Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδρωμα στον τοιχο!!


jo89

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια....μπηκαμε σε καινουργιο σπιτι πρωτοι!!εχω ενα προβλημα ομως εχω ενιαιο χωρο σαλοκουζινα κοντα στο παραθυρο στο σαλονι στην γωνια ''ιδρωνει'' ο τοιχος..ειναι υδρατμοι ειναι σαν να σταζει προς τα κατω σαν να τρεχει...το κακο ειναι πως ειναι καφε χρωμα ετσι γινονται μετα απο ωρα...σημερα ανεβηκε ο αντρας μου στην σκαλα και τα εκανε με ενα βιτεξ και χλωρινη σε σπρευ βγηκαν αμεσως χωρις κανενα τριψιμο αλλα απο οτι ειδα μολις στεγνωσε παλι εμφανιστηκαν δηλαδη στην ουσια εφυγε το καφε το σκουρο που ειχαν σαν χρωμα...:( ο αντρας μου λεει ειναι υδρατμοι η αληθεια ειναι πως μολις ανοιγω τον φουρνο βγαινει το γνωστο ντουμανι και ο αποροφητηρας ειναι στο τερμα αλλα μαλλον δεν τραβαει καλα για να δημιουργουνται τετοια στο σπιτι!!:( σκεφτηκα να το βαψω αλλα λεω θα ξαναγινει και τι θα μαι μονιμα με την μπογια στο χερι??εχει συμβει σε καμμια αλλη??πως το αντιμετοπισε??συγγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα ηθελα να δωσω μια σαφη εικονα!!!περιμενω τις συμβουλες σας....:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα σε ορισμενα σημεία του τοίχου, με την -σημαντική- διαφορά οτι το σπίτι μου είναι παλιό.

Εκάνα καποιες βελτιώσεις για την μόνωση (αλλαγή στα κουφώματα και μόνωση στην ταράτσα) κι επειδή μονώθηκε το σπίτι "μερικώς" με προειδοποίησε ο μηχανικός οτι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί!

Δεν έχουν μόνωση οι τοίχοι ενώ έχει γίνει καλή μονωση σε ταβάνι και κουφώματα.Ετσι ανοιγοντας την θέρμανση τον χειμώνα ο ζεστός αέρας όπου βρει πολύ κρύα επιφάνεια (χωρίς μόνωση) δημιουργεί υγρασία,΄δηλαδή αυτούς τους υδρατμούς που λές.Λογικά ο τοίχος που θα γίνονται θα είναι κατα κάποιον τρόπο ο ποιο ...εκτεθιμένος στο κρύο. Πχ δεν θα είναι μεσοτοιχία με άλλο διαμέρισμα ή με κάποιον άλλο τρόπο προστατευμένος από το κρύο. Ή μπορεί να μην έχει γινει καλή μόνωση ή να υπάρχει κάποια αστοχία υλικού.....

Δεν ξέρω, σου λέω την εμπειρία μου μήπως κάτι ταιριάζει.

Πάντως αυτό που κάνεις με την χλωρίνη είναι το μοναδικό που "πιάνει" ώστε να μην μαυρίζει ο τοιχος (από μούχλα).

Α, και πολύ σημαντικο, ακομα και τέτοιες κρύες μέρες : πολύ καλό αερισμό του σπιτιού!!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζουμε το ίδιο πρόβλημα σε ορισμενα σημεία του τοίχου, με την -σημαντική- διαφορά οτι το σπίτι μου είναι παλιό.

Εκάνα καποιες βελτιώσεις για την μόνωση (αλλαγή στα κουφώματα και μόνωση στην ταράτσα) κι επειδή μονώθηκε το σπίτι "μερικώς" με προειδοποίησε ο μηχανικός οτι κάτι τέτοιο μπορεί να συμβεί!

