Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλινδρομη κυηση-πρωτη εγκυμοσυνη


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι νεα στο forum και θα ηθελα λιγη βοηθεια απο οποιον εχει εμπειρια και μπορει να βοηθησει.Μετα απο σχεδον 2 χρονια προσπαθειων,εξετασεις επι εξετασεων(ορμονολογικες,υστεροσαλπιγγογραφια,κ.α) καταφερα να μεινω εγγυος.Δυστυχως η κυηση παλινδρομησε στην 8η εβδομαδαενω ειχαμε ακουσει μια φορα καρδουλα..Η παλινδρομηση εγινε στο τελος της εκτης απο οτι μας ενημερωσαν.Μετα απο συσταση του γιατρου δε στειλαμε για καρυοτυπο το εμβρυο γιατι μας ειπε οτι ειναι τυχαιο γεγονος κλπ.Επειδη ψυχολογικα ειμαι πολυ χαλια θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα με το ποιες ειδικοτητες πρεπει να δω γιατι θελω να το ψαξω οσο δενπαει..Αιματολογους??Ανοσολογουσ??:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχει τύχει και σε εμένα και καταλαβαίνω την στενοχώρια και το κενό που νοιώθεις. Αυτο που βοήθησε εμένα ήταν να χαλαρώσω και να ξαναπροσπαθήσω σε τρεις μήνες και τώρα ειμαι σχεδόν 7 μηνών. Επίσης με βοήθησε η καλή διατροφή και η άθληση. Ειχα ψάξει και εγω εξετάσεις αλλά οι γιατροί που επικοινώνησα μου είπαν οτι ηταν τυχαίο γεγονός και να μην πάω σε αιματολογο. Μάλιστα ειχα επικοινωνησει και με το τμήμα καθ εξιν αποβολών στο Έλενα και είχα λάβει την ίδια απαντηση. Τη μια φορά τη θεωρούν τυχαίο γεγονός. Αν σε κανει να νοιωσεις καλα μπορεις να επικοινωνησεις μαζι τους και να κλεισεις ραντεβου. Αιματολογος καλος υπάρχει και στο Αρεταιιο. ΕΙχα επικοινωνησει και μαζι του και μου ειπε και αυτος τα ιδια.Μπορείς να δεις και το ποστ που ειχα γραψει για τον Νοδαρο, ιδιώτη γυναικολόγο και τις ενδιαφέρουσες απαντήσεις που έλαβα. Στα γραφω αυτα για να καταλαβεις οτι και εγω βρεθηκα σε απογνωση το καλοκαιρι που μας περασε και εψαχνα μερα και νυχτα στο διαδικτυο. Απλά τελικά θέλει ηρεμία. Εχεις κάνει τις βασικές εξετάσεις οπως λές. Ο γιατρός σου τι λέει; Αν ηταν καλές τοτε ηταν απλώς μια ατυχία. Εμένα με ειχε καθησυχάσει οτι συμβαίνει σε πολλές γυναίκες.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι νεα στο forum και θα ηθελα λιγη βοηθεια απο οποιον εχει εμπειρια και μπορει να βοηθησει.Μετα απο σχεδον 2 χρονια προσπαθειων,εξετασεις επι εξετασεων(ορμονολογικες,υστεροσαλπιγγογραφια,κ.α) καταφερα να μεινω εγγυος.Δυστυχως η κυηση παλινδρομησε στην 8η εβδομαδαενω ειχαμε ακουσει μια φορα καρδουλα..Η παλινδρομηση εγινε στο τελος της εκτης απο οτι μας ενημερωσαν.Μετα απο συσταση του γιατρου δε στειλαμε για καρυοτυπο το εμβρυο γιατι μας ειπε οτι ειναι τυχαιο γεγονος κλπ.Επειδη ψυχολογικα ειμαι πολυ χαλια θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα με το ποιες ειδικοτητες πρεπει να δω γιατι θελω να το ψαξω οσο δενπαει..Αιματολογους??Ανοσολογουσ??:(

