Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κυστική αδενωματώδη δυσπλασία του πνεύμονα (CCAM)


Recommended Posts

Βρισκομαι στην 21η εβδομαδα κυησης και εχθες εκανα το τεστ β' επιπεδου στο οποίο ανιχνευθηκε στον αριστερο πνευμονα κυστικη αδενωματωδη δυσπλασια , μια εξαιρετικα σπανια νοσος με ποσοστα 1/5000 .

Επειδη ανησιχω πολυ για την εξελιξη μετα την γεννα και αν θα χρειαστει χειρουργειο θα παρακαλούσα αν καποια απο εσας ειχε καποια παρομοια κατασταση να με ενημερωσει .

 

  

nCZJp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είσαι πολύ τυχερή που σου απαντάω στην ερώτηση σου! Εγώ γέννησα ένα κοριτσάκι πρίν από 1 χρόνο με CCAM στον δεξί άνω λοβό. Φυσικά δεν μπορούσα να βρώ τίποτα μέσω internet στην Ελλάδα, αλλά για καλή μου τύχη βρέθηκε ένας γιατρός στο Μητέρα που μου είπε ότι θα πρέπει το παιδί να το εγχειρήσω. Φυσικά το είχαν δεί και 2 παιδοπνευμονολόγοι. Με το που γεννήθηκε το παιδί του κάνανε την 1η αξονική του. Είδαν ότι ή βλάβη ήταν περιπου 2Χ3 εκ. Θα έπρεπε να κάνει και 2η αξονική μετά από 6 μήνες και αν η βλάβη υπήρχε τότε θα έπρεπε να το εγχειρήσουμε. Οι 6 αυτοί μήνες ήταν εφιαλτικοί για εμένα γιατί το παιδί δεν θα έπρεπε να μολυνθεί, δηλ δεν θα έπρεπε να κρυώσει γιατί θα μπορούσε το σημείο στον πνεύμονα τα μολυνθεί, επίσης κανείς δεν θα έπρεπε να το πιάνει με βρώμικα χέρια. Θα έπρεπε να ζεί σε ένα περιβάλλον σχεδόν αποστειρωμένο. Επί 6 μήνες ήμουν με ένα οινόπνευμα στα χέρια. Θα σου πώ πόσο σοβαρή θα ήταν η κατάσταση αν το παιδί είχε μολυνθεί. Στους 5 1/2 μήνες το παιδί έκανε και την 2η αξονική πρέπει να σου πώ ότι γύρω από την μεγάλη κύστη υπήρχαν και μικρότερες δηλ <0,5εκ. Αυτές οι μικρές είχαν εξαφανιστεί η μεγάλη όμως υπήρχε. Ευτυχώς το παιδί δεν είχε μολυνθεί. Αν το παιδί είχε μολυνθεί θα έπρεπε να του κάνουμε θωρακοτομή (τομή περίπου10-12 εκ σε ένα βρέφος κάτω από την μασχάλη που θα έφτανε μέχρι πίσω στην πλάτη, θα του έσπαγαν τα πλευρά του και έτσι θα έκοβαν τον λοβό που είχε πρόβλημα). Αυτό το χειρουργείο είναι βαρύ για έναν μεγάλο πόσο για ένα βρέφος. Δυστυχώς ήταν ο μόνος τρόπος για να γινει χειρουργείο στην Ελλάδα με μόλυνση και χωρίς μόλυνση. Όμως εμείς ακολουθήσαμε τον ακριβό και δύσκολο δρόμο πήγαμε το παιδί στην Αμερική μαζί με τον γιατρό από το Μητέρα (αυτό γιατί υπήρχε μια πολύ μικρή πιθανότητα να πάθει πνευμοθώρακα δηλ να σπάσει η κύστη εν ώρα πτήσης και αν δεν υπήρχε γιατρός στο αεροπλάνο να βγάλει τον αέρα από τον πνεύμονα του παιδιού θα πέθαινε.) Υπήρχε πολύ μικρή πιθανότητα αλλά δεν το ρίσκαρα. Ευτυχώς δεν έγινε αυτό. Εκεί του κάναμε θωρακοσκόπιση δηλ της άνοιξαν 3 τρύπες από 0,3 έως 1,2 έκ και αφαιρέσανε το κομμάτι που είχε πρόβλημα χωρίς να σπάσουν πλευρά. Η παραμονή μας στο νοσοκομείο 2 μέρες στην Ελλάδα με θωρακοτομή ήταν 2-3 εβδομάδες και ο χρόνος ανάρρωσης 1 μήνας. Στην Αμερική αφού βγήκαμε από το χειρουργείο κάτσαμε 2 μέρες στο νοσοκομείο και μετά από 8 μέρες επιστρέψαμε στην Ελλάδα, πρίν φύγει της έκαναν μια ακτινογραφία για να μας επιτρέψουμε να πετάξουμε με το αεροπλάνο. Η όλη ιστορία στοίχησε αρκετά χρήματα. Στην Ελλάδα δεν κάνουν θωρακοσκόπιση αλλά θωρακοτομή. Ο μοναδικός που θα αναλάβει να κάνει θωρακοσκόπιση στο μέλλον είναι ο Έλληνας γιατρός που ήρθε μαζί μας και ήταν και στο χειρουργείο. Το χειρουργείο διαρκεί 4 ώρες στην Αμερική και παρόλο που η θωρακοσκόπιση είναι πολύ πιο λίγο ανώδυνη από την θωρακοτομή είναι ένα πολύ βαρύ χειρουργείο. Το παιδί μου έκλεισε πριν από λίγες μέρες το 1 έτος είναι ένα πολύ χαριτωμένο παιδάκι.Ο γιατρός που εγχείρησε το παιδί μου ο Rothenberg είναι από τους καλύτερους γιατρούς στον κόσμο και στην Ευρώπη ακόμα δεν έχουν εμπειρία σε βρέφη για θωρακοσκόπιση. Αυτός κάνει μόνο σε βρέφη. Να ξέρεις ότι η κύστη είναι πάνω από 1 εκ οι πιθανότητες να φύγει είναι μηδέν. Επίσης αν δεν έχει δείξει σημάδια υποχώρησης μέσα σε 1 εξάμηνο δεν θα φύγει. Η κατάλληλη ηλικία για να χειρουργηθεί το παιδί είναι μέχρι 6 μηνών όχι μεγαλύτερο γιατί υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης. Επίσης να σου πώ ότι ο γιατρός αυτός χειρουργεί πέρα από την Νέα Υόρκη και στο Κολοράντο που είναι η έδρα του και πιστεύω ότι αν πας εκεί θα σου έρθει λίγο πιο οικονομικά. Αν θέλεις τα στοιχεία του στείλε μου το e-mail σου να στα γράψω. Με ξέρει και σίγουρα με θυμάται γιατί του έστελνα απʼ ευθείας e-mail. Μου έλυσε κάθε απορία.

