Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ


Recommended Posts

Εμείς είδαμε τον Νιλς Χόλγκερσον την Κυριακή και ο μικρός ξετρελάθηκε. Είναι 4 ετών βέβαια και βλέπει και τη σειρά που έχουμε κατεβάσει από κάποιο σάιτ. Ήξερε δηλαδή τι θα δούμε. Για μικρότερα παιδάκια δεν ξέρω αν θα μπορέσουν να το παρακολουθήσουν. Είναι και μεγάλο σε διάρκεια, κοντά στις 2 ώρες. Αν θυμάμαι καλά οι παραστάσεις είναι ως τις 30 του μήνα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 716
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχουμε δει πολλά ωραία φέτος. Λοιπόν:

 

Φοβερό είναι στο Εθνικό "Ο μόγλης και οι περιπέτειές του στη ζούγκλα",

 

το "Annie" επίσης πολύ καλό

 

Επίσης πάρα πολύ καλό είναι το "Τζέλα, Λέλα, Κορνάς και ο Κλεομένης" με μουσική Δεληβοριά πολύ καλή, η "Τελεία" όπως επίσης και το "Τα μεγάλα ψέματα του μικρού Ερμή" στο Μέγαρο.... όλα αυτά για παιδάκια πάνω από τα 4.

 

Το γαργαληστή και το μαγικό κλειδί τα είδε με το σχολείο η μεγάλη οπότε δεν ξέρω να πω. Της άρεσαν λέει.

 

Επίσης ωραία πολύ είναι το "Αίσωπος + αδερφοί Γκριμ = Παιχνίδι", "η περιπέτεια του μικρού Οδυσσέα" και "τα τρία γουρουνάκια" (για πιο μικρά παιδιά αλλά πάρα πολύ καλό).

 

Σε αυτά που δε μας άρεσαν θα έβαζα τα:

"Η μάγισσα ταραντούλα εκπαιδεύεται" το

"Πέτα - Λούδα" που είχα πάει με τη μικρή μόνο και το

"Νιλσ Χολγκερσον"

 

Τώρα λέμε να πάμε στο Τρωικό και στο Λάχανα και Χάχανα... τι λέτε?

 

Επίσης θέλω απόψεις για το "Δόνα Τερηδόνα"

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Τι παίζει φέτος; Έχετε να προτείνετε κάτι καλό για παιδάκι 4-5 ετών και για παιδάκι 7-8;

 

απο τις μαγικες σβούρες: αυγερινος και πούλια και μικρος πρίγκιπας

επισης λιλιπουπολη, φρουτοποια, απαγορευεται η μουσική, ο γυρος του κόσμου

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο,... εμεις πήγαμε & είδαμε το τοκ τοκ, για μεγ'αλους μόνο, & κάναμε τρελλό γελιο,θελουμε να πάμε τώρα στο 'Αμάρτησα για το παιδί σου', ξερει κάποιος κάτι, το έχετε δει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο τις μαγικες σβούρες: αυγερινος και πούλια και μικρος πρίγκιπας

επισης λιλιπουπολη, φρουτοποια, απαγορευεται η μουσική, ο γυρος του κόσμου

 

Όλα αυτά είναι και για τις 2 ηλικίες που ανέφερα;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά είναι και για τις 2 ηλικίες που ανέφερα;

 

ναι, ειναι! αναλογα με την ωριμοτητα...

ο μικρος πριγκιπας... κυριως ειναι για ανω των 9-10. αλλα αμα διαβασετε το βιβλιο πρωτα... ειναι καλυτερα

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

και ήθελα να ρωτήσω για Μικρό πρίγκηπα και ερωτόκριτο...

μάλλον δεν κάνουν για εμάς....

 

είδε κανείς το τύμπανο,τρομπέτα και κόκκινα κουφέτα?

καλό?

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

 

Έχουμε δει κάποιες παραστάσεις φέτος με τον μικρό...θα προτείνω ανεπιφύλακτα την Οδύσσεια της Ρουγγέρης αλλά κατά την γνώμη μου για παιδάκια απο 5+ που γνωρίζουν πάνω κάτω την ιστορία...πήγαμε & στο Χάνσελ& Γκρέτελ ήταν μια συμπαθητική παράσταση...η ΚΑΛΥΤΕΡΗ όμως όλων μέχρι στιγμής είναι οι Ιστορίες του παππού Αριστοφάνη! Αυθεντικό, ατόφιο θέατρο χωρίς την υπερβολή των σκηνικών όπου οι ηθοποιοί όμως δίνουν τα ρέστα τους στην σκηνή! Εκπληκτικοί! Επισκεφτήκαμε & την παραμυθοχώρα & είδαμε την Δόνα Τεριδόνα, μας άρεσε & εκεί πολύ... γενικά υπάρχουν θεατρικές παραστάσεις που είναι πολύ καλές αρκεί να ψάξεις λίγο πριν επισκεφθείς κάποια...

