Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΥΓΙΕΙΝΗ


Recommended Posts

Εχω κατα καιρους ρωτησει διαφορα πραγματα στο φορουμ και η αληθεια ειναι οτι δεν λαμβανω παντα απαντησεις, πραγμα που το θεωρω φυσιολογικο και αναμενομενο.Δεν εχουν ολοι τους καημους τους δικους μου οποτε καποια ερωτηματα μενουν στον αερα.

 

Αυτο ομως θα ηθελα να απαντηθει...και θα ηθελα παρα πολυ την απαντηση ενος οδοντιατρου.

 

Οταν παμε στον οδοντογιατρο και φοραει γαντια τα οποια λερωνει με σαλιο και αιμα απο εμας και κατοπιν πιανει το φως απο πανω του,τραβαει το τραπεζακι με εργαλεια, ανοιγει συρτατρια κλπ με τα λερωμενα γαντια του δεν μεταφερει σε μενα και στον επομενο μικροβια?

 

Πηγα σημερα στον οδοντιατρο και απολυμανε μονο το νιπτηρακι διπλα στην καρεκλα.Μετα κανονικοτατα επιασε τα παντα και δεν απολυμανε τιποτα για τον επομενο ασθενη (ηταν ο αντρας μου)

 

Θα γλυτωσουμε τα δοντια και θα παμε απο aids?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλώς ήρθες στο κλαμπ των υποχόνδριων.:-P

Κι εγώ έτσι είμαι δυστυχώς. Άλλοι πάνε στον οδοντίατρο και φοβούνται μην πονέσουν ή μην τους βγάλει κανένα δόντι... κι εγώ πάω και σκέφτομαι ότι με τα λερωμένα γάντια πιάνει το ακουστικό του τηλεφώνου, τη λάμπα, κ.λπ. κλπ και μετά τα βάζει πάλι στο στόμα μου....

Τα γάντια από ό,τι έχω καταλάβει είναι για να προστατεύουν τον ίδιο και όχι για να προστατεύουν εμάς.:roll:

Η ορθή πρακτική πάντως θα ήταν να βγάζει τα γάντια για να απαντήσει π.χ. στο τηλέφωνο ή για να πιάσει κάποιο σταθερό αντικείμενο του ιατρείου και να τα ξαναβάζει όταν είναι να ασχοληθεί πάλι με το στόμα του ασθενή. Αλλά αυτή την πρακτική δεν την έχω δει σε κανέναν οδοντίατρο μέχρι σήμερα.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Στο τσακ ημουν να τον ρωτησω αν ειναι επικινδυνη αυτη η πρακτικη αλλα φοβηθηκα μην τον προσβαλλω.Μηπως πρεπει να τον ρωτησω ευθεως την επομενη φορα?Πως να το θεσω ευσχημα?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο κλαμπ των υποχόνδριων.:-P

Κι εγώ έτσι είμαι δυστυχώς. Άλλοι πάνε στον οδοντίατρο και φοβούνται μην πονέσουν ή μην τους βγάλει κανένα δόντι... κι εγώ πάω και σκέφτομαι ότι με τα λερωμένα γάντια πιάνει το ακουστικό του τηλεφώνου, τη λάμπα, κ.λπ. κλπ και μετά τα βάζει πάλι στο στόμα μου....

Τα γάντια από ό,τι έχω καταλάβει είναι για να προστατεύουν τον ίδιο και όχι για να προστατεύουν εμάς.:roll:

Η ορθή πρακτική πάντως θα ήταν να βγάζει τα γάντια για να απαντήσει π.χ. στο τηλέφωνο ή για να πιάσει κάποιο σταθερό αντικείμενο του ιατρείου και να τα ξαναβάζει όταν είναι να ασχοληθεί πάλι με το στόμα του ασθενή. Αλλά αυτή την πρακτική δεν την έχω δει σε κανέναν οδοντίατρο μέχρι σήμερα.

 

Αυτο το σκεφτομουν κι εγω συνεχεια.Σφιχτηκε η καρδια μου οση ωρα τον εβλεπα να πιανει γυρω γυρω τα παντα και μετα παλι τα χερια του στο στομα μου.

