Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δύσκολη θέση


Recommended Posts

Καλησπέρα!! Θα θέλα τη γνώμη σας για αλλη μια φορα :-) το θεμα ειναι το εξής... Το σαββατο μου τηλεφώνησε η αδελφή του άντρα μου με την οποία εχουμε καλη σχέση, μου φαίνεται μια χαρα, αλλα δεν ειμαστε και κολλητές γιατι δε συμπαθω ιδιαίτερα τον άντρα της. Μου ειπε λοιπον κλαιγοντας οτι δεν αντέχει αλλο και εχει ερθει σε αδιέξοδο. Διότι οι γονείς τους Λένε συνεχώς για παιδι. Και ίδια θελει παιδάκι και τωρα ειναι 40 ετών. Ομως αφότου αρραβωνιάστηκε έμαθε οτι ο άνδρας της χρωστάει παρα πολλα σε καταναλωτικά δάνεια. Τα ρύθμισε και η δόση φτάνει τα 1200? μηνιαίως για τα επόμενα 12 χρονια! Ευτυχως δουλεύουν και οι δυο και παίρνουν 2000? μαζι. Με 800? ελεύθεροι περνάνε. Το θεμα ειναι οτι προέρχονται τα χρέη απο τζόγο , αμάξια, διακοπες . Η ίδια μου ειπε οτι τον αγαπάει παρα πολυ, οτι ειναι ο άνθρωπος της και απο τοτε που γνωριστηκαν τα χει κόψει ολα. Αλλα για παιδι φοβάται.Εμενα παλι δε μου αρέσει γιατι μονίμως οταν ειμαστε μαζι της μιλάει απαίσια και μολις γυρίσει τη πλάτη της τη κοροϊδεύει. Δε μου το ανέφερε ομως αυτο. Το θεμα ειναι οτι εγω της ειπα να μείνει μαζι του κ οτι δε βρίσκεις σημερα εύκολα ταίρι . Ουφ! Μηπως εκανα λαθος; Και επισης μηπως να μιλησω στον άνδρα μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω δεν θα ανακατευομουνα καθολου και θα ελεγα στον αντρα μου να μιλησει στον αδερφο του σε χαλαρους τονους του στυλ τι γινετε ολα καλα με την ταδε?ολοι πανω κατω χρωσταμε λιγοτερα ή περισσοτερα οποτε δεν ειναι λογος αυτος για να χωρισεις καποιον....αλλα το θεμα ειναι οτι της μιλαει ασχημα...δεν της φερεται καλα μαλλον.αυτο μονο η ιδια μπορει να παρει θεση.εγω στην θεση της επειδη ειναι σε μια περιεργη ηλικια(οσο αφορα για να κανει παιδακι)θα το σκεφτομουνα διπλα αν θα τον χωριζα....δηλαδη τοσο μα τοσο ασχημα της φερετε?μπορεις να μας πεις ενα παραδειγμα?ο κυριος θελει παιδακι ή δεν το χει σκεφτει ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστω για την απάντηση! Οχι ο αντρας της δε θελει παιδάκι και δεν δείχνει ενδιαφέρον οσο αφορά αυτο το τομέα. Ενα παράδειγμα ειναι οτι λεει συνεχεια στη Πεθερα μου οτι του φορτώθηκε η κόρη της και να τα μαζέψει και το βραδυ θα κλειδώσει τη πόρτα του σπιτιού να μη μπει. Την αποκαλεί κ συνεχεια χοντρή η χαζη. Δεν ειναι τιποτα απο τα δυο. Αλλα τα λεει στη πλάκα. Οταν ειμαι ξεκουραστη δε το θεωρω τραγικο αλλα ποτε μα ποτε δε θα θέλα να μου το κανει ο άνδρας μου. Δε μου πε ομως η ίδια οτι την ενοχλεί. Και πριν κανα εξάμηνο ειχε φύγει απο το σπιτι η ίδια γιατι τη ταπεινωνε μου ειπε, αλλα γυριςε. Τωρα ομως το προβλημα ειναι αλλο . Ειναι οτι ενα τοσο μεγάλο χρέος δε τους αφήνει να κάνουν σχέδια και η ίδια δε ξερει αν αξίζει να μείνει η αν ο άντρας της θα ξανακυλησει μετα απο καιρο. Τονίζω οτι τα χρέη δεν ειναι απο εφορία , ΔΕΗ , κλπ αλλα τζόγος, ταξίδια και 3 αμάξια και ολα απο πριν τη γνωρίσει . Δε τα χάρηκαν καν μαζι

