Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη, ξανα και ξανα...!!! Βοηθεια!!!


rififi

Recommended Posts

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειχα την ανάγκη να πω και εγω την γνώμη μου υπέφερα απο Ουρολοίμωξη & κυστίτιδα απο 2 χρονών εχω πάρει αντιβιώσεις κλπ δεν κανουν τίποτα ο κύκλος του μικροβιου ειναι ο ίδιος ειτε παρω αντιβίωση ειτε οχι ..

ανακάλυψα μονη μου τον τροπο να φεύγει μεσα σε μια ώρα .. το ΛΕΜΟΝΙ κορίτσια ενα ποτήρι νερο με ενα στημένο λεμονι και αν ειναι πολυ έντονος ο πονος επανάληψη μετα απο λιγο ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος σώθηκα πραγματικά επιτελους μετα απο 30 χρόνια που υπέφερα τοσες ουρολοιμωξεις ανακάλυψα τον τροπο να φεύγει..και ήθελα να το μοιραστώ με αλλες κοπέλες που υποφέρουν δοκιμάστε το (το λεμονι μονο καλο κανει καθαρίζει τον οργανισμό καθε πρωι μισο λεμόνι στημένο με νερό πριν φατε οτιδήποτε θα δειτε τεράστια διαφορά )

Link to comment
Share on other sites

ειχα την ανάγκη να πω και εγω την γνώμη μου υπέφερα απο Ουρολοίμωξη & κυστίτιδα απο 2 χρονών εχω πάρει αντιβιώσεις κλπ δεν κανουν τίποτα ο κύκλος του μικροβιου ειναι ο ίδιος ειτε παρω αντιβίωση ειτε οχι ..

ανακάλυψα μονη μου τον τροπο να φεύγει μεσα σε μια ώρα .. το ΛΕΜΟΝΙ κορίτσια ενα ποτήρι νερο με ενα στημένο λεμονι και αν ειναι πολυ έντονος ο πονος επανάληψη μετα απο λιγο ειναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ τρόπος σώθηκα πραγματικά επιτελους μετα απο 30 χρόνια που υπέφερα τοσες ουρολοιμωξεις ανακάλυψα τον τροπο να φεύγει..και ήθελα να το μοιραστώ με αλλες κοπέλες που υποφέρουν δοκιμάστε το (το λεμονι μονο καλο κανει καθαρίζει τον οργανισμό καθε πρωι μισο λεμόνι στημένο με νερό πριν φατε οτιδήποτε θα δειτε τεράστια διαφορά )

 

Καλημερα!Σε ευχαριστουμε για την ενημερωση...να σε ρωτησω...πινεις καθε πρωι νερο με λεμονι προληπτικα?

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη που επεμβαινω αλλα το λεμονι ειναι οξυ και τα μικροβια πολλαπλασιαζονται με το οξυ. Εγω ξερω οτι υπαρχει ενα χαπι που το παιρνεις για τρεις μηνες λεγετε ourovaxom και ειναι σαν εμβολιο και δεν ξαναπαθαινεις οθρολοιμοξη ποτε αλλα πρεπει να το ρωτησεις ή σε ουρολογο ή σε ανοσιολογο. Εγω το συζήτησα με ουρολογο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
καλησπερα θελω βοηθειαααααα...

 

εδω παθει 2 ουρολοιμωξεις σε ενα μηνα..επειδη ειμαστε στην προσπαθεια για μωρακι η γυναικολογος μου δινει ουδετερες αντιβιωσεις..διαβασα εδω για το βοτανο uva ursi αλλα δεν ξερω αν μπορω να πινω αφου προσπαθουμε?εχει καμια αρνητικη επιπτωση?ετσι διαβασα σε ενα site..

 

 

επειδη κ εγω εχω παθει πολλες ουρολοιμωξεις κ εχω ακουσει απο τους γιατρους διαφορα να ξερεις οτι συνηθως παθαινουμε οταν ο συντροφος εχει ο ιδιος κολοβακτηριδιο η εντεροκοκκο η πρωτεα.πες του να ελεγχθει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε καταλαβαινω απολυτα γιατι περνάω ακριβώς το ίδιο...εδώ και μήνες αισθάνομαι πολύ μικρές ενοχλήσεις οι οποίες δεν υποχωρούν ακόμη κι όταν έπαιρνα αντιβίωση...όλες οι γυναικολογικές εξετάσεις βγήκαν καθαρές, κανένα πρόβλημα. οι τελευταίες ουρολογικές πριν 1 μήνα έδειξαν e.coli σε μικρή ποσότητα όμως, η οποία θεωρείται φυσιολογική όπως μου είπε ο ουρολόγος και για αυτό δεν μου έδωσε τίποτα. επίσης μου είπε να μην ξεπερνάω το 1,5 λίτρο νερό την ημέρα. πράγματι μείωσα το νερό μου και είμαι καλύτερα, μετά από καιρό κατάλαβα ότι η κύστη μου δεν αντέχει περισσότερο, αντιθέτως, με το πολύ νερό ερεθίζεται και νιώθω ελαφρύ πόνο. πλέον πίνω νερό μόνο όταν διψάω και αποφεύγω οτιδήποτε μου ερεθίζει την κύστη. επίσης, για 6 μήνες ο γυναικολόγος συνέστησε χάπια cranberries και χάπι αντιβιοτικό πριν από κάθε επαφή έτσι ώστε να μην πάθω ξανά ουρολοίμωξη και να ηρεμήσει ο οργανισμός μου. είμαι ήδη στον 3ο μήνα θεραπείας, δεν έχω πάθει ουρολοίμωξη. περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα από τις εξετάσεις μου για αυτόν τον μήνα να δω τι γίνεται.....εχω βαρεθεί πλέον και βλέποντας πόσες κοπέλες εδώ έχουν το ίδιο πρόβλημα απορώ που δεν μπορούμε να το ξεπεράσουμε...ελπίζω να μη μας ταλαιπωρεί για πολύ ακόμη... υπομονή σε όλες!!!

