Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΛΥ ΠΡΩΙΝΟ ΞΥΠΝΗΜΑ


KUKU

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ 17 ΜΗΝΩΝ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ 5.30 - 6.30 ΤΟ ΠΡΩΙ. ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 9-930, ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΝΟΛΟ 8-9 ΩΡΕΣ. ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΤΑ ΤΙΣ 1, ΠΕΡΙΠΟΥ 1.30- 2 ΩΡΕΣ. Ο ΠΡΩΙΝΟΣ ΥΠΝΟΣ ΕΧΕΙ ΚΟΠΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 3 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΟΝΟ 1 ΩΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ. ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΡΗΣ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΠΙΟ ΑΡΓΑ. ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙ. ΤΟΝ ΕΧΩ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΚΑΙ 1 ΩΡΑ ΠΑΛΙ ΤΙΠΟΤΑ.ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ? 9 ΔΟΝΤΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ 16 ΔΟΝΤΙΑ ΜΕΧΡΙ 13 ΜΗΝΩΝ)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έκανε και η μεγάλη μου κόρη. Πάντα ξυπνούσε από τα άγρια χαράματα. Ο παιδίατρος δε νομίζω να σε βοηθήσει σε κάτι. Το παιδάκι σου μάλλον είναι του πρωινού ξυπνήματος. Δοκίμαζε να του δίνεις γάλα στον ύπνο του πριν πας εσύ για ύπνο. Η κόρη μου έμαθε από μικρή να παίζει μόνη της μέχρι να ξυπνήσουμε. Αυτό το πρωινό ξύπνημα είναι πολύ σπαστικό.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι ο παιδίατρος είναι άσχετος με τέτοια θέματα. Μην τον ρωτήσεις τίποτα γιατί τζάμπα θα μπερδευτείς περισσότερο.

Η δική μου πρόταση είναι να βάζεις το γιο σου για ύπνο λίγο νωρίτερα το βράδυ. Πιστεύω ότι θα ξαφνιαστείς από το αποτέλεσμα. Αν το εφαρμόσεις, ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι ο παιδίατρος είναι άσχετος με τέτοια θέματα. Μην τον ρωτήσεις τίποτα γιατί τζάμπα θα μπερδευτείς περισσότερο.

Η δική μου πρόταση είναι να βάζεις το γιο σου για ύπνο λίγο νωρίτερα το βράδυ. Πιστεύω ότι θα ξαφνιαστείς από το αποτέλεσμα. Αν το εφαρμόσεις, ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις.

 

Τι εννοείς;

Αν βάλουμε το παιδί νωρίτερα να κοιμηθεί, θα σηκωθεί και αργότερα????

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι σίγουρο ότι θα συμβεί αυτό, αλλά υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να συμβεί.

Πιστεύω ότι από τις 2.30-3 το μεσημέρι που ξυπνάει από τον ημερίσιο της ύπνο μέχρι τις 9-9.30 το βράδυ που πέφτει πάλι για ύπνο, οι ώρες που είναι ξύπνια είναι πάρα πολλές με αποτέλεσμα το παιδί να πέφτει για ύπνο εκνευρισμένο και να κάνει ανήσυχο και ανεπαρκή ύπνο. Δεν το λέω από το μυαλό μου, το έχω διαβάσει σε κάποια βιβλία σχετικά με τον ύπνο, αλλά δε θυμάμαι σε ποια. Και το έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ ως τεχνική στην κόρη μου και φυσικά πιάνει. Δε σου λέω ότι τη βάζω να κοιμηθεί μία ώρα νωρίτερα, αλλά 15 λεπτά με μισή ώρα νωρίτερα το βράδυ όταν το μεσημέρι δεν έχει κοιμηθεί αρκετά, είναι θαυματουργά για την ποιότητα και την ποσότητα του νυχτερινού της ύπνου.

