Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημοψήφισμα στις 5/7


beba01

Recommended Posts

Το βάζω και εδώ:

 

Αυτός είναι ο σύνδεσμος που αναγράφεται η πρόταση των θεσμών, βάση της οποίας καλούμαστε να επιλέξουμε "Ναι" ή "Όχι". Το κείμενο είναι στα Αγγλικά.

 

http://online.wsj.com/public/resourc...btanalysis.pdf

 

Η μετάφραση στα Ελληνικά είναι στον παρακάτω σύνδεσμο:

 

http://www.referendum2015gov.gr/giat...i-ton-thesmon/

 

Η ακριβής μετάφραση έχει παραλείψει ένα "δεν" ("no" στα Αγγλικά) αλλάζοντας εντελώς το νόημα. Δείτε σχετικά εδώ:

 

http://www.bloomberg.com/news/articl...-mistranslated

 

Γενικά είναι κακή μετάφραση, το κείμενο είναι πρόχειρο και κακογραμμένο.

 

Είναι παράλογο να ζητάνε από οποιονδήποτε να ψηφίσει επάνω σε αυτό, κατ'εμέ.

 

Θα έπρεπε να ήταν παράνομη μία τέτοια απαίτηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 294
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι Ευρωπαίοι το είπαν ξεκάθαρα και σε όλους τους τόνους: οχι στο δημοψήφισμα σημαίνει όχι στο ευρώ. και σημαίνει όχι στο ευρώ για πρακτικούς λόγους: λεφτά δεν έχουμε αν δεν πάρουμε αυτά που μας δίνανε. Όταν θα πρέπει να πληρώσουμε μισθούς, συντάξεις, πιστωτές (τόσον καιρό τα χρέη των νοσοκομείων τα πλήρωνε η κυβέρνηση με τα δανεικά που παίρναμε, τώρα, χωρίς αυτά, θα πρέπει τα νοσοκομεία μόνα τους τα χρέη), πού θα βρούμε λεφτά; Πολύ απλά θα τυπώσουμε δραχμές. Δε μπορούμε να κάνουμε τίποτε άλλο.

 

;

 

Αυτο ακριβως...θα αναγκαστουμε μονοι μας να βγουμε εκτος ευρω γιατι δε θα υπαρχει αλλη επιλογη απ το να τυπωσουμε καινουργο χρημα.

Link to comment
Share on other sites

 

Στο ευρώ θα είμαστε έτσι και αλλιώς, με Τσιπρα , με Σαμαρά , με οικουμενική ... χάσαμε όμως δυστυχώς την δυνατότητα να έχουμε πιο φιλικούς- λογικούς -τίμιους όρους στην αποπληρωμή των υποχρεώσεων μας.Αυτό μόνο οι Ελληνες μπορεί να το επιδίωκαν σε αυτή την γή..

.

 

Πρακτικα μπορεις να μου το εξηγησεις αυτο πως θα γινει? Απο που πηγαζει η τοσηβεβαιοτητα σου πως οτι κι αν γινει θα ειμαστε εντος ευρω.Οταν τα χρηματα απο Ευρωπη κοπηκαν...τα ευρω της χωρας τελειωνουν.Απο που θα βρεθει το χρημα να γινουν οι απαραιτητες πληρωμες?

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω? Είστε πραγματικά τόσο σιγουροι για την απόφασή σας που χαίρεστε κιόλας που ξεπουλιέται η χώρα και άνθρωποι της χώρας? Και εγώ, που ΜΑΛΛΟΝ ναι θα ψήφιζα, δεν είμαι απολύτως σίγουρη ότι αυτή θα ήταν η σωστή απόφαση και η καλύτερη επιλογή "μακροπρόθεσμα" για τα παιδιά μου και για τα εγγόνια μου. Σιγά μη χαρούμε κιολας βρε παιδιά, άντε σήμερα να πάμε στο σύνταγμα να πανηγυρίσουμε. Τέτοιους χρειαζόμαστε πάντως, για αυτό είναι αυτοί οι πολιτικοί μας, ξέρουν να μας χειρόζονται τόσο καλά που θα φτάσει ο μισθός μας 300 Ευρώ και εμείς πανηγυρίζουμε. Τι μας ενδιαφέρει ο διπλανός μας που ταϊζει τα παιδιά του με την σύνταξη του μπαμπά του.

 

Εκάβη όταν και άμα έρθεις στην χώρα μας αν δεις ανήλικο, ενήλικα ή ηλικιωμένο ζητιάνο, άστεγο, να τρώει από τα σκουπίδια πες του ότι εγώ θα ψήφιζα ναι για να σε βοηθήσω και αυτοί που θέλαν να ψηφίσουν όχι ήθελαν απλώς να σε καταδικάσουν.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να κρίνω ούτε τους ανθρώπους που λενε ναί αλλά ούτε και τους ανθρώπους που λένε όχι. Αλλά να χρησιμοποιούν λέξεις όπως δαγκωτό και νικήσαμε και γουαου απλώς γίνομαι έξαλη.

 

Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...αλοιμονο αν πανηγυριζουμε η αν νομιζουμε οτι με το ΝΑΙ θα σωθουμε η οτι θα ειναι ευκολα τα πραγματα.Μας περιμενει μεγαλη ανηφορα μπροστα.Αλλα απο τογκρεμο καλυτερη η ανηφορα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου...αλοιμονο αν πανηγυριζουμε η αν νομιζουμε οτι με το ΝΑΙ θα σωθουμε η οτι θα ειναι ευκολα τα πραγματα.Μας περιμενει μεγαλη ανηφορα μπροστα.Αλλα απο τογκρεμο καλυτερη η ανηφορα.

 

