Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καμπύλη σακχάρου: απαραίτητη εξέταση μετά από παλίνδρομη κύηση!!!


christy28

Recommended Posts

Μετά απο αιτημα των μελων του φορουμ που εχουν στο ιστορικο τους παλινδρομες κυησεις και μετα απο παροτρυνση μου εκαναν καμπυλη σακχαρου και βγηκε παθολογικη, σας παραθετω μερικα χρησιμα αρθρα που συνδεουν τον διαβητη κυησης με τις παλινδρομες αποβολες, οπως επισης και την αντιδραστικη υπογλυκαιμια με την προδιαθεση για σακχαρωδη διαβητη και κατ'επεκταση διαβητη κυησης.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υποχρεωτικά πρέπει να κάνουν σακχαραιμική καμπύλη όλες εκείνες οι γυναίκες οι οποίες παρουσίασαν ένα ή περισσότερα από τα προβλήματα που αναγράφονται στον πίνακα που ακολουθεί.

 

1- Προηγούμενη εγκυμοσύνη με διαβήτη εγκυμοσύνης

 

2- Προηγούμενη Παλίνδρομος εγκυμοσύνη σε οποιονδήποτε μήνα της εγκυμοσύνης ή τελειόμηνος, ιδιαίτερα με υπέρβαρο παιδί, κυρίως μεγαλύτερο από 4,5 κιλά.

 

3- Προηγούμενες εγκυμοσύνες με υπέρβαρα παιδιά τα οποία γεννήθηκαν ζωντανά και κυρίως μεγαλύτερα από 4,5 κιλά.

 

4- Προηγούμενες εγκυμοσύνες με συγγενείς ανωμαλίες ή υδράμνιο.

 

5- Τυχαία ανεύρεση γλυκοζουρίας η τιμή σακχάρου στο αίμα μεγαλύτερη από 100 mg%.

 

6- Προηγούμενη παθολογική σακχαραιμική καμπύλη ανεξάρτητα εγκυμοσύνης ή όχι.

 

7- Υπερβολική αύξηση του βάρους της εγκύου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, ιδιαίτερα μάλιστα όταν αυτό συμβεί σʼ ένα μήνα.

 

8- Οικογενειακό και κληρονομικό ιστορικό σακχαρώδη διαβήτη.

 

9- Μεγάλη ηλικία της υποψήφιας μητέρας ( μεγαλύτερη από 35 χρονών ).

 

10-Περισσότερες από 5 προηγούμενες εγκυμοσύνες.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο Σακχαρώδης Διαβήτης και η Κύηση αποτελούν σήμερα ένα από τα πιο προκλητικά , συναρπαστικά και ενδιαφέροντα ιατροκοινωνικά προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσει ένας Μαιευτήρας – Γυναικολόγος ή Διαβητολόγος. Κι είναι ίσως μια από τις σπάνιες περιπτώσεις στην Ιατρική, όπου η συνεργασία μιας ομάδας Ιατρών διαφορετικών ειδικοτήτων ( Δια-βητολόγων, Μαιευτήρων, Νεογνολόγων κλπ ) , μπορεί να προσφέρει τόσα πολλά μέσα στο λίγο σχετικά διάστημα των 9 μηνών. Διότι έχει γίνει πλέον κατανοητό, ότι η συνεργασία όλων και μόνον αυτή, μπορεί να εξασφαλίσει υγιέστατα και φυσιολογικά παιδιά σε μια διαβητική κοπέλα .

 

Σακχαρώδης Διαβήτης παρουσιάζεται στην εγκυμοσύνη σε δύο κατηγορίες γυναικών.

 

Α) Σε γυναίκες με ήδη γνωστό από χρόνια Σακχαρώδη Διαβήτη, οι οποίες βρίσκονται σε θεραπεία με Ινσουλίνη και πολύ σπάνια με αντιβιοτικά χάπια .