 

εγω απο τοτε που ξεκινησα μια καινουργια σχεση κ ενω ποτε δεν ειχα παρουσιασει καποιο προβλημα αρχισα να παθαινω συνεχομενες ουρολοιμωξεις κ κανενας ουρολογος εκτος απο δυο που εμφανιστηκαν στη πορεια δεν ηξεραν τι ελεγαν.κανενας δεν ειπε να ελεγχθει ο συντροφος μου για μικροβια,μαλιστα ουτε αντιβιωση δεν του δινανε.πρεπει επισης να σας πω οτι με προφυλακτικο ποτε δεν παθαινα ουρολοιμωξη.μετα απο προτροπη της γυναικολογου μου εκανε εξετασεις κ βρεθηκαν στο σπερμα του μικροβια.μαλιστα μετα απο μεγαλη δικη μου ταλαιπωρια γιατι κ μετα απο θεραπειες που εκανε εγω ξαναπαθαινα,βρεθηκε οτι εχει χρονια προστατιτιδα η οποια μαλλον δεν θεραπευεται ποτε και τα μικροβια φευγουν κ επανερχονται.οι περισσοτεροι γιατροι δεν το λενε αλλα τις περισσοτερες φορες απο τους συντροφους ερχονται τα μικροβια.προκειμενου λοιπον να παιρνεις συνεχως αντιβιωσεις πες του να κανει εξεταση ουρων κ σπερματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Ακολουθώ κι εγώ ακόμη αγωγή για την ουρολοίμωξη. Επανήλθε τρείς φορές μέσα σε ένα τρίμηνο. Με κούρασε αρκετά, κάποιες μέρες αισθανόμουν έντονη ατονία. Δοκίμασα ένα λαδάκι και θέλω να σας γράψω γι'αυτό. Στην Ιταλία το γράφουν olio magnetizzato. Δεν ξέρω πώς λέγεται στην Ελλάδα. Δεν θεραπεύει αλλά ανακουφίζει πολύ. Λίγες σταγόνες σε ένα μπουκαλάκι νερό, ανακάτεμα και πλύσεις στην ευαίσθητη περιοχή. Έχει μέντα, ευκάλυπτο, άρκευθο και τειόδεντρο. Αυτό που χρησιμοποιώ είναι της FI.MA.STARS.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας,

 

Έχουμε γυρίσει όλους τους ουρολόγους της Θεσσαλονίκης και είμαστε απίστευτα απογοητευμένοι. Ο άντρας μου εδώ και 3 χρόνια ταλαιπωρείται με μικρόβια-χάπια-αντιβιώσεις-χαμομήλια κλπ κλπ...

Δεν υπάρχει χρονικό διάστημα που να είναι καθαρός. Συνεπώς δε μπορούμε να κάνουμε και παιδί...

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει λύση για τις ουρολοιμώξεις;

Θα παίρνουμε μια ζωή αντιβίωση και μετά από λίγο πάλι θα βγαίνει μικρόβιο;

Ένας σωστός ουρολόγος δε θα βρεθεί;

Έχει βρει κάποιος από εδώ μέσα τη γιατρειά του;

Oποιος μπορεί να βοηθήσει, ας σχολιάσει κάτι!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχουμε γυρίσει όλους τους ουρολόγους της Θεσσαλονίκης και είμαστε απίστευτα απογοητευμένοι. Ο άντρας μου εδώ και 3 χρόνια ταλαιπωρείται με μικρόβια-χάπια-αντιβιώσεις-χαμομήλια κλπ κλπ...

Δεν υπάρχει χρονικό διάστημα που να είναι καθαρός. Συνεπώς δε μπορούμε να κάνουμε και παιδί...

