Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φαρυγγίτιδα βρέφους.


Recommended Posts

Η ιστορία έχει ως εξής.

Έφυγα απ την Αθήνα το Σάββατο και πήγα στο εξοχικό στο Αίγιο.....ο μικρούλης ήταν μια χαρά,ευδιάθετος,χαρούμενος κτλ κτλ.Στη θάλασσα δεν πήγαμε γιατί είναι πολύ μικρούλης ακόμη.Τη Δευτέρα το βράδυ στις 20 00 παρατήρησα οτι ο μικρός ήταν πολύ ζεστός και τα μάτια του γυαλίζανε.....βάζω θερμόμετρο...38,5 του δίνω 4cc depon.

Με έλουσε κρύος ιδρώτας....δεν είχε κάνει ποτέ πυρετό,ούτε απο εμβόλιο.ήμουνα σε ένα χωριό μόνη μου με το παιδί χωρίς τον άντρα μου και δεν ήξερα τι να κανω.Φοβηθηκα μηπως του ανεβει ο πυρετος και κανει σπασμους και τι θα εκανα τοτε?

Ευτυχώς οι γείτονες πηρανε τηλ τον παιδιατρο τους,είπε να μην ανησυχω καποια ιωση θα ειναι.Πηρα και τον δικο μου παιδίατρο κ μου είπε ακριβώς τα ίδια.Όλη νύχτα έκαιγε το μωράκι μου....βογγούσε κιολας.Καθε 1 ωρα του εβαζα θερμομετρο και δεν ανεβηκε πανω απο 37,4.Ευτυχως σκεφτηκα....

Σήμερα το πρωι γυρισα σπιτι.Δεν ειχε πυρετο,συνεχιζε ομως το 37,4.

Στις 18 00 ξυπνησε με κλαματα σαν να τον ενοχλουσε κατι.Του βαζω θερμομετρο...37,6 σκεφτηκα οτι ανεβαινει ο πυρετος και μαλλον θα ειχε πονοκεφαλο.Εφαγε την κρεμουλα του,του εδωσα και λιγο depon και μετα τον επιασαν τα κλαματα παλι.Βαζω θερμομετρο στις 19 00 τι να δω?38,4.

Αμαν λεω αρχιζει κι ανεβαινει με το αντιπυρετικο.Ερχεται ο αντρας μου παμε στον παιδιατρο,τον εξεταζει και ειδε λιγο ερεθισμενο τον φαρυγγα του.Θα ξεκινησουμε αντιβιωση λεει Augmentin για 8 ημέρες.

Κι εγω η χαζη η μανα δε ρωτησα απο που μπορει να προηλθε η φαρυγγιτιδα?

Μηπως υπαρχει καμια αλλη μανουλα να εχει δωσει αντιβιωση σε βρεφος???

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tωρα τι να σου πω...γιατρος δεν ειμαι...αλλα δεν μπορω και τους γιατρους που δινουν τοσο ευκολα φαρμακα..γιατι η μικρη ..πολυ μικρη μου πειρα..μου λεει οτι για λιγο ερεθισμενο φαρυγγα...αμεσως αντιβιωση...ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ.

Μιλαω παντα για μενα..και για οτι εχω δει με την παιδιατρο που εχω ..

Οσες φορες εχουν κανει φαρυγγιτιδα εμενα...αντιβιωση δεν πηραν..αλλα ειχαν πολυ ασχημο βηχα...

Επισης να ξερεις..οτι οντως ο πυρετος ανεβαινε εκεινη την ωρα..και για να δρασει το αντιπυρετικο θελει πανω απο μια ωρα...(αυτο ειναι το μονο σιγουρο..εχει συμβει παρα πολλες φορες...με πολυ απλες ιωσουλες)

Ισως σε μπερδευω μ αυτα που λεω...αλλα δεν μπορω τους γιατρους που δινουν φαρμακα αντι για καραμελες...

 

Σαφως δεν ειμαι γιατρος...αλλα τα συπτωματα που μας λες...μαλλον μηδαμηνα θα τα θεωρουσα..οποτε μην ανυσηχεις...καλως ηρθες στο κλαμπ μας

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...