 

Β) Σε που ο Σακχαρώδης Διαβήτης εμφανίζεται κατά την διάρκεια της εγκυ-μοσύνης και εξαφανίζεται τις περισσότερες φορές ( 95-98% ) λίγες μέρες μετά τον τοκετό.

 

Η δεύτερη αυτή κατηγορία ονομάζεται ΄΄ ΔΙΑΒΗΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΄΄ και αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα σύγχρονα κοινωνικά προβλήματα, αφού παρουσιάζεται περίπου στον 2-3% των γυναικών με φυσιολογική εγκυμοσύνη και σʼ ορισμένες κατηγορίες γυναικών με προδιαθέσικους παράγοντες, το ποσοστό είναι πολύ μεγαλύτερο.

 

Σήμερα είναι γνωστό, ότι η εγκυμοσύνη αποτελεί ένα σοβαρό υπεργλυκαιμικό παράγοντα, ο οποίος δυστυχώς δεν λαμβάνεται σοβαρά υπʼ όψιν με αποτέλεσμα πολλές γυναίκες, που εμφανίζουν ΔΙΑΒΗΤΗ ΕΓΚΥ-ΜΟΣΥΝΗΣ, να χάνουν αδικαιολόγητα τα παιδιά τους εξαιτίας του διαβήτου, χωρίς καν να το γνωρίζουν ή να το υποψιάζονται.

 

Γιʼ αυτό πρόσφατα έχει καθιερωθεί, όλες οι έγκυες μητέρες να υποβάλλονται σε Διαβητολογικό Έλεγχο καθʼ όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και κυρίως μεταξύ 24ης και 28ης εβδομάδας της εγκυμοσύνης τους.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβητολογικός Έλεγχος περιλαμβάνει Σάκχαρον Αίματος νηστείας και 1 ώρα μετά από ένα δοκιμαστικό γεύμα ή 50γρ. γλυκόζης.

 

Εάν το νηστικό σάκχαρο αίματος είναι ή μεγαλύτερο από 90-100 mg% και το μεταγευματικό – μετά 1 ώρα > 130-140 mg% (με τοστ και πορτοκαλάδα), τότε η γυναίκα πρέπει να κάνει Σακχαραιμική Καμπύλη, για να διευκρινισθεί αν έχει ή όχι ΔΙΑΒΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ.

 

Η Σακχαραιμική Καμπύλη γίνεται με ειδική προετοιμασία της γυναίκας δηλ. τις τρεις (3) προηγούμενες ημέρες συστήνουμε ειδική διατροφή με αυξημένη σε περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες ( ψωμί, ρύζι, πατάτες, μακαρόνια, φρούτα και γλυκό) μεσημέρι βράδυ και όχι αυστηρή Δίαιτα. Την ημέρα της εξέτασης η οποία γίνεται πάντα πρωί και νηστικιά, της χορηγούμε 100γρ. γλυκόζης σύμφωνα με την Αμερικανική Βιβλιογραφία και 75γρ. σύμφωνα με την Βρετανική και γίνεται λήψη αίματος σε 0, 60, 120, 180 λεπτά.

 

Οι ανώτερες φυσιολογικές τιμές φλεβικού ή ολικού αίματος αντίστοιχα είναι

 

0ʼ : 105 - 90 mg%

 

60ʼ : 190 – 165 mg%

 

120ʼ : 165 – 145 mg%

 

180ʼ : 145 – 125 mg%

 

Αν η μια ή δύο από τις αντίστοιχες τιμές είναι παθολογικές τότε η γυναίκα έχει ΔΙΑΒΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ και εντάσσετε στο πρόγραμμα ειδικής παρακολούθησης των Διαβητικών Εγκύων.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παραθετω 2 αρθρα (ενα ελληνικο και ενα αγγλικο) που συνδεουν την αντιδραστικη υπογλυκαιμια με τον σακχαρωδη διαβητη τυπου 2.

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=1026

http://www.reactivehypoglycemia.net/...oglycemic.html

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Christy28, σε ευχαριστούμε πολύ!