Καλησπερα Ελενη! Δυστυχως σε καταλαβαινω καθως ειχα δυο παλινδρομες κατα σειρα τη μια στην 7η και την αλλη στην 11η εβδομαδα. Δεν υπαρχουν λογια παρηγοριας κι οτι και να πει καποιος που δεν το εχει ζησει ειναι λιγο. Εγω μιας και δεν απεβαλα αυτοματα εκανα ολη την επεμβαση της αποξεσης και τις 2φορες. Η βιοψιες δεν εδειξαν κατι παθολογικο και θεωρηθηκε τυχαιο γεγονος. Φυσικα ομως δεν επαναπαυθηκαμε σε αυτο και τωρα κανω μια σειρα απο εξετασεις σε αιματολογο και ενδοκρινολογο-διαβητολογο οι οποιες κοστιζουν αρκετα οπως καρυοτυπο ζευγους, θρομβοφιλια, μεταλλαξη, βD3 και β12, καμπυλη σακχαρου, ελεγχο θυρεοειδους κτλ. Συνηθως ομως δεν τις κανουν με την πρωτη γιατι η δευτερη μπορει να προχωρησει κανονικα οπως πολλες φορες εχει συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Konteuw na trellathw gt meta apo toso kairo egine i syllipsi ksi twra ayto...apo eksetaseis exw kanei oti zitise o giatros ton prwto mins dld toksoplasma,kyttaromegaloio kai ta loipa sunafi..

Thelw na to psaksw gt de mporw na to ksanaperasw ayto..kserete lypamai to mwro sas de zei pia..kai pali apoksesi..Euxaristw poly gia tis apantiseis sas..Tha parw k sto aretaieio lai pantou gt de mporw na isixasw..Me trwei pou den to esteila k gia viopsia..ax....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι νεα στο forum και θα ηθελα λιγη βοηθεια απο οποιον εχει εμπειρια και μπορει να βοηθησει.Μετα απο σχεδον 2 χρονια προσπαθειων,εξετασεις επι εξετασεων(ορμονολογικες,υστεροσαλπιγγογραφια,κ.α) καταφερα να μεινω εγγυος.Δυστυχως η κυηση παλινδρομησε στην 8η εβδομαδαενω ειχαμε ακουσει μια φορα καρδουλα..Η παλινδρομηση εγινε στο τελος της εκτης απο οτι μας ενημερωσαν.Μετα απο συσταση του γιατρου δε στειλαμε για καρυοτυπο το εμβρυο γιατι μας ειπε οτι ειναι τυχαιο γεγονος κλπ.Επειδη ψυχολογικα ειμαι πολυ χαλια θα ηθελα λιγη βοηθεια σχετικα με το ποιες ειδικοτητες πρεπει να δω γιατι θελω να το ψαξω οσο δενπαει..Αιματολογους??Ανοσολογουσ??:(

Αχ κοριτσι μου λυπαμαι πολυ για την απώλεια σου! Εγω, αν και δεν εχω περάσει κατι αντίστοιχο θα σου πρότεινα να κανεις τις εξεταςεις που σου έγραψε η Δέσποινα. Μπορει όντως να ηταν τυχαίο οπως θεωρούν οι γιατροί την πρώτη φορά αλλα γιατι να μην ψαχτείς και ετςι; Γιατι να πρεπει να το βιώσει και άλλη φορά κάποιος αυτο για να ψαχτεί! Εγω ειναι έγκυος με εξωσωματικη κι τυχαία απο μονη μου ανακάλυψα οτι εχω θρομβοφιλια( χωρις ιςτορικο οι γιατροί νμου έλεγαν να μην την κανω την εξεταση αλλα την εκανα) πράγμα που σημαίνει πως αν δεν το ήξερα για να κανω αγωγή ιςωα να εκανα αποβολή δεύτερου και τρίτου τριμήνου. Θα ηταν καλυτερα αν το μάθαινα με το χειρότερο τροπο και μετα εκανα τηβ εξεταση;! Ευχομαι να βγάλεις άκρη και σύντομα να κρατάς το θαύμα στην αγκαλιά σου!

xw9Lp2.png

 

R8erp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα τις κανω ολες.Ψαχνω να βρω τους καταλληλους γιατρους..για αυτο ρωτησα και εδω..Ευχομαι ολοψυχα να μην το βιωσει καμια μας παλι αυτο..

