Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δικαιωματα εχει αλλοδαπος-ομογενεις τριτεκνος?Γιατι δεν παιρνω κανενα επιδομα?SOS!


Recommended Posts

Πιος γνωριζει σχετικα με θεμα αυτο,παρακαλω να βοηθησετε,γιατι δεν βγαζω ακρη,πως ειναι δυνατον,ο ανδρας μου ειναι ελληνας ομογενης απο Αλβανια,εγω υπηκοος Ουκρανιας,τα παιδια γεννηθηκαν εδω,ολοι εχουμε ταυτοτητα ομογενους και δεν παιρνουμε επιδοματα(εκτος ΟΕΚ και ΟΕΕ)???Στα κρατη μας,μας λενε-αφου δεν ζουμε εκει,και δεν εισφορουμε-δεν δικαιωμαστε!!!Και εδω,που ζουμε πανω απο 10 χρονια,και εισφορουμε-δεν δικαιωμαστε!!!Μπορει να ζει κανεις με 13000 το χρονο+νοικιο?Αντι να παιρνουμε απο ολα τα κρατη,τελικα σε λιγο τα απλωσουμε το χερι μας.......

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

για ποια επιδόματα λες ακριβώς????

καντο πιο σαφες λιγο για να βοηθησουμε !!!!

απ όλα τα κρατη δεν ειναι λογικό να το πω, να τα παρεις .....

δεν μπορείς πχ να παιρνεις επίδομα (λεμε τωρα) θερμανσης απο Αλβανία και Ουκρανια αφου δεν ζεις εκει συνεπως δεν καταναλώνεις εκει πετρελαιο για θέρμανση ....αλλα απο Ελλάδα να το παρεις αν το δικαιούσε !

καλύτερο θα ήταν λοιπόν να μιλήσεις λίγο συγκακρημενα για να βοηθησουμε!!!

(τωρα με πόσα μπορεί να ζήσει καποιος αστο μεγαλη κουβεντα )

Link to comment
Share on other sites

Πιος γνωριζει σχετικα με θεμα αυτο,παρακαλω να βοηθησετε,γιατι δεν βγαζω ακρη,πως ειναι δυνατον,ο ανδρας μου ειναι ελληνας ομογενης απο Αλβανια,εγω υπηκοος Ουκρανιας,τα παιδια γεννηθηκαν εδω,ολοι εχουμε ταυτοτητα ομογενους και δεν παιρνουμε επιδοματα(εκτος ΟΕΚ και ΟΕΕ)???Στα κρατη μας,μας λενε-αφου δεν ζουμε εκει,και δεν εισφορουμε-δεν δικαιωμαστε!!!Και εδω,που ζουμε πανω απο 10 χρονια,και εισφορουμε-δεν δικαιωμαστε!!!Μπορει να ζει κανεις με 13000 το χρονο+νοικιο?Αντι να παιρνουμε απο ολα τα κρατη,τελικα σε λιγο τα απλωσουμε το χερι μας.......

Απο ότι κατάλαβα αναφέρεσαι στα πολυτεκνικά επιδόμα τα του ΟΓΑ.

Εχεις κάνει αίτηση στον ανταποκριτή του δήμου που υπάγεσαι???????

Εάν όχι τότε από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.....

Εκείνος σε ενημερώνει για τα δικαιολογιτικά που χρειαζεται να του προσκομίσεις και αφου σου συμπληρώσει την αίτηση την υπογράφεις και πηγαίνει στα κεντρικά του ΟΓΑ και την επεξεργάζονται.Εαν πλήρεις τις προυποθέσεις τότε θα το πάρεις...Θα ελένξουν τα χαρτιά σου και θα σου απαντήσουν.Αν δεν το πάρεις θα σου πουν και τον λόγο για τον οποιό θα απορρίψουν την αίτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι κατάλαβα αναφέρεσαι στα πολυτεκνικά επιδόμα τα του ΟΓΑ.

Εχεις κάνει αίτηση στον ανταποκριτή του δήμου που υπάγεσαι???????

Εάν όχι τότε από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις.....

Έτσι. Μπες στο www.oga.gr και δες τις προϋποθέσεις.