Link to comment
Share on other sites

Να την πείσεις να μιλήσει στον αδελφό και τους γονείς της να είναι ενήμεροι. Και να την πείσετε να δει ένα ψυχολόγο. Γιατί τα δέχεται όλα αυτά; Έχει την ψυχολογία του θύματος και πρέπει αυτό να το δει και να το αλλάξει. Έστω στα 40.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με τα παιδιά στο να μην ανακατεύεις,

οι κοπέλα είναι 40 όχι 25,υποτίθεται πως είναι λίγο ώριμη...βέβαια απ'την άλλη νωρίς θυμήθηκε να αρραβωνιαστει και να κάνει σχέδια για παιδί,αν γι'αυτην είναι ο κατάλληλος τότε πάνε πάσο...

συνήθως όταν ανακατευομαστε σε άλλων τις υποθέσεις βρίσκουμε το μπελά μας..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις! Απλα σκεφτομουν πως αν ηταν αδελφή μου θα ειχα ηδη μιλήσει σε γονείς. Βεβαια οι δικοί μου ηταν και παντα δεκτικοί να ακούσουν . Επισης θα την συμβουλευα διαφορετικά. Τωρα σκεφτομαι οτι για να επέλεξε εμενα να μιλήσει, προφανώς δεν εχει κανενα αλλο . Αλλα λόγο θέσης δε μπορω να πω και πολλα. Επισης ο γαμπρός μου εχει και αυτο το χαρακτήρα που αν της ξεφύγει κατι απο οσο σκεφτομουν να πω , θα με εξευτελισει! Τωρα απο την αλλη παντα πίστευα οτι επειδη ο άντρα μου προχώρησε , παντρεύτηκε και εκανε παιδι, ενω ειναι επτά χρονια μικρότερος. Πιέστηκε και αυτη . Γιατι ειναι μονο 2 χρονια μαζι.. Δε ξερω.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ημουν ειλικρινης μαζι της για το πως της φερεται.

νεα γυναικα ειναι και "ΕΣΤΩ ΣΤΑ 40" της αξιζει κατι καλυτερο.

βεβαια, "ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΑΡΓΑ ΝΑ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΕΙ", και ισως μεινει στο ραφι, αλλα καλυτερα μονη, παρα με ενα καθαρμα.

το σωστο "ανακατεμα" στη ζωη των αλλων εχει ενα κοστος, και δεν ειναι ολοι προθυμοι να το κανουν.

και αν της ξεφυγει κατι στον αντρα της, τι φοβασαι? οτι θα σου κανει κατι? τετοιοι ανθρωποι ειναι θρασυδειλοι, μονο εκει που τους παιρνει τα κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω σημερα που θα παμε βολτα το μικρο και θα χουμε χρονο , να το πω στον άντρα μου. Και αν δε μιλήσει και αυτος στην ίδια. Τοτε κρίμα , τι να πω. Σίγουρα δε μπορω εγω μετα. Εννοειται θα του πω να τη ψαρέψει. Απλα σκεφτομαι θα ανοίξω τη πόρτα στα πεθερικά μου και θα μου πει ο γαμπρός μου' καλώς την αντροχωριστα' με αυτο το στυλακι που εχει. Καμία φορα οι άνθρωποι βιάζονται, τους έπρηξαν να αρραβωνιατουν τα σόγια. Και η κοπελα ειναι αξιόλογη. Βεβαια και η Πεθερα μου εχει εκνευριστεί με αυτές τις πλάκες και ενω είχαν όλοι αρχίσει να ανταπαντανε, μετα χώρισαν και όλοι μαζεύτηκαν γιατι δεν ήθελαν μα τη βλέπουν μονη της. Τι να πω. Απλα αν ειχε κάποιον να τη ταρακουνησει θα ταν καλυτερα. Γιατι αν κάνουν παιδάκι και ο κυριος αποφασίσει οτι πιέστηκε, η να παρατηθεί. Μετα κρίμα. Απαιτείται να δουλεύουν για παντα και οι δυο με τοσο μεγαλη δόση. Αυτο σκεφτομαι , και αν αξίζει να στερείται το παιδι για χρέη που δεν εκανε η ιδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω θα ημουν ειλικρινης μαζι της για το πως της φερεται.