Δεν έχουν μόνωση οι τοίχοι ενώ έχει γίνει καλή μονωση σε ταβάνι και κουφώματα.Ετσι ανοιγοντας την θέρμανση τον χειμώνα ο ζεστός αέρας όπου βρει πολύ κρύα επιφάνεια (χωρίς μόνωση) δημιουργεί υγρασία,΄δηλαδή αυτούς τους υδρατμούς που λές.Λογικά ο τοίχος που θα γίνονται θα είναι κατα κάποιον τρόπο ο ποιο ...εκτεθιμένος στο κρύο. Πχ δεν θα είναι μεσοτοιχία με άλλο διαμέρισμα ή με κάποιον άλλο τρόπο προστατευμένος από το κρύο. Ή μπορεί να μην έχει γινει καλή μόνωση ή να υπάρχει κάποια αστοχία υλικού.....

Δεν ξέρω, σου λέω την εμπειρία μου μήπως κάτι ταιριάζει.

Πάντως αυτό που κάνεις με την χλωρίνη είναι το μοναδικό που "πιάνει" ώστε να μην μαυρίζει ο τοιχος (από μούχλα).

Α, και πολύ σημαντικο, ακομα και τέτοιες κρύες μέρες : πολύ καλό αερισμό του σπιτιού!!

 

ακριβως αυτο που λες ειναι στην γωνια χωρις πολυκατοικια διπλα και ειναι οντως πολυ εκτεθειμενος ο τοιχος ο μονος στο σπιτι μαλλον και γ αυτο δημιουργουνται..!!Ειναι πολυ σπαστικο ειναι και μπεζ ο τοιχος μου και φενεται απαισια!!!Σε ευχαριστς πολυ για την απαντηση να σε ρωτησω??πως αεριζεις το σπιτι σου??ολοι μου το λενε αυτο με τον αερισμο εγω πχ ανοιγω ενα 20αλεπτο το πρωι...και μετα συνηθως δεν ξανανοιγω...εκτος και αν ανοιξω λιγο να βγω στο μπαλκονι αλλα οκ εκει ειναι φευγαλεα...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια....μπηκαμε σε καινουργιο σπιτι πρωτοι!!εχω ενα προβλημα ομως εχω ενιαιο χωρο σαλοκουζινα κοντα στο παραθυρο στο σαλονι στην γωνια ''ιδρωνει'' ο τοιχος..ειναι υδρατμοι ειναι σαν να σταζει προς τα κατω σαν να τρεχει...το κακο ειναι πως ειναι καφε χρωμα ετσι γινονται μετα απο ωρα...σημερα ανεβηκε ο αντρας μου στην σκαλα και τα εκανε με ενα βιτεξ και χλωρινη σε σπρευ βγηκαν αμεσως χωρις κανενα τριψιμο αλλα απο οτι ειδα μολις στεγνωσε παλι εμφανιστηκαν δηλαδη στην ουσια εφυγε το καφε το σκουρο που ειχαν σαν χρωμα...:( ο αντρας μου λεει ειναι υδρατμοι η αληθεια ειναι πως μολις ανοιγω τον φουρνο βγαινει το γνωστο ντουμανι και ο αποροφητηρας ειναι στο τερμα αλλα μαλλον δεν τραβαει καλα για να δημιουργουνται τετοια στο σπιτι!!:( σκεφτηκα να το βαψω αλλα λεω θα ξαναγινει και τι θα μαι μονιμα με την μπογια στο χερι??εχει συμβει σε καμμια αλλη??πως το αντιμετοπισε??συγγνωμη για το τεραστιο ποστ αλλα ηθελα να δωσω μια σαφη εικονα!!!περιμενω τις συμβουλες σας....:D

 

Ακριβώς τα ίδια (με μπολτν). Εδώ και 2 χρόνια που είμαστε στο σπίτι δεν υπήρχε αυτό το θέμα. Φέτος εμφανίστηκε. Νομίζω ωφείλεται στην μεγάλη διαφορά θερμοκρασίας (πολύ κρύο έξω, καλή θέρμανση μέσα)

