Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άτυχη στιγμή


Dimitra 79

Recommended Posts

Γειά σας είμαι καινούργια αλλα σας διαβαζω συχνά. Πριν λιγες μέρες ειχα κ εγω ενα ατύχημα με παλινδομη κύηση. Είμαι 36 ετων κ προσπαθώ να κανω παιδι εδω κ 2 χρόνια. Δυστυχώς επεσα σε κακη γυναικολογο μου έλεγε οτι επειδή εχω ενδομητριοση δεν θα μπορέσω ποτε να κάνω παιδιά. Πηγα στο Αττικο για 2ρη γνώμη χωρίς να γνωρίζω κανεναν γιατρό μιας κ είμαι απο επαρχία. Μου ειπαν οτι δεν έχεις κ τοσο σοβαρό πρόβλημα κ οτι μπορείς εκτος. Πριν απο ενα μηνα εφαγα ενα μηλο που μου είχε φέρει καποια γνωστη απο την Αγία Ειρήνη κ ενεινα εγκυος δεν το πιστευα ζουσα σε ενα όνειρο το ειπα σε όλους εαν κ η β χοριακη έδειχνε 395 στης 11/7 πηγα παλι στην κακια γυναικολογο κ μου εκανε διακολπικο τα βρηκε ολα καλά. Ώσπου το Σάββατο 25/7 είχα . λίγο Αιμα την περνω τηλ κ μου λέει παρε μια κολπικη κρέμα χωρίς να με δει. Την Κυριακή ειχα αιμορραγία πηγα στο νοσοκομείο κ διαπίστωσαν ότι δεν ακούγεται καρδιακος παλμός κ ότι το παιδί ειχε παλινδρόμηση έκανα κ μια β χοριακη κ τα αποτελέσματα ηταν 190.Εχασα την γη δεν εχω σταματήσει να κλαιω. Την Πέμπτη 30/7 θα παω για αποξεση. Παλι καλά που εχω τον άνδρα μου κ μου δίνει κουράγιο. Γιατί εαν περιμένω απο τους συγγενεις σωθικά. Συγγνώμη που εγραψα πολλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σου εύχομαι την επόμενη φορα να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσύνη.. Είναι νωρίς κ θα κλαψεις κ θα πονεσεις είναι λογικό.. Εύχομαι σύντομα να ξαναμεινεις εγκυος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από 'μένα.

 

Φαντάζομαι εκτός από το μήλο που έφαγες, κάπου έβαλε το χεράκι του κι ο σύζυγος...;) (να ελαφρύνω λίγο την ατμόσφαιρα!)

 

Καταρχήν από πότε με την ενδομητρίωση δε μπορείς να κάνεις ΠΟΤΕ παιδί;

Ναι, μεν, δυσκολεύει λίγο τα πράγματα αλλά συμβαίνει και μάλιστα συχνά...

 

Εκτός αυτού, υπάρχει η λαπαροσκόπηση που γίνεται γι' αυτο το λόγο κι έχει απίθανα αποτελέσματα! Εγώ έκανα λαπαροσκόπηση (βεβαια τελικά δεν ηταν ενδομητρίωση, ήταν κάτι χειρότερο + πολυκυστικες ωοθήκες και drilling ωοθηκών) και 5 μέρες μετά τη λαπαροσκόπηση, έμεινα έγκυος!!!

 

Είμαι σίγουρη ότι την επόμενη φορά θα πανε όλα καλά. Μην αγχώνεσαι άλλο και άλλαξε γιατρό!!:rolleyes::rolleyes:

 

