Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακόπηκε η εξέλιξη της εγκυμοσύνης. Επέμβαση ή Χάπια;


Melina22

Recommended Posts

Κορίτσια χθες διαπιστώσαμε με το γιατρό μου ότι το έμβρυο δεν έχει αναπτυχθεί, κάποια στιγμή σταμάτησε να μεγαλώνει και ότι δεν υπήρχε καρδιακή λειτουργία. Είμαι στη 10η εβδομάδα και ήταν πολύ μικρότερο απ΄οσο θα έπρεπε κανονικά. Το αναφέρω αυτό γιατί μου πρότεινε αντί να κάνω επέμβαση για να το αφαιρέσουμε, να πάρω χάπια τα οποία θα βοηθήσουν το σώμα μου να αποβάλλει με φυσικό τρόπο. Έτσι δεν θα τραυματιστεί η μήτρα καθόλου. Έχει κάνει κάποια κοπέλα το ίδιο; Ανησυχώ λίγο για την αποτελεσματικότητα αυτής της μεθόδου. Κατά τα άλλα μου φαίνεται πολύ ελκυστική η πρόταση.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν ξερω αλλα να πω οτι εισαι αρκετα προχωρημενη για τα χαπακια.με επιφυλαξη.θα σου απαντησουν κι αλλες κοπλες περιμενε

λυπαμαι για την εγκυμοσυνη σου:(

Link to comment
Share on other sites

εκανε η κουμπαρα μου διακοπη κυησης πριν λιγους μηνες με χαπια.εβαλε υποθετα και μετα την επομενη πηρε χαλια,το ολο θεμα κρατησε 3μερες και μετα ειχε αιμα ηταν ομως σε μικρη εβδομαδα.αυτο με τα χαπια γινετε μεχρι καποια βδομαδα που δεν θυμαμε αυτη την στιγμη.προφανος θα γινετε και στην 10τη,δεν γνωριζω,αλλα για να σου το πει ο γιατρος.!επετρεψε μου να γραψω τις σκεψεις μου αν μου συνεβαινε εμενα κατι τετοιο.η μητρα ετσι κι αλλιως δεν θα τραυματιστει με την αποκοληση του σακου?και αν μεινουν υπολειματα αυτο δεν θα εχει συνεπειες?ειμαι ετοιμη να αντεξω καποιες μερες το γεγονος ενω με την αποξυση θα τελιωσει σε μια μερα?αυτα σκεφτομουν και με την υποθεση της κουμπαρας μου αλλα ειναι τοσο προσωπικη η αποφαση και στις ερωτησεις μου απλα ειπε οτι αποφασισε να το περασει ετσι.νομιζω οτι μια ακομη συζητηση με τον γιατρο σου θα σου δωσει την αποφαση αυτου.οτι και να κανεις σου ευχομαι γρηγορη αναρωση και μια τελιωμηνη εγκυμοσυνη,οταν με το καλο επιτρεπετε.καλη δυναμη

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις κ τη συμπαράσταση. Θέλω κ εγώ να το ξανασυζητήσω με το γιατρό γιατί έχω κάποιες απορίες που την ώρα εκείνη δε σκέφτηκα να κάνω. Η μήτρα απ ότι ξέρω στην επέμβαση αυτή "ξύνεται" για να καθαριστεί κ ο γιατρός είπε ότι όσο καλά κ να γίνει υπάρχει τραυματισμός, ενώ με τον τρόπο των χαπιών μένει άθικτη απλά πέφτει μόνο του το περιεχόμενο. Αυτό με τα υπολείματα θέλω κ εγώ να ρωτήσω αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρχει τρόπος να διαπιστωθεί. Διαφορετικά στην τύχη θα ποντάρει; Μου φαίνεται δύσκολο. Για την εβδομάδα κύησης, φαντάζομαι ότι ενώ είμαι στη 10η εβδομάδα το έμβρυο σε μέγεθος αντιστοιχεί σε πιο μικρή εβδομάδα κ γι' αυτό θα το πρότεινε. Αν κάποια κοπέλα ξέρει περισσότερα ας μας πει κ αυτη την εμπειρία της.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι κατά πόσο είναι επιτυχής αυτή η μέθοδος. Αν είναι επιτυχής δεν με πειράζει το ότι δεν θα τελειώσει μια κ έξω αφού θεωρώ χειρότερη κ πιο οδυνηρή τη διαδικασία μιας επέμβασης. Νομίζω οι περισσότεροι άνθρωποι θα ένιωθαν έτσι...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

πριν ενα χρονο ειχα και εγω παλλινδρομη ημουν στην 10η εβδομαδα σαν και εσενα και εκανα την αποξυση με χαπια...ειχε επιτυχια ενα βραδυ εμεινα στο νοσοκομειο και μου ειχε πει ο γιατροσ μου οτι ειναι καλλυτερα απο αποξυση....η διαδικασια ηταν χαπια ενδοκολπικα και απο το στομα και μεσα σε 1 ωρα ξεκινησε η διαδικασια της αποβολη.....εγω προσωπικα ημουν χαλια απο ολη την κατασταση που αυτο ηταν το λιγοτερο...

