Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πιπίλισμα δαχτύλου


Recommended Posts

Τη βοήθειά σας παρακάλώ. Ο μικρός μου είναι σχεδόν ενός έτους. Από μικρός δεν πήρε πιπίλα αλλά πιπιλίζει το δάχτυλό του. Τον τελευταίο καιρό που έχει βγάλει και τα πάνω δόντια το δάχτυλό του το έχει κάνει κατακόκκινο και έχει βγάλει πολλά κόκκινα σπυράκια. Έχει γίνει πολύ χάλια. Σήμερα του έβαλα γαντάκι και το κοιτούσε παράξενα. Το βράδυ δεν ξέρω πως θα το αντιμετωπίσω διότι το δάχτυλο λειτουργεί κάτι σαν υπνωτικό - χαλαρωτικό. Καμμία ιδέα.

Συγγνώμη αν το θέμα έχει επαναληφθεί αλλά δεν μπόρεσα να βρώ κατι αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μία από τα ίδια κι εμείς. Την πιπίλα την πήρε για κανένα μήνα και μετά....φτου. Όταν νυστάζει βάζει κατευθείαν το δάχτυλο και μάλιστα αν πάμε να του το βγάλουμε, γίνεται χαμός. Εγώ το μόνο που ελπίζω είναι να το κόψει κάποια στιγμή μόνος του γιατί ούτε με γαντάκι τα κατάφερα, ούτε με το να τον απασχολώ με κάτι άλλο. Αν βρεις τρόπο, πες μου κι εμένα:(

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά δύσκολα πολύ δύσκολα κόβεται

και νπμίζω είναι μικρός ακόμα

ο δικό μου πιτσιρίκος πιπιλάει δύο δάκτυλα μαζί, τον δείκτη και τον μέσο, πολύ αστείο και περίεργο θέαμα!

ότι και αν έκανα, με τιποτε δεν κατάφερα να του το κόψω!

Link to comment
Share on other sites

Καλά δεν μπορείτε να φανταστείτε τι κλάμα και λυγμούς είχαμε. Ενώ κοιμόταν πηγε να γυρίσει πλευρό και συνήθως βάζει το δάχτυλο.Είδε ότι δεν μπορούσε γιατί είχα το γάντι και έγινε το έλα να μας δεις.Μισή ώρα και για να ηρεμήσει από τους λυγμούς.

Μέχρι τώρα δεν με πείραζε το ότι βάζει το δάχτυλο. Εϊναι το φυσικό χαλαρωτικό του. ΜΕ προβλημάτισε που έχει γίνει το δάχτυλο κόκκινο κ έβγαλε και σπυράκια. Φοβάμαι μη βγάλει κ στο στόμα κ έχουμε καμία στοματίτιδα ή ότι άλλο. Θα προσπαθήσω να του βάλω το γαντάκι κάποια στιγμή μέσα στην ημέρα και το βράδυ θα του το αφήνω ελεύθερο. Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια χωρίς να θέλω να σας αγχώσω, το δάχτυλο δεν κόβεται με τίποτα. Ο άντρας μου 43 και ακόμα πιπιλίζει στον ύπνο του (μην το καταλάβει ότι σας το είπα, θα με φάει. Ντρέπεται πολύ). Στην αρχή ο γιος μου δεν ήθελε πιπίλα, την έφτυνε και έβαζε το δάχτυλο. Δεν το άφησα ποτέ. Του την ξαναέβαζα με το ζόρι. Τελικά γλιτώσαμε το δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μου την έκοψε στα 2,5, αφού είχαν στραβώσει πρώτα λίγο τα δοντάκια της. Είναι καλή ηλικία πιστεύω, γιατί είναι σχετικά υπάκουα και καταλαβαίνουν αρκετά, αν τους πεις πχ ότι κάτι κάνει κακό.

