Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΚΡΕΑΣ


Recommended Posts

Όταν πρωτοξεκινήσαμε κρεας και κοτόπουλο η γιατρος μου έλεγε να δίνω κάθε μέρα εκτός 1-2 φορές την εβδομάδα. Τωρα που κοντεύουμε να χρονίσουμε τί ισχύει; Πόσο συχνά δίνεται κρέας ή κοτόπουλο στα μικρά σας? Ναι μεν η χοληστερίνη των κρεάτων κάνει καλο σε αυτή την ηλικία αλλά σε συνδιασμο με το αυγό που δίνω σχεδόν κάθε μέρα μήπως ειναι πολύ?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πριν λιγες μερες που πηγα στη παιδιατρο για εμβολιο μιλησαμε για τη διατροφη της μικρης μου.το μονο που μου ειπε να τηρισω σιγουρα ειναι να της δινω τουλαχιστον 3 φορες τη βδομαδα κοκκινο κρεας.

επειδη δεν το πολυτρωει της κανω μακαρονια με κιμα η παστιτσιο η μπιφτεκια.

τι αλλο κρεας δινεις?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν τίποτα αλλο εκτος από μοσχάρι-κοτοπουλο! Γενικά ειμαι λιγο διστακτική να του τα δώσω όλα με τη μια! Προσφατα που πήγαμε παιδίατρο μου ειπε να του βάλω και κιμα για κανα μπιφτέκι και αν θέλω σε λίγο καιρο να ξεκινήσω ψάρι. Απλά αυγο μου ειχε πει καθημερινα μέχρι να γινει 2 χρονών και μου φαινεται πολύ χοληστερίνη όλα αυτά. Διαβάζω και στο φόρουμ ότι πολλοι συστήνουν 3-4 αυγα/εβδ.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις μετα το χρονο τρωμε μια φορα ψαρι ( που εχουμε ξεκινησει απο 10 μηνων), μια κοτοπουλο, δυο λαδερα ή οσπρια και τρεις μοσχαρι. Χοιρινο δεν χρειαζεται τουλαχιστον μεχρι τα δυο. Και μια φορα στο τοσο κατσικι για να συνηθιζει τη γευση. Αυγο τρωμε δυο φορες τη βδομαδα, οταν της εκοβα τα φαγητα της το εβαζα εκει, τωρα σε κρεμες το απογευμα, γιατι ετσι δεν το τρωμε....

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα λοιπόν η παιδίατρος μου είχε πει όταν χρόνισε και σταματήσαμε τα αλεσμένα να τρώει ό,τι τρώμε εμείς αλλά να φροντίζω να τρώει και λίγο κρέας κάθε μέρα. Εγώ της δίνω αρκετό κρέας γιατί της αρέσει κιόλας. Μπιφτέκι, μοσχάρι σε γιουβέτσι, κοτόπουλο και ψάρι έχουμε κάθε εβδομάδα. Όσπρια δεν της αρέσουν αλλά της κάνω εναλλακτικά μπρόκολο με πατάτα ή καμιά σπανακόπιτα ή σπανακόριζο. Στο σταθμό επίσης δεν έχουν κάθε μέρα κρέας οπότε εκεί όταν έχει όσπρια συνήθως τρώει χορτόσουπα απ' ότι μου έχουν πει (που δίνουν στα μωρά).

 

Για το αυγό μου έχει πει κάθε μέρα μέχρι τα 2. Ήταν κατηγορηματική γιατί λέει κάνει πολύ καλό στον εγκέφαλο. Κι εμάς μας αρέσει τρελλά το αυγό οπότε δε μπορώ πια και να μην της δώσω γιατί το ζητάει. Στα 2 θα κάνουμε εξετάσεις χοληστερίνης είπε η γιατρός και θα δούμε τι θα κάνουμε μετά.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμας ο γιατρος μας ειπε οτι απο τον χρονο και μετα μπορει να τρωει οτι τρωμε (ε οχι σνιτσελ και τα λοιπα, καταλαβαινεις...) με λιγο αλατι στο φαγητο.

