Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΡΣΙΠΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΣΑ ΚΙΛΑ???


Recommended Posts

κοριτσια καλημερα....

λυστε μου μια απορια...

ο μαρσιπος μεχρι ποσα κιλα αντεχει???

εχουμε καιρο να τους χρησιμοποιησουμε , και επειδη θελουμε αμεσα να παρουμε τα μωρα μας στα μαγαζια , λεγαμε μηπως τους ξαναβγαζαμε....αλλα να μην βρεθουμε με τα μωρα στο πατωμα!!! :lol::lol:

εχουμε chicco .........

 

αν ξερετε , πειτε μου.... :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


χωρίς να έχω προσωπική αποψη,έχω μπροστά μου έναν καταλογο της mothercare,δείχνει 2 δικους της μαρσιππους,μέχρι 10 κιλά ο ένας και μέχρι 12 ο άλλος λέει,ενώ ο chicco you & me λέει μέχρι 11 κιλά...

 

οι πλάτης μέχρι 16-18 κιλά.

 

ελπίζω να βοήθησα κάπως... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Οι συμβατικοί μάρσιποι (τύπου chicco), εκτός του ότι δεν είναι και ότι καλύτερο για την σπονδυλική στήλη των μωρών αλλά και τη δική σου, αντέχουν μέχρι 9 κιλά περίπου. Βέβαια αν τους έχεις ήδη , τα μωρά σου είναι κάτω των 9 κιλών και η βόλτα δεν κρατήσει πολύ, δεν νομίζω ότι θα πάθουν τίποτα!

 

Οι μαλακοί μάρσιποι (slings) αντέχουν πολλά κιλά και υποστηρίοζυν καλύτερα τα παιδία αλλά και τη δική σου μέση. Είναι πιο οικονομικοί και μπορείς να τους φτιάξεις και μόνη σου! Ψάξε στο Google για baby wearing, ή μπες στο babywearing.gr, ή επικοινωνησε με ενα απο τα μέλη του forum μας euapap και sstamoul, αν θες να μάθεις περισσότερες λεπτομέρειες! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είχα ένα της chicco ήταν μέχρι 9 κιλά και τον είχαμε χρησιμοποιήσει μέχρι 3 μηνών που ήταν 6,5 κιλά. Τότε μάλιστα τον σήκωνε μόνο ο μπαμπάς του γιατί μετά από λίγο πόναγε η μέση αλλά και από την άλλη όσο μεγάλωνε ο μικρούλης προτιμούσε το καρότσι γιατί δεν του αρέσει να τον περιορίζουμε...

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπααααα, τοτε κοριτσια δεν το βλεπω.....

11.500 κιλα περιπου ειναι το καθε μωρο.με τους μαρσιπους θα σαβουρδιαστουμε οικογενειακως!!σιγουρα!!!

και θα γελαει και ο κοσμος δηλ!!!

 

μου αρεσει ομως η ιδεα να παμε αγκαλιτσα στα μαγαζια....

ασε που με τοσα που ακουμε , σε λιγο θα φοραω τους γιους μου σκουλαρικια!!!!!

θα βρω τροπο!! :wink::wink:

 

βρε erica, αυτο το baby wearing , μηπως παλι δεν μας αφορα λογω κιλων??? :roll::roll::roll:

 

διαφωτισε με λιγο...... :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισα, ισα, που όσο βαραίνει το μωρό, ΜΟΝΟ το babywearing σε αφορα!

 

Εγώ ακόμα φοράω τη Μάγια που είναι 11 κιλά και σε πληροφορώ πως΄ούτε που το καταλαβαίνω το βάρος της στο pouch που έχω (το έραψε η πεθερά μου με της οδηγίες μου που βρήκα στο http://www.babywearing.gr με υφάσματα από το IKEA! Κόστος για 2 μαρσιππους = 5 ευρώ!).

 

Αν μπεις στο παραπάνω site, θα βρεις καταπληκτικές πληροφορίες για το babywearing, για τα πλεονακτήματά του για τον γονιο και το παιδί, για το πως να φτιάξεις δικό σου , για το πως να φτιάξεις αυτοσχέδιο από παρεο η εσάρπα, για το πως να αγοράσεις ένα απο τη Στέλλα (είναι δικό της το site).

