Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Ο μικρούλης μας είναι πολύ μωρό ακόμα και δεν ξέρω αν κάνει από τώρα να τον βάλω σε ρηλάξ. Ξέρετε μήπως από πόσο μπορώ να τον βάλω? Έχω καλό ρηλάξ με πολύ σταθερή πλατούλα και ξαπλώνει και αρκετά χαμηλά η πλάτη.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

NA ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!

ΑΠΟ 20 ΗΜΕΡΩΝ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΡΗΛΑΞ ΠΟΥ ΞΑΠΛΩΝΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΤΟ ΣΩΜΑΤΑΚΙ ΤΗΣ.

ΤΩΡΑ 2,5 ΜΗΝΩΝ ΜΕΧΡΙ ΚΙ ΥΠΝΟΣ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΟ ΡΗΛΆΞ!

 

 

SOS!!!!

ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΡΗΛΑΞ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ! ΠΟΤΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

και εγω απο 30 ημερων μαλιστα στης 40 ημερες που πηγαμε ρωτησα τον γιατρο και μου ειπε αν δεν τον βαλεις τωρα ποτε θα τον βαλεις τωρα ειναι η εποχη του ριλαξ :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πλεον κοιμαται εκει κιολας αν την παρει ο υπνος στην διαρκεια της ημερας
ααααχ.....μία από τα ίδια...........δεν κοιμαται σχεδόν καθόλου μεσα στην ημέρα
Link to comment
Share on other sites

πλεον κοιμαται εκει κιολας αν την παρει ο υπνος στην διαρκεια της ημερας
ααααχ.....μία από τα ίδια...........δεν κοιμαται σχεδόν καθόλου μεσα στην ημέρα

 

την νυχτα κοιμαται αρκετα??

Link to comment
Share on other sites

κάπου το έχω ξαναγράψει αλλά δε θυμάμαι που :lol:

εμείς τον βάζαμε στο ρελάξ απ την μέρα που γυρίσαμε σπίτι απ το νοσοκομείο...

το θέμα με το ρηλάξ είναι να μην κάνει σπασιμο στη μέση του παιδιού και να μην είναι το παιδί καθόλου καθιστό αλλά πρέπει να είναι εντελώς ξαπλωτό...

Link to comment
Share on other sites

κάπου το έχω ξαναγράψει αλλά δε θυμάμαι που :lol:

εμείς τον βάζαμε στο ρελάξ απ την μέρα που γυρίσαμε σπίτι απ το νοσοκομείο...

το θέμα με το ρηλάξ είναι να μην κάνει σπασιμο στη μέση του παιδιού και να μην είναι το παιδί καθόλου καθιστό αλλά πρέπει να είναι εντελώς ξαπλωτό...

 

Ετσι ακριβως! Καλημερα!

Link to comment
Share on other sites

Τελείως ξαπλωτό, δηλαδή, οριζοντιο τελείως? Ούτε ελαφριά κλίση? Γιατί στην κούνια και στο καρότσι στο πορτμπεμπε έχει μια πολύ ελαφριά κλίση.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελείως ξαπλωτό, δηλαδή, οριζοντιο τελείως? Ούτε ελαφριά κλίση? Γιατί στην κούνια και στο καρότσι στο πορτμπεμπε έχει μια πολύ ελαφριά κλίση.

 

αν η κλίση δεν επηρεάζει το σώμα του παιδιού, αν δλδ το σώμα του παιδιού είναι μονοκόματο με μια μικρή κλίση προς τα πάνω τότε είναι οκ και είναι και πρακτικό για θέμα αναγωγής μετά το γάλα του

το ζητούμενο είναι να μην κάνει σπάσιμο η μέση του, να μην είναι δλδ το παιδί σαν να κάθεται, καθόλου όμως

εμένα είχε το ρελαξ μια μικρή κλίση, ήταν όμως τόσο μικρούλης που χώραγε ολόκληρος στο πάνω μέρος και τα πόδια του ήταν στο σημείο που πλέον είναι η μέση του, άρα δεν υπήρχε πρόβλημα

δεν ξέρω πως αλλιώς να το διατυπώσω :oops:

το θέμα είναι να μην κάνει σπάσιμο η μέση του... τώρα αν έχει κλίση ή όχι δεν απασχολεί (ίσα ίσα που ενδείκνεται κι όλας μια μικρή κλίση)

