Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Ή ΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ


Recommended Posts

ΧΑΙΡΕΤΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ,

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΓΙΑ ΣΤΑΘΜΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ Ή ΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι ηλικία έχει το παιδάκι?

Η δικη μου είναι 20 μηνών και από τη Δευτέρα πηγαίνει στα ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ, που είναι Γλαύκης 20, κάτω από την πλατεία Κέννεντυ.

Είναι σταθμός με 25 συνολικά παιδιά (εχει αδεια για 45, αλλά λειτουργει μόνο 3 χρόνια και δεν είναι ακόμα γνωστός). Η υπεύθυνη είναι μια πολύ συμπαθητική κοπέλα, μαγείρισσα είναι η μαμα της, συνταξιούχος δασκάλα, μαγειρεύει πολύ ωραία-εχω δοκιμάσει το φαγητό. Ο σταθμός είναι ανοιχτός οποιαδήποτε ώρα στους γονείς, τα παιδια φαινονται χαρούμενα, οι δασκάλες επίσης είναι χαρούμενες κοπέλες και προσιτές. Ζωγραφίζουν, τραγουδανε, ακούνε παραμυθακια, τώρα για τα μεγαλύτερα παιδάκια δεν ξέρω ακριβώς το πρόγραμμα, το μόνο που ξέρω είναι ότι από 2,5 ετών τα πάνε στο κολυμβητήριο στο ΟΑΚΑ. Εγώ είμαι ευχαριστημένη προς το παρόν και μετά από σχολαστικό ψάξιμο σε 15 περίπου σταθμούς είναι αυτός που με ικανοποιησε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ LAYLA DIOP,

O ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ. ΘΑ ΠΕΡΑΣΩ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ. ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΨΑΞΙΜΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ 15 ΣΤΑΘΜΟΥΣ.

THANS AGAIN :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις δες και την ΧΙΟΝΑΤΗ στην Αποστολολοπουλου στο Κ. Χαλάνδρι. Εμεις θα ξεκινήσουμε τον άλλο μήνα αλλά από όσους είδα είναι ο πιο οργανωμενος..και σε μας η περιπτωση ειναι δυσκολη γιατι ειναι μολς 5 μηνών :cry:

Link to comment
Share on other sites

nikol το έχεις ήδη πάει το μωρό σου στην Χιονάτη? Γιατί ψάχνω κ εγώ για την επόμενη σεζόν που θα είναι 6 μηνών. Αν εχεις καμία πληροφορία στείλε μου.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΠΩΣ ΕΓΡΑΨΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ TOBOGAN ΣΤΟ ΑΝΩ ΠΑΤΗΜΑ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ. ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ ΚΟΡΗ (4 ΧΡΟΝΩΝ) ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ (20 ΜΗΝΩΝ). ΗΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ-ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΙ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ TOPIC ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ:

 

 

UOMVp3.pngNossp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα !!Θα στείλω την κόρη μου του χρόνου σε παιδικό και θα ήθελα να μάθω περισσότερα για τον ABC στην Αγ. Παρασκευή (κόστος, ποιότητα, κλπ.) Έχει κανείς εικόνα σχετικά με τον συγκεκριμένο σταθμό ;

Επίσης με ενημερώσανε σχετικά με την ύπαρξη ενός δημοτικού παιδικού σταθμού στην Αγ. Παρασκευή που είναι κάτι μεταξύ δημοσίου και ιδιωτικού (λέγεται : ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΩΝ ΣΤΑΘΜΩΝ (Δ.Ε.Β.Σ.Α.Π.), δηλαδή πληρώνεις παραπάνω σε σχέση με τον συμβατικούς δημοτικούς σταθμούς. Γνωρίζετε κάτι ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα. Την προηγούμενη εβδομάδα επισκέφθηκα το ABC. Είχε καλές εγκαταστάσεις και ωραίο κήπο. Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα είναι ικανοποιητικό, περιλαμβάνει και αγγλικά με αγγλίδα. Υπάρχουν επίσης κάποιες δραστηριότητες που χρεώνονται extra όπως ποδόσφαιρο , τενις.

Φαίνεται ότι έχουν εμπειρία και λειτουργούν με καλή οργάνωση.

Αυτό που δεν μου έκανε καλή εντύπωση είναι ότι προμηθεύονται κρέατα, κιμά και ψάρια από το Σκλαβενίτη και με προβλημάτισε. Προσωπικά δεν ψωνίζω κρεατικά από σουπερ μαρκετ, ούτε κιμά έτοιμο δίνω στο παιδί.

Όσον αφορά στα οικονομικά, μου είπαν για φέτος είναι 4400 το χρόνο + το σχολικό (500€ η μία διαδρομή) και ότι από το νέο σχολικό έτος τα δίδακτρα θα έχουν μία αύξηση περίπου 4%.

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλες και σε όλους!!!

Είμαι καινούργια στο site και προσπαθώ ακόμα να δώ πως δουλεύει το σύστημα!