 

Στην ουσία, απέσπασα τη συγκατάθεσή της για να κόψει την πιπίλα, επειδή της χαλούσε τα δοντάκια και με λίγη προσπάθεια και δέσιμο στο δάχτυλο, ήταν παρελθόν η πιπίλα μέσα σε καμιά εβδομάδα. Η μικρή συνέχισε όμως να κάνει καλό ύπνο, που μας είχε χαρίσει η πιπίλα για 2,5 χρόνια! Ενώ με την τεχνητή πιπίλα, θα είχαμε και κάποια μεγαλύτερη επιβάρυνση, να την ξαναβάζουμε, αν έπεφτε...

 

Οπότε εκτός από τα ελαφρώς στραβά δοντάκια, που μπορεί να είχαμε και με την τεχνητή πιπίλα, ευτυχώς δεν είχαμε παρατράγουδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επανέρχομαι. Το πιπίλισμα του δαχτύλου δεν σταμάτησε, ίσα ίσα επειδή αρρώστησε ο μικρός έγινε εξάρτηση πλέον. Μίλησα κ με τη γιατρό κ μου είπε ότι συνήθως κοντά στα 2,5 κόβεται αυτή η συνήθεια, απλά πρέπει να βρω τρόπους να του αποσπώ την προσοχή την ώρα που το βάζει. Το θέμα μου όμως είναι ότι το έχει κάνει πολύ χάλια το δάχτυλό του. Πολύ κόκκινο και γδαρμένο. Έχει αρχίσει κ βγάζει πετσάκια. Μία φίλη φαρμακοποιός που το είδε μου είπε ότι μοιάζει με έκζεμα. Του βαλα κ λίγο κηραλοιφή, άντε να δούμε. Τι μου προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εμεις το δαχτυλακι μεσα στο στομα...αν δεν τον απασχολω και τον αφησω μονο του εστω και ενα λεπτο τσουπ το δαχτυλο μεσα με τη μια.Ο γιατρος μου ειπε να μην τον αφηνω να το τραβαω με τη μια αλλα δε γινεται να ειμαι ολη την ωρα απο πανω του να του το βγαζω.Την ατιμη τη πιπιλα δε τη θελει με τπτ...εχω αγορασει διαφορετικες πιπιλες τον παλευουμε κανα διμηνο τωρα αλλα με το που του τη δινουμε αναγουλιαζει...εχω δοκιμασει τα παντα δεν τη θελει με την καμια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι αντανακλαστικο το θηλασμου αυτο το πιπιλισμα....δεν κοβεται με τιποτα σε ενα παιδι τοσο μικρο...αν ειχες πιπιλα θα τη πεταγες...αλλα το δαχτυλο οτι και να κανεις θα το εχει παντα διπλα του......αν κοιμαται και πιπιλαει στον υπνο του καλο ειναι να του το βγαζεις ετσι θα το εχει οσο γινεται λιγοτερη ωρα στο στομα οτυ...καλο ειναι να το κοψει πριν περασει τα 3 χρονια του.....εγω αυτο που εκανα στη κορη μου ηταν το εξης....οταν ηταν λιγο πριν τα 3 τη πηγα οδοντιατρο και ειπε οτι αν δεν το κοψω ΤΩΡΑ θα της βαλλει ενα μηχανημα στο στομα στον ουρανισκο σαν σιδερακια που τα εμποδιζει να πιπιλανε το δαχτυλο μολις το βαλουνε στο στομα....ετσι μετα απο καποιους μηνες το βγαζουμε το μηχανημα αφου εχει κοπει η συνηθεια! Θεωρησα βαρβαρο να κανω στο παιδι μου κατι τετοιο και εκανα αυτο που μου εκανε εμενα η μαμα μου!! Πελτε...μαλιστα πελτε....οταν κοιμοταν το μεσημεριανο υπνο ....μολις ξυνησε ειχα λιγο πελτε στο δαζτυλο μου και σε μια χαρτοπετσετα.....μισοξυπνια καθως ηταν της βαζω στο δαχτυλο της λιγο πελτε χωρις να με καταλαβει.....της λεω ωχ αιμα απο που βγαινει ?παιρνω τη χαρτοπετσετα με το πελτε πυο κρατουσα τη σκουπιζω ...απο το στομα σου?? επειδη βαζεις δαχτυλο? φοβηθηκε και απο τοτε δεν εβαζε δαχτυλο.....της ερχοτανε ....μαμα μου ερχεται να βαλλω τι να κανω....προσπαθησε της ελεγα να μη βαλλεις γιατι θα ματωσεις.....ετσι λοιπον το εκοψε απο δικη της θεληση και με καποια βιαιη ας πουμε εμμεση δικη μυο παρεμβαση! Θεωρησα καλυτερα να κανω κατι τετοιο που μου εκανε η μαμα μυο και δεν επαθα και τπτ παρα να βαλλω σιδερα στο στομα της και να παρει και τον οδοντιατρο με κακο ματι! Αυτη ηταν η δικη μου ιστορια ...αλλα προσεξτε οταν ηταν μικροτερη το ειχα ξαναδοκιμασει και δεν επιασε γιατι το εκανα οταν ηταν ξυνπνια ενω τη δευτερη φορα ηταν μεσοκοιμισμενη....και καλο ειανι αυτο να γινεται σε ενα παιδακι πανω απο τα 2 με 2,5 για να καταλαβαινει και να κανει τον εαυτο της απο μονη της να κοψει τη συνηθεια! Αυτα.........