 

Σε παραπέμπω στο σχετικό Link babywearing όπου έχουμε συζητήσει διάφορα κατά καιρούς: (Υφασμα wrap/pouch που κρατά το μωρό κοντά στο σώμα):

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=266&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=[/img]

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω erica μιας και εχεις την εμπειρία!!Δεν κλαιει μεσα στο pouch?

Εγω τωρα το πηρα και η καημενη δεν μπορει να το συνηθισει και ζοριζεται!!ενω εμενα με βολευει παρα πολυ!σε διαφορες στασεις που την δοκιμασ γκρινιαζει!και το αλλο το καλοκαιρι δεν ζεσταινονται??

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω erica μιας και εχεις την εμπειρία!!Δεν κλαιει μεσα στο pouch?

Εγω τωρα το πηρα και η καημενη δεν μπορει να το συνηθισει και ζοριζεται!!ενω εμενα με βολευει παρα πολυ!σε διαφορες στασεις που την δοκιμασ γκρινιαζει!και το αλλο το καλοκαιρι δεν ζεσταινονται??

 

Πόσο μικρό είναι το μωράκι σου?

 

Εμένα η Μάγια ήταν μεγάλη όταν την πρωτοέβαλα (4,5 μηνών) και δεν την βόλευε καθόλου η ξαπλωτή στάση (που είναι χωμένο σα μπιζελάκι) αλλά καταβολεύτηκε την καθιστή (στον γοφό σχεδόν - που λέγεται hip carry), και έτσι την πηγαίνω πάντα. Μέχρι που κοιμάται και έτσι!

Για το καλοκαίρι δεν το συζητώ! Εκεί είναι που το λιώσαμε!... Το τι κατσάβραχο έχω ανεβοκατέυει με την Μαγια στο pouch για να βρούμε "την" παραλία, δεν λέγεται! Και η Μάγια κιχ! Αν είναι βαμβακερό, δεν ζεστένονται!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μολις 2. Καλα στο ξαπλωτο δεν το συζητω θελει και να βλεπει οποτε ουτε κουβεντα. Τωρα στα αλλα νομιζω οτι πιανονται τα ποδαρακια της ετσι μαζεμενα αν και νομιζω οτι την τοποθερτω σωστα...Τι να πω θα την ξαναπροσπαθησω..μπορει και να μην της αρεσει!!!Λες?

Link to comment
Share on other sites

erica....ειδα το site με το baby wearing.

εμεις μαλλον ειμαστε για το mei tai λογω κιλων κυριως...

ουτε λογος για ξαπλες!!

αλλα δεν βρισκω πληροφοριες να παραγγειλω.η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο ακριβο βεβαια...και δυο.... :roll::roll::roll::roll:

λες να παρω υφασματα ....αλλα πως θα τα ραψω???η να αγορασω υφασματα και να τους τα στειλω να μου τα ραψουν???

εσυ ποιο εχεις???

 

πολυ προβληματιζομαι....

θελω και να τα εχω αγκαλια!!

πολλες φορες ειμαι και με τους δυο αγκαλια-23 κιλα συνολο!!κι εγω 52 !!!!

ελεος!!κατι πρεπει να κανω μαλλον........... :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι να πω... μπορεί! :roll:

 

Είσαι σίγουρη ότι την τοποθετείς σωστά? Μήπως να πήγαινες σε μία συνάντηση. Θα γίνει μία αυτό το σάββατο, κοντά στο "Μητέρα" αν σε βολεύει. Θα είναι και η Ευαγγελία εκεί! (euapap)

 

Συνεχισε να προσπαθείς εσύ που και που , όταν έχει καλή διάθεση!

 

Θέλει λίγο συνήθεια στην αρχή (το pouch είναι το πιο εύκολο, τα άλλα περισσότερο)....

 

Από τι υλικό είναι?

Link to comment
Share on other sites

erica....ειδα το site με το baby wearing.

εμεις μαλλον ειμαστε για το mei tai λογω κιλων κυριως...

