Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

 

σκέψου να μην είχε αυτή η μάνα λεφτά να το πληρώσει το ρημάδι.

 

Σωστο αλλα σκέψου να ειχε τα λεφτά και να μην τα δίνε !

 

Οπότε οτι και να περναει ο δικός σου σκέψου χαλάλι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Velv έχω χάσει την αλληλουχία των μηνυμάτων και δεν μπορώ να σου απαντήσω. Αν βρω χρόνο να ανατρέξω στα προηγούμενα, θα το κάνω κάποια στιγμή. Αφού στην αρχή κοιτούσα το μήνυμά μου, που έκανες quote και νόμιζα πως κλέβει κάποιος τους κωδικούς μου. :lol:

 

Περαστικά στο παιδάκι σου. Στην πρώτη δόση εμείς είχαμε έντονο πόνο, ο μικρός είχε ξυπνήσει στον ύπνο του κλαίγοντας. Στη δεύτερη πολύ πιο λάιτ αντιδράσεις.

 

Μου έχει τύχει να είναι το μωρό 6 μηνών και να συμπέσει άλλο εμβόλιο με ίωση (στοματίτιδα με 40 πυρετό). Η απόλυτη φρίκη. :-(

Link to comment
Share on other sites

Χτες κάναμε το priorix αν μου αρρωστήσουν τώρα την βάψαμε δηλαδή;;;;; :shock::shock::shock:

 

πάντως χτες που κοιτούσε η γιατρός τι εμβόλια υπολείπονται δεν μας το ανέφερε καθόλου αυτο. Ισως επειδή δεν υπάρχει στο εθνικό πρόγραμμα δεν το συστήνουν καν γιατί και απο καμια φίλη δεν το έχω ακούσει να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 KROYSMATA NAI TO ENA PETHANE KAI TO ALLO 16MHNON THN EBGALE.....OTAN OMOS PETHANE TO 4ETON HMOYN EKEI NOSILEYOMOYN ME TON MIKRO MOU...

 

μισό, δεν θέλω να είμαι αδιάκριτη αλλά η μηνιγγίτιδα δεν είχε σχέση με την νοσηλεία σου.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια , βοηθήστε με να αποφασίσω.

Πρίν λίγο καιρό ,το σκέφτηκα καλά , μίλησα με πολλούς παιδιάτρους και είπα να κάνουμε το Bexsero μετά το Φεβρουάριο-Μάρτιο , που οι ιώσεις είναι φουλ!

 

Ο φαρμακοποιός μας ,όμως , είναι ανένδοτος!

Υποστηρίζει οτι το εμβόλιο "δεν έχει ιστορικό" , δηλ. δεν ξέρουν ακόμη τί μπορεί να προκληθεί απο αυτό μετά απο 15 χρόνια.

 

Κι εγώ σκέφτομαι οτι είναι παράλογο να περιμένεις 15 χρόνια , να πεθάνουν απο μηνιγγίτιδα χιλιάδες παιδιά πρώτα, για να είμαστε σίγουροι για τις πιθανές παρενέργειες!Απο την άλλη , είναι απο τους καλύτερους στο είδος του και μεγάλος σε ηλικία , με πολλά χρόνια προϋπηρεσίας στην πλάτη του!

 

Ρώτησα και δεύτερο φαρμακοποιό και μου είπε το ίδιο με τον πρώτο.

 

Ξέρω οτι οι περισσότερες εδώ μέσα ,το έχετε κάνει στα παιδιά σας και οτι θα μου πείτε να το κάνω.

Αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί.Δεν ξέρω , σκίζεται η καρδιά μου όταν σκέφτομαι αυτό το θέμα , κόβομαι στα δυό.

Link to comment
Share on other sites

O φαρμακοποιός σου ως ειδικός στα εμβόλια μιλάει??? Να μου έλεγες ρωτησα έναν λοιμωξιολόγο περαν του παιδιατρου να το καταλάβω...αλλά ο φαρμακοποιός σου πριν ανοιξει το φαρμακείο πχ δουλεψε σε ερευνητικες ομάδες που παράγουν εμβόλια?? Εχει κανει κανενα διδακτορικό στα εμβόλια?? Εχει παρακολουθήσει σεμινάρια σχετικά??? Ποια ακριβως είναι η εμπειρία του?? Να πουλαέι πιεσόμετρα και παντοφλες και αντιηλιακά και παρεπιπτόντως να "είναι ανένδοτος" και για την ασφάλεια ενός εμβολιου που εγκριθηκε ως ασφαλες από τον ΕΟΦ?? Διοτι το εμβολιο κυκλοφορει (ασχετο που δεν μπηκε στο εθνικο πρόγραμμα) που σημαινει ότι ο ΕΟΦ το εκρινε ασφαλές..ο φαρμακοποιος σου πανω από τον ΕΟΦ είναι??? ή δεν δεχεται τις γμωμοδοτησεις του ΕΟΦ?? Ή περιμενει 15 χρονια πριν δωσει σε πελάτη το καθε καινουριο φαρμακο που κυκλοφορησε και που εχει συνταγογραφησει γιατρος?? Με την λογικη "κατσε να δουμε τι θα βγαλει σε 15 χρονια"...

