Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας και παλι!!Απευθυνομαι κυρίως σε εσας που ηδη εχετε γινει μανουλες, αλλά και οσες είστε σε αναμονή!Ποια ήταν τα συμπτωματα που νιωθατε λίγο πριν γεννήσετε;Εγω είμαι 37w+3d και ήδη νιώθω κάποιες πιέσεις χαμηλα..αλλά ουτε συσπάσεις ούτε τίποτα..και εχω αγχωθει!!Την Παρασκευη θα εξεταστώ και κολπικά μου είπε ο γιατρός;Σε τι εξυπηρετεί αυτός ο τρόπος εξέτασης; Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη...Σας ευχαριστώ προκαταβολικά...:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 402
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κολπικά θα δει εαν έχεις διαστολή. Αυτές οι τελευταίες μέρες πρέπει να είναι οι πιο απολαυστικές της εγκυμοσύνης! Κάνε ερωτα, περπάτα όσο περισσότερο μπορείς, χόρεψε, φάε, τραγούδα παιδικά τραγουδάκια, γενικά κάνε ότι πιο όμορφο υπάρχει και άσε τη φύση να διαλέξει τη με΄ρα που πρέπει για να σου φέρει το μωρό στο κόσμο! Καλή λευτεριά και μ'ένα πονο!!!!! Όταν θα γεννάς θα το καταλάβεις!!!!!1;)

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ένιωσα κανένα σύμπτωμα και πήγα με ραντεβού την πιθανή ημερομηνία τοκετού που μου είχε δώσει ο γιατρός... πάντως δύο πράγματα θα έχεις.. ή θα σπάσουν τα νερά ή θα αρχίσουν οι πόνοι χωρίς να έχουν σπάσει τα νερά.. και τα δύο θα είναι πολύ έντονα οπότε θα το καταλάβεις σίγουρα ότι γεννάς... ο κολπικός τρόπος εξέτασης είναι για να δει ο γιατρός που ακριβώς βρίσκεται το μωρό.. σκέψου ότι σε εμένα πήγαινε να το πιάσει και αυτό τραβιόταν προς τα πάνω :) δεν ήθελε με τίποτε να βγει!! δόξα τω θεώ όμως γέννησα φυσιολογικά! με το καλό να έρθει το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι κολπικα θα σε εξετασει για να δει αν κ ποσο ανοιξες.τα συμπτωματα τοκετου ειναι εντονος πονος χαμηλα(σαν πονος συσμηνοροιας μαζι με πονο διαρροιας:rolleyes:) πετρωμενη κοιλια κ εκεινη τη στιγμη δε μπορεις να περπατησεις.οι πονοι αυτοι ερχονται σε συγκεκριμενα χρονικα διαστηματα πχ ανα 10 λεπτα η ανα 5.αν τα διαστηματα ειναι ακαθοριστα τοτε μαλλον ειναι ψευδοσυσπασεις. εμενα στο τριτο παιδι με εσωσαν οι σκαλες.ηθελα τοσο πολυ κα γεννησω δεν αντεχα αλλο.ειχα φτασει σε σημειο να κλαιω επειδη ηθελα να γεννησω.τοσο πολυ ειχα κουραστει.27/10 κατα τις 10-11 το βραδυ ανεβηκα καμια 15 φορες ως τον 3ο οροφο που μενω.αλλα μονοκοπανια.28/10 στις 13.20 το μεσημερι ειχα την μπεμπα!(39 εβδ και 1 ημ)το σεξ λενε οτι βοηθαει αλλα εμενα δε με βοηθησε καθολου.απο τοτε που μπηκα στον 9ο μεχρι 4-5 μερες πριν γεννησω εκανα 3 φορες την εβδομαδα μπας και....αλλα τζαμπα ο κοπος.γιατι σεξ στον 9ο μηνα για μενα ηταν κοπος:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στο πρώτο μωρό μου έσπασαν τα νερά. Αυτό θα το καταλάβεις σίγουρα, μην ανησυχείς, θα γεμίσει ο τόπος γύρω σου νερό.... Αν το νερό είνια χρωματισμένο πρέπει να πας άμεσα στο μαιευτήριο!

Αν σε πιάσουν πόνοι αυτοί θα είνια περιοδικοί θα έρχονται κ θα φεύγουν σε τακτικά διαστήματα , σαν πόνοι περιόδου.

Μπορεί επίσης να δεις μια βλέννα , ή αίμα αντί για νερά ή πόνους οπότε πάλι ενημερώνεις το γιατρό σου.

