Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκτακτη αναγκη αποθηλασμου


Recommended Posts

Μεσα απο την βοηθεια σας μαθα να θηλαζω το μωρακι μου, 8 1/2 μηνων πλεον αποκλειστικα και σας ευχαριστω πολυ γι'αυτο. Νιωθω πολυ συγκινημενη και στενοχωρημενη ταυτοχρονα, διοτι ενα προβλημα υγειας που μου παρουσιαστηκε αιφνιδια, με αναγκαζει να αποθηλασω κατα εμενα με βιαιο τροπο.

 

Μπηκα στο νοσοκομειο εκτακτως την δευτερα, με μητρορραγια, και αιμοπεταλια 0000. Μεχρι δευτερα θηλαζα το μωρακι μου. Εμεινα μεχρι την πεμπτη οπου ανεβηκαν τα αιμοπεταλια σε βαθμο ασφαλειας αλλα κατωτερα φυσιολογικα και με ενα θηλαστρο αγκαλια και πολυ κλαμα. Οσο δυσαρεστο θεωρω μια μητερα να μην θηλασει καθολου το μωρο της αλλο τοσο θεωρω αρνητικο να αποθηλασει με αυτο το τροπο. Ειδα το μωρο μου την τριτη στο νοσοκομειο μου το εφερεαν εξω, και εψαχνε να φαει. του τραγουδησα και χαμογελεσε μετα με επιασε ταχυπαλμια και εφυγα. Αυτες τις μερες κοιμοταν με τον μπαμπα του γιατι εμας τους δυο εχει συνηθισει και δεν ηθελα να χασει την ασφαλεια που ενιωθε βαζοντας συγγενικα ατομα να αναλαβουν. Τωρα που ειμαι στο σπιτι τα πραγματα ειναι καλυτερα αλλα με στενοχωρει ο βιαιος τροπος αποθηλασμου. Το μπεμπε μου φαινεται χαρουμενο οταν πλησιαζω με ψαχνει και αυτο με κανει να κλαιω. Με τοσο κοπο τον εφτασα 9.200 αν και πολυ κουρασμενη γιατι δεν ξεκολλαγε απο πανω μου τα βραδια.

 

Εγω θα παιρνω ισχυρες δοσεις κορτιζονης για αρκετο διαστημα μεχρι ο οργανισμος μου να ξαναβρει την ισσοροπια του. Ο γιατρος μου ειπε οτι αν το θηλασω θα υπαρχει επιπτωση στην αναπτυξη του, γιατιτο εψαξε και φυσικα αυτο δεν το θελω.Το θεμα μου ειναι οτι θα ηθελα να το περασει το μωρακι μου οσο το δυνατον πιο ανωδυνα κια να χτιστει μια σχεση κατω απο αλλες ισσοροπιες. Ξερετε πως ειναι οταν το μωρο θηλαζει πολυ καλα, μοιαζει σαν ολη η σχεση να ειναι βασιμενη πανω σε αυτο.

 

Επισης θελω να ρωτησω για γαλατα 2ης βρεφικης με λιγοτερα βλαβερα συστατικα??μπορειται να μου προτεινεται. Εχω ακουσει οτι η αποτομη αλλαγη απο μητρικο σε γαλα σε σκονη μπορει να του δημιουργησει προβλημα στο θυροειδη του??δεν θα το αντεξω.

 

σας ευχαριστω για την κατανοηση και τις πολυτιμες πληροφοριες και συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν σου απαντήσω, θα σε παρακαλούσα να μου πεις σε ποια πόλη βρίσκεσαι, ώστε αν υπάρχει γιατρός ειδικός να σε παραπέμψω.

 

Νομίζω ότι ο γιατρός δεν είναι σωστά πληροφορημένος για το πώς επηρεάζεται ένα μωρό από τα κορτικοειδή που λαμβάνει η μητέρα, αυτά που σου είπε είναι για την περίπτωση που το ίδιο το μωρό κάνει μακρόχρονη θεραπεία με κορτιζόνες.

 

Να απευθυνθείς σε έναν γιατρό που είναι και σύμβουλος θηλασμού, αυτός θα ελέγξει το ιστορικό σου, τη θεραπεία και θα σου δώσει πλήρεις και σωστές πληροφορίες για την επίδραση στο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος μου ειπε οτι αν το θηλασω θα υπαρχει επιπτωση στην αναπτυξη του, γιατιτο εψαξε και φυσικα αυτο δεν το θελω.