νεα γυναικα ειναι και "ΕΣΤΩ ΣΤΑ 40" της αξιζει κατι καλυτερο.

βεβαια, "ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΑΡΓΑ ΝΑ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΕΙ", και ισως μεινει στο ραφι, αλλα καλυτερα μονη, παρα με ενα καθαρμα.

το σωστο "ανακατεμα" στη ζωη των αλλων εχει ενα κοστος, και δεν ειναι ολοι προθυμοι να το κανουν.

και αν της ξεφυγει κατι στον αντρα της, τι φοβασαι? οτι θα σου κανει κατι? τετοιοι ανθρωποι ειναι θρασυδειλοι, μονο εκει που τους παιρνει τα κανουν.

 

Κι εγω θα μιλουσα ειλικρινεστατα μαζι της ακομα κι αν γινομουν η κακια.Δε θα το αντεχε ο οργανισμος μου να βλεπω μια γυναικα να παει να κανει τοσο τρομερο λαθος και να μην πω κατι.Μπορει η κοπελα να εχει εγκλωβιστει, να εχει επηρεαστει απο τριτους, να σκεφτεται παραλογα αλλα αν μπορεις να κανεις κατι για να την ταρακουνησεις και να ξυπνησει μιλα της.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστω για την απάντηση! Οχι ο αντρας της δε θελει παιδάκι και δεν δείχνει ενδιαφέρον οσο αφορά αυτο το τομέα. Ενα παράδειγμα ειναι οτι λεει συνεχεια στη Πεθερα μου οτι του φορτώθηκε η κόρη της και να τα μαζέψει και το βραδυ θα κλειδώσει τη πόρτα του σπιτιού να μη μπει. Την αποκαλεί κ συνεχεια χοντρή η χαζη. Δεν ειναι τιποτα απο τα δυο. Αλλα τα λεει στη πλάκα. Οταν ειμαι ξεκουραστη δε το θεωρω τραγικο αλλα ποτε μα ποτε δε θα θέλα να μου το κανει ο άνδρας μου. Δε μου πε ομως η ίδια οτι την ενοχλεί. Και πριν κανα εξάμηνο ειχε φύγει απο το σπιτι η ίδια γιατι τη ταπεινωνε μου ειπε, αλλα γυριςε. Τωρα ομως το προβλημα ειναι αλλο . Ειναι οτι ενα τοσο μεγάλο χρέος δε τους αφήνει να κάνουν σχέδια και η ίδια δε ξερει αν αξίζει να μείνει η αν ο άντρας της θα ξανακυλησει μετα απο καιρο. Τονίζω οτι τα χρέη δεν ειναι απο εφορία , ΔΕΗ , κλπ αλλα τζόγος, ταξίδια και 3 αμάξια και ολα απο πριν τη γνωρίσει . Δε τα χάρηκαν καν μαζι

 

μαλιστα....δηλαδη τη θεωρει φορτωμα την γυναικα του....την προσβαλλει στα ισια(δεν το κανεις αυτο για πλακα μπροστα σε τριτους) την ταπεινωνει φευγει απο το σπιτι....φοβαται για τον αν θα ξανακυλησει σε τζογους....δεν σκεφτετε για παιδι ο κυριος που εγω αν ημουν αντρας θα σκεφτομουν την γυναικα μου που ειναι 40 και πρεπει να κανει ενα παιδακι(αφου το θελει και να ειμαι και υπευθυνος ως αντρας)και συν της αλλης του πληρωνει και τα χρεη απο προηγουμενες λαλακιες του.....και η κοπελα καθετε και δεν ανοιγει το στοματακι της ακομα?αναιρω δηλαδη το αρχικο μου ποστ εκει που λεω οτι θα σκεφτομουνα διπλα για το αν θα τον χωριζα και λεω ναι θα τον χωριζα γιατι πολυ απλα δεν θα με σεβοτανε....αν τουλαχιστον φεροταν ωραια και αντρικια ναι θα τον βοηθουσα να ξεχρεωσει....δηλαδη αν ενας απο τους δυο χασει τη δουλεια του φανταζομαι τι θα γινει στο σπιτι...καλυτερα μονη της κοπελα μου αλλα δεν ξερω αν εισαστε τοοοοοσο κοντα ωστε να μπορεσεις να της μιλησεις....εγω το πολυ πολυ να της το εφερνα απεξω απεξω χωρις ποτε να της δωσω συμβουλη στα ισια.....μην ανακατευτεις....μιλα με τον αντρα σου μονο αμα θες και ας δει αυτος τι θα κανει......ακου εκει:evil::evil::evil: και κερατας και δαρμενος να πουμε....μιλαει και απο πανω ο μεσιε....

