Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποσα κιλα χασατε με τη γεννα?(φυσιολογικη η καισαρικη)


vaso lux

Recommended Posts

Καλημέρα! εγώ πήρα 14 ξεκίνησα εγκυμοσύνη 63 κ πήγα 77 στο νοσοκομείο έχασα 5 κιλά κ τις πρώτες 2 βδομάδες στο σπίτι έσα άλλα 5. Μετά, μάλλον επειδή μου εόχαν γίνει έμμονη ιδέα τα κιλά, η ζυγαριά είχε κολλήσει για κάποιο διάστημα, ωσπου βαρέθηκα να ζυγίζομαο κάθε λίγο και λιγάκι και τότε... ωε δια μαγείας τα έχασα τσακ μπαμ όλα! Κ όχι μόνο αυτά,πλέον είμαι 59 και να φανταστείς δεν κάνω δίαιτα! ας είναι καλά ο μικρός που με τρέχει! Μην ανησυχείς, εύκολα χάνονται τα κιλά της εγκυμοσύνης, εσύ πρόσεξε μόνο να μην πέσεις στην παγίδα των άλλων ''α τώρα τρως για δύο, πρέπει να φας, τρώε μπλα μπλα μπλα...'' και ξαφνικά αρχίσεις όντως να τρως με δύο στόματα! Ετσι κ αλλιώς με τα ξενύχτια και τα τρεξίματα αγότερα όταν περπατήσει το μωρό θα τα χάσεις θες δεν θες τα κιλά! Καλή εγκυμοσύνη κ με το καλό το μπεμπέ σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ σε δίδυμα έβαλα 30 κιλά και αυτά μέχρι την 34η εβδομάδα που γέννησα!Αν συνεχίζαμε....Έχασα στη γέννα καμιά δεκαριά και από τότε (εδώ και 14 μήνες) όλα τα υπόλοιπα αλλά με σκληρή δίαιτα!Δεν φεύγανε με τίτποτα!Οι περισσότεροι λένε ότι φεύγουν εύκολα.Σε μένα γιατί δεν συνέβη αυτό?Κι εγώ ξενυχτούσα και κουραζόμουν (δίδυμα κιόλας) και τώρα τα κηνυγάω αλλά ποτέ μα ποτέ δεν ξεχνάω να φάω!!Γιατί ρε κορίτσια?

Link to comment
Share on other sites

Zouzounomama, κόψε το βραδυνό. Θα δείς θεαματικά αποτελέσματα, εγγυημένα!!! Τρώγε πλούσιο πρωινό για να μην τσιμπολογάς μέσα στη μέρα και κόψε τελείως το βραδυνό, είναι θάνατος!!! Το βράδυ κανένα γιαουρτάκι, λίγο γάλα με δημητριακά, κάτι τέτοιο. Αν το κάνεις συνήθεια, δεν θα χρειαστείς ποτέ καμμία δίαιτα.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ξεκινησα 53-54 κιλα, χανω 4 το πρωτο τριμηνο απ τους εμετους και στο τελος οταν πηγα να γεννησω ημουν 61. βγηκα απ το νοσοκομειο 49. μετα μεχρι να παει το μωρο εξι μηνων ξαναημουν 53 και απο τοτε αρχισα να χανω δεν προλαβαινα ή ξεχνουσα να φαω. ετσι οταν ξαναεμεινα εγκυος ημουν 50 κιλα, στις 30 εβδ ημουν 62 αλλα εμεινα νοσοκομειο μια βδομαδα περιπου με συσπασεις και εμετους και εχασα 2. και παρεμεινα στα 60 μεχρι που γεννησα. εχασα 7 στη γεννα οταν γυρισαμε σπιτι πηρα 1 κιλο και το ξαναχασα, ειμαι παλι 53. το προβλημα ειναι οτι ακομα δεν εχει μαζεψει η λεκανη και μου εχει μεινει λιγη κοιλιτσα με αποτελεσμα να μη μου κανουν τα ρουχα μου.

