Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

RSV ΙΩΣΗ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΩΣΗ?Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΕΚΑΝΕ ΠΥΡΕΤΟΥΛΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΗΧΑ ΜΕ ΑΚΡΟΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΝΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


O RSV είναι ένας ιός που κάνει συχνά στα βρέφη ρινίτιδα.

Εαν η προχωρήσει η λοιμώξη στους πνεύμονες ( απο τις ρινικές εκκρίσεις) τότε κάνει βρογχιολίτιδα.Γι'αυτό όταν το μωρό εχει μύξες τότε καλές πλύσεις με φυσιολογικό ορό.

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΩΣΗ?Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΕΚΑΝΕ ΠΥΡΕΤΟΥΛΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΒΗΧΑ ΜΕ ΑΚΡΟΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΝΙΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.

 

 

Και εμεις ειμαστε με πυρετο απο τα ξημερωματα. Καναμε μεχρι 39 και ειμαι με αντιπυρετικα. Στον γιατρο ακομη δεν πηγαμε, ειπε να περασει 1 μερα και μετα.

Εσεις ποσο πυρετο κανατε? Ποσο ειναι το μωρο? Πως εμαθες για το ονομα της ιωσης?

Link to comment
Share on other sites

α εγω με το που ειδα πυρετο τον πηγα το απογευμα λογω βεβαρυμενου ιστορικου,κοκκυτη οταν ηταν 20 ημερων.ο πυρετος μας επαιζε απο 38 εως 38,8 ο μπεμπης ειναι 6,5 μηνων και το ονομα μου το ειπε η παιδιατρος.το ξερω για την βροχιολιτιδα γι`αυτο μου εδωσε απο την πρωτη μερα εισπνοες οσο για τις πλυσεις δεν το συζητω ολοκληρη συριγγα καθε 2 ωρες....

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η μικρη μου(1 1/5 μηνων) ειχε πυρετο το Σαββατο το βραδυ,την Κυριακη κοιμωταν αρκετα παραπανω απο το κανονικο της και την Δευτερα την βαλαμε στο νοσοκομειο...ακομα μεσα ειναι το μικρο μου,4-6 μερες μας ειπαν και βλεπουμε!!!δεν ειχε ιδιαιτερα πολλες μυξες αλλα ειχε πολυ γρηγορη εξελιξη.....μασκες,ορους,αντιβιωση....ολα τα "'καλα'"!!!

περαστικα σε ολα τα παιδακια!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα η μικρη μου(1 1/5 μηνων) ειχε πυρετο το Σαββατο το βραδυ,την Κυριακη κοιμωταν αρκετα παραπανω απο το κανονικο της και την Δευτερα την βαλαμε στο νοσοκομειο...ακομα μεσα ειναι το μικρο μου,4-6 μερες μας ειπαν και βλεπουμε!!!δεν ειχε ιδιαιτερα πολλες μυξες αλλα ειχε πολυ γρηγορη εξελιξη.....μασκες,ορους,αντιβιωση....ολα τα "'καλα'"!!!

περαστικα σε ολα τα παιδακια!!!

 

οχου μη μου λες τετοια γιατι αγχωνομαι....εμενα εχει τρομερο βηχα πυρετο μονο τις πρωτες μερες και περιμενω την παιδιατρο το απογευμα και ολο στριφογυρναει στο μυαλο μου το νοσοκομειο....ελίζω να μην χρειαστει.....περαστικα σας.....

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η μικρη μου(1 1/5 μηνων) ειχε πυρετο το Σαββατο το βραδυ,την Κυριακη κοιμωταν αρκετα παραπανω απο το κανονικο της και την Δευτερα την βαλαμε στο νοσοκομειο...ακομα μεσα ειναι το μικρο μου,4-6 μερες μας ειπαν και βλεπουμε!!!δεν ειχε ιδιαιτερα πολλες μυξες αλλα ειχε πολυ γρηγορη εξελιξη.....μασκες,ορους,αντιβιωση....ολα τα "'καλα'"!!!

περαστικα σε ολα τα παιδακια!!!