 

Μονο που ενω ειμαι καπως υποχονδρια αυτο δεν το θεωρω παραλογισμο.Το θεωρω σοβαροτατο θεμα που πρεπει καπως να αντιμετωπιστει.Ειδικα για ατομα οπως εγω που πρεπει καθε εξι μηνες να κανω καθαρισμο.

 

Δηλαδη αν κολλησω ηπατιτιδα μετα τι????????????

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Εύσχημα....:roll:

Εξαρτάται τι θεωρείς εσύ εύσχημα αλλά και τι θεωρεί κι αυτός.

Μπορεί να του ζητήσεις κάτι με τον καλύτερο τρόπο και να παρεξηγηθεί, μπορεί να κάνεις απλά μια νύξη, ως ερώτηση και προβληματισμό και να το καταλάβει μόνος του και να μην το επαναλάβει.

Ανάλογα, τι άνθρωπος είναι ο οδοντίατρός σου.

Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι συνήθως υποβιβάζουν τον κίνδυνο, σου λένε "ε, σιγά" δεν υπάρχει πρόβλημα και τέτοια.

Η αλήθεια είναι ότι ιατρικές ειδικότητες που ασχολούνται καθημερινά με "αιματηρές" εργασίες, παθαίνουν στο τέλος μια αναισθησία και πολλές φορές αμελούν και την δική τους υγιεινή και των ασθενών τους.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο το σκεφτομουν κι εγω συνεχεια.Σφιχτηκε η καρδια μου οση ωρα τον εβλεπα να πιανει γυρω γυρω τα παντα και μετα παλι τα χερια του στο στομα μου.

 

Μονο που ενω ειμαι καπως υποχονδρια αυτο δεν το θεωρω παραλογισμο.Το θεωρω σοβαροτατο θεμα που πρεπει καπως να αντιμετωπιστει.Ειδικα για ατομα οπως εγω που πρεπει καθε εξι μηνες να κανω καθαρισμο.

 

Δηλαδη αν κολλησω ηπατιτιδα μετα τι????????????

 

Πώς το έχω φιλοσοφήσει εγώ για να μην αποτρελλαθώ εντελώς.:-P

Οι φόβοι, ναι, έχουν λογική βάση. Όμως οι πιθανότητες να συμβεί κάτι είναι πάρα πολύ μικρές. Όχι όμως μηδενικές, μικρές.

Κάπως έτσι μέσα στις πιθανότητες κυλάει η ζωή όλων μας και όλοι ελπίζουμε να βρισκόμαστε στο μεγάλο αριθμό των ανθρώπων που δεν παθαίνει τίποτα και όχι στον πολύ, πολύ μικρό που παθαίνει.

Και αυτό όχι μόνο για την περίπτωση του οδοντιάτρου αλλά για τα πάντα.:wink:

 

Φυσικά, όποιους κινδύνους μπορεί να αποφεύγει κανείς εντελώς, καλό είναι, οπότε αν καταφέρεις να τα βρεις τελικά με τον οδοντίατρό σου και να τον κάνεις να ακολουθήσει πιο ασφαλή πρακτική, θα είναι ακόμα καλύτερα. Σ' αυτή την περίπτωση δε, να μου τον συστήσεις, να πάω κι εγώ.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Εύσχημα....:roll:

Εξαρτάται τι θεωρείς εσύ εύσχημα αλλά και τι θεωρεί κι αυτός.

Μπορεί να του ζητήσεις κάτι με τον καλύτερο τρόπο και να παρεξηγηθεί, μπορεί να κάνεις απλά μια νύξη, ως ερώτηση και προβληματισμό και να το καταλάβει μόνος του και να μην το επαναλάβει.

Ανάλογα, τι άνθρωπος είναι ο οδοντίατρός σου.

Αυτό που έχω διαπιστώσει εγώ είναι ότι συνήθως υποβιβάζουν τον κίνδυνο, σου λένε "ε, σιγά" δεν υπάρχει πρόβλημα και τέτοια.

