Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυχενική διαφάνεια και παππ


Recommended Posts

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


Basiliki89 καλησπέρα!τί εγινε τελικά με την εγκυμοσύνη σου;έκανα αυχενική που ήταν μια χαρά αλλά το papp-a μου έριξε την πιθανοτήτα για τρισωμία 21 στις 1/447. Ο γιατρός μου ήταν καθησυχαστικός αλλά εγώ έχω τρελαθεί γιατί πέρσυ έκανα διακοπή στον 5ο για ένα τελείως άσχετο θέμα κ δεν αντέχω να περάσω τα ίδια.Έκανα αμέσως την εξέταση που πάει Αμερική και περιμένω τα αποτελέσματα.Έχω πεθάνει από το άγχος!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Basiliki89 καλησπέρα!τί εγινε τελικά με την εγκυμοσύνη σου;έκανα αυχενική που ήταν μια χαρά αλλά το papp-a μου έριξε την πιθανοτήτα για τρισωμία 21 στις 1/447. Ο γιατρός μου ήταν καθησυχαστικός αλλά εγώ έχω τρελαθεί γιατί πέρσυ έκανα διακοπή στον 5ο για ένα τελείως άσχετο θέμα κ δεν αντέχω να περάσω τα ίδια.Έκανα αμέσως την εξέταση που πάει Αμερική και περιμένω τα αποτελέσματα.Έχω πεθάνει από το άγχος!
καλησπέρα. Αν κ καθυστερημένα. Κ γω αυτή είχα κανει τελικά που το στέλνουν Αμερική. Τώρα κραταω στην αγκαλιά μου ενα υγιέστατο κοριτσάκι 6 μηνών. Μια κούκλα!!!,ελπίζω όλα να πήγαν καλά κ με σε σένα. Φιλια!!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σε ολες!!!!!!!

ηθελα να μοιραστω μαζι σας και τη δικη μου εμπειρια!

ειμαι 30 ετων, στην 12 εβδομαδα της κυησης και χθες εκανα την εξεταση της αυχενικης διαφανειας. το αποτελεσμα ειναι 1,7 , ρινικο οστο ορατο και οι λοιπες μετρησεις μας ειπε οτι ειναι καλες!η τελικη συνδυασμενη πιθανοτητα για τρισωμια 21 ειναι 1:2898. με τα ως τωρα δεδομενα η γιατρος ηταν ευχαριστημενη!αυριο περιμενω το αποτελεσμα της papp a.

οπως καταλαβαινετε εχω κατααγχωθει!μακαρι να πανε ολα καλα και να δουμε ενα καλο τελικο νουμερο!!!!!!!

εσεις πως τα βλεπετε ως τωρα;

ευχομαι σε ολες τις εγκυουλες να ειναι υγιεστατες με δυνατα μωρακια στην κοιλιτσα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Aυχενικη 2.2 mm

B hcg 3.8 MOM

PAPP A 0.82MOM

ΤΡΙΣΩΜΙΑ 21 1/175

Ρινικο οστο εμφανες καμια αλλη εμφανη ανωμαλια στον υπερηχο

ΕΤΩΝ 30

12 ΕΒΔ 5 ΗΜΕΡΩΝ

ΒΓΗΚΕ υψηλου κινδυνου για συνδρομο down

Η γυναικολογος προτεινε ληψη τροφοβλαστη :-(

Αποτελεσματα τα πρωτα ολα καλα αναμενουμε τα υπολοιπα πιο χαλαροι δεν κινδυνεουμε απο καποιο συνδρομο τρισωμια21 σνδρ down

Μην χανετε την πιστη σας με καλο υπερηχο και ρινικο οστο εμφανες φαινεται να ειναι false alarm

Οπου διαβασα το συντριπτικο ποσοστο ηταν ολα φυσιολογικα με οσα περιεγραψα κυριως καλαη αυχενικη

Χ ρις να ειμαι ειδημων και ουτε γιατρος νομιζω οι τιμες πρεπει να ειναι

Αυχενικη κατω απο 3 mm

B hcg κατω απο 2 ΜΟΜ και οσο πιο κοντα στο 1

Papp a οσο πιο κοντα στο 1 και οχι κατω απο 0.5 ΜΟΜ

Προσοχη ομως γιατι ολα αυτα αλλαζουν με ηλικια εβδομαδες εγκυμοσυνης ληψη ορμονων ειδος συλληψης και ουτω καθεξης

Πιο γρηγορος τροπος εαν ειστε στην αρχη νομιζω πριν 14 εβδομαδων για να σας φυγει το αγχος εαν μλεξεται σε αυτο τον εφιαλτη σορυ αλλα αυτο ζησαμε μεχρι να βγουν αποτελεσματα ειναι ητροφοβλαστη που ειναι πιο εγκυρη μεγαλο κοστος γυρω 700 ευρω...

