Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοί Σταθμοί στο Χαλάνδρι: Ποιοι εξακολουθούν να είναι καλοί;


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα!

 

Έχω ξεκινήσει νωρίς νωρίς την αναζήτηση σταθμού στην περιοχή, γιατί αν και σκοπεύω να στείλω τη μικρή μου τον ερχόμενο Σεπτέμβριο - τον Αύγουστο θα έχει κλείσει τα 2,5 - θέλω να προλάβω να κάνω μια σχολαστική έρευνα, γιατί είμαι έγκυος στο 2ο και αγχώνομαι ότι μέχρι τον Απρίλιο - Μάιο που θα γεννήσω δεν θα έχω προλάβει να καταλήξω!

Επειδή τα πράγματα κάθε χρόνο είναι διαφορετικά σε όλους τους σταθμούς - πόσο μάλλον με την κρίση, που δεν ξέρεις ποιος θα υπάρχει και του χρόνου - θα εκτιμούσα αφάνταστα οποιαδήποτε έγκυρη και αναλυτική πληροφορία από οποιονδήποτε γονιό γνωρίζει προσωπικά κάποιον σταθμό. Ψάχνω είτε για ιδιωτικούς είτε για δημοτικούς - ο κοντινός μου δημοτικός είναι αυτός της Κάλβου. Ό,τι ξέρετε θα με βοηθήσει (προσωπικό, εγκαταστάσεις, δραστηριότητες, διατροφή, ώρες λειτουργίας και κόστος, βεβαίως - βεβαίως!) Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα, αλλά κάποια είναι αρκετά παλιά και θα ήθελα όσο το δυνατό πρόσφατες εμπειρίες. Έχω σημειώσει καμιά 15αριά ονόματα σταθμών να ψάξω, αλλά προβλέπω να μην τελειώνω ούτε του χρόνου! Γι' αυτό, βοηθήστε με, παρακαλώ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν την κρίση τα πράγματα ήταν υπέρ των δημοτικών, ειδικά στην περιοχή του Χαλανδρίου. Ευτυχώς το παιδί σου είναι σχετικά μεγάλο και δεν θα δοκιμάσει το ατελείωτο παρκάρισμα που επιφυλάσσουν στα πιο μικρά παιδιά οι ιδιωτικοί σταθμοί, κατά κανόνα...

 

Θα μου πεις και εκείνοι μπορεί να εκμεταλλεύονται τις κοπέλες όσον αφορά τις συνθήκες εργασίας και η προσφορά μερικών από αυτές να είναι ανάλογη.

 

Στην τελική, όση φήμη και αν έχει ένας σταθμός, τι θα κάνει η δασκάλα που θα μείνει με το παιδί μετράει. Πιστεύω ότι στην ουσία στους δημοτικούς, ειδικά του Χαλανδρίου, είναι πιο καλά τα πράγματα.

 

Ρώτα και όσο μπορείς στη γειτονιά, στις παιδικές χαρές... Ρώτα την κάθε μαμά τι της αρέσει. Δύσκολα άνθρωποι καμιά φορά παραδέχονται ότι έκαναν λάθος επιλογή ή δεν τους έκατσε τέλος πάντων. Παρακολούθησε τα ίδια τα παιδιά, πώς αντιδρούν, πώς εκφράζονται...

 

Πολλοί παιδικοί σταθμοί μεγαλώνουν φυτά εσωτερικού χώρου... Δηλαδή τα πολύ μικρά παιδιά περνάνε τη μέρα τους χωρίς να ακούνε την ελληνική γλώσσα. Και μετά τρεχάτε στις λογοθεραπείες... αν οι γονείς δεν είναι υποψιασμένοι και να απασχολούν ενεργά οι ίδιοι τα παιδιά όσες ώρες είναι μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξανακούσει ότι είναι καλύτεροι οι δημόσιοι του Χαλανδρίου... Αυτό σημαίνει ότι εδώ οι δημόσιοι είναι πολύ καλοί ή ότι οι ιδιωτικοί είναι πολύ κακοί; Πάντως, αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να προσέχουν το παιδί, να γυρίζει σπίτι χαρούμενο, να μαθαίνει πραγματάκια ανάλογα της ηλικίας του και φυσικά να είναι καθαρός (γιατί έχω ακούσει τέρατα, για τάισμα πολλών παιδιών με το ίδιο κουτάλι π.χ.!!!) Τώρα, οι πολύ φαντεζί δραστηριότητες δε με απασχολούν, μη σου πω ότι με κάνουν και λίγο καχύποπτη, έχει το παιδί καιρό να κάνει πράγματα, στο κάτω κάτω, κι εμείς ως γονείς όλο σκεφτόμαστε δραστηριότητες που θα της έκαναν καλό ή θα της κινούσαν το ενδιαφέρον, ανάλογα πάντα με την ηλικία της... Ωραία ιδέα αυτό με τις παιδικές χαρές δεν το είχα σκεφτεί, σίγουρα θα αρχίσω άμεσα τα γκάλοπ!!! :DΝα είσαι καλά!!!