Αν το έψαξε, ας σου δώσει τις δημοσιεύσεις που το αναφέρουν. Σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δημοσιευμένα δεν έχω βρει κάτι τέτοιο, ούτε στις οδηγίες της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιατρικής, ούτε στη βάση που έχουν οι γιατροί στο e-lactancia.

Αν έχει βγει κάτι καινούργιο θα πρέπει να ενημερωθεί και η βάση του e-lactancia.

 

Είμαι πολύ επιφυλακτική γι αυτό που σου είπε, νομίζω ότι δεν το έψαξε, αν το έψαξε θα είναι πολύ εύκολο να βρει τα στοιχεία.

 

Επισης θελω να ρωτησω για γαλατα 2ης βρεφικης με λιγοτερα βλαβερα συστατικα??

Όλα τα γάλατα (που δεν είναι ειδικά) γίνονται από αγελαδινό γάλα σε σκόνη. Δεν υπάρχουν διαφορές.

 

 

μπορειται να μου προτεινεται.

δεν μπορούμε, μόνο ο παιδίατρος προτείνει αν και τα γάλατα 2ης βρεφικής ηλικίας τα παίρνεις και από το σούπερ μάρκετ

 

 

Εχω ακουσει οτι η αποτομη αλλαγη απο μητρικο σε γαλα σε σκονη μπορει να του δημιουργησει προβλημα στο θυροειδη του??δεν θα το αντεξω.

η απότομη αλλαγή δημιουργεί πρόβλημα δυσκοιλιότητας. Πρόβλημα στο θυροειδή θεωρείται ότι δημιουργεί γενικά η διατροφή που περιλαμβάνει γαλακτοκομικά από γάλα αγελάδος. Οι περισσότεροι γιατροί δεν το δέχονται αυτό γι αυτό και δεν προτείνουν αποχή ή μείωση.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη Χαλκιδα. Αν εχεις καποιο γνωστο γιατρο-συμβουλο πες μου να απευθυνθω. Επειδη δεν τρωω ζαχαρη, αλατι λογω ειδικης διατροφης ηδη το γαλα εχει περιοριστει αρκετα, σημερα δεν εχω βγαλει καν το γαλα που υπαρχει. Ηταν πολυ επιπονη στο νοσοκομειο αυτη η διαδικασια. Εσυ τι θα εκανες στη περιπτωση αυτη???σε καμια περιπτωση δεν θελω να επηρεαστει το μωρο μου αναπτυξιακα δεν θα μου το συγχωρεσω. Το θεμα ειναι αν εχουν γινει ερευνες με συγκεκριμενες ποσοτητες κορτιζονης.

 

Μετα σκεφτομαι αν συνεχισω να το θηλαζω αφου περιοριστει η ποσοτητα κορτιζονης? τι επιπτωσεις θα εχει στο μωρο μου, κατι που το το εκοψα με αυτο τον τροπο , να του ξαναπροσφερω ή να βγαζω με το θηλαστρο?φοβαμαι οτι θα ειναι σα να το γυριζω πισω...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη Χαλκιδα. Αν εχεις καποιο γνωστο γιατρο-συμβουλο πες μου να απευθυνθω. .

 

Eίσαι πολύ κοντά στην Αθήνα, μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία ενδοκρινολόγου που γνωρίζει πολύ καλά από θηλασμό.

 

 

Επειδη δεν τρωω ζαχαρη, αλατι λογω ειδικης διατροφης ηδη το γαλα εχει περιοριστει αρκετα, σημερα δεν εχω βγαλει καν το γαλα που υπαρχει.

Η ζάχαρη το αλάτι και οποιαδήποτε ειδική διατροφή δεν περιορίζουν τη γαλουχία. Η έλλειψη θηλασμού και αντλήσεων την περιορίζει.

 

 

Ηταν πολυ επιπονη στο νοσοκομειο αυτη η διαδικασια.

Να υποθέσω ότι χρησιμοποιούσες λάθος θήλαστρο;

Μόνο νοσοκομειακό είναι κατάλληλο για την περίπτωσή σου. Στην Ελλάδα υπάρχουν 3 νοσοκομειακά θήλαστρα από 2 εταιρείες. Και τα 3 με το ζόρι τα αισθάνεσαι, εκτός και αν γίνει λάθος χρήση.