Μιλα με τον παιδιατρο σου, παρε δευτερη γνωμη από άλλον γιατρό αν θες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαρουλα μερικοί φαρμακοποιοί απλά θέλουν να έχουν γνώμη - όσο πιο αντίθετοι από τον γιατρό σου τόσο πιο 'σημαντικοί' ακούγονται

Για κατι τέτοιο με ΤΙΠΟΤΑ δεν θα άκουγα ένα φαρμακοποιό!!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι οι περισσότερες εδώ μέσα ,το έχετε κάνει στα παιδιά σας και οτι θα μου πείτε να το κάνω.

Αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί.Δεν ξέρω , σκίζεται η καρδιά μου όταν σκέφτομαι αυτό το θέμα , κόβομαι στα δυό.

 

 

Συζήτησε το θέμα με 2-3 παιδιάτρους και έχε μια πιο σφαιρική γνώμη και άσε τα δέκα άτομα εδω μέσα που το έχουν κάνει.

Ο φαρμακοποιός έχει σπουδάσει κάποια χρόνια στο συγκεκριμένο τομέα και όχι η κάθε μάνα από εμάς. :roll:

Αμα είναι μόνο για να πουλάνε αντιηλιακά να τα κλείσουμε και τα φαρμακεία να τα πουλάνε ολα τα σούπερ μάρκετ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις..Καλημέρα.

Argini , όχι δεν νομίζω να έχει τέτοια εμπειρία ο φαρμακοποιός μου...Εν μέρει έχεις δίκιο , αλλά απο την άλλη δεν πιστεύω οτι είναι και τελείως άσχετος.Έχει ,δηλ, κάποια ισχύς ο λόγος του·σπούδασε για να κάνει αυτή τη δουλειά , δεν την κάνει ο οποιοσδήποτε.:roll:

 

Αγγελίνα_2 μίλησα με 4 παιδιάτρους και μου είπαν όλοι κατηγορηματικό ναι.

Δυστυχώς , όμως , ζούμε σε μία εποχή ,που μας έχει μάθει να είμαστε καχυποπτοι με όλους και όλα.Απο τη στιγμή που "αγοράζονται" και εξαγοράζονται πια τα πάντα και οι πάντες ,δε μπορείς να είσαι σίγουρος για το τί πρέπει να κάνεις ή όχι.

 

Babycute , το έχω ακούσει κι εγώ αυτό που λες και μάλιστα , το έχω διαπιστώσει και σε δική μου περίπτωση.

 

Yogini , με 4 γιατρούς μίλησα!Κι άλλους;

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα

 

Μας το πρότεινε η παιδίατρός μας από τον Ιούνιο του 2014 και επειδή το έψαξα το θέμα, έμαθα τα ακόλουθα:

1. η εθνική επιτροπή εμβολιασμού (που έχει την ευθύνη να προτείνει νέα εμβόλια για εισαγωγή στη λίστα υποχρεωτικών και πληρωμένων από το Δημόσιο) δεν λειτουργούσε για πολλούς μήνες (είχε λήξει η θητεία της). Ανανεώθηκε πρόσφατα, οπότε θα κρίνει και το εμβόλιο αυτό στο 2015.

2. σε άλλες χώρες της Ευρώπης έχει εγκριθεί από τους αντίστοιχους ΕΟΦ αλλά δεν έχει ενταχθεί στα υποχρεωτικά. Στην Αγγλία αρκετοί τους κράζουν διότι δεν το εντάσσουν λόγω κόστους. Στις ΗΠΑ δεν έχει εγκριθεί και δεν κυκλοφορεί ακόμα.

Από τότε που μας το πρότεινε η παιδίατρός μας έχω συζητήσει με πολύ γνωστό κλινικό φαρμακολόγο (με τον οποίο έχω συνεργαστεί στο παρελθόν και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη) καθώς και με 2 πολύ γνωστούς και καλούς (κατά γενική ομολογία) παιδιάτρους.

Οι 2 στους 3 μου είπαν να περιμένω και ο δεύτερος παιδίατρος να το κάνουμε. Εκείνος το κάνει σε όλους τους μικρούς ασθενείς του.

 

Καταλήξαμε με τη σύζυγο να περιμένουμε μερικούς μήνες.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι περισσότεροι παιδίατροι που τηρούν στάση αναμονής δεν είναι εναντίον του εμβολίου, αλλά εναντίον του πανικού, για να γίνει το εμβόλιο (που καλλιεργήθηκε από τα ΜΜΕ).

 

Να το πω αλλιώς: αν πεις σε κάποιον παιδίατρο ότι το έκανες ήδη στα παιδιά, το πιθανότερο είναι να σου πει "ωραία", παρά "γιατί; πω πω! αλίμονο! ωιμέ" κτλ...