Έψαχνα στο νετ για φυσιολογικές τιμές καμπύλης ινσουλίνης και δε βρήκα. Μήπως έχεις κατι υποψη σου?

 

κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης τα γραφω πιο πανω. θες εκτος εγκυμοσυνης?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης τα γραφω πιο πανω. θες εκτος εγκυμοσυνης?

γιες πληζ! το μικροβιολογικό μου είχε εύρος για όλα τα σταδια, και όχι για το καθε σταδιο (μισάωρο, 1 ώρα κοκ) μεμονωμένα... Φορ δε ρεκορντ, με ανωτατο το 25, χτυπησα 52!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

γιες πληζ! το μικροβιολογικό μου είχε εύρος για όλα τα σταδια, και όχι για το καθε σταδιο (μισάωρο, 1 ώρα κοκ) μεμονωμένα... Φορ δε ρεκορντ, με ανωτατο το 25, χτυπησα 52!

Τι εννοείς ρε κούκλα; Που αναφέρεται το 25 και το 52;

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα χωρις να υπαρχει φαινομενικα προβλημα ουτε απο κιλα ,ειμαι αδυνατη,ουτε απο ιστορικο.η γυναικολογος μου με παρεπεμψε στην ενδοκρινολογο να αποφασισει αν θα εκανα γιατι εχω κ θυροειδη.λιγες μερες μετα πηγα σε γυναικ στο αττικο για αδεια κ μου ειπε να κανω οποσδηπωτε καμπυλη γιατι πλεον το θεωρουν υποχρεωτικο.τελικα ειχα σακχαρο κ εκανα ινσουλινη

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πρόσεξα ότι αναφέρεσε στην καμπύλη ινσουλίνης, σόρυ!!!

Είπα και εγώ είναι τιμές γλυκόζης;

μη στεναχωριέσαι, εχω και για το ζαχαρο: στο 3ωρο με κατώτατο το 60, χτύπησα 28!!! :?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βαλια μου κι εγω που εψαχνα τις φυσιολγοικες τιμε για την καμπυλη ινσουλινης δεν τις βρηκα και ο διαβητολογος μου δεν ασχοληθηκε ιδιαιτερα με αυτη τη καμπυλη, εστιαστηκε στην καμπυλη γλυκοζης, οποτε δεν γνωριζω. κι εγω αυτο το γενικο γραφει το χαρτι απο το διαγνωστικο.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα χωρις να υπαρχει φαινομενικα προβλημα ουτε απο κιλα ,ειμαι αδυνατη,ουτε απο ιστορικο.η γυναικολογος μου με παρεπεμψε στην ενδοκρινολογο να αποφασισει αν θα εκανα γιατι εχω κ θυροειδη.λιγες μερες μετα πηγα σε γυναικ στο αττικο για αδεια κ μου ειπε να κανω οποσδηπωτε καμπυλη γιατι πλεον το θεωρουν υποχρεωτικο.τελικα ειχα σακχαρο κ εκανα ινσουλινη

 

σε ποια βδομαδα της εγκυμοσυνης την εκανες? γραψε και το ονομα του γιατρου, τα καλα να λεγονται!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να γραψουμε τις εμπειριες μας για να πειστουν και οι υπολοιπες κοπελες! Μην νομιζουν οτι απλα παραθεσαμε 2 αρθρα και οτι προσεγγιζουμε το θεμα σε θεωρητικο επιπεδο.

 

Ξεκιναω εγω λοιπον ...

 

Ειχα κι εγω 3 παλινδρομες στο ιστορικο μου και οπως βλεπετε απο το τικερακι τωρα εχω ενα πανεμορφο κοριτσακι 3 μηνων!!!

