Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σύμφυση μήτρας


Apostolia C

Recommended Posts

Γεια και χαρά σε όλες!

 

Μετά από μια παλίνδρομη κύηση στην 7η εβδομάδα και μία βιοχημική (και οι δύο μετά από εξωσωματική), έκανα διαγνωστική υστεροσκόπηση, η οποία αποκάλυψε μία μικρή σύμφυση στη μήτρα, η οποία πιθανότατα προκλήθηκε μετά την απόξεση που ακολούθησε την παλίνδρομη κύηση. Φοβάμαι πολύ μήπως δημιουργηθεί ξανά.

 

Είχε κάποια από εσάς παρόμοια εμπειρία; Επίσης, μετά από πόσον καιρό προσπαθήσατε πάλι για εγκυμοσύνη φυσιολογική ή μέσω εξωσωματικής;

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Καλη Χρονια

Ευχομαι το 2017 να σου φερει ενα γερο μωρακι. ειχα και εγω συμφησεις στην μητρα μετα απο μαιευτικη αποξεση μετα την πρωτη γεννα. Εκανα επεμβατικη υστεροσκοπιση στην οποια τοποθετηθηκε σπιραλ και παραλληλα πειρα οιστρογονα για 2 μηνες. Ενα κυκλο μετα την ολοκληρωση της θεραπειας ξεκινησα σπερματεγχυσεις σε συνδιασμο με κλομιφενη. Σταματησαμε για καλοκαιρι και συνεχισα με menopur οποτε εμεινα εγκυος στο δευτερο παιδακι μου. Οι συμφησεις παντως συνεχισαν να φαινονται στον υπερηχο. Επισεις (μαλλον εξ αιτιας της αποξεσης) το ενδομητριο δεν εφτανε τοσο ευκολα στο επιθυμητο παχος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Αν και βλέπω ότι ειναι παλιο post, θα ρωτησω μήπως καποιος (@mmdad) με διαφωτισει ή με προσανατολισει προς αλλο link με πληροφοριες.

Εκανα κι εγω αποξεση μετα την πρωτη φυσιολογικη γεννα. Κι απο τοτε ειχα συνεχως βιοχημικες αποβολες. Εν τελει μου βρηκαν συμφυσεις μητρας και προχωρησα σε επεμβατικη υστεροσκοπηση (υστεροσκοπικη λυση συμφυσεων). Δεν ανεφεραν ωστοσο κατι για σπιραλ οποτε μαλλον δεν τοποθετησαν σπιραλ. ΕΛπιζω να μην εχω παλι συμφυσεις...

Μετα την υστεροσκοπηση χαθηκε πλεον αυτη η 'ικανοτητα' μου να μενω ευκολα εγκυος και παρα την κλομιφαινη και ενεση χοριακης γοναδοτροπινης για 3 μηνες το αποτελεσμα ειναι αρνητικο. Τωρα λοιπον ξαφνικα μου ανεφεραν και υπαρξη λεπτου ενδομητριου.

Ηθελα λοιπον να ρωτησω τι θεραπεια συνηθως ακολουθειται για το λεπτο ενδομητριο. Επισης, θεωρειτε οτι το λεπτο ενδομητριο ηταν και αυτο αποτελεσμα της αποξεσης?

Μια δευτερη γνωμη γιατρου που πηρα μού ειπαν οτι ισως εχω καποια φλεγμονη που υπαρχει ακομα απο τοτε απο την αποξεση και που αυτη δημιουργησε τις συμφυσεις και αυτη εμποδιζει την παχυνση του ενδομητριου. Αναρωτιεμαι ομως, δε θα το εβλεπαν στη διαρκεια του χειρουργειου και στη βιοψια? Εννοειται πως πηραν δειγμα για βιοψια οπως κανουν σε καθε χειρουργειο και ηταν οκ. Τελος, θα ηθελα να ρωτησω για τα οιστρογονα που πηρες μηπως βοηθουν. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...