 

10/2012 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ που απαντησες στο ερωτημα μου , μου δινει πραγματικα θαρρος .στην δική μου περίπτωση ειναι τυπου 3 δηλ πολλές μικρες κυστες στον αριστερο κατω λοβό ,και περνω θαρρος στο ότι απο την μικρούλα σου οι μικρές κυστες αποροφήθηκαν μονες τους.

θα ηθελα αν μπορεις να μου απαντησεις σε καποια ερωτηματα

1.Όταν γεννηθηκε μπορεσε να αναπνευσει κανονικά ? εγω περιμενω να γεννησω μεχρι 24 Απριλίου και εχω πολυ αγχος για αυτο.

2.κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης εκανες αμνιοπαρακεντηση? παρουσιαστικε μετατοπιση της καρδιας? ή παρουσιαστικε ύδρωπας ? Εμένα παρουσίασε την 28η εβδομαδα ελαφρια μετατοπιση η καρδια , αλλα τώρα επανηλθε στα φυσιολογικά.

και 3 σε ποια εβδομαδα γεννησες χρειαστηκε να γεννησεις πρωορα? χρειαστηκε να παρεις κορτιζόνη για ωρίμανση πνευμόνων? Εγω βρίσκομαι στην 34η εβδομάδα

Και πάλι σε ευχαριστώ πολυ , να χερεσαι την κορούλα σου !

nCZJp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα γεννησα ενα υγιεστατο κοριτσακι .Γεννησα με καισαρικη λογω του προβληματος αλλα με το που βγηκε η μικρη αναπνευσε κανονικα .στην ακτινογραφια δεν φανηκε τιποτα το παθολογικο .Τελικα ειναι αληθεια οτι ο τυπου 3 μπορει να εξαληφθει μεχρι την γεννηση

nCZJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα γεννησα ενα υγιεστατο κοριτσακι .Γεννησα με καισαρικη λογω του προβληματος αλλα με το που βγηκε η μικρη αναπνευσε κανονικα .στην ακτινογραφια δεν φανηκε τιποτα το παθολογικο .Τελικα ειναι αληθεια οτι ο τυπου 3 μπορει να εξαληφθει μεχρι την γεννηση

