Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πολλά προβλήματα... τι να κάνω;;;


mpoumpounitsa

Recommended Posts

Καλημέρα. Σκέφτομαι πολύ καιρό να ανοίξω αυτό το θέμα αλλά συνέχεια το αναβάλω. Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι αντιμετωπίζουμε παρα πολλά προβλήματα και δεν ξέρω πως θα τα λύσουμε. Δεν ξέρω τι να πιάσω τι να αφήσω...

Πρόβλημα 1ο : Υγεία

Τον Σεπτέμβρη του 2013 διαγνώστηκα με καρκίνο στο τράχηλο σταδίου 2β. Έκανα ακτινοθεραπείες και χημειοθεραπείες (ελαφριές). Τον Μάιο μετάσταση σε 3 λεμφαδένες. Χημειοθεραπείες πολύ δυνατές με πολύ σοβαρές επιπλοκές που συνεχίζονται μέχρι και σήμερα. Τον Οκτώβριο οι εξετάσεις έδειξαν υποχώρηση της νόσου στους δυο λεμφαδένες. Ο τρίτος είχε μεγαλώσει και είχα και μια ακόμη μετάσταση σε άλλο λεμφαδένα κοντά στον τράχηλο. 25 ακτινοθεραπείες με IMRT οι 15 διπλές που τελείωσαν τα Χριστούγεννα.

Σήμερα είμαι γενικά καλά. Πονάω ακόμη πολύ στην μέση. Παίρνω πολύ δυνατά παυσίπονα τρεις φορές την μέρα και δεν μπορώ σχεδόν με τίποτα να κοιμηθώ ξαπλωμένη και έχω στραβώσει (καμπουριάζω από χαμηλά στην μέση). Μπορώ να περπατήσω ελάχιστα και εννοείται ότι δεν μπορώ να κάνω καμία δουλειά στο σπίτι εκτός από μαγείρεμα. Τέλος του μήνα θα κάνω εξετάσεις και βλέπουμε...

Πρόβλημα 2ο : Ηλέκτρα

Ο μικρός μας άγγελος έγινε γκρέμλιν. Τον Μάιο θα γίνει τριών χρόνων. Δεν κοιμάται με τίποτα στο δωμάτιο της.Κάθε βράδυ κοιμάται μαζί μας. Είναι πολύ νευρική κυρίως με τον πατέρα της και πολλές φορές επιθετική (τον χτυπάει). Δεν τρώει με τίποτα φαγητό στο σπίτι. Ευτυχώς πάει παιδικό σταθμό και τρώει εκεί. Φωνάζει, κλαίει, κλωτσάει ... Χαλασμός.... :(

Πρόβλημα 3ο: Δουλειά

Έχω μια πολύ μικρή ατομική εταιρία. Ο άντρας μου δουλεύει μαζί μου. Επειδή έχω ΟΑΕΕ δεν δικαιούμαι άδεια ασθενείας. Ουσιαστικά δεν έχω σταματήσει να δουλεύω ούτε μια μέρα. Ήμουν στο νοσοκομείο και έκανα δουλειές από το κινητό. Από τον Νοέμβριο έχω πάρει μια κοπέλα για 4 ώρες γιατί οι πόνοι ήταν αφόρητοι. Τα οικονομικά όμως είναι δύσκολα. Έχουμε πάρα πολλά έξοδα για γιατρούς, εξετάσεις και θεραπείες. Και μας χρωστάνε πολλά... Έχει μαζευτεί τοοοση πολύ δουλειά που δεν ξέρω τι να πιάσω και τι να αφήσω...

Πρόβλημα 4ο : Πεθερά (& κουνιάδα)

Μένουν από πάνω και το σπίτι που μένουμε είναι ψιλή κυριότητα του άντρα μου και επικαρπία της πεθεράς. Το καλοκαίρι ψιλοβοηθούσαν με την μικρή. Έκανα και εγώ τα στραβά μάτια. Τα κατάπινα όλα. Όταν έβαλα όρια της κακοφάνηκε της πεθεράς. Τώρα θέλουν να βλέπουν το παιδί χωρίς όμως να μιλάνε ούτε σε μένα ούτε στον άντρα μου. Μας βρίζουν παντού και μας έχει απειλήσει ότι το σπίτι είναι δικό της και μας κάνει χάρη που μας αφήνει να μένουμε μέσα...