Φοβάμαι πολύ μήπως στο τέλος της ανηφόρας υπάρχει μεγαλύτερος και πιο απότομος γκρεμός. Κοντός ψαλμός αλληλούια. Πάντως ο Τσίπρας ή τον έχουν ψεκάσει ή του έχουν βάλει κάτι στο ποτό του, δεν μπορεί..... Το ακούσατε το διάγγελμα? Συνεχίζει και λέει να πάμε για το δημοψήφισμα την Κυριάκη (με το όποιο κόστος βέβαια) για ένα πρόγραμμα που δεν έχει συμφωνηθεί από τους Ευρωπαίους αλλά εκείνος το προτείνει.... αλλά λέει το δημοψήφισμα δεν έχει καμία σχέση με την έξοδο από την Ευρώπη... με τι έχει σχέση? Για πιο λόγο θα ψηφίσουμε την Κυριακή και θα χαλάσουμε και τόσα λεφτά? Για να ανεβάσουμε το ηθικό του Τσίπρα? Και δεν μπόρεσε να πείσει τους πιστωτές μας 5 μήνες τώρα και θα τους πείσει τώρα που του έχουν βάλει το μαχαίρι στο λαίμο και είναι στον αέρα:? Κάτι άλλο γίνεται μάλλον και εμείς :evil: Από προδότες........... άλλο τίποτα.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ έχω ενα σενάριο. Που κανείς δεν παραδέχεται ανοιχτά, στην πλήρη μορφή του. Το λόμπι της δραχμής, κακολογεί όσους του αντιστέκονται, ότι υπηρετούν τα συμφέροντα των ξένων που θέλουν να κάνουν τους Έλληνες σκλάβους. Αν περάσει το λόμπι της δραχμής, θα κάνουν κάποιοι Έλληνες τους άλλους Έλληνες σκλάβους, στο χειρότερο σενάριό του, αν δεν ορθοποδήσουμε ποτέ, που προσωπικά το βλέπω αρκετά πιθανό. Και αυτοί θα έχουν ισχυροποιηθεί πουλώντας σανό (θα πω και εγω μια λέξη χαμηλού επιπέδου γιατί αυτοί χρησιμοποιούν πολύ χαμηλότερου), πουλώντας σανό, ότι με τα μνημόνια τα παιδάκια λιποθυμούν από την πείνα και τέτοια... Για αυτό δεν είμαι και πολύ ψύχραιμη, γιατί εκεί βλέπω τους χειρότερους προδότες των Ελλήνων.

 

Ένα άλλο σενάριο είναι ότι σε βάθος χρόνου πραγματικά θα πηγαίναμε καλύτερα, σε σχέση με τα μνημόνια, δυσκολεύομαι όμως να το πιστέψω όταν βλέπω πόσο άσχετοι στη διαχείριση της πραγματικής ζωής είναι όσοι προωθούν τη δραχμή.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι πολύ μήπως στο τέλος της ανηφόρας υπάρχει μεγαλύτερος και πιο απότομος γκρεμός. Κοντός ψαλμός αλληλούια. Πάντως ο Τσίπρας ή τον έχουν ψεκάσει ή του έχουν βάλει κάτι στο ποτό του, δεν μπορεί..... Το ακούσατε το διάγγελμα? Συνεχίζει και λέει να πάμε για το δημοψήφισμα την Κυριάκη (με το όποιο κόστος βέβαια) για ένα πρόγραμμα που δεν έχει συμφωνηθεί από τους Ευρωπαίους αλλά εκείνος το προτείνει.... αλλά λέει το δημοψήφισμα δεν έχει καμία σχέση με την έξοδο από την Ευρώπη... με τι έχει σχέση? Για πιο λόγο θα ψηφίσουμε την Κυριακή και θα χαλάσουμε και τόσα λεφτά? Για να ανεβάσουμε το ηθικό του Τσίπρα? Και δεν μπόρεσε να πείσει τους πιστωτές μας 5 μήνες τώρα και θα τους πείσει τώρα που του έχουν βάλει το μαχαίρι στο λαίμο και είναι στον αέρα:? Κάτι άλλο γίνεται μάλλον και εμείς :evil: Από προδότες........... άλλο τίποτα.

 

Demi, με το σχόλιο σου αυτό πάντως συμφωνώ απολύτως. Είδα το διάγγελμα και νευρίασα και απογοητεύτηκα...

Link to comment
Share on other sites

Νικη.

Εαν δεν καταφέρει συμφωνία στα όρια που αντέχει να συμβιβαστεί η κυβέρνηση νομίζω οτι έχω καταλάβει καλά θα πάει σε παραίτηση , προσωρινή κυβέρνηση, εκλογές .Τα υπόλοιπα είναι γνωστά θα έρθουν οι yes man και θα μας αλλάξουν τα φωτα.

 

Κορίτσια, εγω λυπάμαι να βλέπω προσπάθεια απο κάποιους πχ. για να μην κοπουν οι συντάξεις και απο την άλλη να τους κατηγορούν... πως ταλαιπωρούνται οι παπουδες στα γκισε για 120ευρω.Ειναι αλήθεια αλλα

Ο συνταξιούχος του ΟΓΑ απο τον άλλο μήνα ας καταλάβει οτι τόσα θα παίρνει στο τέλος όλα και όλα με τα νέα μέτρα που επιβάλουν .

Δεν είναι γελοίο!!!

Δεν αντέχω να ακούω τον ωρομίσθιο των 300 ευρω να θέλει μέτρα που αφορούν ουσιαστικά αυτόν και όχι τόσο αυτόν που παιρνει 2000 ευρω.

Δεν είναι κρίμα!!

Δεν αντέχω να ακούω αγρότη να δέχεται να του κόψουν τόσα και τόσα.

Τραγικό!!

μην τα λέμε ξανα. Ενω κάποιος (να η μοναδική σου ευκαιρία) θα προσπαθήσει να έχουμε μια καλύτερη συμφωνία και εαν δεν την έχει τραβάτε με άλλον να κόψετε το κεφάλι σας. Αυτό είναι.

 

 

Τέλος πάντων εγω κατάλαβα οτι ο φτωχός Ελληνας τον θέλει τον Γερμανό του. Έλλειψη παιδείας , ρουσφέτια , φόβος , δεν ξέρω.

 

Παραδέχομαι, μόνο αυτούς που γουστάρουν να φύγει η ελευρο-αριστερά και καταφέρνουν να χειραγωγήσουν τον ανήμπορο κοσμάκη με φοβέρα.

 

 

Την τραγική κατάσταση του χάους που είμαστε σήμερα εμείς την κάναμε μόνοι μας γιατι δεν έχουμε σαν ανθρωποι ''ενότητα'' σε τίποτα.

 

Άξιοι της μοίρας μας

 

***Δεν αντέχω να γραφω άλλο δεν με βοηθά και ο υπολογιστής μου , ετσι δεν θα ξαναγράψω τώρα άλλωστε την είπα την αποψή μου δεν θέλω να πeίσω κάποιον.

Καλό απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ενα σενάριο. Που κανείς δεν παραδέχεται ανοιχτά, στην πλήρη μορφή του. Το λόμπι της δραχμής, κακολογεί όσους του αντιστέκονται, ότι υπηρετούν τα συμφέροντα των ξένων που θέλουν να κάνουν τους Έλληνες σκλάβους. Αν περάσει το λόμπι της δραχμής, θα κάνουν κάποιοι Έλληνες τους άλλους Έλληνες σκλάβους, στο χειρότερο σενάριό του, αν δεν ορθοποδήσουμε ποτέ, που προσωπικά το βλέπω αρκετά πιθανό. Και αυτοί θα έχουν ισχυροποιηθεί πουλώντας σανό (θα πω και εγω μια λέξη χαμηλού επιπέδου γιατί αυτοί χρησιμοποιούν πολύ χαμηλότερου), πουλώντας σανό, ότι με τα μνημόνια τα παιδάκια λιποθυμούν από την πείνα και τέτοια... Για αυτό δεν είμαι και πολύ ψύχραιμη, γιατί εκεί βλέπω τους χειρότερους προδότες των Ελλήνων.

