Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εχει προίκα για μωρά το jumbo; (σεντόνια κουβερτούλες μπουρνούζια)


Recommended Posts

ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ JUMBO ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΕ ΕΑΝ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΕΣ, ΣΕΝΤΟΝΙΑ, ΜΠΟΥΡΝΟΥΖΙΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ???

ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΣΙΤΕ ΤΟΥ ΛΥΤΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΑ ΤΟΣΟΔΑ ΣΕΝΤΟΝΑΚΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ ΣΕΤ 27,00 ΕΥΡΩ ??? ΕΚΑΝΑ ΕΝΑ ΠΡΟΧΕΙΡΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ, ΠΑΝΩ ΑΠΟ 3000 ΕΥΡΩ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΟΥΝΙΑ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΤΛ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προχθές ήμουν στα jumbo και έχει από όλα. Βέβαια από ποιοτητα δε ξέρω τι μπορεί να είναι αλλά οι τιμές είναι πολύ χαμηλές. Από ότι θυμάμαι τα σεντονάκι πρέπει να έχουν γύρω στα 12 Ευρώ αλλά τώρα με τις εκπτώσεις και έξω σε μαγαζί να πας νομίζω ότι θα βρεις καλές τιμές.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου εγώ από τα jumbo έχω πάρει τα πάντα!!!Και από ποιότητα είναι πάρα πολύ καλά μιάς και τα χρησιμοποίησα και στο δεύτερο παιδί και δεν έχουν πάθει τίποτα ενώ κάτι άλλα που πήρα από μαγαζιά επώνυμα μου καταστράφηκαν!!!!

Οπότε στο συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ πας εχει τα παντα εγω αγοραζω ολα τα ειδη απο εκει και ρουχισμο.ο μικρος ειναι 12 μηνων και τον ντυνω απο εκει εχει οτι χρειαζεσαι και σε πολυ καλες τιμες.και η ποιοτητα ειναι πολυ καλη.εμενα δεν μου εχουν παθει τιποτα.θα βρεις τα παντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω ψηφιζω jumbo.o γιος μου ειναι 11 μηνων και εχει φορεσει πολλα ρουχα απο εκει.Δεν εχει παθει τιποτα.Εχω παρει και πετσετες ,σεντονια ολα μια χαρα.πετσετες που ειχα παρει απο μαγαζι με λευκα ειδη μου εβγαζαν χνουδια.πηγαινε και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΟΤΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΕΣ. ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΗΤ ΕΙΝΑΙ 8/2 ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΦΤΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΟΙ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΑ JUMBO. EAN KANOYN TA ΣΕΝΤΟΝΑΚΙΑ 12-15 ΕΥΡΩ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 2 ΣΕΤ ΜΕ 30 ΕΥΡΩ. ΟΧΙ ΣΤΑ ΛΥΤΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΤΙΛΙΣΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν τα ΠΑΝΤΑ και σε πάρα πολυ καλές τιμές, εγώ τα χρησιμοποιώ ακόμα και στα δύο μου παιδιά. Είμαστε φανατικοί του JUMBO λόγω οικονομικού όπως καταλαβαίνεις, ρούχα που έχω πάρει στο γιο μου δεν έχουν πάθει τίποτα απολύτως και μάλιστα θα τα χρησιμοποιήσω και στην μπεμπούλα μου, όσα μπορώ λόγω διαφορετικού φύλλου. Τα πλένω όμως το ΜΑΧ στους 40 και ούτε έχουν μπάσει ούτε έχουν ξεβάψει.

Με το ΚΑΛΟ το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω πάρει πολλά πράγματα από το Jumbo,πετσετάκια,σεντονάκια,σελτέδες,μπουρνούζια,ένα κουβερτάκι,καλτσάκια και γαντάκια για το ξύσιμο.

Θα ξαναπάω σε κανά μήνα να δω τι άλλο έχει γιατί θα χρειαστώ ακόμα μερικά πραγματάκια.

Τα έπλυνα όλα και είναι λουκούμι!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ Η ΠΗΤ ΕΙΝΑΙ 8/2 ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΦΤΩ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ. EAN KANOYN TA ΣΕΝΤΟΝΑΚΙΑ 12-15 ΕΥΡΩ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ 2 ΣΕΤ ΜΕ 30 ΕΥΡΩ.

 

Μη βιαστείς. Συνεννοήσου πρώτα τις γιαγιάδες εάν έχουν προίκα μωρού (δαντέλες κλπ.). Ούτως ή άλλως αν μαζέψεις πολλά τι θα τα κάνεις στα 3-4 χρόνια που θα αλλάξεις κρεβάτι (νωρίτερα αν η κούνια είναι μικρή)?