Πραγματικά πολύ συγκινητικό κ ευχάριστο νέο, να σου ζήσει το κοριτσάκι σου κ να τα καμαρώσεις τα παιδάκια σου όπως ποθεις

Link to comment
Share on other sites

μπραβο!!!να σου ζησει το μπουμπουκακι κι ευχομαι αυτη η προγεννητικη "ταλαιπωρια" να ειναι κ η τελευταια σας...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ για τα καλα σας λογια . με συγκινησατε πραγματικα ηταν μια πολυ δυσκολη εγκυμοσυνη αλλα τελικα δικαιωθηκα για την υπομονη μου σας ευχαριστω.

ΛΟΥΚΙΑ ΣΟΥ ΕΧΩ ΣΤΗΛΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ

nCZJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Βρισκομαι στην 21η εβδομαδα κυησης και εχθες εκανα το τεστ β' επιπεδου στο οποίο ανιχνευθηκε στον αριστερο πνευμονα κυστικη αδενωματωδη δυσπλασια , μια εξαιρετικα σπανια νοσος με ποσοστα 1/5000 .

Επειδη ανησιχω πολυ για την εξελιξη μετα την γεννα και αν θα χρειαστει χειρουργειο θα παρακαλούσα αν καποια απο εσας ειχε καποια παρομοια κατασταση να με ενημερωσει .

 

ΕΔΩ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΗς ΝΟΣΟΥ:

 

http://panacea.med.uoa.gr/topic.aspx?id=375

 

http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.chw.org/display/displayFile.asp%3Ffilename%3D/Groups/CHHS/CCAM1CR.jpg&imgrefurl=http://www.chw.org/display/PPF/DocID/35467/Nav/1/router.asp&usg=__7E4xB2Uxd_nSxYmYsufA8Q_kaJc=&h=280&w=200&sz=57&hl=el&start=45&um=1&tbnid=cP5BKIMBDgi93M:&tbnh=114&tbnw=81&prev=/images%3Fq%3Dcystic%2Badenomatoid%2Bmalformation%26ndsp%3D20%26hl%3Del%26lr%3Dlang_el%26sa%3DN%26start%3D40%26um%3D1

σημερα τελειωσε η επεμβαση της κορης μας στο μητερα θα χαρουμε πολυ να επικοινωνισετε μαζι μας εχουμε να σας δωσουμε πολλες πληροφοριες σχετικα με το θεμα 2107669146

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που πήγαν όλα καλά με το παιδάκι σας. Να υποθέσω ότι κάνατε θωρακοσκοπικά το χειρουργείο και με τον κύριο Σπύρο? Αν ναι θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι είναι ο γιατρός που ήρθε μαζί μας στην Αμερική και παρακολούθησε το χειρουργείο της κόρης μας. Πραγματικά θα χαρώ πολύ να μου απαντήσετε για να ξέρω ότι με την ενέργεια μας αυτή βοηθήσαμε να έρθει η θωρακοσποπική μέθοδος στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιδερένια όλα τα μωράκια και ειδικά αυτό που χειρουργήθηκε εχθές!!!!!!!!!

 

Είναι κάτι το οποιό δεν το είχα ξαναδιαβάσει και εύχομαι να μην ξαναχρειαστεί άλλο μωράκι να υποφέρει από αυτό.

 

Μην γράφεται όμως τηλ. στο διαδίκτυο, ας επικοινωνήσει κάποιος με τους συντονιστές να το σβήσουν

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Σιδερένια όλα τα μωράκια και ειδικά αυτό που χειρουργήθηκε εχθές!!!!!!!!!

 

Είναι κάτι το οποιό δεν το είχα ξαναδιαβάσει και εύχομαι να μην ξαναχρειαστεί άλλο μωράκι να υποφέρει από αυτό.

 

Μην γράφεται όμως τηλ. στο διαδίκτυο, ας επικοινωνήσει κάποιος με τους συντονιστές να το σβήσουν

 

συμφωνω με ολο το κειμενο κατα λεξη.....