 

Ένα άλλο σενάριο είναι ότι σε βάθος χρόνου πραγματικά θα πηγαίναμε καλύτερα, σε σχέση με τα μνημόνια, δυσκολεύομαι όμως να το πιστέψω όταν βλέπω πόσο άσχετοι στη διαχείριση της πραγματικής ζωής είναι όσοι προωθούν τη δραχμή.

Πρεπει να καταλάβουμε ολοι οτι στην δραχμή και την χρεοκοπία θα παμε ετσι κι αλλιώς απλα οσο πιο φτωχότεροι παμε τοσο το χειρότερο για μας.Τοσα χρονια υπογράφουν μνημόνια ο κόσμος φτωχενει και το αποτέλεσμα ειναι να μας δίνουν λεφτά απο την μια τσέπη και να τα βάζουν στην άλλη και παράλληλα αδειάζουν και τις δικές μας,κανουν την Ελλαδα οικόπεδα και ανάπτυξη καμια και ουτε προκιτε να δούμε ποτε! Προσωπικά δεν με συμφέρει η δραχμή αλλα ξερω πολυ καλα οτι οταν έρθει η ωρα ( γιατι θα έρθει) θα ειναι πολυ πιο δυςκολα για ολους.Ολοι ξέρουν οτι το χρέος δεν ειναι βιώσιμο και όσα μέτρα και να πάρουν( ειδικα υφεσιακα οπως ειναι) δεν θα ειναι ποτε.Οι δανειστές προσπαθούν να πάρουν όσα περισσότερα μπορούν και μετα θα μας πετάξουν ετσι κι αλλιώς πάρτε το χαμπάρι!!
Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε έναν άλλο πρωθυπουργό, μια άλλη κυβέρνηση, που να εμπνέει εμπιστοσύνη, το όχι θα ανέβαινε από μόνο του στα χείλη μας με ευκολία. Εμένα αυτοί οι άνθρωποι δε μου φαίνονται ικανοί να τους εμπιστευτούμε το τιμόνι σε τέτοια κακοκαιρία. Και λυπάμαι πάρα πολύ γι' αυτό. Ο Τσίπρας, με τη στάση του, με εξαναγκάζει να πω ναι, ούτε ο Γιούνκερ ούτε ο Ντάισενμπλουμ ούτε κανένας άλλος. Όσο περνάνε οι μέρες και ακούω τα διαγγέλματά του, τοσο βαραίνει η καρδιά μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε κάποιο μήνυμα παραπάνω υπήρξε παρότρυνση - προειδοποίηση σε όσους ψηφίσουν ΝΑΙ να έχουν την αξιοπρέπεια να μην παραπονεθούν ξανά για τα μνημόνια!!!!

 

Κάπου στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ διάβασα τις τελευταίες μέρες ένα καταπληκτικό άρθρο, στο οποίο μεταξύ άλλων αναφερόταν ότι ο διαχωρισμός μεταξύ μνημονιακών και αντιμνημονιακών αποτελεί από τις μεγαλύτερες πλάνες των τελευταίων ετών. Κανένας νοήμων άνθρωπος δεν θέλει τα μνημόνια, εκτός αν αντλεί κάποιο συμφέρον από αυτά....για τους σκοπούς της συζήτησής μας θα εκλάβω ως δεδομένο ότι κανένας από τους γράφοντες εδώ δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία.

 

Όλοι στην πραγματικότητα είμαστε αντιμνημονιακοί, πώς αλλιώς γίνεται? Η διαφορά είναι ότι κάποιοι (προφανώς όσοι θα ψηφίσουμε ΝΑΙ) τα θεωρούμε ως ένα αναγκαίο δυσάρεστο στάδιο προς κάτι καλύτερο. Οι υπόλοιποι (δεν θέλω να πω ούτε "οι άλλοι" ούτε "οι αντιμνημονιακοί") απορρίπτουν τα μνημόνια απλά και μόνο λόγω της φύσης τους χωρίς καμία αντιπρόταση. Το χειρότερο όμως δεν είναι αυτό, το χειρότερο είναι ότι η "αντιμνημονιακή" τάση, η αυτονόητη δυσαρέσκεια απέναντι στο μνημόνια, βαφτίστηκε ως πολιτική άποψη, κομματοποιήθηκε και επιχειρείται να γίνει κτήμα συγκεκριμένης κομματικής παράταξης. Ταυτοχρόνως, εμείς οι "υπόλοιποι" δεν δικαιούμαστε να παραπονιόμαστε κι αν το κάνουμε θα είμαστε αναξιοπρεπείς.

 

Τόσες μέρες ψάχνω να βρω κάποιον να μου πει την αντιπρόταση, να μου μιλήσει για την επόμενη μέρα του ΟΧΙ, να μου πει τί θα γίνει...μέχρι στιγμής έχω ακούσει τον Πρωθυπουργό να λέει ότι ο ήλιος θα ξημερώσει και την Δευτέρα, έχω διαβάσει από φίλους στο facebook ότι η Ελλάδα θα σταθεί στα πόδια της γιατί θα κρατήσει το κεφάλι ψηλά, γιατί ο Έλληνας χρεωκοπεί μόνο όταν υποτάσσεται, ότι δεν φοβόμαστε γιατί έχουμε τον ήλιο και τη θάλασσα και άλλα τέτοια συγκινητικά μεν, ανούσια δε, άκουσα όμως και τον Λαφαζάνη να λέει ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα (!!!!), ότι έχουμε Plan B (ποιο άραγε???) και ότι ΟΚ και να πάμε στην δραχμή δεν έγινε και τίποτα (μήπως αυτό είναι το Plan B?), διάβασα και την ανακοίνωση της κομμουνιστικής πλατφόρμας του ΣΥΡΙΖΑ να τάσσεται ανοιχτά υπέρ ενός σχεδίου επιστροφής στην δραχμή.

 

Παιδιά, δεν υπάρχουν λεφτά....πολύ απλά! Ο άντρας μου δουλεύει σε Τράπεζα, έχει να δει τα παιδιά μας 1 εβδομάδα τώρα, πάει στην δουλειά του με βερμούδα και αθλητικά παπούτσια για να μην τον πάρουν χαμπάρι ότι είναι τραπεζικός και τον λιντσάρουν οι αγανακτισμένοι πολίτες που περιμένουν στα ΑΤΜ, παλεύει μαζί με άλλους λιγοστούς συναδέλφους να κρατήσουν όρθιο ένα σύστημα που γκρεμίζεται, χτες για πρώτη φορά μου είπε να σκεφτούμε να φύγουμε από την Ελλάδα.