 

Εσυ τι θα εκανες στη περιπτωση αυτη???

Σύμφωνα με τη μέχρι τώρα βιβλιογραφία αναφέρεται ότι η κορτιζόνη είναι απολύτως ασφαλής για το μωρό όταν η μητέρα θηλάζει και δεν υπήρχε περίπτωση να διέκοπτα το θηλασμό.

 

Όμως σου προτείνω να μην εμπιστευτείς εμένα που δεν με γνωρίζεις, ακόμη και αν τα πλήρη στοιχεία μου μπορείς να τα ζητήσεις οποιαδήποτε στιγμή από τη διαχείριση του φόρουμ.

 

Καλύτερα να επισκευθείς έναν υπεύθυνο γιατρό και όχι έναν που λέει ότι το έψαξε και ουσιαστικά ψεύδεται. Πουθενά δεν έχει δημοσιευτεί το παραμικρό για την ανάπτυξη του μωρού όταν η μητέρα κάνει θεραπεία με κορτιζόνη. Οι μόνες δημοσιεύσεις που υπάρχουν είναι όταν τα ίδια τα μωρά κάνουν μακροχρόνια θεραπεία με κορτιζόνη.

 

 

σε καμια περιπτωση δεν θελω να επηρεαστει το μωρο μου αναπτυξιακα δεν θα μου το συγχωρεσω.

Μπορείς να συγχωρήσεις το ψεύδος του γιατρού που σου τα είπε αυτά. Μπορείς να συγχωρήσεις τον εαυτό σου που παρασύρθηκε από έναν αναξιόπιστο και ανεύθυνο που δεν νοιάστηκε για την υγεία του παιδιού σου και είπε ό,τι του κατέβηκε για να αποφύγει κάθε ευθύνη;

 

 

Το θεμα ειναι αν εχουν γινει ερευνες με συγκεκριμενες ποσοτητες κορτιζονης

Γιατί δεν ρωτάς το γιατρό που το έχει ψάξει να σου παρουσιάσει τις έρευνες;

 

Επειδή είναι δύσκολο να εμπιστευτείς κάποιον που δεν βλέπεις, θα σου πρότεινα να επισκεθείς αυτό το λινκ:

 

http://www.telasmos.org/lactancia/ingles/inicio.asp

 

να πας στο search by product

 

και να δεις το λέει για τα corticosteroid (τις κορτιζόνες)

 

Εκεί θα δεις ότι το παιδί παίρνει τα 0,04 μια θεραπευτικής δόσης που θα έπαιρνε αν έκανε το ίδιο θεραπεία. Η θεραπευτική δόση είναι 25 φορές μεγαλύτερη.

 

Επειδή ίσως σε τρομάζει η ανωνυμία, πήγαινε δεξιά και πάτησε το Development Team για να δεις ποιοι έχουν δουλέψει για να γίνει αυτή η βάση δεδομένων.

 

Πρόκειται για 7 γιατρούς διαφόρων ειδικοτήτων της παιδιατρικής, επιπλέον έναν ψυχίατρο, έναν φαρμακοποιό. Οι γιατροί αυτοί δουλεύουν στο Marina Alta's Hospital στην Ισπανία.

 

Μπορείς να του γράψεις, να τους στείλεις φαξ, να τους τηλεφωνήσεις.

 

Μπορεί να υπάρχουν αρκετοί ανεύθυνοι γιατροί που λένε οποιαδήποτε αυθαιρεσία τους κατέβει για να απαλαγούν από την ευθύνη ή απλά από αδιαφορία, όμως δεν είναι όλοι έτσι. Το σωστό θα ήταν να ρωτήσεις το γιατρό αυτόν να σου δείξει τις έρευνες που βρήκε αφού όπως δηλώνει το έχει ψάξει (που δεν έχει ψάξει τίποτα).

 

 

τι επιπτωσεις θα εχει στο μωρο μου, κατι που το το εκοψα με αυτο τον τροπο , να του ξαναπροσφερω ή να βγαζω με το θηλαστρο?

Θα μπορούσε να υπάρχει καμία αρνητική επίπτωση;

 

φοβαμαι οτι θα ειναι σα να το γυριζω πισω...