Σε όλα αυτά να προσθέσω ότι λόγω ηλεκτρολογικής βλάβης τις τελευταίες δύο εβδομάδες δεν μπορούμε να ανάψουμε πολλές συσκευές μαζί και εννοείται καθόλου κουζίνα.

Επίσης η μικρή έχει βρογχίτιδα και είναι με αντιβίωση από την Δευτέρα.

Συγνώμη που σας ζάλισα αλλά ήθελα να τα πω κάπου...

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοπελα μου εγω καταρχην να σου ευχηθω να πανε ολα καλα με την υγεια σου , γιατι αυτο εχει τη μεγαλυτερη σημασια.

Οσο για τη μικρη, δυστυχως , ειναι μια φαση που ολα τα παιδια την περνανε και ειναι λιγα αυτα που μπορεις να κανεις . Φανταζομαι την επηρεαζει και η δικη σου κατασταση και για αυτο μπορει να ειναι λιγο πιο νευρικη.Μην τρελαινεσαι ομως, θα περασει αργα ή γρηγορα.

Οσο για την πεθερα κτλ , εσυ δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι , αλλα μονο ο αντρας σου. Στο κατω κατω , ας της δινετε ενοικιο , για να μην εχει να λεει !

Σου ευχομαι να στρωσουν τα πραγματα, μα πανω απο ολα στην υγεια σου !

Link to comment
Share on other sites

Marriana28 σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Η πεθερά είναι το λιγότερο που με απασχολεί σαν συμπεριφορά. Την τακτοποίησε ο άντρας μου. Το θέμα είναι ότι ζήλεψαν που φτιάξαμε το σπίτι (είναι του 1950). Το κάναμε πριν μείνω έγκυος αλλά τώρα αποφάσισε ότι θέλει να μείνει η κόρη της και απλά προσπαθεί να μας διώξει για να μείνει αυτή...

 

το παιδί με απασχολεί πολύ...

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου ο Θεός να σας δίνει κουράγιο με όλα αυτά που περνάτε και να φτιάξει η υγεία σου. Η πεθερά σου αχαρακτήριστη!!:shock: Αν είναι δυνατόν!! Απο το σπίτι φυσικά και να μην φύγετε. Υπομονή με την υγεία σου και θα σου πώ κάτι που θα σου φανεί κλισέ και θα το έχεις ακούσει ίσως πολλές φορές αλλά ισχύει: να έχεις καλεί ψυχολογία και να πιστέψεις οτι θα γίνεις καλά. Υπάρχουν ομάδες στήριξης αν δεν μπορείς μόνη σου, και ίσως μιλώντας με ανθρώπους που έχουν περάσει παρόμοιες καταστάσεις με σένα να νιώσεις ότι σε καταλαβαίνουν. Σου εύχομαι να τα ξεπεράσεις όλα και να είναι όλα μια κακή ανάμνηση. Και όταν γίνεις καλά να βρίσεις την πεθερά σου:-P:-P (για πλάκα στο λέω αλλά μπορεί να σου κάνει και καλό). Τώρα η μικρή σου μάλλον ανησυχεί για σένα και την υγεία σου, ή τέλοσπάντων έχει καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά, γιάυτο θέλει να κοιμάστε μαζί και βγάζει θυμό στον πατέρα της. Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο, υπομονή και αισιοδοξία και σίγουρα θα φτιάξουν τα πράγματα. Σε φιλώ και σου στέλνω όλη την θετική μου ενέργεια!!!

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γλυκιά μου ο Θεός να σας δίνει κουράγιο με όλα αυτά που περνάτε και να φτιάξει η υγεία σου. Η πεθερά σου αχαρακτήριστη!!:shock: Αν είναι δυνατόν!! Απο το σπίτι φυσικά και να μην φύγετε. Υπομονή με την υγεία σου και θα σου πώ κάτι που θα σου φανεί κλισέ και θα το έχεις ακούσει ίσως πολλές φορές αλλά ισχύει: να έχεις καλεί ψυχολογία και να πιστέψεις οτι θα γίνεις καλά. Υπάρχουν ομάδες στήριξης αν δεν μπορείς μόνη σου, και ίσως μιλώντας με ανθρώπους που έχουν περάσει παρόμοιες καταστάσεις με σένα να νιώσεις ότι σε καταλαβαίνουν. Σου εύχομαι να τα ξεπεράσεις όλα και να είναι όλα μια κακή ανάμνηση. Και όταν γίνεις καλά να βρίσεις την πεθερά σου:-P:-P (για πλάκα στο λέω αλλά μπορεί να σου κάνει και καλό). Τώρα η μικρή σου μάλλον ανησυχεί για σένα και την υγεία σου, ή τέλοσπάντων έχει καταλάβει ότι κάτι δεν πάει καλά, γιάυτο θέλει να κοιμάστε μαζί και βγάζει θυμό στον πατέρα της. Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω περισσότερο, υπομονή και αισιοδοξία και σίγουρα θα φτιάξουν τα πράγματα. Σε φιλώ και σου στέλνω όλη την θετική μου ενέργεια!!!