 

ΥΓ: βρε argini, ο φαρμακοποιός είναι επιστημών που, για να περάσει και μόνο, κλήθηκε να γράψει Φυσική καλύτερα από τους εισακτέους στο Φυσικό και Χημεία καλύτερα από αυτούς στο Χημικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγελίνα_2 μίλησα με 4 παιδιάτρους και μου είπαν όλοι κατηγορηματικό ναι.

 

Καλημέρα.

 

Εμένα αυτό που λες, σε συνδυασμό με αυτά

1)http://www.kritionline.gr/2015/01/19/%CE%B4%CF%8D%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%AC-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%AC-%CE%BA%CE%B1/

 

2)https://mail.google.com/mail/ca/u/0/#inbox

 

3)http://www.healthview.gr/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF/%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%BF/5398/%CE%B2%CF%81%CE%AD%CF%86%CE%BF%CF%82-6-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CF%80%CE%AD%CE%B8%CE%B1%CE%BD%CE%B5-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%B3%CE%B3%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%B7-%CE%B8%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7

 

θα μου έφταναν και θα μου περίσσευαν να το κάνω στο παιδί. Φυσικά, κάθε γονιός αξιολογεί τη βαρύτητα των παραμέτρων που πρέπει να συνυπολογίσει κι αποφασίζει ανάλογα. Δε μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος περισσότερο, πέρα από το να σου δώσει τα δεδομένα να τα αξιολογήσεις.

 

Στα παιδιά μας το κάναμε, περιμένουμε να το καλύψει ο ΕΟΠΥΥ για να το κάνουμε και οι ίδιοι.

 

Από τη διευθύντρια της παιδιατρικής κλινικής της πόλης μου έμαθα πως υπήρξε κρούσμα και σε μας, το οποίο διακομίστηκε με σούπερ πούμα στην Αθήνα, γιατί στη Θεσσαλονίκη δεν έβρισκαν κρεββάτι εντατικής για το 4χρονο κοριτσάκι, που είχε πέσει σε κώμα. Η κολλητή μου ήταν εκεί για να βγάλει ακτινογραφία στο γιο της και το είδε με τα μάτια της. Σε όποιον έμπαινε στην παιδιατρική κλινική, δίνανε κατευθείαν μάσκα, λόγω του συγκεκριμένου περιστατικού. :-(

 

Η αρρώστια υπάρχει στην Ελλάδα του 2015 και σκοτώνει μικρά παιδιά. (δε μιλάμε δλδ για λέπρα/χολέρα/πανούκλα).

 

Το εμβόλιο υπάρχει επίσης.

End of story, για μένα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, έχω προσωπική εμπειρία από μικροβιολόγο και ακτινολόγο, που αξιολόγησαν τα αποτελέσματα των εξετάσεων και μου είπαν "ο γιατρός θα σου δώσει το τάδε φάρμακο" με περισσή κατηγορηματικότητα, ενώ ο γιατρός δε μου έδωσε τίποτα. Με τον ενδοκρινολόγο μάλιστα κόντεψα να μαλώσω, γιατί επέμενα πως, αφού ο ακτινολόγος είπε πως υπάρχει θέμα, εσείς πώς μου λέτε ότι δεν υπάρχει; Ύστερα πήγα και σε δεύτερο ενδοκρινολόγο, μου είπε τα ίδια με τον πρώτο και πήρα το μήνυμα πως πρέπει να εμπιστευόμαστε περισσότερο τον γιατρό της ειδικότητας, που είναι δική του δουλειά να αξιολογεί τα αποτελέσματα, να κάνει διάγνωση και να προτείνει θεραπεία κι όχι εκείνον που διενεργεί τις εξετάσεις κι ο ρόλος του τελειώνει εκεί. Ακόμα και μεταξύ γιατρών υπάρχει θέμα δηλαδή...πολύ περισσότερο με άλλους επαγγελματίες υγείας, που ο καθένας έχει την άποψή του, φαρμακοποιούς, νοσηλευτές κλπ.

 

Εξ ου και το ότι θα εμπιστευτώ περισσότερο τη γνώμη του παιδίατρου για το όποιο εμβόλιο κι όχι του φαρμακοποιού.