Εννοείς ότι αν μια σχέση διαταραχθεί δεν επιτρέπεται να επανέλθει;

 

Λυπάμαι που ένας ανεύθυνος σε πανικόβαλε, σε επηρέασε και σε γέμισε με τόσο αρνητικές σκέψεις. Θα έπρεπε να σεβαστεί τουλάχιστον το ψυχικό στρες που πέρασες από όλη αυτή την περιπέτεια της υγείας σου. Θα έπρεπε να σεβαστεί την υγεία του μωρού σου. Όλα όσα σου είπε δείχνουν ότι καθόλου δεν νοιάζεται, δείχνουν ότι δεν διστάζει να πει οποιοδήποτε ψέμμα αρκεί να μην τον ενοχλείς με τις ανησυχίες σου για το θηλασμό.

 

Δεν προσπαθώ να σε πείσω να συνεχίσεις το θηλασμό.

 

Αυτό που προσπαθώ να σου πω είναι ότι οι αποφάσεις που θα πάρεις δεν θα πρέπει να βασίζονται σε ανακρίβειες και αυθαιρεσίες που ξεστόμισε κάποιος ανεύθυνος αλλά σε επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις.

 

Υπάρχουν γιατροί που σέβονται περισσότερο τον όρκο που έχουν δώσει, που είναι περισσότερο υπεύθυνοι, είναι δύσκολο να τους βρούμε αλλά αξίζει τον κόπο να τους επιλέγουμε για να μας συμβουλεύουν όταν παίρνουμε τόσο σημαντικές αποφάσεις για την υγεία τη δική μας και των παιδιών μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Agel, εύχομαι ολόψυχα περαστικά!

Είσαι -σχετικά- καινούρια στο φόρουμ, και ίσως δεν γνωρίζεις καλά την Αγλαΐα. Όπως θα έχεις σίγουρα καταλάβει και από τα γραφόμενά της, αυτά που λέει είναι πάντα τεκμηριωμένα και ακριβή. Ξέρει καλά τι λέει. Και το πιθανότερο είναι ότι ο γιατρός σου δεν το ερεύνησε καθόλου. Εμπιστεύσου την Αγλαΐα, γιατί είναι κρίμα να χαλάσει ο θηλασμός του μωρού σου χωρίς πραγματικό λόγο, και ειδικά αφού εσύ το επιθυμείς τόσο (να συνεχίσεις δλδ). ΚΑλή τύχη! Πες μας τα νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Eίσαι πολύ κοντά στην Αθήνα, μπορώ να σου δώσω τα στοιχεία ενδοκρινολόγου που γνωρίζει πολύ καλά από θηλασμό.

Σε παρακαλώ πολύ Αγλαία στείλε μου τα στοιχεία του ενδικρινολόγου, διότι μου παρουσιάστηκε θυρεοειδίτιδα της λοχείας και θέλω και 2η γνώμη. Σου έστειλα και π.μ. αλλά το γραμματοκιβώτιό σου είναι πλήρες. Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Σε παρακαλώ πολύ Αγλαία στείλε μου τα στοιχεία του ενδικρινολόγου, διότι μου παρουσιάστηκε θυρεοειδίτιδα της λοχείας και θέλω και 2η γνώμη. Σου έστειλα και π.μ. αλλά το γραμματοκιβώτιό σου είναι πλήρες. Ευχαριστώ εκ των προτέρω.

 

natmanou τί φάρμακα παίρνεις; Κορτιζονη;

 

Και εγώ χτες έμαθα ότι έχω υποξεία θυρεοειδίτιδα λοχείας και η ενδοκρινολόγος μου χορήγησε κορτιζόνη (Medrol 16mg) 2 τη μέρα για 4 μέρες και μετά σταδιακή μείωση της δόσης. Μου είπε τις πρώτες μέρες να θηλάζω όσο το δυνατό λιγότερο, που αυτό σημαίνει από 5-6 θηλασμούς τη μέρα να πάω στους 2-3. Στις οδηγίες του φαρμάκου αναφέρει επι λέξει τα εξής:

"Να αποφεύγετε τη χορήγηση Medrol κατά τη διάρκεια της γαλουχίας. Αν θηλάζετε ενημερώστε το γιατρό σας προτού κάνετε θεραπεία με Medrol γιατί το κορτικοστεροειδή περνούν στο μητρικό γάλα και υπάρχει κίνδυνος αναστολής της σωματικής ανάπτυξης του βρέφους, όταν υη μητέρα παίρνει θεραπευτικές δόσεις κορτικοστεροειδών.

