Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χοριακη που δεν διπλασιάζεται


stella33

Recommended Posts

καλησπέρα, είναι η πρώτη μου συμμετοχή στο forum και ζητώ συγνώμη αν κάνω κάτι λάθος. έχω ένα πρόβλημα και είμαι πολύ αγχωμένη κ στεναχωρημένη. 14/05 είχα την τελευταία μου περίοδο με κύκλο 27-28 ημερών. 06/06 είχα ελάχιστα καφέ υγρά και το ίδιο για τις δυο επόμενες μέρες. από εκεί κ πέρα τπτ. έκανα την πρώτη εξέταση β-χοριακής 10/06 και βγήκε 25 μονάδες. 12/06 40 μονάδες και σήμερα 16/06 102. έκανα 2 ώρες αργότερα και σε ένα άλλο μικροβιολογικό η τιμή ήταν 157 αλλά φανταζομαι πως ειναι λόγο αλλαγής του ιατρείου. ο γιατρός μου, μου μίλησε για ενδεχόμενη εξωμήτρια κύηση κ έχω στεναχωρηθεί. υπάρχει πέρίπτωση φυσιολογικής εξέλιξης; ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα!απλα θα σου πω τη δικη μου εμπειρια.πρωτη χοριακη με 1 μερα καθυστερησης 36 μετα απο 2 μερες 72 κ μετα απο 2 μερες 137...ειχα πολυ αγχος με τις πιθανοτητες εναντιον μου κ με χοριακη που ανεβαινε με ρυθμους χελωνας...τελικα πηρε φορα κ τωρα ειμαι στον 8ο μηνα...μακαρι να σου πανε ολα καλα!πιστευω το οτι ανεβαινει ειναι θετικο σημαδι

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Στέλλα! Η χοριακή μπορεί να διπλασιάζεται από 24 ώρες (πιο σπάνια) έως και 72 (δηλ. ανά 3 μέρες, ιδίως στην πολύ αρχή όπως εσύ και μετά στο 2ο μήνα πια φρενάρει πάλι). Οπότε αν εσύ κάνεις τον υπολογισμό ανά 3 μέρες είσαι πολύ καλά, 10/6 25, 13/6 50 και 16/6 102.

 

Φυσικά τον γιατρό σου τον εμπιστεύεσαι, αλλά έχε υπόψη σου πως άλλοι γιατροί θέλουν απλώς τη χοριακή να ανεβαίνει, άλλοι δεν ζητούν καθόλου επανάληψη της χοριακής και το πιο απλό είναι το εξής:

 

Αντί να αγχώνεσαι και να πετάς λεφτά στις χοριακές, κάνε έναν υπέρηχο 4-5η εβδομάδα να δεις ότι είναι ενδομήτριο και έναν ακόμα στην 7η-8η να ακούσεις καρδούλα. Αυτά για να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου, επειδή μπορεί αυτή κατά πάσα πιθανότητα να σου χαρίσει ένα παιδάκι και δεν θες να μαυρίζεις τις πρώτες μέρες του με άγχη. Τις χοριακές πολλοί γιατροί επαναλαμβάνω ότι δεν τις εμπιστεύονται καθόλου, μιας και το πόση ορμόνη και πότε παράγει το σώμα κάθε γυναίκας διαφέρει. Πάρε γνώμη και από έναν άλλο γιατρό και θα με θυμηθείς. Εκτός αν ο γιατρός σου έχει λόγους να υποπτεύεται εξωμήτριο, π.χ. ιστορικό στο παρελθόν ή κάτι άλλο, που και πάλι δεν προδικάζει το αποτέλεσμα τώρα, είναι μια νέα αρχή. Θα έπρεπε να σου πει να σε δει για υπέρηχο αν υποπτεύεται κάτι τέτοιο.

