Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η προσπαθεια μετα απο παλινδρομη κυηση


mimitra

Recommended Posts

καλησπερα ειμαι πολυ νεα ως χρηστης αν και παρακολουθω πολυ καιρο και με μεγαλο ενδιαφερον τις συζητησεις του forum. μετα απο αρκετες προσπαθειες, καταφερα να μεινω εγκυος αλλα δυστυχως οι ευτυχισμενες μερες δεν κρατησαν για πολυ. η καρδουλα του μωρου μου σταματησε περιπου στην 9η εβδομαδα και πριν λιγες μερες ο γιατρος μου εκανε "αποξεση". σημερα, (πρωτη μερα που δεν εχω κλαψει καθολου), αρχισα να σκεφτομαι το ενδεχομενο 2ης προσπαθειας αλλα φοβαμαι πολυ μην παθω το ιδιο. ο γιατρος μου λεει πως ηταν τυχαιο και πως δεν χρειαζονται εξετασεις αλλα εγω φοβαμαι πολυ. να κανω εξετασεις? να περιμενω καποιους μηνες πριν αρχισω 2η προσπαθεια? αν καποια κοπελα εχει αντιστοιχη εμπειρια θα ηθελα πολυ να διαβασω την ιστορια της. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λυπάμαι πολύ που σου συνέβη αυτό, αλλά αν σε παρηγορεί καθόλου, δεν είσαι η μόνη με παλίνδρομη. Διαβάζοντας εδώ μέσα έμαθα ότι 1 στις 10 κυήσεις καταλήγει σε παλίνδρομη. Το ότι σου συνέβη μια φορά, δεν σημαίνει ότι θα ξανασυμβεί. Το 90% των παλίνδρομων οφείλεται σε κάποια χρωμοσωμική ανωμαλία, ενώ το υπόλοιπο 10% είναι καθαρά τυχαίο.

 

Το αν θα κάνεις εξετάσεις ή όχι, εξερτάται από την ηλικία σου και από το τι έχεις κάνει ως τώρα. Καλό θα ήταν να μας γράψεις αν έχεις κάνει κάποιες εξετάσεις, αλλά καλύτερα θα ήταν να το συζητήσεις με τον γιατρό σου. Επίσης αν συνέλαβες εύκολα και γρήγορα, το πιο πιθανό είναι να μη δυσκολευτείς καθόλου να μείνεις έγκυος και δεύτερη φορά. Οι γιατροί προτείνουν μετά την απόξεση, να αφήνουμε νε περνάνε 2-3 κύκλοι για να επανέλθει η μήτρα και μετά να προχωράμε.

 

Καλή τύχη ό,τι κι αν κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι 30 χρονών και μετα από καθοδήγηση του γιατρού έμεινα εγκυος αμεσως, με την πρωτη προσπαθεια. προσπαθουσα βεβαια απο πριν αλλα ανεπιτυχως μιας που δεν εχω σταθερο κυκλο (32-33 μερες) και δεν εντοπιζα τις γονιμες μερες μου.

οι εξετασεις που εκανα ηταν ενα σετ προγεννητικου ελεγχου οι οποιες βγηκαν ολες φυσιολογικες. συγκεκριμενα εμαθα οτι σταματησε η καρδουλα του μωρου μου την ημερα που πηγα τις απαντησεις στο γιατρο και μου ειπε "μπραβο μπραβο ολα καλα παμε τωρα να δουμε και το μωρο σου"! και μετα μου ειπε τα δυσαρεστα....

διαβασα καπου οτι οι θρομβωσεις στο αιμα μπορει να προκαλεσουν κατι τετοιο και θελω να ψαξω ακομα και αυτο.