Εγώ χρησιμοποίησα την προίκα των γιαγιάδων για πανωσέντονα και στα δύο μου παιδιά. Επίσης στη λίστα που είχα κάνει (την οποία αποκάλυπτα μόνο σε όσους με ρωτούσαν τι χρειαζόμαστε να μας κάνουν δώρο) είχα βάλει κατωσέντονα με λάστιχο για ευκολία . Ειχα διαλέξει για το γιο μου άσπρα τα οποία χρησιμοποίησα και στην κόρη μου. Είναι πολύ πιθανόν ότι τα αδέρφια, κουμπάροι, κολλητές φίλες θα σε ρωτήσουν.

Η ώρα η καλή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kalispera se olous.

Πήγα κ εγώ στο jumbo κ πήρα κάτι μαξιλάρια να βάλω στο πάτωμα για όταν αρχίζει να μπουσουλάει η μικρή. Μου είπαν όμως οτι καλό θα είναι να μή τα χρεισιμοποιήσω γιατί τα υφάσματα έχουν κάτι τοξικά που εννοείται οτι δέν κάνουν καλό ( άν τα βάλει στο στόμα η μικρή όπως θα παίζει). Ξέρετε κάτι σχετικό???? Ισχύει???

I LOVE MY LITTLE STARS!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αυτός που σου είπε ότι έχουν τοξικά το ξέρει? Ηταν μπροστά στο κόψιμο στο ράψιμο...?

Δηλαδή τι να πω.... Εγώ εχω 8 μαξιλάρια από τζάμπο, μια πεταλούδα , μια μαργαρίτα, μια καρδιά πολύχρωμη,μια γάτα κόκκινη μια γάτα ροζ και τρια μακρόστενα με ένα βάτραχο, μια γάτα,και ένα σκυλάκι.... ε τα πλένω καθε δυο βδομάδες γιατι τα σέρνει στο πατωμα όλη την ώρα μοσχοβολάνε και δεν έχει πα΄θει καμιά αλεργια ούτε σπυράκια έβγαλε!

 

Link to comment
Share on other sites

το εάν ένα προιον έχει τοξικά δεν έχει να κάνει αν θα διαλυθεί ή όχι...

το τι συνέπειες θα έχουν για την υγεία μας κάποια πράγματα δεν το ξέρει κανένας..

ο καθένας κάνει ότι θεωρεί καλύτερο για το παιδί του...

Και εγώ προσωπικά όχι δεν θα έπερνα ποτέ ρουχισμό και λευκά είδη από το jumbo που δεν τηρούν καμία προδιαγραφή...

αν έχετε χρόνο κάντε ένα γκουκλάρισμα με τις λέξεις ακατάλληλα προιοντα jumbo

ένα απο τα αποτελέσματα είναι και αυτό

Επιβολή προστίμου και δέσμευση ακατάλληλων προϊόντων της Jumbo

 

printer.pngΕκτύπωση

disk.pngΑποθήκευση

email_go.pngΑποστολή

font.pngΜέγεθος btn_textsize_lg.gifbtn_textsize_sm.gif

 

 

Του Νίκου Β. Τσίτσα

 

Πρόστιμο της τάξης των 100.000 ευρώ, επέβαλαν οι αρμόδιες υπηρεσίες της νομαρχίας Πειραιά στην εταιρεία Jumbo για διάθεση προϊόντων στην αγορά χωρίς ενδείξεις. Λίγες ημέρες αργότερα, σε αντίστοιχο έλεγχο δεσμεύτηκε ποσότητα ακατάλληλων παιδικών ενδυμάτων της ίδιας εταιρείας.

 

Πιο συγκεκριμένα στις 12 Ιανουαρίου 2009 η νομαρχία Πειραιά επέβαλε πρόστιμο ύψους 100.000 ευρώ στην Jumbo, καθώς σύμφωνα με τα αποτελέσματα των εργαστηριακών αναλύσεων του Χημείου του Κράτους μετά από δειγματοληψία υπαλλήλων της Διεύθυνσης Προστασίας Καταναλωτή, το προϊόν «Μαλακό κουτάλι – Soft spoon – Apple Baby» χρώματος σιέλ κρίθηκε μη κανονικό - μη ασφαλές, διότι δεν έχει κατασκευαστεί σύμφωνα με τις ορθές πρακτικές παρασκευής με αποτέλεσμα να μεταφέρει κατά τη χρήση του στο τρόφιμο ξένες και επιβλαβείς ουσίες για την υγεία του καταναλωτικού κοινού.