 

Ακριβώς η περιπτωσή μας.Την πρώτη ημέρα μόνο πυρετό και την δεύτερη γέμισε ακροαστικά.Όταν το απόγευμα φτάσαμε στο Μητέρα ανέπνεε με μεγάλη δυσκολία.Και εγώ από τον λήθαργο κατάλαβα ότι δεν είναι συνηθισμένη ίωση.Στο νοσοκομείο μας είπαν ότι είναι επιθετικός ιός του αναπνευστικού, εξ ου και η γρήγορη εξέλιξη που αναφέρεις.Μακριά από όλα τα παιδάκια, να είναι καλά και να μην αρρωστήσει κανένα το 2011!

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς η περιπτωσή μας.Την πρώτη ημέρα μόνο πυρετό και την δεύτερη γέμισε ακροαστικά.Όταν το απόγευμα φτάσαμε στο Μητέρα ανέπνεε με μεγάλη δυσκολία.Και εγώ από τον λήθαργο κατάλαβα ότι δεν είναι συνηθισμένη ίωση.Στο νοσοκομείο μας είπαν ότι είναι επιθετικός ιός του αναπνευστικού, εξ ου και η γρήγορη εξέλιξη που αναφέρεις.Μακριά από όλα τα παιδάκια, να είναι καλά και να μην αρρωστήσει κανένα το 2011!

 

ΑΚΡΙΒΟΣ οπως τα λες...σημερα περασε ο γιατρος και μας ειπε οτι ειναι λιγο χειροτερα απο εχθες:-( δυσκολευετε παρα πολυ στην αναπνοη...δεν ξερω τη να κανω για να την βοηθεισω και τα εχω χαμενα.....

μην αφισετε τα μωρακια σας να φτασουν εδω που ειναι το δικο μου...στον γιατρο απο την πρωτη μερα......

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ακουω και θελω να πυροβολησω τους γιατρους που δεν βλεπουν τα παιδια απο την πρωτη ημερα. Περαστικα ευχομαι και γρηγορα σπιτι σας!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΟΣ οπως τα λες...σημερα περασε ο γιατρος και μας ειπε οτι ειναι λιγο χειροτερα απο εχθες:-( δυσκολευετε παρα πολυ στην αναπνοη...δεν ξερω τη να κανω για να την βοηθεισω και τα εχω χαμενα.....

μην αφισετε τα μωρακια σας να φτασουν εδω που ειναι το δικο μου...στον γιατρο απο την πρωτη μερα......

 

Η αλήθεια είναι ότι όσο πιο μικρό το παιδί τόσο πιο δύσκολα.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου περαστικά για το μωράκι σας και δύναμη και κουράγιο για σένα.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας εμφανιζουν και υπνηλια κριτσια????εμεις ειμαστε στην 8η μερα....επεσε μαζι και με δοντι και τον ξεκανε τον καημενο....τρομερη γκρινια ολο αγκαλια καθολου ορεξη και υπνο....εμενα μου εδωσε αερολιν φλεξοταιντ και για μια μερα κ σολωτεσανιλ....πολυ ορο κοριτσια πολυ ορο....εγω κανω καθε 2ορο μια ολοκληρη συριγγα....

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites

το περασαμε και μεις, οριακα γλυτωσαμε νοσοκομειο, ακομα δεν εχουμε συνελθει...

 

 

τι ειχε κ ηταν για νοσοκομειο????????????

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites

βρογχιολιτιδα.... πυρετο, ακροαστικα, βηχα, φλεμματα, δυσπνοια... ημασταν σε συνεχη επικοινωνια με τον γιατρο παραμονες πρωτοχρονιας...

 

ευτυχως, ειδαμε βελτιωση στην δυσπνοια με τις μασκες... η αντιβιωση αργησε να την πιασει...

Link to comment
Share on other sites

βρογχιολιτιδα.... πυρετο, ακροαστικα, βηχα, φλεμματα, δυσπνοια... ημασταν σε συνεχη επικοινωνια με τον γιατρο παραμονες πρωτοχρονιας...