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Εμενα η μικρή μου ειναι5,5 μηνων και πανω στον τριτο πεταξε την πιπιλα και πηρε το δαχτυλο.Το πιπιλαει για να κοιμηθει και ηθελε να το βαζει και τωρα που ξεκινησε την κρεμουλα αλλα τη μαλωσα γιατι λερωνοταν ακομη περισσοτερο.Με μια φιλη παιδιατρο που μιλησα το βρηκε φυσιολογικο το πιπιλισμα και μου ειπε να μην ανησυχω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ το πήρα απόφαση ότι το δάχτυλο πριν τα 2,5 - 3 δεν πρόκειται να το κόψει. Προσπαθώ μόνο να μην του το αφήνω στον ύπνο του για να μη μουλιάσει και ανοίξει. Στον ξύπνιο ευτυχώς (λέμε τώρα...) δεν το βάζει (ακόμα). Αποφάσισα επίσης ότι εάν δεν καταφέρουμε με κουβεντούλα κ.λπ. στην ηλικία των 3 να το κόψουμε, θα πάρω ένα σύστημα που βρήκα από το ιντερνετ και αφορά νήπια από 3 ετών και πάνω και λέγεται thumbguard. Ψάξτε το λίγο οι μαμάδες με πιο μεγάλα παιδάκια που πιπιλίζουν το δάχτυλο. Δεν είναι ακριβό και πιθανόν να βοηθάει. Να και το site που πωλείται: http://www.thumbguard.co.uk

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΒΑΛΕ ΠΙΠΙΛΑ!!!!!

 

Κάνε ότι μπορείς με αυτό. Ο μεγάλος μου γιος είναι 4,5 ετών, κοιμάται με το δάχτυλο στο στόμα, και το βάζει και όταν τσαντίζεται ή νιώθει αμηχανία και ντρέπεται.

 

Αυτο που αντιμετωπίσαμε κυρίως είναι πως περσι τον Μάϊο ξεκίνησε μια σειρά από αμυγδαλίτιδες, σε 10 μέρες από το τέλος της αντιβίωσης υποτροπίαζε. Σταμάτησε τον παιδικό, μπήκε σε καραντίνα για να μην υποτροπιάζει - τελικά δεν βοήθησε τίποτα και έκανε εγχείρηση αφαίρεσης τον Νοέμβριο. Εντάξει, οι αμυγδαλίτιδες μπορεί να ήταν οτιδήποτε άλλο, αλλά ο ΩΡΛ (και εγώ) πιστεύουμε ότι έπαιξε ρόλο και η μετάδοση των μικροβίων - παιδί είναι, όσο και να έπλενε τα χέρια του, που το έκανε, πάντα κάτι θα είχε.