εχω τρελαθει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα σου συνιστούσα να το ψάξεις για θρομβοφιλία από τώρα. Αν ρωτήσεις το γιατρό σου, θα σου πει το ίδιο. Είσαι τυχερή γιατί έχεις το χρόνο με το μέρος σου και κατάφερες να συλλάβεις αμέσως, έστω και με τη βοήθεια του γιατρού. Αφού ο προγεννητικός σου έλεγχος ήταν καλός, συνέχισε όπως και πριν και σύντομα θα έχεις μωράκι. :wink:

Link to comment
Share on other sites

mimitra λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το έχω περάσει και εγώ.

Θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις και να βάλεις πάλι μπροστά για μωράκι μετά από το διάστημα που θα σου πεί ο γιατρος σου.

Γνώμη μου είναι να μην το πολυψάξεις γιατί και εγώ με αυτά που άκουγα είχα καταγχωθεί και ηθελα να κάνω όλες τις εξετάσεις.

Να σκέφτεσαι αισιόδοξα και όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι τοσο φοβιτσιαρα που αν δεν εμπαινα και λιγο στο φορουμ να συνετιστω, θα ειχα κανει 1000 εξετασεις ως τωρα!

εσυ πως τα πηγες τη δευτερα? ολα καλα? οσο καλα γινεται δηλαδη...

σου εδωσε αντισυληπτικα? εμενα ναι.

Link to comment
Share on other sites

mimitra λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου, σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το έχω περάσει και εγώ.

Θα σου πρότεινα να ηρεμήσεις και να βάλεις πάλι μπροστά για μωράκι μετά από το διάστημα που θα σου πεί ο γιατρος σου.

Γνώμη μου είναι να μην το πολυψάξεις γιατί και εγώ με αυτά που άκουγα είχα καταγχωθεί και ηθελα να κάνω όλες τις εξετάσεις.

Να σκέφτεσαι αισιόδοξα και όλα θα πάνε καλά!

 

ο γιατρος μου μου ειπε οτι μπορω να βαλω αμεσως μπροστα ξανα. αλλα.... ξερω γω? άλλοι γιατροι σε φιλες μου εχουν πει μετα απο 2,3 περιοδους.

το θεμα γιατρου ειναι λιγο δυσκολο γιατι πως μπορουμε να ξερουμε αν εχουμε "πεσει" σε καλό?

εχω μπερδευτει ακόμα και με αυτο το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχε πεί σε τρείς μήνες.Ήμουν τυχερή και έμενα αμέσως έγκυος.

Αφού σου είπε αμέσως τοτε βάλε και συ μπρος. Αυτο το μήνα θα παίρνεις αντισυλλιπτικά έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έδωσε αντισυλληπτικά. Μας είπε να απέχουμε 15 μέρες μετά την απόξεση και μετά με προφυλακτικό μέχρι να μου έρθει περίοδος. Τον Δεκέμβριο μας έδωσε το ΟΚ να ξαναπροσπαθήσουμε, αλλά μου είπε ότι η μήτρα μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα. Κι εγώ έχω ζήσει μια παλίνδρομη κύηση.Είχα ήδη ένα παιδάκι, 2 χρονών τότε, και έμεινα πάλι έγκυος. Η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν φυσιολογικότατη και όταν ο γιατρός άρχισε να μου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά με την εγκυμοσύνη έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου. Δεν ήξερα καν τι πάει να πει παλίνδρομη κύηση. Τέλος πάντων, έκανα απόξυση την 10η βδομάδα, η βιοψία δεν έδειξε τίποτα απολύτως. Παραμένουμε, λοιπόν, στην εκδοχή του τυχαίου. Ο γιατρός μου είπε να κάνουμε εξετάσεις για θρομβοφιλίες, κτλ, αν και μου τόνισε ότι αυτές συνήθως γίνονται μετά από 3 μη τελειόμηνες εγκυμοσύνες. Εγώ, εκείνη την περίοδο ήμουν πολύ χάλια ψυχολογικά. Ήθελα να περάσει λίγο ο καιρός και μετά να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Δεν το άντεχα, πραγματικά. Τελικά, λίγους μήνες μετά την απόξυση ξαναέμεινα έγκυος, χωρίς να έχω κάνει τις εξετάσεις. Από τη μια, αγχώθηκα πάρα πολύ που δεν τις είχα κάνει ώστε να έχει εντοπιστεί κάποιο τυχόν πρόβλημα, από την άλλη έλεγα ότι ο Θεός θα με βοηθήσει να πάνε όλα καλά αυτή την φορά. Και όπως μπορείς να δεις από το τικεράκι μου περιμένουμε από μέρα σε μέρα το μωράκι μας.