 

ευτυχως, ειδαμε βελτιωση στην δυσπνοια με τις μασκες... η αντιβιωση αργησε να την πιασει...

 

παλιοαρρωστιες......και μετα γινομαστε κακιες αν δεν θελουμε κοσμο στο σπιτι....

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σας εμφανιζουν και υπνηλια κριτσια????εμεις ειμαστε στην 8η μερα....επεσε μαζι και με δοντι και τον ξεκανε τον καημενο....τρομερη γκρινια ολο αγκαλια καθολου ορεξη και υπνο....εμενα μου εδωσε αερολιν φλεξοταιντ και για μια μερα κ σολωτεσανιλ....πολυ ορο κοριτσια πολυ ορο....εγω κανω καθε 2ορο μια ολοκληρη συριγγα....

 

Η υπνηλία έχει να κάνει με την δύσπνοια, ανάλογα με το πόσο έχει κτυπήσει ο ιός το αναπνευστικό

Εγώ την πήγα με 85 οξυγόνο (από 95 κατώτερο όριο-μέχρι την παραμονή της Πρωτοχρονίας είχαμε το ρεκόρ δύσπνοιας στο Μήτερα, μετά μας πήρε το βραβείο άλλο κοριτσάκι.).

Ο γιατρός μου είπε ότι το παιδί σταματάει να τρώει και πέφτει σε ένα είδος λήθαργου γιατί κραταέι δυνάμεις για να μπορεί να αναπνεύσει, είναι ένα είδος μηχανισμού επιβίωσης.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

και ποσες μερες κραταει αυτο?????????ν τον παω νοσοκομειο δλδ???????

 

Είναι επιθετικός ιός, μιλάμε για δύο μέρες, Δευτέρα ξημερώματα σήκωσε η δικιά μου πυρετό, Τριτή απόγευμα κάναμε εισαγωγή και αργήσαμε κιόλας!Τώρα ο δικός σου είναι ήδη οκτώ ημέρες, φάρμακα παίρνει, πυρετό δεν έχει...Για μένα καλό θα ήταν, χωρίς άγχος, να τον δει η παιδίατρος πάλι, να του μετρήσει κορεσμό και να τον ακροαστεί.

 

Σόρυ αν το παίζω γιατρός, αλλά επειδή πήγαμε να την πατήσουμε..

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

και ποσες μερες κραταει αυτο?????????ν τον παω νοσοκομειο δλδ???????

Μην πανικοβάλεσαι.Εαν έχεις κάποια απορία πάρε άμεσα τηλέφωνο την παιδίατρο σου και ρώτα έαν χρειάζεται να πάει νοσοκομείο.:-P

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα η δικια μου μου ειπε οχι μιλαμε συνεχως και ειναι και σενοσοκομειο απλα με αγχωνει λιγο το οτι ειναι σχετικα ανησυχος ευελπιστω λογω δοντιων σε σημειο να μην ξεκολαει απο πανω μου και εχει μια σχετικη υπνηλια....ευελπιστω οτι την περασαμε ηπια....

zoi den einai oi stigmes poy anapneoyme....

zoi einai oi stigmes poy mas kovoyn tin anasa....

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα η δικια μου μου ειπε οχι μιλαμε συνεχως και ειναι και σενοσοκομειο απλα με αγχωνει λιγο το οτι ειναι σχετικα ανησυχος ευελπιστω λογω δοντιων σε σημειο να μην ξεκολαει απο πανω μου και εχει μια σχετικη υπνηλια....ευελπιστω οτι την περασαμε ηπια....

Ηρέμησε τότε. Εάν ήταν για νοσοκομείο θα σου έλεγε να πας άμεσα

tnDpp3.png

77l3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν εχουμε και εμείς το ίδιο, πάντως κλείσαμε 15 μέρες μπούκωμα και καταροή φουλ και συνεχιζει! Και εκανε και στις αρχες εναν απότομο πυρετο 39 για μία μέρα. Σήμερα την πήγα για έλεγχο στο γιατρο αλλά ευτυχώς δεν άκουσε τίποτα περίργο. Πολλές πλύσεις μας είπε να κάνουμε!

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...