 

Η παιδίατρος μου πρότεινε να θηλάζω μόνο πρωί - βράδυ.

 

Σήμερα άρχισα τα φάρμακα και μέχρι στιγμής τα καταφέρνω αλλά δεν ξέρω κατά τη διάρκεια της νύχτας αν ξυπνήσει ανήσυχο το μωρό πώς θα τα καταφέρω να μην την πάρω στο κρεβάτι μας να τη θηλάσω... :-(

 

Δεν ξέρω αν πραγματικά πρέπει να μειώσω τόσο πολύ τους θηλασμούς;

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

Evi, διάβασε τι γράφει για το φάρμακο σου (ενεργός ουσία Methylprednisolone) στο:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Πρόσεξε ότι αναφέρεται σε πολύ μεγαλύτερες δόσεις.

Αν περιμένεις το πολύ 4 ώρες μετά τη λήψη, μπορείς να θηλάσεις, οπότε μπορείς να κάνεις έναν προγραμματισμό να πυκνώσεις τους θηλασμούς από την 5η ώρα μέχρι την 9η που θα πάρεις τη δεύτερη δόση κοκ. Μπορείς να ρυθμίσεις τις στερεές, τις ώρες μετά τη λήψη του φαρμάκου και να βάλεις ξυπνητήρι για νυχτερινούς θηλασμούς μετά από την ώρα που συστήνεται. Επίσης, θα προσπαθήσεις να θηλάσεις αρκετά πριν τη λήψη του φαρμάκου. Αν δεν μπορείς για κάποιο λόγο να θηλάσεις ενδιάμεσα (πχ δεν θέλει το μωρό), είναι καλή ιδέα να κάνεις τόσες αντλήσεις, όσες τα γεύματα που χάνονται, ώστε να διατηρείται το ερέθισμα στο στήθος και να μην μειωθεί η παραγωγή σου.

 

Στην ουσία, θα αποφύγεις να θηλάσεις για 2 τετράωρα μέσα στην ημέρα, το οποίο είναι αρκετά εύκολο, αν το προγραμματίσεις.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Evi, διάβασε τι γράφει για το φάρμακο σου (ενεργός ουσία Methylprednisolone) στο:

http://www.e-lactancia.org/ingles/inicio.asp

Πρόσεξε ότι αναφέρεται σε πολύ μεγαλύτερες δόσεις.

Αν περιμένεις το πολύ 4 ώρες μετά τη λήψη, μπορείς να θηλάσεις, οπότε μπορείς να κάνεις έναν προγραμματισμό να πυκνώσεις τους θηλασμούς από την 5η ώρα μέχρι την 9η που θα πάρεις τη δεύτερη δόση κοκ. Μπορείς να ρυθμίσεις τις στερεές, τις ώρες μετά τη λήψη του φαρμάκου και να βάλεις ξυπνητήρι για νυχτερινούς θηλασμούς μετά από την ώρα που συστήνεται. Επίσης, θα προσπαθήσεις να θηλάσεις αρκετά πριν τη λήψη του φαρμάκου. Αν δεν μπορείς για κάποιο λόγο να θηλάσεις ενδιάμεσα (πχ δεν θέλει το μωρό), είναι καλή ιδέα να κάνεις τόσες αντλήσεις, όσες τα γεύματα που χάνονται, ώστε να διατηρείται το ερέθισμα στο στήθος και να μην μειωθεί η παραγωγή σου.

 

Στην ουσία, θα αποφύγεις να θηλάσεις για 2 τετράωρα μέσα στην ημέρα, το οποίο είναι αρκετά εύκολο, αν το προγραμματίσεις.

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ amaretto, θα είναι πολύ εύκολο να τηρήσω το τετράωρο, μόνο τη νύχτα φοβάμαι μην ζητήσει νωρίς να θηλάσει, σε αυτή την περίπτωση βλέπουμε και κάνουμε, στο κάτω κάτω έχουμε περάσει στο παρελθόν αγρύπνιες με κολικούς... ουκ ολιγες!!!