 

Ακριβως τα ίδια θα σου έλεγα κι εγώ.

Περαστικά όλα και κυρίως με πολλή , εκνευριστικά πολλή υγεία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχομαι κι εγω κοπελα μου να ξεπερασεις το προβλημα με την υγεια σου...γιατι αυτο ειναι το πιο βασικο.Τα υπολοιπα ολα λυνονται.Και μη χαλας τον εαυτο σου κοριτσι μου για ανθρωπους που δεν αξιζουν.Χαλασα κι εγω πολυ χρονο να ασχολουμε με τις βλακειες της πεθερας μου και μετα το μετανιωσα γιατι τον εαυτο μου χαλασα.Βαλε ορια και αστην να λεει...μην ασχολησαι με το τι λεει και τι δε λεει σε τριτους...αγνοησε την.Η υγεια σου και το παιδακι σου...μονο αυτα μετρανε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή από κάπου πρέπει να αρχίσω να λύνω προβλήματα σκέφτηκα να ξεκινήσω από την μικρή.

 

Διάβασα αρκετά σε άλλα θέματα και από σήμερα το βράδυ θα την βάλουμε για ύπνο στο κρεββάτι της. Δυστυχώς λόγω της ασθένειας μου δεν έχουμε μπορέσει να δημιουργήσουμε μια ρουτίνα ύπνου για την μικρή. Είπαμε με τον άντρα μου ότι αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε από σήμερα. Η αλήθεια είναι ότι δεν θα θέλει με τίποτα. Είχε μάθει να κοιμάται στο κρεββάτι μας και να την μεταφέρουμε στο δικό της. Την νύχτα βέβαια φτου και απ' την αρχή :?

Έχετε καμία ιδέα για ττο πως μπορεί να γίνει πιο εύκολη η αλλαγή;;;;

 

Σας ευχαριστώ πολύ. Συγνώμη που σας ζαλίζω αλλά έχω πραγματικά ανάγκη λίγη βοήθεια... :)

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βαλε ενα μεγαλο κρεβατι στο δωματιο της, θα την κοιμιζεις εκει και θα φευγεις.οταν ξυπναει τη νυχτα θα πηγαινεις εσυ στο κρεβατι της οχι αυτη στο δικο σας.καποια στιγμη θα σταματησει να ξυπναει.θα της το εξηγησεις κιολας οτι μεγαλωσε στο κρεβατι της μαμας δε χωρατε και ετσι θα κοιμαται μαζι με τη μανουλα στο νεο κρεβατι...βαλε και λιγη σαλτσα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε mpoumpounitsa τι περνάς ρε μπεμπα !! Παντα να σκέφτεσαι οτι σιγουρα υοαρχουν χειροτερα !!

Καταρχήν σου εύχομαι υγεία και να λιγοστέψει πόνος να ειςαι άνθρωπος δηλαδη!!

Δεύτερον γράψε την πεθερα μην ακους απειλές απλα δεξου οτι δεν τις τα πάτε ποτε καλα

Τρίτον για τον ύπνο: θα της μιλήσεις και θα της πεις οτι απο σήμερα θα περνάνε πολυ ωραία τα βραδάκια, θα κάνουνε μπανακι θα διαβάζουμε οτι ιστοριούλες θελει και μετα πολλα φιλάκια και νάνι; Πήγαινε την στο κρεββάτι και απο σενα εξαρτάται αν θες να κλείσεις πόρτα (εμεις την κλείνουμε )... Αν αρχίσει να σηκώνεται και να σου έρχεται πες της πανε κρεβάτι . Την δευτερη φοράς το ιδιο , απο την τρίτη και πέρα μην της μιλας καθόλου και πήγαινε της στο κρεββάτι. Τις πρώτες μερες θα σηκώνεται είκοσι φορές θα ουρλιαζει κλπ προσπάθησε να μην την αφήσεις στο κρεβάτι σου καί μην της αρχίζεις διάλογο

Μετα απο δυο τρεις μερες θα κοιμάται ολο το βράδυ στο κρεβάτι της

 

Και τελευταια κανε ενα γερό ταμα άμα θες ειδικα ως προς το θέμα της υγειας:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχομαι ειλικρινα να πανε ολα καλα με την υγεια σου και συντομα.