Εαν εσύ πιστεύεις ότι κάνοντας τις εξετάσεις θα αισθάνεσαι πιο ασφαλής σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη θα σε συμβούλευα να τις κάνεις. Ακόμα και αν ο γιατρός σου τις θεωρεί περιττές μπορείς να βρεις άλλον γιατρό. Τώρα για μια δεύτερη προσπάθεια, φυσικά και θα την κάνεις. Αλλά να είσαι σίγουρη ότι είσαι έτοιμη ψυχολογικά, ότι έχεις αφήσει πίσω σου μια εγκυμοσύνη με άσχημη κατάληξη και ότι θα είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις μια νέα εγκυμοσύνη στην οποία σίγουρα θα έχεις πολύ άγχος για να πάνε ολά καλά

rcTTp2.png?FOa8LWun

eoSGp2.png?NA1YYvQ4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου είχε πεί σε τρείς μήνες.Ήμουν τυχερή και έμενα αμέσως έγκυος.

Αφού σου είπε αμέσως τοτε βάλε και συ μπρος. Αυτο το μήνα θα παίρνεις αντισυλλιπτικά έτσι δεν είναι?

 

ναι τα εχω ηδη ξεκινησει απο τη δευτερα. απο τοτε ομως εχω λιγο αιμα και καφε υγρα. ειναι νορμαλ?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από μένα. Κι εγώ έχω ζήσει μια παλίνδρομη κύηση.Είχα ήδη ένα παιδάκι, 2 χρονών τότε, και έμεινα πάλι έγκυος. Η προηγούμενη εγκυμοσύνη μου ήταν φυσιολογικότατη και όταν ο γιατρός άρχισε να μου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά με την εγκυμοσύνη έχασα την γη κάτω από τα πόδια μου. Δεν ήξερα καν τι πάει να πει παλίνδρομη κύηση. Τέλος πάντων, έκανα απόξυση την 10η βδομάδα, η βιοψία δεν έδειξε τίποτα απολύτως. Παραμένουμε, λοιπόν, στην εκδοχή του τυχαίου. Ο γιατρός μου είπε να κάνουμε εξετάσεις για θρομβοφιλίες, κτλ, αν και μου τόνισε ότι αυτές συνήθως γίνονται μετά από 3 μη τελειόμηνες εγκυμοσύνες. Εγώ, εκείνη την περίοδο ήμουν πολύ χάλια ψυχολογικά. Ήθελα να περάσει λίγο ο καιρός και μετά να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Δεν το άντεχα, πραγματικά. Τελικά, λίγους μήνες μετά την απόξυση ξαναέμεινα έγκυος, χωρίς να έχω κάνει τις εξετάσεις. Από τη μια, αγχώθηκα πάρα πολύ που δεν τις είχα κάνει ώστε να έχει εντοπιστεί κάποιο τυχόν πρόβλημα, από την άλλη έλεγα ότι ο Θεός θα με βοηθήσει να πάνε όλα καλά αυτή την φορά. Και όπως μπορείς να δεις από το τικεράκι μου περιμένουμε από μέρα σε μέρα το μωράκι μας.

