Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΕΜΟΥΛΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ


Recommended Posts

Καλημέρα.

Συγχαρητήρια για το τόσο χρήσιμο forum.

Το αγοράκι μας, μοναχοπαίδι μας, είναι σχεδόν 2 μηνών.

Αντιμετωπίζουμε το εξής θεματάκι.

Συνήθως όταν είναι ανάσκελα ξαπλωμένος και έχει τα χεράκια του σηκωμένα ψηλά, αυτά τρέμουν, όχι συνέχεια αλλά πιο πολύ όταν ζορίζεται ή κλαίει.

Το κάνει αρκετά και όταν τον αλλάζουμε.

Η παιδίατρος μας είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αλλά να το παρακολουθήσουμε.

Έχουμε αγχωθεί λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μην ανησυχείτε καθόλου. Όλα τα μωράκια έχουν τα χούγια τους :)

Ε μετά απο τόσο καιρό στην κοιλίτσα της μαμάς, οι δύο μήνες δεν είναι αρκετοί για τα πιτσιρίκια να προσαρμοστούν πλήρως.

 

Να σας ζήσει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι έκανε κι η κόρη μου. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται ν'ανησυχείς. Τώρα που είναι στον 11ο μηνα, όταν θέλει να πιει γάλα για να κοιμηθεί, βλέπει το μπιμπερό, κλαίει και σηκώνει τα χεράκια της για να το πιάσει. Από την λαχτάρα της τα χεράκια της τρέμουν. Δεν είναι όμως κάτι που το έχει την υπόλοιπη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Και σε εμάς το έκανε στους 2 μήνες, αλλά συνεχίζι και το κάνει και στους 5 μήνες, και με προβληματίζει αυτό (δεν ανησυχώ όμως ακόμη). Έχουμε καμία τεκμηριωμένη γνώμη (από αξιόπιστη πηγή, πχ γιατρό) για το αν είναι φυσιολογικό ή όχι;

foxfoxard20100803_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά έχω την αίσθηση ότι όλα τα μωρά το κάνουν αυτό. Η δικιά μου πάντως και τώρα τρέμει... Από την τσαντίλα της άμα θέλει κάτι και δεν το παίρνει (το κινητό μου, το πορτοφόλι μου, τα παπούτσια μου κοκ) Κάνει μάλιστα κι ένα "Μμμγγγρρρρρρ" ταυτόχρονα μτφρ: "τα έχω πάρει τώρα λέμε!!", τρέμει λίγο το χέρι κι αφού μας φοβερίσει μας γυρνάει την πλάτη και φεύγει...! Δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό πάντως... Βασικά θα με καθησύχαζε περισσότερο η γνώμη της παιδιάτρου εφόσον θα της είχα εμπιστοσύνη. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα κι από μένα!

μην ανησυχείς, νομίζω είναι φυσιολογικό αν κρίνω και από τις άλλες απαντήσεις! Κι εμένα η μικρή μου το έκανε και είχα θυμάμαι προβληματιστεί κι εγώ! Απλά όντως προφανώς είναι αδύναμα ακόμη τα καημενούλια! Θα περάσει. Εμάς μας πέρασε, δεν παρατήρησα να το κάνει πια και είμαστε στον 4ο.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σχέση με την κεντρική σταθερότητα του κορμού. Όταν καταφέρει να την αποκτήσει σε ικανοποιητικό βαθμό θα σταματήσει να το κάνει. Δώσε φόρτιση σιγά σιγά και από την πλάγια θέση και από την πρηνή. Υπομονή :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα τωρα τελευταια κουναει το κεφαλι περα δωθε καθε τοσο .... γιατι να το κανει αυτο ?? Να είναι από τα ούλα ? Από νευρικοτητα ?

 

Από ποια στάση το κάνει αυτό?

από όλες τις θέσεις που το βάζεις?

Το κάνει και όταν του δίνεις μια γενική σταθερότητα στον κορμό?

Από την ηλικία των 4 μηνών να ξέρεις ότι κάνει το πρώτο κινητικό μπαμ, μέχρι και 6 μηνών. Δηλ. μέρα με την ημέρα σε αυτούς τους μήνες βλέπεις πολλές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τωρα τελευταια κουναει το κεφαλι περα δωθε καθε τοσο .... γιατι να το κανει αυτο ?? Να είναι από τα ούλα ? Από νευρικοτητα ?

