Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΑ-ΑΞΟΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

καλημερα tattoo.

τι να σου πω βρε κοπελα μου. καταλαβαινω οτι ειναι δυσκολο για εσενα κ για οσες κοπελες μενουν σε μικρο νησι, η επιλογη ενος γυναικολογου κ ενος παιδιατρου κ γενικοτερα της νοσοκομειακης-ιατροφαρμακευτικης περιθαλψης.

απλα μου κανει εντυπωση που ειναι τοσο καθετος. θα ηθελα ομως να μας πεις εντελει αν επιμενει για την αξονικη.

εγω δεν θα την εκανα, εφ οσον ειχα κανει ηδη εχγειρηση σε τοσο κοντινο διαστημα.

ευχομαι να πανε ολα καλα κ να μην ταλαιπωριθειςς κι αλλο.

 

κ οσον αφορα τις παπα@ιες που σου ειπε ο πρωτος γιατρος για τις τιμες, επειδη δεν ξερεις κ εισαι πρωταρα. μαλλον δεν καταλαβες καλα κ σου ζητησε 4000 για φτ κ 2000 για κτ. για τα ιδιωτικα, παλιοτερα η ταριφα πηγαινε οσο παει τα μαιευτηριο, παει κ ο γιατρος ειδικα στην φκ. με μια διαφορποιηση στην κτ προς τα κατω, στην αμοιβη του γιατρου.

σε αυτη την εποχη τα πραγματα αλλαξαν ειδικοτερα στην κτ. ποιος γιατρος θα αρνιοταν να χασει 2000 ( η κοπελα διπλα μου σε δικλινο εδωσε 1800)

ειδικα για μια καισαρικη?! που στην ουσια δεν παιδευεται κ τοσο πολυ? την αναισθησια ο αναισθησιολογος, ο γιατρος κ οι μαιες παρακολουθουν μεσω υπερηχων το μωρο, εσενα κ στο τελος θα κανει απλα αυτος την τομη κ θα ξετρουπωσει το ομορφο κλαψιαρικο συνηθως νινακι!

α! κ που εισαι, να σε ραψει αυτος μετα, γιατι διολου απιθανο να αφησει ενα ειδικευομενο να κανει ενα ωραιοτατο σταυρολεξο στην κοιλια σου, η' να παιξει τριλιζα!

 

επισης γνωμη μου. μη δεχτεις ολικη αναισθησια. (γευτηκες επισκληριδιο)

κανε αναζητηση πανω δεξια για ολικη αναισθησια κ θα δεις γνωμες.

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα!!

ευχαριστω πολυ που ασχοληστε !!

Δεν ειναι ο πρωτος γιατρος που πηγαινω...Αρχικα ειχα μιλησει με αλλους 2 που δεν θελαν να με αναλαβουν και μου ειπαν να παω στο συγκεκριμενο νοσοκομειο...Ο ενας εκ των οποιων μαλιστα απορησε που πηρα τετοιο ρισκο και εμεινα εγκυος με το προβλημα που εχω...Κυριως γτ δεν ειχα χασει ολα τα κιλα που χα παρει με το ατυχημα(περυσι πριν το Πασχα χτυπησα με τη μηχανη και μετα απο 1,5 μηνα στο κρεβατι και 2 μηνες καροτσακι περπατησα κανονικα τον Ιουλιο).Τα κανονικα μου κιλα ηταν παντα 52-53 και οταν εμεινα εγκυος ημουν ηδη 65.Οι γιατροι παντα μου λεγανε σε περιπτωση εγκυμοσυνης το πιο πιθανο ειναι να την βγαλω στο κρεβατι γτ δεν θα αντεξει η σπονδυλικη μου στηλη το επιπλεον βαρος...Τωρα ειμαι 69 και αν και ποναω κινουμαι και κανω τα παντα κανονικα.Η αληθεια ειναι πως δεν περιμενα να μεινω εγκυος ετσι αμεσως γιατι ολοι λεγανε οτι προσπαθουσαν για πανω απο ενα χρονο και ειπαμε ε ας ξεκινησουμε τις προσπαθειες και μεχρι να κατσει θα χω συνελθει κι εγω...(η αγνοια που λεγαμε?!!)Που να φανταστω οτι σε 2 μηνες θα τα χαμε καταφερει!!

