Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπίτι στην Θεσσαλονίκη, τοκετός στην Αθήνα?


leykh

Recommended Posts

Μετά απο πολύυυυ σκέψη, και μιλόντας με τον μαιευτήρα μου στην Αθήνα (με ξέρει από παιδί, με ξεγέννησε στην μικρή), και μέσα στις συμβουλές που του ζήτησα για την εξωσωματική(επειδή εκείνος με ξέρει ΠΟΛΥ καλά) φτάσαμε στον τοκετό. Στην αρχή τον ρώτησα αν μπορεί να με ξεγεννήσει στην Θεσσαλονίκη.Αρνήθηκε.Έπειτα μου είπε να του στέλνω τις μηνιαίες μου εξετάσεις, να με συμβουλευει σαν γιατρός.

Μίλησα με τον άντρα μου για τους ενδιασμούς που έχω στο να αλλάξω γυναικολόγο...αλλά και πάλι να αφήσω το σπίτι μου να κατεβαίνω Αθήνα?

Τι λέτε ρε κορίτσια έχω προβλήματιστεί.

 

Γυναικολογικό έλεγχο θα έχω από τον γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής. Ο Μαιευτήρας μου λείπει και το περίεργο είναι πως φοβάμαι να πάω σε άγνωστο (εκτός του γιατρού μου στην Αθήνα) να γεννήσω...Μέχρι τον Σεπτέμβρη πρέπει να βρώ λύση!ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

Είναι ανέφικτο λέτε, να παρακολουθεί γυναικολόγος την εγκυμοσύνη μου στην θεσσαλονίκη και να γεννήσω με άλλο γιατρό στην Αθήνα?Το έχει τολμήσει καμμιά κοπέλα εδω?

τι να κάνω...

maria.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ! :)

Σε όλες τις εγκυμοσύνες.

3 εγκυμοσύνες, 3 τοκετοί, 4 παιδιά... Όλοι σαν Καρέττα-Καρέττα. Αλλού η ζωή και η παρακολούθηση, κι αλλού οι τοκετοί. 450 χλμ απόσταση.

 

Είχα γιατρό που με παρακολουθούσε στην πόλη μου, και παράλληλα έστελνα τις εξετάσεις στο γιατρό μου στην Αθήνα. Υπήρξαν φορές που έκανα και συμπληρωματικές εξετάσεις κατόπιν υποδείξεώς του.

 

Όλα πήγαν καλά... και όλες οι γέννες έγιναν στο γιατρό που εμπιστευόμουν. Είμαι πολύ ευχαριστημένη με την επιλογή μου.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ! :)

Σε όλες τις εγκυμοσύνες.

3 εγκυμοσύνες, 3 τοκετοί, 4 παιδιά... Όλοι σαν Καρέττα-Καρέττα. Αλλού η ζωή και η παρακολούθηση, κι αλλού οι τοκετοί. 450 χλμ απόσταση.

 

Είχα γιατρό που με παρακολουθούσε στην πόλη μου, και παράλληλα έστελνα τις εξετάσεις στο γιατρό μου στην Αθήνα. Υπήρξαν φορές που έκανα και συμπληρωματικές εξετάσεις κατόπιν υποδείξεώς του.

 

Όλα πήγαν καλά... και όλες οι γέννες έγιναν στο γιατρό που εμπιστευόμουν. Είμαι πολύ ευχαριστημένη με την επιλογή μου.

 

είσαι ο άνθρωπος μου...

Σήμερα μίλησα με τον γυναικολόγο μου στην Αθήνα και μόνο που δεν έκλαιγα(δεν ήξερε πως κάνω εξωσωματική...)

Μου πρότεινε να του στέλνω με φαξ ή κούριερ τις εξετάσεις μου και να με καθοδηγεί απ το τηλέφωνο.

Έτσι κάνατε κι εσείς?

maria.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τις έστελνα με fax. Μιλάγαμε για ΟΛΑ τηλεφωνικά και είχαμε άμεση επικοινωνία οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και της νύχτας.

 

Από εκεί και πέρα, χρειαζόταν κι ένας γιατρός στην πόλη που ζω γιατί όσο και να είναι, άμα δε σε βλέπει ο ίδιος, δε μπορεί να σου πει με σιγουριά κάποια πράγματα.

 

Όσο ήμουν σε μικρούς μήνες, (μέχρι τον 5ο) πήγαινα για τις σημαντικές εξετάσεις σε εκείνον. Τις άλλες τις απλές και τυπικές... στον τοπικό γιατρό.