Η αλήθεια είναι ότι ιατρικές ειδικότητες που ασχολούνται καθημερινά με "αιματηρές" εργασίες, παθαίνουν στο τέλος μια αναισθησία και πολλές φορές αμελούν και την δική τους υγιεινή και των ασθενών τους.

 

Aυτο πιστευω κι εγω οτι θα κανει θα υποβιβασει τον κινδυνο.

 

Για αυτο θα ηθελα πολυ να μας ελεγε ενας οδοντιατρος εδω που ολοι ειμαστε ανωνυμοι τι πιστευει πραγματικα.Κινδυνευουμε ή οχι???

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Πώς το έχω φιλοσοφήσει εγώ για να μην αποτρελλαθώ εντελώς.:-P

Οι φόβοι, ναι, έχουν λογική βάση. Όμως οι πιθανότητες να συμβεί κάτι είναι πάρα πολύ μικρές. Όχι όμως μηδενικές, μικρές.

Κάπως έτσι μέσα στις πιθανότητες κυλάει η ζωή όλων μας και όλοι ελπίζουμε να βρισκόμαστε στο μεγάλο αριθμό των ανθρώπων που δεν παθαίνει τίποτα και όχι στον πολύ, πολύ μικρό που παθαίνει.

Και αυτό όχι μόνο για την περίπτωση του οδοντιάτρου αλλά για τα πάντα.:wink:

 

Φυσικά, όποιους κινδύνους μπορεί να αποφεύγει κανείς εντελώς, καλό είναι, οπότε αν καταφέρεις να τα βρεις τελικά με τον οδοντίατρό σου και να τον κάνεις να ακολουθήσει πιο ασφαλή πρακτική, θα είναι ακόμα καλύτερα. Σ' αυτή την περίπτωση δε, να μου τον συστήσεις, να πάω κι εγώ.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Μακαριοι οι πτωχοι τω πνευματι..(οχι οτι ειμαι κανενας φωστηρας) αλλα εχω ταλαιπωρηθει πολυ απο σκεψεις τετοιου τυπου περι υγιεινης και καθαριοτητας σε διαφορους επαγγελματιες.

 

πχ πας στην αισθητικο και δεν αλλαζει πετσετα εκει που ξαπλωνεις ή σκουπιζει τα χερια της σε μια χιλιοχρησιμοποιημενη πετσετα ενω το σωστο θα ηταν μιας χρησης χειροπετσετες.

 

Τι να πω.....δεν με καλυπτει (αν και πολυ θα το ηθελα) η θεωρια με τις πιθανοτητες.Ο νομος του Μερφυ λεει οτι απο αυτο που φοβασαι δεν γλυτωνεις:?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Αισθητικοί και κομμώτριες να συμπληρώσω.... εντελώς αλλού από άποψη υγιεινής. Να μην πω και για τους κουρείς που πηγαίνει ο άνδρας μου και χρησιμοποιούν ακόμα ξυράφι για να καθαρίζουν το σβέρκο....Αυτό το μεγάλο που είναι πολλών χρήσεων...

 

Επίσης για κάποια περίοδο της ζωής μου είχα εμπειρία από εργασία σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο. Εκεί να δεις και να φρίξεις....Φυσικά, από εκεί κι έπειτα άρχισα να τα σκέφτομαι όλα διαφορετικά.

 

Πάντως εμένα αν δεν με καλύπτε η θεωρία μου με τις πιθανότητες, θα έμενε ή να απομονωθώ από όλους τους επαγγελματίες ή να ξεκινήσω τα ψυχοφάρμακα.:roll: Οπότε, καλές είναι πιθανότητές μου, μια χαρά!:cool:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Αισθητικοί και κομμώτριες να συμπληρώσω.... εντελώς αλλού από άποψη υγιεινής. Να μην πω και για τους κουρείς που πηγαίνει ο άνδρας μου και χρησιμοποιούν ακόμα ξυράφι για να καθαρίζουν το σβέρκο....Αυτό το μεγάλο που είναι πολλών χρήσεων...