 

jumbojpg.jpgΣχεδόν ένα μήνα αργότερα, στις 18 Φεβρουαρίου, η Νομαρχία Πειραιά έπειτα από έλεγχο που διενήργησε, ανακοίνωσε τη δέσμευση και προσωρινή απόσυρση 79 τεμαχίων παιδικών ενδυμάτων ως μη κατάλληλα. Τα συγκεκριμένα προϊόντα, σύμφωνα με την αρμόδια υπηρεσία, έφεραν κορδόνια στην περιοχή του λαιμού και της μέσης, τα οποία είτε δεν επιτρεπόταν να έχουν για την ηλικία στην οποία απευθύνονταν ή έφεραν κορδόνια των οποίων το μήκος ήταν μεγαλύτερο από το ανώτερο επιτρεπτό, με αποτέλεσμα να υπάρχει ο κίνδυνος πρόκλησης ατυχήματος και γενικά να εγκυμονούν κίνδυνους για την υγεία των παιδιών. Η Νομαρχία Πειραιά ζήτησε από την Jumbo AEE την απόσυρση των συγκεκριμένων ενδυμάτων από όλα τα πιθανά σημεία διάθεσής τους στην ελληνική αγορά.

 

Κύκλοι της νομαρχίας Πειραιά ανέφεραν στο Capital.gr πως είναι αδιαμφισβήτητα τα αποτελέσματα των εργαστηριακών αναλύσεων του Χημείου του Κράτους που πραγματοποιούνται σε ελέγχους προϊόντων. Για το λόγο αυτό οι εταιρείες αποδέχονται τις γνωμοδοτήσεις των αρμόδιων ελεγκτικών μηχανισμών και δεν εφεσιβάλουν τις υποθέσεις.

 

Οι ίδιοι κύκλοι αναφέρουν πως αντιμετωπίζουν με μεγαλύτερη συχνότητα το φαινόμενο προβληματικών προϊόντων από την Κίνα, τα οποία αποσύρονται άμεσα από την αγορά, συνήθως με τη συμβολή των ίδιων των εταιρειών.

 

To γραφείο τύπου της Jumbo AEE κάνει λόγο για συνήθεις, προληπτικούς ελέγχους που πραγματοποιούνται από τις αρμόδιες αρχές. Επισημαίνει δε, ότι η εταιρεία –η οποία διαθέτει 45.000 κωδικούς προϊόντων– δρα άμεσα σε αντίστοιχες περιπτώσεις θέτοντας ως βασική προτεραιότητα την ασφάλεια των πελατών της.

http://www.capital.gr/news.asp?id=681943

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπορείτε επίσης να δείτε και εδώ....

 

Υψηλές και επικίνδυνες συγκεντρώσεις διοξινών παρήχθησαν κατά την μεγάλη πυρκαγιά, η οποία κατέστρεψε τις αποθήκες της εταιρείας παιχνιδιών Jumbo Bebe στο Αιγάλεω το περασμένο καλοκαίρι. Αυτό προκύπτει από σχετικές αναλύσεις που πραγματοποίησε η Greenpeace. Τα στοιχεία της έρευνας ενοχοποιούν για ακόμη μια φορά τα πλαστικά PVC, που αποτελούν τη σημαντικότερη αιτία για τη δημιουργία διοξινών κατά τη διάρκεια μιας πυρκαγιάς.

 

Με αφορμή τη δημόσια συζήτηση που ξεκίνησε σε επίπεδο Ευρωπαϊκής Ένωσης για την επικινδυνότητα των πλαστικών PVC, η Greenpeace καλεί την ελληνική κυβέρνηση να λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία του περιβάλλοντος και της δημόσιας υγείας. Τα μέτρα αυτά θα πρέπει να περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, ένα χρονοδιάγραμμα για την κατάργηση των πλαστικών PVC και την εξάλειψη όλων των πηγών έκλυσης διοξινών.