Α. Χορήγηση πολυτεκνικού επιδόματος σε τρίτεκνες οικογένειες.

... χορηγείται από 01-01-2008 επίδομα στη μητέρα που έχει ή αποκτά τρία ζώντα τέκνα για κάθε άγαμο παιδί της κάτω των 23 ετών καθώς και στον πατέρα ο οποίος έχει τρία ζώντα τέκνα από διαφορετικούς γάμους, εφόσον όμως έχει την αποκλειστική ευθύνη διατροφής τους και η μητέρα δεν επιδοτείται για τα παιδιά αυτά.

Επισημαίνεται ότι σε καμία περίπτωση το επίδομα δεν μετατρέπεται σε ισόβια σύνταξη του δικαιούχου.

Ι. Δικαιούχοι - προϋποθέσεις

1. Με τις διατάξεις του ως άνω Νόμου χορηγείται επίδομα στη μητέρα που έχει ή αποκτά τρία ζώντα τέκνα για κάθε άγαμο παιδί της κάτω των 23 ετών.

.............

3. Το ανωτέρω επίδομα δικαιούνται οι ακόλουθες κατηγορίες προσώπων:

α) Οι Έλληνες πολίτες.

β) Οι ομογενείς αλλοδαπής υπηκοότητας.

η) Οι πολίτες άλλων κρατών που είναι γονείς τέκνων ελληνικής υπηκοότητας.

Σε κάθε περίπτωση οι δικαιούχοι του ανωτέρω επιδόματος πρέπει να διαμένουν μόνιμα και νόμιμα στην Ελλάδα.

ΙΙ. Δικαιολογητικά-διαδικασία χορήγησης

Για τη χορήγηση του επιδόματος οι δικαιούχοι θα πρέπει να απευθυνθούν στον Ανταποκριτή του Ο.Γ.Α. του Δημοτικού Διαμερίσματος ή της Κοινότητας του τόπου κατοικίας τους, όπου θα υποβάλλουν αίτηση-δήλωση στο ειδικό έντυπο ΟΕ1, προσκομίζοντας τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

α) Πιστοποιητικό για την οικογενειακή κατάσταση, από τα δημοτολόγια του Δήμου ή της Κοινότητας όπου είναι εγγεγραμμένη η οικογένεια, από το οποίο να προκύπτουν τα πλήρη στοιχεία ταυτότητας των γονέων και τέκνων, αν τα τέκνα αυτά βρίσκονται στη ζωή και αν είναι άγαμα.

β) ....................

Οι παρακάτω κατηγορίες προσώπων-δικαιούχων, εκτός των ανωτέρω δικαιολογητικών, πρέπει ακόμα να υποβάλλουν κατά περίπτωση:

- Ομογενείς αλλοδαποί: επικυρωμένο φωτοαντίγραφο του Ειδικού Δελτίου Ταυτότητας Ομογενούς ή της Άδειας Διαμονής Ενιαίου Τύπου ή του Δελτίου Ταυτότητας Αλλοδαπού ή της Άδειας Παραμονής Αλλοδαπού.

- Πολίτες άλλων Κρατών που είναι γονείς τέκνων Ελληνικής Υπηκοότητας: επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της Άδειας Διαμονής που θα πρέπει να είναι σε ισχύ.

Η καταβολή της παροχής γίνεται μαζί με την καταβολή των Οικογενειακών Επιδομάτων (πολυτεκνικό-τρίτο παιδί-ισόβια σύνταξη - εφ΄ άπαξ παροχή) και κατά τη διαδικασία που προβλέπεται για τα επιδόματα αυτά.

Σημείωση

Εάν ο αιτών δικαιούται παράλληλα με το επίδομα της τρίτεκνης οικογένειας και επίδομα τρίτου παιδιού ή και εφ΄ άπαξ παροχή, υποβάλλεται μόνο μία αίτηση στο ειδικό έντυπο ΟΕ1.

Υπενθυμίζουμε ότι σε κάθε περίπτωση αιτήματος για εφ΄ άπαξ παροχή συνυποβάλλεται ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού.

Β. Χορήγηση επιδόματος τρίτου παιδιού, πολυτεκνικού επιδόματος και ισόβιας σύνταξης σε νέες κατηγορίες προσώπων.