 

Θα πω & ένα πολύ μεγάλο μπράβο στον Ηλία τον Καρελά που μας μάγεψε με την παράσταση του Καραγκιόζη στο Μέγαρο μουσικής!! Δυστυχώς ήταν μόνο για την περίοδο των γιορτών!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είδαμε στο θέατρο πόρτα του μυστήριο της πολιτείας του χαμελιν και ήταν υπέροχο! διαδραστικό, οι ηθοποιοί εξαιρετικοί και με πολύ χιούμορ αλλά και ωραία μηνύματα. ο γιος μου το παρακολουθησε ευχάριστα αλλά ένα παιδάκι γύρω στα 7-8 θα καταλάβαινε καλύτερα την πλοκή και το χιούμορ του. Πάντως αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είδαμε στο θέατρο πόρτα του μυστήριο της πολιτείας του χαμελιν και ήταν υπέροχο! διαδραστικό, οι ηθοποιοί εξαιρετικοί και με πολύ χιούμορ αλλά και ωραία μηνύματα. ο γιος μου το παρακολουθησε ευχάριστα αλλά ένα παιδάκι γύρω στα 7-8 θα καταλάβαινε καλύτερα την πλοκή και το χιούμορ του. Πάντως αξίζει!

 

Την είδαμε κι εμείς με την κόρη μου, 7 ετών και ενθουσιαστήκαμε και οι δυο. Θεωρώ ότι είναι για ηλικίες άνω των 6. Φοβερή παράσταση με μήνυμα εντελώς και ξεκάθαρα πολιτικό.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.εμεις ειδαμε με την βαφτιστηρα μου τον τζακ και την φασολια.πολυ καλο!Και την κυριακη θα παμε να δουμε την κοκκινοσκουφιτσα.

Oλα γινονται για καποιο λογο... :P

Link to comment
Share on other sites

Εμεις είδαμε τους Ακροβάτες της τύχης με την Ευριδίκη στο μουσικό γυάλινο θέατρο. Μας άρεσε πολύ! Είχε ωραία τραγούδια και σκηνικά και γελάσαμε πολύ τα παιδιά αλλά και οι μεγάλοι.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις είδαμε τους Ακροβάτες της τύχης με την Ευριδίκη στο μουσικό γυάλινο θέατρο. Μας άρεσε πολύ! Είχε ωραία τραγούδια και σκηνικά και γελάσαμε πολύ τα παιδιά αλλά και οι μεγάλοι.

 

Εμένα πάλι αυτό δε μου άρεσε ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είδαμε τη μάγισσα Φουφήχτρα ... και μας άρεσε πολύ (στην Παραμυθοχώρα). Λοιπόν ... ενώ δεν τρελλαίνομαι για τριβυζά ό,τι δικό του έχω δει στο θέατρο μου έχει αρέσει πάρα πολύ.

 

Είδαμε επίσης το "Φαίδον .. ο ξεχωριστός μου αδερφός" και μας άρεσε ΠΑΡΑ πολύ. Μιλάει για το πρόβλημα των αυτιστικών και πώς το αντιμετωπίζει μια οικογένεια. Πολύ καλό. Η κόρη μου μέχρι που έκλαψε. Το είδα και με τις δύο ... αλλά η μικρή δεν κατάλαβε και πολλά.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

pashalitsa εμείς έχουμε δει και το μικρο πριγκιπα και την τρομπετα, το πρωτο ήταν λίγο δύσκολο για τον δικό μου που είναι 5 δεν το πολυκατάλαβε. η τρομπέτα ήταν καλή. γενικά μας αρέσει πολύ το θέατρο και κάθε σκ πάμε και σε μια παράσταση. έχουμε δει και το χανσελ και γκρετελ στο μικρο παλας, τη ψαρόσουπα, το παραμύθι χωρίς όνομα, το Ηρακλη στο OLVIO (oxi τον Ρουβα) - πολυυ καλο! πολυ διαφορετική παρασταση αρκει το παιδι να είναι αρκετά familiar με τους άθλους του Ηρακλή.