Εαν εσύ πιστεύεις ότι κάνοντας τις εξετάσεις θα αισθάνεσαι πιο ασφαλής σε μια δεύτερη εγκυμοσύνη θα σε συμβούλευα να τις κάνεις. Ακόμα και αν ο γιατρός σου τις θεωρεί περιττές μπορείς να βρεις άλλον γιατρό. Τώρα για μια δεύτερη προσπάθεια, φυσικά και θα την κάνεις. Αλλά να είσαι σίγουρη ότι είσαι έτοιμη ψυχολογικά, ότι έχεις αφήσει πίσω σου μια εγκυμοσύνη με άσχημη κατάληξη και ότι θα είσαι έτοιμη να αντιμετωπίσεις μια νέα εγκυμοσύνη στην οποία σίγουρα θα έχεις πολύ άγχος για να πάνε ολά καλά

 

πιστευω οτι την επομενη φορα θα κραταω την ανασα μου για 9 μηνες....

αυτο που τελικα μπορω να πω μετα απο αυτη την ασχημη εμπειρια ειναι οτι δυστυχως την επομενη φορα που θα δω το τεστ εγκυμοσυνης, δε θα χαρω. θα ειμαι πολυ επιφυκακτικη. ειναι αδικο να συμβαινει αυτο. καμια γυκαικα δε θα επρεπε να το ζει.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν μου έδωσε αντισυλληπτικά. Μας είπε να απέχουμε 15 μέρες μετά την απόξεση και μετά με προφυλακτικό μέχρι να μου έρθει περίοδος. Τον Δεκέμβριο μας έδωσε το ΟΚ να ξαναπροσπαθήσουμε, αλλά μου είπε ότι η μήτρα μου είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

 

το δεκεμβρη θα μου εχουν τελειωσει κι εμενα τα αντισυλληπτικα. ειπε αφου αδιαθετησω, να παω παλι να με καθοδηγησει (να μου βρει τη γονιμη μερα).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ανάμεσα στο να κάνουμε μια προσπάθεια μόνοι μας, ή να δοκιμάσουμε δεύτερη σπερματέγχυση. Αν δεν μας κάτσει, από Ιανουάριο ξεκινάμε εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι ανάμεσα στο να κάνουμε μια προσπάθεια μόνοι μας, ή να δοκιμάσουμε δεύτερη σπερματέγχυση. Αν δεν μας κάτσει, από Ιανουάριο ξεκινάμε εξωσωματική.

 

μονοι σας ή με σπερματεγχυση ή με εξωσωματικη δεν εχει σημασια.

αρκει να ειστε αγαπημενοι και να ερθει το μωρο σας.

εμενα ο γιατρος μου ειχε πει πως αν δεν πιασω για 3 μηνες εφοσον με παρακολουθουσε, να κανουμε σπερματεγχυση αλλα ο αντρας μου δεν ηθελε.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς προσπαθούσαμε 2μισυ χρόνια σχεδόν, ανεπιτυχώς κι επειδή κλείνω τα 40, δεν θέλαμε να περιμένουμε άλλο. Τελικά πέτυχε η πρώτη μας σπερματέγχυση, αλλά μας βρήκε η παλίνδρομη. Πάντως δεν χάνω το κουράγιο μου, θα ξαναμείνω έγκυος σίγουρα και μάλιστα άμεσα. Γι αυτό σου λέω, εσύ που είσαι 30, μην ανησυχείς καθόλου. Θα δεις το 2011 θα είναι τυχερό. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς προσπαθούσαμε 2μισυ χρόνια σχεδόν, ανεπιτυχώς κι επειδή κλείνω τα 40, δεν θέλαμε να περιμένουμε άλλο. Τελικά πέτυχε η πρώτη μας σπερματέγχυση, αλλά μας βρήκε η παλίνδρομη. Πάντως δεν χάνω το κουράγιο μου, θα ξαναμείνω έγκυος σίγουρα και μάλιστα άμεσα. Γι αυτό σου λέω, εσύ που είσαι 30, μην ανησυχείς καθόλου. Θα δεις το 2011 θα είναι τυχερό. :wink:

 

αφου πετυχε με την πρωτη η σπερματεγχυση, παει να πει οτι ειναι ολα καλα και θα μεινεις παλι εγκυος αμεσως.