ουτε λογος για ξαπλες!!

αλλα δεν βρισκω πληροφοριες να παραγγειλω.η αληθεια ειναι οτι ειναι λιγο ακριβο βεβαια...και δυο.... :roll::roll::roll::roll:

λες να παρω υφασματα ....αλλα πως θα τα ραψω???η να αγορασω υφασματα και να τους τα στειλω να μου τα ραψουν???

εσυ ποιο εχεις???

 

πολυ προβληματιζομαι....

θελω και να τα εχω αγκαλια!!

πολλες φορες ειμαι και με τους δυο αγκαλια-23 κιλα συνολο!!κι εγω 52 !!!!

ελεος!!κατι πρεπει να κανω μαλλον........... :roll::roll:

 

Επικοινωνησε με την Στέλλα από εδώ (sstamoul ) ή την Ευαγγελία (euapap) να σε βοηθήσουν. Το site που μπήκες είναι της Στέλλας. Της στέλνεις email και σου απαντά!

 

Κάποια στιγμή θα ράψω/αγοράσω και εγώ ένα mei-tai. Είναι η πιο δύσκολη κατασκευή απο όλες.

 

Θα σου έλεγα να ράψεις ένα pouch πρώτα για να δοκιμάσεις που είναι και φτηνό και είναι και το πιο εύκολο για να το μάθεις και εσύ και τα μωρά.

Και μετά περνάς στο mei-tai αν χρειαστεί! :wink:

Link to comment
Share on other sites

λες να παρω υφασματα ....αλλα πως θα τα ραψω???η να αγορασω υφασματα και να τους τα στειλω να μου τα ραψουν???

εσυ ποιο εχεις???

Γεια σου Ελενα και να σου ζήσουν τα διδυμμάκια σου!

εγω να σου πω την αλήθεια προτιμώ να ραβω με δικά μου υφάσματα, και ο λόγος είναι ότι όσες φορές μου έχουν φέρει ύφασμα είναι μη ακατάλληλο.

Αλλοτε είναι ελαστικό, άλλη φορά είναι συνθετικό, και έτσι προτιμώ να ράβω υφάσματα που τα έχω διαλλέξει κιόλλας με βάση τις δικέ ςμου προδιαγραφές. Το ύφασμα που έχω βρει στο ΙΚΕΑ είναι λίγο σκληρό και δε θα το διάλλεγα. όχι όμως και απαγορευτικό, δηλαδή αν σου αρεσει κανένα πρόβλημα.

Αν έχεις μηχανή είναι πολύ ευκολο να το φτιάξεις μόνη σου :)

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα....

λυστε μου μια απορια...

ο μαρσιπος μεχρι ποσα κιλα αντεχει???

εχουμε καιρο να τους χρησιμοποιησουμε , και επειδη θελουμε αμεσα να παρουμε τα μωρα μας στα μαγαζια , λεγαμε μηπως τους ξαναβγαζαμε....αλλα να μην βρεθουμε με τα μωρα στο πατωμα!!! :lol::lol:

εχουμε chicco .........

 

αν ξερετε , πειτε μου.... :roll::roll::roll:

Ο συγκεκριμένος chicco ήταν μέχρι 7 κιλά που έχω στον συνιστώ με βόλεψε πολύ και τώρα μου λείπει γιατι πάει πιο γρήγορα από το καρότσι και εκεί που δεν πηγαίνει το καροτσί στα πεζοδρόμια της Αθηνουλας μας θα τον λατρέψεις. Υπάρχει και ο ορειβατικός που θα πάω να πάρω που είναι για την πλατι.... για τον άντρα μου!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω αυτόν

http://www.ergobabycarrier.com Αν θες μπες και δες τον. Με έχει καταβολέψει, είναι μέχρι 18 κιλά, μπαίνει και μπροστά και πίσω και τώρα που ο μικρός είναι 10 τον κουβαλάω ακόμη και μπροστά άνετα. ρίχνει το βάρος στους γοφούς και όχι στη μέση και δεν επιβαρύνει και την πλάτη και με έχει σώσει. και το σημαντικότερο είναι πως απο την μέσα πλευρά ακουμπάει κατευθείαν πάνω μου και όχι σε ύφασμα. Ο μικρός είναι πολύ ανετα και το καταευχαριστιέται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

o Ergo είναι carrier και όχι "μάρσιπος του εμπορίου πχ bjorn, chicco κτλ). Ανήκει δηλαδή στην οικογένεια των sling και μπορείς να τον χρησιμοποιεις άφοβα μια και το μωρό κάθεται σωστά.