Link to comment
Share on other sites

φλερτάρω πολύ με τον μικρό πρίγκηπα...μια είμαι θετική για να πάμε μια όχι...ίσως το αφήσω...θα δείξει...

Βερα για τον Φαιδωνα οταν λες μεγαλη και μικρη για τι ηλικιες μιλάς?

εμένα που είναι σχεδόν 5 θα το καταλάβει λες?

 

ευχαριστώ;)

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε & είδαμε το Αισωπος+Αδερφοί Γκρίν= Παιχνίδι... ωραίο ήταν γενικά εμένα μου αρέσουν οι απλές παραστάσεις χωρίς πολλά σκηνικά & φαμφάρες...εκεί πιστεύω ότι φαίνεται το ταλέντο του ηθοποιού...

 

Σκέφτομαι να πάμε & στον Τζακ & την Φασολιά αυτή την Κυριακή...

 

Εγω φλερτάρω με τον Ηλία Καρελλά & την παράσταση Ερωτόκριτος... είναι 5 ο δικός μου αλλά δεν ξέρω αν θα καταλάβει απόλυτα την παράσταση...να σας πω την αλήθεια επειδή είμαι φαν του Καρελλά λέω να πάμε μόνο 7 μόνο για να την απολαύσω & εγώ...:rolleyes:

 

Τι λέτε? Την έχει δει καμία μανούλα?

Link to comment
Share on other sites

ο γιός μου 4, ετών και εγώ είδαμε την παράσταση "η κούκλα με τις 2 μαμάδες" στο θέατρο Βικτώρια και μας άρεσε πάρα πολύ. Βασίζεται στο έργο του Μπρεχτ "Ο κύκλος με την κιμωλία" . Οι ηθοποιοί πολύ καλοί, είχε γέλιο και σε κάποια σημεία συμμετείχαν και τα παιδιά.

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

είδαμε την μάγισσα φουφήχτρα και τη συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

πολύ προσεγμένη παράσταση με καταπληκτική μουσική. φοβομουνα πως η μικρή μου (2.5 χρονών) δεν θα καθότανε. αλλά έκατσε και ήταν εντυπωσιασμένη σε όλη την παράσταση.

 

κάποια άλλη πρόταση για αυτή την ηλικία?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα! εμείς εχθές είδαμε την πιο ωραία παράσταση για φέτος (και εχουμε δει πολλές) Ο Καλόκαρδος και η μαγική ροδιά πραγματικα όλα τα σχόλια στο Αθηνόραμα είναι πραγματικά!

Link to comment
Share on other sites

είδαμε την μάγισσα φουφήχτρα και τη συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

πολύ προσεγμένη παράσταση με καταπληκτική μουσική. φοβομουνα πως η μικρή μου (2.5 χρονών) δεν θα καθότανε. αλλά έκατσε και ήταν εντυπωσιασμένη σε όλη την παράσταση.

 

κάποια άλλη πρόταση για αυτή την ηλικία?

 

Γενικά, για αυτές τις ηλικίες είναι ωραίες οι παραστάσεις του Φούρνου (Μήλα ζάχαρη κανέλα, Μάρκος ο γάτος) και της Ιρίνα Μπόικο (Πέτα Λούδα, Ο λύκος και τα 7 κατσικάκια, κ.ά).

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήγαμε το σάββατο στον Ιανό, στο "Μια τρελή τρελή αλφαβήτα", το οποίο συνεχίζεται και τις κυριακές του μαρτίου. Δεν είναι ακριβώς παράσταση, είναι "παρουσίαση" των τραγουδιών του ομώνυμου βιβλίου (το οποίο βρίσκω εξαιρετικό). Αν κάποια παιδάκια έχουν διαβάσει το βιβλίο, πιστεύω ότι είναι ελκυστικό ως θέαμα.

Τα περισσότερα τραγούδια είναι πολύ όμορφα (αλλά πιο όμορφα ακούγονται στο cd, κατά τη γνώμη μου). Πιστεύω ότι απευθύνεται (όπως και το βιβλίο) σε παιδά από 3 έως 7 ετών.Γενικά διαπίστωσα μία αδυναμία του Ιανού να διαχειριστεί τον κόσμο (γονείς και παιδιά) για προφανείς λόγους.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...