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

και εμεις ειχαμε το ιδιο προβλημα σε ενα τοιχο στην κρεβατοκαμαρα μας που ειναι και βορεινος και ιδρωνε. βασικα γινοταν μουσκεμα. μας ειπαν οτι ειναι απο τη διαφορα θερμοκρασιας (πολυ κρυο εξω-ζεστη μεσα). ο συγκεκριμενοσ τοιχος ηταν και κολωνα. μονωσαμε με ενα συγκρκριμενο υλικο και βαλαμε 2 ποντους μονωση απο αυτο και ξαναβαψαμε τον τοιχο. απο τοτε 2 χρονια τωρα δεν εχει παρουσιαστει ξανα.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβως αυτο που λες ειναι στην γωνια χωρις πολυκατοικια διπλα και ειναι οντως πολυ εκτεθειμενος ο τοιχος ο μονος στο σπιτι μαλλον και γ αυτο δημιουργουνται..!!Ειναι πολυ σπαστικο ειναι και μπεζ ο τοιχος μου και φενεται απαισια!!!Σε ευχαριστς πολυ για την απαντηση να σε ρωτησω??πως αεριζεις το σπιτι σου??ολοι μου το λενε αυτο με τον αερισμο εγω πχ ανοιγω ενα 20αλεπτο το πρωι...και μετα συνηθως δεν ξανανοιγω...εκτος και αν ανοιξω λιγο να βγω στο μπαλκονι αλλα οκ εκει ειναι φευγαλεα...

 

 

Εγώ το πρωί αερίζω κανα εικοσάλεπτο. Ανοίγω όλα τα παράθυρα. Μέσα στην μέρα δεν αερίζω ξανά.

Θα λύσεις το πρόβλημα μόνο με εξωτερική μόνωση του συγκεκριμένου τοίχου.

natassa + tasos = 15 years together

 

" Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος που συναντάς, κάτι φοβάται, κάτι αγαπά και κάτι έχει χάσει"

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω παρομοιο προβλημα σε ενα σπιτι που νοικιαζα παλιοτερα. Στην κρεβατοκαμαρα στο ταβανι σχηματιζονταν σταγονες που εξελισονταν σε πρασινοι κυκλοι!! Ηταν υγρασια (και μουχλα) λογω της ταρατσας που ηταν απο πανω,παρολο που ειχε καλη μονωση..

Υποτιθεται θελει καλο αερισμο. Αφου ειναι διπλα στο παραθυρο μπορεις να το αφηνεις λιγο ανοιχτο, ή οταν μαγειρευεις να ανοιγεις και το παραθυρο λιγο.

Επισης υπαρχει και μια ειδικη μπογια για μουχλα/ υγρασια.

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εγω δεν ειδα διαφορα ουτε με ολα αυτα, ευτυχως ηταν νοικιασμενο σπιτι.

Καποιοι φιλοι μου που ειχαν μεγαλο προβλημα στο ταβανι και ηταν και δικο τους σπιτι αφου δοκιμασαν τα παντα και μονωσεις και ολα, τελικα εβαλαν γυψοσανιδα και το καλυψαν και ησυχασαν.. Τωρα τι γινοταν κατω απο τη γυψοσανιδα δεν θελω να ξερω.. παντως μια δεκαετια μετα το σημειο εκεινο δειχνει ενταξει αλλα δεν το προτεινω γιατι δεν ξερω τι συνεπειες εχει.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προσπαθώ να αερίζω για κανενα 20λεπτο την ημέρα.Με τέτοιες θερμοκρασίες έξω και τον μικρό 1,5 χρονών δεν είναι εύκολο.Επίσης όποτε φεύγουμε για βόλτα/ψωνια, αφήνω ανοικτά τα τζάμια μέχρι να ξαναγυρίσουμε. Πριν κάνω την μόνωση στην ταράτσα (που το πρόβλημα ήταν πολύ μεγάλο ,αλλά στο ταβάνι) είχα πάρει και έναν αφυγραντήρα, αλλά δεν νομίζω οτι βοηθάει στην περιπτωση αυτή.

Το καλύτερο -μου είχε πει ο μηχανικός- είναι εξωτερική μόνωση αλλά είναι αρκετά μεγάλη δαπάνη νομίζω.

