Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το μωρό έχει διάρροια! Τι κάνουμε;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μπορει ναναι αο κρυωμα,απο δοντι απο ωτιτιδα..καλυτερα να συμβουλευτεις τον γιατρο σου για να εισαι σιγουρη..δεν ειναι σιγουρα κατι σοβαρο..περαστικα σας!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!

Όταν λες διάρροια εννοείς μόνο αραιά κακάκια ή και πολύ συχνές κενώσεις; Δεν έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα (πυρετούλι, εμετούς); Έκανε κι εμένα 2 μέρες διάρροια και εμετούς (μη φανταστείς τίποτα υπερβολικό, απλά μεγάαααλες γουλιές που μύριζαν ξινίλα) και η παιδίατρος είπε μάλλον ιωσούλα. Κάνει τον σύντομο κύκλο του και περνάει. Αλλά ΄ρώτα και την παιδίατρό σας.

Περαστικά! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

καλημερα και χρονια πολλα κοριτσια!

ο μπεμπης ειναι 11 μηνων και σημερα ενω το πρωι εκανε κανονικα σκληρα κακα οπως συνηθως κανει,2 ωρες μετα εκανε κιτρινα νερουλα και με βλεννες κακα-ειναι το πρωτο μου μωρο και ειμαι ασχετη!ειναι διαρροια,ετσι?αυγο δεν του εδωσα αλλα πειτε μου τι αλλο να κανω-τι να φαει?φρουτοκρεμα θα δωσω σκονη!φαγητο?ποτε να ανησυχησω?

σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

"Το βασικό σύμπτωμα της διάρροιας είναι τα συχνά, αραιά, νερουλά κόπρανα και σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος ερεθισμός του εντέρου. Η διάρροια στο μωρό είναι πάντα σοβαρή, καθώς υπάρχει κίνδυνος να αφυδατωθεί το μωρό. Η διάρροια που συνοδεύεται από εμετό σε ένα μικρό παιδί είναι επίσης σοβαρή για τον ίδιο λόγο(αφυδάτωση), ιδίως εάν συνοδεύεται από πυρετό και εφίδρωση.

 

Τι να κάνετε

Αν το μωρό είναι κάτω του ενός έτους και έχει διάρροια για περισσότερες από έξι ώρες ζητήστε άμεσα ιατρική βοήθεια.

Ζητήστε επίσης ιατρική βοήθεια άμεσα εάν το παιδί σας έχει διάρροια με εμετό και πυρετό, ή εάν η διάρροια συνεχίζει ύστερα από 12 ώρες ή τα κόπρανά του είναι λιπαρά ή περιέχουν βλέννες ή αίμα.

Προσέξτε ιδιαίτερα την υγιεινή. Η μόλυνση μπορεί να μετεφερθεί και στην υπόλοιπη οικογένεια αν το παιδί δεν πλυνει ταχέρια του μετά την τουαλέτα ή αν δεν πλυθείτε εσείς αφού το αλλάξετε."

 

Πηγή Το βιβλίο της φροντίδας του μωρού, της Δρ Μίριαμ Στόπαρντ, εκδόσεις Μίνωας

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ο μικρος μου εχει περασει γαστρεντεριτιδα που μαςταλαιπωρησε πολλες μερες καιειχαμε νοσηλευτει κιολας θα σου πω τα εξης:

το γαλα πρεπει να το δωσεις αραιωμενο δηλαδη μια μεζουρα γαλα ανα 60 ml νερο γενικα το γαλα επιβαρυνει την διαρροια αν συνεχιστει η διαρροια υπαρχουν ειδικα γαλατα χωρις λακτοζη στο φαρμακειο , μην τοιυ δωσεις φρουτοκρεμα αλλα μονο μια μπανανα και αν αυριο ειναι καλυτερα μπανανα και μηλο και απο μεθαυριο βαζεις σταδιακα αχλαδι και τα υπολοιπα φρουτα για μεσημεριανο βραστου κοτοπουλακι με ρυζι και το απογευμα κρεμα βανιλια ρυζαλευρο αυ5το που πρεπει να προσεξεις ειναι να πινει μπολικο νερακι να μην αφυδατωθει και αν δεις να του υποχωρει να επιστρεψεις σιγα σιγα και σταδιακα στην κανονικη του διατροφη γιατι αλλιως μπορει να επιδεινωθει παλι ευχομαι περαστικα σας:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπίζω να έχεις κάποιον παιδίατρο που να παρακολουθεί τον μπέμπη και να ξέρει τις διατροφικές του συνήθειες. Σε όλα αυτά που βρήκα λέει να ειδοποιηθεί ο γιατρός, αν τα συμπτώματα επιμένουν.