Με την κολπική εξέταση βλέπει ο γιατρός πόσο έχει εξαλειφθεί ο τράχηλος για να δει αν πλησιάζει η ώρα!

Σε κάθε περίπτωση σου έυχομαι μια εύκολη κ καλή γέννα , μην αγχωθείς κ μην πανικοβληθείς ο χρόνος μεχρι να βγει το μωρό είναι αρκετός για να πας στο μαιευτήριο όπου θα σε αναλάβουν οι ειδικοί.

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω πονουσα χαμηλα,οπως οταν εχω περιοδο,ενα ολοκληρο βραδυ...

Την επομενη το πρωι πηγα στο νοσοκομειο με εβαλαν στον καρδιοτοκογραφο,εγω εξακολουθουσα να ποναω καθε 5-10 λεπτα,αλλα μου ειπαν οτι αυτοι δεν ειναι πονοι γεννας...

Τελικα με εξετασε κ ο γιατρος κολπικα (απαισια αυτη η εξεταση αλλα αφου δε γινεται αλλιως...) ειδε λιγο αιμα εχα κ διαστολη κ μου ειπε τοσο μα τοσο φυσικα 'θα γεννησουμε...' 'ανεβα επανω θα σου βαλουν ενα υποθετο να ερθουν γρηγοροτερα οι πονοι κ κατα τις 4 θα σπασουμε τα νερα...'

Ο αντρας μου, η αδερφη μου κ εγω τον κοιτουσαμε λες κ ηταν εξωγηινος!!!

Το μωρακι ερχοταν μια εβδομαδα νωριτερα,μαλλον βιαζοταν πολυ!!!

Παντως οσο κ προετοιμασμενη να εισαι γι' αυτη τη μερα οταν ερχεται η στιγμη να γεννησεις περνανε κ οι 9 μηνες μπροστα απο τα ματια σου....κ λες ωπ! τωρα ηρθε η ωρα!

Μην αγχωθεις για τιποτα! Η ψυχολογια παιζει μεγαλο ρολο! Ολα θα πανε καλα! Με το καλο σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε κατάλαβα πως έγιναν όλα τόσο γρήγορα, έκανα μπάνιο και αφού τελείωσα κατάλαβα ότι συνέχισαν να τρέχουν νερά από πάνω μου, λέω να δεις δεν σκουπίστηκα καλά. Ξανασκουπίζομαι και πάλι τα ίδια, τότε το ψιλιάστηκα αν και ήμουν στη 35η εβδομάδα. Παίρνω το γιατρό και μου λέει φύγε για μαιευτήριο!!!!!

Βέβαια μέχρι να φτάσω η "βρύση" δε σταμάταγε, πόνους δεν είχα αλλά ενοιωθα ότι το μωρο είχε κατέβει τόσο χαμηλά που μου πίεζε όλη τη περιοχή χαμηλά.

Στο μαιευτήριο πήγα με συγγενή γιατί ο άντρας μου ήταν μακριά και δε προλάβαινε να έρθει από το σπίτι να φύγουμε, οπότε δώσαμε ραντεβού στο μαιευτήριο! από τα πιο ωραία μας!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω.. Αιμα με βλεννα ειναι συμπτωμα τοκετου;;

 

ναι.αλλα μερικες φορες δεν ειναι σημαδι οτι θα γεννησεις αμεσα.αν δεις αιμα με βλεννα ισως γεννας σε μια ωρα ισως κ σε μια εβδομαδα (το αργοτερο).ειναι η βλεννα που καλυπτει τον τραχηλο της μητρας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω.. Αιμα με βλεννα ειναι συμπτωμα τοκετου;;

 

 

Εγώ αρχισα να έχω αιματακι με βλενα Δευτέρα και γέννησα Πέμπτη βράδυ!

Τετάρτη άρχισα να έχω κάτι πονάκια, περιοδικά αλλά πολύ ήπια, όπως κατάλαβα την επόμενη μέρα που με έπιασαν οι κανονικοί πόνοι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που έχω φοβερούς πόνους στα ισχία,έντονα τσιμπήματα πολύ χαμηλά (γύρω στις 7-10 φορές την ημέρα),πολλούς πόνους στην μέση,βάρος στο κόκκαλο εκεί κάτω,πετρώματα στην κοιλιά και καμιά φορά την αίσθηση ότι θέλω την ανάγκη μου ενώ δεν θέλω, και τελευταία φορά που προσπάθησα για επαφή,είχα έντονους πόνους στον τράχηλο,λέτε να έρθει σύντομα???Αύριο μπαίνω στην 38η!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααχ αννουλα!!!!δεν σε εχω ξεχασει απλα δεν προλαβαινω (ξερεις εσυ;))

 

και εγω στην 38η αυτα ενιωθα αλλα σαν πρωτοτοκη πρεπει να κανεις υπομονη,εγω γεννησα την ημερα που εκλεινα την 41η εβδομαδα.ολο γενναω και γενναω και ακομα να γεννησω!