Είναι δυνατόν να μην υπάρχει λύση για τις ουρολοιμώξεις;

Θα παίρνουμε μια ζωή αντιβίωση και μετά από λίγο πάλι θα βγαίνει μικρόβιο;

Ένας σωστός ουρολόγος δε θα βρεθεί;

Έχει βρει κάποιος από εδώ μέσα τη γιατρειά του;

Oποιος μπορεί να βοηθήσει, ας σχολιάσει κάτι!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

κορίτσι καλησπέρα. εμείς σαν ζευγάρι έχουμε τον φώτη δημητριάδη στην καλαμαριά. δεν ξέρω αν τον έχετε επισκεφτεί αλλά είναι πολύ καταρτισμένος ειδικά στην ανδρολογία ουρολογία. αν έχετε εοππυ δέχεται και θα σου πρότεινα να κάνετε έναν κόπο ακόμα. εμείς δεν είχαμε θέμα με ουρολοίμωξη αλλά όταν οι υπόλοιποι έβγαζαν προστατίτιδα στον σύζυγο και τον πλάκωναν στις αντιβιώσεις ήταν ο μόνος που εξέτασε τόσο λεπτομερώς τον σύζυγό μου που βρήκε μια πέτρα τόσο μικρή τόσο ικανή όμως να του κάνει μεγάλη ζημιά σε όλο το σύστημα.

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τυχαία το θέμα που έχει ανοιχτεί και ως παθούσα θα ήθελα να βοηθήσω. Εν τάχει η δική μου ιστορία ξεκίνησε πριν 10 χρόνια με αμέτρητες υποτροπιάζουσες ουρολοιμώξεις

:-( και κατανάλωση πολλών αντιβιώσεων συμβατών πάντα με το αντιβιόγραμμα και ποικίλες συμβουλες από τους εφημερεύοντες στα νοσοκομεία ουρολόγους. Έχω κάνει ολες τις εξετασεις που υπάρχουν (εκτος κυστεοσκόπησης) και όλες ήταν άψογες. Αφήστε που εφάρμοζα τα πάντα περι υγιεινής (τα γνωστα που ξερουμε ολες) και ειχα δοκιμασει πολλααα γιατροσόφια. Επειδή ανέπτυξα ανθεκτικότητα κάποτε σε όλες τις κοινές αντιβιώσεις (εκτός από 2 πλέον) πήρα το θέμα πιο ζεστά και απευθύνθηκα σε δυο καταπληκτικούς ουρολόγους δημοσίου νοσοκομειου που είχαν χειρουργήσει τον πατέρα μου παλαιότερα.

Από κοινού διαπιστωσαμε πως η ουρολοιμωξη συνδεεται στην περιπτωση μου με τη σεξουαλικη επαφη. Σε τετοιες περιπτώσεις συστήνεται χημειοπροφύλαξη καθε φορα μετά την επαφή και ξενοιάζεις για παντα. Εχει να με πιασει 2μιση χρόνια..

Και ένα ακόμη: πίνετε προληπτικά μαγειρική σόδα :wink: (1 κουταλάκι του γλυκού σε 1 ποτήρι νερο κάθε βραδυ και μετα πιο σπάνια). Οι γιατροί μού εξήγησαν οτι κάνει τα ουρα αλκαλικά και τα μικρόβια εξοντώνονται. Δε συμβαίνει το ίδιο με χυμούς μούρων και σκευάσματα παρομοια, γι αυτό δεν ειναι κ τοσο αποτελεσματικα...

Δεν ξερω αν επιτρέπεται να αναφερω ονόματα γιατρων, αλλα η πολιτική των ουρολόγων στο Τζάνειο νοσοκομείο δε συγκρίνεται με κανένα (κι έχω δοκιμάσει άλλα 6 δημόσια και 1 καλό ιδιωτικό).

Σας κούρασα, αλλα ελπίζω να βοήθησα κάπως...

 

Ενδιαφέρον το post σου..Είμαι καινούρια στο forum και τα λόγια σου πραγματικά ενθαρρυντικά. Στην ίδια κατάσταση με τη δική σου βρίσκεται και ο άντρας μου και έχουμε γυρίσει όλους τους γιατρούς στη Θεσσαλονίκη. Πάει κάτι να γίνει αλλά γενικά απογοήτευση..Τώρα είμαστε σε έναν γιατρό που μας έδωσε χημειοπροφύλαξη όπως λες κ εσύ αλλά τα τσουξίματα συνεχίζονται..Μήπως θέλει χρόνο για να δράσει αυτό το χάπι? Μήπως γνωρίζεις κάποιον καλό γιατρό ε΄δω στη Θεσσαλονίκη δημόσιο καλύτερα γιατι τους είδαμε και τους ιδιώτες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσι καλησπέρα. εμείς σαν ζευγάρι έχουμε τον φώτη δημητριάδη στην καλαμαριά. δεν ξέρω αν τον έχετε επισκεφτεί αλλά είναι πολύ καταρτισμένος ειδικά στην ανδρολογία ουρολογία. αν έχετε εοππυ δέχεται και θα σου πρότεινα να κάνετε έναν κόπο ακόμα. εμείς δεν είχαμε θέμα με ουρολοίμωξη αλλά όταν οι υπόλοιποι έβγαζαν προστατίτιδα στον σύζυγο και τον πλάκωναν στις αντιβιώσεις ήταν ο μόνος που εξέτασε τόσο λεπτομερώς τον σύζυγό μου που βρήκε μια πέτρα τόσο μικρή τόσο ικανή όμως να του κάνει μεγάλη ζημιά σε όλο το σύστημα.