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

To ErgoBaby Carrier είναι το πιο αγαπημένο μας αξεσουάρ. Πρόσφατα χρειάστηκε να κουβαλήσω την κόρη μου που είναι >16 κιλά στο Ergo και τα κατάφερα μια χαρά. Το sling με κρίκους είναι το πιο ευέλικτο από όλα και το pouch είναι το πιο μικρό σε όγκο και το πιο γρήγορο στην εφαρμογή! Θα σου προτείνω και εγώ να απευθυνθείς στη sstamoul που είναι επιστήμων στο babywearing! Περισσότερες πληροφορίες για το Ergo μπορείς να δεις και εδώ.

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δωστε μου τα φωτα σας!!!!!!!!!!!η μικρουλα μου ειναι σχεδον 5 μηνων κ περιπου 6500-7000 κιλα!θελω πολυ να την βγαζω οχι με το καροτσι αλλα αγκαλιτσα!!!!!εχω ελπιδες η ειναι''μεγαλη'' για να το ξεκινησω τωρα;;;[στο σπιτι κανουμε συνεχεια βολτες αγκαλιτσα γιατι της αρεσει να περπαταμε κ να κοιταει γυρω γυρω αλλα για εξω παιρνω το καροτσι κ με κουραζει!]τι απ' ολα ειναι καλυτερο να παρω;σκεφτομουν το pouch!τι λετε;απο που το αγοραζω;η μονο να παραγγειλω μπορω;εχω μπερδευτει λιγο!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δωστε μου τα φωτα σας!!!!!!!!!!!η μικρουλα μου ειναι σχεδον 5 μηνων κ περιπου 6500-7000 κιλα!θελω πολυ να την βγαζω οχι με το καροτσι αλλα αγκαλιτσα!!!!!εχω ελπιδες η ειναι''μεγαλη'' για να το ξεκινησω τωρα;;;[στο σπιτι κανουμε συνεχεια βολτες αγκαλιτσα γιατι της αρεσει να περπαταμε κ να κοιταει γυρω γυρω αλλα για εξω παιρνω το καροτσι κ με κουραζει!]τι απ' ολα ειναι καλυτερο να παρω;σκεφτομουν το pouch!τι λετε;απο που το αγοραζω;η μονο να παραγγειλω μπορω;εχω μπερδευτει λιγο!

 

δες και στο http://www.pantoumazi.gr και θα σου λυθούν όλες οι απορίες

και τα κιλά σας είναι καλά και η ηλικία τέλεια και για σένα μαμά lalou θα είναι πιο ξεκούραστα

Άλλαξε συνήθειες... ΟΧΙ πλανήτη!!!!

Link to comment
Share on other sites

lalou, το ergo είναι πολύ ελαφρύ, μόλις 720 γρ. !!! To pouch ζυγίζει και αυτό μόλις 290 γρ. και χωράει εύκολα ακόμα και στην τσάντα με τα προσωπικά μας είδη. Τώρα πια, έχω το pouch στην τσάντα μου για ώρα ανάγκης αλλά όταν ετοιμάζομαι για έξοδο με τα μωρά στην πλάτη, πακετάρω το αγαπημένο μου ergo baby carrier!

Μητρικός θηλασμός: ότι καλύτερο μπορείς να προσφέρεις στο μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τον μπαμπα μας δεν τον βολευει το σλινγκ και λεμε να παρουμε κι εναν κλασσικό μάρσιππο. Μπορειτε να μας προτεινετε κάποιον...να μην ειναι και πανακριβος όμως γιατι δεν ξέρω πόσο θα το χρησιμοποιησουμε

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...