Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2η φορά διακοπή κύησης σε προχωρημένη εγκυμοσύνη


gkmpl

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα, θα έλεγα ότι ακόμα είμαι αρκετά ψύχραιμη αλλά δεν ξέρω για πόσο. Από βδομάδα κάνουμε εισαγωγή για τη 2η διακοπή κύησης. Στη 1η ήμουν 15η

εβδομάδα σε αυτή 24η εβδομάδα.

Το πρώτο μου αγγελάκι είχε χρωμοσωμική ανωμαλία και το δεύτερο συγγενή ανωμαλία εγκεφάλου.

Τόση ατυχία πια;;;

Δεν έχουμε άλλα παιδάκια κ περιμέναμε πως και πως.

Όλη μέρα χαϊδεύω την κοιλιά μου προσπαθώντας για άλλη μία φορά να αποχαιρετήσω το ζωντανό παιδάκι μου που νιώθω να κλωτσαει κ ότι το σκοτώνω ,αλλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή γιατί κ αυτό οπως κ το πρώτο θα υποφέρει μία ζωή. Θα έχω 2 παιδάκια λοιπόν στον ουρανο!

Καλό κουράγιο σε όσες από εμας υποφερουν από αυτό το μαρτύριο ... Ο θεός να μας δίνει δύναμη. Τι να πω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν έχω βρεθεί στη θέση σου. δεν μπορώ να φανταστώ πόσο δύσκολο μπορεί να είναι..

Αλλά μην απελπίζεσαι. Κοίταζε μόνο μπροστά.

Εύχομαι σύντομα με ένα υγιές μωρό στην αγκαλιά σας.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, θα έλεγα ότι ακόμα είμαι αρκετά ψύχραιμη αλλά δεν ξέρω για πόσο. Από βδομάδα κάνουμε εισαγωγή για τη 2η διακοπή κύησης. Στη 1η ήμουν 15η

εβδομάδα σε αυτή 24η εβδομάδα.

Το πρώτο μου αγγελάκι είχε χρωμοσωμική ανωμαλία και το δεύτερο συγγενή ανωμαλία εγκεφάλου.

Τόση ατυχία πια;;;

Δεν έχουμε άλλα παιδάκια κ περιμέναμε πως και πως.

Όλη μέρα χαϊδεύω την κοιλιά μου προσπαθώντας για άλλη μία φορά να αποχαιρετήσω το ζωντανό παιδάκι μου που νιώθω να κλωτσαει κ ότι το σκοτώνω ,αλλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή γιατί κ αυτό οπως κ το πρώτο θα υποφέρει μία ζωή. Θα έχω 2 παιδάκια λοιπόν στον ουρανο!

Καλό κουράγιο σε όσες από εμας υποφερουν από αυτό το μαρτύριο ... Ο θεός να μας δίνει δύναμη. Τι να πω;

 

Υπομονή κοπέλα μου.Ο Θεός είναι μεγάλος.Ο χρόνος θα είναι το καλύτερο φάρμακο και η πίστη ότι στο τέλος θα τα καταφέρεις.Και γω βίωσα πριν 1 μήνα μία παλλίνδρομη.Βέβαια η περίπτωση σου είναι σαφως πιο επίπονη απ όλες τις απόψεις.Ελπίζω σύντομα να συνέλθεις , όλα να πάνε καλά και να πέρνεις κουράγιο απ τον άντρα σου να συνεχίσεται της προσπάθειες.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου κουραγιο.καλη αναρρωση σωματικη κ ψυχικη.αγκαλια τον αντρα σου κ προχωρηστε.με δυο διακοπες μη μεινεις σε τυχαιο γεγονος.καντε καποιες εξετασεις πριν η κατευθειαν αμνιοπαρακεντηση σε νεα εγκυμοσυνη.μια μεγαλη αγκαλια.τα αγγελακια σου θα σε προσεχουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μαζέψω κουράγιο... Πρέπει να μαζέψω. Κ για μας τους δυο κ για τις οικογένειες μας. Το γιατί είναι μεγάλο, όχι γιατί σε μας, αλλά γιατί συμβαίνει.