 

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!!Δεν έχουμε πάει στο συγκεκριμένο αλλά εδώ που φτάσαμε, δεν έχουμε να χάσουμε κάτι. Ο άντρας μου ξεκίνησε κι αυτός με προστατίτιδα και οι αντιβιώσεις με τη χούφτα. Το τελευταίο όμως διάστημα παθαίνει ουρολοιμώξεις. Δηλαδή κάνει καλλιέργεια σπέρματος και ούρων και το μικρόβιο βγαίνει στα ούρα..Ο ουρολόγος που πάμε τώρα είναι ο δεύτερος μέσα στα 3 χρόνια και μας είπε ότι το πρόβλημα μας είναι ουρολογικό. Δηλαδή δεν αδειάζει η κυστη του σωστά με αποτέλεσμα να παθαίνει λοιμώξεις είτε στον προστάτη είτε στα ούρα. Εσείς σε τι φάση βρίσκεστε? Ο άντρας σου είναι καλά τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!!Δεν έχουμε πάει στο συγκεκριμένο αλλά εδώ που φτάσαμε, δεν έχουμε να χάσουμε κάτι. Ο άντρας μου ξεκίνησε κι αυτός με προστατίτιδα και οι αντιβιώσεις με τη χούφτα. Το τελευταίο όμως διάστημα παθαίνει ουρολοιμώξεις. Δηλαδή κάνει καλλιέργεια σπέρματος και ούρων και το μικρόβιο βγαίνει στα ούρα..Ο ουρολόγος που πάμε τώρα είναι ο δεύτερος μέσα στα 3 χρόνια και μας είπε ότι το πρόβλημα μας είναι ουρολογικό. Δηλαδή δεν αδειάζει η κυστη του σωστά με αποτέλεσμα να παθαίνει λοιμώξεις είτε στον προστάτη είτε στα ούρα. Εσείς σε τι φάση βρίσκεστε? Ο άντρας σου είναι καλά τώρα?

εμένα ξεκίνησε με το να μην αδειάζει η κύστη όπως λες. ουρούσε λίγο ξανά μετά από λίγο τουαλέττα. γκρίνιαζε μέρες και για την πίεση που έβγαιναν τα ούρα! ένα πρωί σταμάτησε. ούτε σταγόνα. πάμε στο παπαγεωργίου κάνουν υπέρηχο πόρισμα προστατίτιδα έτσι απλά. του βάζουν καθετήρα του λένε σε δέκα μέρες θα τον βγάλεις. ένα κατεβατό αντιβιώσεις. πάει το βγάζει ηρεμεί για λίγο μετά άντε ξανά τα ίδια. πάμε ιπποκράτειο. πάλι υπέρηχο πάλι καθετήρα. πάλι αντιβιώσεις. του κάνουν ουρολογικές του βγάζουν και ένα μικρόβιο δε θυμαμαι ποιό θα το ψάξω να στο γράψω. άντε ξανά τα ίδια. καθετήρα καμιά βδομάδα. τον ξαναβγάζει όλα καλά. περνάνε μέρες ξανά βουλώνει και αποφασίσαμε να πάμε ιδιωτικά. πάμε στο γιατρό του λέει δεν είναι φυσιολογικό με τόσες αντιβιώσεις να έχεις ακόμα θέμα νέος άνθρωπος! τον βάζει κάτω υπερήχους από εκατό μεριές και αποφασίζει να του βάλει κάμερα να δει τι γίνεται. ε του βάζει και βρίσκει μέσα στην κύστη μια πετρούλα που πήγαινε και φράκαρε την έξοδο και του είχε γδάρει όλη την κύστη με αποτέλεσμα να παθει και την ουρολοίμωξη. του την έβγαλε επιτόπου με τσιμπίδα και εκτοτε κανένα πρόβλημα! εσας σας είπε κανείς γιατί δεν αδειάζει η κύστη; μπήκε κανείς με κάμερα να δει αν υπάρχει καμιά συστροφή (εμάς για αυτό πρωτομπήκε και βρήκε την πέτρα) κάτι καμιά εμφανής φλεγμονή κανα πρόβλημα στο σωλήνα; δλδ γιατί δεν αδειάζει; κάτι το πιέζει; έχει πρόβλημα στους μυς της κύστης; η προστατίτιδα είναι εξακριβωμένη; φαίνεται στον υπέρηχο; εσένα σου έδωσαν ποτέ αντιβίωση ταυτόχρονα; σας πρότειναν αποχή από τις επαφές; τι λένε για το μικρόβιο που επανεμφανίζεται;