Σύμφωνα με τη διάταξη της παρ. 5 του άρθρου 6 του Ν.3631/2008 δικαιούχοι επιδόματος τρίτου παιδιού, πολυτεκνικού επιδόματος και ισόβιας σύνταξης είναι και οι ακόλουθες κατηγορίες προσώπων, στις οποίες έχει αναγνωριστεί η ιδιότητα του πολυτέκνου:

α) οι ομογενείς αλλοδαποί που διαμένουν μόνιμα στην Ελλάδα και διαθέτουν Δελτίο Ταυτότητος Ομογενούς,

β) ...............

γ) οι πολίτες άλλων Κρατών που διαμένουν νόμιμα και μόνιμα στην Ελλάδα και είναι γονείς τέκνων

 

Αίτηση θα κάνεις στον ανταποκριτή του ΟΓΑ του Δήμου της περιοχής σου (δηλ στο Δημαρχείο)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητη φιλη, εκανες αιτηση στον αρμοδιο φορεα στη ελλαδα και σου είπαν δεν δικαιουσε? ξερω ατομα που είναι απλως μεταναστες και οχι με ταυτοτητα ομογενους που εχουν παρει τα εν λογω επιδοματα. Μηπως δεν δικαιουσε λογω εισοδηματος? Μηπως ο συζηγος σου δεν ειναι μισθωτος. Αν μας πεις πιο συγκεκριμενα πραγματα για τη περιπτωση σου θα μπορεσουμε να σε βοηθησουμε.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν δικαιουσε λογω εισοδηματος? Μηπως ο συζηγος σου δεν ειναι μισθωτος.

Το επίδομα τρίτεκνης οικογένειας και το εφάπαξ βοήθημα τρίτου παιδιού χορηγούνται ανεξάρτητα από το εισόδημα και από τον ασφαλιστικό φορέα που υπαγόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το επίδομα τρίτεκνης οικογένειας και το εφάπαξ βοήθημα τρίτου παιδιού χορηγούνται ανεξάρτητα από το εισόδημα και από τον ασφαλιστικό φορέα που υπαγόμαστε.

 

Για να το λες ζεττα θα εχεις δικαιο. Αφου λοιπον βαση νομου το δικαιουτε, απο που προκυπτει το οτι δεν παιρνει επιδοματα. Μηπως πρειπει να μας εξηγουσει ισως σε ποια επιδοματα αναφερετε, τοτε θα μπορουσαμε να βγαλουμε ακρη.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές δεν ξέρουμε τι δικαιούμαστε. Εγώ για παράδειγμα που θα έπρεπε να ξέρω, δεν ήξερα ότι δικαιούμαι από το ταμείο μου επίδομα βρεφονηπιακού σταθμού και το έμαθα τελείως τυχαία από ένα πεταμένο χαρτάκι, μια αφορά που είχα πάει στο ταμείο μου για κάτι άσχετο. Έτσι έχασα επιδόματα για δύο χρόνια. Πρέπει να ρωτάει κανείς.

Και για το βοήθημα τρίτου παιδιού νομίζω υπάρχει προθεσμία 6 μήνες από τη γέννηση.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά και σε κάποιο κεπ να πας θα σε ενημερωσουν...

 

τι ενοεις αντι να τα πέρνουμε από όλα τα κράτη ?

:shock::shock::shock:

 

Για να το λες ζεττα θα εχεις δικαιο. Αφου λοιπον βαση νομου το δικαιουτε, απο που προκυπτει το οτι δεν παιρνει επιδοματα. Μηπως πρειπει να μας εξηγουσει ισως σε ποια επιδοματα αναφερετε, τοτε θα μπορουσαμε να βγαλουμε ακρη.

 

ναι αν κ δε με αφορα αφου δε μενω ελλαδα καλο θα ηταν να πεις σε ποια επιδοματα αναφερεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλές φορές δεν ξέρουμε τι δικαιούμαστε. Εγώ για παράδειγμα που θα έπρεπε να ξέρω, δεν ήξερα ότι δικαιούμαι από το ταμείο μου επίδομα βρεφονηπιακού σταθμού και το έμαθα τελείως τυχαία από ένα πεταμένο χαρτάκι, μια αφορά που είχα πάει στο ταμείο μου για κάτι άσχετο. Έτσι έχασα επιδόματα για δύο χρόνια. Πρέπει να ρωτάει κανείς.

