Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Sos!... πόνος από δόντια!


Recommended Posts

κορίτσια όταν υπάρχει ενόχληση απο τα δόντια που περιμέεεεεενουμε να βγουν,δίνετε τίποτα στα μωράκια σας? κυκλοφορεί ένα ζελέ ξέρω,αλλά πρέπει να ρωτήσω τον παιδίατρο... έχετε χρησιμοποιήσει τίποτα?

 

(τα παιχνίδια οδοντοφυιας στην αρχή την ανακουφίζουν,μετα εκνευρίζεται)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μανίνα

 

η παιδιατρός μας είπε οτι δεν υπαρχει λογος να της δωσουμε κατι.. η δικια μου ειχε μονο εντονο εκνευρισμό βέβαια.. οσο για τα μασιτικα και εμενα δεν τα ήθελε και της εδωσα ενα καθαρισμενο καρότο..

Ειναι αρκετα σκληρο και και δε μπορει να το κοψει εφοσον δεν εχει ακομα δοντακια.. (τωρα εμφανιστηκε το πρωτο μας.) παντοτε βεβαια με επιβλεψη γιατι ποτέ δεν ξερεις.. και περιτο να σου πω οτι θα αποκτησει η ζωη σας χρωμα αφου το καρότο "στίβει" στα ρουχα..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειχε πει ο παιδιατρος να μην της δωσω καμια τετοια κρεμα γιατι το μονο που θα καταφερω ειναι να της χαλαω την γευση κ χωρις να δω κανενα αποτελεσμα στον πονο

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν εμένα μου είχε δώσει μια συνταγή που μου την έφτιαξε ο φαρμακοποιός και της έβαζα λίγο ( βούταγα μια μπατονέτα και την πέρναγα πάνω απο τα ούλα ) ένα απο τα συστατικά ΑΝ θυμάμαι καλά ήταν ξυλοκαίνη

 

πραγματικά ανακουφίζοταν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΧΑΖΟ;;;

ΕΙΝΑΙ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΑΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ, ΤΗΝ ΜΠΟΥΝΙΑ ΤΗΣ!!!

ΛΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Μαμάκα... και εμάς το έκανε αυτό από 2 μηνών και το πρώτο δόντι το έβγαλε μετά το χρόνο!!! :shock::shock:

Στη δική σου περίπτωση μπορεί να διαφέρει βέβαια... θα φανεί!

:D

Link to comment
Share on other sites

mundisal μας εδωσε εμας απο το φαρμακειο οχι οτι βλεπω καμμια τρελη διαφορα...

 

Και μας mundisal μας σύστησε. Το έχουμε χρησιμοποιήσει 5-6 φορές μέχρι τώρα κάποιες νύχτες που ξύπνησε και έκλαιγε σπαρακτικά για μία ώρα και δεν ηρεμούσε με τίποτα. Φαίνεται να κάνει δουλειά αλλά το χρησιμοποιούμε σαν τελευταία λύση.

Άσχετο, Έλενα έχεις προσέξει ότι περιέχει γλυκάνισο και το μωρό μυρίζει μετά σαν να έχει κοπανήσει ούζα; :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τον τρίτο μήνα τα δόντια ξεκινούν να κατεβαίνουν από το οστό της γναθου & είναι η περίοδος που βγάζουν πολλά σάλια & έχουν τα χεράκια τους στο στόμα. Είναι επίσης πολύ επώδυνο για τα μωρά. Το πρώτο δόντι μπορεί να βγει ανά πάσα στιγμή μετά τον 3ο μηνά, συνήθως ως το χρόνο έχουν τους 2 επάνω & 2 κάτω κοπτήρες.

 

Εμας ήταν γενικά ήσυχος, είχε ανησυχία 1-2 μέρες πριν βγει κάθε δόντι, αλλά απολάμβανε πολύ τα μασητικά που είχα βάλει πριν στο ψυγείο (κάποια έχουν υγρό μέσα & είναι ιδανικά γι'αυτό). Μάλλον μουδιαζαν τα ούλα του από το κρύο, τι να σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις βγαζουμε δοντακια απο τον 2ο μηνα.

Μας εγραψε το gel gingival της Delabarre. Πολυ καλο! Ανακουφιζεται αμμεσως.