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

εμένα ξεκίνησε με το να μην αδειάζει η κύστη όπως λες. ουρούσε λίγο ξανά μετά από λίγο τουαλέττα. γκρίνιαζε μέρες και για την πίεση που έβγαιναν τα ούρα! ένα πρωί σταμάτησε. ούτε σταγόνα. πάμε στο παπαγεωργίου κάνουν υπέρηχο πόρισμα προστατίτιδα έτσι απλά. του βάζουν καθετήρα του λένε σε δέκα μέρες θα τον βγάλεις. ένα κατεβατό αντιβιώσεις. πάει το βγάζει ηρεμεί για λίγο μετά άντε ξανά τα ίδια. πάμε ιπποκράτειο. πάλι υπέρηχο πάλι καθετήρα. πάλι αντιβιώσεις. του κάνουν ουρολογικές του βγάζουν και ένα μικρόβιο δε θυμαμαι ποιό θα το ψάξω να στο γράψω. άντε ξανά τα ίδια. καθετήρα καμιά βδομάδα. τον ξαναβγάζει όλα καλά. περνάνε μέρες ξανά βουλώνει και αποφασίσαμε να πάμε ιδιωτικά. πάμε στο γιατρό του λέει δεν είναι φυσιολογικό με τόσες αντιβιώσεις να έχεις ακόμα θέμα νέος άνθρωπος! τον βάζει κάτω υπερήχους από εκατό μεριές και αποφασίζει να του βάλει κάμερα να δει τι γίνεται. ε του βάζει και βρίσκει μέσα στην κύστη μια πετρούλα που πήγαινε και φράκαρε την έξοδο και του είχε γδάρει όλη την κύστη με αποτέλεσμα να παθει και την ουρολοίμωξη. του την έβγαλε επιτόπου με τσιμπίδα και εκτοτε κανένα πρόβλημα! εσας σας είπε κανείς γιατί δεν αδειάζει η κύστη; μπήκε κανείς με κάμερα να δει αν υπάρχει καμιά συστροφή (εμάς για αυτό πρωτομπήκε και βρήκε την πέτρα) κάτι καμιά εμφανής φλεγμονή κανα πρόβλημα στο σωλήνα; δλδ γιατί δεν αδειάζει; κάτι το πιέζει; έχει πρόβλημα στους μυς της κύστης; η προστατίτιδα είναι εξακριβωμένη; φαίνεται στον υπέρηχο; εσένα σου έδωσαν ποτέ αντιβίωση ταυτόχρονα; σας πρότειναν αποχή από τις επαφές; τι λένε για το μικρόβιο που επανεμφανίζεται;

 

Πω πω πραγματικά περάσατε και εσείς Γολγοθά. Πόσο χαίρομαι που αποδεσμευτήκατε από αυτή την κατάσταση. Να'ναι καλά ο γιατρός σας ο οποίος και βλέπω έχει μια λαμπρή πορεία με μια μικρή έρευνα που έκανα..

Εμείς που λες πριν από 3 χρόνια ξεκινήσαμε με έντονους πόνους στους όρχεις και πρήξιμο μόνο στον έναν. Πήγαμε σε έναν ουρολόγο που μας τον σύστησαν για καλό και μας έκανε υπέρηχο και είπε ότι είναι μια φλεγμονή που λέγεται επιδιδυμίτιδα. Μας έδωσε αντιβίωση κ μετά από 3 βδομάδες κάναμε καλλιέργεια και βρέθηκε στον προστάτη ένα μικρόβιο σπάνιο νοσοκομειακό που λέγεται ψευδομονάδα. Ο ουρολογος είπε ότι από επιδυδυμίτιδα το γύρισε σε προστατίτιδα. Επιπλέον το φούσκωμα στον όρχι τον δημιούργησε υδροκήλη και αναγκαστήκαμε κ κάναμε κ επέμβαση γιατί όλα αυτά δημιουργούν λέει κακοήθειες. Όλα αυτά πριν τρία χρόνια κ από τότε μέχρι και σήμερα έχει συνεχώς μικρόβια. Ο ουρολόγος μας έκανε κάτι μαλλάξεις στον προστάτη ενώ έδινε συνεχώς αντιβιώσεις. Δεν αντέξαμε αυτή την κατάσταση και αφού αλλάξαμε και κανά 2 άλλους ουρολόγους που μας έκαναν κ αυτοί τα ίδια, πήγαμε φέτος σε έναν άλλον ο οποίος μας έκανε ουρομετρία και φάνηκε άυτό που σου έγραψα πριν ότι δεν ουρεί κανονικά με αποτέλεσμα να μένουν μέσα υπολλείμματα. ΤΟν έκανε και υπέρηχο και είδε ότι έχει μια μικρή πέτρα κ αυτός με αποτέλεσμα να φράζει την κύστη αλλά δε μας είπε ότι πρέπει να τη βγάλουμε. Επιπλέον του έδωσε χάπια για να ουρεί καλά , και κάτι άλλα χάπια χημειοπροφύλαξης αλλά και ενίσχυσης του ανοσοποιητικού. Τώρα κάναμε καλλιέργειες και είμαστε καθαροί από μικρόβια αλλά ο άντρας μου συνεχίζει και τσούζει....Τον ρώτησα για αυτή την πέτρα αλλά είπε πως το παρόν δε θα κανουμε κάτι. Δεν είναι κ άνθρωπος του χρήματος γιατί τόσο καιρό 2 επισκέψεις μας πήρε μόνο από τις τόσες αλλά δε ξέρουμε τι να κάνουμε...θα περιμένουμε λίγο μπας κ θέλει χρόνο να στρώσει από αυτά τα συμπτώματα αλλά αν επιμείνουν θα πάμε στον δικό σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Δεν κρατιεμαι να σας πω τα ευχαριστα για οσες αντιμετωπιζετε υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη σαν εμενα!!