 

Πριν μεινω εγκυος ημουν υπογλυκαιμικη (ειχα κανει 3 καμπυλες και ειχα χαμηλα σακχαρα στις 2-3 ωρες), τις καμπυλες τις εκανα με δικη μου πρωτοβολια γιατι μετα απο πολυ διαβασμα ειχα βρει οτι το σακχαρο σχετιζεται με αποβολες. Ολοι οι γυναικολογοι που ειδαν τις καμπυλες μου ειπαν οτι ειναι θετικο να εχεις χαμηλο σακχαρο, το υψηλο δημιουργει προβληματα στο εμβρυο και στην κυηση, μονο οταν πηγα σε εναν κορυφαιο διαβητολογο μου ειπε με σιγουρια οτι θα κανω διαβητη κυησης, ο οποιος προκαλει παλινδρομες πρωτου τριμηνου! Ειχε απολυτο δικιο, απο την 5η εβδομαδα της κυησης ξεκινησα ινσουλινη! Απο χαμηλα σακχαρα πριν μεινω εγκυος ξαφνικα με τις ορμονες τις εγκυμοσυνης το σακχαρο μου αυξανοταν καθημερινα! Εφτασα τον 9ο μηνα να κανω 100-120 μοναδες (!) ινσουλινης ημερησιως!

 

Στην προσπαθεια μου να βρω την αιτια των καθ'εξην αποβολων εκανα ενα σωρο εξετασεις και πολλες αχρηστες "θεραπειες" πχ αντιπατρικα εμβολια, θεραπεια για τα κυτταρα ΝΚ. Μου χορηουσαν χωρις λογο κορτιζονη (και καλα γιατι ειχα ανεβασμενα ΝΚ), με αποτελεσμα να επιδεινωνεται το σακχαρο (που κανεις δεν ηθελε να ασχοληθω) και να ξαναποβαλω!

 

Συμπερασματικα : Οποια κοπελα εχει εστω και μια παλινδρομη στο ιστορικο της πρεπει να κανει καμπυλη σακχαρου (συμφωνα με την Αμερικανικη Διαβητολογικη Εταιρεια)!

 

Μακαρι να το ηξερα κι εγω νωριτερα και να μην χρειαζοταν να χασω 3 εμβρυα!!!

 

Χριστινα

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Την καμπύλη σακχάρου την κάνεις δηλαδή πριν μείνεις έγκυος προληπτικά;

Ή εννοείς με το που μένεις να γίνει μια προληπτική εξέταση;

 

Διότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης γίνεται η καμπύλη , μια φορά μόνο, κ δεν θυμάμαι ποιόν μήνα εγκυμοσύνης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μετα απο παλινδρομη κυηση πρεπει να κανεις οπωσδηποτε.

 

Σε περιπτωση που δεν εχεις ιστορικο παλινδρομων και εχεις παρουσιασε εναν ή περισσοτερα απο τα παρακατω προβληματα, πρεπει να κανεις καμπυλη πριν ή στην αρχη της κυησης.

 

1- Προηγούμενη εγκυμοσύνη με διαβήτη εγκυμοσύνης

 

2- Προηγούμενη Παλίνδρομος εγκυμοσύνη σε οποιονδήποτε μήνα της εγκυμοσύνης ή τελειόμηνος, ιδιαίτερα με υπέρβαρο παιδί, κυρίως μεγαλύτερο από 4,5 κιλά.

 

3- Προηγούμενες εγκυμοσύνες με υπέρβαρα παιδιά τα οποία γεννήθηκαν ζωντανά και κυρίως μεγαλύτερα από 4,5 κιλά.

 

4- Προηγούμενες εγκυμοσύνες με συγγενείς ανωμαλίες ή υδράμνιο.

 

5- Τυχαία ανεύρεση γλυκοζουρίας η τιμή σακχάρου στο αίμα μεγαλύτερη από 100 mg%.

 

6- Προηγούμενη παθολογική σακχαραιμική καμπύλη ανεξάρτητα εγκυμοσύνης ή όχι.

 

7- Υπερβολική αύξηση του βάρους της εγκύου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, ιδιαίτερα μάλιστα όταν αυτό συμβεί σʼ ένα μήνα.

 

8- Οικογενειακό και κληρονομικό ιστορικό σακχαρώδη διαβήτη.

 

9- Μεγάλη ηλικία της υποψήφιας μητέρας ( μεγαλύτερη από 35 χρονών ).