 

με το καλο!:-P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

αααααααααααχ αννουλα!!!!δεν σε εχω ξεχασει απλα δεν προλαβαινω (ξερεις εσυ;))

 

και εγω στην 38η αυτα ενιωθα αλλα σαν πρωτοτοκη πρεπει να κανεις υπομονη,εγω γεννησα την ημερα που εκλεινα την 41η εβδομαδα.ολο γενναω και γενναω και ακομα να γεννησω!

 

με το καλο!:-P

 

Μη στεναχωριέσαι καλή μου!;) Υπομονή ε???Με τόσα πονάκια δεν αντέχω άλλο!!!Ούτε από το κρεβάτι δεν μπορώ να σηκωθώ!Ειδικά αυτά τα τσιμπήματα που νιώθω......με πεθαίνουν!!Άντε να δούμε...

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια όσες έχετε γεννήσει θα 'θελα αν είναι δυνατόν να μου λύνατε την εξής απορία:

Σήμερα σχεδόν όλη μέρα (τις τελευταίες δύο μέρες για την ακρίβεια) νιώθω τη μπεμούλα πως έχει κατέβει στη λεκάνη. Αισθάνομαι κάτι 'γλυκό' σαν να μου την έχει γεμίσει κάπως. Είμαι 39 κ 3 μέρες. Σήμερα το ένιωθα αυτό πιο έντονο, ώσπου σιγά σιγά τις τελευταίες 2 ώρες αυτή η αίσθηση έχει γίνει πόνος, όχι έντονος, ούτε ενοχλητικός. Εστιάζεται πίσω χαμηλά στη λεκάνη, κάτω από τη μέση δηλαδή και πάνω από τον κόκκυγα. Επίσης είναι συνεχόμενο, δεν έρχεται και φεύγει.

Είναι σημάδι επικείμενου τοκετού?

Αχ μακάρι.............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, λοιπόν τα φώτα σας και πάλι γιατί κάποιος παίζει με τα νεύρα μου... Κατά τα ξημερώματα 4.00 ακριβώς και αφού είχα ξυπνήσει για πιπί, με πιάνουν ξαφνικά και μαζί με αυτό στη λεκάνη, πόνοι κάτι μεταξύ -έχει χαλάσει η κοιλιά μου- και περιόδου. Ξεκινούν από ψηλά και επεκτείνονται πίσω χαμηλά στη λεκάνη. Έχουν αρχή, κορύφωση και μετά φθίνουν, και τους μετρώ και είναι πάνω κάτω άν 4, 5,6 λεπτά. Σχετικά συνεχόμενοι, δηλαδή όταν φεύγανε δεν φεύγανε κι εντελώς.... Λέω αυτό είναι ξεκίνησε και χαίρομαι, δεν μπορώ να σας περιγράψω. Εντωμεταξύ, οι πόνοι δεν ήταν και μικροί σε ένταση (εντάξει ούτε τπτ πολύ χοντρό) αλλά ας πούμε αυτό που μου 'χε πει η μαία πως με τους πρώτους πόνους θα μπορείς και να κοιμηθείς αν θες δεν ίσχυε. Λοιπόν, να μην πολυλογώ αυτό κράτησε ακριβώς μία ώρα. Μετά άρχισε να εξασθενεί, (το κατάλαβα πως θα σταμάταγε) και σταμάτησε εντελώς προφανώς γιατί με πήρε ο ύπνος.

Σήμερα ξύπνησα κανονικά. Ούτε πόνος στη λεκάνη ούτε τπτ για την ώρα....

Τί ήταν αυτό ρε κορίτσια?

Και γιατί σταμάτησε...............

Link to comment
Share on other sites

Ξανάρθε ο πόνος! Είναι σαν να θέλω σαν τρελή να κάνω διάρροια. Σαν να 'χει χαλάσει πολύ η κοιλιά μου και επεκτείνεται και πίσω στη λεκάνη. Μόνο που ρε κορίτσια δεν έρχεται και φεύγει είναι συνεχόμενος.

