Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαμβάνουμε, μα και μοιράζουμε γνώση


Recommended Posts

Θα ήθελα να διατυπώσω ένα συμπέρασμα, στο οποίο πολύς κόσμος φαντάζομαι έχει καταλήξει.

 

Ο πλέον συνήθης λόγος επίσκεψης σε ένα forum, είναι η άντληση πληροφορίων καθώς και η ανταλλαγή απόψεων. Όπως καλή ώρα σε αυτό το topic, σε σχέση με τους παιδικούς σταθμούς.

 

Όταν πριν 3 χρόνια βρέθηκα να ψάχνω για πρώτη φορά σχολείο για το παιδί μου, ήθελα τόσο πολύ να πιάσω τους γονείς που έβγαιναν εκείνη την ώρα από μέσα, και να εισπράξω όσο περισσότερες πληροφορίες μπορώ.

 

Γιατί όμως έχουμε τη συνήθεια να μπαίνουμε σε ένα forum με αγωνία και ελπίδα για βοήθεια, και όταν αυτή μας δοθεί να μην έχουμε τη διάθεση ή τη σκέψη να την "περάσουμε" στους επόμενους;

 

Μπήκα σε πολλά posts σε σχέση με τους παιδικούς, διαβάζοντας προβληματισμούς γονέων, που προς τιμήν τους ερευνούν όσο περισσότερο μπορούν την επιλογή του σχολείου/σταθμού.

 

Κανένας σχεδόν από αυτούς όμως, που "θα έγγραφαν" το παιδί τους, δεν ξαναμπήκε μετά από κάποιους μήνες να τοποθετηθεί για αυτά που ιδίοις όμμασι πλέον παρατηρούσε.

 

Κοινή λογική, χρήσιμα εργαλεία που όταν φύγουμε από τη θέση του ανθρώπου που διερευνά, αμελούμε να προσφέρουμε.

 

Ήθελα να το σημειώσω ως γενικό συμπέρασμα -όπως είπα και στην αρχή- και ως υπενθύμιση, γιατί είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι δεν το κάνου επί τούτου, αλλά έτσι καταλήγει για διάφορους λόγους να συμβαίνει!

 

Σκεφτείτε την πηγή γνώσεων, αν το 1/3 των γονιών κάθε σχολείου, έμπαινε στο αντίστοιχο post και μοιραζόταν τις εμπειρίες του, τον ενθουσιασμό ή τις παρατηρήσεις του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πολύ πολύ σωστά!!

απλά, συνήθως λύνουμε το πρόβλημά μας και δε μας απασχολούν οι επόμενοι. επίσης, αν μιλήσουμε θετικά κινδυνεύουμε να κατηγορηθούμε για διαφήμιση κι αν μιλήσουμε αρνητικά κινδυνεύουμε να κατηγορηθούμε για δυσφήμιση.

Link to comment
Share on other sites

 

Κανένας σχεδόν από αυτούς όμως, που "θα έγγραφαν" το παιδί τους, δεν ξαναμπήκε μετά από κάποιους μήνες να τοποθετηθεί για αυτά που ιδίοις όμμασι πλέον παρατηρούσε.

 

 

Σκεφτείτε την πηγή γνώσεων, αν το 1/3 των γονιών κάθε σχολείου, έμπαινε στο αντίστοιχο post και μοιραζόταν τις εμπειρίες του, τον ενθουσιασμό ή τις παρατηρήσεις του.

 

Όπως το θέτεις είναι πολύ λογικό!

Όμως, πλέον όταν μπαίνεις στην ενότητα "Αναζήτηση παιδικών σταθμών ανά περιοχή" σου αναβοσβήνει μια τεράστια ειδοποίηση.

Προσωπικά όταν είδα post που να ζητάει βοήθεια για εύρεση παιδικού σταθμού στην περιοχή μου, μπήκα στο θέμα και έστειλα π.μ. γιατί θεωρώ πως μόνο εκεί μπορώ να μιλήσω με ονόματα και να πω τα θετικά και τα αρνητικά.

Λοιπόν τίθεται πλέον δεοντολογικό ζήτημα.

Πιστεύω πως οι περισσότεροι πάντως γονείς, αν είναι ακόμα μέλη, σίγουρα θα απαντούσαν σε ένα π.μ. που θα λάμβαναν σχετικά με την εμπειρία τους, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα δυσφήμισης ή διαφήμισης!

 

Πιστεύω να κατάλαβα καλά τον εύλογο προβληματισμό/παρατήρηση σου!:cool:

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αυτοί που διακυβεύονται να κατηγορηθούν για τα θετικά τους σχόλια, είναι αυτοί που μπήκαν να γράψουν μία και μοναδική φορά, προσπαθώντας να καλύψουν, τοποθετήσεις προηγούμενων για κάποιον σταθμό. Το κάνουν κιόλας με τόσο ηχηρό τρόπο, που γίνονται αντιληπτοί..

