Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδικος σταθμος Νεάπολη Θεσ/νικη... βοήθεια please!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

καλημέρα μανούλες! δεν ξέρω αν γράφω σωστά εδώ, αλλά θέλω μια μεγάααααααλη βοήθεια! καταρχήν αν έχετε να μου προτείνετε παιδικούς σταθμούς στην Νεάπολη! έχω ένα αγοράκι που τέλος ιουνίου γίνετε 2 χρονών! θα μετακομίσουμε Νεάπολη σε λίγες μέρες και δεν γνωρίζω τίποτα απο την περιοχή!

επίσης πότε γίνονται οι αιτήσεις μέσω εσπα? τί δικαιολογητικά χρειάζονται? όποια μπορεί ας με βοηθήσει γιατί λόγω μετακόμισης ούτε χρόνο να ψάξω δεν έχω!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ένας πολύ καλός παιδικός είναι ο δημοτικός της πισίνας. Αλλά και άλλοι είναι καλοί. Δες ποιος είναι πιο κοντά στο σπίτι σου. Οι εγγραφές γίνονται τώρα όμως και σε 1 μήνα περίπου θα γίνουν και οι αιτήσεις για το ΕΣΠΑ. Ο δήμος κάνει τις αιτήσεις.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την ηλικία του παιδιού. Η πισίνα είναι παιδικός. Εσύ χρειάζεσαι βρεφονηπιακό. Μου είπαν ότι είναι καλός αυτός στη Ζάκα. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Γειά σου Ευάκι. τί είναι η Ζάκα??????

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Η Ζάκα είναι οδός στην Νεάπολη.Ο Δήμος Νεάπολης-Συκεών είναι πολύ καλά οργανωμένος από άποψη παιδικών(στέλνω σε έναν από τους παιδικούς την μικρή μου και είναι η περιοχή που γεννήθηκα-μεγάλωσα). Μπες στο site του δήμου (google-Δήμος Συκεών) και έχει τους βρεφονηπιακούς με οδούς και τηλέφωνα και τα δικαιολογητικά.Οι αιτήσεις είναι μέχρι 15/6.

Καλώς να μας έρθεις λοιπόν!!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και από εμένα,

 

Η Ζάκα είναι οδός στην Νεάπολη.Ο Δήμος Νεάπολης-Συκεών είναι πολύ καλά οργανωμένος από άποψη παιδικών(στέλνω σε έναν από τους παιδικούς την μικρή μου και είναι η περιοχή που γεννήθηκα-μεγάλωσα). Μπες στο site του δήμου (google-Δήμος Συκεών) και έχει τους βρεφονηπιακούς με οδούς και τηλέφωνα και τα δικαιολογητικά.Οι αιτήσεις είναι μέχρι 15/6.

Καλώς να μας έρθεις λοιπόν!!!!:)

 

μέχρι 15/06?????? μόνο? προλαβαίνω να μαζέψω τα χαρτιά που θέλει? πού θα βρώ τα δικαιολογητικά που χρειάζονται? μπήκα στο eetaa όπως με ενημέρωσαν απο έναν παιδικό σταθμό αλλά....έχασα την μπάλα, δεν βρήκα τίποτα!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ δεν το εξήγησα σωστά.Μέχρι 15/6 είναι τα δικαιολογητικά για εγγραφή στον βρεφονηπιακό.Με έσπα δεν ξέρω ακόμα αλλά για να μην μας ενημερώσουν μάλλον δεν θα άρχισαν.Μπες στην σελίδα του Δήμου εκεί που λέει κοινωνική πολιτική,πάνε στους βρεφονηπιακούς σταθμούς και θα δεις και τα δικαιολογητικά.http://www.sykies.gr Αν μπερδευτείς πες μου να βοηθήσω πιο αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εγώ δεν το εξήγησα σωστά.Μέχρι 15/6 είναι τα δικαιολογητικά για εγγραφή στον βρεφονηπιακό.Με έσπα δεν ξέρω ακόμα αλλά για να μην μας ενημερώσουν μάλλον δεν θα άρχισαν.Μπες στην σελίδα του Δήμου εκεί που λέει κοινωνική πολιτική,πάνε στους βρεφονηπιακούς σταθμούς και θα δεις και τα δικαιολογητικά.www.sykies.gr Αν μπερδευτείς πες μου να βοηθήσω πιο αναλυτικά.

 

 

se efxaristw para poly, pira til se 2 simera! ston enan mou eipan oti den exoun akomi enimerwsi gia espa. ston allon mou eipan oti exoun idi ksekinisei oi eggrafes...ante na vgalw akri twra!den kserw telika ti isxiei! tn triti tha parw ki alla til na mathw! an kamia sas kserei kati pio sigouro, as me enimerwsei!

 

kollise kai gi afto grafw etsi!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα.Άλλο η εγγραφή στον παιδικό και άλλο το εσπα.Εγγραφή στον παιδικό θα κάνεις για να κρατήσεις την θέση.Τώρα αν θα σε πάρουν με το εσπα είναι άλλη ιστορία.Δηλ.γράφεστε στον παιδικό με τα δικαιολογητικά τα οποία τα πας στον παιδικό που έχεις επιλέξει.Μόλις ξεκινήσει το εσπα κάνεις άλλα χαρτιά τα οποία τα πας στον δήμο και από κει περιμένεις.