Link to comment
Share on other sites

Όταν έγραφα'' νωρίς θυμήθηκε να αρραβωνιαστει'' αυτά εννοούσα...

χαζή δεν πιστεύω πως είναι κι σε αυτή δεν αρέσουν αυτές οι καταστάσεις,αλλά νιώθει πιεσμένη,νιώθει πως ο χρόνος τρέχει και δεν θα προλάβει να δημιουργήσει οικογένεια κοκ,

γι'αυτο προφανώς μένει.!

 

Αλλα ανεξάρτητα από το πως της φέρεται,πρέπει να εστιάσει την προσοχή στο θέμα του τζόγου,είναι επικίνδυνος εθισμός δεν κόβεται έτσι,

είναι μαζί μόνο δύο χρόνια,δε λέει κάτι αν το σταμάτησε προσωρινά...

 

Είναι μεγάλο ρίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Ο πανικός του εφτασα τα 40 και πρέπει να κανω παιδι, ειναι κακός συμβουλος.

Ακριβως το ιδιο (χωρις ομως τζογο στην μεση) αντιμετωπισα με μια φιλη στην ιδια ηλικια. Ειχε κανει γαμο στο παρλθον αλλα η ιδια δεν ηθελε παιδια... Τωρα μπροστα στον πανικο του δεν θελω να μεινω μονη, βρηκε εναν νεαροτερο ο οποιος αρμεγει οτι εχει η κοπελα της φερεται απαισια και εκεινη εθελοτυφλει.. Πλεον η φιλια μας ανηκει στο παρελθον γιατι αποφασισα να την μιλησω και να την σταματησω απο το επομενο λαθος, αλλα η ιδια επελεξε να μην μου ξαναμιλησει... Προσωπικα νιωθω πολυ καλα που επραξα οπως επραξα. Τωρα για εσενα.. τι να σου πω?

Link to comment
Share on other sites

Eίναι λεπτή η θέση της θεματοθέτριας, πρόκειται να συμβουλέψει κάποια να χωρίσει τον αδερφό του άντρα της, που θα την κάνει και ρόμπα μετά, και τα σόγια ότι και να λένε, μετά τη νύφη που έχωσε τη μύτη της θα κατηγορήσουν. Εγώ είμαι της άποψης να της μιλήσει ο αδερφός της. Αν ήταν φίλες, θα άλλαζε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουφ! Εγω μιλησα στον άντρα μου αυτη την ωρα που μεσολάβησε και ενα σοκ το έπαθε! Μου πε κυρίως για τη συμπεριφορά του απέναντι της και πως κατέληξε ετσι η αδελφή του. Μετα μου πε ενα σπιτι που εχουμε απο κοινού να το νοικιάσουμε ώστε να εποφεληθει ακομα περισσότερο ο γαμπρός του χαχα. Δε ξερω πιστεύω οτι ειναι λογικός ο αντρας μου απλα ακομα δε το χωράει ο νους του ώστε να πράξει και με βάζει συνεχεια να του λεω την ιστορία. Δεν το χαμε καταλάβει καθολου

Link to comment
Share on other sites

Δλδ βρε κοριτσια αν η δικια σας αδερφη αντιμετωπιζε τετοιο θεμα και ειχε μπλεξει καπου και για δικους της λογους αποφασιζε να μιλησει στο συζυγο σας..δε θα θελατε ο συζυγος σας να κανει κατι? Τουλαχιστον να σας μιλησει? Θα σας αρεσε να αδιαφορησει τελειως για να μην πει καποιος απο το σοι κατι?

Link to comment
Share on other sites

Να συζητήσετε τότε μαζί οι τρεις. Να την ακούσετε και μετά να της κάνετε σούμα αυτά που είπε. Ε, θα ξέρει τι να κάνει.