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα

 

Πριν από 2 ημέρες έμαθα πως πρέπει να μπώ στο χειρουργείο για να αφαίρεση θυροειδούς αδένα και στη συνέχεια να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή για ένα διάστημα.

Έχω μια κόρη 4 μηνών η οποία θηλάζει αποκλειστικά. Ο θηλασμός πρέπει να κοπεί επειγόντως (εντός 2 εβδομάδων).

Προσπάθησα σήμερα να αντικαταστήσω το πρωινό γεύμα με ένα υποαλλεργικό γάλα (η κόρη μου είχε εμφανίσει βλέννες και σταμάτησα να τρώω γαλακτοκομικά όσο θήλαζα). Δεν το δέχτηκε με τίποτα, ούτε γουλιά.

Υπάρχει κάποιοα μέθοδος που θα μου επιτρέψει να κόψω το θηλασμό σε σύντομο χρονικό διάστημα χωρίς να βάλω την υγεία του παιδίού μου σε κίνδυνο??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν ο λόγος που δεν το δέχτηκε είναι το μπιμπερό ή η γεύση του ξένου γάλακτος? Έχει ξαναπιεί γάλα από μπιμπερό (δικό σου)? Αν είναι το μπιμπερό, δοκίμασε να την ξεκινήσεις με δικό σου αντλημενο που δεν θα το δώσεις εσύ αλλά κάποιος άλλος (μπαμπάς, γιαγιά) ενώ εσύ δεν είσαι μπροστά, γιατί αν της το δίνεις εσύ επόμενο είναι να το αρνείται και να ζητά στήθος. Αν το θέμα δεν είναι το μπιμπερό αλλά η γεύση, νομίζω ότι μπορείς να αναμείξεις το ξένο γάλα με δικό σου αντλημένο σε διαφορετικές αναλογίες μέχρι να συνηθίσει τη γεύση του ξένου. Καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Πριν από 2 ημέρες έμαθα πως πρέπει να μπώ στο χειρουργείο για να αφαίρεση θυροειδούς αδένα και στη συνέχεια να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή για ένα διάστημα.

Έχω μια κόρη 4 μηνών η οποία θηλάζει αποκλειστικά. Ο θηλασμός πρέπει να κοπεί επειγόντως (εντός 2 εβδομάδων).

Προσπάθησα σήμερα να αντικαταστήσω το πρωινό γεύμα με ένα υποαλλεργικό γάλα (η κόρη μου είχε εμφανίσει βλέννες και σταμάτησα να τρώω γαλακτοκομικά όσο θήλαζα). Δεν το δέχτηκε με τίποτα, ούτε γουλιά.

Υπάρχει κάποιοα μέθοδος που θα μου επιτρέψει να κόψω το θηλασμό σε σύντομο χρονικό διάστημα χωρίς να βάλω την υγεία του παιδίού μου σε κίνδυνο??

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Ποιος σου είπε οτι πρέπει να σταματήσεις τον θηλασμο; Σε πολλές περιπτώσεις επιτρέπεται κι ειναι εφικτό να συνεχίσεις.

Εγω θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με την LLL να τους δώσεις ιστορικό και να σου πουν τι μπορείς να κανεις.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα σας,

 

Θα ήθελα να γράψω κι εγώ την εμπειρία μου περί αποθηλασμού με στόχο να βοηθήσω αν μπορώ κάποιες γυναίκες στην απόφαση τους. Ουσιαστικά πριν 2 1/2 μήνες αποθήλασα τον 7 1/2 τότε μηνών γιό μου ο οποίος έως τότε θήλαζε αποκλειστικά από τη γέννα με κανένα πρόβλημα και μεγάλη επιτυχία και στον ύπνο και στη ποσότητα στο γάλα κλπ. Είναι το δεύτερο παιδάκι μου έχοντας θηλάσει τον πρώτο μου έως τους 21 μήνες όπου αποθηλάσαμε μαζί και φυσικά. Στον δεύτερο έπαθα μια δερματολογική λοίμωξη αρκετά επώδυνη για την οποία χρειάστηκε να πάρω αντιβίωση (ciproxin) για δέκα μέρες. Γιατί και πως αποφάσισα να αποθηλάσω τότε:

1) Η δερματολόγος μου είπε πως υπάρχει κίνδυνος να πιάσει το μωρό την μόλυνση λόγω της επαφής μας στο στήθος καθότι είχα συμπτώματα και στην περιοχή της κοιλιάς και ήταν δύσκολο να τον ελέγχω και αγχωτικό κυρίως όταν θηλάζαμε μην κολλήσει.