 

Σχετικα με τη μικρουλα, ισως να βοηθουσε να κοιμοταν αγκαλια με ενα αγαπημενο της παιχνιδι, με ενα μικρο φωτακι στο δωματιο, και να το εχει αγαπησει και συνδιασει και με παιχνιδι πριν να κανεις την προσπαθεια.

 

Δηλαδη μερικες μερες πριν, να ξεκινησετε να παιζετε εκει μεσα μονο, ή τουλαχιστον τις περισσοτερες ωρες, να τη ντυνεις μονο εκει, να παιζει εκει με τις φιλες της ή τα ξαδερφακια, να το τακτοποιειτε μαζι, να της παρεις καποια διασκοσμητικα που θα διαλεξει η ιδια, να το νιωσει εντελως δικο της χωρο.

 

Πηγαινει μονη της στο δωματιο της? παιζει και καθολου μονη της εκει ή θελει μονο να παιζει στο σαλονι ή στην κουζινα που θα ειστε κι εσεις?

 

Εγω ετσι το πετυχα οταν ηταν δυομισι ετων, ολα τα καναμε στο δωματιο του για λιγες μερες, ακομη και αλλαγη πανας. Το ειχαμε ξεκινησει απο ενα σπιτακι που ειχαμε παει μια βδομαδα διακοπες και ειχε δικο του μικρο δωματιακι. Και το συνεχισαμε και στο σπιτι. Βεβαια πριν ειχαμε κανει προεργασια. Παιχνιδι στο δωματιο του, τακτοποιηση, κλπ. Και πετυχε. Και γενικα δυσκολο παιδι.

Να διευκρινισω ομως οτι ο δικος μας, δεν κοιμοταν στο κρεβατι μας, αλλα στην κουνια του μεσα στο δωματιο μας.

 

Παρολα αυτα, δεν υπαρχει μαγικη συνταγη. Καθε παιδι ειναι διαφορετικο. Το σιγουρο ειναι οτι οσο μεγαλωνουν, τοσο πιο δυσκολα θα πανε στο δικο τους δωματιο.

 

Καλυτερα ομως να το ξεκινησεις μια περιοδο που θα νιωσεις εσυ ετοιμη να το αντεξεις, σε περιπτωση εντονης αντιδρασης του παιδιου. Πρεπει να νιωθεις εσυ καλα. Αν σε δυσκολεψει παρα πολυ, ισως θα πρεπει να το αναβαλλεις για λιγο. Ευχομαι να προσαρμοστει ευκολα και ολα να πανε κατ ευχην, ιδιως η υγεια σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω οτι καθομουν σε καρεκλα στο δωματιο του μεχρι να αποκοιμηθει τον πρωτο χρονο.

Και του διαβαζα 4-5 παραμυθια πριν κοιμηθει.

 

Και ειχαμε εναν μαγνητικο πινακα οπου ειχα κολλησει φωτογραφιες για τη ρουτινα υπνου, δηλαδη, μπανιο, πανα, πιτζαμες, γαλα και παραμυθια, οπου εβαζε ο ιδιος ενα μαγνητακι κατω απο καθε τι που καναμε καθε μερα, χωρις παραπονα και οταν τελειωνε η εβδομαδα γεματη μαγνητακια, επαιρνε ανταμοιβη, μικρο δωρακι ή παιδικη χαρα ή κατι που ηθελε πολυ (σε λογικα πλαισια).

 

Αυτο το ειχαμε ξεκινησει και οταν κοιμοταν στο δικο μας δωματιο, γιατι οταν θελαμε να κοιμηθει, εκεινος εφερνε αντιρρηση και φωνες σε ολα και ηθελε μονο να παιζει και να μας καθυστερει και μιαμιση ωρα πολλες φορες.

 

Καλη αναρρωση και καλη επιτυχια και παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mpoumpounits, καλημέρα κι από μένα

κοίτα να επικεντρωθείς στην υγεία σου πρωτίστως, μετά στην κόρη σου, και ύστερα σε όλα τα υπόλοιπα. Με τη δε πεθερα, μην ασχολείσαι καθόλου.