Link to comment
Share on other sites

Soch ,αυτό ακριβώς δεν καταλαβαίνω...Γιατί σου λένε να περιμένεις;Το ακούω απο φίλους συνέχεια!"Ο γιατρός είναι υπερ , αλλά είπε να περιμένουμε".Τί σημαίνει αυτό;Να περιμένεις να ενταχθεί στα υποχρεωτικά , για να μην το πληρώσεις ή να περιμένεις να "δοκιμαστεί" κι άλλο το εμβόλιο (σε ό,τι αφορά τις παρενέργειες);

 

Αγγελίνα σωστά τα λες.Υπάρχει η αρρώστια , ιδού το εμβόλιο και ούτε γάτα ,ούτε ζημιά.Γιατί δεν παίρνει την ευθύνη κάποιος να βγει αντρίκια να πει οτι ,ο μόνος λόγος που δεν εντάχθηκε το bex στα υποχρεωτικά είναι το υψηλό κόστος;Και οτι ,αν κόστιζε 20? ,θα το είχαμε κάνει στα παιδιά μας προ πολλού;

Γιατί τόσος πόλεμος νεύρων;Κάποια κοπέλα ειχε πει για το συγκεκριμένο θέμα ,οτι θέλουν να δουν πόσοι θα το κάνουν στα παιδιά τους τώρα που δεν το καλύπτουν τα ταμεία , πόσο αντέχουμε ψυχικά και σωματικά και οικονομικά.Μάλλον είχε δίκιο , και αυτό που τους ενδιαφέρει είναι τα νούμερα των στατιστικών και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος να βγει να πει τέτοιο πράγμα, Χαρούλα μου; Ποιος να αναλάβει το πολιτικό κόστος να πει στη μάνα από την Κρήτη, για παράδειγμα, πως το παιδί σου πέθανε επειδή η πολιτεία δεν κοστολογούσε τη ζωή του 230 ευρώ; Άσε με γιατί τα σκέφτομαι και φουντώνω. Κι ύστερα ξαφνικά όλα τα Χανιά κέρδισαν το λόττο και κάνανε 1.000 εμβόλια μέσα σε μια βδομάδα; Ή νιώσανε το κακό να χτυπάει τη δική τους πόρτα; Πείτε μου εσείς.

 

Αν κάποιος θέλει να περιμένει δέκα χρόνια για να δει τις μακροπρόθεσμες παρενέργειες του bexsero, ας το κάνει. Εμένα μέσα σ' αυτα τα δέκα χρόνια τα παιδιά μου θα είναι σε ευάλωτη περίοδο για τη συγκεκριμένη ασθένεια και δεν το διακινδυνεύω. Το να πιστεύει πως το εμβόλιο είναι ασφαλές, αλλά να περιμένει για τα 230 γ@μοευρώ, τη στιγμή που υπάρχουν γύρω του θάνατοι, να με συγχωρείτε, αλλά με ξεπερνάει. Θα περιμένω εγώ τώρα τον κάθε χαρτογιακά να μου πει πότε θα αξίζουν γι' αυτούς τα παιδιά μου 230 ευρώ έκαστο...φέξε μου και γλίστρησα. :evil: Τα κάνω μόνη μου και τους τα χαρίζω.

 

Άλλωστε αυτή η στάση δεν είναι καινούρια, τα ίδια γίνονται σε όλα τα καινούρια εμβόλια. Τα είπανε για το menigitec, για το 13δύναμο prevenar, όταν πρωτοκυκλοφόρησε το αντιγριππικό με το στέλεχος Η1Ν1 και ου τω καθεξής. Ύστερα μπήκανε κανονικά στο πρόγραμμα και δεν ξανασχολήθηκε κανείς. Εγώ έχω βαρεθεί να το λέω. Όλα τα εμβόλια έχουν πιθανές παρενέργειες, κάποια εξαιρετικά σπάνιες αλλά και πολύ σοβαρές, όπως εγκεφαλίτιδα, σύνδρομο guillain barre κλπ, αλλά τα καλύπτουν τα ταμεία και τα κάνουμε. Δεν έχει κάτι το διαφορετικό το bexsero. Περιμένει τη σειρά του να παλιώσει και να περάσει η παραφιλολογία και γύρω από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά ας μη βρίζω την Ελλαδίτσα. Ιδού διαβεβαίωση Καναδού υπεύθυνου υγείας, ότι μένουνε στο παλιό εμβόλιο της μηνιγγίτιδας και δεν προσθέτουν και το καινούριο, γιατί έτσι εξοικονομούν 160.000 $ το χρόνο - μετά από θανάτους όμως που είχαν κι αυτοί και θα το προσθέσουν από το φετινό φθινόπωρο.

 

http://www.cbc.ca/news/canada/nova-scotia/nova-scotia-switching-to-costlier-meningitis-vaccine-this-fall-1.2935368