 

Επίσης για κάποια περίοδο της ζωής μου είχα εμπειρία από εργασία σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο. Εκεί να δεις και να φρίξεις....Φυσικά, από εκεί κι έπειτα άρχισα να τα σκέφτομαι όλα διαφορετικά.

 

Πάντως εμένα αν δεν με καλύπτε η θεωρία μου με τις πιθανότητες, θα έμενε ή να απομονωθώ από όλους τους επαγγελματίες ή να ξεκινήσω τα ψυχοφάρμακα.:roll: Οπότε, καλές είναι πιθανότητές μου, μια χαρά!:cool:

 

Σε συζητησεις με φιλους βγαινει το συμπερασμα οτι ειμαι περιεργη και οτι ουδεποτε περασε απο το μυαλο τους τετοιος προβληματισμος:!:

 

Και ενταξει στην αισθητικο και στην κομμωτρια το πολυ πολυ να παθω μια μυκιτιαση αλλα στον οδοντιατρο αν ευσταθουν οι φοβοι μου κινδυνευει η ζωη μας απο σοβαρες ασθενειες.Αυτο με καιει...

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ως οδοντίατρος σου απαντω:

 

Οταν παμε στον οδοντογιατρο και φοραει γαντια τα οποια λερωνει με σαλιο και αιμα απο εμας και κατοπιν πιανει το φως απο πανω του,τραβαει το τραπεζακι με εργαλεια, ανοιγει συρτατρια κλπ με τα λερωμενα γαντια του δεν μεταφερει σε μενα και στον επομενο μικροβια??

 

ναι, τα μεταφέρει, αν δεν κάνει απολύμανση των επιφανειών αυτών μεταξύ των ασθενών.

 

Κανονικά πρέπει να ακολουθείται το απλό πρωτόκολο πρόληψης λοιμώξεων.

 

Έχετε καθε δικαίωμα να ρωτάτε τον οδοντίατρό σας, αν κάτι σας φαίνεται περίεργο ή λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Ως οδοντίατρος σου απαντω:

 

 

 

ναι, τα μεταφέρει, αν δεν κάνει απολύμανση των επιφανειών αυτών μεταξύ των ασθενών.

 

Κανονικά πρέπει να ακολουθείται το απλό πρωτόκολο πρόληψης λοιμώξεων.

 

Έχετε καθε δικαίωμα να ρωτάτε τον οδοντίατρό σας, αν κάτι σας φαίνεται περίεργο ή λάθος.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Θεωρω οτι οι οδοντιατροι αυτοι που το κανουν αυτο εγκληματουν γιατι εκτος απο τα απλα μικροβια και τους ιους πολλες σοβαρες ασθενειες μεταδιδονται με αιμα και σαλιο.

 

Θα μιλησω στον οδοντιατρο μου γιατι κατα τα αλλα ειμαι ευχαριστημενη και δε θελω να τον αλλαξω.Αν δε δω βελτιωση θα φυγω.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Ως οδοντίατρος σου απαντω:

 

 

 

ναι, τα μεταφέρει, αν δεν κάνει απολύμανση των επιφανειών αυτών μεταξύ των ασθενών.

 

Κανονικά πρέπει να ακολουθείται το απλό πρωτόκολο πρόληψης λοιμώξεων.

 

Έχετε καθε δικαίωμα να ρωτάτε τον οδοντίατρό σας, αν κάτι σας φαίνεται περίεργο ή λάθος.

 

Πως να το θεσω ωστε να μην τον προσβαλλω?

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Ως οδοντίατρος σου απαντω:

 

 

 

ναι, τα μεταφέρει, αν δεν κάνει απολύμανση των επιφανειών αυτών μεταξύ των ασθενών.

 

Κανονικά πρέπει να ακολουθείται το απλό πρωτόκολο πρόληψης λοιμώξεων.

 

Έχετε καθε δικαίωμα να ρωτάτε τον οδοντίατρό σας, αν κάτι σας φαίνεται περίεργο ή λάθος.

 

Πως να το θεσω ωστε να μην τον προσβαλλω?