Έχω κλείσει ήδη ραντεβού για καρυότυπο ζεύγους, για καλό κ για κακό ,θα στείλουμε κ το μωράκι μας για τα παιρετερω που πρέπει να γίνουν. Πονάει όμως, ποναει πολύ.... Όταν με κλωτσαει ακόμα χαμογελάω αλλά όχι για πολύ , λυπάμαι τόσο πολύ για αυτό που πρέπει να κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Koritsaki mou...Ti na po..Eilikrina..Apo allou fovomastan kai allo etixe..Ti na po den mporo na sou po tpt..Molis ta diavasa kai klaio giati se niotho para poli..giati na ginontai avta re gmt???Giati...De sou leo einai gia kalo tou paidiou gia kako tou giati kai ego pou t perasa ksero pos niotheis..Apla sou leo oti dose xrono ston eavto sou na iremisei..Ego tora 3 mines meta kai niotho kalitera..Kai eironeia tis tixis..3 mines prin ematha oti to xasame..Kai 3 mines meta diavazo ta dika sou..Ti na po..Kai apo tin alli kapoioi pou tous evlogei i tixi psaxnontai kai einai axaristoi..Giati kai avto to eida televtaia..Opote theliseis eimai edo na se akouso:/

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν, άλλο ένα αγγελάκι στον ουρανό λοιπόν....

Νιώθω λιγότερη από μισή.

Πρέπει να βρω δύναμη να πατήσω ξανά στα πόδια μου.

Θεέ μου, πονάει τόσο πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα, θα έλεγα ότι ακόμα είμαι αρκετά ψύχραιμη αλλά δεν ξέρω για πόσο. Από βδομάδα κάνουμε εισαγωγή για τη 2η διακοπή κύησης. Στη 1η ήμουν 15η

εβδομάδα σε αυτή 24η εβδομάδα.

Το πρώτο μου αγγελάκι είχε χρωμοσωμική ανωμαλία και το δεύτερο συγγενή ανωμαλία εγκεφάλου.

Τόση ατυχία πια;;;

Δεν έχουμε άλλα παιδάκια κ περιμέναμε πως και πως.

Όλη μέρα χαϊδεύω την κοιλιά μου προσπαθώντας για άλλη μία φορά να αποχαιρετήσω το ζωντανό παιδάκι μου που νιώθω να κλωτσαει κ ότι το σκοτώνω ,αλλά δεν υπάρχει άλλη επιλογή γιατί κ αυτό οπως κ το πρώτο θα υποφέρει μία ζωή. Θα έχω 2 παιδάκια λοιπόν στον ουρανο!

Καλό κουράγιο σε όσες από εμας υποφερουν από αυτό το μαρτύριο ... Ο θεός να μας δίνει δύναμη. Τι να πω;

 

Κορίτσι μου πραγματικά δεν έχω λόγια να σου πω !!!

Σε νιώθω απόλυτα ! Έχω Κ εγώ μια διακοπή κύησης στη 27η , Μια μυλη κύηση Κ μια παλλινδρομη . Παιδί δεν έχω ακόμα .

Λυπάμαι παρααα πολύ !! Δεν υπάρχουν λόγια .

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι παρα πολυ κοπελα μου.. Εχοντας περασει κι εγω τη διαδικασια διακοπης,ξερω ποσο δυσκολο ειναι... Οπως σου ειπε η jellyfishch ,κοιτα μπροστα... Σου ευχομαι γρηγορα να εχεις ενα υγιες μωρακι στην αγκαλια σου και ολες αυτες οι ασχημες στιγμες να ειναι πολυ μακρινες στο μυαλο σου...

 

* Σου ειχα γραψει κ εχθες,αλλα μαλλον κατι εκανα λαθος και δεν το βλεπω...