Η ερώτηση που σας έχω, εάν ξέρει κανείς για αυτό, είναι η εξής...Κάποια στιγμή είχα διαβάσει κάπου ότι παιδιά με μόρια (χωρισμένων γονιών, με χαμηλό εισόδημα κτλ)είναι δυνατόν να τα δεχτούν σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό πληρώνοντας λιγότερα ή και καθόλου... ισχύει όντως κάτι τέτοιο...? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!

Η κόρη μου είναι 13 μηνών και ψάχνω σταθμό στο χαλάνδρι που να έχει βρεφικό τμήμα. Γνωρίζετε κάτι για τους εξής βρεφονηπιακούς σταθμούς?

- Σουζάνα

- Ο μικρός παράδεισος

- παιχνιδι & γνωση

-το πατουχάκι

 

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Η δικη μου είναι 20 μηνών και από τη Δευτέρα πηγαίνει στα ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ, που είναι Γλαύκης 20, κάτω από την πλατεία Κέννεντυ.

Είναι σταθμός με 25 συνολικά παιδιά (εχει αδεια για 45, αλλά λειτουργει μόνο 3 χρόνια και δεν είναι ακόμα γνωστός). Η υπεύθυνη είναι μια πολύ συμπαθητική κοπέλα, μαγείρισσα είναι η μαμα της, συνταξιούχος δασκάλα, μαγειρεύει πολύ ωραία-εχω δοκιμάσει το φαγητό. Ο σταθμός είναι ανοιχτός οποιαδήποτε ώρα στους γονείς, τα παιδια φαινονται χαρούμενα, οι δασκάλες επίσης είναι χαρούμενες κοπέλες και προσιτές. Ζωγραφίζουν, τραγουδανε, ακούνε παραμυθακια, τώρα για τα μεγαλύτερα παιδάκια δεν ξέρω ακριβώς το πρόγραμμα, το μόνο που ξέρω είναι ότι από 2,5 ετών τα πάνε στο κολυμβητήριο στο ΟΑΚΑ. Εγώ είμαι ευχαριστημένη προς το παρόν και μετά από σχολαστικό ψάξιμο σε 15 περίπου σταθμούς είναι αυτός που με ικανοποιησε περισσότερο.

 

Πηγαινεις ακομα την κορουλα σου σ΄αυτον τον σταθμο ή πατε προνηπια φετος? Ειμαι κι εγω σε αναζητηση, και θα΄θελα γνωμες.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

παμε προνηπιο του χρονου...ωστοσο την σταματησα απο τον σταθμο αυτο μετα απο 3 μηνες, όταν διαπιστωσα οτι η δασκαλα ακολουθούσε τη μεθοδο του νταντα στην πανα :) προφανως πιστευοντας οτι αφου τα παιδια δε μιλανε οι γονεις δε θα το μαθουν ποτε. Δεν τον συστηνω με τιποτα. Τωρα παμε στο ¨Ελα να παιξουμε"

 

Ενας σταθμος που μου αρεσε στο Χαλανδρι, στην οδο Ψαρρων, λεγεται "Το Γαϊτανακι". Εχει σελιδα στο ιντερνετ, νομιζω Togaitanaki.gr ή κατι τετοιο. Ειναι συμμαζεμενος και με καλο προσωπικο, αλλα δεν εχει κουζινα, το φαγητο το πας απο το σπιτι. Αν δεν ημουν ευχαριστημενη απο το δικο μας, θα το επιχειρουσα

Link to comment
Share on other sites

παμε προνηπιο του χρονου...ωστοσο την σταματησα απο τον σταθμο αυτο μετα απο 3 μηνες, όταν διαπιστωσα οτι η δασκαλα ακολουθούσε τη μεθοδο του νταντα στην πανα :) προφανως πιστευοντας οτι αφου τα παιδια δε μιλανε οι γονεις δε θα το μαθουν ποτε. Δεν τον συστηνω με τιποτα. Τωρα παμε στο ¨Ελα να παιξουμε"

 

Ενας σταθμος που μου αρεσε στο Χαλανδρι, στην οδο Ψαρρων, λεγεται "Το Γαϊτανακι". Εχει σελιδα στο ιντερνετ, νομιζω Togaitanaki.gr ή κατι τετοιο. Ειναι συμμαζεμενος και με καλο προσωπικο, αλλα δεν εχει κουζινα, το φαγητο το πας απο το σπιτι. Αν δεν ημουν ευχαριστημενη απο το δικο μας, θα το επιχειρουσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τελικά κατέληξα στη Συννεφουλα στο Χαλάνδρι. Τα προσχολικά χαμόγελα δυστυχώς δεν έχουν ωραίους χώρους ούτε κήπο μεγάλο, η κοπέλα βέβαια είναι κάτι παραπάνω από συμπαθητική. Η Συννεφούλα έχει πιο μεγάλους χώρους και έναν υπέροχο κήπο. Ελπίζω όλα να πάνε καλά εκεί. Εμείς θα ξεκινήσουμε από τον Σεπτέμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ραντεβού τις επόμενες μέρες στο Της Ειρήνης στην Αγία Παρασκευή και στο Μικρό Σχολειό (στην Πλατεία Κένεντυ). Αυτοί είναι και οι πρώτοι σταθμοί στη λίστα μου, ο πρώτος λόγω εγγύτητας και καλών εντυπώσεων από φίλη, ο δεύτερος γιατί εκεί πήγε ο σύζυγος και τα αδέρφια του, αλλά και τα παιδάκια φίλης πιο πρόσφατα και λένε ότι είναι εξαιρετικός (σε θέματα διαπαιδαγώγησης, ψυχολογίας κτλ).