Link to comment
Share on other sites

Οκ,οκ! Κατάλαβα! Όλο το σώμα στο πάνω μέρος. Μια χαρά το εξήγησες! Ευχαριστώ! Τον έβαλα ήδη για λίγη ώρα, αλλά δεν ηρέμησε γιατι το πρόβλημά του ήταν άλλο...μόνιμη πείνα!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν και η παιδίατρος μου είπε από την αρχή οτι μπορώ να το χρησιμοποιήσω.Εγώ το έβαζα αρχικά στο πάνω μέρος και στο πλάι.Τώρα την βαζω έτσι ωστε ο ποπος την να είναι στην κλίση (στο βαθουλωμα) έτσι κεφάλη πλάτη και ποπος είναι στην ιδια ευθεια και τα ποδαράκια της ετσι και αλλιώς είναι μόνιμα ψηλά.Κάποιες φορές μου κοιμήθηκε εκεί.Η αλήθεια είναι οσό μπορώ το αποφεύγω την αφήνω καποια το πολύ μισάωρα στην διαρκεια της ημέρας για να παίξει

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κι εμάς, ο μπέμπης τον πρώτο του υπνάκο στο σπίτι τον πήρε στο ριλάξ. Από τότε κοιμόταν κατά τη διάρκεια της μέρας συνέχεια εκεί. Η παιδίατρος που τον είδε τις πρώτες μέρες στο σπίτι, μου είπε στο βαθούλωμα να βάλω πετσέτες ή κάτι παρόμοιο για να είναι ευθύ.

Το ριλάξ είχε μία ελαφριά κλίση, αλλά αυτό δεν αποτελούσε πρόβλημα. Επίσης, τον έβαζα να κοιμάται στο πλάι στο ριλάξ.

Αυτό που είχαμε είχε και παιχνίδια από πάνω και από 3 μηνών του άρεσε να τα περιεργάζεται. Μάλιστα, ένα από τα παιχνίδια αυτά ήταν και το πρώτο πράγμα που είχε σφίξει στα χεράκια του και το κουνούσε.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θες να το χρησιμοποιείς απ την αρχή, να προσέξεις να γίνεται τέλειως ξαπλωτό :wink:

 

Αυτό ζήτησα κι εγώ στο Λητώ που είχα πάει τις προάλλες, και η πωλήτρια μου έσκασε ένα ειρωνικό γελάκι και μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και ότι όλα τα ρηλάξ έχουν κάποια κλίση :evil: Γι'αυτό ρωτάω για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο, μήπως βρω άκρη

Link to comment
Share on other sites

αν θες να το χρησιμοποιείς απ την αρχή, να προσέξεις να γίνεται τέλειως ξαπλωτό :wink:

 

Αυτό ζήτησα κι εγώ στο Λητώ που είχα πάει τις προάλλες, και η πωλήτρια μου έσκασε ένα ειρωνικό γελάκι και μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και ότι όλα τα ρηλάξ έχουν κάποια κλίση :evil: Γι'αυτό ρωτάω για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο, μήπως βρω άκρη

 

δεν ξέρω να σου πω για μοντέλο δυστυχώς γιατί εμένα μου χάρισαν ένα παλιότερο μοντέλο της chicco

Πάντως όταν σου συμπεριφέρονται με στυλ "εγώ τα ξέρω όλα ενώ εσύ όχι" να τους συμπεριφέρεσαι κι εσύ με το στυλ "εγώ είμαι πελάτισα και αν είσαι καλή μου θα ψωνίσω"

αει σιχτίρ με την κάθε καρακατινάρα ψωνάρα πωλήτρια :evil:

Link to comment
Share on other sites

αν θες να το χρησιμοποιείς απ την αρχή, να προσέξεις να γίνεται τέλειως ξαπλωτό :wink:

 

Αυτό ζήτησα κι εγώ στο Λητώ που είχα πάει τις προάλλες, και η πωλήτρια μου έσκασε ένα ειρωνικό γελάκι και μου είπε ότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και ότι όλα τα ρηλάξ έχουν κάποια κλίση :evil: Γι'αυτό ρωτάω για κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο, μήπως βρω άκρη

 

δεν ξέρω να σου πω για μοντέλο δυστυχώς γιατί εμένα μου χάρισαν ένα παλιότερο μοντέλο της chicco

Πάντως όταν σου συμπεριφέρονται με στυλ "εγώ τα ξέρω όλα ενώ εσύ όχι" να τους συμπεριφέρεσαι κι εσύ με το στυλ "εγώ είμαι πελάτισα και αν είσαι καλή μου θα ψωνίσω"

αει σιχτίρ με την κάθε καρακατινάρα ψωνάρα πωλήτρια :evil:

 

Είναι που στα καταστήματα τέτοιου τύπου που μπαίνει ο κόσμος κατά δεκάδες, δεν έχουν ανάγκη εμένα προσωπικά, γι'αυτό και είναι αδιάφορες (ειναι και θέμα ανθρώπου και επαγγελματία βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΡΗΛΑΞ ΤΗΣ FISCHER PRICE ΡΟΖ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΒΑΘΥ ΚΑΘΙΣΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΔΩΡΟ.ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΛΙΓΟ ΗΣΥΧΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΔΟΝΗΣΗ.ΒΑΖΩ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΥ ΚΑΙ ΓΛΙΣΤΡΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΝΗΣΗ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ.ΕΧΘΕΣ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 17.30 ΕΩΣ ΤΙΣ 05.00 ΤΟ ΠΡΩΙ. ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΕΙ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΛΛΟ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΘΕΣΗ

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΡΗΛΑΞ ΤΗΣ FISCHER PRICE ΡΟΖ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΒΑΘΥ ΚΑΘΙΣΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΔΩΡΟ.ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΛΙΓΟ ΗΣΥΧΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΔΟΝΗΣΗ.ΒΑΖΩ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΥ ΚΑΙ ΓΛΙΣΤΡΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΝΗΣΗ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ.ΕΧΘΕΣ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 17.30 ΕΩΣ ΤΙΣ 05.00 ΤΟ ΠΡΩΙ. ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΕΙ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΛΛΟ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΘΕΣΗ

 

Εμείς αγοράσαμε την κούνια ocean wonders της fisher price. Το καθισματάκι είναι πολύ ανατομικό και πιστεύω ότι είναι κατάλληλο ακόμα και για νεογέννητα γιατί έχει ειδικό μαξιλαράκι για να υποστηρίζει το κεφάλι, βαθούλωμα δεν έχει όπως τα ριλάξ (φαντάσου το καθισματάκι σαν καθισματάκι αυτοκινήτου 0-9) και κουνιέται μπρος πίσω και αριστερά δεξιά με μηχανισμό. Επίσης παίζει μουσική και κουνιούνται και κάτι ψαράκια (αυτά τα έχουμε στο φτύσιμο :shock: ). Έχει ρίξει κάτι ύπνους εκεί ο μικρός... :D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια νοιωθω ασχημα γιατι ρηλαξ εγω δε ειχα....την ειχα στο καροτσι ...κακαο ε?????ρηλαξ ειχε στη πεθερα μου και εκει τη βαζαμε πολυ μικρη (μεχρι 2-3 μηνων ) αλλα και αυτο σπανια.....

 

 

δε μου γεμιζε το ματι βρε παιδι μου .....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΕΧΩ ΕΝΑ ΡΗΛΑΞ ΤΗΣ FISCHER PRICE ΡΟΖ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΒΑΘΥ ΚΑΘΙΣΜΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΔΩΡΟ.ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ ΛΙΓΟ ΗΣΥΧΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΔΟΝΗΣΗ.ΒΑΖΩ ΠΕΤΣΕΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΒΑΘΥ ΚΑΙ ΓΛΙΣΤΡΑΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΝΗΣΗ.ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ.ΕΧΘΕΣ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΚΑΙ ΕΚΛΑΙΓΕ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ 17.30 ΕΩΣ ΤΙΣ 05.00 ΤΟ ΠΡΩΙ. ΦΥΣΙΚΑ ΕΙΧΕΙ ΚΑΙ ΚΟΛΙΚΟΥΣ.ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΛΛΟ? ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΘΕΣΗ

 

Εμείς αγοράσαμε την κούνια ocean wonders της fisher price. Το καθισματάκι είναι πολύ ανατομικό και πιστεύω ότι είναι κατάλληλο ακόμα και για νεογέννητα γιατί έχει ειδικό μαξιλαράκι για να υποστηρίζει το κεφάλι, βαθούλωμα δεν έχει όπως τα ριλάξ (φαντάσου το καθισματάκι σαν καθισματάκι αυτοκινήτου 0-9) και κουνιέται μπρος πίσω και αριστερά δεξιά με μηχανισμό. Επίσης παίζει μουσική και κουνιούνται και κάτι ψαράκια (αυτά τα έχουμε στο φτύσιμο :shock: ). Έχει ρίξει κάτι ύπνους εκεί ο μικρός... :D

 

Αλήθεια...επειδή σκέφτομαι να το πάρω (η μικρή θέλει συνέχεια να κουνιέται και μας έχουν φύγει τα χέρια :P )..πόσο κοστίζει, θυμάσαι??

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια...επειδή σκέφτομαι να το πάρω (η μικρή θέλει συνέχεια να κουνιέται και μας έχουν φύγει τα χέρια :P )..πόσο κοστίζει, θυμάσαι??

 

Στο λητω το εχει 120 ευρω.

http://www.letoshop.gr/default.asp?title=ocean+wonders&pid=51

Εμεις την δοκιμασαμε σε ενα φιλικο σπιτι που την ειχε το μωρακι τους και δεν της αρεσε καθολου! Αλλα δεν της πολυ-αρεσει το κουνημα...Ποσο ειναι το μωρακι σου? Το συγκεκριμενο ειναι μεχρι 9 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...