 

Αλί σε μας που δεν έχουμε καταλήξει σε γιατρό(γιατί ψάχνουμε παιδίατρο με ΙΚΑ)!! Είναι το χειρότερο νύχτα, σε αργίες και Σαββατοκύριακα να έχεις ανάγκη από βοήθεια...

Περαστικά και χρόνια πολλά;)

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

εκανε μια φορα διαρροια απ το πρωι και περιμενω να δω πως θα παει-μα ολα να συμβαινουν γιορτες και σαββατοκυριακα ρε παιδι μου???

ευχαριστω πολυ κοριτσια για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα μανουλες η μικρη μας ειναι 6 μηνων και το τελευταιο δεκαημερο κανει κακα συχνα και μικρη ποσοτητα . Ομως εδω και 6-7 μερες κανει κακακια νερουλα σαν διαροια αλλα οχι παντοτε,δηλαδη το πρωι κανει κακα κανονικα και το μεσημερι κανει λιγα αλλα πολυ νερουλα σαν διαροια.Ο παιδιατρος μας προτειμησε να μας συστησει ρυζονερο αντι για αλλο γαλα ή για καποιο φαρμακο ειναι πολυ δυσκολος στη χωρηγηση φαρμακων.Βρασαμε λοιπον 1 κουπα ρυζι και 6 κουπες νερακι και αυτο που εμεινε το βαζαμε στο γαλα της (μιση ποσοτητα νερο και μιση ρυζονερο) Το σαβ/ακο εκανε κανονικα και σε ποσοτητα και σε συχνοτητα.Απο χθες το βραδυ παλι κανει νερουλα κακακια.Εχετε κατι να μας προτεινετε εσεις σαν πιο εμπειρες?????????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΡΟΖ ΣΥΝΝΕΦΑΚΙ να σου ζήσει η μικρή!

 

Κατά πάσα πιθανότητα η μικρή βγάζει δόντια γι αυτό και κάποιες κενώσεις είναι κανονικές και κάποιες ιδαρώδης. Ετσι γίνεται από ότι μας έχει πεί η παιδίατρος. Εμάς από τότε που ξεκίνησε τα δόντια όλο έτσι είναι οι κενώσεις του.

Τεσπα, το ρυζόνερο είναι ότι καλύτερο όπως σου είπε και ο παιδίατρος. Αν ξεκινήσατε κρεμούλες και φαγητό δίνε της μπανάνα με μήλο και όχι πορτοκάλι και αχλάδι για ένα διάστημα. Επίσης θα μπορούσες να ανακατέψεις τα φρούτα με κρέμα βανίλια ρυζάλευρο η και σκέτη κρέμα βανίλια ρυζάλευρο για πρωϊνό. Αν τρώει φαγητό πατατούλα-καρότο-κρεατάκι χωρίς κολοκύθι.

Αν πίνει νερό δώστης ρυζόνερο να πίνει, δεν καταλαβαίνει την διαφορά.

Γενικά ότι της δίνεις να γίνεται με ρυζόνερο. Είναι ότι καλύτερο με το καρότο για την διάρροια.

Σε αυτή την ηλικία είναι μωρό για να πάρει κάτι. Υπάρχει μια σκόνη almora λέγεται, που τη χορηγούν οι παιδίατροι σε πολύ έντονες διάρροιες και μια άλλη σκόνη που την διαλύεις στο νερό για να μην πάθει αφυδάτωση. Αυτά μόνο σε συνεννόηση με γιατρό. Στα λέω όμως για να τα γνωρίζεις.

Υπομονή...τα έχουμε περάσει όλες μας!

Link to comment
Share on other sites

G.STONE σε ευχαριστω παρα πολυ για την ανταποκριση ,νερακι της δινω μονο βρασμενο ελαφα χλιαρο αλλα θα ξεκινησω να της δινω ζεστο ρυζονερακι .Φαγητο ακομα δεν μας ειπε ο γιατρος παρα μονο φρουτο κι αυτο στυμενο ποτροκαλακι (2 σημερα ,4 αυριο ,6 μεθαυριο κ.τ.λ.) Α λλα τωρα που το μωρακι κανει ακομα διαροια δεν θα της δωσω φρουτο να δω πως θα παει κι απο αυριο βλεπουμε .............