Εγώ ακόμα δεν έχω παδιά, και δεν έχω και πολλά να σου πω, παρά μόνο για την ανησυχία σου ότι δεν τρώει σπίτι, ενώ τρώει στον παιδικό. Το ίδιο κάνουν και τα παιδιά της αδερφής μου, τρώνε στον παιδικό και δεν τρώνει σπίτι, και της είπαν οι δασκάλες τους ότι το κάνουν τα περισσότερα παιδάκια. Συνηθίζουν σα ρουτίνα το φαγητο στον παιδικό και στο σπίτι δεν τρώνε.

Αυτό που έχει σημασία είναι να ξεπεράσεις το πρόβλημα της υγείας σου, που στο εύχομαι. Πρέπει πρώτα απ' όλα να είσαι εσύ καλά, γιατί χωρίς αυτό δε μπορείς να κάνεις τίποτα για όλα τα υπόλοιπα.

Όσον αφορά στα άλλα θέματα που ανέφερες, θα σου πω να μην πελαγώνεις και να μην τα αφήνεις να σε πνίγουν. Δεδομένων των περιόδων που ζούμε, όλοι λίγο-πολύ τέτοια θέματα αντιμετωπίζουμε (με οικονομικά, με δουλειές και με διάφορα οικογενειακά προβλήματα πάσης φύσεως). Μην το βάζεις κάτω και μην τα βλέπεις όλα μαύρα, όσο κι αν φαίνονται μαύρα!;)

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!

Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις ευχές και την βοήθεια σας :D

 

Χτες βάλαμε την μικρή για ύπνο στο κρεββάτι της. Ακολουθήσαμε όλη την ρουτίνα και ήπιε το γάλα της στο κρεβάτι της. Της είπαμε καληνύχτα, της είπαμε καληνύχτα και την αφήσαμε. Σηκώθηκε δυο φορές, έκλαιγε για μισή ώρα συνολικά (με διαλλείματα), ήπιε άλλο ένα μπουκάλι γάλα και κοιμήθηκε σερί μέχρι το πρωί!

 

Ελπίζω να μας πάει έτσι και σήμερα :D

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!

 

Και σήμερα έτσι θα παει αρκεί να κανείς το ίδιο κάθε μέρα

Απλά πρόσεξε λίγο με το γάλα πριν τον ύπνο καλο είναι τα μικρά να πλένουν δοντάκια πριν τον ύπνο , δεν θες να της σαπίσουν:-)

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια!

 

Και σήμερα έτσι θα παει αρκεί να κανείς το ίδιο κάθε μέρα

Απλά πρόσεξε λίγο με το γάλα πριν τον ύπνο καλο είναι τα μικρά να πλένουν δοντάκια πριν τον ύπνο , δεν θες να της σαπίσουν:-)

 

Και σήμερα τέλεια :D

 

Τα πλένουμε τα δοντάκια μας :P Ήθελε γάλα για δεύτερη φορά οπότε δεν της το χάλασα..

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

μπράβο κοπέλα μου!

Τελικά τα παιδιά μαθαίνουν και συνηθίζουν πιο εύκολα απότι

νομίζουμε.

Σου εύχομαι όλα να πάνε κατ ευχήν και σύντομα να ξεπεράσεις όλα τα εμπόδια

που σε βασανίζουν!

Δεν ξέρω αν πιστεύεις , αν ναι κάνε μια προσευχή στην Παναγίτσα και για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ! Η μικρή κοιμάται κανονικά στο κρεββάτι της κάθε βράδυ με εξαίρεση χτες που αποκοιμήθηκε στο δικό μας και την μεταφέραμε.

 

Εγώ είμαι καλύτερα. Παίρνω αντιφλεγμονώδη και ο πόνος στην μέση έχει υποχωρήσει πολύ. Πλέον δεν παίρνω σχεδόν καθόλου παυσίπονα :D

Χώρια ότι ίσιωσα :rolleyes:

 

Αύριο πρωί έχω ραντεβού για μαγνητική για να δούμε την εξέλιξη της νόσου. Προσεύχομαι να είναι καθαρή και να μην χρειάζονται άλλες θεραπείες :rolleyes:

 

Φοβάμαι όμως πολύ....

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα . Εύχομαι ειλικρινά τα αποτελέσματα της μαγνητικής να είναι καλύτερα από ότι περιμένεις...