Επιμένω να δοκιμάσεις να τη βάλεις για ύπνο έστω και 15 λεπτά νωρίτερα από το προγραμματισμένο. Πιθανολογώ ότι θα εκπλαγείς με το αποτέλεσμα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου κοιμαται 8-8:30 το βραδυ και ξυπναει 6:00 και τις καθημερινες και το σκ και πιο αργα να κοιμηθει παλι 6 θα ξυπνησει.το μεσημερι κοιμαται 2 ωρες το πολυ.και εγω δοκιμασα να τον βαλω πιο αργα για υπνο καποιες φορες για να κοιμηθουμε παραπανω το σκ αλλα παλι 6 ξυπνησε αντε 6:30.οποτε δεν ειχε νοημα να τον κραταω ξυπνιο μετα τις 8 το βραδυ.παντως και εγω κοιμαμαι τα σαββατοβραδα κατα τις 10 καποιες φορες και το πρωι στις 6 ειμαι ετοιμη για παιχνιδι...;)

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου κοιμάται κατά της 10.30 το βράδυ και ξυπνάει στις 7 με 8 το πρωί...το μεσημέρι κοιμάται 2ώρες.

Είχαμε όμως κι εμείς ένα διάστημα που ξυπνούσε απο τις 6 το πρωί...πω πω ήταν κόλαση...τότε είχαμε μεγάλες γκρίνιες

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

και εγω δοκιμασα να τον βαλω πιο αργα για υπνο καποιες φορες για να κοιμηθουμε παραπανω το σκ αλλα παλι 6 ξυπνησε αντε 6:30.οποτε δεν ειχε νοημα να τον κραταω ξυπνιο μετα τις 8 το βραδυ.

 

Το σύστημα "το κοιμίζω αργότερα για να ξυπνήσει αργότερα" δεν πιάνει σχεδόν ποτέ σε νήπια κάτω από 3 ετών.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kuku, δοκίμασε αυτό που λέει η Κατερίνα, να τον βάζεις για ύπνο λίγο πιο νωρίς για να ξυπνήσει λίγο πιο αργά. Η μητέρα μου πάντα μου έλεγε "ο ύπνος φέρνει ύπνο" κι εγώ την κορόιδευα, μέχρι που είδα ότι είχε δίκιο. Ποτέ δεν ξέρεις.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν έχεις βρει λύση στο πρόβλημα σου (το εύχομαι πάντως).

Είχαμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα όοολο το καλοκαίρι και σε καταλαβαίνω απόλυτα!

Μεγάλο μαρτύριο!

Λοιπόν εμείς τελικά είχαμε το εξής θέμα: Επινε το γάλα του στις 22.00 και κοιμόταν και μετά ξυπνούσε κατά τις 6 - 6.30.

Τελικά συνειδητοποιήσαμε ότι ξυπνούσε επειδή πείναγε! Οπότε αρχίσαμε να του δίνουμε γάλα και στις 12 το βράδυ όπως ήταν κοιμισμένος και σωθήκαμε! Τέρμα πια τα πρωινά ξυπνήματα!

Πλέον, είναι 21 μηνών και επειδή κοιμάται κατά τις 11, το βραδινό του γάλα το πίνει Και εκείνη την ώρα, και ξυπνάει κατά τις 8,30 - 9.00

super δλδ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ..βαχ...Και εμείς μια από τα ίδια.... Αυτή τη στιγμή κουτουλάω και είμαι στο γραφείο...σαν ζόμπι..! Ο μικρός (18 μηνών) συνήθως κοιμάται κατά τις 20:00 με 20:30...και ξυπνάει 6:30πμ. Ε, οκ έλεγα..και εγώ εκείνη την ώρα περίπου ξυπνάω για να ετοιμαστώ...δηλαδή..κατά τις 07:00 αλλά για μισή ώρα...δεν τίθεται θέμα... Τον μεσημεριανό ύπνο τον έχει κόψει..Κοιμάται μόνο 1-1:30 ωρίτσα το πρωί κατα τις 10:00 έως 11:30 και μετά σερί μέχρι το βράδυ...

Αυτά..μέχρι πριν λίγες ημέρες..που αποφάσισε μάλλον να γίνει το κοκοράκι της γειτονιάς... Ότι ώρα και να τον κοιμήσω..το βράδυ..θες λίγο νωρίτερα από ότι συνήθιζε...θες λίγο αργοτερα..θες πολύ νωρίτερα..θες πολύ αργότερα...εεεε...στις 04:00πμ...άντε 04:30πμ...είναι ξύπνιος με το μάτι γαρίδα και ετοιμοπόλεμος... Αντε λέω..μήπως πεινάει..του κάνω γαλατάκι..το πίνει μια χαρά..και μετά λυσομανάει πως και πως να κατεβει κάτω από το κρεβάτι για να τρέξει στο σαλόνι για παιχνίδιααααααααα (αααα..χασμουριτό..).