 

Θα γράψω εντυπώσεις την άλλη εβδομάδα :-)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ραντεβού τις επόμενες μέρες στο Της Ειρήνης στην Αγία Παρασκευή και στο Μικρό Σχολειό (στην Πλατεία Κένεντυ). Αυτοί είναι και οι πρώτοι σταθμοί στη λίστα μου, ο πρώτος λόγω εγγύτητας και καλών εντυπώσεων από φίλη, ο δεύτερος γιατί εκεί πήγε ο σύζυγος και τα αδέρφια του, αλλά και τα παιδάκια φίλης πιο πρόσφατα και λένε ότι είναι εξαιρετικός (σε θέματα διαπαιδαγώγησης, ψυχολογίας κτλ).

 

Θα γράψω εντυπώσεις την άλλη εβδομάδα :-)

 

Ξέρεις μήπως (από την φίλη σου) το κόστος για τον σταθμό της Ειρήνης?

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στέλνω τη μικρή μου στα "Προσχολικά Χαμόγελα" . Επηρεάστηκα θετικά και από αυτά που είχε γράψει αρχικά η Layla Diop. Εγώ δεν έχω καταλάβει χτύπημα στον ποπό, η μικρή μου τα λέει όλα. Ίσως να υπήρχε θέμα με μία συγκεκριμένη δασκάλα την οποία τώρα την αλλάξανε, φαντάζομαι, δεν ξέρω. Οι χώροι δεν είναι ότι καλύτερο αλλά σ΄αυτό μπορώ να κάνω υποχώρηση αν στα υπόλοιπα είμαι ικανοποιημένη. Φέτος έχουν γύρω στα 30 παιδάκια σε 3 τμήματα οπότε περάσαμε τη χρονιά χωρίς πολλές ιώσεις. Eίχα ρωτήσει και στη συννεφούλα αλλά μου φάνηκε ακριβή. Για μένα έχουν σημασία και οι τιμές (μαζί και κάποια στανταρς που έχω βάλει) στην τελική μου απόφαση.

Καλή επιτυχία στο ψάξιμό σας!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις μήπως (από την φίλη σου) το κόστος για τον σταθμό της Ειρήνης?

 

H φίλη πληρώνει € 3.200 χωρίς όμως σχολικό και χωρίς φαγητό (δηλαδή έχει επιλέξει να πάει το παιδί με φαγητό από το σπίτι). Δεν ξέρω πόσο ανεβαίνει με αυτά. Θα μάθω σύντομα όμως.

Link to comment
Share on other sites

H φίλη πληρώνει € 3.200 χωρίς όμως σχολικό και χωρίς φαγητό (δηλαδή έχει επιλέξει να πάει το παιδί με φαγητό από το σπίτι). Δεν ξέρω πόσο ανεβαίνει με αυτά. Θα μάθω σύντομα όμως.

 

Ευχαριστώ! Περιμένουμε τα νέα!

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με παιδικους σταθμους στο Χαλανδρι....πήγα στο Μαγικό Αυλό στη Ριζάριο κ στο Μικρό Σχολείο πίσω από το Σκλαβενήτη στην Αγίας Παρασκευής. Από τους δύο προτιμώ τον πρώτο...Θα πάω στη Λουλουδοχώρα, στο Μικρό ΠΑράδεισο κ στη Συννεφούλα. To cottage το ξέρει κανείς? Το Owly? Το Γαιτανάκι? Για τη Χιονάτη διάβασα πολλά κ λέω να πάω να τη δω κ αυτήν. Ο Andersland κ η Πιτσιρικούπολη δεν έχουνε θέσεις για Σεπτέμβρη.

Link to comment
Share on other sites

Peony και Elisa

Μήπως ξέρετε πού ακριβως είναι της Ειρήνης και τα τηλέφωνά του;

 

Για δες εδώ www.tiseirinis.gr

 

Μόλις βρω χρόνο, κατά το βραδάκι, θα επανέλθω με αναλυτικές εντυπώσεις από αυτόν και το Μικρό Σχολειό.

Ίσως σας φανεί περίεργο, αλλά λέω να μην ψάξω πολύ παραπάνω. Οι τιμές τους, που είναι ένας καθοριστικός για μας παράγοντας, μάλλον είναι από τις καλύτερες της αγοράς, και οι εντυπώσεις σε γενικές γραμμές θετικές. Δεν ξέρω τι παραπάνω θα βρω σε άλλους σταθμούς. Άντε να πάω και στο Γαϊτανάκι και το Λουλουδότοπο πιο πολύ για να έχω σφαιρικότερη άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...