 

Λίγο θα διαφοροποιηθώ από τους υπόλοιπους όσον αφορά το θέμα του ύπνου:

Ο σύζυγός μου και εγώ, δεν θεωρούμε κακό να μείνουμε στο κρεβάτι μαζί με την κόρη μας (σε δύο μήνες τεσσάρων ετών) μέχρι να αποκοιμηθεί. Πίνει το γάλα της (κάποιες φορές της κρατάμε το ποτήρι- κάποιες όχι), τσίσα στην τουαλέτα και μετά ξαπλώνουμε στο κρεβάτι της, διαβάζουμε παραμύθι (μόνο ένα) και μετά αγκαλίτσα, φιλάκι, κλείνει τα μάτια της και κοιμάται. Συνήθως σε πέντε λεπτά έχει αποκοιμηθεί, οπότε φεύγουμε από το κρεβάτι. Και επίσης της επιτρέπουμε όποτε ξυπνήσει άμα θέλει να έρθει στο κρεβάτι μας (αυτό το κάνει μόνο άμα δει εφιάλτη ή φοβηθεί για κάποιο λόγο ή άμα είναι άρρωστη).

Επίσης δεν μας πειράζει να παίζει στο σαλόνι, αρκεί να μην δημιουργήσει χάος και να μην φέρει παιχνίδια μικρού μεγέθους (έχουμε και τον γιο μας. 16 μηνών).

Όσο για το φαγητό, κάνει ακριβώς τα ίδια με τη δικιά σου. Αλλά με κάποιο τρόπο επιβιώνει μια χαρά, σε σημείο που ειλικρινά πιστεύω ότι έχει κρυμμένα γλυκά κάπου μέσα στο σπίτι και τα τρώει κρυφά από εμάς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα του υπνου μ εχει προβληματισει πολυ. Ο γιος μου ειναι 3 χρονων και θελει να καθομαι διπλα του μεχρι να κοιμηθει. Οι ειδικοι λενε οτι πρεπει να κοιμουνται μονα τους και οι γονεις το αντιθετο. Τελικα δεν ξερω τι να κανω. Να καθομαι ή οχι μαζι του?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα του υπνου μ εχει προβληματισει πολυ. Ο γιος μου ειναι 3 χρονων και θελει να καθομαι διπλα του μεχρι να κοιμηθει. Οι ειδικοι λενε οτι πρεπει να κοιμουνται μονα τους και οι γονεις το αντιθετο. Τελικα δεν ξερω τι να κανω. Να καθομαι ή οχι μαζι του?

 

Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, μπορώ μόνο να σου πω το δικό μας σκεπτικό:

Μια φορά και μόνο μια φορά θα είναι μικρό παιδάκι. Όπως ξαφνικά μια μέρα μου έκλεισε την πόρτα του δωματίου της λέγοντας ότι θέλει να μείνει μόνη της να παίξει "πλεμπομπιλ", έτσι ακριβώς κάποια στιγμή θα μου πει ότι δεν θέλει να κοιμηθούμε μαζί της, ή θα απαντήσει ότι δεν φοβάται να κοιμηθεί μόνη της στην ερώτηση που της κάνουμε τακτικά.

Για εμάς δεν είναι σοβαρό πρόβλημα από τη στιγμή που γίνεται στο δικό της κρεβάτι και όχι στο δικό μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις, μπορώ μόνο να σου πω το δικό μας σκεπτικό:

Μια φορά και μόνο μια φορά θα είναι μικρό παιδάκι. Όπως ξαφνικά μια μέρα μου έκλεισε την πόρτα του δωματίου της λέγοντας ότι θέλει να μείνει μόνη της να παίξει "πλεμπομπιλ", έτσι ακριβώς κάποια στιγμή θα μου πει ότι δεν θέλει να κοιμηθούμε μαζί της, ή θα απαντήσει ότι δεν φοβάται να κοιμηθεί μόνη της στην ερώτηση που της κάνουμε τακτικά.

Για εμάς δεν είναι σοβαρό πρόβλημα από τη στιγμή που γίνεται στο δικό της κρεβάτι και όχι στο δικό μας.

 

Κοίτα, ουσιαστικά και εμείς αυτό κάνουμε. Ξαπλώνει στο κρεβάτι της μαζί με τον μπαμπά. Μιλάνε, κάνουν αγκαλίτσες και μόλις αποκοιμηθεί η μικρή την αφήνει.

 

Νομίζω ότι από την στιγμή που δεν είχε συνηθίσει από μωρό να κοιμάται μόνη της θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να το κάνει τώρα. Λογικά θα το κάνει σιγά σιγά και από μόνη της.

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...