 

Η σύστασή του ήταν λίγο πριν μπω στο μήνα μου να κατέβω Αθήνα. (36 εβδομάδων). 3 εγκυμοσύνες.... 3 διαφορετικές ιστορίες.... :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα έχω γυναικολογική παρακολούθηση απο γιατρό του κέντρου εξωσ. εδω...θα με ξεσκονίζει λόγω της ιδιαιτερότητας,αλλά δεν γεννάω σε άλλο γιατρό.Φοβάμαι.Δεν έχω εμπιστοσύνη.

maria.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ότι θες.. στη διάθεσή σου! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

k go ton idio fovo eixa ego vevea eimai kriti k o giatros mou athina vrika kapoion se sunenoeisi me ton diko mou k ola pane kala koita an o giatros sou xerei na sou sustusei kapoion kalo an xerei ekei.emena etsi mouy ekane

 

αν είχε κάποιον εδω θα μου το ανέφερε στην χθεσινή μας συνομιλία..αλλά δεν μου είπε τπτ.

maria.jpg
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω και εγώ το ίδιο άγχος για το 2ο παιδί (μόλις γέννησα το 1ο, αλλά έτσι για να χω να αγχώνομαι...). Φυσιολογικά στο 2ο θα μαι σε άλλη πόλη αλλά από τώρα τονίζω προς πάσα κατεύθυνση πως και πάλι στην Αθήνα θα γεννήσω. Ειδικά ενώ έχω κάνει ήδη καισαρική δεν εμπιστεύομαι άλλον. Alcyon, μην εξαφανιστείς μέχρι τότε, θα σε χρειαστώ μιας και θα μένουμε στην ίδια πόλη!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά απο πολύυυυ σκέψη, και μιλόντας με τον μαιευτήρα μου στην Αθήνα (με ξέρει από παιδί, με ξεγέννησε στην μικρή), και μέσα στις συμβουλές που του ζήτησα για την εξωσωματική(επειδή εκείνος με ξέρει ΠΟΛΥ καλά) φτάσαμε στον τοκετό. Στην αρχή τον ρώτησα αν μπορεί να με ξεγεννήσει στην Θεσσαλονίκη.Αρνήθηκε.Έπειτα μου είπε να του στέλνω τις μηνιαίες μου εξετάσεις, να με συμβουλευει σαν γιατρός.

Μίλησα με τον άντρα μου για τους ενδιασμούς που έχω στο να αλλάξω γυναικολόγο...αλλά και πάλι να αφήσω το σπίτι μου να κατεβαίνω Αθήνα?

Τι λέτε ρε κορίτσια έχω προβλήματιστεί.

 

Γυναικολογικό έλεγχο θα έχω από τον γυναικολόγο του κέντρου εξωσωματικής. Ο Μαιευτήρας μου λείπει και το περίεργο είναι πως φοβάμαι να πάω σε άγνωστο (εκτός του γιατρού μου στην Αθήνα) να γεννήσω...Μέχρι τον Σεπτέμβρη πρέπει να βρώ λύση!ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

 

Είναι ανέφικτο λέτε, να παρακολουθεί γυναικολόγος την εγκυμοσύνη μου στην θεσσαλονίκη και να γεννήσω με άλλο γιατρό στην Αθήνα?Το έχει τολμήσει καμμιά κοπέλα εδω?

τι να κάνω...