Υπομονη.....

line_flow1_beg_39_time_992836800_text_c720c3f5ede1e9eadcf1e120f4e7f220e6f9def220eceff520e5dfede1e92e2e2e2e2e2e2e.gif
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντησεις κ τη συμπαράσταση. Θέλω κ εγώ να το ξανασυζητήσω με το γιατρό γιατί έχω κάποιες απορίες που την ώρα εκείνη δε σκέφτηκα να κάνω. Η μήτρα απ ότι ξέρω στην επέμβαση αυτή "ξύνεται" για να καθαριστεί κ ο γιατρός είπε ότι όσο καλά κ να γίνει υπάρχει τραυματισμός, ενώ με τον τρόπο των χαπιών μένει άθικτη απλά πέφτει μόνο του το περιεχόμενο. Αυτό με τα υπολείματα θέλω κ εγώ να ρωτήσω αλλά φαντάζομαι ότι θα υπάρχει τρόπος να διαπιστωθεί. Διαφορετικά στην τύχη θα ποντάρει; Μου φαίνεται δύσκολο. Για την εβδομάδα κύησης, φαντάζομαι ότι ενώ είμαι στη 10η εβδομάδα το έμβρυο σε μέγεθος αντιστοιχεί σε πιο μικρή εβδομάδα κ γι' αυτό θα το πρότεινε. Αν κάποια κοπέλα ξέρει περισσότερα ας μας πει κ αυτη την εμπειρία της.

Για τα υπολειματα κανεις υπερηχο και χοριακη......

line_flow1_beg_39_time_992836800_text_c720c3f5ede1e9eadcf1e120f4e7f220e6f9def220eceff520e5dfede1e92e2e2e2e2e2e2e.gif
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Εγώ μετά την πρώτη κρυάδα (δεν το περίμενα) το έχω πάρει ψύχραιμα ευτυχώς κάτι που θα βοηθήσει πιστεύω στην όλη διαδικασία.

Πολύ θετικά όσα λες για τη μέθοδο, με καθησυχάζεις...

Να σε ρωτήσω κάτι τελευταίο; Πόνεσες; Πόσο κράτησε η διαδικασία αποβολής του αίματος;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δική μου κύηση σταμάτησε κάπου μεταξύ 7ης και 8ης εβδομάδας, αλλά θα κάνω κανονικά απόξεση. Η γιατρός μου έδωσε μεν ένα χάπι να το βάλω κολπικά, είπε πως θα βοηθήσει τη μήτρα να μαλακώσει για να διευκολυνθεί ο καθαρισμός.

 

Το θεωρώ λίγο ρίσκο να μείνεις μόνο στο χάπι, γιατί μπορεί να μείνουν υπολείματα. Κι εμένα το έμβρυο είναι πάρα πολύ μικρό, με το ζόρι διακρίνεται στον υπέρηχο. Όσο για την απόξεση, δεν είναι πλέον τόσο επικίνδυνη και μάλιστα πολλές γυναίκες μένουν έγκυες αμέσως μετά.

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως υπάρχει τρόπος να ελέγξει αν καθάρισε σωστά η μήτρα δεν είναι προτιμότερη η μέθοδος των χαπιών; Για την απόξεση δεν μου είπε ότι είναι επικίνδυνη απλά μου είπε ότι πρόκειται για διαδικασία που όσο να ναι υπάρχει τραυματισμός της μήτρας ενώ με τα χάπια αποφεύγεται αυτό.

Μου είπε ότι εγώ θα διαλέξω, απλά ότι είναι υπέρ των χαπιών για την περίπτωσή μου. Γενικά στην ιατρική σε πολλά θέματα είναι καλύτερο να αποφεύγεται όπου υπάρχει δυνατότητα το χειρουργείο γι' αυτό σκέφτομαι να το επιλέξω. Χωρίς βέβαια να διακινδυνεύσω κάτι άλλο.

Ίσως να είναι πιο νέα μέθοδος γιατί και σε μια γνωστή μου στην Αμερική που έπαθε το ίδιο χάπια της πρότειναν. Τι να πω; Και εγώ το ψάχνω...Σίγουρα θα το ξανασυζητήσω κ με το γιατρό πριν αποφασίσω.