μακαρι το 2011 να ειναι τυχερο για εμας.

την ιδια περιοδο καναμε αποξεση εμεις οι δυο οποτε ταυτοχρονα θα ξαναμεινουμε εγκυουλες! ελπιζω το δεκεμβρη! κοντα ειναι!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εγω φιλη καλη εχω διακοψει εγκυμοσυνη απο ανωμαλια αναπτυξης του εμβρυου που απο ΤΥΧΑΙΟ γεγονος βρεθηκε στην 12η εβδομαδα και οχι στην 22η που θα το βρισκαμε..το κακο ηταν οτι το διακοψαμε με γεννα λογω οτι ειχε κλεισει τις 12 εβδομαδες..

 

απορια δικη μας και αγωνια: θα ξανασυμβει?

Απαντηση απο 5 διαφορετικους γιατρους: ειναι Τυχαιο γεγονος που δεν επαναλαμβανεται συνηθως

 

Ξαναμενω εγκυος μετα απο 4 μηνες και ολα καλα στο α τριμηνο.. στο β τριμηνο..21η εβδομαδα αποβαλλω..τσακ μπαμ..

 

απορια γιατι?

Απαντηση: Ανεπαρκεια τραχηλου η καποιο μικροβιο που δεν εντοπισθηκε λογω της ταχυτητας που απεβαλλα

 

Ξαναμενω εγκυος..κανω περιδεση και ολα καλα..αποκτησαμε μια κορουλα να ναι καλα.

 

Ξαναμενω εγκυος 1,5 χρονο μετα.. παλλινδρομηση στην 6η εβδομαδα...

 

Ποσο γκαντεμης πια!!!!

 

Ερωτηση γιατι?

Απαντηση τυχαιο..1 στις 10 παλλινδρομουν..

 

στις καθ εξιν αποβολες α τριμηνου γινεται ελεγχος για θρομβοφιλια η αλλες παθησεις..

 

σκεψου οτι εμεινα εγκυος παραλληλα με αλλες 4 κοπελες που γραφαμε στο ιδιο τοπικ και παλλινδρομησαμε οι 4!!!!! Αστρικο φαινομενο!!! Και εκτος απο εμενα καμια αλλη δεν ειχε ιστορικο κακο και εχουν ολες παιδια..

 

Ξεπερασε το ψυχολογικο της παλλινδρομησης και ξεκινα να προσπαθεις ΟΤΑΝ ΕΣΥ θα νοιωθεις ετοιμη..

Κανε καλη ζωη οταν μαθεις οτι εισαι εγκυος, να μιλας ανοιχτα με το γιατρο σου για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σε απασχολει..υποχρεωση του ειναι αλλωστε.. και οτι θελει να ρθει, θα ρθει.. δεν ειναι ολα στο χερι μας.

 

Καλη δυναμη

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εγω φιλη καλη εχω διακοψει εγκυμοσυνη απο ανωμαλια αναπτυξης του εμβρυου που απο ΤΥΧΑΙΟ γεγονος βρεθηκε στην 12η εβδομαδα και οχι στην 22η που θα το βρισκαμε..το κακο ηταν οτι το διακοψαμε με γεννα λογω οτι ειχε κλεισει τις 12 εβδομαδες..

 

απορια δικη μας και αγωνια: θα ξανασυμβει?

Απαντηση απο 5 διαφορετικους γιατρους: ειναι Τυχαιο γεγονος που δεν επαναλαμβανεται συνηθως

 

Ξαναμενω εγκυος μετα απο 4 μηνες και ολα καλα στο α τριμηνο.. στο β τριμηνο..21η εβδομαδα αποβαλλω..τσακ μπαμ..