Ενννοείται οτι με το που θα αυξηθεί λίγο η εξωτερική θερμοκρασία θα σταματήσει αυτό και με το που θα σταματησουμε και το πολύ καλοριφέρ δεν θα "δακρύζει" καθόλου.Είναι καθαρα διαφορά θερμοκρασίας μεδα-έξω. Αν η κατάσταση παλεύεται με συχνό αερισμό και με βετεξάκι όταν δημιουργείται υγρασία .... υπομονή να περάσουν οι 3 μηνες του ελληνικού χειμώνα (αυτό το λέω εγώ που έχω παλιό σπίτι, καταλαβαίνω οτι στο καινούριο είναι πολύ σπαστικό)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμεις ειχαμε το ιδιο προβλημα σε ενα τοιχο στην κρεβατοκαμαρα μας που ειναι και βορεινος και ιδρωνε. βασικα γινοταν μουσκεμα. μας ειπαν οτι ειναι απο τη διαφορα θερμοκρασιας (πολυ κρυο εξω-ζεστη μεσα). ο συγκεκριμενοσ τοιχος ηταν και κολωνα. μονωσαμε με ενα συγκρκριμενο υλικο και βαλαμε 2 ποντους μονωση απο αυτο και ξαναβαψαμε τον τοιχο. απο τοτε 2 χρονια τωρα δεν εχει παρουσιαστει ξανα.

Μπορείς να μας πεις το υλικό? Φαντάζομαι έγινε εξωτερική μόνωση.Ηταν μεγάλο το κόστος? Εγινε μόνο στον συγκεκριμένο τοίχο?

Θα μας βοηθούσες πολύ! :)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εμεις ειχαμε το ιδιο προβλημα σε ενα τοιχο στην κρεβατοκαμαρα μας που ειναι και βορεινος και ιδρωνε. βασικα γινοταν μουσκεμα. μας ειπαν οτι ειναι απο τη διαφορα θερμοκρασιας (πολυ κρυο εξω-ζεστη μεσα). ο συγκεκριμενοσ τοιχος ηταν και κολωνα. μονωσαμε με ενα συγκρκριμενο υλικο και βαλαμε 2 ποντους μονωση απο αυτο και ξαναβαψαμε τον τοιχο. απο τοτε 2 χρονια τωρα δεν εχει παρουσιαστει ξανα.

 

Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Η διαφορά θερμοκρασίας, σε μέρη όπου δεν υπάρχει καθόλου, ή δεν υπάρχει καλή μόνωση, ή ακριβώς δίπλα έχει μόνωση και εκεί δεν έχει. Π.χ. τα κουφώματα που δεν είναι τελευταίου τύπου, ή έχουν πολύ λεπτό προφίλ, παρουσιάζουν σημεία υγρασίας γύρω τους. Αν στα σημεία που παρουσιάζεται η υγρασία τοποθετήσεις κάποιο έπιπλο μπροστά, π.χ. μια ντουλάπα ή ένα σύνθετο, τότε το πιθανότερο είναι να εμφανιστεί και μούχλα. Μούχλα μπορεί να εμφανιστεί ακόμη και χωρίς έπιπλο μπροστά.

 

Η καλύτερη λύση είναι η τοποθέτηση μόνωσης και καλών κουφωμάτων, εφόσον αυτά είναι εφικτά. Κατά τα άλλα, ή επιπρόσθετα, βάψιμο με ειδικό χρώμα κατά της μούχλας.

 

Το να ανοίγεις το παράθυρο, εφόσον το πρόβλημα είναι σε σαλοκουζίνα, δηλαδή σε ανοιχτό έτσι κι αλλιώς χώρο, δεν βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς μια απ τα ίδια και χειρότερα!!!!!

Εμένα έκαναν και πολύ μούχλα οι τοίχοι και μέσα στις ντουλάπες!!!

Η λύση που βρήκα είναι να ψεκάζω με χλωρίνη αραιωμένη με νερό στη σσυνέχεια σκούπισμα και σε καθημερινή βάση ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μισή ώρα ΟΛΑ ανοιχτά!!!!!Ετσι στεγνώνου καλά οι τοίχοι και για φετος δεν έχω δει μούχλα;);)

