Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γορμπαλακι στη μασχαλη!


Recommended Posts

Μια ερωτηση για οποια κοπελα της εχει τυχει: εβγαλα ενα γορμπαλακι στη μασχαλη που ποναει πολυ. Πρωτη φορα το παθαινω. Να ναι απο το αποσμητικο; Χρησημοποιώ το noxema . Καπου διαβασα οτι μπορει να οφειλεται στο αποσμητικο αλλα διαβασα και καπου αλλου οτι ειναι υποπτο ακομη και για καρκινο του μαστου και εχω ανησυχισει λιγακι. Εχετε αναλογη εμπειρια; Και πως το αντιμετωπισατε; Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μια ερωτηση για οποια κοπελα της εχει τυχει: εβγαλα ενα γορμπαλακι στη μασχαλη που ποναει πολυ. Πρωτη φορα το παθαινω. Να ναι απο το αποσμητικο; Χρησημοποιώ το noxema . Καπου διαβασα οτι μπορει να οφειλεται στο αποσμητικο αλλα διαβασα και καπου αλλου οτι ειναι υποπτο ακομη και για καρκινο του μαστου και εχω ανησυχισει λιγακι. Εχετε αναλογη εμπειρια; Και πως το αντιμετωπισατε; Ευχαριστω

 

Καλησπερα gogobaby!

Δε μου εχει τυχει κατι τετοιο!Απο τη στιγμη που σε ποναει,δε νομιζω πως ειναι κατι το ανησυχητικο.Συνηθως τα κακοηθη ογκιδια,δεν προκαλουν πονο.Ενδεχεται να ειναι απο το αποσμητικο!Εχουν ενοχοποιηθει οτι τετοιου ειδους προιοντα σε μια ευαισθητη περιοχη,οπως ειναι και η μασχαλη,με πολλους αδενες,μπορει να προκαλεσει την εμφανιση κυστεων!Καλυτερα ομως να απευθυνθεις σε καποιο ειδικο!

Ολα να πανε καλα σου ευχομαι!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για οποια κοπελα της εχει τυχει: εβγαλα ενα γορμπαλακι στη μασχαλη που ποναει πολυ. Πρωτη φορα το παθαινω. Να ναι απο το αποσμητικο; Χρησημοποιώ το noxema . Καπου διαβασα οτι μπορει να οφειλεται στο αποσμητικο αλλα διαβασα και καπου αλλου οτι ειναι υποπτο ακομη και για καρκινο του μαστου και εχω ανησυχισει λιγακι. Εχετε αναλογη εμπειρια; Και πως το αντιμετωπισατε; Ευχαριστω

 

Πριν 2 μήνες σχεδόν πήγα για μαστογραφία, όπου μου έκανε και υπέρηχο σε μασχάλες, λεμφαδένες κτλ, δλδ γενικό τσεκ απ από όπου είμαι σίγουρη πως δεν υπάρχει κάτι κακό. Μετά από λίγο καιρό έμφάνισα κι εγώ στη μία μασχάλη μου ένα σαν γρομπαλάκι που δεν μπορώ να πω πως με πονούσε αλλά με ενοχλούσε σίγουρα. Το ένιωθα με την αφή. Τρέχω λοιπόν πανικόβλητη στην ογκολόγο-μαστολόγο που είχα κάνει τις εξετάσεις, όπου μου είπε πως δεν είναι τίποτα. Ήταν σαν λίπωμα το οποίο μπορεί να δημιουργήθηκε τις μέρες πριν την περίοδο και απλά δεν απορροφήθηκε και έφτασα στο σημείο να το αντιληφθώ. Όντως μετά από λίγες μέρες εξαφανίστηκε. Ίσως είναι κάτι τέτοιο και το δικό σου, πάντως καλό θα ήταν να πας σε έναν γιατρό για ψηλάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εγώ βγάζω πολύ συχνά γρομπαλάκι στη μασχάλη από το ξυρισμα, το αποσμητικό και σε συνδιασμό με την μπανέλα του σουτιέν που μερικές φορές είναι σφυχτό και με πιέζει κάτω από τη μασχάλη. Στην αρχή είχα πανικοβληθεί , πήγα σε γιατρό αλλά τελικά αποδείχτηκε οτι προέρχεται από τα παραπάνω.:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνώ με τα κορίτσια..