Αν καποια την εχει βοηθησει καποιος γιατρος να βγαλει ακρη παρακαλω πολυ ας μου στειλει μηνυμα μηπως μπορεσω και εγω και βγαλω ακρη...

Σας ευχαριστω πολυ ολες...

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσι μου λυπαμαι πολυ για την απώλεια σου! Εγω, αν και δεν εχω περάσει κατι αντίστοιχο θα σου πρότεινα να κανεις τις εξεταςεις που σου έγραψε η Δέσποινα. Μπορει όντως να ηταν τυχαίο οπως θεωρούν οι γιατροί την πρώτη φορά αλλα γιατι να μην ψαχτείς και ετςι; Γιατι να πρεπει να το βιώσει και άλλη φορά κάποιος αυτο για να ψαχτεί! Εγω ειναι έγκυος με εξωσωματικη κι τυχαία απο μονη μου ανακάλυψα οτι εχω θρομβοφιλια( χωρις ιςτορικο οι γιατροί νμου έλεγαν να μην την κανω την εξεταση αλλα την εκανα) πράγμα που σημαίνει πως αν δεν το ήξερα για να κανω αγωγή ιςωα να εκανα αποβολή δεύτερου και τρίτου τριμήνου. Θα ηταν καλυτερα αν το μάθαινα με το χειρότερο τροπο και μετα εκανα τηβ εξεταση;! Ευχομαι να βγάλεις άκρη και σύντομα να κρατάς το θαύμα στην αγκαλιά σου!

Συμφωνω με την Ελενη οτι κανονικα αυτο το πακετο εξετασεων πρεπει να γινεται πριν ερθει η πρωτη εγκυμοσυνη.. γιατι πρεπει να εχουμε τουλαχιστον 2 παλινδρομες συμφωνα με τους γιατρους για να τις κανουμε..? Για να περναμε μετα ολο αυτο και να μη μπορουμε να συνελθουμε..? Τελος παντων ευχομαι να μας βοηθησει κι εμας ο Θεος να γινουμε μανουλες.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κοριτσια στον αρχικο ελεγχο που κανεις μια εξεταση που δε θυμαμαι πως λεγεται μου εγραψαν σημειωση πιθανη αιμοσφαιρινοπαθεια σε περιπτωση κυησης να γινουν περσιτερω εξετασεις και νσ ελεγχθει κ ο συζυγος.Ρωτησα το γιστρο μου και αλλο γιατρο κσι μου ειπαν δεν εινσι τπτ...Ενω ειμαι ψειρας και τα ψαχνω ολα επειδη ολοι μου λεγανε αστα χαλαρωσε..δεν το εψαξα..Λετε να εφταιγε αυτο?Θα σκασω

...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κοριτσια στον αρχικο ελεγχο που κανεις μια εξεταση που δε θυμαμαι πως λεγεται μου εγραψαν σημειωση πιθανη αιμοσφαιρινοπαθεια σε περιπτωση κυησης να γινουν περσιτερω εξετασεις και νσ ελεγχθει κ ο συζυγος.Ρωτησα το γιστρο μου και αλλο γιατρο κσι μου ειπαν δεν εινσι τπτ...Ενω ειμαι ψειρας και τα ψαχνω ολα επειδη ολοι μου λεγανε αστα χαλαρωσε..δεν το εψαξα..Λετε να εφταιγε αυτο?Θα σκασω

...

