Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κέντρα λογοθεραπειας στην Αθήνα


Recommended Posts

Καλησπέρα!Ο γιος μου είναι 5,5 χρονων και χρειάζεται λογοθεραπεία.Τον πήγα για αξιολογηση στο παραρτημα του Παίδων στη Μεσογείων και εγκρίθηκε,όμως το Ικα δίνει το ποσό μετά Από 5 μήνες αφού ξεκινήσουμε σε κάποιο κέντρο τις λογοθεραπείες.Μήπως γνωρίζετε καποιο κέντρο στην Αθήνα που δέχεται να πληρωθεί μόλις πάρουμε τα χρήμτα από το ταμείο?Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!Ο γιος μου είναι 5,5 χρονων και χρειάζεται λογοθεραπεία.Τον πήγα για αξιολογηση στο παραρτημα του Παίδων στη Μεσογείων και εγκρίθηκε,όμως το Ικα δίνει το ποσό μετά Από 5 μήνες αφού ξεκινήσουμε σε κάποιο κέντρο τις λογοθεραπείες.Μήπως γνωρίζετε καποιο κέντρο στην Αθήνα που δέχεται να πληρωθεί μόλις πάρουμε τα χρήμτα από το ταμείο?Ευχαριστώ πολύ!

 

kalispera! pios sou ipe oti plironi 5 mines meta? ego ime logotherapeftria me diko mou grafio ke peripou ena mina meta tin katathesi tis apodiksis i gonis pernoun ta lefta tous! bori ligo noritera i ligo argotera! ala peripou toso kani! eksartate apo to ika sto opio katathetis!

 

signomi pou grafo me latinikous xaraktires! provlima o ipologistis!

 

an thes ke boro na voithiso efxaristos na to kano!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

kalispera! pios sou ipe oti plironi 5 mines meta? ego ime logotherapeftria me diko mou grafio ke peripou ena mina meta tin katathesi tis apodiksis i gonis pernoun ta lefta tous! bori ligo noritera i ligo argotera! ala peripou toso kani! eksartate apo to ika sto opio katathetis!

 

signomi pou grafo me latinikous xaraktires! provlima o ipologistis!

 

an thes ke boro na voithiso efxaristos na to kano!!!!!!!

 

 

Καλησπερα και ευχαριστω για την ανταποκριση.Οντως εξαρτάται από το ικα στο οποίο καταθέτεις κι επειδή εγώ βρίσκομαι στο Γαλάτσι μου είπαν οτι σε αυτό το ικα τα καθυστερούν πολύ.Δυστυχώς αυτή την περίοδο είμαι πολύ πιεσμένη οικονομικά και επειδή σε 1,5 μήνα θα γεννήσω και το δεύτερο παιδί είναι πολύ δύσκολο να πληρώσω τώρα και να περιμένω τόσο πολύ καιρό να τα πάρω από το ικα.Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω η μπορείς να μου προτείνεις κάτι θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα,γιατί δεν θέλω να καθυστερήσω αλλο το παιδί,θελω να ξεκινήσει τις λογοθεραπεις όσο πιο γρηγορα γίνεται για να μην έχει πρόβλημα το Σεπτέμβρη που θα πάει στην πρώτη δημοτικού!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω για την ανταποκριση.Οντως εξαρτάται από το ικα στο οποίο καταθέτεις κι επειδή εγώ βρίσκομαι στο Γαλάτσι μου είπαν οτι σε αυτό το ικα τα καθυστερούν πολύ.Δυστυχώς αυτή την περίοδο είμαι πολύ πιεσμένη οικονομικά και επειδή σε 1,5 μήνα θα γεννήσω και το δεύτερο παιδί είναι πολύ δύσκολο να πληρώσω τώρα και να περιμένω τόσο πολύ καιρό να τα πάρω από το ικα.Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω η μπορείς να μου προτείνεις κάτι θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα,γιατί δεν θέλω να καθυστερήσω αλλο το παιδί,θελω να ξεκινήσει τις λογοθεραπεις όσο πιο γρηγορα γίνεται για να μην έχει πρόβλημα το Σεπτέμβρη που θα πάει στην πρώτη δημοτικού!