 

Για το θέμα "επώνυμου" ή όχι, νομίζω πως τα περισσότερα posts ξεκινούν ή καταλήγουν να μιλάνε για συγκεκριμένα σχολεία, με το όνομά τους. Δεν είδα να υπάρχει πρόβλημα από τη διαχείρηση του forum για το συγκεκριμένο, όταν τηρούνται κάποιοι κανόνες δεοντολογίας στο πως εκφράζουμε την άποψή μας.

 

Αυτό που σκεφτόμουν εγώ είναι να υπάρχει post για κάθε ένα από τα σχολεία, όπου μέλη (πολυάριθμα, όπως εδώ καλή ώρα) θα μπουν στα ανάλογα posts και θα καταθέσουν τις εμπειρίες τους για τα συγκεκριμένα σχολεία, και όχι γενικά.

 

Τι και αν ξεκινάει γεωγραφικά το post και καταλήγει να αναλύονται 5-6 σταθμοί πλέον ονομαστικά, τι και αν γίνεται εξαρχής για κάθε σχολείο ένα post.

 

Πιστεύω θα βοηθούσε πολύ..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς εφικτό αυτό που ζητάς και μάλιστα να γίνονται ονομαστικές αναφορές σε διάφορες επιχειρήσεις (παιδικού σταθμούς κλπ), για πολλούς και διαφόρους λόγους.

 

Οι αρνητικές τοποθετήσεις συνήθως γίνονται "εν βρασμώ" και τις αποσύρουν οι admin για να μην έχει η εταιρεία πρόβλημα με μηνύσεις κλπ.

Οι θετικές τοποθετήσεις πάλι (υπάρχουν μερικές αν ψάξεις) είναι τελείως υποκειμενικές.

Κάτι που σ'εμένα φαίνεται τέλειο και το παιδί μου περνάει υπέροχα, σε μια άλλη κοπέλα φαντάζει πολύ αρνητικό.

 

Τέλος οι "κραγμένοι" που διαφημίζουν τους παιδικούς σταθμούς και άλλα πράγματα κάνουν μπαμ. Είναι μέλη με 3-4 εγγραφές που συνήθως εκθιάζουν μια επιχείρηση με ένα πολύ συγκεκριμένο "επαγγελματικό" τρόπο και φρασεολογία που δεν θα χρησιμοποιούσε μια απλή μητέρα, και όταν τους παίρνουν χαμπάρι οι admin επίσης τους "μαζεύουν".

 

Άμα βάλεις στην "αναζήτηση" το όνομα ενός σταθμού που σε ενδιαφέρει ίσως βρεις κι άλλα σχόλια σε άλλα τόπικ που έχουν συζητηθεί εκτός της συγκεκριμένης ενότητας.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον δεν φτανει..........;;;καποιοι ανθρωποι μας περνανε για πολυ χαζους!!!(χιλια συγνωμη για την εκφραση )αλλα εχει 2 μερες τωρα που εχω εξοργιστεί ιδιοκτητρια παιδικου σταθμου ημουν και εγω αλλα πριν τον κλεισω ποτε δεν εγραψα στο φορουμ και ας χρειαζομουν πληροφοριες για ασχετα πραγματα περα απο τη δουλεια...π.χ εγκυμοσυνη!!!δεν εγραψα ομως!!!!μια βοηθεια επειδη εχω καρατσεκαρει κανα δυο που προσπαθουν να μας πεισουν για τους καλους παιδικους σταθμους που στελνουν τα παιδια τους πως μπορω να τους κοινοποιησω;απο τους 2 βεβαια ο ενας κτηριακα και μονο γιατι την δουλεια του δεν την γνωριζω ειναι πολυ καλος αλλα με αυτα που κανει δεν με πειθει για τη δουλεια του!!!!! :(:(:(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκεφτόμουν εγώ είναι να υπάρχει post για κάθε ένα από τα σχολεία, όπου μέλη (πολυάριθμα, όπως εδώ καλή ώρα) θα μπουν στα ανάλογα posts και θα καταθέσουν τις εμπειρίες τους για τα συγκεκριμένα σχολεία, και όχι γενικά.

 

Τι και αν ξεκινάει γεωγραφικά το post και καταλήγει να αναλύονται 5-6 σταθμοί πλέον ονομαστικά, τι και αν γίνεται εξαρχής για κάθε σχολείο ένα post.

 

Πιστεύω θα βοηθούσε πολύ..

 

Καλό αυτό που λες, αλλά απ όσο γνωρίζω οι Mods εδώ μέσα είναι εθελοντές (κάπου υπάρχει σχετική ανακοίνωση της κας. Στυλιανάκη) και δεν υπάρχει η δυνατότητα για να είναι όλα τα πράγματά στην "θέση" τους ας πούμε στο φόρουμ.

Νομίζω θα χρειαζόταν πολυ χρόνος να μαζευτούν, να ταξινομηθούν και να παρακολουθούνται ανελλιπώς όοοοοοοοοοοολα τα θέματα.

 

Μπορείς επίσης να κάνεις μια αιτησούλα να γίνεις εθελοντής mod

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς εφικτό αυτό που ζητάς και μάλιστα να γίνονται ονομαστικές αναφορές σε διάφορες επιχειρήσεις (παιδικού σταθμούς κλπ), για πολλούς και διαφόρους λόγους.

