Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσκλητήρια - Ιδέες ''Home made''


Phani

Recommended Posts

Πήγα το Σαββάτο για προσκλητήρια και . . . ομολογώ ότι έπαθα ένα μικρό Σοκ . . .

Καλέ, τι τιμές είναι αυτές ?!?!?!

Σου δείχνουν πρώτα το άλμπουμ όπου έχει τιμές από 1,50 €– 3,50 € (!!!)

και όταν τους ρωτήσεις για την τελική τιμή (προσοχή, η ερώτηση πρέπει να είναι

«Πόσο θα σας πληρώσω ΟΛΑ μαζί») έρχεται και η τιμή της «εκτύπωσης» ~65 € + Φ.Π.Α . . .

Δηλαδή + 1€–1,50€ το κομμάτι! Μεγάλη απάτη . . .

 

Αποφάσισα να τις φτιάξω μόνη μου! Για 60 προσκλητήρια θα έχω κόστος ~30€!

 

Ας μαζέψουμε εδώ ιδέες και για μένα, αλλά και για μαμάδες που θα κάνουν μελλοντικά κάτι παρόμοιο.

 

Μέχρι στιγμής κατέληξα σε αυτή την σχεδίαση:

card_02_small.JPG

 

Θα κολλήσω και «μπιρμπιλιδάκια» . . . Θα την ξαναβάλω και έτοιμη.

Πώς σας φαίνεται?

 

Ευχαριστώ πολύ και την Cruelty που με βοηθάει!

Αλλαγή σε :

«Ευχαριστώ την Ελίνα που αφιέρωσε χρόνο, θέλοντας να με βοηθήσει και λυπάμαι που τελικά άλλαξε το πλάνο»

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 143
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Phani για δωκε λεπτομέρειες... Πως το εφτιαξες;

Κι εγω θα φτιαξω home made προσκλήσεις αλλα και μπομπονιέρες... τα χέρια μου δεν πολυπιάνουν αλλα πιάνουν της νονας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Phani για δωκε λεπτομέρειες... Πως το εφτιαξες;

Κι εγω θα φτιαξω home made προσκλήσεις αλλα και μπομπονιέρες... τα χέρια μου δεν πολυπιάνουν αλλα πιάνουν της νονας...

 

Βοηθαμε και εμεις αμα θες...

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραία πραγματικά , τέλεια. Και εγώ μόνη μου την έφτιαξα , αλλά με ψηφιακή επεξεργασία και την εκτύπωσα σε φωτογραφείο σε ματ χαρτί .Κόστος 0.21 ε + φάκελλος .

 

[/img][/code]

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά είναι τέλεια, αλλά φαντάζομαι πως σίγουρα θα "σε βγήκε ο πάτος"!!!! Κάθησες και έκοψες με το κοπίδι τα χαρτιά στο σωστό μέγεθος, τις φωτογραφίες και τη λωριδίτσα από το φούξια χαρτί; Πόσο καιρό σου πήρε; Απίστευτη δουλειά μου φαίνεται! Χαρά στο κουράγιο σου! Η κόρη σου είναι πολύ τυχερή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!

Ναι, πράγματι κουράστηκα πολύ, μιας και είχα υπολογίσει να έχω βοήθεια. Τελικά ολομόναχη τις έκανα . . . Ούτε ο άντρας μου με βοήθησε . . . Νομίζω ότι συνολικά χρειάζεται κάποιος 5-6 ώρες συνεχόμενης δουλειάς για 70 προσκλητήρια και για προετοιμασία (αγορές, τυπογραφείο, σχεδιασμό/σκέψη) άλλο τόσο.

 

Δούλευα κάθε βράδυ από 1 ωρίτσα περίπου. Ήθελα να κάνω και τις μπομπονιέρες, αλλά δεν ξέρω αν έχω το κουράγιο . . .

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας, είμαι καινούρια στην ομαδα.

Εχω κατενθουσιαστεί με την καλλιτεχνική σας φλεβα!!!!

Φανή ήταν πολυ καλή η προσκληση σου.Τύφλα να έχουν οι επαγγελματικές! βαφτίζω και εγω το μπέμπη μου και πραγματικά έχω πάρει πολλές ιδέες απο όλες σας.Δυστηχώς όμως μένω στην επαρχία και δεν έχω την πολυτέλεια να βρώ ολα αυτά τα υλικά,και αν τα βρώ τα έχουν πανακριβα.γι'αυτό σκέφτομαι να ανέβω στην Αθήνα.Αν έχετε καμια διευθυνση για το που μπορώ να βρώ υλικά για χειροποιητες προσκλήσεις και μπομπονιέρες, πραγματικά θα με βοηθήσετε πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Welcome!

 

Μην αγχώνεσαι, εγώ ό, τι πήρα το πήρα από βιβλιοχαρτοπωλείο.