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε πολυ χαρουμενοι που γνωρισαμε τον κυριο ΣΠΥΡΟ ΣΠΥΡΑΚΟ ειναι ο γιατρος ο οποιος εκανε την επεμβαση στην κορη μας (θωρακοσκοπικα)την δευτερα το πρωι στο ΜΗΤΕΡΑ κρατησε 3 ωρες περιπου η μικρη εμεινε 1 μερα στην εντατικη και μια στο νοσοκομειο μολις 2 ημερες στο συνολο και βγηκαμε τεταρτη δηδ εχθες στην αρχη ειμαστε πολυ διστακτικοι γιατι ειναι μια σπανια περιπτωση ασθενειας το ειχαμε δει κι εμεις στο β επιπεδου και χασαμε την γη κατω απο τα ποδια μας δεν ειχαμε ενημερωση απο πουθενα τελικα, καναμε ενα ραντεβου με τον κυριο ΣΠΥΡΑΚΟ ο οποιος απο την πρωτη στιγμη μας κερδισε ,μας εκανε να πιστεψουμε πως ολα θα πανε καλα ελπιζω ο θεος να τον εχει παντα καλα γιατι θεραπευσε την κορη μας και μας βοηθησε παρα μα παρα πολυ σε ολα ελπιζω να συνεχισει ετσι και να βοηθησει και αλλα παιδια που εχου το ιδιο προβλημα σημερα η κορη μας ειναι οπως ηταν και πριν την επεμβαση χαρουμενη και ζωηρη :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ηλία και Αγγλική καλημέρα

 

πριν 2 ημέρες εντοπίσαμε στην Β'Επιπέδου στο βρεφάκι μου και εμένα ακριβώς το ίδιο. Εχουμε τρελαθεί και πραγματικά σκέφτομαι τα χειρότερα.Βρίσκομαι στην 23 εβδομάδα και ευτυχώς η γιατρός μας, μας έχει κλήσει ραντεβού με τον Κο Σπυράκο. Και λέω ευτυχώς γιατί απο ότι διαβάζω είναι αρκετά καλός.Περιμένουμε με αγωνία την εξέλιξη του ραντεβού.Αλήθεια εάν δεις το μύνημα μπορείς να μου πεις η γλυκιά σου κορούλα πως ειναι τώρα πια μετά το χειρουργείο?Θα ήθελα πολύ να μπορούσαμε να μιλάγαμε.