Είναί βάσανο αλλά έχει αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραααααααααα:D καλα αν και επαθα ενα σοκ μολις ξυπνησα εχθες το καθαρισαμε φαινοταν πως δεν καθαρισε καλα αλλα κοριτσια σημερα μολις ξυπνησα σοκαριστικα....ολος ο τοιχος μας εγινε ετσιιιιιιιιιι:(:(:(και σε αλλα σημεια που δεν ηταν θα τρελαθω...καλα για μονωση δεν το συζητω ειμαστε στο ενοικιο λεφτα δεν υπαρχουν για να το φτιαξουμε εμεις και ο ιδιοκτητης ειναι τσιγγουναρος δεν παιζει να το φτιαξει....θα το ξανακανω τωρα με αραιωμενη χλωρινη αλλα βλεπω πως προχωρησε και αλλο....:mad:ειναι πολυ σπαστικο....θα δω αν φυγει και σημερα ετσι τωρα εχω ηδη κανενα μισαωρο ανοιχτα,σας ευχαριστω ολες....αντε να δουμε τι θα γινει....ελπιζω τουλαχιστον οταν φυγουν τα πολλα κρυα να μην εμφανιστουν ξανα....Αν εχετε καμμια ιδεα εκτος απο χλωρινη σε σπρευ τι αλλο να βαλω πειτε και παλι ευχαριστω πολυ ολες....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε καμμια ιδεα εκτος απο χλωρινη σε σπρευ τι αλλο να βαλω πειτε και παλι ευχαριστω πολυ ολες....

Για τον καθαρισμό της μούχλας μόνο η χλωρίνη έχει αποτέλεσμα.

Οσο ο καιρός είναι τόσο κρύος (και το σπιτάκι μας ζεστό) ,δυστυχως θα επιβαρύνεται η κατάσταση.

Αυτό με τα επιπλα είναι σωστό.Σε τόιχο που έχει τέτοια "τάση" καλό είναι να τον έχουμε ελεύθερο.

Επαθα κι εμαθα... :-(

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για τον καθαρισμό της μούχλας μόνο η χλωρίνη έχει αποτέλεσμα.

Οσο ο καιρός είναι τόσο κρύος (και το σπιτάκι μας ζεστό) ,δυστυχως θα επιβαρύνεται η κατάσταση.

Αυτό με τα επιπλα είναι σωστό.Σε τόιχο που έχει τέτοια "τάση" καλό είναι να τον έχουμε ελεύθερο.

Επαθα κι εμαθα... :-(

δηλαδη αυτο το ιδρωμα ειναι μουχλα???:shock::shock: ευτυχως δεν εχω επιπλα η κατι μπροστα....τωρα το καθαρισαμε πολυ καλα εχω και ανοιχτα....αντε να δουμε...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

έχε υπόψη σου όμως, πως αν ο τοίχος έχει υδρόχρωμα και όχι πλαστικό, ή αν έχει πλαστικό και βάλεις πολύ χλωρίνη, θα σου γίνει χειρότερα (θα "πετάξει" τη μπογιά...)

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις δεδομένων των συνθηκών, είναι να το βάψεις με το αντιμουχλικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι πλαστικο αλλα προσπαθω να μην βαζω πολυ ψεκαζω ενα βετεξακι και με εκεινο καθαριζω....τωρα μολις θα δω πως θα εχει πολυ κρυο εξω και ζεστη μεσα δηλαδη οταν αρχιζουν να εχουν υδρατμους τα παραθυρα θα ανοιγω...:(θα παγωνουμε λιγο αλλα δεν βλεπω αλλη λυση...ειμαι και εγκυος θα κουκουλονομαι και θα ανοιγω δεν ξερω τ αλλο ν κανω!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

έχε υπόψη σου όμως, πως αν ο τοίχος έχει υδρόχρωμα και όχι πλαστικό, ή αν έχει πλαστικό και βάλεις πολύ χλωρίνη, θα σου γίνει χειρότερα (θα "πετάξει" τη μπογιά...)

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις δεδομένων των συνθηκών, είναι να το βάψεις με το αντιμουχλικό.

 

δηλαδη βρε κοριτσια αυτο που σταζει ειναι μουχλα???γιατι για μουχλα δεν φενεται....:confused:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη βρε κοριτσια αυτο που σταζει ειναι μουχλα???γιατι για μουχλα δεν φενεται....:confused:

 

Μπορεί να μην είναι τώρα, αλλά θα γίνει σύντομα... Στη θέση σου θα το έβαφα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην είναι τώρα, αλλά θα γίνει σύντομα... Στη θέση σου θα το έβαφα.