Τί να κάνω αν συνεχίσει? Να πάρω τη μαία ε?

Αλλά για πόση ώρα πρέπει να συνεχίσει για να την πάρω?

-έχω και το μεγάλο άγχος να μην ενοχλώ χωρίς λόγο:oops::rolleyes:

Μετά σου λέει θα γίνω μάνα..........

Link to comment
Share on other sites

αν και δεν εχω γίνει μάνα αλλά θεία θα σου έλεγα οτι καλό είναι να πάρεις τη μαία σου...δε νομίζω οτι ενοχλέις χωρίς λόγο κι ύστερα κάθε επίτοκη είναι διαφορετική οπότε εκείνη που έχει δει πολλά κι έχει καούσει και πολλά θα σου πει!!!!με το καλό και μ'ενα πόνο!!!!!!θα περιμένω νέα!!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Marirena συμφωνώ και γω πως πρεπει να παρεις τη μαια σου, στο κάτω κάτω αυτή είναι και η μόνη που θα σου πει τι θα κάνεις. Εμένα όταν ήρθε η ώρα μου έσπασαν τα νερά και άρχισα να πονάω πια όταν πήγα στο μαιευτήριο. Την πέρασα την αγωνία σου και αυτό που έχω να σου πω είναι να μην αγχώνεσαι, προσπάθησε να είσαι χαλαρή και όλα θα πάνε καλά!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γεμίσει τον τόπο σελτεδάκια μην τυχόν κ μου σπάσουν τα νερά στον καναπέ ή στο κρεβάτι κ τα πετάμε μετά!!!

Αλλά ένα ωραίο πρωί, γύρω στις 8 που σηκώθηκα για το καθιερωμένο πιπί...τσουπ ναααατααααα!!!! Νόμιζα στην αρχή ότι απλά ουρούσα τόοοοοοσο πολύ κι έλεγα "οκ, τι θα γίνει τώρα???πόση ώρα σήμερα???" χαχαχαχα

Αλλά επειδή τα πράγματα δεν σταματούσαν πήγε το μυαλό μου τελικά στο...θέμα! Ξύπνησα τον άντρα μου, πήρα κ τη μαία μου κ μου είπε "χωρίς πανικό έλα στο μαιευτήριο".

Τι "χωρίς πανικό", που τρέχαμε σαν τρελοί στο δρόμο, από το Μαρούσι να κατέβεις στο Αρεταίειο στις 9 παρά το πρωί! ΚΟΛΑΣΗ!!! Τι κόρνες, τι σφήνες...λες κ θα γεννούσα εκείνη την ώρα κάναμε!! Τελικά γέννησα τα ξημερώματα της επόμενης μέρας, στη 1:20!!!!

Και στο σπίτι δε λέρωσα τίποτα!!!όλα πεντακάθαρα!!! (το κόλλημά μου!!! χαχαχαχα)

Πάντως, τα νερά δε σταματάνε ΠΟΤΕ!!! Από τη στιγμή που σπάνε, τρέχουν ποτάμια σχεδόν μέχρι να γεννήσετε!!! Προμηθευτείτε με παμπερς όχι μόνο για τα μπεμπάκια σας αλλά κ για σας!!! χιχι!!!

Με το καλό σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!Είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ εμπειρία!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Για την ώρα έχει σταματήσει πάλι ο πόνος. Σταμάτησε όταν έκατσα. Οπότε λέω αν δεν συνεχίσει να μην την πάρω άμεσα. Τί να της πω δηλαδή, είχα πόνους χθες το βράδυ και λίγο το πρωί αλλά μετά τίποτα, θα μου πει σιγά τα ωά (έχω και τις ντροπές μου βλέπετε)

Λέω δηλαδή, να την πάρω μόλις δω πως αυτό έχει μία σχετική συχνότητα και μία επανεμφάνιση.

Αχ λέτε να κοντεύω????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα γεμίσει τον τόπο σελτεδάκια μην τυχόν κ μου σπάσουν τα νερά στον καναπέ ή στο κρεβάτι κ τα πετάμε μετά!!!

Αλλά ένα ωραίο πρωί, γύρω στις 8 που σηκώθηκα για το καθιερωμένο πιπί...τσουπ ναααατααααα!!!! Νόμιζα στην αρχή ότι απλά ουρούσα τόοοοοοσο πολύ κι έλεγα "οκ, τι θα γίνει τώρα???πόση ώρα σήμερα???" χαχαχαχα

Αλλά επειδή τα πράγματα δεν σταματούσαν πήγε το μυαλό μου τελικά στο...θέμα! Ξύπνησα τον άντρα μου, πήρα κ τη μαία μου κ μου είπε "χωρίς πανικό έλα στο μαιευτήριο".