Τα δόντια του είναι στραβα, βέβαια είναι κούκλος και έτσι, αλλά φοβαμαι ότι στραβώνει και η γνάθος του. Δεν τα γλυτώνουμε τα σιδεράκια...

 

Ο καημένος έκανε φιλότιμες προσπάθειες να το κόψει. Μας ζητούσε ο ίδιος να του το΄δενουμε, αλλά ακούσια στον ύπνο του το έλυνε. Μόλις ειδικά ξέχασε και το χειρουργείο, αφέθηκε πάλι. Ισως να το ελαττώσει στο σχολείο, γιατί θα ντρέπεται, αλλα δεν νομίζω να γλυτώσει ποτέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα η μπέμπα 2 μηνών βάζει όλο το χέρι στο στόμα σε σημείο που να της έρχεται εμετός! Το κάνει και όταν κοιμάται! Καμια ιδέα πως να το χειριστώ? Πως να την κάνω να πάρει πιπίλα?

2XNsp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ....

 

Προσπάθησε να επιμείνεις. Το δευτερο τεκνο μου είναι 6 μηνων, θηλαζε μέχρι τωρα και δεν ήθελε πιπιλα. 2-3 μερες τωρα δειχνει να τη συνηθίζει τούλάχιστον για να ηρεμησει και να κοιμηθει.

Ενταξει μη σας γίνει ψυχολογικό το θέμα, αν δεν μπορειτε δεν μπορεσατε. Το λέω γιατί, ενίοτε, κάποιοι άλλοι γονεις, που επιλεξανε να μην θηλάσουν και δεν τα είχαν αυτα, με καναν να νιωθω αχρηστη στο θέμα αυτό. Προσπαθήστε πάντως να το σταματήσετε τώρα που είναι νωρίς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορέσετε αργότερα. Ισως το δικό σας παιδί να είναι πιο εύκολο σ΄αυτό. Οσο μπορείτε και όπως μπορείτε.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι από εμπειρίες γνωστών θα πώ ότι δύσκολα κόβεται το πιπίλισμα του δαχτύλου. Ο ανιψιός μου είναι τώρα 2 χρονών και πιπιλάει από νεογέννητο, αφού η αδερφή μου λέει ότι μάλλον θα πιπιλούσε και στην κοιλίτσα της. Και η κόρη ενός φίλου μας είναι τώρα στα 5 και το δάχτυλο δεν το αποχωρίζεται..

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να επιμείνεις. Το δευτερο τεκνο μου είναι 6 μηνων, θηλαζε μέχρι τωρα και δεν ήθελε πιπιλα. 2-3 μερες τωρα δειχνει να τη συνηθίζει τούλάχιστον για να ηρεμησει και να κοιμηθει.

Ενταξει μη σας γίνει ψυχολογικό το θέμα, αν δεν μπορειτε δεν μπορεσατε. Το λέω γιατί, ενίοτε, κάποιοι άλλοι γονεις, που επιλεξανε να μην θηλάσουν και δεν τα είχαν αυτα, με καναν να νιωθω αχρηστη στο θέμα αυτό. Προσπαθήστε πάντως να το σταματήσετε τώρα που είναι νωρίς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα μπορέσετε αργότερα. Ισως το δικό σας παιδί να είναι πιο εύκολο σ΄αυτό. Οσο μπορείτε και όπως μπορείτε.

 

Κική μου, ο θηλασμός ή όχι δεν έχει καμία σχέση με το δάχτυλο και την πιπίλα. Θήλασα και ο γιος μου πιπιλούσε το δάχτυλο όταν νύσταζε. Έδινα στήθος, έκλαιγε (σου λέει, να πιπιλίσω θέλω αλλά αυτό τρέχει γάλα και έχω χορτάσει:cool:). Έδινα πιπίλα, την έκανε σφεντόνα ή τη μάσαγε....Η κουνιάδα μου επίσης θηλάζει και η κόρη της ψιλοπιπιλάει (όχι πολύ) το δάχτυλό της. Και πιπίλα δε θέλει! Είναι στο παιδί.....