 

Εμένα είναι 12μησι μηνών και τώρα τελευταία έχει αρχίσει αυτό με το κεφάλι, κάνει δηλαδή σαν να κοιτάει μια αριστερά και μία δεξιά, δυο τρεις φορές την κάθε φορά και μετά σταματάει. Είναι άραγε κάτι ανησυχητικό,Paris 35 μπορείς να μπου εξηγήσεις τι σημασία έχει η στάση από την οποία το κάνει. Εμένα το κάνει συνήθως καθιστή. Όταν περπατάει δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν νομιζω να ειναι κατι εξαλλου σε ολα τ παιδια παρατηρουμε περιεργες κινησεις.εμενα τ δικα μ ειχαν τρενουλο στο σαγονι στο χερι κα.στην δικια σου πιστευω πως επειδη ειναι σε εχει μεγαλωσει κ αντιλαβανεται καποια πραγματα επεξεργαζεται τ χωρο που βρισκεται με αυτον τ τροπο.εαν παλη βλεπεις κατι που να σε ανυσηχει ρωτα την παιδιατρο

Link to comment
Share on other sites

Ο γονιός θα πρέπει να ανήσυχη όταν παρατηρεί για μεγάλο χρονικό διάστημα επαναλαμβανόμενες στερεότυπες κινήσεις , όχι μία αλλά πολλές , κινήσεις οι οποίες γίνονται χωρίς λόγο και δεν έχουν κάποιο συγκεκριμένο στόχο. Όταν βλέπουμε ανά διαστήματα κάποια κίνηση η οποία επαναλαμβάνεται και μετά από λίγο διάστημα αντικαθιστάτε με κάποια άλλη τότε μιλάμε για μία κατάσταση εντελώς φυσιολογική. Εμείς δεν θέλουμε πληθώρα τέτοιων κινήσεων συγχρόνως με ταυτόχρονη μεγάλη χρονική διάρκεια.

Όσο αφορά για την στάση , υπάρχουν φυσιολογικά μωρά που έχουν ηλικιακά έναν ανώριμο κορμό με αποτέλεσμα να μην μπορούν επαρκώς να στηρίξουν τα άκρα του σώματός τους.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 12μησι μηνών και τώρα τελευταία έχει αρχίσει αυτό με το κεφάλι, κάνει δηλαδή σαν να κοιτάει μια αριστερά και μία δεξιά, δυο τρεις φορές την κάθε φορά και μετά σταματάει. Είναι άραγε κάτι ανησυχητικό,Paris 35 μπορείς να μπου εξηγήσεις τι σημασία έχει η στάση από την οποία το κάνει. Εμένα το κάνει συνήθως καθιστή. Όταν περπατάει δεν το κάνει.

 

 

και εμάς το έκανε αυτό και μάλιστα με ανοιχτά τα μάτια, τώρα το έχει σταματήσει γιατί το βαρέθηκε, όμως απ' ό,τι κατάλαβα το έκανε για χόμπι! του άρεσε έτσι όπως έβλεπε τον κόσμο να πηγαινοέρχεται (κάντο και εσύ να δεις ότι είναι ευχάριστο :lol:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

και οι δικες μου το κανουν ακομα που ειναι 10,5 μηνων, κυριως η μια οταν τσαντιζεται. εχει πολυ πλακα. εγω ανησυχησε πριν λιγες μερες εκει που καθοταν η μια, αρχισε να τρεμει για λιγο το ποδι της. κατααγχωθηκα αλλα δεν το ξαναεκανε

8I4zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω βρε κορίτσια. Τώρα στάμάτησε να κάνει το κεφάλι δεξιά αριστερά όπως περιεγραψα παραπάνω και έχει αρχίσει να κάνει μια κίνηση σαν τον μητσοτάκη. Σηκώνει δηλαδή τον δεξί της ώμο και τον ακουμπάει στο δεξί αυτί της. Τι είναι τούτο πάλι ποιος ξέρει. Το κάνει μόνο από την δεξιά πλευρά και κυρίως όταν περπατάει. Είναι σχεδόν 13 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...