 

10-Περισσότερες από 5 προηγούμενες εγκυμοσύνες.

 

Σε περιπτωση που δεν εχεις καποιο απο τα παραπανω προβλημα κανεις την καμπυλη στην 28η εβδομαδα.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

σε ποια βδομαδα της εγκυμοσυνης την εκανες? γραψε και το ονομα του γιατρου, τα καλα να λεγονται!!!

 

δε θυμαμαι ακριβως,αλλα μεσα στο οριο,οχι νωρις γιατι δεν ειχα προβλημα.η γιατρος μου γουλιμη κ του αττικου που με "πιεσε" αλεξανδρης.πολυ καλος

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω να γραψουμε τις εμπειριες μας για να πειστουν και οι υπολοιπες κοπελες! Μην νομιζουν οτι απλα παραθεσαμε 2 αρθρα και οτι προσεγγιζουμε το θεμα σε θεωρητικο επιπεδο.

 

Ξεκιναω εγω λοιπον ...

 

Ειχα κι εγω 3 παλινδρομες στο ιστορικο μου και οπως βλεπετε απο το τικερακι τωρα εχω ενα πανεμορφο κοριτσακι 3 μηνων!!!

 

Πριν μεινω εγκυος ημουν υπογλυκαιμικη (ειχα κανει 3 καμπυλες και ειχα χαμηλα σακχαρα στις 2-3 ωρες), τις καμπυλες τις εκανα με δικη μου πρωτοβολια γιατι μετα απο πολυ διαβασμα ειχα βρει οτι το σακχαρο σχετιζεται με αποβολες. Ολοι οι γυναικολογοι που ειδαν τις καμπυλες μου ειπαν οτι ειναι θετικο να εχεις χαμηλο σακχαρο, το υψηλο δημιουργει προβληματα στο εμβρυο και στην κυηση, μονο οταν πηγα σε εναν κορυφαιο διαβητολογο μου ειπε με σιγουρια οτι θα κανω διαβητη κυησης, ο οποιος προκαλει παλινδρομες πρωτου τριμηνου! Ειχε απολυτο δικιο, απο την 5η εβδομαδα της κυησης ξεκινησα ινσουλινη! Απο χαμηλα σακχαρα πριν μεινω εγκυος ξαφνικα με τις ορμονες τις εγκυμοσυνης το σακχαρο μου αυξανοταν καθημερινα! Εφτασα τον 9ο μηνα να κανω 100-120 μοναδες (!) ινσουλινης ημερησιως!

 

Στην προσπαθεια μου να βρω την αιτια των καθ'εξην αποβολων εκανα ενα σωρο εξετασεις και πολλες αχρηστες "θεραπειες" πχ αντιπατρικα εμβολια, θεραπεια για τα κυτταρα ΝΚ. Μου χορηουσαν χωρις λογο κορτιζονη (και καλα γιατι ειχα ανεβασμενα ΝΚ), με αποτελεσμα να επιδεινωνεται το σακχαρο (που κανεις δεν ηθελε να ασχοληθω) και να ξαναποβαλω!

 

Συμπερασματικα : Οποια κοπελα εχει εστω και μια παλινδρομη στο ιστορικο της πρεπει να κανει καμπυλη σακχαρου (συμφωνα με την Αμερικανικη Διαβητολογικη Εταιρεια)!

 

Μακαρι να το ηξερα κι εγω νωριτερα και να μην χρειαζοταν να χασω 3 εμβρυα!!!

 

Χριστινα

 

Εχω μια παλινδρομη μετα απο εξωσωματικη και προσφατα διαπιστωσα οτι οι τιμες σακχαρου μου πεφτουν τη 2η ωρα. Μου εδωσαν κι εμενα κορτιζονη...