Δηλαδή είναι κάτι σαν :πάω το παιδί στον παιδικό και αν με πάρουν και δωρεάν με το έσπα έχει καλώς.

Το πέρασα πέρσυ και γω πρώτη φορά και είχα ζοριστεί μέχρι να βγάλω άκρη.Τελικά παιδικό πήγαμε αλλά με το εσπα δεν μας πήραν:confused:και πληρώσαμε τα τροφεία.

Ότι άλλο θες ειδικά για τον συγκεκριμένο δήμο πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Κοίτα.Άλλο η εγγραφή στον παιδικό και άλλο το εσπα.Εγγραφή στον παιδικό θα κάνεις για να κρατήσεις την θέση.Τώρα αν θα σε πάρουν με το εσπα είναι άλλη ιστορία.Δηλ.γράφεστε στον παιδικό με τα δικαιολογητικά τα οποία τα πας στον παιδικό που έχεις επιλέξει.Μόλις ξεκινήσει το εσπα κάνεις άλλα χαρτιά τα οποία τα πας στον δήμο και από κει περιμένεις.

Δηλαδή είναι κάτι σαν :πάω το παιδί στον παιδικό και αν με πάρουν και δωρεάν με το έσπα έχει καλώς.

Το πέρασα πέρσυ και γω πρώτη φορά και είχα ζοριστεί μέχρι να βγάλω άκρη.Τελικά παιδικό πήγαμε αλλά με το εσπα δεν μας πήραν:confused:και πληρώσαμε τα τροφεία.

Ότι άλλο θες ειδικά για τον συγκεκριμένο δήμο πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω

 

 

 

ναί αλλά εγώ δεν θα τον στείλω αν δεν τον πάρουν μέσω έσπα! οπότε τί κάνω σε αυτή την περίπτωση? αν κάνω την εγγραφή δεν υπογράφω κάπου οτι δεσμεύω την θέση, άρα είμαι και υποχρεωμένη να πληρώνω? εγώ θέλω αν τον πάρουν μέσω εσπα να τον στείλω, αλλιώς θα μείνω πάλι σπίτι μαζί του! κάποιες γνωστές μου, μου είπαν οτι τον ιούλιο θα γίνουν οι αιτήσεις για εσπα! (η μια δουλεύει σε παιδικό).

 

και κάτι άλλο! ξέρω οτι μέσω εσπα έχεις δικαίωμα να δηλώσεις 3-4 σταθμούς! και όπου το πάρουν το παιδί! οπότε τί γίνετε σε αυτή την περίπτωση? κάνεις 4 εγγραφές????

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

Λοιπόν.Τα δικαιολογητικά για το εσπα έχουν βγει.Οι αιτήσεις ξεκινούν από 13/7.Μαζευεις δηλ.τα δικαιολογητικά και περιμένεις.Κατάλαβα τι εννοείς.Αν διαβάσεις στην σελιδα με την προκύρηξη λέει πως όταν θα βγουν τα αποτελέσματα (αν σε έχουν επιλέξει δηλ με το εσπα) πας και γράφεσαι στον σταθμό που επιλέχτηκες.Με μια επιφύλαξη στο λέω αυτό ίσως δεν κατάλαβα καλά(δεν το πολυπρόσεξα γιατί εγώ θα την στείλω όπως και να χει) .Αν το διαβάσεις πιο προσεκτικά από εμένα θα βρεις άκρη.Και ναι δηλώνεις 3-4 σταθμούς αλλά σε έναν θα σε πάρουν.http://www.eetaa.gr

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ ψάχνω για βρεφονηπιακό μέσω ΕΣΠΑ, υποθέτω ότι οι σταθμοί αυτοί είναι υποχρεωμένοι να "κρατήσουν" κενές τις θέσεις τις οποίες δηλώνουν για το ΕΣΠΑ. Επομένως, μόλις βγουν τα αποτελέσματα και ανάλογα με την προτίμηση της καθεμιάς όπως έχει δηλώσει τους σταθμούς, θα κάνει την εγγραφή.

twmWp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Επειδή κι εγώ ψάχνω για βρεφονηπιακό μέσω ΕΣΠΑ, υποθέτω ότι οι σταθμοί αυτοί είναι υποχρεωμένοι να "κρατήσουν" κενές τις θέσεις τις οποίες δηλώνουν για το ΕΣΠΑ. Επομένως, μόλις βγουν τα αποτελέσματα και ανάλογα με την προτίμηση της καθεμιάς όπως έχει δηλώσει τους σταθμούς, θα κάνει την εγγραφή.

 

 

Σωστά τα λες ότι οι σταθμοί πρέπει να "δεσμεύσουν" τις θέσεις που έχουν δηλώσει για το ΕΣΠΑ.

 

Το που θα σε βάλουν όμως, (εννοείται αφού είσαι στις εν δυνάμει ωφελούμενες) είναι κάτι που η ΕΕΤΑΑ θα το αποφασίσει, βάσει του πόσα μόρια παίρνεις, τη λίστα αιτήσεων για τη συγκεκριμένη επιλογή που υπάρχει από άλλες μανούλες με περισσότερα από σένα μόρια, και κάπως έτσι προκύπτει το σε ποια δομή τελικά θα μπεις. Στην 1η, 2η, 3η ή 4η επιλογή σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...