Σαν συντομο ιστορικο εδω και δυο χρονια παθαινω ουρολοιμωξη σχεδον μηνα παρα μηνα παρολο που παιρνω σωστες αντιβιωσεις και προσεχω και παιρνω κρανμπερις κλπ κλπ τπτ δε με βοηθησε απο ολα αυτα ποτε. Παντα επανερχοταν και αυτο και η καταθλιψη..

Κοριτσια με συγκινηση εχω να σας προτεινω τη λυσηπου με εσωσε: fosfocyn!!!

Ειναι ενα απλο σκονακι που το διαλυεις στο νερο και λειτουργει και προληπτικα αλλα ΚΑΙ θεραπευτικα!το καλο ειναι οτι δεν ειναι αντιβιωση!σου περναει δλδ η ουρολοιμωξη χωρις να παρεις αντιβιωση!ειναι απιστευτο!με εχει συνεπαρει η χαρα οπως βλεπετε γτ μεχρι τωρα αυτο με τις αντιβιωσεις ηταν φαυλος κυκλος..ουρολοιμωξη, αναγκαστικα αντιβιωση, επιστροφη του ecoli ενισχυμενου απο την αντιβιωση!

Την τελευταια φορα πουμε ειχε ηδη πιασει η ουρολοιμωξη πηρα τα δυο σκονακια που εχει το κουτι καιμου περασε!!!εκανα και επανελεγχο σε μικροβιολογιμκ για σιγουρια και ειχε φυγει!το καλο ειναι οτι δρα ΚΑΙ προστατευτικα γτ δημιουργει λεει μια βλεννα γυρω απο την ουροδοχο οποτε μας προστετευει απο την υποτροπη αυτης της υπουλης λοιμωξης!!

Αυτα απο εμενα!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα στο παρελθόν έχω πάθει ουρολοιμωξη δύο φορές επειδή κρατούσα τα ουρα μου για αρκετή ώρα την πρώτη φορά πήρα αντιβίωση και τη δεύτερη φορά το πάλεψα μόνη κατάφερα να πιω ένα λίτρο νερό με αποτέλεσμα να πηγαίνω συνέχεια τουαλέτα για ούρηση και έτσι το μικρόβιο έφυγε.

Ο γιατρός μου είπε ότι η έλλειψη νερού προκαλεί ουρολοιμωξη είμαστε πιο ευάλωτες.

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προσωπικα παθαινα ουρολοιμωξεις για 3 με 4 χρονια σερί. Με απιστευτους πονους και τσουξιματα. Ειχα καταληξει να μη μου κανουν σχεδον τιποτα οι αντιβιωσεις. Ολο αυτο σταματησε οταν αντι για αντιβιωση επινα 4 λιτρα νερο μαζεμενα! Μονο ετσι ηρεμησα και δεν ξαναεπαθα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Δεν κρατιεμαι να σας πω τα ευχαριστα για οσες αντιμετωπιζετε υποτροπιαζουσα ουρολοιμωξη σαν εμενα!!

Σαν συντομο ιστορικο εδω και δυο χρονια παθαινω ουρολοιμωξη σχεδον μηνα παρα μηνα παρολο που παιρνω σωστες αντιβιωσεις και προσεχω και παιρνω κρανμπερις κλπ κλπ τπτ δε με βοηθησε απο ολα αυτα ποτε. Παντα επανερχοταν και αυτο και η καταθλιψη..

Κοριτσια με συγκινηση εχω να σας προτεινω τη λυσηπου με εσωσε: fosfocyn!!!

Ειναι ενα απλο σκονακι που το διαλυεις στο νερο και λειτουργει και προληπτικα αλλα ΚΑΙ θεραπευτικα!το καλο ειναι οτι δεν ειναι αντιβιωση!σου περναει δλδ η ουρολοιμωξη χωρις να παρεις αντιβιωση!ειναι απιστευτο!με εχει συνεπαρει η χαρα οπως βλεπετε γτ μεχρι τωρα αυτο με τις αντιβιωσεις ηταν φαυλος κυκλος..ουρολοιμωξη, αναγκαστικα αντιβιωση, επιστροφη του ecoli ενισχυμενου απο την αντιβιωση!

Την τελευταια φορα πουμε ειχε ηδη πιασει η ουρολοιμωξη πηρα τα δυο σκονακια που εχει το κουτι καιμου περασε!!!εκανα και επανελεγχο σε μικροβιολογιμκ για σιγουρια και ειχε φυγει!το καλο ειναι οτι δρα ΚΑΙ προστατευτικα γτ δημιουργει λεει μια βλεννα γυρω απο την ουροδοχο οποτε μας προστετευει απο την υποτροπη αυτης της υπουλης λοιμωξης!!

Αυτα απο εμενα!!

 

Mariasmith καλημέρα,

Χαίρομαι που βρήκες επιτέλους τη λύση στο πρόβλημά σου.

Όντως με αυτές τις αντιβιώσεις, υποτίθεται σκοτώνεις το μικρόβιο αλλά παράλληλα εξασθενεί ο οργανισμός με αποτέλεσμα να ξανά βγαίνει το μικρόβιο, όπως είπες και πιο δυνατό..