2) Αν και η παιδίατρος με διαβεβαίωσε ότι η αντιβίωση αυτή είναι συμβατή με τον θηλασμό όπως διαπίστωσα η ίδια σε ένα σαιτ για τα φάρμακα και τον θηλασμό εγώ ως μητέρα είχα την ανησυχία να θηλάζω πέρνοντας μια αντιβίωση ένα ισχυρό τέλος πάντων φάρμακο

3) Η πάθηση που είχα σχετιζόταν με χαμηλό ανοσοποιητικό και η αλήθεια είναι ότι είχα κουραστεί πολύ με ένα παιδί 3 ετών και ένα μωρό τότε 7 μηνών και μπορεί ναι μπορεί όχι να είναι και ένας από τους λόγους που το έπαθα.

 

Οπότε σταμάτησα από τη μια μέρα στην άλλη, έχοντας ετοιμάσει το μωρό με μπουκάλι πριν τον βραδυνό ύπνο σταδιακά μια εβδομάδα μέχρι τη πρώτη μέρα της αντιβίωσης που σταμάτησα εντελώς και πέταγα το γάλα που αντλούσα επίσης σταδιακά λιγότερο για μια εβδομάδα περίπου μέχρι που σταμάτησε το γάλα.

 

Τώρα, αυτό είναι που θέλω να σκεφτεί όποια μητέρα παίρνει την απόφαση να αποθηλάσει και όχι να αποθηλάσει με το μωρό της φυσικά όπως γίνεται σε μια μεγαλύτερη ηλικία πχ 2 ετών και ίσως λίγο πάνω λίγο κάτω, είναι ότι μπορεί εναλλακτικά σε μια τέτοια φάση ασθένειας κλπ να δώσει ξένο και να αντλεί το γάλα της εντατικά όπως πχ όταν έπινε το μωρό αν όχι περισσότερο με ένα καλό νοσοκομειακό θήλαστρο ή άλλο αλλά διπλής άντλησης αν γίνεται ότι καλύτερο μπορεί - για να διατηρήσει το γάλα της - Γιατί? Αυτό που έχει θα περάσει αλλά το γάλα αν κοπεί δύσκολα θα γυρίσει αν γυρίσει και καθόλου και θα χάσει μια αληθινά όμορφη εμπειρία του να θηλάσει ένα μεγαλύτερο μωρό. Αυτό σας το γράφω από δική μου προσωπική εμπειρία, καθότι βλέπω πως είναι να αποθηλάζεις με έναν αφύσικο και "απότομο" τρόπο, τις επιπτώσεις στο δέρμα του στήθους που δεν προλαβαίνει να προσαρμοστεί σε αυτή την απότομη αλλαγή, στην ψυχολογία της μητέρας, και στο μωρό που όταν πλέον θέλει να "ηρεμίσει" δεν μπορεί να έχει πια αυτή την επαφή του θηλασμού. Εγώ δεν τα σκέφτηκα αυτά, γιατί τα είχα δεδομένα έχοντας θηλάσει τον πρώτο για μεγάλο διάστημα, θηλάζοντας πολύ καλά τον δεύτερο, δεν γνώριζα πως είναι ο απότομος αποθηλασμός και δεν μου πέρασε καν από το μυαλό να -διατηρήσω- τη ροή του γάλατος μου δηλαδή να συνεχίσω να αντλώ όσο παίρνω την αντιβίωση.

Ήθελα λοιπόν να παραθέσω την εμπειρία μου, και να ευχηθώ τα καλύτερα σε όλες τις μαμάδες και στα μωράκια τους που θηλάζουν καθότι είναι αλήθεια μια δύσκολη εμπειρία από την άποψη της πίεσης που δεχόμαστε από εξωτερικούς παράγοντες για να κρατήσουμε κάτι που μόνο εμείς και τα παιδάκια μας γνωρίζουμε πόσο μαγικό και σημαντικό είναι.