 

Κοιτα καλη μου η αληθεια ειναι οτι δυστυχως συμβαινουν και αυτα και μαλιστα πλεον παρα πολυ συχνα. Σχεδον καθημερινα ακουω μια παλινδρομη. Θελει πολυ γερα νευρα και πολυ υπομονη. Μην το βαζεις κατω. Εγω παλεψα πολυ για να μη χασω το μυαλο μου και την πιστη μου. Ο πονος ειναι μεγαλος αλλα η λαχταρα μου ειναι μεγαλυτερη κι αυτο με κανει δυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελένη

Είμαι κ εγω ταλαιπωρημένη , πρώτη παλλινδρομη στις 9 βδομάδες το διαπίστωσα στις 11 κ μια διακοπή κύησης λόγω συνδρόμου πριν 4 μηνες μετά τη β επιπεδου με φυσιολογικό τοκετό φυσικά .

Μετά τη παλλινδρομη έκανα καρυοτυπο κ ιστολογική εμβρύου , έκανα θρόμβοφιλια κ μετά την διακοπή καρυοτυπο ζεύγους .

Γενικά δεν βρέθηκε τίποτε κ προχωράμε .

 

Επειδή θες να το ψάξεις κ θα σε τρώει γνώμη μου κάνε τις εξετάσεις σου

Συνήθως κάνουν κ αυτές που σου είπε η Δέσποινα αν κ η Δέσποινα της έκανε γιατί είχε 2 παλινδρομες. Σάκχαρο, θυρεοειδή κτλ

 

Τώρα γράφεις για αιμοσφαιρινοπαθεια αυτό ρωτά το γιατρό που θα σε δει . Αναφέρεται σε αναιμίες .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποπο..τι περναμε ολες...Λυπαμαι πολυ οταν ακουω παρομοιες ιστοριες γιατι το βιωνω τωρα και ειναι η χειροτερη στιγμη της ζωης μου και δεν εχω περασει και λιγα.Θα κανω τα παντα για να ζησω το θαυμα.Ειμαι αποφασισμενη.Την αποξεση την εκανα Δευτερα και αυτες οι πρωτες μερες εινσι εφιαλτικες..Το σκεφτομαι συνεχεια..Μολις κανω τις εξετασεις και εχω νεα θα σας ενημερωσω.Παντως πιστευω οτι τπτ δεν πρεπει να το αφηνουμε στην τυχη..αφου προσπαθουμε να γινουμε μανουλες πρεπει να τα δουμε ολα...και ο θεος μαζι μας.

Σας ευχομαι ολοψυχα μονο ευχαριστα νεα και τελειομηνες εγκυμοσυνες γιατι ολες μας εχουμε δικαιωμα στο ονειρο...

Link to comment
Share on other sites

Δύναμη σου εύχομαι και κουράγιο,είναι κάτι που αν δεν το έχεις περάσει δεν μπορείς να κατανοήσεις την θλίψη που σου προκαλεί.κάνε όνειρα ,μόνο έτσι θα νιώσεις δυνατή να κάνεις ότι χρειάζεται για να αποκτήσεις το μωράκι σου,που στο εύχομαι μέσα απο την καρδια μου.Εγώ έκανα από μόνη μου κάποιες εξετάσεις γιατί όπως όλοι οι γιατροί στην πρώτη αποβολή σου λένε ότι είναι τυχαίο και να μην κάνεις κάτι..επίσης το κύημα δεν μπόρεσαν να το διατηρήσουν γιατι μου έπεσε στο μπάνιο και το κρατούσα εγώ στο νοσοκομείο..λοιπόν κάναμε καρυοτυπο ζευγους,ομοκυστεινη,αντισώματα καρδιολιπινης,αντισωματα γλυκοπρωτεινης β2,αντισωματα αντιπυρινικα,αντιθρωμβινη,πρωτεινη c,πρωτεινη s,LA1,Αωτισταση στην πρωτεινη C,Έλεγχος γονιδιου C677T,TSH και αντισωματα θυροειδή..αυτα θυμάμαι..εγω βρεθηκα ομοζυγος γονοτυπος του C677T..Μου είπε ο γιατρός οτί μπορει να οφείλεται και σε αυτό..τι να πω..δεν θα μαθουμε ποτε μάλλον..εμενα περάσαν 5 μηνες(την παραμονη των χριστουγεννων το έπαθα,αστα να πάνε),ακόμα πονάει αλλά να ξέρεις ότι θα σταθείς στα πόδια σου και θα βρεις δύναμη για σένα και για τον άντρα σου..πρέπει να έιμαστε αισιοδοξες και όλα θα πάνε καλά..τι να κάνουμε κάποιοι ανθρωποι είναι για τα δύσκολα.επίσης να σκέφτεσαι ότι όλα γίνονται για καλό,η φύση προνοεί και μπορει αυτο το εμβρυακι να μην ηταν υγιες..