ευχαριστώ και εύχομαι να είνάι όλα τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Είσαι πολύ τυχερή που σου απαντάω στην ερώτηση σου! Εγώ γέννησα ένα κοριτσάκι πρίν από 1 χρόνο με CCAM στον δεξί άνω λοβό. Φυσικά δεν μπορούσα να βρώ τίποτα μέσω internet στην Ελλάδα, αλλά για καλή μου τύχη βρέθηκε ένας γιατρός στο Μητέρα που μου είπε ότι θα πρέπει το παιδί να το εγχειρήσω. Φυσικά το είχαν δεί και 2 παιδοπνευμονολόγοι. Με το που γεννήθηκε το παιδί του κάνανε την 1η αξονική του. Είδαν ότι ή βλάβη ήταν περιπου 2Χ3 εκ. Θα έπρεπε να κάνει και 2η αξονική μετά από 6 μήνες και αν η βλάβη υπήρχε τότε θα έπρεπε να το εγχειρήσουμε. Οι 6 αυτοί μήνες ήταν εφιαλτικοί για εμένα γιατί το παιδί δεν θα έπρεπε να μολυνθεί, δηλ δεν θα έπρεπε να κρυώσει γιατί θα μπορούσε το σημείο στον πνεύμονα τα μολυνθεί, επίσης κανείς δεν θα έπρεπε να το πιάνει με βρώμικα χέρια. Θα έπρεπε να ζεί σε ένα περιβάλλον σχεδόν αποστειρωμένο. Επί 6 μήνες ήμουν με ένα οινόπνευμα στα χέρια. Θα σου πώ πόσο σοβαρή θα ήταν η κατάσταση αν το παιδί είχε μολυνθεί. Στους 5 1/2 μήνες το παιδί έκανε και την 2η αξονική πρέπει να σου πώ ότι γύρω από την μεγάλη κύστη υπήρχαν και μικρότερες δηλ <0,5εκ. Αυτές οι μικρές είχαν εξαφανιστεί η μεγάλη όμως υπήρχε. Ευτυχώς το παιδί δεν είχε μολυνθεί. Αν το παιδί είχε μολυνθεί θα έπρεπε να του κάνουμε θωρακοτομή (τομή περίπου10-12 εκ σε ένα βρέφος κάτω από την μασχάλη που θα έφτανε μέχρι πίσω στην πλάτη, θα του έσπαγαν τα πλευρά του και έτσι θα έκοβαν τον λοβό που είχε πρόβλημα). Αυτό το χειρουργείο είναι βαρύ για έναν μεγάλο πόσο για ένα βρέφος. Δυστυχώς ήταν ο μόνος τρόπος για να γινει χειρουργείο στην Ελλάδα με μόλυνση και χωρίς μόλυνση. Όμως εμείς ακολουθήσαμε τον ακριβό και δύσκολο δρόμο πήγαμε το παιδί στην Αμερική μαζί με τον γιατρό από το Μητέρα (αυτό γιατί υπήρχε μια πολύ μικρή πιθανότητα να πάθει πνευμοθώρακα δηλ να σπάσει η κύστη εν ώρα πτήσης και αν δεν υπήρχε γιατρός στο αεροπλάνο να βγάλει τον αέρα από τον πνεύμονα του παιδιού θα πέθαινε.) Υπήρχε πολύ μικρή πιθανότητα αλλά δεν το ρίσκαρα. Ευτυχώς δεν έγινε αυτό. Εκεί του κάναμε θωρακοσκόπιση δηλ της άνοιξαν 3 τρύπες από 0,3 έως 1,2 έκ και αφαιρέσανε το κομμάτι που είχε πρόβλημα χωρίς να σπάσουν πλευρά. Η παραμονή μας στο νοσοκομείο 2 μέρες στην Ελλάδα με θωρακοτομή ήταν 2-3 εβδομάδες και ο χρόνος ανάρρωσης 1 μήνας. Στην Αμερική αφού βγήκαμε από το χειρουργείο κάτσαμε 2 μέρες στο νοσοκομείο και μετά από 8 μέρες επιστρέψαμε στην Ελλάδα, πρίν φύγει της έκαναν μια ακτινογραφία για να μας επιτρέψουμε να πετάξουμε με το αεροπλάνο. Η όλη ιστορία στοίχησε αρκετά χρήματα. Στην Ελλάδα δεν κάνουν θωρακοσκόπιση αλλά θωρακοτομή. Ο μοναδικός που θα αναλάβει να κάνει θωρακοσκόπιση στο μέλλον είναι ο Έλληνας γιατρός που ήρθε μαζί μας και ήταν και στο χειρουργείο. Το χειρουργείο διαρκεί 4 ώρες στην Αμερική και παρόλο που η θωρακοσκόπιση είναι πολύ πιο λίγο ανώδυνη από την θωρακοτομή είναι ένα πολύ βαρύ χειρουργείο. Το παιδί μου έκλεισε πριν από λίγες μέρες το 1 έτος είναι ένα πολύ χαριτωμένο παιδάκι.Ο γιατρός που εγχείρησε το παιδί μου ο Rothenberg είναι από τους καλύτερους γιατρούς στον κόσμο και στην Ευρώπη ακόμα δεν έχουν εμπειρία σε βρέφη για θωρακοσκόπιση. Αυτός κάνει μόνο σε βρέφη. Να ξέρεις ότι η κύστη είναι πάνω από 1 εκ οι πιθανότητες να φύγει είναι μηδέν. Επίσης αν δεν έχει δείξει σημάδια υποχώρησης μέσα σε 1 εξάμηνο δεν θα φύγει. Η κατάλληλη ηλικία για να χειρουργηθεί το παιδί είναι μέχρι 6 μηνών όχι μεγαλύτερο γιατί υπάρχει κίνδυνος μόλυνσης. Επίσης να σου πώ ότι ο γιατρός αυτός χειρουργεί πέρα από την Νέα Υόρκη και στο Κολοράντο που είναι η έδρα του και πιστεύω ότι αν πας εκεί θα σου έρθει λίγο πιο οικονομικά. Αν θέλεις τα στοιχεία του στείλε μου το e-mail σου να στα γράψω. Με ξέρει και σίγουρα με θυμάται γιατί του έστελνα απʼ ευθείας e-mail. Μου έλυσε κάθε απορία.