Καλές γιορτές,

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα.έχω κ εγώ πρόβλημα με το στηθος.να πω ότιεέχω θηλάσει αποκλειστικά τα δύο μου πρώτα παιδιά κ ο από θηλασμός έγινε χωρίς χάπι.τώρα όμως στο τρίτο-ενός έτους -μολύνθηκε ένα εκζεμα που είχα κάνει η δερματολογος μου έδωσε δύο αντιβιωσεις κ μου είπε αναγκαστικά να αποθηλασω άμεσα.αυτό έγινε την Πέμπτη.θηλαζα μόνο βράδυ.τελευταία φορά θηλασα την τρίτη οπότε κ άρχισα θεραπεία γιατί δεν μπορούσα να αργήσω άλλο.βλέπω ότι το στηθος αρχίζει να φουσκώνειππάλι.έχω βρει γνωστή με ηλεκτρικό θήλαστρο.θα με βοηθήσει αυτό;δ έχω χρησιμοποιησει ποτέ ξανά.να το πάρω γ αποσυμφορηση;όταν νιώσω πρήξιμο;πότε;η γνωστή μου το χρησιμοποιεί πρωί βράδυ τώρα.τα χω λίγο χάσει.μου ήρθαν μαζεμένα.έχω πάθει σταφυλοκοκκο κ μύκητες..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Θα βγάζεις μόνο τόσο γάλα, όσο να αποσυμφορήσεις το στήθος. Δε θα το αδειάζεις, γιατί θα ξαναγεμίζει.

 

ΥΓ: είμαστε σίγουροι ότι τα φάρμακα που σου έδωσαν δεν είναι συμβατά με το θηλασμό; Τα έχεις τσεκάρει στο http://www.e-lactancia.org;

Link to comment
Share on other sites

είναι το dalacin κ το etrel.δ ανοίγει ο σύνδεσμος..θα προσπαθήσω αργότερα ξανά αλλά μου είπε ότι δ γίνεται κ έχει και άντρα παιδίατρο. Τώρα θα μου πεις..σχετικό άσχετο αυτό...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Το καλό νέο είναι ότι το παιδάκι σου είναι μεγάλο! Δε θα το συζητούσαμε αν επρόκειτο για νεογέννητο. Εκτός του ότι τα κιλά του ανέχονται μεγαλύτερες δόσεις του φαρμάκου, το γάλα που πίνει είναι λίγο, σχετικά.

 

Θα πάρεις για καιρό την αγωγή; Επιθυμείς μακροχρόνιο θηλασμό; Αν ναι, μήπως να έκανες αντλήσεις για να διατηρήσεις τη γαλουχία και να ξαναβάλεις το παιδί, όταν τελειώσει η αγωγή; Αλλιώς, οι 12 μήνες θηλασμού σίγουρα πρόσφεραν πάρα πολλά στο μωρό σου! ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δ μπορώ άλλο..Αν και τώρα με την κατάσταση που επικρατεί...απλώς φοβάμαι μην πάθω καμιά μαστίτιδα...να βγάλω με το χέρι;μέχρι το βράδυ θα άρχισε να πρηζεται όπως το βλέπω...

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας δεν μπορώ να ανοίξω καινούριο θέμα θα ήθελα να σας πω και το δικό μου πρόβλημα..Ο γιος μου ειναι 15 μηνων Μέχρι πριν 1 εβδομάδα ειμασταν σε φάση αποθηλασμου και μας είχε μείνει 1 γεύμα την ημέρα..απροειδοποιητα λόγω το ότι μου βρήκαν χαμηλά αιμοπετάλια αναγκαστικά έπρεπε να με κρατήσουν στο Νοσοκομείο για 5 μέρες για να μου κάνουν θεραπεία να ανέβουν..τώρα 6 μέρες μετά ο γιος μου έχει συνήθισει πλέον το μπουκάλι και δεν χρειάζεται το στήθος..το θέμα είναι ότι εγώ έχω ακόμα γάλα..δεν έχει κοπεί κ εκτός από αυτό ξεκινάω κορτιζόνη από αύριο και ενώ ο αιματολογος μου είπε να μην ξανά θηλασω ο παιδιατρος είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα..κ σκέφτομαι ότι αν του προσφέρω το στήθος τώρα παλι είναι σαν να του μπερδεύω τα συναισθήματα κ μετά αντε πάλι από την αρχή για αποθηλασμό... κ πιστεύω ότι είναι καλύτερα να μην το κάνω αυτό αλλά τι να κάνω ώστε να μην έχω παραγωγή ?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...