Το θεμα ειναι οτι μετα την απογοητευση που χα παρει απο τους προηγουμενους ο γιατρος που εχω τωρα μου φανηκε ιδανικος!!Ο πρωτος που δεχτηκε αμεσως να με αναλαβει,που μου εξηγησε παρα πολλα πραγματτα,που με κερδισε γενικα!!

Για μενα που μενω σε νησι ειναι μεγαλη υποθεση να ξερω οτι οποτε τον χρειαζομαι θα σηκωσει το τηλεφωνο!!

Δεχεται ακομα και να του στελνω με fax τις εξετασεις που κανω στο ενδιαμεσο χωρις να με υποχρεωνει να ανεβαινω Αθηνα(=ταλαιπωρια και επιπλεον εξοδα)...

Για την αξονικη δεν συμφωνησε ποτε!!Ο ορθοπεδικος την ζητησε για να μου δωσει το χαρτι...Προφανως δεν ηθελε να βασιστει σε παλιες εξετασεις και να αναλαβει ευθυνη για μια αγνωστη

Μιλησαμε χτες και μου πε πως εκτος του τυπικου για το νοσοκομειο(δικαιολογηση καισαρικης) που στην τελικη τον τροπο θα τον βρισκαμε(θα μπορουσε να μου το πει εξαρχης αυτο..)χρειαζοταν μια αποδειξη απο ορθοπεδικο οτι δεν θα εχω προβλημα για επισκληριδιο και οτι τη διαγνωση την ηθελε κυριως για να ναι σιγουρος πως δεν θα χω προβλημα εγω μετα,καθως σε διαφορες περιπτωσεις με προβληματα στη σπονδυλικη ειναι απαγορευτικη αυτη η ναρκωση.

Μπορει να ειναι βλακεια μου αλλα το ενστικτο μου μου λεει να μην τον αλλαξω...

Απο την αλλη για να μπορεσω να παραμεινω σε γιατρο του ιδιου νοσοκομειου θα ναι πολυ δυσκολο μου παν γτ δεν θα με αναλαμβανει κανεις επειδη θα το θεωρουν αντιεπαγγελματικο μιας και ειμαι ασθενης συναδερφου τους εκει...

Οσο για τον γιατρο τον προηγουμενο μου πε ξεκαθαρα οτι θελει 2000 και σε περιπτωση κτ τα διπλα...Δεν νομιζω να καταλαβα λαθος!!!

Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον τις συμβουλες και τις επεξηγησεις!! :):)

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οντως στη καισσαρικη ζητανε περισσοτερα χρηματα απο τον φ.τ. γιατι ειναι τα εξοδα της αναισθησιας,τα ραμματα,τα υλικα που χρησιμοποιουν στο χειρουργειο,η εργαλειοδοτρια,ειναι μια επεμβαση χειρουργικη.Ο φ.τ. ειναι πιο οικονομικος γιατι το λεει μονη της η λεξη,ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια που δεν θελει ιδιαιτερες παρεμβασεις, αρα ερχεται πιο οικονομικα.Καλα καταλαβες tatoo.

Link to comment
Share on other sites

παντως εμενα στην 1η γεννα φ.τ. το μαιετηριο ηταν φθηνοτερο απο οτι στην 2η που γεννησα με κ.τ., αλλα ο γιατρος στην κ.τ μου πηρε λιγοτερα απο οτι στο φ.τ. και στις 2 γεννες σε δυκλινο ημουν, στο ιδιο μαιευτηριο.

τι να πω?!:confused:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν έξω από κάθε αίθουσα ακτινογραφίας και αξονικών και γενικά οποιασδήποτε εξέτασης απαιτεί εκπομπή ραδιενέργειας γράφει με τεράστια γράμματα:

''Σε περίτωση εγκυμοσύνης ή υποψίας εγκυμοσυνής, ενημερώστε το γιατρό''

Ποιός μπούρδας μπορεί να εκθέσει το εμβρυάκι σε τέτοιο κίνδυνο; Πειράματα κάνουνε;;;;

Ήμαρτον!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...