Link to comment
Share on other sites

O φαρμακοποιός σου ως ειδικός στα εμβόλια μιλάει??? Να μου έλεγες ρωτησα έναν λοιμωξιολόγο περαν του παιδιατρου να το καταλάβω...αλλά ο φαρμακοποιός σου πριν ανοιξει το φαρμακείο πχ δουλεψε σε ερευνητικες ομάδες που παράγουν εμβόλια?? Εχει κανει κανενα διδακτορικό στα εμβόλια?? Εχει παρακολουθήσει σεμινάρια σχετικά??? Ποια ακριβως είναι η εμπειρία του?? Να πουλαέι πιεσόμετρα και παντοφλες και αντιηλιακά και παρεπιπτόντως να "είναι ανένδοτος" και για την ασφάλεια ενός εμβολιου που εγκριθηκε ως ασφαλες από τον ΕΟΦ?? Διοτι το εμβολιο κυκλοφορει (ασχετο που δεν μπηκε στο εθνικο πρόγραμμα) που σημαινει ότι ο ΕΟΦ το εκρινε ασφαλές..ο φαρμακοποιος σου πανω από τον ΕΟΦ είναι??? ή δεν δεχεται τις γμωμοδοτησεις του ΕΟΦ?? Ή περιμενει 15 χρονια πριν δωσει σε πελάτη το καθε καινουριο φαρμακο που κυκλοφορησε και που εχει συνταγογραφησει γιατρος?? Με την λογικη "κατσε να δουμε τι θα βγαλει σε 15 χρονια"...

Μιλα με τον παιδιατρο σου, παρε δευτερη γνωμη από άλλον γιατρό αν θες...

 

Oυπςςς...argini ξεφυγες...! Κι εγω απο την αλλη μπορει να πω οτι ο γιατρος εχει μονο εμπειρια να κανει ενα εμβολιο και να δινει μια αντιβιωση η ενα σιροπι...και δυστυχως ποσοι παιδιατροι τριγυρω μας ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ξερουν να κανουν:(

 

Τελος παντων εγω δε θα σταθω αυστηρα στην ειδικοτητα καποιου αλλα στην αξια του....μα πανω απο ολα αυτα θα βαλω την κριση τη δικη μου...

 

 

"Η αρρώστια υπάρχει στην Ελλάδα του 2015 και σκοτώνει μικρά παιδιά. (δε μιλάμε δλδ για λέπρα/χολέρα/πανούκλα).

 

Το εμβόλιο υπάρχει επίσης.

End of story, για μένα. "

 

ΣΩΣΤΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

Soch ,αυτό ακριβώς δεν καταλαβαίνω...Γιατί σου λένε να περιμένεις;Το ακούω απο φίλους συνέχεια!"Ο γιατρός είναι υπερ , αλλά είπε να περιμένουμε".Τί σημαίνει αυτό;Να περιμένεις να ενταχθεί στα υποχρεωτικά , για να μην το πληρώσεις ή να περιμένεις να "δοκιμαστεί" κι άλλο το εμβόλιο (σε ό,τι αφορά τις παρενέργειες);

Όπως μου ανέφερε ο κλινικός φαρμακολόγος, δεν θέλουμε να επιβαρύνουμε το παιδί, προσθέτοντας εμβόλιο το οποίο δεν έχει ενταχθεί στα υποχρεωτικά. Διαβάζοντας πίσω από τις γραμμές (όσα δεν μου είπε ξεκάθαρα αλλά άφησε να εννοηθούν) δεν έχει εμπιστοσύνη στο εμβόλιο (δεν είχε καθώς η συζήτηση έγινε τον Ιούλιο) και δεν ήταν καθόλου σίγουρος πως θα ενταχθεί στο άμεσο μέλλον.

Εμείς θα σταθμίσουμε τα δεδομένα που θα έχουν προκύψει και πιθανόν να το κάνουμε κατά το καλοκαίρι, λίγο πριν πάει παιδικό ο μικρός για πρώτη φορά.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πολύ σοβαρό το ζήτημα, για να σου μιλάει κάποιος που εμπιστεύεσαι και ζητάς τη γνώμη του, με υπεκφυγές και υπονοούμενα;

Link to comment
Share on other sites

Όπως μου ανέφερε ο κλινικός φαρμακολόγος, δεν θέλουμε να επιβαρύνουμε το παιδί, προσθέτοντας εμβόλιο το οποίο δεν έχει ενταχθεί στα υποχρεωτικά. Διαβάζοντας πίσω από τις γραμμές (όσα δεν μου είπε ξεκάθαρα αλλά άφησε να εννοηθούν) δεν έχει εμπιστοσύνη στο εμβόλιο (δεν είχε καθώς η συζήτηση έγινε τον Ιούλιο) και δεν ήταν καθόλου σίγουρος πως θα ενταχθεί στο άμεσο μέλλον.

Εμείς θα σταθμίσουμε τα δεδομένα που θα έχουν προκύψει και πιθανόν να το κάνουμε κατά το καλοκαίρι, λίγο πριν πάει παιδικό ο μικρός για πρώτη φορά.

 

Με λίγα λόγια , σου είπε όχι δηλαδή.

Δεν είναι δικαιολογία το οτι 'επιβαρύνεται το παιδί'.

Μιλάμε για θανατηφόρο ιό.Το θέμα είναι να μην γλιτώσεις απο το ένα και σε βρεί κάτι άλλο εξίσου κακό.Άρα , δεν ήταν σίγουρος για την αποτελεσματικότητά του ή για τις πιθανές παρενέργειές του;

 

Οπότε 2 τα τινά: Ή το κάνεις και έχεις καλυφθεί απο Men B και παρακαλάς το Θεούλη να μην προκύψει κάτι απο τον εμβολιασμό ,ή τρέμεις και λαχταράς κάθε φορά που πιάνεις το μέτωπο του παιδιού σου και είναι ζεστό.