 

Σου εύχομαι ειλικρινά τα καλύτερα!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πάρα πολύ Josephine, δεν ξέρω την εξέλιξη πάντως μου ανέβασες λιγάκι την ψυχολογία...δεν υπάρχει κακό ιστορικό, δεν υπάρχει προηγούμενη εγκυμοσύνη.μακάρι να πάνε όλα καλά. καλό βράδυ :) ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα stella!εύχομαι μια πολύ καλή εξέλιξη στην εγκυμοσύνη σου!η δική μου εμπειρία...στην πρώτη εγκυμοσύνη μου που κατέληξε σε αποβολή η χοριακή ανέβαινε με πολύ χειρότερους ρυθμούς από την δική σου!σε αυτήν ανέβαινε με ρυθμους χελώνας,οριακά διπλασιαζόταν και τώρα βρίσκομαι στον 6ο!δεν είναι απόλυτα τα νούμερα και κάθε οργανισμός λειτουργεί διαφορετικά πιστεύω!μακάρι να σου πάνε όλα καλά και να ακούσεις καρδούλα!

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είναι η πρώτη μου συμμετοχή στο forum και ζητώ συγνώμη αν κάνω κάτι λάθος. έχω ένα πρόβλημα και είμαι πολύ αγχωμένη κ στεναχωρημένη. 14/05 είχα την τελευταία μου περίοδο με κύκλο 27-28 ημερών. 06/06 είχα ελάχιστα καφέ υγρά και το ίδιο για τις δυο επόμενες μέρες. από εκεί κ πέρα τπτ. έκανα την πρώτη εξέταση β-χοριακής 10/06 και βγήκε 25 μονάδες. 12/06 40 μονάδες και σήμερα 16/06 102. έκανα 2 ώρες αργότερα και σε ένα άλλο μικροβιολογικό η τιμή ήταν 157 αλλά φανταζομαι πως ειναι λόγο αλλαγής του ιατρείου. ο γιατρός μου, μου μίλησε για ενδεχόμενη εξωμήτρια κύηση κ έχω στεναχωρηθεί. υπάρχει πέρίπτωση φυσιολογικής εξέλιξης; ευχαριστώ....

Στελλα μου καλημερα ξεκινησα με χοριακη 22 ..με 2 μερες καθηστερηση , ξανα εκανα μετα απο δυο μερες κ ηταν στο 58,53 ..τωρα που σου γραφω μολης εκλεισα τον 4 μηνα ...ευχομαι τα καλητερα περιμενουμε νεα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

stella33, λυπάμαι,

να το παρακολουθήσετε με το γιατρό σου (είμαι σίγουρη ότι εκείνος θα σε καθοδηγήσει πολύ καλύτερα από μένα) για να δεις εάν θα χρειαστείς ή όχι απόξεση.

Σου εύχομαι τα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Θα ήθελα την άποψη σας και την γνώμη σας σχετικά με τιμές της χοριακης μου γιατι σύμφωνα με τον γιατρό τα πράγματα δεν εξελίσσονται καλά. Τελευταία περίοδο είχα στις 20/5. 23/6 κανω το τεστ και βγαίνει θετικό. 24/6 πρώτη χοριακη με τιμή 578. 25/6 δεύτερη χοριακη με τιμή 1005. Πρώτο υπερηχογράφημα την ίδια μέρα ορατό τον σάκο. Τρίτη χοριακη 29/6 με τιμή 2057 και τελευταία σήμερα 1/7 με τιμή 2316. Μετά απο επικοινωνία με τον γιατρό μου είπε πως τα πράγματα δεν πρεπει να ειναι καλά και μου έδωσε περιθώριο μέχρι την Δευτέρα όπου και θα επαναλάβω την χοριακη μαζί με υπέρηχο. Κάθε γνώμη και άποψη ειναι ευπρόσδεκτη και καλοπροαίρετη. Ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θεωρώ πως υπάρχουν ελπίδες να πάνε όλα καλα! Υπάρχει μεγαλύτερη τάση αύξησης, πολλές φορές έχει τύχει αρχικά να ανεβαίνει η χοριακη σιγά σιγά και έπειτα να εκσφενδονίζεται. Έχω δυστυχώς ήμουν στις πολυ ατυχές,πρώτη χωριακη 1000 έπειτα από 3 ημέρες 1400 και έπειτα πάλι από τρεις μέρες 2000. Ακούσαμε καρδούλα και ελπίζαμε... Μετά από μια εβδομάδα απέβαλλα και με έχει πάρει από κάτω καθώς , δεν έχω παιδάκι και αισθανθήκαμε τυχεροί τότε καθώς μας έτυχε έπειτα από 4μηνες προσπαθειών. Είχε κάποια ανάλογο εμπειρία και έπειτα να απέκτησε παιδάκι, νιώθω μεγάλη απογοήτευση ...εύχομαι σε όσες έχετε παιδάκια να τα χαίρεστε και στις εγκυμονούσες να πάνε όλα καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κοριτσια,

 

Και εγώ είμαι καινούργια στο forum, διαβάζω όσα γράφετε και καταλαβαίνω πόσο άγχος δημιουργεί αυτή η αβεβαιότητα..