Καλή σουνέχεια!:-D

dDdGp3.png?ziSwS6Mt
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας είμαι καινούργια αλλα σας διαβαζω συχνά. Πριν λιγες μέρες ειχα κ εγω ενα ατύχημα με παλινδομη κύηση. Είμαι 36 ετων κ προσπαθώ να κανω παιδι εδω κ 2 χρόνια. Δυστυχώς επεσα σε κακη γυναικολογο μου έλεγε οτι επειδή εχω ενδομητριοση δεν θα μπορέσω ποτε να κάνω παιδιά. Πηγα στο Αττικο για 2ρη γνώμη χωρίς να γνωρίζω κανεναν γιατρό μιας κ είμαι απο επαρχία. Μου ειπαν οτι δεν έχεις κ τοσο σοβαρό πρόβλημα κ οτι μπορείς εκτος. Πριν απο ενα μηνα εφαγα ενα μηλο που μου είχε φέρει καποια γνωστη απο την Αγία Ειρήνη κ ενεινα εγκυος δεν το πιστευα ζουσα σε ενα όνειρο το ειπα σε όλους εαν κ η β χοριακη έδειχνε 395 στης 11/7 πηγα παλι στην κακια γυναικολογο κ μου εκανε διακολπικο τα βρηκε ολα καλά. Ώσπου το Σάββατο 25/7 είχα . λίγο Αιμα την περνω τηλ κ μου λέει παρε μια κολπικη κρέμα χωρίς να με δει. Την Κυριακή ειχα αιμορραγία πηγα στο νοσοκομείο κ διαπίστωσαν ότι δεν ακούγεται καρδιακος παλμός κ ότι το παιδί ειχε παλινδρόμηση έκανα κ μια β χοριακη κ τα αποτελέσματα ηταν 190.Εχασα την γη δεν εχω σταματήσει να κλαιω. Την Πέμπτη 30/7 θα παω για αποξεση. Παλι καλά που εχω τον άνδρα μου κ μου δίνει κουράγιο. Γιατί εαν περιμένω απο τους συγγενεις σωθικά. Συγγνώμη που εγραψα πολλά.

 

Πόσο σε καταλαβαίνω!!!! Και γω 9,5 εβδομάδων έχασα το μωρο μου και 28/04 έκανα απόξεση... Και για μένα ήταν η πρώτη φορά που έμεινα έγκυος και δυστυχώς όση χαρά πήρα και έδωσα στους δικούς μου την πήρα όλη πίσω... Ειναι κάτι που δεν ξεπερνιέται με τίποτα..τώρα περιμένω πως και πως να ξαναγίνει το θαύμα για ολες μας!!!!!! Ευτυχώς εχω έναν υπέροχο σύζυγο που με καταλαβαίνει και ειμαι καλά!!!!! Εκεί που πέφτω και στεναχωριέμαι κάποιες στιγμές ειναι οταν ακούω για εγκυμοσυνες και βλέπω τις κοιλιές τουρλα, που σκέφτομαι βέβαια γιατι σ εμένα τι λάθος έκανα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γειά σας κορίτσια. Τελικά κ για δεύτερη φορά εχασα πάλι το παιδί. Ήμουν στην 10 εβδομάδα. Είχα ακούσει μονο την καρδιά κ έκανα πολλά όνειρα ήμουν σε άλλον κοσμο. Πςριμενα πως κ πως να παω να κάνω την αυχενικη διαφάνεια στης 1 Μαρτίου .Αλλα Προχτές όμως είδα αίμα πήγα νοσοκομείο κ μου είπε ο γιατρός ότι δεν ακούει καρδιά κ ότι το έμβρυο φαίνεται να είναι 7 εβδομάδων. Δηλ είχε σταματήσει να αναπτύξετε πριν 3 εβδομάδες. Παλι κλάματα πάλι στεναχώρια. Αλλά αποφάσισα να μην κανω αποξεση αλλά να γίνει φυσιολογικά.

Εδω κ 3 μέρες ποναω πολύ. Σήμερα αποβαλα και το έμβρυο. Ο πόνος είναι αβασταχτος κ το αίμα ποιο πολύ. Εύχομαι ότι την άλλη φορά θα είμαι ποιο τυχερή κ να κρατήσω κ εγω το μωράκι μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια. Τελικά κ για δεύτερη φορά εχασα πάλι το παιδί. Ήμουν στην 10 εβδομάδα. Είχα ακούσει μονο την καρδιά κ έκανα πολλά όνειρα ήμουν σε άλλον κοσμο. Πςριμενα πως κ πως να παω να κάνω την αυχενικη διαφάνεια στης 1 Μαρτίου .Αλλα Προχτές όμως είδα αίμα πήγα νοσοκομείο κ μου είπε ο γιατρός ότι δεν ακούει καρδιά κ ότι το έμβρυο φαίνεται να είναι 7 εβδομάδων. Δηλ είχε σταματήσει να αναπτύξετε πριν 3 εβδομάδες. Παλι κλάματα πάλι στεναχώρια. Αλλά αποφάσισα να μην κανω αποξεση αλλά να γίνει φυσιολογικά.