Link to comment
Share on other sites

το εχω ακουσει κ εγω,οτι ανοιγει η λεκανη,και δεν μασ κανουν καλα τα παντελονια....τωρα αν ειναι αληθεια....:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: μονο οι ηδη μανουλεσ μπορουν να μασ το επιβεβαιωσουν...:-P:-P

 

πριν την πρωτη εγκυμοσυνη περφερεια 85, μετα τη γεννα 95και σε δυο μηνες 88 κ εμεινε εκει. μετα τη δευτερη γεννα παλι 95 και τωρα 90.

και με 90 περιφερεια και 80 μεση δε μου κανει κανουν παντελονια, μονο φουστες και κολαν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Zouzounomama, κόψε το βραδυνό. Θα δείς θεαματικά αποτελέσματα, εγγυημένα!!! Τρώγε πλούσιο πρωινό για να μην τσιμπολογάς μέσα στη μέρα και κόψε τελείως το βραδυνό, είναι θάνατος!!! Το βράδυ κανένα γιαουρτάκι, λίγο γάλα με δημητριακά, κάτι τέτοιο. Αν το κάνεις συνήθεια, δεν θα χρειαστείς ποτέ καμμία δίαιτα.

 

 

μια δικια μου συμβουλη αντι για διαιτα, μην τρωτε συχνα βλακειες απ εξω, κοψτε γαριδακια κλπ οχι αναψυκιτικα, οχι κοκταηλ μπορειτε να πινεται σκετα ποτα και να εχεται φαει απ το σπιτι γαι να μην κανετε επιδρομη στα πατατακια και τους ξηρους καρπους

. απο γλυκα μην τρωτε συχνα πολυ λιπαρα γλυκα οπως αυτα που περιεχουν κρεμες και λαδια, καλες επιλογες ειναι η μαυρη σοκολατα με φρουτα και τα γλυκα κουταλιου.

αν θελετε να χασετε πολλα κιλα παλι μην βγαζεται βασικες τροφες και μην παραλειπεται γευματα, απλα μπορειται να ελλαττωσεται τις μεριδες.

 

 

οι συμβουλες που δινω ειναι εμπειρικες και δεν μπορουν να βλαψουν τον οργανισμο οπως η παραλειψη γευματων ή ο αποκλεισμος τροφων απ τη διατροφη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που λέω είναι να μην τρώς το βράδυ φαγητό με την έννοια της κανονικής μερίδας, όχι να παραλείπεις γεύματα. Έχετε ακούσει που λένε "το βράδυ φάε σαν ζητιάνος" ? Αυτό ακριβώς λέω, φάε αλλά οχι φαγητό, κάτι ελαφρύ (και σε καμμία περίπτωση δεν βλάπτεις έτσι τον οργανισμό σου, το αντίθετο μάλιστα)

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που λέω είναι να μην τρώς το βράδυ φαγητό με την έννοια της κανονικής μερίδας, όχι να παραλείπεις γεύματα. Έχετε ακούσει που λένε "το βράδυ φάε σαν ζητιάνος" ? Αυτό ακριβώς λέω, φάε αλλά οχι φαγητό, κάτι ελαφρύ (και σε καμμία περίπτωση δεν βλάπτεις έτσι τον οργανισμό σου, το αντίθετο μάλιστα)

ετσι πιστευω και γω,για βραδινο κατι ελαφρυ,οπωσ σαλατα,η γιαουρτι..... :rolleyes::rolleyes:

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites

ετσι πιστευω και γω,για βραδινο κατι ελαφρυ,οπωσ σαλατα,η γιαουρτι..... :rolleyes::rolleyes:

 

Κάνε το πράξη και θα με θυμηθείς!!! Είμαι απο την εφηβεία μου 50-51 κιλά το πολύ. Δεν έχω κάνει ποτέ μου δίαιτα. Το μόνο που κάνω είναι να τηρώ: "πλούσιο πρωινό, κανονικό μεσημεριανό και φτωχό βραδυνό".

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είχα πάρει 12 κιλά και την τρίτη μέρα μετά τον τοκετό (φυσιολογικό) ζυγίστηκα στο μαιευτήριο και είχα ήδη χάσει τα 7. Η μικρή μου είναι τώρα 5,5 μηνών και τα έχω χάσει όλα...και ίσως και λίγο παραπάνω!!!