 

Αγγελίνα_2 , δε θυμάμαι αν έχεις απαντήσει σε αυτή την ερώτηση ,οπότε ξαναρωτάω:Πιστεύεις οτι δε θα υπάρξουν παρενέργειες ή απλά τις προτιμάς απο το χείριστο;Ρωτάω πολύ ωμά , το ξέρω , αλλά πιστέψτε με προσπαθώ να πάρω μια απόφαση.....:-(

 

Edit: πρέπει να κάνεις όλες τις δόσεις για να αποκτήσει πλήρη ανοσία το παιδί;

Δηλαδή ,αν έχει κάνει μόνο την πρώτη ,μέχρι να γίνει η δεύτερη ,υπάρχει περίπτωση να κολλήσει;

Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα, θα σου πω τι πιστεύω εγώ. Πιστεύω πως οι παρενέργειες του bexsero είναι αυτές:

"4.8 Ανεπιθύμητες ενέργειες

Σύνοψη του προφίλ ασφάλειας

Η ασφάλεια του Bexsero αξιολογήθηκε σε 14 μελέτες, από τις οποίες οι 10 ήταν τυχαιοποιημένες,

ελεγχόμενες κλινικές δοκιμές με 8.776 άτομα (ηλικίας 2 μηνών και άνω) που έλαβαν τουλάχιστον μία

δόση του Bexsero. Από τα άτομα που έλαβαν το Bexsero, 5.849 ήταν βρέφη και παιδιά (ηλικίας κάτω

των 2 ετών), 250 ήταν παιδιά (ηλικίας 2 έως 10 ετών) και 2.677 ήταν έφηβοι και ενήλικες. Από τα

άτομα που έλαβαν αρχική σειρά ανοσοποίησης για βρέφη, τα 3.285 έλαβαν αναμνηστική δόση κατά

το δεύτερο έτος της ζωής.

Σε βρέφη και παιδιά (ηλικίας κάτω των 2 ετών), οι πιο συχνές τοπικές και συστηματικές ανεπιθύμητες

ενέργειες που παρατηρήθηκαν σε κλινικές δοκιμές ήταν ευαισθησία και ερύθημα στη θέση ένεσης,

πυρετός και ευερεθιστότητα.

Σε κλινικές μελέτες σε βρέφη που εμβολιάστηκαν σε ηλικία 2, 4 και 6 μηνών, πυρετός (≥ 38°C)

αναφέρθηκε από το 69% έως το 79% των ατόμων όταν το Bexsero χορηγήθηκε ταυτόχρονα με τα

τυπικά εμβόλια (που περιέχουν τα ακόλουθα αντιγόνα: 7δύναμο συζευγμένο πνευμονιοκοκκικό,

διφθερίτιδας, τετάνου, κοκκύτη ακυτταρικό, ηπατίτιδας B, αδρανοποιημένο πολιομυελίτιδας και

Haemophilus influenzae τύπου B) έναντι του 44% έως 59% των ατόμων που έλαβαν μόνο τα τυπικά

εμβόλια. Επίσης, υψηλότερα ποσοστά χρήσης αντιπυρετικών αναφέρθηκαν σε βρέφη που

εμβολιάστηκαν με το Bexsero και με τυπικά εμβόλια. Όταν το Bexsero χορηγήθηκε μόνο του,

η συχνότητα του πυρετού ήταν παρόμοια με εκείνη που συσχετίζεται με τα τυπικά βρεφικά εμβόλια,

τα οποία χορηγούνται στη διάρκεια κλινικών δοκιμών. Στις περιπτώσεις που παρουσιάστηκε πυρετός,

αυτός γενικά ακολούθησε προβλέψιμη πορεία και στην πλειονότητα των περιπτώσεων υποχώρησε την

επόμενη ημέρα του εμβολιασμού.

Σε εφήβους και ενήλικες, οι πιο συχνές τοπικές και συστηματικές ανεπιθύμητες ενέργειες που

παρατηρήθηκαν ήταν άλγος στη θέση ένεσης, αίσθημα κακουχίας και κεφαλαλγία.

Δεν παρατηρήθηκε αύξηση στην επίπτωση ή τη σοβαρότητα των ανεπιθύμητων ενεργειών με τις

επακόλουθες δόσεις της σειράς εμβολιασμού.

Συνοπτικός κατάλογος ανεπιθύμητων ενεργειών

Οι ανεπιθύμητες ενέργειες (ύστερα από αρχική ανοσοποίηση ή αναμνηστική δόση) των οποίων

η συσχέτιση με τον εμβολιασμό θεωρείται τουλάχιστον ενδεχόμενη κατηγοριοποιήθηκαν ανά

συχνότητα.