μπορεί να είναι και ένα απλό εσωτερικό σπυράκι..

δες πως θα πάει και αν συνεχίσεις να πονάς και να ανησυχείς πάνε σε γιατρό για να σου φύγει η ιδέα..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για οποια κοπελα της εχει τυχει: εβγαλα ενα γορμπαλακι στη μασχαλη που ποναει πολυ. Πρωτη φορα το παθαινω. Να ναι απο το αποσμητικο; Χρησημοποιώ το noxema . Καπου διαβασα οτι μπορει να οφειλεται στο αποσμητικο αλλα διαβασα και καπου αλλου οτι ειναι υποπτο ακομη και για καρκινο του μαστου και εχω ανησυχισει λιγακι. Εχετε αναλογη εμπειρια; Και πως το αντιμετωπισατε; Ευχαριστω

 

Μου εχουν πει οτι οταν προκειται για κατι κακο δεν ποναει.Αλλα με αυτα τα πραγματα δεν παιζουν ,πανε καλυτερα σε ενα γυναικολογο και εκεινος θα σου λυσει την απορια.

ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

Ειχα βγάλει εγώ πριν χρόνια.Το αφηνα αλλα με τα χρονια μεγάλωνε.Με ενοχλούσε όταν αδιαθετύσα και πρηζόταν το στηθος.Το εδειξα σε χειρουργό και μου έδωσε αντιβίωση μπασ ακι φυγει αλλα δεν εφυγε .τελικα το χειρουργησα γτ αρχισε να με ενοχλει.Με τοπική αναισθησια και κρατησε κανενα τεταρτο-εικοσαλεπτο.Αλλα ακουγα το γιατρο που σχολιαζε με τουσ ειδικευόμενουσ οτι σαν να ειχε απλωθει.Λιπωμα ηταν ουσιαστικα.Βεβαια εγω απο βλακεια του γιατρου επαθα μια ακατασχετη αιμοραγια αλλα ήταν τυχαιο γεγονος πιστευω.Παρολα αυτα αν αποφασισεις να το βγαλεις βρες καλό χειρουργο. Πρεπει να δημιουργηθηκε απο τριχα που γυρισε(συνηθως αυτή ειναι η αιτία) αλλα παιζουν ρόλο και τα αποσμητκα .Απο τοτε χρησιμοποιώ απαλα αποσμητικά χωρις αλκοολ κα ας μην κρατάνε πολυ γτ φοβάμαι μην ξαναβγάλω.Επισης μου ειπαν να ξυριζομαι με τη φορά της τριχας και όχι κόντρα.Αυτα .Εσενα μπορει όμως να ειναι κατι άλλο ή τυχαιο και να φυγει μονο του.Εγω περίμενα 3-4 χρονια μέχρι να το αφαιρέσω

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση για οποια κοπελα της εχει τυχει: εβγαλα ενα γορμπαλακι στη μασχαλη που ποναει πολυ. Πρωτη φορα το παθαινω. Να ναι απο το αποσμητικο; Χρησημοποιώ το noxema . Καπου διαβασα οτι μπορει να οφειλεται στο αποσμητικο αλλα διαβασα και καπου αλλου οτι ειναι υποπτο ακομη και για καρκινο του μαστου και εχω ανησυχισει λιγακι. Εχετε αναλογη εμπειρια; Και πως το αντιμετωπισατε; Ευχαριστω

Επειδη ειχα και εγω αναλογη εμπειρια και ειχα φρικαρη πρωτα το τσεκαρα και διαπιστωσα οτι δεν ηταν τιποτα και μετα σταματησα ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΟΣΜΗΤΙΚΟ!και μια μικρη συμβουλη τα γρομπαλακια που πονανε δεν ειναι τιποτα αυτα που δεν πονουν να σε ανυσηχουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μην αγχωνεστε κορίτσια.. Τα γρομπαλακια του καρκινου δε βγαινουν απο τη μια μέρα στην αλλη.. Καλο ειναι να εξεταζόμαστε καθε χρόνο για αυτο βεβαια!! Ειχα κι εγω ενα στην αριστερη μασχαλη που με πονουσε αρκετα και φοβηθηκα πολυ ειναι η αληθεια, την επομενη ζητησα απο το γυναικολογο να το δει και μου ειπε πως ισως να ναι κι απο το ξυρισμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...