Μην ανησυχείς...θα τα χάσεις πριν προλάβεις να το σκεφτείς...το μωρό θα σε κρατάει απασχολημένη όλη μέρα, οπότε κάποια στιγμή θα ζυγιστείς και θα δεις ότι έχεις επανέλθει!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπηκα στο μαιευτηριο με 81 κιλα (απο 65 που ημουν) και γυρισα σπιτι 75 κιλα.

εχω υψος 1,70, τωρα θηλαζω και δεν ξερω πως θα εξελιχθει η κατασταση,θελω να:roll: τα χασω αλλα δεν τρελαινομαι κιολας!!!!!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εριξα λιγο εξω στην εγκυμοσυνη και πηρα 23 παρακαλω!!Εχασα 8,5 στο μαιευτηριο(ο γιος μου γεννηθηκε 4,300) και τωρα που ειναι 2,5 μηνων εχω αλλα τρια να χασω .Τα 6 τελευταια τα εχω χασει με πολυ αργο ρυθμο αλλα παω καλα!Εχω αρχισει και κοιλιακους καθημερινα και θα τα καταφερω που θα μου παει!!Αν προσεχα στην εγκυμοσυνη και ειχα παρει 12 η 15 εστω θα ημουν στυλακι τωρα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω απο 48 εφτασα 75!!

Εβαλα 27 κιλα, γεννησα με καισαρικη, οταν βγηκα απο το νοσοκομειο ημουν κοντα στα 70!!

Και τωρα μετα απο 5μιση μηνες ειμαι 55 και συνεχιζω...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα 15 κιλά. Τα 10 φύγαν μόνα τους μετά την γέννα.Τα 5 είχαν κολλήσει. Δυο βδομάδες πριν την βάφτιση κόβω το βραδυνό κ τα γλυκά κ χάνω 4 κιλά. Κ μετά την βάφτιση που χαλάρωσα τα ξανάβαλα:( Αυτά τα 5 δεν φεύγουν, αλλά δεν μπορώ να κάνω δίαιτα, ειδικά το βράδυ πεινάω σαν λύκος:lol::lol:

vNojp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα στην εγκυμοσυνη 30 κιλα ( και δεν ειχα διδυμα !). Ημουν αρκετα αδυνατη αλλα με πηρε η κατω βολτα στην εγκυμοσυνη.Εχασα 10 κιλα με την γεννα και μετα απο 20 μερες ακομα 10. Μεσα στους επομενους 6 μηνες εχασα αλλα 7 αλλα μετα που σταματησα τον θηλασμο κολλησα και πηρα και 2 ακομα.Πιστευω οτι ο θηλασμος με εκανε να χασω ολα αυτα τα κιλα χωρις διαιτα. Ετρωγα αρκετα και ομως δεν παχυνα. Με το που σταματησα τον θηλασμο με το παραμικρο εβαζα. Καταληγω οτι ο αποκλειστικος θηλασμος εκανε ολη την δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ!! βάζω τα κιλά 2-2 και τα ανησυχώ! Σκοπεύω να θηλάσω αποκλειστικά (πρώτα ο Θεός) και έχω πάρει τα σχετικά βιβλία,αλλά δεν βλέπω και πολλή στήριξη απο το σύστημα-γνωστούς κλπ!! Εσύ αλήθεια πώς τα κατάφερες?σε μαιευτήριο γέννησες?του έδωσαν καθόλου ξένο γάλα?? (άσχετο με το topic,αλλά καμμιά φορά σε πάει η συζήτηση..)

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ!! βάζω τα κιλά 2-2 και τα ανησυχώ! Σκοπεύω να θηλάσω αποκλειστικά (πρώτα ο Θεός) και έχω πάρει τα σχετικά βιβλία,αλλά δεν βλέπω και πολλή στήριξη απο το σύστημα-γνωστούς κλπ!! Εσύ αλήθεια πώς τα κατάφερες?σε μαιευτήριο γέννησες?του έδωσαν καθόλου ξένο γάλα?? (άσχετο με το topic,αλλά καμμιά φορά σε πάει η συζήτηση..)

