Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε μπορω να τον βαλω στο πατωμα να παιζει??


Recommended Posts


Διαφημίσεις


το παιδί θα σου δείξει το ίδιο πότε είναι έτοιμο να καθίσει. Στην αρχή θα χρειάζεται υποστήριξη με μαξιλάρια γύρω γύρω.

Στο πάτωμα όμως μια χαρά μπορείς να τον βάλεις. Στρώσε ένα παπλωματάκι και βάλτον ξάπλα να στριφογυρίσει να προσπαθήσει να καθίσει. Να γυμναστεί και να δυναμώσει ;)

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

δλδ θα προσπαθησει μονο του να καθησει??δν πρεπει να δειξω εγω??πως δλδ??θα σηκωθει μονος του και θα κατσει....??

 

καλημερα....δεν είμαι κ πολυ έμπειρη μαμα, σχεδον 10 μηνών ειναι η μικρή μου.....δεν την πιεσα ιδιαιτερα για να κατσει....απλα όταν την εβλεπα (κ ακόμα την βλέπω ) να κάνει προσπάθειες να σηκωθεί τότε την βοηθάω...είναι λίγο τεμπελίτσα....θα αργήσει να περπατήσει αλλα δε ανυσηχω τόσο έντονα όσο παλιά.........εμένα ο γιατρός μου είπε οτι δεν χρειάζεται να δείξεις στο παιδί τπτ, θα το κάνει μόνο του.....εγώ πιστεύω οτι χρειάζεται κάποια υπόδειξη......εμένα 5 μηνών ακόμα δε στήριζε τη πλάτη της, οπότε φοβήθηκα να την σηκώσω.......:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Εχεις ρωτήσει τον παιδίατρό σου; εγώ τον είχα ρωτήσει από ποιό μήνα να την βάζω καθιστή ή να σηκώνω π.χ. την πλάτη στο καρότσι για να είναι σε καθιστή θέση, και μου είχε απαγορέψει να το κάνω πριν κλείσουμε τον 6ο μήνα γιατί περίπου τότε ευθειάζεται η σπονδυλική τους στήλη. Βέβαια κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό και κάθε παιδίατρος λέει τα δικά του :evil:

Ξέρω μωράκι που από 4 μηνών καθόταν από μόνο του χωρίς υποστήριξη!! τώρα η μικρή μου είναι 7 μηνών και από τον 6ο την βάζω καθιστή γιατί γκρινιάζει όταν είναι συνέχεια ξάπλα, και βάζω γύρω της το μαξιλάρι θηλασμού για να την υποστηρίζει.

Στο πάτωμα ή σε πάρκο είναι καλό να βάλεις το μωράκι σου για να μάθει να γυρίζει και να γυμνάζεται όπως είπε και η Eliza! για το αν θα τον βάζεις και καθιστό ρώτα καλύτερα και τον παιδίατρο πρώτα!

F8vwp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ευχαριστω,θα παω δευτερα παιδιατρο να ρωτησω.....μου ειχε πει πριν δυο εβδομαδες περιπου(ειχαμε παει για εμβολιο) να σηκωσω μια σκαλα τν πλατη του καροτσιου.....δν ξερω ποτε θα ειναι ετοιμο το μωρο καθως ειναι το πρωτο μου γι'αυτο ρωταω...προσπαθει μονος του να σηκωθει να κατσει και γινετε σαν παντζαρι,αυτο σημαινει οτι ειναι ετοιμο??....Χθες τον εβαλα στο πατωμα και επαιζε στριφογυρνουσε εδω και εκει αλλα με μαξιλαρια κτλ φοβαμαι ακομα μονο του να τν βαλω,θα ρωτησω βεβαια και τν παιδιατρο. Αλλα μονος του μου διχνει οτι εχει ολη τν καλη διαθεση να κατσει τωρα δν ξερω....

Link to comment
Share on other sites

εγω δοκιμαζα αν μπορει να καθισει καπου σε μαλακη επιφανεια, πχ επανω στο κρεβατι και εβλεπα αν γερνει. αν εγερνε-επεφτε δεν προσπαθουσα να τα στηριξω με μαξιλαρια κλπ για να καθισουν. Και τα 2 παιδια μου εκατσαν ακριβως 8 μηνων απο μονα τους.