Καλή ανάρρωση μας εύχομαι...Όλα θα πάνε καλά...Απ' ότι καταλαβαίνω αυτό που προέκυψε είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά και δεν εμποδίζει σε κάτι μια επόμενη κύηση να προχωρήσει ομαλά. Οπότε πάμε παρακάτω.;)

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως υπάρχει τρόπος να ελέγξει αν καθάρισε σωστά η μήτρα δεν είναι προτιμότερη η μέθοδος των χαπιών; Για την απόξεση δεν μου είπε ότι είναι επικίνδυνη απλά μου είπε ότι πρόκειται για διαδικασία που όσο να ναι υπάρχει τραυματισμός της μήτρας ενώ με τα χάπια αποφεύγεται αυτό.

Μου είπε ότι εγώ θα διαλέξω, απλά ότι είναι υπέρ των χαπιών για την περίπτωσή μου. Γενικά στην ιατρική σε πολλά θέματα είναι καλύτερο να αποφεύγεται όπου υπάρχει δυνατότητα το χειρουργείο γι' αυτό σκέφτομαι να το επιλέξω. Χωρίς βέβαια να διακινδυνεύσω κάτι άλλο.

Ίσως να είναι πιο νέα μέθοδος γιατί και σε μια γνωστή μου στην Αμερική που έπαθε το ίδιο χάπια της πρότειναν. Τι να πω; Και εγώ το ψάχνω...Σίγουρα θα το ξανασυζητήσω κ με το γιατρό πριν αποφασίσω.

Καλή ανάρρωση μας εύχομαι...Όλα θα πάνε καλά...Απ' ότι καταλαβαίνω αυτό που προέκυψε είναι κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά και δεν εμποδίζει σε κάτι μια επόμενη κύηση να προχωρήσει ομαλά. Οπότε πάμε παρακάτω.;)

 

Γιατί δε ρωτάς το γιατρό σου ποια είναι η ακριβής διαδικασία αν πάρεις το χάπι? Θα σε κρατήσουν σε κάποια κλινική με παρακολούθηση; Εγώ ήμουν σε σχετικά προχωρημένη εβδομάδα (17η) και ο γιατρός μου ούτε που συζητούσε την περίπτωση απόξεσης, αλλά φυσικά δεν είναι το ίδιο. Εμένα μου έβαλαν ένα σετάκι κολπικά υπόθετα για να ξεκινήσει η διαδικασία. Δεν μπορώ να συγκρίνω τις δύο περιπτώσεις γιατί εγώ ουσιαστικά έκανα κανονικό τοκετό (με επισκληρίδιο κλπ), θυμάμαι όμως ότι δεν ήθελε να επέμβει καθόλου στη μήτρα και το θεωρεί πλεονέκτημα ότι δε χρειάστηκε τελικά (όχι ότι η απόξεση είναι επικίνδυνη, κάθε άλλο, απλά αν υπάρχει άλλος τρόπος εξίσου αποτελεσματικός και μη επεμβατικός, γιατί όχι?). Μετά μου εξήγησε ότι έλεγξε και με υπέρηχο αν υπήρχαν υπολείμματα στη μήτρα και στη συνέχεια με έλεγχε ανά εβδομάδα.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου είπε 300 χωρίς απόδειξη και μου φάνηκαν πολύ λίγα. Αλλά η συγκεκριμένη γιατρός δεν μου πήρε καθόλου λεφτά ως τώρα για τους υπέρηχους από τότε που έμεινα έγκυος (4 η 5 συνολικά) και είχαμε δώσει μόνο 300 ευρώ για τη σπερματέγχυση με απόδειξη (συμπεριλαμβανομένου του κέντρου), τη στιγμή που αλλού έχω ακούσει γύρω στα 450.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω οταν εκανα διακοπη κυησης στην 23 εβδομαδα μου πηραν 600 συνολικα αλλα δεν ηταν αποξεση ηταν σαν τοκετος.

Επισης εδω μεσα στο foroum απο καποια κοπελα σε αντιστοιχη συζητηση εγραφε οτι για αποξεση σε ιδιωτικο μαιευτηριο πληρωσε 600.

Ελεος πια,τοσα λεφτα!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι κοριτσάκι μου για την εξέλιξη.

Εμένα μου είχε συμβεί πριν 3,5 χρόνια στη δεύτερη εγκυμοσύνη, την 11η εβδομάδα είδαμε ότι δυστυχώς το έμβρυο σταμάτησε να αναπτύσεται και δεν είχε καρδιακή λειτουργία.

Οι μετρήσεις του αντιστοιχούσαν σε έμβρυο 10 εβδομάδων και την επόμενη έκανε απόξεση. Τότε μου στοίχισε με νάρκωση ολα μαζί 500 ευρώ, τότε.