 

Την αγκαλια μου κ την αγαπη μου...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη φιλη λυπαμαι πολυ .Θα πρεπει να προχωρήσεις χωρις να κοιτας πισω , αυτη την φορα ομως κανε ολες τις εξετασεις (καρυοτυπου κτλ κτλ ) αν και θα σου προτεινα ως καλυτερη και συντομότερη λυση και λιγοτερο ψυχοφθορα (γιατι παιζει ρολο η ηρεμια σε αυτη την φαση και οχι να μπεις σε ενα κυκλο εξετασεων ) να κανεις εξωσωματικη στο φυσικο κυκλο για να μπορεσει ο γιατρος να κανει ενα προγεννετικο έλεγχο πριν σου εφυτευσουν τα εμβρυα .Μην παιξεις παλι με πιθανοτητες πηγαινε στον σιγουρο δρομο. Εχω μια φιλη οπου επτα φορες εκανε διακοπη κυησεις για παρομοια προβληματα και οι εξετασεις ηταν καθαρες κατι μεταξυ της ένωσης δεν πηγαινε καλα .Εκανε την εξωσωματικη στο φυσικο κυκλο ,διαλεξαν τα πιο υγιει εμβρυα και της εκαναν εμφυτευση και τωρα εχει ενα μικρο αγορακι . Περιμενουμε ευχαριστα νεα

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για τη συμπαράσταση την οποία έχω τρομερή ανάγκη.... Δεν ξέρω πώς και που να βγάλω όλο αυτό που νιώθω. Τα ψυχοσωματικά μου έχουν χτυπήσει κόκκινο.

Η λογική μου κατανοεί κ γνωρίζει ότι έπραξα το σωστό αλλά η ψυχούλα μου πονάει απεριόριστα.

Για την επιλογή υγιών εμβρύων το σκεφτήκαμε κ θα το ψάξουμε. Να τελειώσουμε με το πένθος μας κ τις εξετάσεις μας με το καλό , εύχομαι να έχω το κουράγιο για άλλη μία προσπάθεια χωρίς να αρρωστήσω από το υπερβολικό άγχος μου.

Την προηγούμενη φορά είχα ευχηθεί να ήμουν η τελευταία που πέρασα αυτή τη δοκιμασία. Όχι μόνο δεν ήμουν η τελευταία αλλά την ξαναπέρασα με δυσκολότερη διαδικασία κ κάθε μέρα ακούω και για άλλες κοπέλες και πονάω ακόμα πιο πολύ.

Δύναμη.... Πρέπει να βρίσκουμε δύναμη. Βασικά έχω εξαντληθεί...Αλλά θα σηκωθώ! Το χρωστώ κ σε μένα και στον αντρουλη μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου για τη συμπαράσταση την οποία έχω τρομερή ανάγκη.... Δεν ξέρω πώς και που να βγάλω όλο αυτό που νιώθω. Τα ψυχοσωματικά μου έχουν χτυπήσει κόκκινο.

Η λογική μου κατανοεί κ γνωρίζει ότι έπραξα το σωστό αλλά η ψυχούλα μου πονάει απεριόριστα.

Για την επιλογή υγιών εμβρύων το σκεφτήκαμε κ θα το ψάξουμε. Να τελειώσουμε με το πένθος μας κ τις εξετάσεις μας με το καλό , εύχομαι να έχω το κουράγιο για άλλη μία προσπάθεια χωρίς να αρρωστήσω από το υπερβολικό άγχος μου.

Την προηγούμενη φορά είχα ευχηθεί να ήμουν η τελευταία που πέρασα αυτή τη δοκιμασία. Όχι μόνο δεν ήμουν η τελευταία αλλά την ξαναπέρασα με δυσκολότερη διαδικασία κ κάθε μέρα ακούω και για άλλες κοπέλες και πονάω ακόμα πιο πολύ.