Δεν ξέρω τι να κάνω ρε γμτ! Περνάει φάση; Ή μήπως είναι κάποιος δικός μου λάθος χειρισμός; Δεν θέλω να τον ζορίσω..αν είναι κάποια περιοδική φάση..αλλά πόσο να αντέξω; Πώς να τρενάρω λιγουλάκι ...το πρωινό ξύπνημα; Ας ξυπνάει έστω...βρε παιδί μου στις 06:00 αλλά από τις 04:00...είναι μαρτύριο...

Καμιά ιδέα βρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Αχ..βαχ...Και εμείς μια από τα ίδια.... Αυτή τη στιγμή κουτουλάω και είμαι στο γραφείο...σαν ζόμπι..! Ο μικρός (18 μηνών) συνήθως κοιμάται κατά τις 20:00 με 20:30...και ξυπνάει 6:30πμ. Ε, οκ έλεγα..και εγώ εκείνη την ώρα περίπου ξυπνάω για να ετοιμαστώ...δηλαδή..κατά τις 07:00 αλλά για μισή ώρα...δεν τίθεται θέμα... Τον μεσημεριανό ύπνο τον έχει κόψει..Κοιμάται μόνο 1-1:30 ωρίτσα το πρωί κατα τις 10:00 έως 11:30 και μετά σερί μέχρι το βράδυ...

Αυτά..μέχρι πριν λίγες ημέρες..που αποφάσισε μάλλον να γίνει το κοκοράκι της γειτονιάς... Ότι ώρα και να τον κοιμήσω..το βράδυ..θες λίγο νωρίτερα από ότι συνήθιζε...θες λίγο αργοτερα..θες πολύ νωρίτερα..θες πολύ αργότερα...εεεε...στις 04:00πμ...άντε 04:30πμ...είναι ξύπνιος με το μάτι γαρίδα και ετοιμοπόλεμος... Αντε λέω..μήπως πεινάει..του κάνω γαλατάκι..το πίνει μια χαρά..και μετά λυσομανάει πως και πως να κατεβει κάτω από το κρεβάτι για να τρέξει στο σαλόνι για παιχνίδιααααααααα (αααα..χασμουριτό..).

Δεν ξέρω τι να κάνω ρε γμτ! Περνάει φάση; Ή μήπως είναι κάποιος δικός μου λάθος χειρισμός; Δεν θέλω να τον ζορίσω..αν είναι κάποια περιοδική φάση..αλλά πόσο να αντέξω; Πώς να τρενάρω λιγουλάκι ...το πρωινό ξύπνημα; Ας ξυπνάει έστω...βρε παιδί μου στις 06:00 αλλά από τις 04:00...είναι μαρτύριο...

Καμιά ιδέα βρε παιδιά;

 

 