Οταν τελικα εμεινες εγκυος, κορτιζονη πηρες; Ηταν μετα απο εξωσωματικη;

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορία μου: έχασα ένα μωρό στην 9η εβδομάδα. Θεωρούσαμε μεχρι προτινος ότι ήταν απο (αποδεδειγμένη) γκάφα του ενδοκρινολόγου. Μετά απο παρότρυνση της christy28 και χωρίς κανενας γιατρός να μου το πει, έκανα καμπύλη ζαχαρου και ινσουλίνης, οι οποίες βγήκαν παθολογικές (υπογλυκαιμικές). Στην εγκυμοσύνη, πέρασα ένα έντονο υπογλυκαιμικό επεισόδιο χωρίς να ξέρω τί είναι, το οποίο ίσως μου στοίχισε το μωρό μου...

Απο σήμερα ξεκινάω glucophage και συνεχίζω να ελπίζω ότι θα ξανακαταφερω να μεινω έγκυος σε μια τελειομηνη εγκυμοσύνη με γερό μωρό... Εννοείται ότι ο διαβητολογος θα με παρακολουθεί απο την αρχή της κύησης...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Βαλια μου κι εγω που εψαχνα τις φυσιολγοικες τιμε για την καμπυλη ινσουλινης δεν τις βρηκα και ο διαβητολογος μου δεν ασχοληθηκε ιδιαιτερα με αυτη τη καμπυλη, εστιαστηκε στην καμπυλη γλυκοζης, οποτε δεν γνωριζω. κι εγω αυτο το γενικο γραφει το χαρτι απο το διαγνωστικο.

μολις μιλησα με το γιατρό και μου είπε ότι το 52 με ανώτατο το 25 δεν ειναι και τόσο χαλια, το 150 θα ήταν! με ξεκινάει glucophage... άντε να δούμε...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κριστι θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις το ονομα του διαβητολογου σου και με πμ οπως θελεις.Περσι ημουν εγκυος και πηρα πολλα κιλα ως 5,5 μηνων ολα καλα καμια ενοχληση.Β επιπεδου τελειο.Κανω καμπυλη ζαχαρου βγαινει παθολογικη.Ελειπε η γυναικολογος μου με αδεια και οι γιατροι στο νοσοκομειο δεν εδωσαν καμια σημασια.Μπηκα για 15 μερες μεσα με συσπασεις για διαιτα κουβεντα.Με βγαλανε με βελτιωση γεννησα προωρα και εχασα το μωρο που τα πνευμονακια του ηταν ανωριμα.Εψαξα τα παντα σε ολους τους γιατρους Αθηνα ολα ηταν τελεια μου ειπενε το εχασες απο προσβολη μικροβιου μαλλον και οτι ολα καλα εκτος ενα δεικτη crp ανεβασμενος που δειχνει φλεγμονη.Κανενας δεν καταλαβε απο τι ειναι μου ειπανε να ξεκινησω παλι προσπαθεια.Βιοχημικη κυηση.Καταλαβαινω κατι δεν παει καλα.Αλλα οι γιατροι δεν βρισκαν κατι.Πηρα βιβλια μπηκα στο ιντερνετ και βρηκα σε αμερικανικο σαιτ οτι το crp μπορει να ανεβαινει οταν μειωνεται η αντοχη στη γλυκοζη.Παω σε διαβητολογο παθολογικη καμπυλη.Λεει δεν χρειαζεσαι χαπια αλλα χανεις κιλα και καθε μηνα καμπυλη μεχρι να στρωσει και μετα προσπαθεια για εγκυμοσυνη.Πιστευει οτι το μωρο που χαθηκε παιζει ρολο οτι ειχα διαβητη κυησης και δεν το δωσανε καμια σημασια και οτι οταν εχεις διαβητη τα αντισωματα μειωνονται αρα μπορει και να κολλησα μικροβιο και λογω αυτου..Εσυ ξερεις κατι τετοιο?Σε παρακαλω θελω να παω σε εναν εμπειρο διαβητολογο σε περιπτωση εγκυμοσυνης μη με ξεχασεις στειλε το ονομα του δικου σου γιατι θα ηθελα να παω στα σιγουρα.

28-06-2010 Αντιο αγγελουδι μου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...