 

Κι εγώ τα 40 κοντεύω και νιώθω ότι τώρα αρχίζει η ζωή μου. Το έστω πήγαινε στο ότι δεν το έκανε νωρίτερα. Κι 60 και 80 να ταν ποτέ δεν είναι αργά να αποτινάξεις κάτι τοξικό από το ζωή σου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε οχι ρε παιδιά να τον ξεχρεώσετε κιόλας,γιατί να τον βοηθήσετε;;;επειδή αγαπά και φέρεται τόσο καλά στην αδερφή σας;;;

να ήταν σωστός ναι,αλλά με αυτή την συμπεριφορά που έχει γιατί;;;

 

Ας μιλήσει ο άντρας σου στην αδερφή του,να του πει τι σκέφτεται και πως νιώθει...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπαμε να αδιαφορήσει, είπαμε να μιλήσει στο σύζυγό της για το πρόβλημα της αδερφής του και από κοινού να βρουν γραμμή βοηθείας........το 40 δεν λέει κάτι, με αυτά που περνάει η κοπέλα!

Link to comment
Share on other sites

Stella κάλα έκανες και μίλησες στον άντρα σου καλό είναι να μην κρύβεις τίποτα από αυτόν

Αλλά εγώ προσωπικά συμβουλές τέτοιου τύπου δεν θα έδινα σε καμμιά ... Το μόνο που θα έκανα θα της έλεγα τι θα έκανα εγώ σε μια τέτοια κατάσταση αλλά μέχρι εκεί και σίγουρα δεν θα της έλεγα να μείνει με δαυτον.... Δεν ξέρεις τι γίνεται ...

 

Μακάρι να ξεμπλεξει η κοπέλα

Link to comment
Share on other sites

Ουφ και παλι ευχαριστω! Είπαμε να το αφήσουμε προς το παρόν και να μη πουμε κατι σε γονείς. Στο προηγούμενο χωρισμό ηταν απερίγραπτη η κατασταση γιατι μεχρι και κατι θείοι έπαιρναν απο το χωριό και εκλαιγαν. Χωρις υπερβολές. Και αυτο που μου πε ο αντρας μου ειναι οτι δε ξερει αν αυτος οντως αλλάξει και το χουμε βάρος. Θα της πει ομως να πιούμε ενα καφε αυριο οι δυο τους. Το αστείο ειναι οτι μου πε να τις δωσω τα πουλοβερ μου. Στεναχωρηθηκε μαλλον. Θα δείξει. Απλα ηρεμήσα λιγο που ξερω οτι το ξερει κ κάποιος αλλος

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρα τωρα ..δε θα πειτε τπτ γιατι φοβαστε μην αλλαξει ο τυπος και το εχετε βαρος στη συνειδηση σας? Την κοροιδευει, την ξευτιλιζει, την εκμεταλλευεται οικονομικα...το ενδεχκμενο αντι να αλλαξει προς το καλυτερο να αλλαξει προς το χειροτερο το σκεφτεται ο αντρας σου?

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα,αν κατάλαβα καλά απ το πρώτο ποστ, αυτό που προβληματίζει την κοπέλα, δεν είναι ούτε ο τζόγος, ούτε η συμπεριφορά του απέναντι της, αλλά τ ότι δεν μπορούν να κάνουν παιδί για οικονομικούς λόγους,το περιβάλλον πιέζει και ο άντρας της δεν το σκέφτεται καν. Αν όντως είναι έτσι, αφού τόνισε κιόλας ότι τον αγαπάει και είναι ο άντρας της ζωής της, το να τη συμβουλεύσεις να χωρίσει και να της μιλήσεις για τα κατά του άντρα της, ίσως να είναι παρεξηγήσιμο. Καλά έκανες και μίλησες στον άντρα σου κατά τη γνώμη μου μην ανακατευτείς παραπάνω, εκτός αν η ίδια σου ζητήσει τη συμβουλή σου για το τζόγο ή τη συμπεριφορά του-που για μένα αυτά θα πρεπε να την προβληματίζουν..

 

Κάποιες φορές στεναχωριόμαστε γι αυτά που βιώνουν τρίτοι, ενώ οι ίδιοι δεν έχουν κανένα σκοπό να κάνουν κάτι γι αυτό ,τα λένε απλώς για να ξεσπάσουν, κι αν συμβουλεύσεις, βγαίνεις κι ο κακός της ιστορίας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...