Δύναμη.... Πρέπει να βρίσκουμε δύναμη. Βασικά έχω εξαντληθεί...Αλλά θα σηκωθώ! Το χρωστώ κ σε μένα και στον αντρουλη μου

 

Το έχουμε ΣΚεφτει Κ εμείς για επιλογή εμβρύου - προεμφυτικγ διάγνωση δηλαδή . Οι εξετάσεις μας δεν έχουν τίποτα. Έχω κάνει τε πάντα εδώ Κ αρκετοοοο καιρό αλλά δεν παίρνω απόφαση ακόμη . Κάποιοι γιατροί μας προτρέπουν φυσιολογικά κάποιοι λένε κάνετε προεμφυτικγ διάγνωση . Δεν ξέρω Κ έχω κουραστεί ....

 

Είναι πολύ δύσκολη στιγμή αυτή τώρα για σενα Κ δεύτερη φορά. Το ξέρεις ότι έκανες το καλύτερο για το μωράκι σου .

Μια μεγάλη αγκαλιά ! Σε φιλώ !!

Link to comment
Share on other sites

Κ γω έχω κουραστεί.... Βασικά νιώθω εξαντλημένη. Δεν ξέρω αν θα άντεχα να ξαναπεράσω άλλη δοκιμασία. Σε μία εγκυμοσύνη βέβαια πρέπει να περιμένουμε τα πάντα ,αλλά οι αντοχές; Δεν ξέρω τίποτα πια.. ένα κενό.

Αχ summer love, πόση αντοχή πια;

Link to comment
Share on other sites

Κ γω έχω κουραστεί.... Βασικά νιώθω εξαντλημένη. Δεν ξέρω αν θα άντεχα να ξαναπεράσω άλλη δοκιμασία. Σε μία εγκυμοσύνη βέβαια πρέπει να περιμένουμε τα πάντα ,αλλά οι αντοχές; Δεν ξέρω τίποτα πια.. ένα κενό.

Αχ summer love, πόση αντοχή πια;

 

Σε καταλαβαίνω , δεβ ξέρω από αντοχές τι να πω ... εξαντλήθηκαν !!!! Πραγματικά κούραση !!! Κουράγιο και υπομονή χρειαζόμαστε !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη φιλη λυπαμαι πολυ .Θα πρεπει να προχωρήσεις χωρις να κοιτας πισω , αυτη την φορα ομως κανε ολες τις εξετασεις (καρυοτυπου κτλ κτλ ) αν και θα σου προτεινα ως καλυτερη και συντομότερη λυση και λιγοτερο ψυχοφθορα (γιατι παιζει ρολο η ηρεμια σε αυτη την φαση και οχι να μπεις σε ενα κυκλο εξετασεων ) να κανεις εξωσωματικη στο φυσικο κυκλο για να μπορεσει ο γιατρος να κανει ενα προγεννετικο έλεγχο πριν σου εφυτευσουν τα εμβρυα .Μην παιξεις παλι με πιθανοτητες πηγαινε στον σιγουρο δρομο. Εχω μια φιλη οπου επτα φορες εκανε διακοπη κυησεις για παρομοια προβληματα και οι εξετασεις ηταν καθαρες κατι μεταξυ της ένωσης δεν πηγαινε καλα .Εκανε την εξωσωματικη στο φυσικο κυκλο ,διαλεξαν τα πιο υγιει εμβρυα και της εκαναν εμφυτευση και τωρα εχει ενα μικρο αγορακι . Περιμενουμε ευχαριστα νεα

 

7 φορές διακοπή;;; 7 φορές;;; Σήμερα το μυαλό μου είναι λίγο πιο καθαρό κ συνειδητοποιησα τα λόγια σου . Χίλια μπράβο στη φίλη σου για τη ψυχική της κ σωματική της δυναμη!!! Τέλος του μηνός θα πάμε για τον καρυότυπο ζεύγους κ από βδομάδα θα έχουμε τα αποτελέσματα του καρυότυπου από το μωράκι μας. Αναμένουμε λοιπόν κ εύχομαι να καταφέρουμε όλες εμείς να μεγαλώσουμε ένα υγιές παιδάκι.

Γιατί μανούλες είμαστε ήδη....

Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταφέρουμε..Τώρα 3 μήνες και 10 μέρες μετά τα βλέπω όλα πιο λογικά και κατέληξα στο ότι η ζωη προχωρά και μαζί της οφείλουμε να προχωρήσουμε και εμείς και να μη το βάλουμε κάτω!!!Δύσκολο πολύ φαίνεται κάποιες στιγμές..Αλλά..Έτσι είναι..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πήραμε τα αποτελέσματα από το καρυότυπο του παιδιού. Δεν είχε χρωμοσωμική ανωμαλία.... Άλλο ένα απανωτο τυχαίο γεγονός λοιπόν. Μα γιατί; Γιατί;;; Από τη μία χαίρομαι κ από την άλλη σκέφτομαι...Γιατί τόση ατυχία; Μα γιατί;;;

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε τα αποτελέσματα από το καρυότυπο του παιδιού. Δεν είχε χρωμοσωμική ανωμαλία.... Άλλο ένα απανωτο τυχαίο γεγονός λοιπόν. Μα γιατί; Γιατί;;; Από τη μία χαίρομαι κ από την άλλη σκέφτομαι...Γιατί τόση ατυχία; Μα γιατί;;;

 

Γλυκια μου gkmpl. Η ιστορία μου δεν εχει διακοπή κύησης αλλα σε αρκετα προχωρημένες εγκυμοσύνες έχανα τα μωρά μου. 26 εβδομάδα, 17 και 9. Εχουμε κανει βιοψία και στα 3. Τελικα φταιει τα αντιγόνα στα αιμοπετάλια μου τα οποία δεν ηταν συμβατά μ αυτα. Μολις τελειωσα την ωοληψια κ προχωράμε με προεμφυτευτικο. Ισως θα ηταν μια λύση κ για σενα. Ειναι πολυ

Ψυχοφθόρο αυτο που περνας. Ομως πρεπει να κοιτάξεις μπροστα κ να δεις ολες τις δυνατότητες που μας δίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε τα αποτελέσματα από το καρυότυπο του παιδιού. Δεν είχε χρωμοσωμική ανωμαλία.... Άλλο ένα απανωτο τυχαίο γεγονός λοιπόν. Μα γιατί; Γιατί;;; Από τη μία χαίρομαι κ από την άλλη σκέφτομαι...Γιατί τόση ατυχία; Μα γιατί;;;

 

Πωπω ο πόνος δεν πρέπει να περιγράφεται... Συγγνώμη που τα "σκαλίζω" και αν σε φέρνω σε δύσκολη θέση μη μου απαντήσεις!! Αλλά δεν κατάλαβα τι ήταν αυτό που είχε το μωράκι σου.. Ήταν σαν το σύνδρομο Down; και πάλι συγγνώμη που ρωτάω, αλλά επειδή είχα ήδη μια παλλίνδρομη το Δεκέμβρη, φοβάμαι πολύ για τη συνέχεια και θέλω να ξέρω τι μπορεί να αντιμετωπίσω... Τα ψάχνω όλα :-/ αυτό δε φάνηκε στην αυχενική; ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Χρυσά μου καλησπέρα, μην ζητάς συγγνώμη...Είμαστε εδώ από επιλογή για να συζητάμε. Το πρώτο μου παιδάκι είχε σύνδρομο down και το είδαμε στην αυχενική, το δεύτερο είχε αγενεσια μεσολοβιου όπου φαίνεται στη β επιπέδου. Η αγενεσια δεν είναι σύνδρομο κ ο καρυότυπος βγήκε φυσιολογικός. Δυστυχώς είμαι από τις σπάνιες περιπτώσεις των 2 τυχαίων γεγονότων. Βέβαια Μ.Εβδομαδα θα πάρουμε και τα αποτελεσματα απο τον καρυότυπο ζεύγους αλλά το πιθανότερο, μας είπαν, να είναι φυσιολογικός. Θα σας ενημερώσω. Ο,τι θέλεις είμαι εδώ αν μπορώ να βοηθήσω.

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...