εγω δινω τα εξης που τρωμε και εμεις

μοσχαρακι κοκκινιστο με μακαρονακια μικρα (αστερακι) γιατι δεν την αρεσει το κριθαρακι

αρνακι με λαχανικα η πατατες η και τα δυο

φασολακια

φακες

αρακα με πατατουλες

αγκιναρες αλα πολιτα (τελειο)

σπανακοριζο

ψαρι (τρελαινεται)

γεμιστα

μπιφτεκια (δεν της πολυαρεσουν)

μακαρονια με σαλτσα

φασολαδα ή γιγαντες

κοτοπουλο με πατατες ή λαχανικα

απλα αν κατι περιεργο κανω για εμας πχ κατι σε σαλτσα περιεργη ή χοιρινο η σνιτσελ κτλ τοτε κανω κατι αλλο για τη μικρη.

εμας απο 11 περιπου μηνων την εφαζα λιγοτερο λιωμενα φαγητα και να προσπαθει να μασησει παρολο που ειχε 2 μονο κατω δοντια και απο τοτε μια χαρα, τρωει τα παντα.

προσπαθω αν εχει πατατα να εχω και μια σαλατα που μπορει να φαει τυπου μπροκολο η κολοκυθακια.

αυγο τρωει 3 φορες τη βδομαδα, βραστο ή χτυπημενο με 1 κουταλια γαλα σε αντικολλητικο τηγανι για αλλαγη

ψαρι παντως τρελαινεται και καμια φορα κανω και 2 φορες τη βδομαδα

αυγο παντως μας ειπε μερα παρα μερα ο γιατρος μας αλλα ο καθενας λεει αυτο που πιστευει καλυτερο

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

δύο φορές την εβδομάδα ψάρι, δύο κοτόπουλο, δύο μοσχάρι, μία λαχανικά, μία όσπρια, μία φορά στις 15 της δίνω αρνάκι.

αβγό μέρα παρά μέρα. αλλά δεν της αρέσει. το τρώει με μισή καρδιά. της το δίνω βρασμένο με ελάχιστο αλάτι και λαδάκι.

θα δοκιμάσω και μελάτο μπας και το φάει με όρεξη. δεν μου πήρε την όρεξη για τα αβγουλάκια! εγώ τα τσακίζω σε όλες τις παραλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

εμεις δυο ψαρι δυο κοτοπουλο δυο μοσχαρι μια οσπρια,το αυγο που δεν της αρεσει δυστυχως σφιχτο και η παιδιατρος μου ειπε να μην ρισκαρω να δωσω μελατο(που της αρεσει της μικρης)εκτος αν ξερω απο που ειναι,την κοτα εννοει προφανως....

ο καθε παιδιατρος τα δικα του..

Link to comment
Share on other sites

τα αβγουλάκια είναι από το κοτέτσι της μαμάς μου. σαν σαλόνι το έχει το κοτέτσι η μαμά μου, τόσο καθαρό.

ακόμα δεν της το έκανα μελάτο. αλλά και ομελέτα γιατί όχι; με λαδάκι μια χαρά θα είναι. θα δοκιμάσουμε και θα σας γράψουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ομελετα στον φουρνο εννοεις sevoula?πως γινεται αραγε?ειστε τυχεροι που εχετε δικες σας κοτουλες...εμας μας δινουν χωριατικα(η θεια μου)αλλα με φοβισε η γιατρος και δεν το ξαναεδωσα μελατο.Περιμενουμε εντυπωσεις λοιπον..

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι τα κοτέτσια στα χωριά δεν ελέγχονται από κανέναν. αν ο άνθρωπος που τα έχει δεν τα καθαρίζει όπως πρέπει, δεν τα φροντίζει τα ζωντανά, είναι επικίνδυνα τα κοτόπουλα, τα αβγά.

οι γονείς μου έχουν περιφραγμένο το κοτέτσι όχι μόνο από γύρω αλλά και από πάνω, έχει χόρτα κατω, κουβαλάει και ο πατέρας μου.

επίσης, με το που βλέπουν κάπως την κότα, την παίρνουν αγκαζέ και την πάνε κτηνίατρο για έλεγχο. όταν βεβαιωθούν ότι είναι ο.κ. τότε σφάζουν, τότε μοιράζουν αβγουλάκια.

έχουν εγγόνια, αλλά και πριν που μοίραζαν δεν κοιτούσαν την ευκολία τους. τα αγαπάνε τα κοτόπουλα, σαν ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...