Εδω κ 3 μέρες ποναω πολύ. Σήμερα αποβαλα και το έμβρυο. Ο πόνος είναι αβασταχτος κ το αίμα ποιο πολύ. Εύχομαι ότι την άλλη φορά θα είμαι ποιο τυχερή κ να κρατήσω κ εγω το μωράκι μου.

 

 

λυπαμαι πολυ για την απωλεια σου...προτεινω ομως να βρεις εναν καλο γυναικολογο και πριν προχωρησεις δε επομενη προσπαθεια,να κανεις εναν κυκλο εξετασεων...μια αποβολη δικαιουνται ολες οι γυναικες,στην δευτερη ομως πρεπει να αρχισεις να αποκλειειες ενδεχομενα που ισως συντελουν σε αυτο...υπομονη και κουραγιο για την παρουσα φαση...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου μπορώ να σε καταλάβω.. Προσπαθούμε με τον άντρα μου παραπάνω από ένα χρόνο για να κάνουμε παιδάκι. Τον Ιούνιο που μας πέρασε βιώσαμε μια βιοχημική εγκυμοσύνη και τέλη Δεκεμβρίου έμεινα έγκυος. Στην 6η εβδομάδα όμως το έχασα με έναν πολύ άδικο τρόπο, με χτύπησε ένα αυτοκίνητο. Έτσι χωρίς να φταίω εγώ η ζωή μου πήρε πίσω το μωράκι μου .. Έχε κουράγιο μέσα σου κάνε τις εξετάσεις που πρέπει και να είσαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά. !

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσάκι μου είσαι σίγουρη ότι δεν πρέπει να κάνεις απόξεση? Πέρασα ακριβώς το ίδιο στη 10,5 εβδ και είχε σταματήσει 3 εβδ, και παρόλο που είχα παααρα πολύ αίμα και εβγαλα σχεδόν τα πάντα που είπαν ότι πρέπει οπωσδήποτε να την κάνω γιατί δεν κάνει να μείνει μέσα απολύτως τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Goulitsa, έχω πάθει σοκ! Τι λες βρε κορίτσι μου! Καλά η πρώτη εγκυμοσύνη, πες οκ... αλλά η δεύτερη; τι ήταν αυτό!!! Τι να πω!!!

Dimitra 79, λυπάμαι πολύ που το βιώνεις για ακόμη μία φορά αυτό. Το να μην κάνεις απόξεση, όμως, δεν είναι απλώς δική σου επιλογή. Είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση με εσένα: αυτόματη αποβολή, που ο σάκος βγηκε μόνος του στο εσώρουχο. Όμως, μόλις πέρασαν 3-4 ημέρες, και σταμάτησε η πολλή αιμοραγία, πήγα στη γιατρό μου και με είδε με κολπικό υπέρηχο, ώστε να επιβεβαιώσουμε ότι έχω καθαρίσει πλήρως. Το ότι αποβλήθηκε ο σάκος από τον οργανισμό σου, δε σημαίνει ότι είναι και απολύτως καθαρή η μήτρα από υπολείμματα. Και ειδικά εφόσον εσύ είσαι στην προσπάθεια, πρέπει να το ελέγξεις. Και λογικά, ο/η γιατρός σου θα σου πει να ξεκινήσεις προσπάθειες μετά από 1 μήνα.

Κορίτσια, σας εύχομαι ολόψυχα η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Goulitsa, έχω πάθει σοκ! Τι λες βρε κορίτσι μου! Καλά η πρώτη εγκυμοσύνη, πες οκ... αλλά η δεύτερη; τι ήταν αυτό!!! Τι να πω!!!