Αυτά τα σκονάκια σου τα πρότεινε γιατρός? Πως τα ανακάλυψες?Πόσο καιρό είσαι τώρα καθαρή?

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι με αυτά τα σκονάκια έχει σωθεί πολύς κόσμος. Είναι αντιβιοτικό αλλά δρα τοπικά. Ουσιαστικά καλύπτει στην κύστη εσωτερικά ότι πληγή με μικρόβιο υπάρχει.

Η συσκευασία περιέχει 2 φακελάκια και πίνεις 1 κάθε βράδυ για δύο συνεχόμενα βράδια. Δεν ουρεις την νύχτα όσο είναι δυνατόν ώστε να μείνει εκέι όσο γίνεται περισσότερο. Αυτό δουλεύει τοπικά λοιπόν στην ουροδόχο καθώς αποβάλλεται απ'τα ούρα.

 

Το δίνουν πια οι περισσότεροι ουρολόγοι, αντί να δώσουν αντιβίωση όταν οι κυστίτιδες υποτροπιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Κι εγώ έπαθα δυο φορές συνεχόμενες ουρολοίμωξη και τώρα πάλι νομίζω ότι έχω τα ίδια συμπτώματα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Μου είπαν για τα κράνμπερις και τώρα διάβασα σε σας για τα φακελάκια με τη σκόνη. Ξέρει καμία αν υπάρχει περίπτωση να με κολλάει ο σύζυγός μου? Να πάει να εξεταστεί και αυτός? ΒΟΗΘΕΙΑ!!! Έχω απελπιστεί!

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπάρχει. Δεν το κολλάς, απ'όσο γνωρίζω, υπάρχουν 2-3 πράγματα όμως που θα μπορούσες να προσέξεις..

Εκτός απ'την καλή καθαριότητα και την προφύλαξη με κράνμπερις αν μπορείς, μετά από κάθε πράξη καλό είναι να ουρείς, κάποιες φορές η έντονη επαφή μπορεί να μεταφέρει μερικά μικρόβια στην ουρήθρα κι από εκεί στην κύστη και ξεκινά η ζημιά.

Οταν οι ουρολοιμώξεις είναι επαναλαμβανόμενες, ψάξε και τους λόγους, πχ στην πρώτη μου γέννα μου έραψε ο γιατρός ανάποδα την κύστη και δεν άδειαζε εντελώς, με αποτέλεσμα να έχω διαρκείς ουρολοιμώξεις.

Με την δεύτερη ο επόμενος γιατρός το διόρθωσε και τώρα όλα είναι μια χαρά.

 

Επίσης παίρνε σωστά την αντιβίωση, μην την σταματάς πριν ττελειώσει, μην κρατιέσαι, να πηγαίνεις στην τουαλέτα συχνά, πίνε νερά, πίνε σοδίτσα που και που (και σόδα φαγητού σε πορτοκαλάδα αλλά και ανθρακούχα), ώστε να σταθείς υγιής για μεγάλο διάστημα και θα δεις ότι θα συνέλθεις.

Περαστικά

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγω πάθαινα τα τελευταια χρονια μετα από επαφη.. Και κατεληγα να παιρνω αντιβιοτικά απ΄το στόμα για μερες. Ενας ουρολογος μου έδοσε ενα αντιβιωτικο τοπικο, το πινεις σα λεμοναδα μια φορα και πράγματι έκανε δουλειά! Δηλ σε τρεις ωρες ημουν ενταξει. Fosfocin το λενε, δυο φακελακια εχει μεσα το κουτι.

βεβαια η αληθινη σωτηρια ηταν οι καψουλες cranberry . Από τοτε που αρχισα να τις παιρνω (εδω και εναμισυ χρονο) δεν ξαναεπαθα ουρολοιμωξη. στην αρχη επαιρνα καθε μερα, τωρα αρκετα αραια..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
On 1/4/2013 at 1:02 ΜΜ, ψαράκι είπε:

Είχα προβλήματα του ουροποιητικού (ουρολοιμώξεις συνεχόμενες, κυστίτιδες κ.α. που ούτε τα θυμάμαι...)

Τελευταία έκανα μια καλλιέργεια κολπικού υγρού και τραχηλικού σε εξειδικευμένο κέντρο (γιατί παίζει ρόλο αν θα σου κάνουν σωστή καλλιέργεια) και βρήκαν χλαμύδια, τα οποία υπήρχαν αλλά καμία καλλιέργεια μέχρι τώρα δεν τα είχε ανιχνεύσει... Όλο e-coli έβρισκαν...

Πήρα την αντιβίωση και σε ένα μήνα θα ξανακάνω καλλιέργεια.

Κατέληξα ότι τον μεγαλύτερο ρόλο τον παίζει η σωστή καλλιέργεια. Όποια κοπέλα ενδιαφέρεται μπορώ να στείλω με π.μ. το κέντρο διάγνωσης (Αθήνα).