καλημερα,

βασικα τα μωρα αλλαζουν συνηθειες πολυ συχνα απο οτι εχω καταλαβει. Η δικιά μου (16 μηνων) μεχρι 12 μηνων περιπου κοιμοταν κατα τις 11,30 και ξυπνουσε 8,30 η ωρα με υπνο μικρης διαρκειας κατα την διαρκεια της ημερας. απο τοτε που ξεκινησε να περπαταει αλλαξε το προγραμμα απο μονη της και κοιμαται κατα τις 10,00, ξυπναει κατα τις 7 για γαλα κια ξανακοιμαται μεχρι τις 11. Το μεση,μερι κοιμαται 1-1.30 ωρίτσα και μετα το βραδυ. Προσπάθησε να τον βαζεις να κοιμαται λιγο αργότερα ισως και οσο μπορεις να τον κουραζεις με δραστηριοτητες και τετοια. Εγω απο τοτε που αρχισε το περπατημα την παιρνω κατα τις 8,30 το βραδακι, πηγαίνουμε στο Cosmos (εμπορικο καταστημα) , την αφηνω περπαταει και η καημενη πεφτει ταβλα στο κρεββατι!!δεν ξερω, καθε παιδακι εχει το δικο του κουμπι!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ...άντε να ανοίξει λίγο ο καιρός και να δεις...θα τον βγάζω για περιπολία...να κάνουμε κανένα χιλιόμετρο...γιατί τώρα ο καημενούλης μου...μέσα στο σπίτι συνέχεια...διαδρομή σαλόνι- δωμάτιο- σαλόνι...τι να σου κάνει ο καημένος..Χθες πάντως τον έβαλα να κοιμηθεί στις 22:30, τον πήγα στη κούνια του, κατά τις 04:00 ξύπνησε και τον έφερα στο κρεβάτι μας οπότε και ξύπνησε στις 06:00! Μια χαρά...ας ξυπνάει 06:00...δεν έχω πρόβλημα..σιγά..μισή ώρα πάνω..μισή κάτω...αυτό το βάρβαρο το 03:00- 04:00πμ δεν μπορώ καθόλου...! Σημειοτέον ότι κοιμήθηκε και χθες το απόγευμα απο τις 16:00 έως 18:00!!! Και αγχώθηκα λιγάκι γιατί έλεγα..ωχ...εδώ όταν δεν κοιμάται τα απογεύματα κ ξυπνάει τα ξημερώματα...τώρα που κοιμήθηκε και 2 ωρες..τι με περιμένει...ευτυχώς όμως..μάλλον τελικά ο ύπνος φέρνει όντως ύπνο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ έχω προσέξει ότι ο ύπνος φέρνει ύπνο και ότι το πιο νωρίς για ύπνο έχει σαν αποτέλεσμα πιο αργά πρωινό ξύπνημα. Εμένα είναι 14,5 μηνών, κοιμάται 21-21.30, ξυπνάει κάπου ανάμεσα 6-7, πίνει γάλα και ξανακοιμάται μέχρι τις 9-10 το πρωί. Σούπερ, αφού καμιά φορά τα ΣΚ ξυπνάω πιο μπροστά. Όσες φορές κοιμήθηκε πιο αργά (22-22.30) λόγω του ότι ήμασταν κάπου έξω, ξύπνησε πιο νωρίς-κατά τις 8-όπως επίσης και αν το μεσημέρι δεν κοιμηθεί καλά, τότε το βράδυ, δεν κοιμάται πιο πολύ, αντίθετα, κοιμάται πιο λίγο...Οπότε το "τη φτάνω στα όρια της με κούραση", δεν παίζει σε μας...Καλύτερα να είναι πιο ξεκούραστη....

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Εχω εφαρμόσει και εγώ αυτό ου λέτε, τη βάζω για ύπνο 8.30-9 το αργότερο, και ξυπνάει 7-7.30, μπορεί κ 8.

Αυτό το έκανε κ πριν αρχίσει να κοιμάται το μεσημέρι....είχαμε θέμα.

Τώρα με το ζόρι βέβαια κ πολύ προσπάθεια από μεριάς μου, κοιμάται κ ένα 2ωρο το μεσημέρι.

Και παρατηρώ πως όντως είναι πιο ευδιάθετη κ ήρεμη γενικά.

 

Αυτά βέβαια μας έχουν ψιλοχαλάσει τώρα με τα δόντια.....

Απτη στιγμή που βγήκε το 1ο κ πάμε για το 2ο, έχουμε κάποια εγερτήρια για πιπίλα κ πρωινά ξυπνήματα τύπου 6 το πρωί.

Ελπίζω να περάσουν!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αααααχ, ομοιοπαθούσα! Μάλλον περιμένουμε και το πρώτο δόντι (εδώ και 3 μήνες το λέμε, αλλά πού είναι, οέο?) Σήμερα σηκώθηκε από τις 5 μέσα στην τρελή χαρά για παιχνίδι! Κοιμάται 9-9:30, μερικές φορές και πιο αργά και ξυπνάει χαράματα. Μέσα στην ημέρα κοιμάται 1-2 ώρες κατά τις 11-12 και μετά μπορεί καθόλου. Δηλαδή αν μεγαλώσει κι άλλο δεν θα κοιμάται καθόλου?