 

Η αλήθεια είναι ότι τα μνημόνια είναι δυσάρεστα, είναι όμως τα μόνα που μας χρηματοδοτούν τόσα χρόνια τώρα. Πληρώνουν τους μισθούς μας, δίνουν λεφτά στις τράπεζές μας ώστε να κρατάνε ζωντανές τις επιχειρήσεις μας, ώστε να πληρώνουν τους μισθούς μας κ.ο.κ. Εδώ και λίγες μέρες, για όσους δεν έχουν καταλάβει, δεν έχουμε μνημόνιο, ο στόχος επετεύχθη, ας το απολαύσουμε!!!!

 

Και κάτι τελευταίο για να ελαφρύνω τη συζήτηση....ο Τσίπρας και η παρέα του πρέπει να πίνουν νερό στην υγεία του μνημονίου, της Μέρκελ και του Σόιμπλε....τους ανέβασαν στην εξουσία από το πουθενά!!!

Link to comment
Share on other sites

Deena, συμφωνώ απολύτως.

 

Όσο για το άρθρο που ανέφερες, δεν ξέρω αν είναι αυτό:

 

http://thecurlysue.com/2015/06/30/7-politikes-planes-tou-ellina-psifoforou/

 

Πάντως το νοήμα είναι ίδιο, κάντε ένα κόπο να το διαβάσετε, είναι πολύ ενδιαφέρον και συμφωνώ απόλυτα και με τα γραφόμενα.

Link to comment
Share on other sites

άκουσα όμως και τον Λαφαζάνη να λέει ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα (!!!!), ότι έχουμε Plan B (ποιο άραγε???) και ότι ΟΚ και να πάμε στην δραχμή δεν έγινε και τίποτα (μήπως αυτό είναι το Plan B?), διάβασα και την ανακοίνωση της κομμουνιστικής πλατφόρμας του ΣΥΡΙΖΑ να τάσσεται ανοιχτά υπέρ ενός σχεδίου επιστροφής στην δραχμή.

Προσωπικά πιστεύω πως εξαρχής αυτό ήταν το πλάνο, δηλαδή να πάμε στη δραχμή. Τα σχετικά σενάρια τα έχει αναρτήσει ο Varoufakis στο μπλογκ του εδώ και 2-3 χρόνια. Όλα τα έχει σκεφτεί, ακόμα και πόσο καιρό θα πρέπει να μείνουν κλειστές οι τράπεζες μέχρι να τυπώσουμε εθνικό νόμισμα και τι θα πρέπει να κάνουμε για να βγούμε από το ευρώ.

 

Έχω πέσει σε πολλά πράγματα μέσα τώρα τελευταία, ελπίζω σε αυτό να πέσω έξω.

Link to comment
Share on other sites

deena κ γω συμφωνω απολυτα μαζι σου.πολλες απο εσας τα εχετε πει παρα πολυ ωραια.μπραβο σας που αφιερωσατε χρονο να γραψετε!

δεν θελω να απενοχοποιηςω τους ευρωπαιους αλλα δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ειδαμε κ πολλα καλα απο την ευρωπη.οςο κ αν αυτη η ευρωπη δεν ειναι αυτη που οραματιςτηκαμε.κ γω δεν θελω να ζω κατω απο τετοιες συνθηκες αλλα ειναι πλεον ζητημα επιβιωςης.δεν μας φταινε για ολα οι ευρωπαιοι.οταν βγουμε θα εκτιμησουμε πολλα απο αυτα που ειχαμε.ακομη κ αυτοι που δεν εχουν εχουν στον ηλιο μοιρα κ νομιζουν οτι δεν εχουν να χασουν τιποτα πρεπει να καταλαβουν οτι θα βοηθηθουν απο τους δυνατοτερους.διαφορετικα θα πνιγουμε ολοι.θα πεινασουμε.αυριο δεν υπαρχει.

σημερα ο αντρας μου μου ειπε κ μενα απο τη δευτερα κ μετα να δρομολογησουμε την αποχωρηση μας για καναδα.τοσο ενας φιλος που ειναι υψηλα υσταμενος στη μηχανογραφηση μεγαλης τραπεζας οσο κ ατομο της οικογενειας μου που ειναι σε νευραλγικο σημειο υπουργειου μου μετεφερε αυτα ακριβως που λες κ εσυ.η κατασταση ειναι τραγικη.

νιωθω σαν να ειμαι στο αεροπλανο που ο τρελος πιλοτος εριξε στις αλπεις ,σαν να μας κυβερνανε φασιστες...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία γραμμένο κείμενο.... Κι εγώ αυτό ψάχνω και θα ψάχνω ως το Σάββατο - εναν άνθρωπο να μου πει δυο καθαρά και ξάστερα πράγματα ποιό είναι αυτό το Plan B τέλος πάντων, και μετά να αποφασίσω. Προς το παρόν, είμαι 25 εβδομάδων στο πρώτο μας παιδί, και τις τελευταίες 5 μέρες τις έχω περάσει μέσα στο άγχος για το αν τον Οκτώβρη θα υπάρχουν τα χρήματα για να φέρω στον κόσμο αυτό το παιδί... Και πώς θα είναι η χώρα όπου θα το φέρω. Χρήματα που θα προέλθουν από το εφάπαξ της μάνας μου, και που αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε μια από αυτές τις περήφημες τράπεζες που μας καταδυναστεύουν τη ζωή, και εξαρτώνται απο το τρισκατάρατο μνημόνιο που μας έχει φέρει στο σημείο να μην μπορούμε να καλύψουμε αυτό το έξοδο μόνοι μας. Εϊναι ένας φαύλος κύκλος, που όμως αν σπάσει κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει - μπορεί καλύτερα, αλλά το πιθανότερο για μένα είναι ότι θα είναι χειρότερα. :(

 

Σε κάποιο μήνυμα παραπάνω υπήρξε παρότρυνση - προειδοποίηση σε όσους ψηφίσουν ΝΑΙ να έχουν την αξιοπρέπεια να μην παραπονεθούν ξανά για τα μνημόνια!!!!

 

Κάπου στο ΙΝΤΕΡΝΕΤ διάβασα τις τελευταίες μέρες ένα καταπληκτικό άρθρο, στο οποίο μεταξύ άλλων αναφερόταν ότι ο διαχωρισμός μεταξύ μνημονιακών και αντιμνημονιακών αποτελεί από τις μεγαλύτερες πλάνες των τελευταίων ετών. Κανένας νοήμων άνθρωπος δεν θέλει τα μνημόνια, εκτός αν αντλεί κάποιο συμφέρον από αυτά....για τους σκοπούς της συζήτησής μας θα εκλάβω ως δεδομένο ότι κανένας από τους γράφοντες εδώ δεν εμπίπτει σε αυτή την κατηγορία.