 

αχ δεν το ηξερα σε ευχαριστω πολυ μπορεις να με ενημερωσεις λιγο για το αντιμουχλικο??εινια σαν μπογια και βαφω με αυτο και μετα απο πανω με το χρωμα του τοιχου πχ??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ο καλός αερισμός θα βοηθούσε αν το πρόβλημα ήταν σε χώρο μικρό, π.χ. WC ή πατάρι, που δεν αερίζεται επαρκώς.

 

Σε σαλοκουζίνα, επειδή το μέγεθος του χώρου είναι μεγάλο και ο αερισμός που γίνεται από εξώπορτα και άλλα ανοίγματα επαρκής, είναι περιττό να ανοίγεις τα παράθυρα, δεν προσφέρεις τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

αχ δεν το ηξερα σε ευχαριστω πολυ μπορεις να με ενημερωσεις λιγο για το αντιμουχλικο??εινια σαν μπογια και βαφω με αυτο και μετα απο πανω με το χρωμα του τοιχου πχ??

 

Είναι σαν μπογιά και άσπρο. Αν ο τοίχος σου είναι άσπρος, δεν απαιτείται έξτρα βάψιμο. Αν δεν είναι, τότε μάλλον θα πρέπει να το βάψεις από πάνω, αλλά ρώτα στο κατάστημα που το πουλάει, μήπως μπορείς να προσθέσεις σ'αυτό το χρώμα και να το βάψεις μία και καλή.

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν μπογιά και άσπρο. Αν ο τοίχος σου είναι άσπρος, δεν απαιτείται έξτρα βάψιμο. Αν δεν είναι, τότε μάλλον θα πρέπει να το βάψεις από πάνω, αλλά ρώτα στο κατάστημα που το πουλάει, μήπως μπορείς να προσθέσεις σ'αυτό το χρώμα και να το βάψεις μία και καλή.

σε ευχαριστω πολυ...!!!!θα δω μια δυο μερες τι θα γινει με τον αερισμο γιατι δεν ειναι και τεραστιος χωρος η σαλοκουζινα μας ειναι μικρη...και εμτα θα παω σε ενα μαγαζι και θα παρω ενα θα ρωτησω και εκει...να σαι καλα σε ευχαριστω για την συμβουλη:-)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτηκα μηπως εχουν προβλημα τα υδραυλικα των απο πανω. λογικα ειναι η διαφορα θερμοκρασιας που λενε ολα τα κοριτσια. αλλα το σκεφτηκα και ειπα να στο πω. παντως απο τη στιγμη που βγαζει μουχλα δεν ειναι υγιεινο ουτε για σενα που εισαι ουτε μετα και για το μωρο.

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτηκα μηπως εχουν προβλημα τα υδραυλικα των απο πανω. λογικα ειναι η διαφορα θερμοκρασιας που λενε ολα τα κοριτσια. αλλα το σκεφτηκα και ειπα να στο πω. παντως απο τη στιγμη που βγαζει μουχλα δεν ειναι υγιεινο ουτε για σενα που εισαι ουτε μετα και για το μωρο.

απο πανω μου εχει σκεπη και αποθηκες...οποτε δεν υπαρχουν υδραυλικα απο πανω....ναι αυτο ειναι η διαφορα θερμοκρασιας.....σιγουρα δεν ειναι υγιεινο γ αυτο θελω να το προλαβω πριν γινει μουχλα....το καθαριζω καθημερινα αν και αυριο ειναι παλι ετσι θα ανεβασω φωτο να δειτε πως ειναι ειναι πολυ παραξενο!!:rolleyes:

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν δεν είναι δικό σου το σπίτι θα σε συμβούλευα να φύγεις (ξέρω πως είναι δύσκολο), αλλά αν έχει τέτοιο πρόβλημα και ο ιδιοκτήτης δε συνεργάζεται για να διορθωθεί τα πράγματα θα γίνονται όλο και χειρότερα.....κάπου τραβάει υγρασία αυτό.....δεν είναι οι υδρατμοί..αν ήταν έτσι όλα τα σπίτια θα είχαν υδρατμούς.......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...