Θα δοκιμάσω κι εγώ να τον βάζω να κοιμάται πιο νωρίς, αφού δεν κοιμάται και το μεεσημέρι, μπορεί να είναι υπερένταση. Δεν με πειράζει να ξυπνάει για γάλα, αρκεί να ξανακοιμηθούμε λίγο βρε παιδί μου! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω προσέξει ότι ο ύπνος φέρνει ύπνο

 

Συμφωνώ απόλυτα. Η δική μου δεν κοιμόταν καθόλου την ημέρα και ξύπναγε και από τα άγρια χαράματα.Από 5 μηνών άρχισα να την βάζω για ύπνο στις 20.00.Αποτέλεσμα και ξεραινόταν αμέσως και άρχισε να ξυπνάει αργότερα.Έπίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν κατά την διάρκεια της ημέρας δεν κοιμηθεί καθόλου την νύκτα ξυπνάει.Αντίθετα όταν έχει κοιμηθεί καλά την ημέρα κοιμάται την νύκτα σερί.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εμένα τωρα είναι 16 μηνων .

Μεχρι το Μαη - Ιουνη κοιμοταν απο τις 8μιση εως 9 μεχρι τις 7 το πρωι περιπου. Μετα αρχισαν οι ζεστες , παμε αργα απογεμα στη θαλασσα και αργουμε να κοιμηθουμε Πεφτει για υπνο απο 9μιση εως δεκα και ...ξυπναει απο 5μιση εως 6μιση ! Του δινω γάλα (θηλάζω) και ξανακοιμαται αμεσως για μια - μιαμισι ωρα ακομα.

Εχω δοκιμασει να μην του δωσω γαλα στο πρωτο πρωινο ξυπνημα (για να τον μαθω υποτιθεται οτι κοιμομαστε ακομα και θα φαμε αργοτερα ) αλλα τσιρίζει, μετά προσπαθει να κοιμηθει - ξανατσιριζει ανα τεταρτο ...

Το κακο που εχει προστεθει σε αυτα ειναι οτι και στο δευτερο πρωινο ξυπνημα στις 7 - 7μιση τσιριζει παλι αμεσως μολις ανοιξει το ματι (δεν τον ξαναθηλαζω εκεινη την ωρα γιατι του δινω ενα ομοιοπαθητικο φαρμακο που πρεπει να ειναι νηστικος) , ειναι γκρινιαρης, δε θελει να πιει ουτε νερο ουτε βεβαια λογος για γαλα εμποριου και στην ουσια δεν σταματα τη γκρινια μεχρι να ξαναπαει για υπνο στις 9μιση για καμια ωριτσα ακομα.

Ειναι πραγματικα φρικη να ξυπναμε με τσιριες και στις 5μιση και μετα ξανα στις 7!!

Link to comment
Share on other sites

η δικια μου ειναι 17 μηνων κ ενω κοιμοταν μεχρι 8-9 το πρωι τωρα ξυπναει μεσα στη νυχτα κ θελει λιγο χαδι η αγκαλια να ξανακοιμηθει.πολλες φορες διψαει κιολας..εχω δωσει κ γαλα-σπανια για να μη συνηθισει- κ ηρεμει αλλα αυτη η φωνη μεσα στη νυχτα ..!το πρωι οσο κ να κοιμηθει κ αυτη κ εγω παλι νυσταζω!

Link to comment
Share on other sites

είμαστε 4 μηνών παρά.

έχω γίνει βαμπίρ απ' το πολύ πρωινό....."ξύπνημα".

Κοιμήθηκε χθες 9.30, ξύπνησε 1 τη νύχτα για φαγητό (θηλασμό) όταν πήγαινα κι εγώ για ύπνο, κοιμήθηκε, ξαναξύπνησε στις 3.30 για φαγητό κι από εκείνη την ώρα στριφογυρνούσε γκρινιάζοντας για τα δόντια, μετά σταμάτησε η γκρίνια για τα δόντια κι έγινε γενική γκρίνια μέχρι τις 6 που έγινε κλάμα και σηκωθήκαμε. Βάζοντάς την στο ρηλάξ, ως δια μαγείας κανένα κλάμα κανένα πρόβλημα (για 15 λεπτά). Μες τη χαρά παιχνίδι και "τι ωραία που ξυπνήσαμε" - εγώ, βέβαια, απ' τα συμφραζόμενα θα καταλάβατε είμαι με ύπνο περίπου 3 ωρών!!!!