Οι συχνότητες εμφάνισης ορίζονται ως εξής:

Πολύ συχνές: (≥ 1/10)

Συχνές: (≥1/100 έως <1/10)

Όχι συχνές: (≥1/1.000 έως <1/100)

Σπάνιες: (≥1/10.000 έως <1/1.000)

Πολύ σπάνιες: (<1/10.000)

Εντός κάθε κατηγορίας συχνότητας, οι ανεπιθύμητες ενέργειες παρατίθενται κατά φθίνουσα σειρά

σοβαρότητας.7

Βρέφη και παιδιά (ηλικίας έως 10 ετών)

Διαταραχές του μεταβολισμού και της θρέψης

Πολύ συχνές: διαταραχές πρόσληψης τροφής

Διαταραχές του νευρικού συστήματος

Πολύ συχνές: υπνηλία, ασυνήθιστο κλάμα

Όχι συχνές: σπασμοί (συμπεριλαμβάνονται πυρετικοί σπασμοί)

Αγγειακές διαταραχές

Όχι συχνές: ωχρότητα (σπάνια μετά από αναμνηστική δόση)

Σπάνιες: σύνδρομο Kawasaki

Διαταραχές του γαστρεντερικού συστήματος

Πολύ συχνές: διάρροια, έμετος (όχι συχνά μετά από αναμνηστική δόση)

Διαταραχές του δέρματος και του υποδόριου ιστού

Πολύ συχνές: εξάνθημα (παιδιά ηλικίας 12 έως 23 μηνών) (όχι συχνά μετά από αναμνηστική δόση)

Συχνές: εξάνθημα (βρέφη και παιδιά ηλικίας 2 έως 10 ετών)

Όχι συχνές: έκζεμα

Σπάνιες: κνίδωση

Γενικές διαταραχές και καταστάσεις της οδού χορήγησης

Πολύ συχνές: πυρετός (≥38°C), ευαισθησία της θέσης ένεσης (συμπεριλαμβάνεται σοβαρή

ευαισθησία της θέσης ένεσης που ορίζεται ως κλάμα κατά την κίνηση του άκρου όπου έγινε η ένεση),

ερύθημα της θέσης ένεσης, οίδημα της θέσης ένεσης, σκλήρυνση της θέσης ένεσης, ευερεθιστότητα

Όχι συχνές: πυρετός (≥40°C)

Έφηβοι (από 11 ετών και άνω) και ενήλικες

Διαταραχές του νευρικού συστήματος

Πολύ συχνές: κεφαλαλγία

Διαταραχές του γαστρεντερικού συστήματος

Πολύ συχνές: ναυτία

Γενικές διαταραχές και καταστάσεις της οδού χορήγησης

Πολύ συχνές: άλγος της θέσης ένεσης (συμπεριλαμβάνεται σοβαρό άλγος της θέσης ένεσης που

ορίζεται ως αδυναμία εκτέλεσης των φυσιολογικών καθημερινών δραστηριοτήτων), οίδημα της

θέσης ένεσης, σκλήρυνση της θέσης ένεσης, ερύθημα της θέσης ένεσης, αίσθημα κακουχίας

Διαταραχές του μυοσκελετικού συστήματος και του συνδετικού ιστού

Πολύ συχνές: μυαλγία, αρθραλγία"

 

τα οποία και αναγράφονται στο χαρτάκι του εμβολίου

 

http://www.ema.europa.eu/docs/el_EL/document_library/EPAR_-_Product_Information/human/002333/WC500137881.pdf

 

Κάποια από αυτά τα είχαν τα παιδιά μου (πόνο στο σημείο της ένεσης, δέκατα).

 

Τώρα, αν με ρωτάς αν φοβάμαι για αυτισμό, αυτοάνοσο, καρκίνο 20 χρόνια μετά, θα σου απαντήσω κατηγορηματικά ΟΧΙ. Εμένα, που η καθ' όλα ανεμβολίαστη μητέρα μου εμφάνισε καρκίνο στα 35 της και την έχασα, μαζί με τους νεότατους κι επίσης καθ' όλα ανεμβολίαστους παππού και γιαγιά μου (68 ετών), κανένας δεν μπορεί να με πείσει πως, για τη συγκεκριμένη ασθένεια, ευθύνονται τα εμβόλια.

 

Για όλα αυτά τα δεινά, που μας ταλανίζουν τη σημερινή εποχή, πιστεύω πως ευθύνονται η απίστευτη μόλυνση του νερού που πίνουμε, του φαγητού που τρώμε, του αέρα που ανασαίνουμε και των εκατοντάδων δικτύων και κεραιών πάνω από το κεφάλι μας και των συσκευών που εκπέμπουν ακτινοβολία μέσα στο σπίτι μας, ειδικά αυτών με τις οποίες τα παιδιά σήμερα έρχονται σε καθημερινή πολύωρη επαφή (τηλεόραση, τάμπλετ, κινητά) + τον γονιδιακό/κληρονομικό παράγοντα.