 

Αν ημουνα Αθήνα θα σου έλεγα να ερθεις σε μένα! Αλλα δυστυχως το γραφείο μου ειναι εκτος Αθηνών! Ξερω αρκετές λογοθεραπευτριες και κέντρα στην Αθήνα αλλα η αληθεια ειναι πως δυσκολα καποιος δέχεται να σου δωσει απόδειξη και να περιμενει τα λεφτά! Εμενα προσωπικα μου χρωστάνε πανω απο 3000 ευρω ανθρωποι που τους εμπιστευτικα και εκείνοι πήραν τα λεφτά απο το ταμείο και εξαφανίστηκαν! Μονο αν βρεις κάποιον γνωστό σου που να μπορει να σε εμπιστεύεται!!! Εγω θα κανω μια προσπαθεια μηπως μπορεσω να βρω κατι αλλα το βλεπω δυσκολο! Θα προσπαθήσω παντως οσο μπορω!!! Αν εχω κατι νεο θα σε ενημερώσω! Με το καλο να δεχτείς και το νεο μέλος που ερχεται!!!! Οτι θες μου λες!!! Κριμα που δεν ειμαι Αθήνα να σε βοηθήσω!!!!!

Θα κανω παντως οτι μπορω!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ημουνα Αθήνα θα σου έλεγα να ερθεις σε μένα! Αλλα δυστυχως το γραφείο μου ειναι εκτος Αθηνών! Ξερω αρκετές λογοθεραπευτριες και κέντρα στην Αθήνα αλλα η αληθεια ειναι πως δυσκολα καποιος δέχεται να σου δωσει απόδειξη και να περιμενει τα λεφτά! Εμενα προσωπικα μου χρωστάνε πανω απο 3000 ευρω ανθρωποι που τους εμπιστευτικα και εκείνοι πήραν τα λεφτά απο το ταμείο και εξαφανίστηκαν! Μονο αν βρεις κάποιον γνωστό σου που να μπορει να σε εμπιστεύεται!!! Εγω θα κανω μια προσπαθεια μηπως μπορεσω να βρω κατι αλλα το βλεπω δυσκολο! Θα προσπαθήσω παντως οσο μπορω!!! Αν εχω κατι νεο θα σε ενημερώσω! Με το καλο να δεχτείς και το νεο μέλος που ερχεται!!!! Οτι θες μου λες!!! Κριμα που δεν ειμαι Αθήνα να σε βοηθήσω!!!!!

Θα κανω παντως οτι μπορω!!!

 

Kαι μόνο η προσπάθεια μετράει!Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που ενδιαφέρθηκες!Πάντως αν γνωρίζεις κάποιο κέντρο θα ήθελα να μου το πεις μήπως και μπορούσα να κάνω καποιου αλλου είδους διακανονισμό,όχι να πληρώσω αφού πληρωθώ κι εγώ από το ταμείο,αλλά ίσως κάποι

α άλλη διευκόλυνση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μήπως μπορείτε να βοηθήσετε κι εμένα;

 

στο Παίδων Αγία Σοφία που απευθύνθηκα δε μου κλείσαν ραντεβού, αλλά μου έδωσαν ένα τηλ. να πάρω να κλείσω μόνη μου. Πήρα πολλές φορές και τελικά έπιασα γραμμή. μου είπαν ότι αν ξεκινήσω σ αυτούς πρέπει να κάνω τουλάχιστον 4 συνεδρίες (εξαρτάται και από το πρόβλημα) που κοστίζουν 48 ευρώ έκαστη.

Δεν είναι δωρεάν η διάγνωση; Γνωρίζετε σε ποιο άλλο τηλέφωνο να απευθυνθώ;

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείτε να βοηθήσετε κι εμένα;

 

στο Παίδων Αγία Σοφία που απευθύνθηκα δε μου κλείσαν ραντεβού, αλλά μου έδωσαν ένα τηλ. να πάρω να κλείσω μόνη μου. Πήρα πολλές φορές και τελικά έπιασα γραμμή. μου είπαν ότι αν ξεκινήσω σ αυτούς πρέπει να κάνω τουλάχιστον 4 συνεδρίες (εξαρτάται και από το πρόβλημα) που κοστίζουν 48 ευρώ έκαστη.