Παρόμοιο πρότυπο και τις προηγούμενες μέρες με πολύ πρωινό ξύπνημα αλλά όχι και 3.30, συνήθως κατά τις 5 (εμότικον με πρησμένα μάτια υπάρχει?????).

 

δοκιμασμένο το ο ύπνος φέρνει ύπνο μέχρι πριν κάποιο καιρό όπου κοιμόταν από 9 ή 9.30 μέχρι 6-7 το πρωί (με 2-3 ξυπνήματα για θηλασμό). Ακόμη και χθες κοιμήθηκε 2 μισάωρα μέσα στη μέρα κι ένα 2,5ωρο το απόγευμα....

Φοβάμαι ότι έχει αρχίσει να γίνεται "συνήθεια" το πολύ πρωινό....ξέρει κανείς τι κάνουμε???????

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα παιδιά,

επαναφέρω το θέμα γιατί έχουμε μικρό προβληματάκι τις τελευταίες 10 μέρες. Γενικά κοιμάται πολύ καλά, κοιμάται το μεσημέρι χωρίς πρόβλημα (με χαρά θα έλεγα) 2:30-4:30-5:00 περίπου, και το βράδι 8:30-9 σερί μέχρι το πρωί. Μέχρι πριν 10 μέρες ξυπνούσε γύρω στις 7 που το θεωρώ φυσιολογικό (έχει χορτάσει ύπνο, και έχει ξημερώσει τουλάχιστον), αλλά τώρα έχει αρχίσει και ξυπνάει στις 6-6:10 το πολύ.

Για μένα δεν είναι τόσο θέμα, γιατί ξυπνάω από τις 6 έτσι κι αλλιώς, απλά δεν νομίζω ότι κοιμάται αρκετά (9 ώρες το βράδι και 2-3 το μεσημέρι). Βέβαια, ξυπνάει με πολλή όρεξη για παιχνίδι, και ίσως πεινάει ή διψάει, αλλά δεν παίζει να φάει ή να πιει νερό και να ξανακοιμηθεί. Ξέρετε κανέναν τρόπο για να κοιμηθεί λίγο παραπάνω (έστω ένα μισάωρο); Έχω σκεφτεί να τον βάλω νωρίτερα για ύπνο, αλλά το απόγευμα επειδή έχει κοιμηθεί αρκετά το μεσημέρι, μου φαίνεται λάθος να τον βάλω για ύπνο ξανά. Δεν δείχνει σημάδια νύστας εξ'άλλου. Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ίσως είναι φάση, ή ότι τόσο ύπνο χρειάζεται ο οργανισμός του. Τι λέτε, σας έχει συμβεί; Κάπου διάβασα ότι υπάρχει μια μέθοδος που λέγεται wake to sleep, την έχει εφαρμόσει κάποια;

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να φέρεις τον μεσημεριανό ύπνο πιο νωρίς και αντίστοιχα και την ώρα του βραδυνού.

 

Από τις 6 που ξυπνάει αντέχει με άνεση έως τις 14.30? Δεν κλατάρει από την κούραση?:confused::confused::confused: Βασικά δεν ξέρω και την ηλικία του, αλλά μου φαίνεται μεγάλο διάστημα χωρίς ύπνο. Είσαι εσύ σπίτι για τον μεσημεριανό ύπνο ή η γιαγιά/νταντά? Το ρωτάω γιατί οι γιαγιάδες έχουν μια τάση να κρατούν ξύπνια τα παιδιά και να χάνουν τα σημάδια νύστας.

 

Δοκίμασε να κοιμάται νωρίτερα, π.χ. 6 ώρες αφού ξυπνάει, έτσι ώστε να έχει ξυπνήσει μέχρι τις 15:00 - 15.30 και να κοιμάται μετά κατά τις 20.00. Το πιθανότερο είναι ότι έτσι θα κοιμάται και μέχρι πιο αργά το πρωι...παράδοξο το ξέρω, αλλά έτσι είναι!