Τι "χωρίς πανικό", που τρέχαμε σαν τρελοί στο δρόμο, από το Μαρούσι να κατέβεις στο Αρεταίειο στις 9 παρά το πρωί! ΚΟΛΑΣΗ!!! Τι κόρνες, τι σφήνες...λες κ θα γεννούσα εκείνη την ώρα κάναμε!! Τελικά γέννησα τα ξημερώματα της επόμενης μέρας, στη 1:20!!!!

Και στο σπίτι δε λέρωσα τίποτα!!!όλα πεντακάθαρα!!! (το κόλλημά μου!!! χαχαχαχα)

Πάντως, τα νερά δε σταματάνε ΠΟΤΕ!!! Από τη στιγμή που σπάνε, τρέχουν ποτάμια σχεδόν μέχρι να γεννήσετε!!! Προμηθευτείτε με παμπερς όχι μόνο για τα μπεμπάκια σας αλλά κ για σας!!! χιχι!!!

Με το καλό σε όλες τις μέλλουσες μανούλες!Είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ εμπειρία!!! :D

 

Κι όμως δεν είναι πάντα έτσι! Εγω ένιωσα να τρέχει κάτι και είδα μερικές σταγόνες κάτω. Μετά τα μύρισα (ετσι μου ειχε πει η μαία) και βεβαιώθηκα ότι δεν είναι ούρα. Εκανα μπάνιο, πήγα στο μαιευτήριο και δεν έτρεχε τίποτα. Δηλαδή Συνολικά έτρεξαν πολύ λίγα αμνιακά υγρά. Οπότε δεν είναι πάντα ποτάμι!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήρα τη μαία. Είπε πως είναι φυσιολογικό και μπορεί να το πάει έτσι σιγά σιγά και με διαλείμματα γιατί δεν είναι έτοιμο. Το 'χε καμία αυτό??? Δηλαδή, να έχει πόνους σποραδικούς με τεράστια διαλείμματα επί μέρες και μετά να γεννήσει?

Επιπλέον, περπάτησα καμία ώρα και τώρα νιώθω πάλι πόνο πίσω στη λεκάνη αλλά με το που γύρισα σπίτι με ψιλοαφήνει και νιώθω πως αν βάλω κάτω κώλο θα με αφήσει εντελώς και δεν θέλω ... Τί να κάνω?

Τελικά, το να σου σπάσουν τα νερά είναι εύκολο, ξέρεις σίγουρα τί πρέπει να κάνεις.

Αυτό το σταμάτα - ξεκίνα είναι κάπως....

Link to comment
Share on other sites

KALISPERA KORICIA SIMERA IME 38+1 K EXO POLES PARA POLES SISPASIS

TO MORO MU INE SIMERA ISIXOS(PARAKSENO) ALLA KAFE FORA PU NIOTO OTI KUNIETE EXO ENOXLISI APO KATO,ENA VAROS POLI PARAKSENO,SAN BUKOMA

O TRAXILOS MU MALAKOSE K IXA DIASTOLI SXEDON 2 LETE NA GENISO>>>??? MU IPE O JATROS OTI MEXRI 6 TU MINOS PREPI NA EXO GENISI OPOSDIPOTE JATI IME MIA EVDOMADA BROSTA APO TIN PITANI IMEROMINIA

Link to comment
Share on other sites

KALISPERA KORICIA SIMERA IME 38+1 K EXO POLES PARA POLES SISPASIS

TO MORO MU INE SIMERA ISIXOS(PARAKSENO) ALLA KAFE FORA PU NIOTO OTI KUNIETE EXO ENOXLISI APO KATO,ENA VAROS POLI PARAKSENO,SAN BUKOMA

O TRAXILOS MU MALAKOSE K IXA DIASTOLI SXEDON 2 LETE NA GENISO>>>??? MU IPE O JATROS OTI MEXRI 6 TU MINOS PREPI NA EXO GENISI OPOSDIPOTE JATI IME MIA EVDOMADA BROSTA APO TIN PITANI IMEROMINIA

 

Τα ίδια έχω και εγώ... αλλά με κρατάνε με τα χάπια οι γιατροί του νοσοκομείου που θα γεννήσω...για να μην γεννήσω ακόμα... αύριο θα δω την γιατρό μου να δω τι θα μου πει....

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...