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ, ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ; ΕΙΧΕ ΓΚΡΙΝΙΑ; ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΑ ΟΥΛΑ;

Link to comment
Share on other sites

Φουσκωσαν τα ουλα της κ ασπρισανε. Οταν πηγαμε στον παιδιατρο το ειδε κ εκεινος. Χθες που ξαναπηγαμε μετα 1 μηνα διαπιστωσε κ ο ιδιος ακομη μια φορα οτι βγαινει κ το 2ο. Υποψιαζομαι ομως οτι επειδη ξεκινησαμε νωρις ισως αργησουν. Το ενα παντως οταν της βαζω το τζελ με γρατζουναει.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΧΑΖΟ;;;

ΕΙΝΑΙ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΒΑΖΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ, ΤΗΝ ΜΠΟΥΝΙΑ ΤΗΣ!!!

ΛΕΤΕ;;;;;;;;;;;;;;;;

 

Λοιπον και εμενα το ιδιο πολυ ανυσηχια και τα χερια συνεχεια στο στομα

εντομεταξυ ασπριζουν τα ουλα της αλλα οχι μπροστα λιγο πιο μεσα :oops:

λετε να γινει δρακουλακι? :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεις λιγο πιο μεσα? βεβαια πιο μεσα ασπριζουν δεν ειναι τελειως μπροστα!

 

εννοω οχι τα δυο μπροστινα που βγαινουν πρωτα τα διπλανα

 

αν δεις ένα θέμα που έχω ανοίξει "πρώτο δόντι αλλά ποιο δόντι..."

θα δεις εκεί μέσα πολλές περίεργες περιπτώσεις :wink:

κι εγώ έτσι στην αρχή είχα πανικοβληθεί κι έψαχνα να βρω και σε οδοντοϊατρικά σάιτ απαντήσεις γιατί ερχόταν το πλαϊνό δόντι πρώτο :lol:

πανικός σου λέω! εμάς ερχόταν κανονικά, γρατζουνούσε κι όλας!!!

κι εκεί που το είχαμε πάρει απόφαση, τελικά σταμάτησε αυτό και βγήκαν με μιας τα δυο κεντικά κάτω :lol:

 

 

μέχρι να βγει κανονικά το δόντι του παιδιού λοιπόν, τίποτα δεν είναι σίγουρο :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ειναι 5,5 μηνων η μπεμπα μου και βγαζει δοντακι, εδω και 2-3 εβδομαδες εχει πεταξει μια μυτουλα πανω στο ουλο και ποναει φρικτα, πεταγεται στον υπνο της αρκετα συχνα, και μεσα στη μερα συνεχεια γκρινιαζει. Πως μπορω να τη βοηθησω????

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

της δίνεις να μασουλάει κάτι για τα δόντια (είτε ειδικό μπισκότο οδοντοφυΐας είτε το ειδικό στρογγυλό που έχεις πρώτα παγώσει στην κατάψυξη)

της δίνεις αν υποφέρει πολύ depon το βράδυ για να κοιμάται

αν δεν θηλάζει και της δίνεις ξένο γάλα, προσπάθησε να είναι όσο πιο χλιαρό γίνεται, το ζεστό πονάει

 

υπάρχουν και κάτι ειδικές αλοιφές αλλά ρώτα το γιατρό σου σχετικά να σου πει τις ενδείξεις καθώς και τις αντενδείξεις

:D

Link to comment
Share on other sites

Να μαι πάλι και εγώ! Γιαυτό λοιπόν ξυπνάει και κλαίει το μωρό και όχι γιατί φεύγει από την σφήνα. Κατά τα άλλα καλά τα είπε η οριομάνα εγώ δίνω ντεπόν ειδικά το βράδυ όταν βλέπω πως υποφέρει και βάζω και αλοιφούλα πάνω στην πιπίλα μέχρι να πιπιλίσει καλά καλά έχει κοιμηθεί. Αν δεν έχει πιπίλα είναι πιό δύσκολο να ξεχαστεί. Φιλιά.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ, ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΤΗ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΛΙΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΟΥΡΛΙΑΧΤΑ!

ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΝΤΕΠΟΝ, ΑΛΛΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΟΣΟ ΤΑΚΤΙΚΑ ΝΤΕΠΟΝ? ΚΑΝΕΙ?

Η ΑΛΟΙΦΗ (ΜΙΑ ΡΟΖ)

ΔΕ ΤΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΙ ΜΑΣΑΖΑΚΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑ, ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΗΣ ΤΑ ΑΚΟΥΜΠΑΩ, ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΔΟΝΤΟΦΥΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΜΑΣΑΕΙ, ΓΕΜΙΖΕΙ ΣΑΛΙΑ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΤΗΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΠΕΤΑΕΙ ΚΑΙ ΒΑΖΕΙ ΟΛΗ ΤΗ ΧΟΥΦΤΑ ΤΗΣ ΜΕΣ' ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ.. :cry:

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...