 

Είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα κατά την μετάβαση από τους 2 ημερήσιους ύπνους στον 1. Ξυπνούσε αργά από τον μεσημεριανό ύπνο (16.30' - 17.00') και κοιμόταν για βράδυ μετά τις 21.00 και φυσικά το πρωί δεν κοιμόταν με τίποτα μετά τις 7. Ζήτησα επαγγελματική συμβουλή πώς μπορούσα να ρυθμίσω το θέμα και τελικά βρήκα την λύση κόβοντας τον πρωινό ύπνο και κοιμίζοντάς τον για μεσημέρι πριν το μεσημεριανό φαγητό (!!!!). Τώρα κοιμάται 13.00 - 15.00 το μεσημέρι, τρώει φαγητό μετά και κοιμάται για βράδυ στις 20.00. Το πρωί ον ξυπνάω εγώ κατά τις 7.30 για να τον παραδώσω στην γιαγιά ή την νταντά. Το Σ/Κ που δεν τον ξυπνάμε κοιμάται περισσότερο, με αποκορύφωμα την Κυριακή που μας πέρασε που ξύπνησε στις 10.00!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να φέρεις τον μεσημεριανό ύπνο πιο νωρίς και αντίστοιχα και την ώρα του βραδυνού.

 

Από τις 6 που ξυπνάει αντέχει με άνεση έως τις 14.30? Δεν κλατάρει από την κούραση?:confused::confused::confused: Βασικά δεν ξέρω και την ηλικία του, αλλά μου φαίνεται μεγάλο διάστημα χωρίς ύπνο. Είσαι εσύ σπίτι για τον μεσημεριανό ύπνο ή η γιαγιά/νταντά? Το ρωτάω γιατί οι γιαγιάδες έχουν μια τάση να κρατούν ξύπνια τα παιδιά και να χάνουν τα σημάδια νύστας.

 

Δοκίμασε να κοιμάται νωρίτερα, π.χ. 6 ώρες αφού ξυπνάει, έτσι ώστε να έχει ξυπνήσει μέχρι τις 15:00 - 15.30 και να κοιμάται μετά κατά τις 20.00. Το πιθανότερο είναι ότι έτσι θα κοιμάται και μέχρι πιο αργά το πρωι...παράδοξο το ξέρω, αλλά έτσι είναι!

 

Είχα κι εγώ παρόμοιο πρόβλημα κατά την μετάβαση από τους 2 ημερήσιους ύπνους στον 1. Ξυπνούσε αργά από τον μεσημεριανό ύπνο (16.30' - 17.00') και κοιμόταν για βράδυ μετά τις 21.00 και φυσικά το πρωί δεν κοιμόταν με τίποτα μετά τις 7. Ζήτησα επαγγελματική συμβουλή πώς μπορούσα να ρυθμίσω το θέμα και τελικά βρήκα την λύση κόβοντας τον πρωινό ύπνο και κοιμίζοντάς τον για μεσημέρι πριν το μεσημεριανό φαγητό (!!!!). Τώρα κοιμάται 13.00 - 15.00 το μεσημέρι, τρώει φαγητό μετά και κοιμάται για βράδυ στις 20.00. Το πρωί ον ξυπνάω εγώ κατά τις 7.30 για να τον παραδώσω στην γιαγιά ή την νταντά. Το Σ/Κ που δεν τον ξυπνάμε κοιμάται περισσότερο, με αποκορύφωμα την Κυριακή που μας πέρασε που ξύπνησε στις 10.00!!!!

 

Αχ, ζείς ένα όνειρο!! Ούτε ξέρω πόσο καιρό έχω να κοιμηθώ λίιιιγο παραπάνω το ΣΚ.

Λοιπόν είναι 28 μηνών. Πηγαίνει στον παιδικό μέχρι τις 12:30 1 παρά, που τον παραλαμβάνει ο πατέρας του. Το θέμα είναι ότι γυρίζοντας από τον παιδικό, είναι ενθουσιασμένος που βλέπει τον μπαμπά του και γυρίζει στο σπίτι στα παιχνίδια του. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να πάει για ύπνο αμέσως. Θα πώ στον σύντροφό μου να προσπαθήσει να τον βάλει κατά τη 1:30. Το άλλο θέμα είναι ότι επειδή γυρίζω από τη δουλειά γύρω στις 5:30, σίγουρα δεν με έχει χορτάσει στις 7:30, που θα πρέπει να ξεκινήσουμε τη ρουτίνα του ύπνου για να κοιμηθεί στις 8. Βέβαια, δεν ξέρω, θα το προσπαθήσω. Ευχαριστώ! :-)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...