Dimitra 79, λυπάμαι πολύ που το βιώνεις για ακόμη μία φορά αυτό. Το να μην κάνεις απόξεση, όμως, δεν είναι απλώς δική σου επιλογή. Είχα ακριβώς την ίδια περίπτωση με εσένα: αυτόματη αποβολή, που ο σάκος βγηκε μόνος του στο εσώρουχο. Όμως, μόλις πέρασαν 3-4 ημέρες, και σταμάτησε η πολλή αιμοραγία, πήγα στη γιατρό μου και με είδε με κολπικό υπέρηχο, ώστε να επιβεβαιώσουμε ότι έχω καθαρίσει πλήρως. Το ότι αποβλήθηκε ο σάκος από τον οργανισμό σου, δε σημαίνει ότι είναι και απολύτως καθαρή η μήτρα από υπολείμματα. Και ειδικά εφόσον εσύ είσαι στην προσπάθεια, πρέπει να το ελέγξεις. Και λογικά, ο/η γιατρός σου θα σου πει να ξεκινήσεις προσπάθειες μετά από 1 μήνα.

Κορίτσια, σας εύχομαι ολόψυχα η επόμενη φορά να είναι και η τυχερή σας!!!

 

Osin μου σε ευχαριστώ πολύ. Μακάρι όσες γυναίκες έχουμε χάσει μωράκι να βρεθούμε σύντομα με φουσκωμένες κοιλίτσες.!!!

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Ναι αποφάσισα μονη μου να μην κανβ αποξεση γιατί πρώτον φοβάμαι κ δευτερερον σκέφτηκα ότι δεν εχω κλείνει ουτε ένα χρόνο που έκανα προηγούμενη αποξεση. Σήμερα πάντως είμαι καλύτερα μάλλον οταν αποβαλεις το έμβρυο περνάει ο πολύς ο πόνος. Εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια. Τελικά κ για δεύτερη φορά εχασα πάλι το παιδί. Ήμουν στην 10 εβδομάδα. Είχα ακούσει μονο την καρδιά κ έκανα πολλά όνειρα ήμουν σε άλλον κοσμο. Πςριμενα πως κ πως να παω να κάνω την αυχενικη διαφάνεια στης 1 Μαρτίου .Αλλα Προχτές όμως είδα αίμα πήγα νοσοκομείο κ μου είπε ο γιατρός ότι δεν ακούει καρδιά κ ότι το έμβρυο φαίνεται να είναι 7 εβδομάδων. Δηλ είχε σταματήσει να αναπτύξετε πριν 3 εβδομάδες. Παλι κλάματα πάλι στεναχώρια. Αλλά αποφάσισα να μην κανω αποξεση αλλά να γίνει φυσιολογικά.

Εδω κ 3 μέρες ποναω πολύ. Σήμερα αποβαλα και το έμβρυο. Ο πόνος είναι αβασταχτος κ το αίμα ποιο πολύ. Εύχομαι ότι την άλλη φορά θα είμαι ποιο τυχερή κ να κρατήσω κ εγω το μωράκι μου.

 

Γιατί ρε γμτ να τα παιρνάμε όλα αυτά;; Σου εύχομαι να είναι περαστικό και την επόμενη φορά να πάνε όλα καλα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κούκλα μου μπορώ να σε καταλάβω.. Προσπαθούμε με τον άντρα μου παραπάνω από ένα χρόνο για να κάνουμε παιδάκι. Τον Ιούνιο που μας πέρασε βιώσαμε μια βιοχημική εγκυμοσύνη και τέλη Δεκεμβρίου έμεινα έγκυος. Στην 6η εβδομάδα όμως το έχασα με έναν πολύ άδικο τρόπο, με χτύπησε ένα αυτοκίνητο. Έτσι χωρίς να φταίω εγώ η ζωή μου πήρε πίσω το μωράκι μου .. Έχε κουράγιο μέσα σου κάνε τις εξετάσεις που πρέπει και να είσαι σίγουρη πως όλα θα πάνε καλά. !