Τα μεγάλα ροζ χαρτόνια (50cm x 70cm) έκαναν νομίζω 0,90 € το ένα, το πινκ 1 € και οι 20άδα φάκελοι 2,50 €. Από εκεί και πέρα, εκτύπωσα τις φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί μεγέθους 20cmX30cm (24 φώτο χωρούσαν) με κόστος 2,50 € η μία.

Τέλος τα αυτοκόλλητα τα πήρα από τα Jumbo, τα ~30 αυτοκολλητάκια 0,75 €.

0sLw.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φανή σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.Είχα διαβάσει σε μια δημοσίευση της Doras ότι είχε βρεί σε ένα Link ένα μαγαζί που πωλούσε πολύ φτηνά το σκληρό τούλι. νομίζω 1ευρώ το μέτρο. Ισως θα έπρεπε να σκεφτούμε να φτιάξουμε και τις μπομπονιέρες.

όπου έχω ρωτήσει η πιο φθηνή κάνει 1,30 και δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο.

καταλαβαίνω ότι είναι κουραστικό αλλά μην ξεχνάτε κορίτσια ότι η βαπτιση είναι σαν ένας μικρός γάμος και κοστίζει εξίσου το ίδιο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι και να πω είναι λίγο!Συγχαρητήρια για την ίδεα, την εκτέλεση και την υπομονή!!!Καημό τα έχω αυτά τα καλλιτεχνικά, εμένα το χέρι μου δε πιάνει με τίποτα :roll: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μια επισης οικονομικη λυση για τα προσκλητηρια ειναι να βγαλεις φωτογραφια το παιδακι σου και ο φωτογραφος να σου δωσει να επιλεξεις ενα ''ντεκορ''.

η τιμη που ξεκινανε για 50 προσκλητηρια ειναι 0,70..και ανεβαινει με την ποσοτητα(πχ..70 προσκλητηρια ,1 ευρω απο οτι εδωσα εγω

και για να δειτε κοιταξτε το δικο μου....

17160573zh8.th.jpg

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θα ηθελα τη γνωμη σας οσον αφορα τα προσκλητηρια τα οποια θα φτιαξω μονη μου. Ποιο χρωμα προτιματε απο τα παρακατω

μπλε?

γαλαζιο?

τιρκουαζ? η

λαχανι?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα! Κι εγώ καινόύργια στην παρέα και καινούρια μαμα. Δεν έχω βαφτίσει ακόμα την εννιάμηνη πιθηκίνα μου και σκεφτόμουν να κάνω κι εγώ κάτι στο χέρι...για οικονομικούς λόγους αλλα και για προτοτυπία. Υπάρχουν πολλές βοήθειες από το internet για φωτος, περα από των μωρών, τις οποίες μπορείς να κάνεις ωραιότατα κολάζ με το photoshop. Τα εκτυπώνεις σε όμορφα χαρτιά, και...δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό, αλλά είναι μια σκέψη. Πιστεύω είναι εφικτό, όρεξη και χρόνο θέλει. Πάντως ο υπολογιστής κάνει θαύματα!@

Έχω μια μαύρη και μαλλιαρή, μικρή μπεμπούλα στρουμπουλή@@

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξεκινήσεις όποτε έχεις ελεύθερο χρόνο να ανοίγεις ένα ένα τα παραθυράκια πάνω και να δοκιμάζεις σε μια είκόνα τι κάνουν. Έτσι σιγά σιγά θα βγάλεις άκρη και να σου πω, έτσι μαθαίνεις πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε μάθημα! Καλή επιτυχία!

Έχω μια μαύρη και μαλλιαρή, μικρή μπεμπούλα στρουμπουλή@@

Link to comment
Share on other sites

Nα ΣΑΙ ΚΑΛΆ XENIA μου! Έχω το κείμενο τις εικονίτσες,το πρόγραμμα, όλα, αλλά φοβάμαι να ξεκινήσω την προσπάθεια καθότι άσχετη και θα απογοητευτώ. Σκεφτόμουν να τα πάω όλα στον τυπογράφο και να κάνει αυτός την συναρμολόγηση αλλά τώρα θα το προσπαθήσω! Αν τα καταφέρω θα δω και πως βγαίνει αυτό που έχω φανταστεί και θ αμπορώ να το βελτιώσω. έτσι δεν είναι? :wink:

Ευχαριστώ!

Παρεμπιπτόντως μπορώ να βάλω και το κείμενο στο photoshop? Πως? Το γράφω στο office και το μεταφέρω σαν εικόνα και αυτό?

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, επειδή δεν έχω μπροστά μου το πρόγραμμα, είμαι στη δουλειά, θυμάμαι ότι υπάρχει μια εντολή στα παραθυράκια "εισαγωγή text", πληκτρολογείς ότι θες και διαλέγεις σε ποιο σημείο της εικόνας θες να μπει το κείμενο. Γενικά να δοκιμάζεις, μην φοβάσαι, δεν παθαίνουν τίποτα!

Έχω μια μαύρη και μαλλιαρή, μικρή μπεμπούλα στρουμπουλή@@

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...