και η ληψη αιματος μη επεμβατικ α με λιγο λιγοτερο νομιζω 450-550 και αναμονη 10-15 ημερες νομιζω

Θετικη σκεψη και να σας εχει ολους ο Θεος καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ηλικία συζύγου: 29 ετών

Ηλικία κύησης: 12 εβδ.+2ημ.

Σύλληψη: φυσιολογική

Αυχενική Διαφάνεια: 1,70mm

Κεφαλουραίο μήκος (CRL) 55,1mm

Ελεύθερη β-ECG: 3,815 MoM

PAPP-A: 0,831 MoM

Ρινικό οστό:ορατό

Doppler Τριγλώχινας: μη φυσιολογικό (ανεπάρκεια)

Εκτίμηση πιθανοτήτων:

Τρισωμία 21 - 1:131

Τρισωμία 18 - 1:8266

Τρισωμία 13 - <1:20000

Ο γυναικολόγος πρότεινε λήψη τροφοβλάστη.

Κάναμε την λήψη τροφοβλάστη χθες.

Τα αποτελέσματα λογικά θα βγουν σε μία εβδομάδα όπως μας είπαν.

Υπάρχει κάποια με παρόμοια αποτελέσματα;

Μπορεί να εκτιμήσει κάπ-οια-ος τα αποτελέσματα;

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Vasilis_Athens αρχικά σας εύχομαι καλά αποτελέσματα και μια εύκολη απροβληματιστη εγκυμοσύνη στη σύντροφό σου.

 

Είναι αδύνατο να εκτιμήσει κάποιος τα αποτελέσματα. Κάποια πράγματα δεν φαίνονται πάντα στους υπερήχους, οι πιθανότητες υπολογίζονται βάσει αλγορίθμων και στατιστικών πιθανοτήτων. Ακόμα και ένα άλλο μωρό με τα ίδια αποτελέσματα, πιθανόν να παρουσιάσει πρόβλημα που δεν θα έχει το δικό σας.

 

Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να περιμένετε τα αποτελέσματα της λήψης τροφοβλάστη, που είναι διαγνωστικά και όχι εκτιμήσεις.

 

Και πάλι καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε vtgian για την άμεση απάντηση σου και τις ευχές σου.

Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Το γνωρίζω ότι το όλο θέμα είναι ουσιαστικά μία "μαθηματική εξίσωση",

και ότι ο μόνος τρόπος για σίγουρα αποτελέσματα είναι η λήψη τροφοβλάστη, αλλά μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα καθόμαστε πάνω σε αναμμένα κάρβουνα, αυτή η αναμονή είναι από τις πιο ψυχοφθόρες καταστάσεις που έχουμε περάσει.

Τα αποτελέσματα μας είπαν σε μία εβδομάδα, έχω διαβάσει ότι βγαίνουν σε 3 ημέρες για τις γνωστές τρισωμίες ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε vtgian για την άμεση απάντηση σου και τις ευχές σου.

Μακάρι να πάνε όλα καλά.

Το γνωρίζω ότι το όλο θέμα είναι ουσιαστικά μία "μαθηματική εξίσωση",

και ότι ο μόνος τρόπος για σίγουρα αποτελέσματα είναι η λήψη τροφοβλάστη, αλλά μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα καθόμαστε πάνω σε αναμμένα κάρβουνα, αυτή η αναμονή είναι από τις πιο ψυχοφθόρες καταστάσεις που έχουμε περάσει.

Τα αποτελέσματα μας είπαν σε μία εβδομάδα, έχω διαβάσει ότι βγαίνουν σε 3 ημέρες για τις γνωστές τρισωμίες ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Καταρχάς εύχομαι καλά αποτελέσματα κ στέλνω όλη μου τη θετική ενέργειά!!!!Μια φίλη μου που έκανε την εξέταση μου είχε πει κ αυτή για μια εβδομάδα αναμονή για τα αποτελέσματα!!!Καταλαβαίνω απόλυτα ότι υπάρχει αγωνία κ η μία εβδομάδα φαίνεται πολλή αλλά σκεφτείτε θετικά όλα θα πάνε καλά η συγκεκριμένη φίλη μου που ανέφερα έχει τώρα έναν υγιέστατο παίδαρο 5 χρονών!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα..σας νιώθω όσο δεν πάει...Έκανα κι εγώ τροφοβλάστη σε ηλικία 42 ετών λόγω στατιστικής...ξεκούραση μετά, ηρεμία, και όλα θα πάνε καλά..Τώρα η μικρή τρώει πίτσα στο σαλόνι, πάει προνήπιο και είναι ασυγκράτητη..:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Σας ευχαριστούμε όλ-ες-ους για τις θετικές σκέψεις και τις ευχές σας. Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα από το CVS (λήψη τροφοβλάστη) και είναι όλα μια χαρά:-P!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...