 

Όλοι στην πραγματικότητα είμαστε αντιμνημονιακοί, πώς αλλιώς γίνεται? Η διαφορά είναι ότι κάποιοι (προφανώς όσοι θα ψηφίσουμε ΝΑΙ) τα θεωρούμε ως ένα αναγκαίο δυσάρεστο στάδιο προς κάτι καλύτερο. Οι υπόλοιποι (δεν θέλω να πω ούτε "οι άλλοι" ούτε "οι αντιμνημονιακοί") απορρίπτουν τα μνημόνια απλά και μόνο λόγω της φύσης τους χωρίς καμία αντιπρόταση. Το χειρότερο όμως δεν είναι αυτό, το χειρότερο είναι ότι η "αντιμνημονιακή" τάση, η αυτονόητη δυσαρέσκεια απέναντι στο μνημόνια, βαφτίστηκε ως πολιτική άποψη, κομματοποιήθηκε και επιχειρείται να γίνει κτήμα συγκεκριμένης κομματικής παράταξης. Ταυτοχρόνως, εμείς οι "υπόλοιποι" δεν δικαιούμαστε να παραπονιόμαστε κι αν το κάνουμε θα είμαστε αναξιοπρεπείς.

 

Τόσες μέρες ψάχνω να βρω κάποιον να μου πει την αντιπρόταση, να μου μιλήσει για την επόμενη μέρα του ΟΧΙ, να μου πει τί θα γίνει...μέχρι στιγμής έχω ακούσει τον Πρωθυπουργό να λέει ότι ο ήλιος θα ξημερώσει και την Δευτέρα, έχω διαβάσει από φίλους στο facebook ότι η Ελλάδα θα σταθεί στα πόδια της γιατί θα κρατήσει το κεφάλι ψηλά, γιατί ο Έλληνας χρεωκοπεί μόνο όταν υποτάσσεται, ότι δεν φοβόμαστε γιατί έχουμε τον ήλιο και τη θάλασσα και άλλα τέτοια συγκινητικά μεν, ανούσια δε, άκουσα όμως και τον Λαφαζάνη να λέει ότι δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα (!!!!), ότι έχουμε Plan B (ποιο άραγε???) και ότι ΟΚ και να πάμε στην δραχμή δεν έγινε και τίποτα (μήπως αυτό είναι το Plan B?), διάβασα και την ανακοίνωση της κομμουνιστικής πλατφόρμας του ΣΥΡΙΖΑ να τάσσεται ανοιχτά υπέρ ενός σχεδίου επιστροφής στην δραχμή.

 

Παιδιά, δεν υπάρχουν λεφτά....πολύ απλά! Ο άντρας μου δουλεύει σε Τράπεζα, έχει να δει τα παιδιά μας 1 εβδομάδα τώρα, πάει στην δουλειά του με βερμούδα και αθλητικά παπούτσια για να μην τον πάρουν χαμπάρι ότι είναι τραπεζικός και τον λιντσάρουν οι αγανακτισμένοι πολίτες που περιμένουν στα ΑΤΜ, παλεύει μαζί με άλλους λιγοστούς συναδέλφους να κρατήσουν όρθιο ένα σύστημα που γκρεμίζεται, χτες για πρώτη φορά μου είπε να σκεφτούμε να φύγουμε από την Ελλάδα.

 

Η αλήθεια είναι ότι τα μνημόνια είναι δυσάρεστα, είναι όμως τα μόνα που μας χρηματοδοτούν τόσα χρόνια τώρα. Πληρώνουν τους μισθούς μας, δίνουν λεφτά στις τράπεζές μας ώστε να κρατάνε ζωντανές τις επιχειρήσεις μας, ώστε να πληρώνουν τους μισθούς μας κ.ο.κ. Εδώ και λίγες μέρες, για όσους δεν έχουν καταλάβει, δεν έχουμε μνημόνιο, ο στόχος επετεύχθη, ας το απολαύσουμε!!!!

 

Και κάτι τελευταίο για να ελαφρύνω τη συζήτηση....ο Τσίπρας και η παρέα του πρέπει να πίνουν νερό στην υγεία του μνημονίου, της Μέρκελ και του Σόιμπλε....τους ανέβασαν στην εξουσία από το πουθενά!!!

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς το παρόν, είμαι 25 εβδομάδων στο πρώτο μας παιδί, και τις τελευταίες 5 μέρες τις έχω περάσει μέσα στο άγχος για το αν τον Οκτώβρη θα υπάρχουν τα χρήματα για να φέρω στον κόσμο αυτό το παιδί... Και πώς θα είναι η χώρα όπου θα το φέρω. Χρήματα που θα προέλθουν από το εφάπαξ της μάνας μου, και που αυτή τη στιγμή βρίσκονται σε μια από αυτές τις περήφημες τράπεζες που μας καταδυναστεύουν τη ζωή, και εξαρτώνται απο το τρισκατάρατο μνημόνιο που μας έχει φέρει στο σημείο να μην μπορούμε να καλύψουμε αυτό το έξοδο μόνοι μας.

Τώρα για να είμαστε δίκαιοι, δεν φταίει το μνημόνιο που δεν έχεις πρόσβαση στα χρήματα αυτά αφού αυτή τη στιγμή δεν έχουμε μνημόνιο. Απλά δεν έχουμε ούτε χρήματα, γιατί για να πάρουμε χρήματα θα πρέπει να υπογράψουμε νέο μνημόνιο. Και αφού δεν έχουμε χρήματα δεν έχουμε και τράπεζες. Αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Πάντως προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι, είναι πολύς καιρός μέχρι τον Οκτώβρη. Σκέψου και τη νύφη μου που γεννάει σε ένα μήνα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα για να είμαστε δίκαιοι, δεν φταίει το μνημόνιο που δεν έχεις πρόσβαση στα χρήματα αυτά αφού αυτή τη στιγμή δεν έχουμε μνημόνιο. Απλά δεν έχουμε ούτε χρήματα, γιατί για να πάρουμε χρήματα θα πρέπει να υπογράψουμε νέο μνημόνιο. Και αφού δεν έχουμε χρήματα δεν έχουμε και τράπεζες. Αυτό είναι το πρόβλημα.

 

Πάντως προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι, είναι πολύς καιρός μέχρι τον Οκτώβρη. Σκέψου και τη νύφη μου που γεννάει σε ένα μήνα...