Άντε, κορίτσια, πείτε κι άλλες απόψεις κι εμπειρίες! Ό,τι συγκεκριμένο ξέρετε, χρήσιμο θα φανεί!

Link to comment
Share on other sites

παντως, εγω που είδα τον παιδικο της Σερρων, στο Χαλανδρι, για το γιο μου, απογοητεύτηκα πολύ όταν έμαθα ότι εχει 50 παιδια. Πάρα πολλά, έτσι δεν είναι? Αμα βεβαια δεν εχεις εναλλακτική λύση, σκας και το πας.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως κι εμενα για 60 παιδια μου ειχαν πει και μαλιστα η διευθυντρια καποιου παιδικου του χαλανδριου (δεν θα πω ποιου) μου ειχε επισημανει οτι η ιδια εχει εκφρασει εντονες αντιρησεις για τοσα παιδια, διοτι "ειναι αδυνατο να προσεξεις σωστα τοσα παιδια", αλλά το θεμα ειναι λεει "αν εχεις μεσο..."

παντως απο τις παιδιακες χαρες κι εγω εχω ακουσει τα καλυτερα για τους δημοτικους παιδικους του χαλανδριου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τους δημοσιους, εχουμε ακουσει παρα πολυ καλα λογια αλλα δεν μας πηραν, οποτε δεν εχω αποψη.

 

Για τους ιδιωτικους, και εχω ακουσει πολυ ασχημα λογια και μετα απο επισκεψη μου στους περισσοτερους απο αυτους στην περιοχη το διασταυρωσα, ειναι επιεικως απαραδεκτοι για διαφορετικους λογους ο καθενας. Σε εναν απο αυτους στο Πατημα, εχουν μεχρι και χασει μωρο απο αμελεια, εχει αναφερθει το περιστατικο στο ιντερνετ αλλα κι εδω στο φορουμ....:(

Link to comment
Share on other sites

Ωχ - ωχ, για πείτε, βρε κορίτσια, στείλτε εννοώ ένα πμ για να μη σας φέρω σε δύσκολη θέση, σε ποιο σταθμό χάσανε παιδάκι και σε ποιον άλλον έχουν 60 παιδάκια; Ναι ξέρω να τους αποκλείω έναν έναν!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ - ωχ, για πείτε, βρε κορίτσια, στείλτε εννοώ ένα πμ για να μη σας φέρω σε δύσκολη θέση, σε ποιο σταθμό χάσανε παιδάκι και σε ποιον άλλον έχουν 60 παιδάκια; Ναι ξέρω να τους αποκλείω έναν έναν!

 

 

Κοιτα εδω:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=33668&highlight=%F0%E1%F4%EF%F5%F7%E1%EA%E9

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, εσείς οι κοπελιές που απαντήσατε στην ερώτησή μου, τα παιδάκια σας που επιλέξατε να τα στείλετε τελικά; Καμιά πληροφορία για τους δικούς σας σταθμούς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας και πάλι!

 

Επαναφέρω το θέμα μου, γιατί προς το παρόν δεν έχω κάνει καμία πρόοδο σχετικά. Λέω να ξεκινήσω τις επισκέψεις την άλλη βδομάδα. Σε πρώτη φάση λέω να δω:

 

- Τα παιδία παίζει

- Owly

- Το γαϊτανάκι

- Χιονάτη

- Πιτσιρικούπολη

- Το Μικρό Σχολείο

 

Κανένα πρόσφατο νέο; Καμία άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

NamNam επειδη με ενδιαφερει και εμενα "Η Χιονατη" αλλα απο Σεπτεμβριο οταν πας θα σε παρακαλουσα να μου γραψεις τις εντυπωσεις σου.