 

Μετά την πυρκαγιά που κατέστρεψε ολοσχερώς τις αποθήκες της εταιρείας παιχνιδιών Jumbo Bebe επί της οδού Θηβών 256 στο Αιγάλεω στις 6-7-2000, η Greenpeace πήρε δείγματα από τη στάχτη και τα έστειλε για ανάλυση σε εξειδικευμένο εργαστήριο της Βρετανίας (EUS Laboratories). Η ανάλυση έδειξε την παρουσία υψηλών συγκεντρώσεων διοξινών στις στάχτες και τα αποκαϊδια. Συγκεκριμένα, μετρήθηκαν 10,62 μg TEQ/Kg (μικρογραμμάρια διοξίνης ανά κιλό στάχτης), μια εξαιρετικά υψηλή τιμή. Για σύγκριση και μόνο, η συγκέντρωση αυτή είναι 288 φορές μεγαλύτερη από την αντίστοιχη που μέτρησε η Greenpeace σε απόβλητα χαλυβουργίας στον Ασπρόπυργο, 9 φορές μεγαλύτερη από τη συγκέντρωση διοξινών που μετρήθηκαν στη χωματερή του Κουρουπητού στα Χανιά και 5.310 φορές μεγαλύτερη από τη συγκέντρωση που μετρήθηκε σε γεωργική γη μακριά από εμφανείς πηγές διοξινών.

 

Ακόμη και απειροελάχιστες συγκεντρώσεις διοξινών μπορούν να επηρεάσουν το ανοσοποιητικό και νευρικό σύστημα των οργανισμών, ενώ αρκεί ένα τρισεκατομμυριοστό του γραμμαρίου διοξίνης για να προκαλέσει καρκίνο. Να σημειωθεί ότι ο μαύρος καπνός από τη φωτιά, ο οποίος επίσης περιείχε διοξίνες, κάλυψε μεγάλη έκταση και έγινε αισθητός σε πολλές περιοχές του Λεκανοπεδίου. Ιδιαίτερο κίνδυνο σ' αυτές τις περιπτώσεις διατρέχουν οι πυροσβέστες και οι περίοικοι.

 

"Είναι η πρώτη φορά που γίνονται αναλύσεις για διοξίνες στην Ελλάδα μετά από μια μεγάλη πυρκαγιά σε χώρο αποθήκευσης πλαστικών", επεσήμανε ο Στέλιος Ψωμάς, διευθυντής του ελληνικού γραφείου της Greenpeace. "Στην Ελλάδα υπάρχει μια επικίνδυνη αδράνεια και στασιμότητα σε ότι αφορά στη λήψη μέτρων για τις διοξίνες. Η Greenpeace επισημαίνει και πάλι την ανάγκη μιας εθνικής πολιτικής για την καταγραφή των κυριότερων πηγών διοξινών και την απάλειψή τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι μέχρι σήμερα δεν έχουν ξεκινήσει καν συστηματικές αναλύσεις για διοξίνες, παρά τις επανειλημμένες υποσχέσεις".

 

Αυτό που κάνει την συγκεκριμένη πυρκαγιά ξεχωριστή, σε σχέση με άλλες που συχνά εκδηλώνονται σε κτίρια και αποθήκες, είναι το γεγονός ότι ανάμεσα στα πράγματα που κάηκαν ήταν και μεγάλες ποσότητες πλαστικών PVC. Η καύση παραγώγων χλωρίου, όπως το PVC, εκλύει διοξίνες. Πολλά από τα παιχνίδια που ήταν αποθηκευμένα στο κτίριο ήταν κατασκευασμένα από PVC, ενώ η ίδια η υποδομή του κτιρίου περιείχε αρκετά είδη από PVC (π.χ. καλωδιώσεις).

 

Το PVC χρησιμοποιείται σε κατασκευές για πλαίσια παραθύρων, πόρτες, σωλήνες και υδρορροές, σε δάπεδα, ταπετσαρίες, παντζούρια και κουρτίνες μπάνιου, σε έπιπλα, ντοσιέ, φακέλους, στυλό, μονώσεις συρμάτων και καλωδίων, απομιμήσεις δέρματος, παιχνίδια και έπιπλα κήπου. Χρησιμοποιείται ακόμη σε συσκευασίες όπως μπουκάλια νερού, κουτιά και ζελατίνες περιτυλίγματος. Δεδομένου ότι προϊόντα PVC βρίσκονται πλέον σε όλα σχεδόν τα κτίρια, κάθε φορά που καίγεται ένα κτίριο παράγονται διοξίνες.

 

Σύμφωνα με το Γερμανικό Υπουργείο Υγείας και το Γερμανικό Ομοσπονδιακό Γραφείο Περιβάλλοντος, "επειδή τα αλογονωμένα πλαστικά (ειδικά το PVC και τα πλαστικά που περιέχουν βρωμιωμένους επιβραδυντές καύσης) μπορούν να προκαλέσουν εκπομπές διοξινών σε περίπτωση φωτιάς... συνιστάται σε χώρους όπου υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς να μειώνεται στο ελάχιστο η χρήση πλαστικών που περιέχουν χλώριο και βρώμιο".