 

Γι'αυτό έλεγα για φαύλο κύκλο.... Και πρόσβαση στα χρήματα δε με νοιάζει να έχω τωρα, αλλά τότε. Αλλά να μην το σκέφτομαι, αυτό δυστυχώς δεν παίζει. Μακάρι να μπορούσα, ξέρω ότι μονο καλό δεν κάνει στο μωρό, αλλά δεν έχω βρει τρόπο. Μόνο η δουλειά με αποσπάει αλλά δεν υπάρχει και πολλή από δαύτη. Πάντως αν ήταν να γεννήσω τόσο σύντομα θα είχα πανικοβληθεί! Καλό κουράγιο στην κοπέλα και με το καλό... :-)

Έκανα και λαθάρα ορθογραφική πριν... :oops:

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν είχαμε άλλον πρωθυπουργό, αν είχαμε άλλη οικονομία αν αν αν μπορεί και να τα καταφέρναμε, τώρα το μόνο που κερδίζουμε είναι λίγος χρόνος:( Σαν Ελλάδα και σαν λαός είμαστε στον αέρα, θα έπρεπε να είχαμε κάνει πράγματα από χθες... και τώρα προσπαθούμε να μαζέψουμε τον αμάζευτο μ' ένα δημοψήφισμα την Κυριακή χωρίς ουσία, χωρίς ερώτημα και με καμία ειλικρίνια. Σήμερα είμαι τρομερά απογοητευμένη με όλους και με όλα καταστρέφεται μια ολόκληρη χώρα με μεγάλη ιστορία και πολιτισμό και ακόμα κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας. Αντί να βγούνε όλα τα κόμματα ενωμένα ένας λαός ενωμένος με καμία αποποίηση ευθύνης και να μας προετοιμάσουν γι αυτά που έρχονται είτε σήμερα είτε αύριο είτε μεθαυρίο όλοι τους κάνουν αντιπολίτευση, μιλάνε για το ποιος έχει πει τα πιο πολλά ψέμματα, ποιος είναι προδότης, ποιος έφερε την Ελλάδα σ' αυτό το σημείο. Σκ@@α. Καλύτερα ότι είναι να γίνει να γίνει την Κυριακή που είμαστε όλοι υποψιασμένοι, προετοιμασμένη όσο "καλύτερα" γίνεται. Για φανταστείτε με ένα μαγικό τρόπο την Δευτέρα να είναι όλα under control και σε μια εβδομαδα, ένα μήνα , ένα χρόνο ξαφνικά χωρίς προειδοποίηση να πούνε "ξουτ"?

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ψηφίσω όχι, με συνείδηση του ότι με ένα όχι θα είναι πολύ δύσκολα, αλλά ουσιαστικά αυτό που θα συμβεί είναι να βρεθούμε μέσα σε μια μέρα στην κατάσταση που θα μας έφερναν αργά αργά μέσα σε βάθος 5 χρόνων, για να μην το καταλάβουμε (το γνωστό δόγμα του σοκ, σε χτυπάνε συνεχώς με μικρά και πολλά μέτρα και παραλύεις και δεν τολμάς καν να αντιδράσεις). Επειδή οικονομολόγος δεν είμαι (αλλά και αυτοί δεν συμφωνούν μεταξύ τους οπότε όλα τα σενάρια παίζουν), αν ένα όχι είναι καταστροφικό, απλά θα φτάσουμε στην καταστροφή 5 χρόνια νωρίτερα από ότι θα φτάσουμε με το ναι. Όμως, αν ένα όχι έχει ελπίδα, θα έχουμε κερδίσει 5 χρόνια από τη ζωή μας να παλέψουμε για αυτή την ελπίδα. Και εν πάση περιπτώσει, δεδομένου ότι η αριστερή μας κυβέρνηση δεν ταιριάζει με το κλίμα της Ευρώπης, ένα ναι σημαίνει αυτόματα εκλογές και ότι θα με ξανακυβερνήσει ο Σαμαράς, είτε μόνος είτε σε συνεργασία και όλα θα γίνουν ''ήσυχα'' όπως πριν. Εγώ αυτό δεν το θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου. Θα ψηφίσω ΝΑΙ, με το εξής σκεπτικό:

 

α) Για το οικονομικό μας χάλι δεν μας φταιν οι κακοί Ευρωπαίοι. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους και κοιτάν τον εαυτό τους. Καλά κάνουν. Εμείς χειριζόμαστε τραγικά λάθος εδώ και 30 χρόνια τα δημοσιονομικά μας και, δυστυχώς, συνεχίζουμε να τα χειριζόμαστε έτσι και τους τελευταίους 5 μήνες. Κρατισμός, νεποτισμός και παρανομίες υπό κομματικές ομπρέλες. Κατ' εμέ αυτό είναι το πρόβλημά μας και εάν δεν διορθωθεί αυτό δεν διορθώνεται τίποτα.

 

β) Εάν μείνουμε στο ευρώ ΚΑΙ διορθώσουμε τα δικά μας κακώς κείμενα έχουμε μία ελπίδα να ορθοποδήσουμε σε ένα λογικό χρονικό διάστημα.

 

γ) Εάν πάμε σε εθνικό νόμισμα υπό κατάσταση χρεοκοπίας ακόμη και εάν διορθώσουμε τα κακώς κείμενα (που δεν πιστεύω ότι θα το κάνουμε) θα κάνουμε πάααααρα πολλά χρόνια για να ορθοποδήσουμε.

 

δ) Εάν δεν διορθώσουμε τα δικά μας λάθη δεν μας σώζει τίποτα. Ούτε ευρώ, ούτε δραχμή, ούτε διαγραφή χρέους, ούτε τίποτα. Σε πολύ λίγα χρόνια πάλι την ίδια συζήτηση θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με την merie, xena, summer wine, ferby και αλλους που θα ψηφισουν το οχι, και θα ψηφισω το ιδιο. πιστευω οτι η σκληροπυρηνικη πολιτικη των τελευταιων ετων με τα μνημονια, με τα μεσοπροθεσμα και εφαρμοστικο νομο μονο την σταθεροτητα και αναπτυξη σκοπο δεν ειχε. ποτε.

οσοι θελετε να ψηφισετε το ναι σε πιο σκληρα μετρα, με την ελπιδα οτι τα χειροτερα θα αποφευχθουν, δεν νομιζω να μην βλεπετε την καταντια της χωρας, με ανθρωπους ανεργους, ξεσπιτωμενους, νηστικους, με τοσες αυτοκτονιες. το οτι δεν το παθαμε ακομα εμεις, μπορει να ειναι ζητημα χρονου. και να χασουμε και τα τελευταια 300, 700 η οτιδηποτε αλλο εχουμε.

δεν ξερω τι θα γινει αν ψηφισουμε το οχι, μπορει να ειναι τραγικη η κατασταση, αλλα σκεφτομαι να το κανω, με τα τελευταια ψηγματα ανθρωπινης αξιοπρεπειας που μου εχουν απομεινει και νομιζα οτι ειχα χασει τα τελευταια χρονια.