Το μεγαλύτερο κόστος όμως είναι το ψυχικό.

Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και σου εύχομαι σύντομα να ξαναμείνεις έγκυος και να πάνε όλα τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αποξεση εκανα ημουν 8 εβδομαδα.δεν πονεσα καθολου μετα εκανα υπερυχο και ολα οκ!η περιοδος μου ηρθε κανονικα και τωρα παμε μπροστα!καλη επιτυχια οτι και αν επιλεξεις και μην το βαζεις κατω!

Jt63p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω με την διακοπη δεν πληρωσα τπτ(στο ελενα).με τον ενδομητριο θανατο ομως σε κλινικη πληρωσα 900(ζητησα καισαρικη) και παλι ο γιατρος υποτιθεται δεν πηρε λεφτα????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες σας.

Σίγουρα δεν το βάζω κάτω...είναι ακόμα πολύ νωρίς για να απογοητευτώ. Έμεινα έγκυος πολύ γρήγορα (με τη δεύτερη φορά προσπάθειας) ενώ φανταζόμουν ότι θα έπαιρνε λίγο παραπάνω. Το έχω λοιπόν στο μυαλό μου σαν να είμαι ακόμα στην προσπάθεια. Αύγουστο ξεκινήσαμε θα μπορούσα να μην είχα μείνει ακόμα έγκυος.

Το θετικό είναι ότι δεν προχώρησε πολύ η εγκυμοσύνη γιατί τότε θα στοίχιζε πολύ περισσότερο...Σκέφτομαι λοιπόν ότι είμαι και τυχερή κατά κάποιο τρόπο που μου συνέβη σε πολύ αρχικό στάδιο.

Σήμερα το απόγευμα θα επικοινωνήσω ξανά με το γιατρό μου και θα μιλήσουμε λίγο πιο αναλυτικά για τις επιλογές που έχω. Θα σας πω αν έχω νεότερα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ όλες σας.

Σίγουρα δεν το βάζω κάτω...είναι ακόμα πολύ νωρίς για να απογοητευτώ. Έμεινα έγκυος πολύ γρήγορα (με τη δεύτερη φορά προσπάθειας) ενώ φανταζόμουν ότι θα έπαιρνε λίγο παραπάνω. Το έχω λοιπόν στο μυαλό μου σαν να είμαι ακόμα στην προσπάθεια. Αύγουστο ξεκινήσαμε θα μπορούσα να μην είχα μείνει ακόμα έγκυος.

Το θετικό είναι ότι δεν προχώρησε πολύ η εγκυμοσύνη γιατί τότε θα στοίχιζε πολύ περισσότερο...Σκέφτομαι λοιπόν ότι είμαι και τυχερή κατά κάποιο τρόπο που μου συνέβη σε πολύ αρχικό στάδιο.

Σήμερα το απόγευμα θα επικοινωνήσω ξανά με το γιατρό μου και θα μιλήσουμε λίγο πιο αναλυτικά για τις επιλογές που έχω. Θα σας πω αν έχω νεότερα.

 

Nομίζω πως σ' αυτήν την περίπτωση το κόστος είναι το τελευταίο που θα 'πρεπε να σε απασχολεί. Εγώ αισθάνομαι πως είναι τόσο μεγάλη η απώλεια, που θα έδινα ό,τι έχω και δεν έχω, αν γινόταν να μου το φέρουν πίσω. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Nομίζω πως σ' αυτήν την περίπτωση το κόστος είναι το τελευταίο που θα 'πρεπε να σε απασχολεί. Εγώ αισθάνομαι πως είναι τόσο μεγάλη η απώλεια, που θα έδινα ό,τι έχω και δεν έχω, αν γινόταν να μου το φέρουν πίσω. :evil:

 

Καλά ποιο κόστος νόμισες;;; Τα χρήματα; Για το ψυχολογικό μιλάω εννοείται.

Αν παρατηρήσεις λέω ότι προσπαθώ να σταθώ στα θετικά ώστε να το δω πιο ψύχραιμα...Πώς σου ήρθε για το οικονομικό;;; :o Μάλλον μπερδεύτηκες επειδή κάποιες κοπέλες το ανέφεραν πιο πριν για τους γιατρούς.. μήπως κάνουν απόξεση για τα λεφτά.

Το ψυχολογικό κόστος εννοώ θα ήταν πολύ μεγαλύτερο γιατί όσο προχωρά η εγκυμοσύνη δένεσαι ακόμα περισσότερο με τη ζωή μέσα σου... Καμιά φορά έχει πλάκα το ιντερνετ με τις παρεξηγήσεις που γίνονται...:mrgreen::mrgreen:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...