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Θα σου μιλήσω τελείως εμπειρικά κι από όσα μου έχει πει κι εμένα ο παιδίατρος....

Εάν πιπιλάει μη του τραβάς το δάκτυλο από το στόμα, άστον διότι αυτό τον χαλαρώνει. Επίσης άμα τον αποτρέπεις από το πιπίλισμα να ξέρεις πως το παιδί δε το κόβει όποτε θέλουμε εμείς, αλλά όποτε θέλει εκείνο! Άρα δεν είναι αποδοτικό.

Επιπλέον, εγώ από μικρή πιπιλούσα το δακτυλό μου και μια ζωή όλοι με απέτρεπαν και κανείς δε καταλάβαινε πως αυτό εμένα με ευχαριστεί και με χαλαρώνει. Αποτέλεσμα, τώρα στα 29 μου μόλις χαλαρώσω τελείως -μερικές φορές- να το κάνω. Άρα η αποτροπή των πάντων στο να μη το κάνω δεν απέδωσε.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η μικρη μου, 2 ετων τωρα αρχισε να πιπιλαει το δαχτυλο της 40 ημερων...πηρα πιπιλα για μια βδομαδα τοτε,την εφτυσε και αρχισε το δαχτυλο...προσπαθουσα καθε τοσο για πιπιλα και τελικα 6-7 μηνων την πηρε και την εχει ακομα μονο για τον υπνο ομως,ολη μερα σα να μην υπαρχει, Καποια στιγμη πριν κανα 5μηνο συνειδητοποιησα οτι δεν ερχοταν πια να μου ζητησει γαλα με το δαχτυλο στο στομα, το ειχε κοψει μονη της!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα η μικρη μου, 2 ετων τωρα αρχισε να πιπιλαει το δαχτυλο της 40 ημερων...πηρα πιπιλα για μια βδομαδα τοτε,την εφτυσε και αρχισε το δαχτυλο...προσπαθουσα καθε τοσο για πιπιλα και τελικα 6-7 μηνων την πηρε και την εχει ακομα μονο για τον υπνο ομως,ολη μερα σα να μην υπαρχει, Καποια στιγμη πριν κανα 5μηνο συνειδητοποιησα οτι δεν ερχοταν πια να μου ζητησει γαλα με το δαχτυλο στο στομα, το ειχε κοψει μονη της!!!

 

Να και ένα μήνυμα που μας δίνει θάρρος!!!!!!

 

Εγώ πάντως, όταν είναι ξύπνιος ακόμα αλλά γλαρωμένος και βάζει το δάχτυλο, του λέω ήρεμα να το βγάλει μόνος του γιατί θα του κάνει μιμί. Και το κάνει αμέσως ο καημένος. Αλλά στον ύπνο του το βάζει ασυναίσθητα. Τότε και μόνο τότε επεμβαίνω και το βγάζω, χωρίς να τον ξυπνήσω. Την ημέρα δεν το βάζει καθόλου - ποτέ δεν το έκανε.

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Να και ένα μήνυμα που μας δίνει θάρρος!!!!!!

 

Εγώ πάντως, όταν είναι ξύπνιος ακόμα αλλά γλαρωμένος και βάζει το δάχτυλο, του λέω ήρεμα να το βγάλει μόνος του γιατί θα του κάνει μιμί. Και το κάνει αμέσως ο καημένος. Αλλά στον ύπνο του το βάζει ασυναίσθητα. Τότε και μόνο τότε επεμβαίνω και το βγάζω, χωρίς να τον ξυπνήσω. Την ημέρα δεν το βάζει καθόλου - ποτέ δεν το έκανε.