 

Σε ευχαριστω και καλη αναζητηση...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Την πρώτη έρευνα για βρεφονηπιακούς σταθμούς στο Χαλάνδρι την είχα κάνει πριν ενάμιση χρόνο όταν ο μικρός ήταν ενάμιση χρονών.Κατέληξα στα Μελίσσια,τον πήγα για δύο μήνες, αρρώσταινε συνέχεια και τον έκοψα(επιπλέον δεν μου άρεσε τελικά και ο σταθμός). Ξεκίνησα πάλι το καλοκαίρι και είδα και άλλους παιδικούς. Συνολικά:Συννεφούλα, Πιτσιρικούπολη,Της Ειρήνης, Χιονάτη,Λουλουδοχωρα και Μικρός Παράδεισος. Κατέληξα στο Μικρό Παράδεισο. Λειτουργεί υπό νέα διεύθυνση(Μαμά και κόρη). Μου ενέπνευσαν εμπιστοσύνη, έχουν διάθεση και έδειξαν ότι ενδιαφέρονται πολύ για τα παιδιά.Βρίσκονται πάντα εκεί και δεν χρειάστηκε να κλείσω σηγκεκριμένη ώρα να πάω.Η προσαρμογή ήταν πολύ εύκολη, ήδη απο την πρώτη μέρα έμεινε λίγο μόνος, επιλέγεις μόνη σου αν θέλεις να μείνεις ή να φύγεις.Γενικότερα τις λίγες μέρες που πάει, φαίνεται να του αρέσει.Βέβαια είμαστε στην αρχή ακόμα, αλλά εύχομαι να συνεχίσει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!

 

Επαναφέρω το θέμα μου, γιατί προς το παρόν δεν έχω κάνει καμία πρόοδο σχετικά. Λέω να ξεκινήσω τις επισκέψεις την άλλη βδομάδα. Σε πρώτη φάση λέω να δω:

 

- Τα παιδία παίζει

- Owly

- Το γαϊτανάκι

- Χιονάτη

- Πιτσιρικούπολη

- Το Μικρό Σχολείο

 

Κανένα πρόσφατο νέο; Καμία άλλη πρόταση;

 

εμεις μεναμε μεχρι περυσι Χαλανδρι και πηγαιναμε στα Χαρουμενα Πρωινα. Δες το κι αυτο ημασταν πολυ ευχαριστημενοι :-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Έχω ήδη οργανώσει πρόγραμμα επισκέψεων κι όταν τις ολοκληρώσω, θα γράψω εντυπώσεις, για τυχόν άλλες ενδιαφερόμενες!:)

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερή μου φίλη που ήτανε αρκετά "ψείρας" με την επιλογή σταθμού, είχε ψάξει πολλούς σταθμούς και τελικά πήγε το παιδάκι της στον Owly, μέχριο πέρισυ που πήγε σχολείο.

Έχει ωραίες εγκαταστάσεις και πολύ καλό προσωπικό!! Μου είχε πει ότι τα παιδάκια τα προσέχουν πολύ και ήτανε πολύ ευχαριστημένη!!

Από ότι μου λέει και το δεύτερο παιδάκι της όταν έρθει η ώρα (είναι μικρούλι ακόμα!!) εκεί θα το ξαναπάει!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια, ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις! Έχω ήδη οργανώσει πρόγραμμα επισκέψεων κι όταν τις ολοκληρώσω, θα γράψω εντυπώσεις, για τυχόν άλλες ενδιαφερόμενες!:)

 

Επειδή είμαι κι εγώ μια ενδιαφερόμενη, αν έχεις ήδη κάνει κάποιες επισκέψεις, περιμένω με αγωνία να ακούσω τις εντυπώσεις (η μεγάλη μου κόρη πήγε σε κάποιον παιδικό σταθμό στο Χαλάνδρι αλλά δε νομίζω ο συγκεκριμένος σταθμός ταιριάζει στο χαρακτήρα της μικρής, οπότε ψάχνω για εναλλακτική. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχεις ολοκληρώσει την αναζήτησή σου? Ποιες οι εντυπώσεις σου από τους σταθμούς που ανέφερες? Ψάχνω κι εγώ για την κορούλα μου. Αν κάποια μαμά έχει σχόλια για σταθμούς στο Κάτω Χαλάνδρι, ευπρόσδεκτα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...