 

10/2012 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

 

 

COLET ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΠΗΡΕΑΣΤΕΙ ΠΟΛΥ. ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ CCAM ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΚΑΤΩ ΛΟΒΟ ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙ. ΠΟΛΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ. ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σου Fifini είδα λίγο αργά το μήνυμα σου και ελπίζω να πήγαν όλα καλά με το παιδάκι σου. Το δικό μου είναι σχεδόν 4 ετών και είναι πάρα πολύ καλά με κανένα πρόβλημα. Κανείς δεν μπορεί να καταλάβει τί πρόβλημα είχε γιατί δεν φαίνονται οι ουλές επειδή είναι πολύ μικρές.

Τώρα το πρόβλημα αυτό απλώς έχει μείνει σαν μια κακή ανάμνηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιεα σας. Εχω ενα κοριτσακι τριων χρονων.Στην εγκυμοσυνη στον υπερυχο β' επιπεδου διαγνωστηκε κυστικη δυσπλασια τυπου ΙΙ.Οταν γεννηθηκε η μικρη καναμε ακτινογραφια οπου μας ειπαν οτι ολα ειναι καλα.Στον επανελεγχο που εγινε τωρα καναμε αξονικη οπου διαγνωστηκε μια ωοειδης εξεργασια κατι σαν μορφωμα το οποιο χρειαζεται χειρουργειο.Σας παρακαλω αν μπορειται να μου γραψεται καποιες πληροφοριες για το γιατρο Σπυρο Σπυρακο.Πως θα μπορουσα να ερθω σε επαφη μαζι του?καποιο τηλ.?

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά ο κύριος Σπύρος είναι αυτή την στιγμή ο καλύτερος ίσως και ο μοναδικός που μπορεί να κάνει αυτό το χειρουργείο με επιτυχία στην Ελλάδα.

Μπορείτε να δείτε και ένα σχετικό άρθρό από τα ΝΕΑ υγεία:

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε στο νοσοκομείο Παίδων ΜΗΤΕΡΑ του Ομίλου ΥΓΕΙΑ θωρακοσκοπική λοβεκτομή πνεύμονα σε κορίτσι ηλικίας 17 μηνών.

Ήδη εφαρμόζεται σε εξειδικευμένα νοσηλευτικά ιδρύματα του εξωτερικού, ενώ στην Ελλάδα πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά από ομάδα ιατρών των Ομίλου ΥΓΕΙΑ αποτελούμενη από τους κκ.Σπύρο, Χειρουργό Παίδων, κο Κοσμά , Χειρουργό Θώρακος και κα Ελπίδα, αναισθησιολόγο. (δεν αναφέρω επίθετα λόγω διαφήμισης.

Η επέμβαση διενεργήθηκε με την εφαρμογή των τεχνικών της ελάχιστα επεμβατικής χειρουργικής, δηλαδή χωρίς τη διενέργεια της θωρακοτομής. Η μικρή ασθενής έχει ομαλή μετεγχειρητική πορεία και αναμένεται να εξέλθει τις επόμενες ημέρες.

Η θωρακοσκοπική λοβεκτομή πνεύμονα εφαρμόζεται για την αντιμετώπιση συγγενών και επίκτητων παθήσεων του πνεύμονα. Στα πλεονεκτήματα της μεθόδου συμπεριλαμβάνονται ο μικρότερος μετεγχερητικός πόνος, η μείωση του χρόνου νοσηλείας και το καλύτερο αισθητικό αποτέλεσμα. Επίσης, επιτυγχάνεται η αποφυγή μικρού βαθμού σκολίωσης που έχει παρατηρηθεί μετά από θωρακοτομή σε βρεφική ή παιδική ηλικία.

Η θωρακοσκοπική λοβεκτομή είναι ασφαλής επέμβαση όταν πραγματοποιείται από το ειδικάεκπαιδευμένο ιατρικό προσωπικό σε νοσοκομείο με την κατάλληλη υποδομή.

Επεξεργάστηκαν by colet3
Link to comment
Share on other sites

μπραβο ρε κοριτσια, να χαιρεστε τα παιδακια σας

και ειναι τοσο ελπιδοφορο ολο αυτο που γινεται στο μητερα

 

ευχαριστουμε για την πληροφορηση

 

η ουσια ειναι οτι απαξ και γινει αυτη η επεμβαση το προβλημα λυνεται ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...