 

 

Κάπως έτσι είναι τώρα κ ο δικός μου. Θα το βάλει το δάχτυλο αν τον μαλώσω ή αν τον δώ ότι βαρέθηκε για να ξεκουραστεί ή όταν θέλει αγκαλίτσια κ φυσικά στον ύπνο του. Μέχρι όμως να κοιμηθεί μετά το βγάζει από μόνος του. Επίσης όταν του λέω να το βγάλει το κάνει κ μετά το ξαναβάζει για παιχνίδι για να του πω εγώ βγάλτο. Τελικά πανέξυπνα τα σημερινά παιδάκια.

Όσο αναφορά το αρχικό θέμα δηλαδή που είχε κάνει ξηροδερμία από το πολύ πιπίλισμα κ το χε κοκκινήσει κ είχε πρηστεί το μόνο που μας έσωσε κ δεν χρειάστηκε να του βάλω ούτε κορτιζονούχα κρέμα ούτε κάτι άλλο, ήταν η κηραλοιφή την οποία έφτιαξα μόνη μου από συνταγή που έχουν δώσει εδώ άλλες κοπέλες. Κ φυτικά συστατικά κ να μη φοβάμαι μήπως τη φάει.

Link to comment
Share on other sites

τα μωρακια οταν ειναι μικρα η θα εχουν πιπιλα η το δακτυλακι τους η πιπιλα κοβεται το δακτυλο? τι δυσκολο..

δεν ανησυχω για το μωρο γιατι τα τραβηξα εγω.. το δακτυλο εινια μια συνηθεια , αλλα και σε ηρεμει σε χαλαρωνει... το εκοψα στα 13 μονη μου! οι γονεις με αφηναν μικρη γιατι το βρησκανε χαριτωμενο. μετα αρχισε το ξυλο οταν ειμουν παιδι και οι προσβολες αλλα δεν κοβοτανε... χαλανε τα δοντακια τα πανω, ειναι λιιιγο πιο εξω(εντελως ανευθυνπο γονεις ουτε σιδερακια μου βαλανε μετα).. το εκοψα μονη μου οταν ειχα το πρωτο μου αγορι, τι αγορι αγορακι τοτε μικρα και αθωα ειμασταν στα 13... ειμουνα παντα με κοσμο και το δυσκολο ηταν το βραδυ, οταν πηγαινα να κοιμηθω η οταν δεν ειμουνα καλα... πηγαινα να κοιμηθω με τα αδερφια μου και ειχα πει στον αδερφο μου να μου φωναζει και να μην με αφησει αν κουκουλωνομαι, για να το κανω κρυφα...

κοριτσια δεν ξερω πως να το κοψετε αλλα κοφτετο στα μικρα...οσο ειναι νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κάπως υπολογίζω να το κοψει και ο δικός μου, αν ερωτευθει!:rolleyes:

 

Τι να πω, και εγώ έχω πάψει να τον κάνω να ντρέπεται για αυτό, του το λέω με άλλο τροπο. Το αξιοπερίεργο είναι, ότι θέλει και ο ίδιος να το κόψει και δεν είναι ούτε 5 ακόμα. Εκάνε και κάνει φιλότιμες προσπάθειες, μου ζητούσε ο ίδιος να του δένω, ιδιαίτερα μετά την εγχείρισή του, να και σήμερα μου είπε, "εγω μαμά είμαι πια μεγάλος και δεν τρώγω το δάχτυλο μου", αλλά τίποτα το καημένο.

 

Εντάξει πιο πολύ απ΄όλα φοβάμαι τα μοκρόβια, γιατί παιδάκι είναι, παίζει στα χώματα, όπου βρει, κάποια στιγμή θα τσακωθεί ή θα στεναχωρηθεί και θα ξεχαστει, θα πιπιλίσει χωρίς να το πλύνει πρώτα. Ευτυχώς έχει συνηθίσει να πλένεται όλη την ώρα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...