Και για το βοήθημα τρίτου παιδιού νομίζω υπάρχει προθεσμία 6 μήνες από τη γέννηση.

 

Ζεττακι σιγουρα δε ξερουμε τα ποσα επιδοματα πραγματικα δικαιουμαστε. Αλλα στη περιπτωση της φιλης, απο οτι καταλαβα, μας λεει οτι δεν δικαιουτε το επιδομα (που μονο η ιδια ξερει σε ποιο επιδομα αναφερεται) απο την ελλάδα, και οτι δεν μπορει να το παρει ουτε απο ουκρανια ουτε απο αλβανια, αρα είναι ενημερωμενη για ποιο επιδομα πρεπει να παρει. Ετσι καταλαβαινω τουλαχιστον.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Απλα λεω... μηπως να περιμεναμε να μας εξηγησει πρωτα ποια επιδοματα εννοει και μετα να συνεχισουμε τις προτασεις?

Ας βρουμε πρωτα το προβλημα ..

και μετα προτεινουμε λυσεις.ε?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα δεν ξερουμε για ποιο επιδομα μιλαει η κοπελα μιας και δεν μας εχει πει σε ποιο αναφερεται ασχετως αν αρκετες απο εμας ρωτησαμε για να μπορεσουμε να τη βοηθησουμε. Αρα πιστευω οτι μπορουμε να περιμενουμε μεχρι να μας απαντησει και μετα να μπορουμε να της δωσουμε πληροφοριες το κανουμε.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακομα πος να μπω στην παρεα,θα προσπαθησω το βραδακι...

To θεμα δεν ειναι να μπεις στην παρεα.

Το θεμα ειναι να μπορεσουμε να βοηθησουμε σε οποιο προβλημα εχεις!!

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως,ευχαριστω σε ολους, ο πονος πολυ μεγαλος,να σας εξηγουσα καλητερα αν ημουνα στη συζητηση χθεσινη,καλα καταλαβατε οτι μιλω για επιδομα εφαπαξ(που δεν πηρα) και επιδομα τριτεκνον που δεν δικαιωμαι!!Δεν χωραει ο νους μας!!!Ολοι σ'ολο το κοσμο κατι παιρνουν,μια ρουμανα το παιρνει εδω,γιατι η χωρα της ανηκει στη Ευροπη!Και εμεις που ανηκουμε?Στην Ουκρανια και Αλβανια μας λενε-δεν ζουμε εκει και δεν εισφορουμε-αρα δεν δικαιωμαστε,στην Ελλαδα,που ζουμε και εισφορουμε-παλι δεν δικαιωμαστε,ΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ???Το ηδιο δεν πειναμε με ολους???

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

To θεμα δεν ειναι να μπεις στην παρεα.

Το θεμα ειναι να μπορεσουμε να βοηθησουμε σε οποιο προβλημα εχεις!!

συμφωνω

εδω ειμαστα ikapidia

epidomatopidia

και γεινικά το χουμε ....απο φεκ να σου κατεβασουμε μεχρι και που να πας τι να πεις και τι να ζητησεις σε ποια υπηρεσια πως τι ....

:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα βαζω με Ελληνες,τα βαζω με το κρατος(Αλβανιας,Ουκρανιας,Ελλαδας)Δεν μας ρωτησε κανεις πως ζουμε,που ζουμε,δεν προσφερθηκε κανεις να μαθει ποε τα βγαζουμε περα με 13000 το χρονο+νοικιο,δεν μας ειπε κανεις"μηπως χρεαζεστε κανενα επιδοματακι,για τα βγαλετε περα"ΟΧΙ!!Εμεις τρεξαμε...Και εμας ΔΙΩΧΝΟΥΝ σαν κουνουπια ολοι ΤΟΥΣ!!!