Δεν είναι δωρεάν η διάγνωση; Γνωρίζετε σε ποιο άλλο τηλέφωνο να απευθυνθώ;

 

Καλησπέρα!!!!

Θα τρελαθούμε τελείως;;;; Πρωτη φορα τα ακουω αυτα που λες!!! Καποια ρεμούλα παιζει!!!

Με λίγα λογια! Αν απλα θες να δεις αν το παιδι σου χρειαζεται λογοθεραπεία μπορεις να πας σε ενα λογοθεραπευτή ιδιώτη να κανει αξιολόγηση στο παιδακι σου, να σου πει αν χρειαζεται λογοθεραπεια να πληρώσεις απο 30-50 ευρω και αναλόγως να συνεχίσεις!

Αν τωρα χρειάζεσαι χαρτι απο κρατικό φορέα για να μπορεις να παίρνεις τα λεφτά απο το ταμείο , παίρνεις τηλεφωνο σε καποιο απο τα παίδων η στο Αττικό, κλείνεις ραντεβου με αναπτυξιολογος η παιδονευρολόγο η με παιδοψυχίατρο, κανει μια δωρεαν αξιολόγηση στο παιδι (αν ειναι πρωινό το ραντεβου) η σε χρεώνει 60 ευρω νομιζω (αν ειναι απογευματινό το ραντεβου) σου δίνει και μια γνωμάτευση που γράφει τι είδους και ποσες θεραπείες χρειαζεται το παιδι και μετα συνεχίζεις σε ενα ιδιώτη για θεραπευτικό προγραμμα τον οποιο πληρώνεις και με την απόδειξη που σου δίνει πας στο ταμείο σου την καταθέτεις και παίρνεις ενα ποσο το οποιο εξαρταται απο το ποσες συνεδρίες σου εχουν γραψει απο το δημόσιο νοσοκομείο! Ελπιζω να μην στα ειπα μπερδεμένα και να σου εδωσα να καταλαβεις!!! Οτι θες μου λες!!!! Ευχαρίστως να βοηθήσω σε οτι μπορω αν μπορω!!!!

Link to comment
Share on other sites

μήπως μπορείτε να βοηθήσετε κι εμένα;

 

στο Παίδων Αγία Σοφία που απευθύνθηκα δε μου κλείσαν ραντεβού, αλλά μου έδωσαν ένα τηλ. να πάρω να κλείσω μόνη μου. Πήρα πολλές φορές και τελικά έπιασα γραμμή. μου είπαν ότι αν ξεκινήσω σ αυτούς πρέπει να κάνω τουλάχιστον 4 συνεδρίες (εξαρτάται και από το πρόβλημα) που κοστίζουν 48 ευρώ έκαστη.

Δεν είναι δωρεάν η διάγνωση; Γνωρίζετε σε ποιο άλλο τηλέφωνο να απευθυνθώ;

 

Εγω σε αυτο το τηλεφωνο εκλεισα ραντεβου(2132009809) και οχι δεν πληρωσα κατι για την αξιολογηση.Κι απο οσο ξερω εκει πας μονο για αξιολογηση δεν κανουν συνεδριες

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να σας βοηθησω :

 

αττικο νοσοκ. 210 5832431 (τριτη-πεμπτη) για παιδοψυχιατρο, η 2105832426 παλι για παιδοψυχιατρο

παιδοψυχιατρικο τμημα αγ. σοφια 210 7467780, γραμματεια 210 7709200

η 1535 κωδ.κλινικης 00037 και για το ακουολογικο κωδ.00279

παιδοψυχιατρικο τμημα αγλαια κυριακου 213 2009409, γραμματεια 2132009402, 2132009401

παιδοψυχιατρικη κλινικη (παραρτημα αγιας σοφιας) θηβων και μ.ασιας 2132013298, 2132013392

παιδων πεντελης παιδοψυχιατρικο τμημα 2132052480, πληροφοριες 2132052200

ακομα για οσους εχουν ικα μπορουν να περασουν απο το ικα ηπειρου 17, πληροφοριες 2108801300, για ραντεβου 2108801400

 

τα ραντεβου εινα δωρεάν (εκτός αν θελετε απογευματινό για πιο σύντομα)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ελπιζω να σας βοηθησω :

 