(μπουσουλησαν ακριβως 8,5, περπατησαν 12,5-13...καρμπον μεταξυ τους...!)

Link to comment
Share on other sites

δλδ θα προσπαθησει μονο του να καθησει??δν πρεπει να δειξω εγω??πως δλδ??θα σηκωθει μονος του και θα κατσει....??

 

Ναι, όταν είναι έτοιμο, θα καθίσει μόνο του. Εσύ δεν χρειάζεται να του δείξεις τίποτε, είναι το ένστικτο κάθε ανθρώπου. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι να του δίνεις ελευθερία κινήσεων και να περιμένεις. Το παπλωματάκι στο πάτωμα, που είπε μια κοπέλα, είναι πολύ καλή λύση, γιατί έχει ελευθερία, χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να πέσει από ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ!!το μονο που εχω να κανω δλδ τωρα ειναι να περιμενω......και αυτο που λενε οτι θα πρεπει να το βαζουμε να κατσει απο 6μηνων??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς στον έκτο μήνα, μας είπε η γιάτρος να ξεκινήσουμε να καθόμαστε.Την έβαλα στο πάτωμα με μαξιλάρια και μπόλικα παιχνίδια γύρω της και 8 μηνών μπουσουλούσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται καμιά βοήθεια ή μαξιλάρια για να καθίσουν. Στο πάτωμα έχουν αρκετό χώρο να στριφογυρίσουν για να δυναμώσουν πρώτα οι μυς τους και σταδιακά κάθονται μόνα τους. Με δύο παιδιά δεν τα έβαλα ποτέ να καθίσουν και ούτε μου το σύστησε ποτέ παιδίατρος. Μόνα τους κάθισαν όταν ήταν έτοιμα.

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν ρωτησα την παιδιατρο οταν ηταν 5 μηνων αν κανει να καθεται μου ειπε οτι δεν μπορουμε να εμποδισουμε την αναπτυξη του παιδιου και αν θελει απο μονο του να σηκωνεται θα το αφηνουμε.ετσι κι εγω απο 5 μηνων με βοηθεια μαξιλαριων η της αγκαλιας μου τον εβαζα καθιστο.6 μηνων αρχισε να σερνεται και 7 μηνων να μπουσουλαει και τωρα ειναι 10 μερες που κλεισαμε χρονο και περπαταει

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι πολυ ευχαριστο για τα μπεμπακια μας να εχουν ενα χωρο να κινουνται. εγω απο 6 μηνων εστρωσα στο πατωμα παπλωματα και κουβερτες για να μη χτυπαει το κεφαλακι του εβαλα γυρω γυρω μαξιλαρια και τον αφηνω να κινειται, μπουσουλησε 6,5 μηνων και τωρα (9 μηνων) στεκεται κρατωντας με το ενα χερακι τον καναπε. Τον βλεπω οτι εχει δυναμωσει παρα πολυ!!!

Ανεξαρτητα ομως απο το ποτε θα καθισει ενα παιδακι στον πωπο,ποτε θα μπουσουλησε και ολα τα υπολοιπα αυτο που θεωρω πιο σημαντικο ειναι η χαρα που παιρνει το ζουζουνι μου οταν τον αφηνω κατω και κινειται οπως θελει! Καλο ειναι να αφηνουμε στα παιδια να εχουν το χωρο τους και οταν ειναι ετοιμα θα τα κανουν ολα μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εμένα η παιδίατρος μου είπε να σηκώσω την πλάτη του καροτσιού μια θέση αλλά μέχρι τον 6ο μήνα να μην τον βάζω να κάθεται. Ο μικρός μου είναι τώρα 4,5 μηνών και το μόνο που θέλει είναι να τον σηκώνω όρθιο, παίρνει τόση χαρά που είναι συγκινητικό! Ωστόσο δεν γυρνάει μπρούμυτα ακόμα, με το ζόρι να γυρίσει στο πλάι όταν είναι ξαπλωμένος... ξέρω ότι κάθε παιδί έχει το ρυθμό του, αλλά μήπως πρέπει να κάνω κάτι εγώ?

KYWPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια λεω να μην ειμαστε τοσο υπερβολικες με το καθε τι! ειναι δυνατον να βαζουμε ολα τα παιδακια στο ιδιο καζανι??:-) αλλα ειναι υπερκινητικά κ αλλα τεμπελικα!!! εμενα ειναι 5,5μηνων κ πριν λιγες μερες ξεκινησε να γυριζει στο πλαι μονος του. μπρουμυτα γυρισε ελαχιστες φορες κ αυτο απο νευρα! αργα ή γρηγορα δεν ξερω.. προσπαθω ομως να μην αγχωνομαι. τον βαζω να καθεται με υποστηριξη και για λιγη ωρα καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα! Εμένα η παιδίατρος μου είπε να σηκώσω την πλάτη του καροτσιού μια θέση αλλά μέχρι τον 6ο μήνα να μην τον βάζω να κάθεται. Ο μικρός μου είναι τώρα 4,5 μηνών και το μόνο που θέλει είναι να τον σηκώνω όρθιο, παίρνει τόση χαρά που είναι συγκινητικό! Ωστόσο δεν γυρνάει μπρούμυτα ακόμα, με το ζόρι να γυρίσει στο πλάι όταν είναι ξαπλωμένος... ξέρω ότι κάθε παιδί έχει το ρυθμό του, αλλά μήπως πρέπει να κάνω κάτι εγώ?

 

Eίχε πέσει στα χέρια μου ένα βιβλιαράκι με την κινητική ανάπτυξη των μωρών με φωτογραφίες. Υπάρχουν διάφορα στάδια που επιτυγχάνουν τα μωρά όπως το να γυρίσουν μπρούμυτα, μετά νομίζω καταφέρνουν να γυρίσουν από μπρούμυτα ανάσκελα και αργότερα καταφέρνουν να καθίσουν μονα τους. Όλα έχουν να κάνουν με την ενδυνάμωση των μυών τους. Όταν το μωρό είναι στο πάτωμα έχει χώρο να εξασκηθεί και να προχωρήσει από στάδιο σε στάδιο. Αυτό δεν γίνεται ούτε στο ρηλάξ, ούτε στο κρεβάτι. Είδα όλα τα στάδια που πέρασαν και τελικά είναι συγκεκριμένες και πολυ συγκινητικές οι κινήσεις που κάνουν για να καθίσουν μόνα τους και φυσικά αργότερα να μπουσουλήσουν και να σηκωθούν. Το καθένα φυσικά στο χρόνο του. Γιατί τόση βιασύνη; Το να σηκώσουμε λίγο το καρότσι στον κατάλληλο χρόνο ή να τα κρατάμε αγκαλιά όρθια με την κατάλληλη υποστήριξη είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Τα δικά μου πριν μπουσουλήσουν τους έβαζα παιχνίδια σε ένα μεγάλο πάπλωμα κάτω και γυρνώντας ανάσκελα μπρούμυτα συνεχόμενα τα έφταναν και απασχολούνταν και παίζαμε μαζί. Φυσικά τα 2 πρώτα χρόνια δεν σήκωσα τα χαλιά. Τα έπλυνα και τα ξαναέστρωσα.

Link to comment
Share on other sites

εγω απο 3 μηνων δεν τον εχω αλλο πανω στον καναπε,εχω το γυμναστηριο με το στρωματακι που ειναι, βαζω απο κατω μια χοντρη κουβερτα και απο πανω μια πανα και πανω βαζω το γυμναστηριο και τον αφηνω στο πατωμα να παιζει,τρελενεται με το γυμναστηριο απο 2 μηνων τον βαζω εκει,μου ειπε να τον βαλω να καθεται με μαξιλαρια και τον βαζω και ο πονηρος τωρα θελει μονο να καθεται χαμηλωνει και το κεφαλακι του λες και ψαχνει λιρες γιατι ακομα δεν μπορει καθιστος να το στηριξει και ολο του το κανω πισω και ολο το ξανακανει,τωρα τον εχω στο ριλαξ στην πιο καθιστη θεση και ενα αρκουδι στα ποδια του και παιζει!!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...