Στο μαιευτηριο που γεννησα αν και ειχα δηλωσει αποκλειστικο θηλασμο μαλλον του εδιναν κρυφα και ξενο γαλα. Επειτα στο σπιτι προσπαθησα απο μονη μου τον θηλασμο ( δεν ειχα και πολυ ενημερωση για το θεμα ) αλλα ευτυχως λειτουργησε σαν ενστικτο και ηθελα οποσδηποτε να θηλασω.Μετα ανακαλυψα το φορουμ και απο εδω ουσιαστικα εμαθα τα παντα γιατι ακομα και η μανα μου με πιεζε να δωσω ξενο γαλα ( με τις γνωστες δικαιολογιες).

Παντως διαβαζοντας τα παραπανω ποστς θελω να πω μην αγχωνεστε τοσο πολυ με τα κιλα.Καθε οργανισμος ειναι μοναδικος και ισως για καποιες ειναι αδυνατο να παρουν μονο 10-12 κιλα. Οταν μετα την γεννα επανερχονται οι ορμονες στα φυσιολογικα τους επιπεδα ειναι παιχνιδακι να τα χασεις θηλαζοντας (αποψη μου)

Link to comment
Share on other sites

Εγω απο 48 εφτασα 75!!

Εβαλα 27 κιλα, γεννησα με καισαρικη, οταν βγηκα απο το νοσοκομειο ημουν κοντα στα 70!!

Και τωρα μετα απο 5μιση μηνες ειμαι 55 και συνεχιζω...:rolleyes:

 

Εγω το εριξα λιγο εξω στην εγκυμοσυνη και πηρα 23 παρακαλω!!Εχασα 8,5 στο μαιευτηριο(ο γιος μου γεννηθηκε 4,300) και τωρα που ειναι 2,5 μηνων εχω αλλα τρια να χασω .Τα 6 τελευταια τα εχω χασει με πολυ αργο ρυθμο αλλα παω καλα!Εχω αρχισει και κοιλιακους καθημερινα και θα τα καταφερω που θα μου παει!!Αν προσεχα στην εγκυμοσυνη και ειχα παρει 12 η 15 εστω θα ημουν στυλακι τωρα!

 

 

 

Πώς βρε κορίτσια; 4.5 μήνες μετά και μου έχουν μείνει 10.Δεν τρώω μετά τις 8 και τα γλυκά κομμένα.Προσέχω τι τρώω και πάντα σε μικρές ποσότητες...:(

Εχω αρχίσει να σκέφτομαι να πάρω λιποδιαλύτες

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ειναι θεμα μεταβολισμου! Ο δικος μου εχει αλλαξει 100 φορες! Παλιοτερα τα εχανα μανι μανι, τωρα...σαν τη χελωνα!

αλλα 5 θελω!!

δεν εχω ακουσει και καλα λογια για τους λιποδιαλυτες!

Δεν ξερω και παλι!

μηπως θηλαζεις??

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα 13 κιλά και όταν γεννησα έχασα τα 4. Ειχα τρελη κατακράτηση και πρήξημο. Με το θηλασμό έχασα άλλα 6 και μου έμειναν 3. Το καλοκαίρι όμως με τις διακοπές πήρα 1-2 κιλακια. Τωρα μου έχουν μείνει 2 πλεόν τα οποια δεν φαύγουν αλλά δεν κανω και καποια προσπάθεια. δεν μου αρεσουν καθολου οι διαιτες. θα ήθελα με ενα μαγικό ραβδάκι απλως να εξαφανιστούν. αν το βρει καμιά σας, να μου το δανεισει please.

Τωρα που γράφω τρώω και μια σοκολατίτσα. Πώς να φύγουν τα άμοιρα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρα 13κιλα ζυγιστηκα μετα απο 10μερες και ημουν -11κιλα...Στην δευτερη πηρα 25κιλα ζυγιστηκα μετα απο 4μερες και ημουν -15(ειχα πολυ πρηξιμο)σχεδον μετα απο 2χρονια εχασα αλλα 5

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...