 

απορια γιατι?

Απαντηση: Ανεπαρκεια τραχηλου η καποιο μικροβιο που δεν εντοπισθηκε λογω της ταχυτητας που απεβαλλα

 

Ξαναμενω εγκυος..κανω περιδεση και ολα καλα..αποκτησαμε μια κορουλα να ναι καλα.

 

Ξαναμενω εγκυος 1,5 χρονο μετα.. παλλινδρομηση στην 6η εβδομαδα...

 

Ποσο γκαντεμης πια!!!!

 

Ερωτηση γιατι?

Απαντηση τυχαιο..1 στις 10 παλλινδρομουν..

 

στις καθ εξιν αποβολες α τριμηνου γινεται ελεγχος για θρομβοφιλια η αλλες παθησεις..

 

σκεψου οτι εμεινα εγκυος παραλληλα με αλλες 4 κοπελες που γραφαμε στο ιδιο τοπικ και παλλινδρομησαμε οι 4!!!!! Αστρικο φαινομενο!!! Και εκτος απο εμενα καμια αλλη δεν ειχε ιστορικο κακο και εχουν ολες παιδια..

 

Ξεπερασε το ψυχολογικο της παλλινδρομησης και ξεκινα να προσπαθεις ΟΤΑΝ ΕΣΥ θα νοιωθεις ετοιμη..

Κανε καλη ζωη οταν μαθεις οτι εισαι εγκυος, να μιλας ανοιχτα με το γιατρο σου για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σε απασχολει..υποχρεωση του ειναι αλλωστε.. και οτι θελει να ρθει, θα ρθει.. δεν ειναι ολα στο χερι μας.

 

Καλη δυναμη

 

πω πω ανατριχιασα διαβαζοντας την ιστορια σου! πρεπει να εχεις πολυ δυναμη μεσα σου και ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ. εγω στη σκεψη και μονο οτι μπορει να γινει ξανα, διαλυομαι.

 

παντως αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι μεχρι να πιασεις το μωρο σου στα χερια σου, δε μπορεις να εισαι ησυχη! 9 μηνες με κομμενη την ανασα.

ο γιατρος μου μου ειπε οτι μαι κοπελα εχασε το μωρακι της στον 8ο μηνα! ΘΕΕ ΜΟΥ! απλα σταματησε λεει η καρδια του! ΣΤΟΝ 8ο!! ελεος δηλαδη! "εισαι τυχερη που το επαθες τοσο νωρις δημητρα μου" έτσι μου ειπε.

τι να πω... τελικα να μεινεις εγκυος ειναι σχετικα ευκολο. το να ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ όμως... άλλη ιστορια.

Link to comment
Share on other sites

πω πω ανατριχιασα διαβαζοντας την ιστορια σου! πρεπει να εχεις πολυ δυναμη μεσα σου και ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ. εγω στη σκεψη και μονο οτι μπορει να γινει ξανα, διαλυομαι.

 

παντως αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι μεχρι να πιασεις το μωρο σου στα χερια σου, δε μπορεις να εισαι ησυχη! 9 μηνες με κομμενη την ανασα.

ο γιατρος μου μου ειπε οτι μαι κοπελα εχασε το μωρακι της στον 8ο μηνα! ΘΕΕ ΜΟΥ! απλα σταματησε λεει η καρδια του! ΣΤΟΝ 8ο!! ελεος δηλαδη! "εισαι τυχερη που το επαθες τοσο νωρις δημητρα μου" έτσι μου ειπε.

τι να πω... τελικα να μεινεις εγκυος ειναι σχετικα ευκολο. το να ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ όμως... άλλη ιστορια.

 

Κι όμως για πάρα πολλές γυναίκες δεν είναι. Κι αυτές βιώνουν ακόμα πιο δύσκολα την πιθανότητα μιας κακής κατάληξης της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως για πάρα πολλές γυναίκες δεν είναι. Κι αυτές βιώνουν ακόμα πιο δύσκολα την πιθανότητα μιας κακής κατάληξης της εγκυμοσύνης.