Το έκανα και εγώ και στις 2 εγκυμοσύνες μου. Ο γιατρός μου που τον εκτιμώ πολύ είναι στην Αθήνα. εγώ όλο αυτό το διάστημα βρίσκομαι Θεσσαλονίκη λόγω δουλειάς του άντραμου οι γονείς μου όμως μένουν Αθήνα. Κάθε μήνα κατέβαινα Αθήνα για να με παρακολουθεί. Μάλιστα στη 2η εγκυμοσύνη σε κάθε ταξίδιείχα και τον γιο μου μαζί. Με το που μπήκα στον 9 κατέβηκα Αθήνα. Είχα και εδώ ένα γιατρό τον οποίο μου είχε συσστήσει ο γναικολόγος μου από την Αθήνα, στον οποίο όμως πήγα μόνο 2-3 φορές στη 2η εγκυμοσύνη. Στην 1η μόνο το τηλ του είχα, δεν τον είχα καν γνωρίσει. Ευτυχώς δεν μου έτυχε κάτι ξαφνικό και όλα πήγαν καλά. Είναι εφικτό πάντως αν και το να έχεις τον γιατρό κοντά σου σου δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια. εγώ προς το τέλος είχα αρχίσει να αγχώνομαι πολύ.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Φίλη μου από άλλη πόλη γέννησε και τα τρία παιδιά της στην Αθήνα. Δεν είχε άλλο γυναικολόγο στην πόλη της μόνο το γιατρό στην Αθήνα που ανέλαβε και τους 3 τοκετούς (ο τελευταίος με καισαρική). Όλα πήγαν καλά σε όλες τις περιπτώσεις. Εγώ ένιωθα τόσο ανασφαλής και με τις 2 εγκυμοσύνες και πήγαινα συνέχεια στο γιατρό και για ασήμαντα προβλήματα, σας θαυμάζω που είσαστε τόσο θετικές. Όλα θα πάνε καλά γιατί και οι εγκυμοσύνες είναι μία φυσιολογική διαδικασία που με το σωστό έλεγχο έχουν πάντα καλή έκβαση.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τις έστελνα με fax. Μιλάγαμε για ΟΛΑ τηλεφωνικά και είχαμε άμεση επικοινωνία οποιαδήποτε ώρα της ημέρας και της νύχτας.

 

Από εκεί και πέρα, χρειαζόταν κι ένας γιατρός στην πόλη που ζω γιατί όσο και να είναι, άμα δε σε βλέπει ο ίδιος, δε μπορεί να σου πει με σιγουριά κάποια πράγματα.

 

Όσο ήμουν σε μικρούς μήνες, (μέχρι τον 5ο) πήγαινα για τις σημαντικές εξετάσεις σε εκείνον. Τις άλλες τις απλές και τυπικές... στον τοπικό γιατρό.

 

Η σύστασή του ήταν λίγο πριν μπω στο μήνα μου να κατέβω Αθήνα. (36 εβδομάδων). 3 εγκυμοσύνες.... 3 διαφορετικές ιστορίες.... :lol:

 

Alcyon, ο γιατρός που σε παρακολουθούσε στην Θεσ/κη ήξερε ότι θα γεννούσες σε άλλον; Επειδή, στο δεύτερο θα είμαι σε μια παρόμοια κατάσταση ήθελα να πεις καμιά ιδέα πως το χειρίστηκες "διπλωματικά", ώστε να μην φανεί ότι τον "προσβάλλεις" με την επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι Θεσ/νικη :)

Επαρχία είμαι....

 

Οκ..

Ο γιατρός ήξερε από την αρχή την πρόθεσή μου για τοκετό στην Αθήνα. (Μιλάω για τη 2η και 3η εγκυμοσύνη). Του εξήγησα πως όσο είμαι μαζί του, ακολουθώ τη ρουτίνα του και ότι εκείνος μου λέει. Εκείνος είναι ο αρχηγός.

Αν τα καταφέρω θα φύγω για Αθήνα. Αν όχι... τότε συνεχίζουμε κανονικά.

 

Φρόντιζα όταν πλησίαζε ο καιρός για τοκετό να φύγω πριν αρχίσουν οι τελευταίες φάσεις των εξετάσεων.... NST κτλ....

 

Από εκεί και πέρα... ενημέρωνα το γιατρό μου στην Αθήνα για τις εξετάσεις και τα αποτελέσματα. Έκανα όποια συμπληρωματική μου έλεγε και επειδή ο επαρχιακός γιατρός ήταν σε δημόσιο νοσοκομείο, κάποιες φορές πήγαινα σε ιδιώτη υπερηχογραφιστή για κάποιο συμπληρωματικό υπέρηχο που ίσως να ήθελε.

 

Ακούγεται ίσως μπερδεμένο, αλλά δεν είναι και τόσο. Και ένιωθα σίγουρη αφού είχα ολόκληρο ιατρικό επιτελείο.... :lol:

 

Σε πιθανές σοβαρές διαφωνίες των οδηγιών των γιατρών..... εκεί δρούσα κατά περίπτωση. Έδινα προταιρεότητα στο γιατρό που εμπιστεύομαι μεν, αλλά δεν ξεχνούσα πως εκείνος δεν είχε οπτική εικόνα μου. Άρα δεν παρέκλινα και πολύ από τις οδηγίες του επαρχιακού μου γιατρού.