 

Πες ευγενικά: αυτο ξεχάσατε να το απολυμάνετε!

Ώστε να φανεί σαν απλά να το ξέχασε και όχι σαν να το κάνει συστηματικά. Έτσι δεν τον προσβάλλεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Πες ευγενικά: αυτο ξεχάσατε να το απολυμάνετε!

Ώστε να φανεί σαν απλά να το ξέχασε και όχι σαν να το κάνει συστηματικά. Έτσι δεν τον προσβάλλεις.

 

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό με τον οδοντίατρο με τρώει κι εμένα!!! φανταστείτε ένας οδοντίατρος πού ξέρω δεν πρόσεχε ούτε τον εαυτό του και δεν έβαζε γάντια με αποτέλεσμα να κολλήσει ηπατίτιδα την πιο βαριά μορφή και να τρέχει στην Γαλλία για νοσοκομεία και τέτοια!!πως λοιπόν να προσέχει τούς άλλους?? :(

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το φως, η αεροσύριγγα, το σωληνάκι της σιελαντλίας και κάποια άλλα μέρη που δεν ειναι μιας χρήσεως και δεν προλαβαίνουν να απολυμανθούν από ασθενή σε ασθενή τυλίγονται με σελοφαν ή αλουμινόχαρτο, που αλλάζει από ασθενή σε ασθενή.

Επίσης, όλα τα απολυμαντικά έχουν κάποιο χρόνο δράσης, τουλάχιστον 1 λεπτό για τους ιούς, που σημαίνει ότι τα αφήνουμε 1 λεπτό πάνω στις επιφάνειες και μετά σκουπίζουμε για να έχουμε απολύμανση.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το φως, η αεροσύριγγα, το σωληνάκι της σιελαντλίας και κάποια άλλα μέρη που δεν ειναι μιας χρήσεως και δεν προλαβαίνουν να απολυμανθούν από ασθενή σε ασθενή τυλίγονται με σελοφαν ή αλουμινόχαρτο, που αλλάζει από ασθενή σε ασθενή.

Επίσης, όλα τα απολυμαντικά έχουν κάποιο χρόνο δράσης, τουλάχιστον 1 λεπτό για τους ιούς, που σημαίνει ότι τα αφήνουμε 1 λεπτό πάνω στις επιφάνειες και μετά σκουπίζουμε για να έχουμε απολύμανση.

 

Ποιος το κανει αυτο?Ποτε δεν εχω συναντησει τετοια σχολαστικη πρακτικη.

 

Με απασχολει πολυ αυτο το θεμα και επισης η επιπολαιοτητα που αντιμετωπιζουν οι ασθενεις (κι εγω μαζι που ναι μεν τα βλεπω αλλα δε μιλαω) τοσο σοβαρα θεματα.

 

Ειδικα aids και ηπατιτιδες με τρομαζουν πολυ,ποιος ξερει τι αλλο μπορεις να κολλησεις.

 

Το καταλαβαινω οτι για τον γιατρο ειναι βαρετο και χρονοβορο να κανει σχολαστικη απολυμανση αλλα ο καθε ασθενης εχει δικαιωμα να φυγει οπως μπηκε στο ιατρειο και οχι για να φτιαξει τα δοντια του να χασει την υγεια του.

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά το φως, η αεροσύριγγα, το σωληνάκι της σιελαντλίας και κάποια άλλα μέρη που δεν ειναι μιας χρήσεως και δεν προλαβαίνουν να απολυμανθούν από ασθενή σε ασθενή τυλίγονται με σελοφαν ή αλουμινόχαρτο, που αλλάζει από ασθενή σε ασθενή.

Επίσης, όλα τα απολυμαντικά έχουν κάποιο χρόνο δράσης, τουλάχιστον 1 λεπτό για τους ιούς, που σημαίνει ότι τα αφήνουμε 1 λεπτό πάνω στις επιφάνειες και μετά σκουπίζουμε για να έχουμε απολύμανση.

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:και παντα αναρωτιώμουν γιατι τυλιγουν με αλουμινόχαρτο το φως:confused::confused::confused::confused::confused::confused::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...