Link to comment
Share on other sites

Eleni31*, καλησπέρα και χρόνια πολλά

Είμαι κι εγώ στο club με τις παλλίνδρομες.

Απέβαλα την 6η εβδομάδα, ομοίως στην πρώτη μου εγκυμοσύνη.

Εξέταση για θρομβοφιλία έκανα πριν αποβάλω, γιατί είχα ούτως ή άλλως ιστορικό στην οικογένεια. Η γιατρός μου το θεώρησε τυχαίο γεγονός (και τελικά, μάλλον, ήταν) κι τη μόνη εξέταση που έκανα αφού πέρασε ένας μήνας από την αποβολή, ήταν καλλιέργεια κολπικού και τραχηλικού υγρού.

Μην προδικάζεις πράγματα, μπορεί απλώς κάτι να μην πήγε καλά στη δημιουργία του εμβρύου χρωμοσωματικά.

Αν θες, ωστόσο, να μπεις στη διαδικασία των εξετάσεων, οι κοπέλες ήδη σου έγραψαν πολλές, αλλά μπορείς να το συζητήσεις και με το/η γιατρό σου.

Καλή επιτυχία στην επόμενη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Marigy se euxaristw paaaara poly pou mpikes ston kopo na mou ta grapseis..euxomai na sou pane kai se esena kai se oles tis kopeles ola kala kai na apoktisoume oles to syntomotero dynaton mwraki.exeis ksekinisei prospatheies pali?gia ayto pou sou vrikan ekanes kati?tis eksetaseis pou mou egrapses ti eidikotita-es tis grafoun?

Konteuw na skasw...ase kai egw tin imera tou pasxa ta ematha ta xarmosyna...😓

Link to comment
Share on other sites

Eleni31*, ναι, στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου πήγαν όλα καλά.

Δεν μπορώ να ξέρω τι έφταιξε στην πρώτη, καθώς η αποβολή ήταν πολύ νωρίς (6η εβδομάδα) και αυτόματη (χωρίς απόξεση).

Απ' ό,τι μου είπε, πάντως, η γιατρός μου, η θρομβοφιλία μάλλον δεν ευθύνεται, καθώς συνήθως "ενοχοποιείται" για προβλήματα πιο προχωρημένων εβδομάδων. Πιθανότατα κάτι δεν πήγε καλά χρωμοσωματικά στο έμβρυο.

Τώρα είναι δύσκολαγια σένα, γιατί το έχεις πολύ πρόσφατο. Εύχομαι συντομα μία νέα εγκυμοσύνη τελειόμηνη.

Link to comment
Share on other sites

Marigy se euxaristw paaaara poly pou mpikes ston kopo na mou ta grapseis..euxomai na sou pane kai se esena kai se oles tis kopeles ola kala kai na apoktisoume oles to syntomotero dynaton mwraki.exeis ksekinisei prospatheies pali?gia ayto pou sou vrikan ekanes kati?tis eksetaseis pou mou egrapses ti eidikotita-es tis grafoun?