 

Goulitsa σου εύχομαι σύντομα να ξανά μείνεις έγκυος και να σφίξεις στην αγκαλιά σου ένα μωράκι!!!!! Και σε όλες βέβαια που προσπαθούμε!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν...όταν σταματήσει το αίμα να πας για υπέρηχο για να δει ο ηυναικολος σου αν έχεις καθαρίσει καλά....αν δεν έχεις καθαρίσει κ χρειάζεται απόθεση να την κανείς..αυτό θα τον κρίνει ο ηυναικολος σου..όχι εσύ...δεύτερον..άλλαξε γυναικολόγο.......τρίτον μην βιαστεις να μείνεις έγκυος σε ένα μήνα ....πρώτα οπωσδήποτε εξετάσεις!!! Να βρεις έναν καλό γυναικολόγο να πας να σε δει και να σου πει τι εξετάσεις χρειάζεται να κανείς!!! Αν δεν έχεις κάποιον στο μοιαλο σου καλομγυναικολογο έχω να σου προτιμώ τον δικό μου..είναι στο Αλεξάνδρας...αν θες λεπτομέρειες στείλε μου πμ! Αλλιώς ρωτά φίλες ξάδερφος γνωστές να βρεις κάποιον άλλον γυναικολόγο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Goulitsa σου εύχομαι σύντομα να ξανά μείνεις έγκυος και να σφίξεις στην αγκαλιά σου ένα μωράκι!!!!! Και σε όλες βέβαια που προσπαθούμε!!!!!!

 

Tomy μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Μακάρι όλες όσες το θέλουμε πολύ να γίνουμε επιτέλους μανούλες! Tomy ούτε εσένα σου κάθεται το σπορακι ;

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

Tomy μου σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Μακάρι όλες όσες το θέλουμε πολύ να γίνουμε επιτέλους μανούλες! Tomy ούτε εσένα σου κάθεται το σπορακι ;

 

Εμείς προσπαθούσαμε 1 χρόνο όπου τελικά έμεινα έγκυος!!!!! Απίστευτο !!!!!τέλειο!!!!! μαγικό!!!!!!!!! Δυστυχώς τέλη Απριλίου πέρσι παλλινδρόμησε στις 9,5 βδομάδες... Από τότε τίποτα :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Ναι αποφάσισα μονη μου να μην κανω αποξεση γιατί πρώτον φοβάμαι κ δευτερερον σκέφτηκα ότι δεν εχω κλείσει ουτε ένα χρόνο που έκανα προηγούμενη αποξεση. Σήμερα πάντως είμαι καλύτερα μάλλον οταν αποβαλεις το έμβρυο περνάει ο πολύς ο πόνος. Εύχομαι σε όλες ότι καλύτερο.

goulitsa πόσο λυπάμαι. Εύχομαι να μείνεις γρήγορα έγκυος

Γιαννα ναι θα ήθελα πληροφορίες κ επειδή δεν ξέρω να γράψω πμ στείλε μου εσύ. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς προσπαθούσαμε 1 χρόνο όπου τελικά έμεινα έγκυος!!!!! Απίστευτο !!!!!τέλειο!!!!! μαγικό!!!!!!!!! Δυστυχώς τέλη Απριλίου πέρσι παλλινδρόμησε στις 9,5 βδομάδες... Από τότε τίποτα :cry::cry:

 

Έτσι.. Μακάρι να ζήσουμε τη μαγεία την τελειότητα μέχρι το τέλος βρε κορίτσια !

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά δεν χρειάζεται αποξεση. Καθάρισα εντελώς. Μόνο που μου άφησε είναι 2 κυστες κ ενα ινομιομα που θα φύγουν απ'ότι μου είπε σε 2 περιόδους είναι ορμονικο. Τι να πω όλα καλά. Σε λίγες μέρες ξεκινάω δουλειά κ από τον Μάιο θα αλλαξω γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα κι απο μένα. Εχω γράψει κι άλλου την ιστορία μου αλλά διάβασα τις δικές σας και θελω να σας πω ότι σας καταλαβαινω απόλυτα!!! Μια κοπέλα που έφερε εύκολα το μωράκι της στον κόσμο δεν μπορει να καταλάβει. Κάποια όμως που έχει βιώσει την απώλεια, τη δυσκολία η την εντατική, αυτή μπορει να καταλάβει. Όμως πάντα μετα το σκοτάδι βγαίνει το φως!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...