 

Οι αρνητικές τοποθετήσεις συνήθως γίνονται "εν βρασμώ" και τις αποσύρουν οι admin για να μην έχει η εταιρεία πρόβλημα με μηνύσεις κλπ.

Οι θετικές τοποθετήσεις πάλι (υπάρχουν μερικές αν ψάξεις) είναι τελείως υποκειμενικές.

Κάτι που σ'εμένα φαίνεται τέλειο και το παιδί μου περνάει υπέροχα, σε μια άλλη κοπέλα φαντάζει πολύ αρνητικό.

 

Τέλος οι "κραγμένοι" που διαφημίζουν τους παιδικούς σταθμούς και άλλα πράγματα κάνουν μπαμ. Είναι μέλη με 3-4 εγγραφές που συνήθως εκθιάζουν μια επιχείρηση με ένα πολύ συγκεκριμένο "επαγγελματικό" τρόπο και φρασεολογία που δεν θα χρησιμοποιούσε μια απλή μητέρα, και όταν τους παίρνουν χαμπάρι οι admin επίσης τους "μαζεύουν".

 

Άμα βάλεις στην "αναζήτηση" το όνομα ενός σταθμού που σε ενδιαφέρει ίσως βρεις κι άλλα σχόλια σε άλλα τόπικ που έχουν συζητηθεί εκτός της συγκεκριμένης ενότητας.

 

 

Οι ονομαστικές αναφορές γίνονται ήδη, δεν ζητάω κάτι που δεν συμβαίνει ή απαγορεύεται.

 

Το πως φιλτράρει ο καθένας τα σχόλια που διαβάζει, αρνητικά ή θετικά, είναι δικό του ζήτημα. Σαφώς και υπάρχουν υποκειμενικοί παράγοντες, όπως και διαφορετικές απαιτήσεις από κάθε γονέα. Αυτό όμως δεν μας σταματάει στο να αναζητούμε αυτήν την πληροφόρηση, για αυτό και διαβάζουμε τα συγκεκριμένα posts.

 

Αυτό με την αναζήτηση θα το δοκιμάσω. Είμαι καινούρια εδώ, και δεν έχω εξοικειωθεί ιδιαίτερα με το "περιβάλλον".

Link to comment
Share on other sites

λοιπον δεν φτανει..........;;;καποιοι ανθρωποι μας περνανε για πολυ χαζους!!!(χιλια συγνωμη για την εκφραση )αλλα εχει 2 μερες τωρα που εχω εξοργιστεί ιδιοκτητρια παιδικου σταθμου ημουν και εγω αλλα πριν τον κλεισω ποτε δεν εγραψα στο φορουμ και ας χρειαζομουν πληροφοριες για ασχετα πραγματα περα απο τη δουλεια...π.χ εγκυμοσυνη!!!δεν εγραψα ομως!!!!μια βοηθεια επειδη εχω καρατσεκαρει κανα δυο που προσπαθουν να μας πεισουν για τους καλους παιδικους σταθμους που στελνουν τα παιδια τους πως μπορω να τους κοινοποιησω;απο τους 2 βεβαια ο ενας κτηριακα και μονο γιατι την δουλεια του δεν την γνωριζω ειναι πολυ καλος αλλα με αυτα που κανει δεν με πειθει για τη δουλεια του!!!!! :(:(:(

 

 

Δεν είμαι σίγουρη αν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις.. Να γράψεις για δύο παιδικούς συγκεκριμένα; Γιατί να μην το κάνεις;.. Και γιατί ενώ είχες απορίες δεν είχες γράψει ποτέ στο forum; Υποτίθεται ότι για αυτό μπαίνουμε σε τέτοιες ιστοσελίδες. Για να ενημερωνόμαστε και να ανταλλάσουμε απόψεις/εμπειρίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό που λες, αλλά απ όσο γνωρίζω οι Mods εδώ μέσα είναι εθελοντές (κάπου υπάρχει σχετική ανακοίνωση της κας. Στυλιανάκη) και δεν υπάρχει η δυνατότητα για να είναι όλα τα πράγματά στην "θέση" τους ας πούμε στο φόρουμ.

Νομίζω θα χρειαζόταν πολυ χρόνος να μαζευτούν, να ταξινομηθούν και να παρακολουθούνται ανελλιπώς όοοοοοοοοοοολα τα θέματα.

 

Μπορείς επίσης να κάνεις μια αιτησούλα να γίνεις εθελοντής mod

 

 

Ο χρόνος δεν είναι με το μέρος μου για να αναλάβω μία τέτοια ευθύνη.. Σε πρώτη φάση όμως Harlow, θα μπορούσαμε να κάνουμε το εύκολο και για μένα "αυτονόητο". Όλοι όσοι έχουν μπει και κάτι έχουν ρωτήσει για παιδικό σε συγκεκριμένη περιοχή, ή για συγκεκριμένο παιδικό και γράφουν κάπου τα παιδιά τους, να μπουν και στη συνέχεια να μοιραστούν τις εντυπώσεις τους. Εκεί είναι η πραγματική βοήθεια, με όποιο φιλτράρισμα όπως είπαμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...