αττικο νοσοκ. 210 5832431 (τριτη-πεμπτη) για παιδοψυχιατρο, η 2105832426 παλι για παιδοψυχιατρο

παιδοψυχιατρικο τμημα αγ. σοφια 210 7467780, γραμματεια 210 7709200

η 1535 κωδ.κλινικης 00037 και για το ακουολογικο κωδ.00279

παιδοψυχιατρικο τμημα αγλαια κυριακου 213 2009409, γραμματεια 2132009402, 2132009401

παιδοψυχιατρικη κλινικη (παραρτημα αγιας σοφιας) θηβων και μ.ασιας 2132013298, 2132013392

παιδων πεντελης παιδοψυχιατρικο τμημα 2132052480, πληροφοριες 2132052200

ακομα για οσους εχουν ικα μπορουν να περασουν απο το ικα ηπειρου 17, πληροφοριες 2108801300, για ραντεβου 2108801400

 

τα ραντεβου εινα δωρεάν (εκτός αν θελετε απογευματινό για πιο σύντομα)!

 

 

Για αξιολόγηση θα σας πρότεινα να απευθύνεστε στα ιατροπαιδαγωγικά κέντρα στα οποία υπάγεσθε με βάση τη διεύθυνση κατοικίας σας.

Εγώ δηλαδή, πήρα τηλ. στο Αγία Σοφία και ζήτησα να πάω το παιδί μου για αξιολόγηση του λόγου του και μου είπαν να απευθυνθώ στο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο που έχει ο Δήμος μου, γιατί στο Παίδων Αγία Σοφία δεν υπάγεται ο Δήμος μου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Για αξιολόγηση θα σας πρότεινα να απευθύνεστε στα ιατροπαιδαγωγικά κέντρα στα οποία υπάγεσθε με βάση τη διεύθυνση κατοικίας σας.

Εγώ δηλαδή, πήρα τηλ. στο Αγία Σοφία και ζήτησα να πάω το παιδί μου για αξιολόγηση του λόγου του και μου είπαν να απευθυνθώ στο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντρο που έχει ο Δήμος μου, γιατί στο Παίδων Αγία Σοφία δεν υπάγεται ο Δήμος μου.

 

Πριν ποσο καιρο αυτο;;; Γιατι ειχα την πληροφόρηση οτι ειχαν κλείσει καποια ιατροπαιδαγωγικά αν οχι ολα!!!! Δεν ισχύει κατι τετοιο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειχα την πληροφόρηση οτι ειχαν κλείσει καποια ιατροπαιδαγωγικά αν οχι ολα!!!! Δεν ισχύει κατι τετοιο;;;;

 

Αυτό που έχει έδρα στο Δήμο μου λειτουργεί.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Η δικη μου εμπειρια με το θεμα ειναι οτι πηρα τηλεφωνο στο Κεντρο Ψυχικης Υγειας που ανηκω , εδωσα τα στοιχεια και με πηραν τηλεφωνο μετα απο 3.5μηνες!! Πηγα εδωσα ιστορικο του παιδιου, πηγα μετα με το παιδι και το αξιολογησαν.Την ιδια μερα εκανα αιτηση για να μας δωσουν εγκριση για το ταμειο και μου ειπαν μετα απο 1 μηνα , να παω να την παρω απο το Αιγηνητειο.Σχετικα με το κεντρο που θα κανει τις λογοθεραπειες , απευθυνθηκα στη ΜΚΟ Εδρα, που εχει τα κεντρα ΠΝΟΗ.Εμας ευτυχως εχει στην περιοχη μας και εξυπηρετει μονο δημοτες.Πηγα εδωσα ιστορικο, θα παω με το παιδι να τον δουνε και μολις παρω την εγκριση θα ξεκινησει.Για τα οικονομικα μου ειπαν, οτι αναλογα το ταμειο, τους δινουμε καποιο εναντι για τα πρωτα εξοδα και μετα τους πληρωνουμε οταν μας βαλει τα λεφτα το ταμειο.Δεν χρεωνουν κάτι παραπανω, μονο οτι δινει το ταμειο.Και εμας μας ειπαν οτι ο χρονος πληρωμης εξαρταται απο το ταμειο και την περιοχη !Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...