Γεια σου ήθελα να σε ρωτήσω για το κέντρο διάγνωσης. Στην Αθήνα υπάρχει μόνο;

Link to comment
Share on other sites

On 17/9/2012 at 5:55 ΜΜ, vera είπε:

Το e.coli ειναι ενα μικροβιο που υπαρχει στον οργανισμο μας. Δεν φευγει ποτε και το χρειαζομαστε γιατι παραγει εργο απλα για καποιο λογο σου δημιουργει εστιες μολυνσης σε συγκεκριμενα σημεια. Ψαξτο πιο σφαιρικα το πραγμα. Κι εγω αρρωσταινα συνεχεια για χρονια, επινα τις αντιβιωσεις με τον κουβα, μου δημιουργησε χρονια κυστιτιδα και καποια στιγμη ως εκ θαυματος σταματησαν. Με τις αντιβιωσεις που παιρνεις φροντισε το εντερο σου παιρνοντας πολλα προβιοτικα γιατι αλλιως θα εχεις αλλα προβληματα.

Πως το αντιμετοπισες?

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, nefelikyr είπε:

Πως το αντιμετοπισες?

Καλησπέρα σου απαντάω εγώ γιατί το είχα και εγώ αυτό το μικρόβιο. Επεί πολλά χρόνια είχα θέμα και μου εμφάνιζε στις εξετάσεις το συγκεκριμένο μικρόβιο , καμία φορά είχα ενοχλήσεις και κάθε μήνα .. έκανα εξετάσεις και βγαίναν καθαρές , αλλά εγώ είχα ενοχλήσεις. Είχα επισκεφτεί και ουρολογουσ , έπαιρνα και αντιβιωσεισ Κάθε φορά. Μετά από αρκετά χρόνια και όταν ήμουν έγκυος στο πρώτο παιδακι μου παθαίνω αλλά αυτή την φορά ποναγε το νεφρό παρά μα παρά πολύ. Πάω σε ιδιωτικό νοσοκομείο κάνω αιματολογικές κ ούρων και δεν βγάζει τίποτα. Όμως από αυτά που τους περιέγραψα καταλαβαίνουν ότι είναι το νεφρό όποτε και μου δίνουν μια αντιβίωση για 10 μέρες την έπαιρνα και ήταν συμβατή με την εγκυμοσύνη μου είπε ο γιατρός μου. Μετά από αυτό αρχίζω να προσέχω πολύ , φοράω βαμβακερά εσώρουχα , πλενόμουν με χαμομιλη από κάτω , έτρωγα και τρώω ακόμα καμία φορά γκρανμπερι αποξηραμένα , δεν αφήνω τα πόδια μου να κρυώνουν και δεν περπατάω ξυπόλυτη ούτε κάθομαι σε παγωμένο πεζουλι έξω .. γιατί και αυτό έχει σημασία. Η γυναίκες είμαστε πολύ ευαίσθητες. Αυτά που λες ... πίνουμε πολύ νερό φυσικά και πάμε συχνά τουαλέτα και δεν αναβάλουμε για πιο μετά την τουαλέτα αν θελουμε να πάμε. Αν πονάς βάλε και ζέστη κομπρέσα Χαλίλ στην κοιλιτσα , βοηθάει πολύ. Πιες πολλά υγρά μπορείς να πίνεις και πολύ ζεστό τσάι τώρα που κάνει και κρύο .. γιατί ποσο νερό πια. Ελπίζω να σε βοήθησα και να το ξεπεράσεις και εσυ. Επίσης αν έχεις θέμα και ενοχλήσεις και θες να ανακουφιστείς μπορείς να πάρεις τα urisanol είναι με κράνμπερι κι αιθέρια έλαια εμένα με βοηθούσαν. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
On 9/17/2012 at 5:38 PM, robenula said:

το εχω ζησει αυτο το σκηνικο για 2 χρονια.απελπισια.προφανωσ δε σε καλυψε η αντιβιωση.εχω ειχα πρωτεα.καποια στιγμη περασε.τωρα με πιανει μια φορα περιπου το χρονο και παιρνω μονη μου νοροσιν

Γεια σας και από μένα. Εδώ και 2 χρόνια υποφέρω από ουρολοιμώξεις. Κάθε φορά μετά από σεξουαλική επαφή και συνήθως ο πρωτέας. Έκανε εξετάσεις ο άνδρας μου και βγήκε το μικρόβιο στο σπέρμα του και βρέθηκαν και κάποιοι λίθοι. Έκανε θεραπεία 3 μήνες και καθάρισε αλλά μόλις είχαμε επαφή με προφύλαξη κι όλας πάλι με έπιασε ουρολοίμωξη. Έχω πάει σε αρκετούς ουρολόγους και γυναικολόγους και όταν εξαντλούν όλες τις μεθόδους που γνωρίζουν με διώχνουν με τρόπο. Κάποιος μάλιστα μου είπε ότι είναι και ψυχολογικό. Ο τελευταίος μάλιστα μου είπε να κάνω μωρό για να μου περάσει. Την επόμενη εβδομάδα θα μου κάνει κυστεογράφημα με άνοιγμα της ουρήθρας γιατί λέει ότι ίσως υπάρχει κάποια στένωση. Σας παρακαλώ αν γνωρίζει κάποια κάτι βοήθεια. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...