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Ολένα, πιο πάνω στο site του ΟΓΑ που παρέθεσε μία κοπελιά, λέει ότι το δικαιούνται οι ομογενείς :? Εσείς, αφού είστε κι οι δύο ομογενείς, γιατί δεν το δικαιούστε? Εσύ που ρώτησες και σου είπαν οτι δεν το δικαιούσαι? Ζήτησες να σου απαντήσουν γραπτώς? Στη θέση σου, θα υπέβαλα αίτηση και θα ζητούσα να μου απαντήσουν εγγράφως.

Επίσης, θα ρωτούσα κι ένα δικηγόρο ή θα απευθυνόμουν σε κάποιο σύλλογο τριτέκνων.

Ερώτηση σημαντική! Τα παιδιά σας, είναι κάτω των 23 ετών και τα τρία?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αιτηση στο ΟΓΑ και δεν δικαιωμαι,γιατι ειμαι "αλλογενης συζηγος ομογενη"Τοτε που το δικαιωμαι ειναι η ερωτηση μου???ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ?

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

,γιατι η χωρα της ανηκει στη Ευροπη

Aυτο δεν παιζει γιατι σιγουρα ξερω ατομο που δεν ειναι μελος της ΕΟΚ η χωρα του και μια χαρα το πηρε το εφαπαξ και γενικα ολα.

 

Εκανες αιτηση?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Άρα, εσύ είσαι από την Ουκρανία κι ο άντρας σου είναι βορειοηπειρώτης, αν κατάλαβα καλά. Αν είστε μαζί ακόμα (παντρεμμένοι) λογικά, θα πρέπει να το δικαιούται ο σύζυγος. Μήπως είσαι διαζευγμένη?

Συγνώμη αν γίνομαι αδιάκριτη, απλά ρωτάω μήπως μπορώ να βρω κάτι για να σε βοηθήσω. Κι αν το δικαιούσαι, μακάρι να το πάρεις το επίδομα!

Link to comment
Share on other sites

Εκανα αιτηση στο ΟΓΑ και δεν δικαιωμαι,γιατι ειμαι "αλλογενης συζηγος ομογενη"Τοτε που το δικαιωμαι ειναι η ερωτηση μου???ΠΟΥ ΑΝΗΚΟΥΜΕ?

 

Αυτο που σου παραθετω είναι απο το σαιτ του ογα και ποιοι δικαιουνται το επιδομα. Σε ποια κατηγορια ανοικεις?

3. Το ανωτέρω επίδομα δικαιούνται οι ακόλουθες κατηγορίες προσώπων:

α) Οι Έλληνες πολίτες.

β) Οι ομογενείς αλλοδαπής υπηκοότητας.

γ) Οι πολίτες Κρατών-Μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

δ) Οι πολίτες χωρών που ανήκουν στον Ευρωπαϊκό Οικονομικό Χώρο (Νορβηγία,

Λιχτενστάιν και Ισλανδία) καθώς και οι Ελβετοί πολίτες.

ε) Οι αναγνωρισμένοι πρόσφυγες (Ν.Δ. 3989/1959, Α.Ν.389/1968).

στ) Οι ανιθαγενείς που διέπονται από Διεθνείς Συμβάσεις (Ν.139/1975).

ζ) Αλλοδαποί, δικαιούχοι ανθρωπιστικού καθεστώτος παραμονής στην Ελλάδα (άρθρο 8 Π.Δ. 61/1999).

η) Οι πολίτες άλλων κρατών που είναι γονείς τέκνων ελληνικής υπηκοότητας.

Σε κάθε περίπτωση οι δικαιούχοι του ανωτέρω επιδόματος πρέπει να διαμένουν μόνιμα και νόμιμα στην Ελλάδα

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδια ειναι μικρα,7,5 3,5 και 2.Θα ηθελα κανενα δικηγορο,μα πιος ξερει κανεναν,να γνωρηζει με το θεμα αυτο?Που να ξερω εγω απο συλλογους,τορα σας βρηκα,και ευτηχως,γιατι δεν μπορω να παω "μακρια" με τρια παιδια...

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανηκω σε καμια κατηγορια,σα να ειμαι ενα τιποτα.Ηρθε το χαρτι και λεει οτι ειμαι "αλλογενεις συζηγος ομογενη"Και που το βρηκαν????

Ολενακι:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...