 

διαβαστε αν εχετε χρονο κατι το οποιο εχουμε ψηφισει και υπογραψει, το οποιο λεει ξεκαθαρα οτι δεν υπαρχει πλεον κρατος, οτι δεν εχουμε σαν χωρα ουτε δημοσια ουτε ιδιωτικη περιουσια. για να μην εχουμε αυταπατες για το μελλον, αυτο το σιχαμα ψηφιστηκε απο ολους τους βουλευτες πασοκ και νδ τοτε, με μονο τον κουρουμπλη να λεει οχι. το βρηκα με σχολια, αλλα ειναι αυθεντικο το κειμενο.

 

http://www.epikaira.gr/var/uploads/tinymce/files/Efarmostikos_nomos_sxolia1.pdf

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου. Θα ψηφίσω ΝΑΙ, με το εξής σκεπτικό:

 

α) Για το οικονομικό μας χάλι δεν μας φταιν οι κακοί Ευρωπαίοι. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους και κοιτάν τον εαυτό τους. Καλά κάνουν. Εμείς χειριζόμαστε τραγικά λάθος εδώ και 30 χρόνια τα δημοσιονομικά μας και, δυστυχώς, συνεχίζουμε να τα χειριζόμαστε έτσι και τους τελευταίους 5 μήνες. Κρατισμός, νεποτισμός και παρανομίες υπό κομματικές ομπρέλες. Κατ' εμέ αυτό είναι το πρόβλημά μας και εάν δεν διορθωθεί αυτό δεν διορθώνεται τίποτα.

 

β) Εάν μείνουμε στο ευρώ ΚΑΙ διορθώσουμε τα δικά μας κακώς κείμενα έχουμε μία ελπίδα να ορθοποδήσουμε σε ένα λογικό χρονικό διάστημα.

 

γ) Εάν πάμε σε εθνικό νόμισμα υπό κατάσταση χρεοκοπίας ακόμη και εάν διορθώσουμε τα κακώς κείμενα (που δεν πιστεύω ότι θα το κάνουμε) θα κάνουμε πάααααρα πολλά χρόνια για να ορθοποδήσουμε.

 

δ) Εάν δεν διορθώσουμε τα δικά μας λάθη δεν μας σώζει τίποτα. Ούτε ευρώ, ούτε δραχμή, ούτε διαγραφή χρέους, ούτε τίποτα. Σε πολύ λίγα χρόνια πάλι την ίδια συζήτηση θα κάνουμε.

 

Για τους ίδιους λόγους κ εγω ψηφίζω ΝΑΙ

Link to comment
Share on other sites

Να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου. Θα ψηφίσω ΝΑΙ, με το εξής σκεπτικό:

 

α) Για το οικονομικό μας χάλι δεν μας φταιν οι κακοί Ευρωπαίοι. Αυτοί κάνουν τη δουλειά τους και κοιτάν τον εαυτό τους. Καλά κάνουν. Εμείς χειριζόμαστε τραγικά λάθος εδώ και 30 χρόνια τα δημοσιονομικά μας και, δυστυχώς, συνεχίζουμε να τα χειριζόμαστε έτσι και τους τελευταίους 5 μήνες. Κρατισμός, νεποτισμός και παρανομίες υπό κομματικές ομπρέλες. Κατ' εμέ αυτό είναι το πρόβλημά μας και εάν δεν διορθωθεί αυτό δεν διορθώνεται τίποτα.

 

β) Εάν μείνουμε στο ευρώ ΚΑΙ διορθώσουμε τα δικά μας κακώς κείμενα έχουμε μία ελπίδα να ορθοποδήσουμε σε ένα λογικό χρονικό διάστημα.

 

γ) Εάν πάμε σε εθνικό νόμισμα υπό κατάσταση χρεοκοπίας ακόμη και εάν διορθώσουμε τα κακώς κείμενα (που δεν πιστεύω ότι θα το κάνουμε) θα κάνουμε πάααααρα πολλά χρόνια για να ορθοποδήσουμε.

 

δ) Εάν δεν διορθώσουμε τα δικά μας λάθη δεν μας σώζει τίποτα. Ούτε ευρώ, ούτε δραχμή, ούτε διαγραφή χρέους, ούτε τίποτα. Σε πολύ λίγα χρόνια πάλι την ίδια συζήτηση θα κάνουμε.

 

 

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.

 

Δεν μπορω να καταλαβω τον παραλογισμο, να μας ρωτανε αλλο και εμεις να νομιζουμε οτι απανταμε αλλο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! αυτο που συμβαινει.

 

 

 

Στη Βουλη οταν ακουσα το ΚΚΕ να λεει οτι εμειςθα απαντησουμε και οχι στη προταση της κυβερνησης , απορουσα πως μπορει να το πετυχουν αυτο τη στιγμη που το δημοψηφισμα δεν μας ρωτουσε κατι τετοιο. Ξεφευγε απο καλθε λογικη! Ομως τουλαχιστον μετα ειπαν θα φτιαξουμε ενα δικο μας φηφοδελτιο. Λιγο το διορθωσαν.

 

Δεν ηξερα οτι θα ακουλουθησει μεγαλυτερος παραλογισμος.

Να ψηφιζουμε Ναι και ο καθενας να νομιζει οτι ψηφιζει ΝΑΙ ΣΤΟ ευρω, η οτιδηποτε διαφορετικο παντως απο αυτο που ψηφιζει.

 

Να ψηφιζουμε ΝΑΙ- και με κεφαλαια παρακαλω - γιατι ειναι ''ΤΙΜΗ'' μας να τασσομαστε με τους Δανειστες και κυριως τους Γερμανους γιατι οπως εχει αποδειχτει αυτοι αποφασιζουν .

Να ψηφιζουμε

α. ΝΑΙ στην κατασχεση ακομα και των τραπεζικων λογαριασμων των μισθων και των συνταξεων κατω του 1500.

β. ΝΑΙ στο κλεισιμο καθε μικρομεσαιας επιχειρησης εφοσον ο φορος αυξανεται απο 26% στο 28% με προπληρωμη του επομενου ετους 100% επομενως φορος 28+28=56%. , χωρις να αυξανουν το φορο των μεγαλοεπιχειρηματιων ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΩΝ, αφου μπηκε βετο στην εκτακτη εισφορα αναλογα με το εισοδημα.

γ. ΝΑΙ στην πληρωμη των ασφαλιστικων εισφορων απο τους εργαζομενους και οχι απο τους εργοδοτες.

δ. ΝΑΙ στην καταργηση του ΕΚΑΣ ΤΩΝ ΠΙΟ ΦΤΩΧΩΝ

Ε. ΝΑΙ , στο αμεσο ξεπουλημα ακινητων ανεκτιμητης πολιτισμικης και περιβαλλοντικης αξιας που βρισκονται στο ΤΑΙΠΕΔ .