Link to comment
Share on other sites

Εμας κανει διαρροια εδω και 40 μερες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Καναμε εξεταση κοπρανων, τιποτα. Λεει ή ειναι δοντια ή καποια ουρολοιμωξη (?)

Εχθες ξεκινησαμε ρυζαλευρο (θηλαζουμε αποκλειστικα) και δεν ειδαμε αλλαγη....:(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

kalispera, emas o mikroulis mas einai 5,5 minwn kai 8ilaze apokleistika. To teleytaio dimino peripou 3ekinisame kai krema Vanilia giati den eperne arketo varos, stin poreia valame kai frouta giati den ekane ka8olou kakakia kai itan anisixo. edw kai 15-20 meres omws mas ta ekane ola diaroia kai to apotelesma itan na min parei gr ton teleytaio 1.5 mina. Kaname kaliergeia ourwn pou vgike ka8ari. Twra o paidiatros proteinei na kanoume e3etaseis aimatos mipos exei disane3ia sto gala agelados. Alla3ame tin krema tu kai pirame tin Sinlac pou einai xwris gala alla endiamesa tou 3ekinisa kai gala 3eno xwris lactoze. An kai exun meiw8ei oi diaroies akoma exei... 4-5 fores tin imera sigoura. Iparxei periptwsi na einai apla apo ta dontakia tu?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Marion82. Η διαρροια συνηθος ξεκιναει απο τα δοντακια εαν το μορακι εχει πολλες φορες το χερι στο στομα και αν εχει πολλα σαλια. Ετσι τα σαλια γινουν πιο ξινα και αυτο κανει διαρροια. Εχεις δοκιμασει να δοσεις καροτα στο μορο. Φιλικα Χαικε

Link to comment
Share on other sites

οχι ακομα γιατι τρωμε μονο φρουτα και κρεμα, αλλα θα το δοκιμάσω!!! Απλα δεν θέλω να βάλω το παιδι σε διαδικασίες τρυπημάτων (εξ. αιματος) άδικα! σε ευχαριστώ πολυ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο μηλο και μπανανα παραπανω στην φρουτοκρεμα (με μετρο μην πας στο αλλο ακρο δλδ δυσκοιλιοτητα)

 

Παιζει γαστρεντεριτιδα τωρα παντως.

Προσοχη στον τροπο που την σκουπιζεις με την διαροια μην σας λαχει καμια ουρολοιμωξη (απλα καμενη μην σε τρομαξω . αυτο που λενε αμα καεις με το χυλο δλδ...)

 

Περαστικα :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

kalispera exw ena mwraki 14 minwn!einai edw kai 5 meres me diarroia kai tis 3 mers mou ekane kai pureto.

tin deyteri mera tis diarroias mou ekane 6 fores apo tin epomeni mexri simera mou kanei apo 2-3!piga,ekana kalliergeia kai mikroskopiki.i mikroskopiki den edeikse mikrovio,perimenoume twra tin kalliergeia!

to anisixitiko gia mena einai oti stis kenwseis tou,oi opoies einai prasines,exei kati,san mavres trixoules kai kati kokkous!!!den kserw ti einai auta na anisixw?vasika auta ta mavra me anisixoun perissotero,enw den trwei gia na pw pws einai kati apo to fai.ksexasa na sas pw oti apofevgw na tou dinw frouta kai xymous ,mono bananes tou dinw kai gia mesimeriano patatoules kai ryzaki!perimeno apantisi!eyxaristw polu:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια!απο χθες εχει διαροια ο μικρουλης μου...ο παιδιατρος μου ειπε να μην του δωσω τιποτα και πως θα κανει τον κυκλο του...τον λυπαμαι ομως και στεναχωριεμαι.τι λετε να κανω?να σας πω οτι το μικρο μου ειναι 6 μηνων...

Link to comment
Share on other sites

Μαράκι, γιατροί δεν είμαστε αυτός ξέρει καλύτερα. Ωστόσο αν δε θηλάζεις, μπορείς να τον ρωτήσεις πώς να φτιάξεις το γάλα του με ρυζόνερο. Εμένα αυτό μου είχε συστήσει ο δικός μου παιδίατρος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...