Konteuw na skasw...ase kai egw tin imera tou pasxa ta ematha ta xarmosyna...😓

Ελενακι γλυκια μου ακουσε με. Θα σου παρει λιγο χρονο για να ξαναβρεις τον εαυτο σου..θα κλαψεις, θα θυμωσεις, πολλες φορες θα νιωσεις αδικημενη, θα σε παιρνει το παραπονο, θα ξεθυμανεις. Γνωμη μου ειναι να μη μπλεχτεις με εξετασεις γιατι εχει πολυ φασαρια αν πεις να τα ψαξεις ολα. Εμενα με ειχαν πεισει οτι μια ισον καμια, κοπελες που η δευτερη εγκυμοσυνη τους ηταν τελεια. Σε εκεινες ηταν οντως τυχαιο!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα ξεκινησω προσπαθειες παλι γλυκια μου..τις εξετασεις αυτες δεν μου τις έγραψαν γιατι τις έκανα σε ιδιωτικο διαγνωστικό κέντρο..δεν ξέρω απο που είσαι αλλα σε καποια νοσοκομεία τις κανουν δωρεάν.απλά αργουν να σου κλεισουν ραντεβου..εγω δεν θα έκανα καμια αλλη εξεταση αλλα δυστυχως πριν δυο χρονια ανακαλυψα οτι έχω χαμηλη ΑΜΗ,αρα δεν έχω την πολυτελεια του χρονου..μπορει αυτο το μωρακι που έχασα να ηταν η τελευταια μου ευκαιρια..

Link to comment
Share on other sites

επισης προσπαθησε μεσα απο αυτες τις συζητησεις να νιωσεις οτι υπαρχουν γυναικες που περνανε τα ιδια και χειροτερα αλλα στο τελος τα καταφεραν..εγω στην αρχη που μπηκα και διαβαζα τις ιστοριες των κοριτσιων νομιζα οτι θα τα παθω ολα οσα διαβαζα..δεν ειναι ετσι,θελει ψυχραιμια και θετικη σκεψη..η καθεμια απο εμας ειναι διαφορετικη ..κι εγω 32 ειμαι παρεπιπτοντως!!!

Link to comment
Share on other sites

Marigy sou euxomai na piaseis kateutheian kai na einai kai to tyxero sou!!poly kali mou fili me AMH xalia pou tis legane de tha kataferei tpt ekane ausiws to prwto tis paidaki perusi sta 35.min apelpizesai!

Emena epeidi ksekinisa prospatheies to 2014 kai den emena me tpt enw ekopsa kapnisma ekopsa poto arxisa diatrofi stratiwtis ekana tis ormonologikes kai mou xe vgei prolajtini sto theo-me eixan steilei k gia magnitiki gt moy legan gia kaloithi ogko stin ypofisi-kai ekana tgerapeia 1,5 mina me parlodel gia na ti riksw kai parallila ekana salpighografia kai meta emeina alla den itsn i tyxeri...🙁🙁🙁parallila i LH mou pe i endokrinologos den einai k gia na kanoume party..athina menw..psaxnw twra na vrw giatrous alla akouw polla antikrouomena..axxx

Link to comment
Share on other sites

Despina mou to katalavainw pws to les alla de tha iremisw.exw xasei ton ypno mou..kleinw kai ta 32...steneuoun ta perithwria kai agxwnomai..

Eseis me tis eksetaseis vgalate akri?

 

Το καταννοω αλλα πρεπει να ηρεμησεις, μονο αγχος δε θελει τωρα. Οι δυσκολιες ειναι για τους δυνατους. Κι οταν η φυση αποφασιζει εμεις σιωπουμε. Στο χερι μας δεν ειναι τιποτα. Και το λεω αυτο γιατι υπαρχουν κοπελες που εκαναν ολες τις εξετασεις και βγηκαν καλες! Μπορει να εγινε κακη δομη DNA, να μην εγινε καλη συλληψη, δεν ειναι υποχρεωτικο να εχεις κατι. Θα προσπαθεις μεχρι να κατσει. Εμας ο γιατρος μου μετα τη δευτερη παλινδρομη μας εδωσε ενα χαρτι με εξετασεις(καρυοτυπο, θρομβοφιλια, μεταλλαξη, β12, D3 κτλ ολο το πακετο). Ο καρυοτυπος γινεται σε γενετιστη, οι υπολοιπες σε αιματολογο σε μεγαλα νοσοκομεια η σε ιδιωτη μικροβιολογο αλλα θα πληρωσεις τα διπλα. Επισης σε ενδοκρινολογο-διαβητολογο μπορεις να ελεγξεις θυρεοειδη και σακχαρο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...