 

Έχω και εγώ ανάλογα εμπειρία, με τελευταία περίοδο 28/08 έκανα την πρώτη εξέταση χοριακης στις 30/09 και βγήκε 399 και τη δεύτερη στις 05/10 και βγήκε 1.015 που σημαίνει ότι δεν διπλασιάζεται.

 

Ο γιατρός μου είπε ότι είναι χαμηλή και έκλεισα ραντεβού για υπέρηχο αύριο όποτε θα έχω ίσως μια εικόνα τι συμβαίνει (το λέω αυτό γιατί από ότι μου είπε είναι νωρίς για υπέρηχο με αυτές τις χαμηλές τιμές).

 

Έχω αγχωθεί πολύ και το χειρότερο από όλα είναι η αναμονή!!! Έχει κάποια ανάλογα εμπειρία στην 5η εβδομάδα με χοριακη που δεν διπλασιάζεται?? και αν ναι, πήγαν όλα καλά στο τέλος??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τα πράγματα δεν φαίνονται ιδανικά, όμως η χοριακή είναι ένα περίεργο πράγμα και καμιά φορά «παίρνει τα πάνω της» με καλή πορεία. Φαντάζομαι ότι ο γιατρός θέλει να δει αν είναι ενδομήτριο γιʼ αυτό σε κάλεσε τόσο νωρίς.

 

Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σου, την έζησα κι εγώ σε μία εγκυμοσύνη που δυστυχώς δεν εξελίχθηκε καλά (συγκεκριμένα, είχα χοριακή 162 την 21η μέρα, 387 την 23η μέρα και 4200 την 27η μέρα). . Κάθε περίπτωση όμως είναι διαφορετική και δεν ακολουθούν όλες οι εγκυμοσύνες τον ίδιο ρυθμό.

 

Σου εύχομαι καλά νέα αύριο.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας. πρωτη φορα μπαινω σε φορουμ και σας διαβαζω καιρο. Μετα απο 1 χρονο σπερματεγχυσεις εκανα την πρωτη μου εξωσωματικη με ενεσεις. Η εμβρυομεταφορά μου ηταν στις 22 οκτωβριου 2015. Η πρωτη μου εξεταση βχοριακης ηταν στις 2 νοεμβρη με τιμη 18,11. Σημερα 4 νοεμβρη, μετα απο 2 μερες ειναι 22,09....και μου ειπαν να ξανακανω την Παρασκευη. σκεφτομαι οτι μπορει να την εκανα νωρις την εξεταση και γι αυτο οι τιμες να ειναι μικρες αλλα τουλαχιστον ανοδικες.θελω να σκεφτομαι θετικα. μπορειτε να μου πειτε τις εμπειριες σας μπας και παρω ελπιδες? καποια γνωμη κατι? σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Να μη προλαβω να χαρω δηλαδη; 1η χοριακη 728, 2η μετα απο 2μιση μερες 1168, στη 35 Τ.Ε.Ρ. Μιλησα με τον γιατρο μου κ βεβαια ο ανθρωπος ηταν καθυσηχαστικος, οτι δηλαδη θελαμε να διπλασιαστει αλλα δεν ειναι απαραιτητο κ δε λεει μονο του τιποτα. Προληπτικα ξεκινησα σαλοσπιρ και συνεχιζω inofert και folidex. Τα χω βαψει μαυρα γιατι φοβαμαι για εξωμητρια(μια λειτουργικη σαλπιγγα)... Αυριο θα επαναλαβω τη χοριακη κ ισως κανω υπερηχο. Εχει καμια περασει απο αναλογες τιμες χοριακης;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...