Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποθηλασμός ένα μήνα πριν - 21 εβδομάδων έγκυος και πόνος στις θηλές - σχετίζονται;


Recommended Posts

Καταρχάς δεν ξέρω αν βάζω το ποστ σε σωστή κατηγορία αλλά αν κάνω λάθος θα το αφαιρέσω (πιστεύω γίνεται ε;)

 

Λοιπόν ο γιος μου (16 1/2 μηνών τώρα) σταμάτησε να θηλάζει πριν ένα με ενάμιση μήνα. Σταδιακά αποθήλασε και δεν είχα πρόβλημα παρόλο που είχα αρκετό άγχος για το πόσο εύκολη θα είναι αυτή η διαδικασία. Τότε είχα μπει στον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και το στήθος μου ένιωθα να μην γεμίζει με γάλα. Για πολλές μέρες που ο μικρός δε θήλαζε, είχα σταγόνες γάλα όταν πίεζα λίγο τις θηλές. Δεν έβγαλα γάλα με το θήλαστρο ή κάτι τέτοιο απλά το άφησα να σταματήσει μόνο του. Έκανα καλά τότε; Δεν ξέρω..

Τώρα είμαι στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης και όπως είναι φυσικό έχει αλλάξει λίγο το στήθος μου. Έχει σκουρίνει πολύ και είναι πιο γεμάτο. Φαντάζομαι έχει ξεκινήσει να παράγει πρωτόγαλα ή να προετοιμάζεται για αυτή την κατάσταση.. Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι οι θηλές μου πονάνε όταν τις πιέζω. Δεν εννοώ να τις πιέσω πολύ βέβαια.. Φανταστείτε να ξαπλώνω ας πούμε μπρούμυτα και να πονάνε. Μου φαίνεται παράξενο αυτό και δε θυμάμαι να συνέβαινε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.

 

Έχω άγχος μήπως έκανα κάτι λάθος με τον αποθηλασμό του μικρού μου και γι αυτό πονάνε οι θηλές μου τώρα. Έπρεπε ας πούμε να αδειάζω το στήθος από το γάλα που είχε και δεν έτρωγε ο μικρός αντί να αφήσω τότε τις μέρες να περνάνε; Βέβαια όπως προανέφερα τότε το στήθος δε "γέμιζε" με γάλα από μόνο του.. Είχαν άλλωστε περάσει 15 μήνες αποκλειστικού θηλασμού..

 

Ελπίζω να μην έχει σχέση το ένα με το άλλο. Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα ελεγα οτι ο πονος στις θηλες εχει να κανει με την εγκυμοσυνη...το στηθος ειπες το νιωθεις αδειο και μαλακο..........δεν ειναι φραγμενος πορος, θα το καταλαβαινες.

 

Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη λενε, ισως τωρα που εχεις θηλασει το πρωτο να ανταποκρινεται ο οργανισμος σου με μεγαλυτερη ευαισθησια στις θηλες......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα οτι ο πονος στις θηλες εχει να κανει με την εγκυμοσυνη...το στηθος ειπες το νιωθεις αδειο και μαλακο..........δεν ειναι φραγμενος πορος, θα το καταλαβαινες.

 

Καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη λενε, ισως τωρα που εχεις θηλασει το πρωτο να ανταποκρινεται ο οργανισμος σου με μεγαλυτερη ευαισθησια στις θηλες......

 

Ευχαριστώ Βέρα :)

Δεν είναι φραγμένος πόρος όπως στη μαστίτιδα, όχι. Είναι περίεργο αλλά μόνο οι θηλές πονάνε. Με αγχώνει γιατί σκέφτομαι μήπως κρατήσει αυτό μέχρι να γεννηθεί το μωρό και πονάνε και τότε. Υπερβολικό ακούγεται μάλλον αυτό.. Ελπίζω να μην είναι τίποτα τελικα.

 

Εσένα το παιδάκι σου θηλάζει ακόμα βλέπω στο τίκερ. Πολλά μπράβο λοιπόν!!! Εγώ τελικά φοβόμουν τί θα γίνει με τον ερχομό του δεύτερου και είπα να εκμεταλλευτώ το γεγονός ότι ο μικρός είχε χάσει αρκετά το ενδιαφέρον του στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...