 

σιγουρα εχεις δικιο. αυτο που εννοω ειναι οτι με τις μεθοδους που υπαρχουν πλεον και με την εξελιξη της επιστημης, οποια γυναικα το παρει αποφαση, αργα ή γρηγορα θα το πετυχει με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

κι εγω ειχα σκεφτει το ενδεχομενο εναλλακτικης συλληψης μιας που μονοι μας... δυσκολευομασταν. ευτυχως ο γιατρος μου ειναι μανουλα σε αυτα και συλλαβαμε μονοι μας αμεσως (εφοσον μας εντοπισε τη γονιμη μου μερα).

 

απλα τα λεω αυτα γιατι εχω φοβηθει πολυ με αυτα που ακουω και διαβαζω.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εγω φιλη καλη εχω διακοψει εγκυμοσυνη απο ανωμαλια αναπτυξης του εμβρυου που απο ΤΥΧΑΙΟ γεγονος βρεθηκε στην 12η εβδομαδα και οχι στην 22η που θα το βρισκαμε..το κακο ηταν οτι το διακοψαμε με γεννα λογω οτι ειχε κλεισει τις 12 εβδομαδες..

 

απορια δικη μας και αγωνια: θα ξανασυμβει?

Απαντηση απο 5 διαφορετικους γιατρους: ειναι Τυχαιο γεγονος που δεν επαναλαμβανεται συνηθως

 

Ξαναμενω εγκυος μετα απο 4 μηνες και ολα καλα στο α τριμηνο.. στο β τριμηνο..21η εβδομαδα αποβαλλω..τσακ μπαμ..

 

απορια γιατι?

Απαντηση: Ανεπαρκεια τραχηλου η καποιο μικροβιο που δεν εντοπισθηκε λογω της ταχυτητας που απεβαλλα

 

Ξαναμενω εγκυος..κανω περιδεση και ολα καλα..αποκτησαμε μια κορουλα να ναι καλα.

 

Ξαναμενω εγκυος 1,5 χρονο μετα.. παλλινδρομηση στην 6η εβδομαδα...

 

Ποσο γκαντεμης πια!!!!

 

Ερωτηση γιατι?

Απαντηση τυχαιο..1 στις 10 παλλινδρομουν..

 

στις καθ εξιν αποβολες α τριμηνου γινεται ελεγχος για θρομβοφιλια η αλλες παθησεις..

 

σκεψου οτι εμεινα εγκυος παραλληλα με αλλες 4 κοπελες που γραφαμε στο ιδιο τοπικ και παλλινδρομησαμε οι 4!!!!! Αστρικο φαινομενο!!! Και εκτος απο εμενα καμια αλλη δεν ειχε ιστορικο κακο και εχουν ολες παιδια..

 

Ξεπερασε το ψυχολογικο της παλλινδρομησης και ξεκινα να προσπαθεις ΟΤΑΝ ΕΣΥ θα νοιωθεις ετοιμη..

Κανε καλη ζωη οταν μαθεις οτι εισαι εγκυος, να μιλας ανοιχτα με το γιατρο σου για ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ σε απασχολει..υποχρεωση του ειναι αλλωστε.. και οτι θελει να ρθει, θα ρθει.. δεν ειναι ολα στο χερι μας.

 

Καλη δυναμη

 

prosperous, πόση δύναμη χρειάζεται μια γυναίκα για να περάσει όσα πέρασες εσύ! Πόσο μας πληγώνουν όλες εμάς όσα περάσαμε... Όμως, όπως σου έχω ξαναπει: θα νικήσουμε! Θα τα κρατήσουμε αγκαλιά τα μωράκια μας!!!

mimitra μου, σου στέλνω όλη την αγάπη μου και μια μεγάλη αγκαλιά...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...