυνη. ετσι διαβασα τουλαχιστον. ο γιατρος εδω δεν κανει κολπικο υπερηχο χωρις πολυ σημαντικο λογο κ δεν σε δεχονται αν δεν εχεις ασφαλεια. εγω θα παω για πρωτη φορα στον γιατρο σε 2 με 3 εβδομαδες αλλα δεν μπορω να περιμενω γιαν α παρω μια γνωμη. κ επισης εχω ζητησει να μου στειλουν utrogestan απο ελλαδα να τα εχω στην ακρη αν χρειαστουν γιατι η αποβολη μου εγινε μετα απο βδομαδες με καφετια κ ροζ αιματακια τα οποια ο γιατρος τα θεωρησε φυσιολογικα κ δεν μου εδωσε τιποτα ουτε καν υπερηχο μου εκανε.μπορουν να προκαλεσουν παρενεργειεσ στο εμβρυο αν τα παρω χωρις εγκριση γιατρου?εχω διαβασει οτι ολοι οι γιατροι στην ελλαδα τα χορηγουν οταν υπαρχει καποιο αιματακι στην αρχη της εγκυομσυνης.αληθευει?κ προς ολα τα κοριτσια στην ελλαδα να λετε ευχαριστω για τους υπεροχους γιατρους κ συστημα υγειας που εχετε. ημουν ελλαδα κ εδω στην αμερικη τα τελευταια 4 χρονια εχω αγανακτησει εδω.ευχαριστω κ συγνωμη για το μεγαλο κειμενο

 

Ελπιζω να πηγαινουν ολα καλα με την εγκυμοσυνη σας..., ευχαριστω για τα καλα σας λογια...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.. Έχω ένα γιο 14 μηνών σχεδόν και τον θηλάζω πρωί και βράδυ (αν και το τελευταίο καιρό έχει σχεδόν κόψει τον βραδινό θηλασμό) Θέλω να ξαναμείνω έγκυος και το ερώτημα μου είναι αν επιτρέπεται ενώ θηλάζω. Είχα μια πολύ κακή εγκυμοσύνη με αποκολλήσεις απο την αρχή και με συσπάσεις απο τον 5ο μήνα. Πέρασα την εγκυμοσύνη μου ξαπλωμένη και είχα και δiαβήτη κύησης τον οποiο αντιμετώπιζα με διατροφή.. Τελικά γέννησα 39w και 4d.Πριν απο το γιό μου ειχα 2 αποβολές.. Η πρώτη ήταν στην 7η εβδομάδα κια η αλλη στην 6η.

 

Αν εχει επανελθει κανονικα η περιοδος μπορειτε να μεινετε και παλι εγκυος...

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Χριστοπουλε καλημερα. Πριν μια εβδομαδα ειχα μια βιοχημικη κυηση. Ο γιατρος μου μου ειπε οτι απο την στιγμη που πλεον εχω την πρωτη μου βιοχημικη να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια και καρυοτοπο. Να σας πω επισης οτι εχω υποθυρεοεδισμο αλλα ειναι ρυθμισμενος με το χαπακι που παιρνω και εκανα και εξεταεις για διαβητη και ειναι ολα μια χαρα οπως μου ειπε η ενδοκρινιλογος μου. Εσεις πιστευετε οτι πρεπει να παω αμεσα οπως μου ειπε για τις πιο πανω εξετασεις? Ευχαριστω

 

Οχι, πιστευω οτι ειναι πολυ βιαστικη η κινηση αυτη, εκτος και αν η ηλικια σας ειναι πανω απο 40-42 ετων. Οι εξετασεις αυτες ειναι μερος του ελεγχου που γινεται στις επναλαμβανομενες αποβολες. Εσεις ειχατε ενα μεμονωμένο περιστατικο. Επαναλαμβανομενες ειναι οταν εχετε 2 αποβολες και μαλιστα συνεχόμενες, χωρις να εχει μεσολαβησει γεννα αναμεσα τους. Δεν υπαρχει λογος να μπειτε σε εξοδα και αγωνια. Μπορει να σας δωσει ετσι κι αλλιως μια βοηθεια με φαρμακα χωρις να μπειτε σε διαδικασια εξετασεων. Αν ξανασυμβει, τοτε πρεπει να κανετε εξετασεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ,

 

Θα ήθελα να σας κανω μια ερώτηση. Είναι 34 χρόνων και προσπαθώ για ενα παιδάκι εδω και 6 μήνες. Να τονίσω ότι ήδη εχω παιδί 10 χρόνων απο τον πρώτο μου γάμο. Γέννησα με καισαρικη. Έκανα κολποσκοπηση όπου ο γιατρός είδε πως ειμαι καλά και όμως 6 μήνες δεν κατάφερα να μείνω έγκυος. Ο άντρας μου έκανε σπερμοδιαγραμα όπου παρότι που ο αριθμός σπερματιΩν είναι 4 φορές παραπάνω η κίνηση είναι 37% την πρώτη ωρα και στο δώδεκαωρο μηδενίζει. Του έδωσαν ιντελεκτα. Πραγματικά εχω αγχωθει και δεν ξερω πως να προχωρήσω οπως και με αγχώνει το γεγονός ότι η κίνηση μηδενιζεται στο 12ωρο; Δηλαδή το σπερμα του ζει μέσα μου για 12 ώρες μόνο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...