Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θα χρειαζόμουν λίγο κουράγιο....


Fleur15

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και ολες,

Είμαι 42 χρονών και εδω και καποιους μήνες αποφασισαμε με τον αντρα μου να κανουμε προσπαθειες για ενα παιδακι. Εχει προηγηθει βεβαιως μια επεμβαση πριν 5 χρονια για αφαιρεση 10 ινομυωματων και την γλυτωσε η μητρα μου στο παραπεντε και φυσικα λογω του καταπληκτικου μου γιατρου.

παρολαυτα ειχα και εξακολουθω να εχω παντα σχεδον μια κυστη γυρω στα 3 εκ στην αριστερη μου ωοθηκη. ειναι χρονια εκει δεν την ενοχλω δεν με ενοχλησε ποτε και οι περισσοτεροι γιατροι την χαρακτηρισαν ενδομητριωσης. να φανταστειτε ο γιατρος στην επεμβαση ουτε την ειδε

παρολαυτα περισυ εμφανιστηκε στην ιδια ωοθηκη κολλητα και αλλη μια κυστη περιπου 2,5 εκ. το ειδα, εκανα ca 125 και βγηκε 29, 8 σχεδον οριακα δηλαδη με οριο το 35. απο τοτε την παρακολουθω και εφτασε και αυτη περιπου 3 εκ. η αποψη του γιατρου μου ηταν αρχικα να της βγαλουμε και κατοπιν το 3μηνο που την ξαναειδε ειχε φτασει 3 εκ. τωρα που πηγα λογω οικονομικων στον αρχικο γυναικολογο (οχι αυτον που με ειχε εγχειρησει) μου ειπε οτι μεγαλωσε (ναι αφου ειχε να το δει απο περισυ περιπου ενα εκατοστο) και να κανω καρκινικους δεικτες. εκανα αρχικα τον ca 125 που βγηκε και αυτος πανω απο το οριο δηλαδη 41.5. εχω πραγματικα τρομοκρατηθει.

Ξανακλησα ραντεβου με τον δικο μου κανονικο γυναικολογο μετα το πασχα ο οποιος ταυτοχρονα μου προτεινε να κανω και ΑΜΗ. αν και σε καποια συζητηση που ειχαμε κανει μου ειχε πει οτι το πιθανοτερο ειναι αν θελω παιδι να κανω με δανεικο ωαριο...αυτο δεν με χαλαει...απλα φοβαμαι αν εχω κατι κακο οπως καταλαβαινετε...και το ενα ακομα χειρουργειο που πιθανο θα χρειαστει...αν εχετε παρομοια εμπειρια πειτε μου.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοπέλα μου καταρχάς ψυχραιμία...Οι καρκινικοί δείκτες έχουν την τάση να ανεβαίνουν και σε απλές γυναικολογικές κύστες το έχω συναντήσει σε δύο γυναίκες του στενού μου κύκλου...και μιλάμε για τιμές πάνω από 1.000...

Ηρέμησε και κατέληξε σε έναν γιατρό που να εμπιστεύεσαι και όλα καλά θα πάνε!

gETUp2.png
Link to comment
Share on other sites

μακαρι Τζένη μου και ευχαριστώ για την απαντηση. Η αλήθεια είναι ότι έχω καλό γυναικολόγο αλλά επειδή παιρνει πολλά ανα επισκεψη, πηγαίνω σε ένα πιο φτηνο για τα ετήσια τσεκ απ. ο οποιος χθες κανονικα με ξεπεταξε και ταυτοχρονα με τρομαξε κιολας. ασε...δεν την ξαναπαταω. τι να πω ας ευχηθω να μην ειναι κατι κακο και να μπορεσω να κανω και κανενα παιδακι....

Link to comment
Share on other sites

Την ca125 ελπίζω να μην την έκανες με περίοδο. Γιατι εγω που την έκανα με περιοδο βγήκε στο 70 με τιμή ανώτερη το 35

Επίσης αναρρώνω απο το δεύτερο χειρουργείο το πρώτο το έκανα το 2007. Και αυτην την φορά είμαι πολυ καλύτερα απο την πρώτη φορά.

Επίσης χωρίς να κανεις έστω μια προσπαθεια με δικό σου ωάριο ο γιατρός σου μίλησε για δανεικό?

Link to comment
Share on other sites

Κάντι, την εξέταση την εκανα την 7η ημερα περιοδου (ξερεις οταν εχουμε ακομα λιγο αυτα τα καφέ) και δεν ξερω αν μετραει ως περιοδος. ειμαι οπως ειπα ήδη 42 οποτε θα δει και την ΑΜΗ και θα μου πει για το δανεικο ωαριο. Προς το παρον με νοιαζει να αφαιρεθουν οι κυστες γιατι ανησυχω μηπως ειναι κατι κακο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάντι, την εξέταση την εκανα την 7η ημερα περιοδου (ξερεις οταν εχουμε ακομα λιγο αυτα τα καφέ) και δεν ξερω αν μετραει ως περιοδος. ειμαι οπως ειπα ήδη 42 οποτε θα δει και την ΑΜΗ και θα μου πει για το δανεικο ωαριο. Προς το παρον με νοιαζει να αφαιρεθουν οι κυστες γιατι ανησυχω μηπως ειναι κατι κακο...

 

Να μην ανυσηχεις, η τιμή σου ειναι οριακή για ενδομητριωσιακες κύστες όχι για καρκίνο. Είμαι σίγουρη αν την έκανες 10 μερες μετα θα ήσουν μεσα στο όριο. Μην σκας στο λέω κι εγω που πήγα έντρομη στο γιατρό με 70!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μην την παίρνεις την ΑΜΗ τόσο πολύ τοις μετρητοίς. Εμπιστεύσου λίγο το σώμα σου και την φυσική διαδικασία. Είμαι 41 και το καλοκαίρι έκανα ορμονολογικές εξετάσεις. Ήταν όλες πολύ καλές εκτός από την ΑΜΗ που βγήκε 1,77 που δεν θεωρείται και τόσο καλό. Έμεινα έγκυος εύκολα και γρήγορα.

 

Η ΑΜΗ, μου εξήγησε ο γιατρός μας λέει για το απόθεμα, για το πόσο καιρό έχουμε ακόμη μπροστά μας. Σε ότι αφορά την γονιμότητα αυτή την δεδομένη στιγμή, άλλες ορμόνες όπως η FSH και η LH είναι πιο σημαντικές. Και φυσικά το σημαντικότερο όλων είναι το τι γίνεται στην πράξη. Υπάρχουν γυναίκες με άριστες εξετάσεις που δεν συλλαμβάνουν εύκολα, όπως και το αντίστροφο.

 

Στην θέση σου θα κοίταζα πρώτα τι γίνεται με αυτές τις κύστες, να φύγει το άγχος και στην συνεχεία – άσχετα με το τι λένε οι εξετάσεις – θα ξεκινούσα επαφές με τον καλό μου. Αν αυτό δεν αποδώσει, τότε σκέφτεσαι το παρακάτω. Όχι από τώρα όμως γιατί έτσι θα σε κατακλύσει το άγχος.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω και καταρχην χρονια πολλα με υγεια και οτι επιθυμει η καθεμια. Εχω αγχωθει ειναι η αληθεια - ειναι σα να ειμαι στο κενο. Περιμενω το ραντεβου με τον βασικο μου γιατρο να δωσει μια τουλαχιστον οδηγια. Η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι οπως ειπα οχι τοσο για την επεμβαση οσο για το αποτελεσμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...