στ. Ναι στην μειωση ολων των επικουρικων στα 300 ευρω.

η. ΝΑΙ σε ενα χρεος μη βιωσιμο , εφοσον οπως προβλεπεται απο την δικη τους αξιολογηση σε αυτη την προταση , το 2030 το Χρεος προς ΑΕΠ θα πεσει στα 85%-110% . Απο εκει και μετα επομενως θα μιλαμε οτι μπορουμε να ξεχρεωνουμε. Ομως μεχρι τοτε επειδη δεν θα μας αφηνουν να μην πληρωνουμε τις δοσεις και επομενωσ να μην ξεχρεωνουμε θα διαιωνιζεται αυτο. Νεο Δανειο -Νεο μνημονιο ακομα πιο επωδυνα μετρα.

Συνεπως ΨΗΦΙΖΕΤΕ NAI ΣE NEA MNHMONIA-ΔΑΝΕΙΑ και ΟΧΙ στο κουρεμα του χρεους

Τη χρονικη στιγμη μαλιστα που το ΔΝΤ εχει αρχισει , με αυτη την κυβερνηση , να ζηταει κουρεμα του χρεους, εφοσον αποδειχθηκε οτι το success story του Σαμαρα ηταν ενα παραμυθι.

Oλοι οι διακεκριμενοι διεθνεις οικονομολογοι ισχυριζονται οτι για να ανακαμψει η Ελλαδα , πρωτα απο ολα πρεπει να γινει ενα γενναιο κουρεμα του χρεους.

Ακομα και ο Σοιμπλε ζητουσε κουρεμα του χρεους οπως εχει φανει απο καποιες υποκλοπες που βγηκαν στη δημοσιοτητα.

 

Να ψηφιζουμε ΝΑΙ σε ολα αυτα τα αντικοινωνικα μετρα που θα οδηγησουν στην καταστροφη μας και εμεις να νομιζουμε κατι αλλο?

 

 

Εχετε συνειδητοποιησει το μηνυμα που περνατε σε ολο τον κοσμο ψηφιζοντας ΝΑΙ? Ψηφιζοντας ΝΑΙ σε ολαυτα τα μετρα, εναντιον μας και υπερ της αξιοποιηση καθε πορου απο ξενους ?

 

Ψηφισατε την καταδικη της Ελλαδος. Την μετραοπη της σε αποικια των Γερμανων η και των αλλων Ευρωπαιων .

 

Εαν σκεφτονταν ετσι ολοι οι προγονοι μας που πολεμησαν για εμας, δεν θα υπηρχε Ελλαδα εδω και πολλα χρονια. Δεν θα ειχαν πολεμησει θυσιαζοντας τον εαυτο τους για εμας.

Link to comment
Share on other sites

 

διαβαστε αν εχετε χρονο κατι το οποιο εχουμε ψηφισει και υπογραψει, το οποιο λεει ξεκαθαρα οτι δεν υπαρχει πλεον κρατος, οτι δεν εχουμε σαν χωρα ουτε δημοσια ουτε ιδιωτικη περιουσια. για να μην εχουμε αυταπατες για το μελλον, αυτο το σιχαμα ψηφιστηκε απο ολους τους βουλευτες πασοκ και νδ τοτε, με μονο τον κουρουμπλη να λεει οχι. το βρηκα με σχολια, αλλα ειναι αυθεντικο το κειμενο.

 

http://www.epikaira.gr/var/uploads/tinymce/files/Efarmostikos_nomos_sxolia1.pdf

 

Ζαλίστηκα...το ψηφίσαμε; Αυτό το αίσχος; :shock:

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ.

 

Δεν μπορω να καταλαβω τον παραλογισμο, να μας ρωτανε αλλο και εμεις να νομιζουμε οτι απανταμε αλλο. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! αυτο που συμβαινει.

 

...............................

 

Να ψηφιζουμε ΝΑΙ σε ολα αυτα τα αντικοινωνικα μετρα που θα οδηγησουν στην καταστροφη μας και εμεις να νομιζουμε κατι αλλο?

 

 

Εχετε συνειδητοποιησει το μηνυμα που περνατε σε ολο τον κοσμο ψηφιζοντας ΝΑΙ? Ψηφιζοντας ΝΑΙ σε ολαυτα τα μετρα, εναντιον μας και υπερ της αξιοποιηση καθε πορου απο ξενους ?

 

.......................................

Εαν σκεφτονταν ετσι ολοι οι προγονοι μας που πολεμησαν για εμας, δεν θα υπηρχε Ελλαδα εδω και πολλα χρονια. Δεν θα ειχαν πολεμησει θυσιαζοντας τον εαυτο τους για εμας.

 

Εμείς που μεταφράζουμε το δημοψήφισμα σε ναι ή όχι στο ευρώ το κάνουμε προφανώς διότι καταλαβαίνουμε ότι είναι απολύτως παράλογο να με ρωτάει κάποιος στα σοβαρά εάν συμφωνώ με ένα προσχέδιο πρότασης το οποίο δεν υποβλήθηκε ποτέ επίσημα και δεν υπάρχει καν πλέον. Άρα, δεν μπορεί κάποιος να με ρωτάει αυτό. Κάτι άλλο με ρωτάει προφανώς. Ίσως να καταλαβαίνω λάθος και να μην με ρωτάει ευρώ ή όχι, αλλά σίγουρα δεν με ρωτάει και αυτό που γράφεται.

 

Έχεις δίκιο σε ένα σημείο. Είναι τρομερό να με ρωτάς εάν θέλω μέτρα ή όχι. Εϊναι τρομερό να με φέρνεις στο σημείο να πρέπει να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα. Κανείς δεν θέλει μέτρα. Προφανώς. Όλοι πληρώνουμε φόρους, σε όλους έχει πέσει το βιωτικό επίπεδο, όλοι θέλουμε να ζούμε τουλάχιστον με κάποια άνεση. Άρα, επανέρχομαι στην προηγούμενη μου παράγραφο. Τι με ρωτάει το δημοψήφισμα; Το αυτονόητο; Εάν θέλω να είμαι πλούσιος και υγειής ή φτωχός και άρρωστος; Στέκει σαν ερώτηση; Η λογική μου λέει πως όχι.

 

Όσον αφορά τους προγόνους μας, έχω να πω ότι αυτοί μας ανέθρεψαν και μας γαλούχησαν, οπότε μέρος του σκεπτικού μας το χρωστάμε σε αυτούς. Όλοι μας όμως. Και αυτοί που λέμε ναι και αυτοί που λέμε όχι. Μην γινόμαστε οι μισοί τιμητές των προγόνων μας και μην μπαίνουμε στην διαδικασία "εμείς" και "εσείς". Και αυτό βέβαια από τους προγόνους μας το κληρονομήσαμε. Ήλπιζα απλώς εμείς να το αποφύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...