 

Φυσικά για ό,τι έκανα ενημέρωνα και τους δύο.

 

Πώς σου φαίνονται;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά σε βρίσκω! Αυτό που φοβάμαι είναι αυτή η "παρεξήγηση". Θα προσπαθήσω όμως να το χειριστώ με όση λεπτότητα διαθέτω. Ή σκέφτομαι να πηγαίνω κάθε μήνα στην Αθήνα (2 ωρίτσες απόσταση) να με παρακολουθεί ο δικός μου. Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει εδώ για πολύ καλούς γιατρούς, αλλά εμείς οι γυναίκες έχουμε κάποια κολλήματα... Θέλω τον γιατρό μου!:D

Η πλάκα είναι ότι δεν είμαι καν έγκυος ακόμη!!! Απλά βιάζομαι για το δεύτερο και προγραμματίζω λεπτομέρειες στο μυαλό μου από τώρα!

Μήπως είμαι βαριά γιατρέ μου;!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Για δύο ώρες απόσταση ... ίσως να μη το συζήταγα καθόλου. Κάποιος κοντά για τα πολύ βασικά και όσοι περισσότεροι έλεγχοι γίνεται στον δικό μου.

 

Εγώ για να φτάσω Αθήνα ήθελα 6 ώρες (με δικό μου μέσο).

γύρω στις 6:30-7:00 με τα ΚΤΕΛ.... πού να τρέχω....?! :lol:

 

Τώρα πια η Αθήνα έγινε 5:00 ώρες (με δικό μου μέσο)... αλλά φτάνει πια με τις εγκυμοσύνες! :lol: Ή μήπως να μείνω έγκυος για να δοκιμάσω τις αντοχές και την ποιότητα κατασκευής των νέων οδικών αρτηριών; :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

axaxaxxaxa!

Alcyon εμείς με το μωρό μαζί το κάνουμε 4,5 ώρες (καλά, ο άνδρας μου μόνος του, χωρίς εμένα με το "κόψε, τρέχεις", άνετα το βγαζει σε 3,5). Α, και με το ΚΤΕΛ μάλλον πετύχαινες παπούδες οδηγούς. Έχω δυο γνωστούς που σε 6 ώρες το πολύ είναι Αθήνα. Και αυτό επειδή πήγαν το πρακτορείο στην άλλη άκρη της πόλης.

Δεν ξέρω... Όταν έρθει η ώρα λέω να τολμήσω να κατεβαίνω κάθε μήνα Αθήνα και αν χτύπα ξύλο χρειαστώ κάτι να πάω σε επαρχιακό γιατρό.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλο η Εθνική Αθηνών - Θεσσαλονίκης.... κι άλλο οι κατσικόδρομοι εδώ στην επαρχία!

Αποκέντρωση σου λένε μετα! :lol: ....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καλέεεε, αεροπλάνο οδηγεί ο άντρας σου;;; :shock::lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Kαλό είναι να γεννάς με το γιατρό που εμπιστεύεσαι!

Εγώ μένω Μυτιλήνη και γέννησα πριν 4 μήνες Θεσσαλονίκη!

Για την αυχενική και τον υπέρηχο Β επιπέδου πήγα Θεσσαλονίκη.

Εδώ είχα γιατρό στο νοσοκομείο, που με παρακολουθούσε για παν ενδεχόμενο.

Έφυγα για Θεσσαλονίκη ενώ ήμουν 10 μέρες στον 9ο.

 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια η Αθήνα έγινε 5:00 ώρες (με δικό μου μέσο)... αλλά φτάνει πια με τις εγκυμοσύνες! :lol: Ή μήπως να μείνω έγκυος για να δοκιμάσω τις αντοχές και την ποιότητα κατασκευής των νέων οδικών αρτηριών; :lol:

:D Μακάρι να έρθει και εμένα η ώρα που θα πω "φτάνει"! Προς το παρόν ονειρεύομαι 2ο και 3ο! Και η πλάκα είναι ότι μου λέγαν πολλοί στην ηλικία μου που έχουν μόνο 1, ότι άμα κάνω το πρώτο δεν θα θέλω 2ο απ' την κούραση. Τελικά όλα μια ιδέα είναι. Άμα περάσει το πρώτο 2μηνο (της κολάσεως) όλα μετά στρώνουν!

Σκέφτεσαι κι άλλη εγκυμοσύνη;:shock: Θηρίο είσαι!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...