 

Το PVC δημιουργεί περιβαλλοντικά προβλήματα σε όλο τον κύκλο της ζωής του. Η παραγωγή PVC απαιτεί τη μεταφορά επικίνδυνων εκρηκτικών ουσιών και συνεπάγεται τη δημιουργία τοξικών αποβλήτων. Κατόπιν, επειδή το PVC από μόνο του είναι σχεδόν άχρηστο ως πλαστικό, πρέπει να αναμιχθεί με μια σειρά από χημικές ουσίες για να γίνει μαλακό και εύκαμπτο, με βαρέα μέταλλα για να γίνει σκληρό ή να αποκτήσει χρώμα και με μυκητοκτόνα που το προστατεύουν από αδηφάγα βακτήρια. Έτσι η παραγωγή του PVC δημιουργεί επιπλέον μια παράλληλη τοξική βιομηχανία. Το ίδιο το προϊόν, όταν αγοραστεί από τον καταναλωτή μπορεί να αποδειχθεί επικίνδυνο. Για παράδειγμα, ορισμένα επικίνδυνα πρόσθετα, όπως αυτά που χρησιμοποιούνται στα δάπεδα από PVC, εξατμίζονται στον αέρα και καταλήγουν εισπνεόμενα στον άνθρωπο. Η απόρριψη του PVC δημιουργεί νέα περιβαλλοντικά προβλήματα. Όταν καίγεται, απελευθερώνει ένα όξινο αέριο, καθώς και διοξίνες και άλλες οργανοχλωριωμένες ενώσεις, εξαιτίας του περιεχομένου του σε χλώριο. Πρόσφατα, η Greenpeace έδωσε στη δημοσιότητα στοιχεία που δείχνουν ότι οι καιγόμενες χωματερές αποτελούν τη σημαντικότερη γνωστή πηγή έκλυσης διοξινών στην Ελλάδα.

 

Γι' αυτούς τους λόγους, πολλοί φορείς σε όλο τον κόσμο έχουν προχωρήσει σε απαγορεύσεις και υποκατάσταση του PVC. Χαρακτηριστική είναι η ευρωπαϊκή απαγόρευση της χρήσης PVC σε παιχνίδια που προορίζονται για παιδιά κάτω των 3 ετών. Στις 7 Δεκεμβρίου 1999, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή υιοθέτησε την απόφαση 1999/815/ΕΚ, η οποία επιβάλλει στα κράτη μέλη να απαγορεύσουν τη διάθεση στην αγορά των παιχνιδιών και των προϊόντων φροντίδας κατασκευασμένων από μαλακό PVC που περιέχουν φθαλικούς εστέρες και τα οποία κατά τη χρήση μπαίνουν στο στόμα παιδιών ηλικίας μικρότερης των τριών ετών. Την απόφαση αυτή επαναβεβαίωσε η Επιτροπή με νεότερες αποφάσεις της τον Μάρτιο και Σεπτέμβριο του 2000. Επίσης, με δύο υπουργικές αποφάσεις στις 15-1-99 και 21-5-99, απαγορεύεται η εισαγωγή ή η είσοδος στην ελληνική επικράτεια κάθε είδους μαλακών παιχνιδιών από PVC για παιδιά μέχρι 3 ετών, ενώ η εμπορία των ειδών αυτών απαγορεύεται από τον Σεπτέμβριο του 1999.

 

Είναι βέβαια σαφές ότι τα μέτρα αυτά δεν αρκούν. Ακόμη και στον ευαίσθητο χώρο των παιχνιδιών συνεχίζεται η χρήση του PVC για προϊόντα που απευθύνονται σε ηλικίες μεγαλύτερες των 3 ετών. Η φωτιά στο Jumbo Bebe πιστοποιεί κατά τον καλύτερο τρόπο το μέγεθος του προβλήματος. Γι' αυτό το λόγο, στις 26-7-2000, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή παρουσίασε την "Πράσινη Βίβλο για το PVC", όπου καταγράφονται πολλά από τα προβλήματα που προαναφέραμε. Ήδη, έχει ξεκινήσει ένας ευρύς διάλογος με τη βιομηχανία και τις περιβαλλοντικές οργανώσεις προκειμένου σύντομα η ΕΕ να καταλήξει σε μία "Λευκή Βίβλο για το PVC", η οποία θα αποτελέσει και τη βάση για τη χάραξη πολιτικής για το PVC σε ευρωπαϊκό επίπεδο.

 

http://www.greenpeace.org/greece/press/118517/jumbo-beb

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...