 

Επίσης, πιστεύω πως όλοι αυτοί οι απατεώνες, που σπέρνουν την εμβολιοφοβία, (μιλάω για τους γνωστούς-αγνώστους κι όχι για τους συγκεκριμένους φαρμακοποιούς που αναφέρθηκαν, φυσικά) το κάνουν για να στραφεί ο κόσμος στα προϊόντα που προωθούν αυτοί. Πρόσφατα είχα συζήτηση με γνωστό, που προσπαθούσε να μας πείσει με τον άντρα μου να κάνουμε βιοσυντονισμό (100 ευρώ η διάγνωση έκαστος + πόσο θα κοστίσει το μηχάνημα, ανάλογα με τις ασθένειες που θα μας διαγνώσει ο βιοσυντονιστής, που ΔΕΝ είναι γιατρός και αυτές οι ασθένειες ΔΕΝ μπορούν να επιβεβαιωθούν με κλασσικές ιατρικές εξετάσεις - αίματος, μαγνητική, βιοψία). :mrgreen: Γενικά, το τι άκουσα, δεν περιγράφεται. Μέχρι κι ότι υπήρξε άνθρωπος με κίρρωση ήπατος, που παράτησε τις χημειοθεραπείες και σώθηκε με το μαγικό μηχάνημα του βιοσυντονισμού. Ποιος ήταν αυτός; Κάποιος...κάπου...κάποτε...:roll:

 

Το να "επιβαρύνουμε το παιδί" το άφησα ασχολίαστο, γιατί το βρίσκω ανεδαφικό. Ή εμβολιάζεις ή δεν εμβολιάζεις. Τα άλλα εμβόλια, με αυτή τη λογική, δεν το επιβάρυναν το παιδί και θα το κάνει το bexsero;

 

Επίσης, το να μην εμπιστεύεται κάποιος ένα εμβόλιο το 2014, επειδή δεν το κατέταξε στα υποχρεωτικά η επιτροπή εμβολιασμών και να το εμπιστευτεί αίφνης το 2015, που θα το κατατάξει, μου ακούγεται κάπως.

 

Η επιτροπή εμβολιασμών λειτουργεί βάσει στατιστικών δεδομένων. Γι' αυτούς, τα κρούσματα από τη συγκεκριμένη ασθένεια δεν είναι επαρκή, ώστε να καλύψουν το εμβόλιο τα ταμεία. Συν τον βαρύ οικονομικό παράγοντα, στους χαλεπούς καιρούς που διανύει η χώρα μας. Στο παρελθόν υπήρξαν επιδημίες μηνιγγίτιδας στην Ελλάδα, όμως οφείλονταν στους ορότυπους που πλέον καλύπτονται από τα εμβόλια.

 

Είναι τυχαίο που τα κρούσματα από αυτούς τους ορότυπους έχουν σχεδόν εκμηδενιστεί και πλέον υπάρχουν μόνο κρούσματα του ορότυπου Β;

 

Από όσα έχω διαβάσει, ο ορότυπος Β δεν ανήκει σε αυτούς που προκαλούν επιδημίες - μεταδίδεται πιο δύσκολα, δεν επιβιώνει τόσες ώρες εκτός του ανθρώπινου σώματος. Επειδή μιλάμε πάντα για βακτηριακή κι όχι ιογενή μηνιγγίτιδα. Αν κατάλαβα λάθος, ας με διορθώσει κάποιος. Είναι λοιπόν πιο σπάνιος, αλλά ο πλέον φονικός.

 

Εγώ θα ήθελα, όπως σχεδόν εξαφανίστηκαν οι άλλοι ορότυποι, να εξαφανιστεί κι ο Β. Να μην κινδυνεύσει, να μην ακρωτηριαστεί, να μην πεθάνει κανένα παιδί από μια ασθένεια για την οποία πλέον υπάρχει εμβόλιο.

 

Για την ανοσία που ρώτησες, οι δόσεις γίνονται με διαφορά 2 μηνών η μια από την άλλη. Η μόνη δική μου αμφιβολία για το bexsero, ως νέο εμβόλιο, είναι το χρονικό διάστημα για το οποίο παρέχει ανοσία. Η λογική λέει πως σύντομα θα μπορεί να γίνεται έλεγχος αντισωμάτων, όπως γίνεται για άλλες ασθένειες, ούτως ώστε να αποφασιστεί αν χρειάζεται και τρίτη αναμνηστική δόση στην εφηβεία ή όχι.

 

Στο παρακάτω λινκ, στον πίνακα 12 δείχνει ότι το 2013 ο ορότυπος Β ευθυνόταν για το 86% των κρουσμάτων βακτηριακής μηνιγγίτιδας στη χώρα μας.

http://www.nsph.gr/files/001_Dimosias_Dioikitikis_Ygieinis/EKAM/ApologismoiEKAM/EKAM_Apologismos_2013.pdf

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...