Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαιολογητικά για γυαλιά οράσεως


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω να βρω τι δικαιολογητικά θα χρειαστεί να καταθέσω στον ΕΟΠΥΥ για να πάρω επιστροφή τα 100? που μου δικαιολογεί για γυαλιά οράσεως. Μπήκα στο site του ΕΟΠΥΥ αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι.

 

Σε αυτό το site http://therapeiaonline.gr/forum/dikaiologitika-gualiwn/ αναφέρει τα δικαιολογητικά καθώς και 2 έντυπα που θα χρειαστεί να συμπληρώσω. Γνωρίζει κάποιος αν είναι αυτή όντως η διαδικασία; Να επισημάνω επίσης ότι η κατάθεση των δικαιολογητικών θα γίνει από άλλο πρόσωπο, θα χρειαστεί να του κάνω εξουσιοδότηση; Η κατάθεση των δικαιολογιτικών μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε υποκατάστημα;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνταγή γιατρού με σφραγίδα (γιατρός συμβεβλημένος), νομιζω σου δίνει και κάποιο χαρτί έξτρα, αλλά δεν παίρνω όρκο, θα ξέρει ο ίδιος, και απόδειξη από τον οπτικό. Γενικά το να μην πας η ίδια, είναι παντα με τον ΕΟΠΥΥ μία πονεμένη υπόθεση ... Πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις, αλλά πολλές φορές παίζει και τι υπάλληλο θα τύχεις.

Link to comment
Share on other sites

Χθες κατεθεσα!

Συνταγη απο το γιατρο που θα γραφτει ΚΑΙ στο βιβλιαριο. Μετα πας στο ΙΚΑ και βαζουν μια σφραγιδα/εγκρινουν τη συνταγη.

Πας στον οπτικο, παιρνεις αποδειξη και καποια χαρτια πουσυμπληρωνει αυτος.

Μετα πας στον ΟΠΑΔ ή σε οποιο ταμειο εισαι, σου δινουν καποιο εντυπινα συμπληρωσεις αριθμο λογαριασμου, ελεγχουν το βιβλιαριο και το μονογραφουν.

Περιμενεις 1-2 μηνες να παρεις 100 ευρω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αυτά τα έντυπα μπορώ άραγε να τα βρω και στο internet; Μπορώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά σε οποιοδήποτε υποκατάστημα ΕΟΠΥΥ;

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις, αυτά τα έντυπα μπορώ άραγε να τα βρω και στο internet; Μπορώ να καταθέσω τα δικαιολογητικά σε οποιοδήποτε υποκατάστημα ΕΟΠΥΥ;

 

ευχαριστώ

 

 

τα δικαιολογητικα τα καταθετεις στο υποκαταστημα που ανηκεις και οχι σε οποιοδηποτε...οτι χαρτια χρειαζονται στα δινει το καταστημα οπτικων που θα σου φτιαξει τα γιαλια...στο ικα απλα συμπληρωνεις μια αιτηση...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ενημερωνεστε για τυχον αλλαγες στην διαδικασια,ακουσα οτι απο Απριλη αλλαζουν ολα για μια ακομα φορα

Οι πωλητες των γυαλιων ειναι η πιο αξιοπιστη πηγη

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!! Όσο περίεργο μπορεί να ακουστεί δεν ξέρω σε ποιό ΙΚΑ ανήκω..! Πως μπορώ να μάθω γνωρίζει κανείς..; Μία απόπειρα τηλεφωνική που έκανα ΔΕΝ το σήκωσε κανένας..

Link to comment
Share on other sites

Ουπς!! Όσο περίεργο μπορεί να ακουστεί δεν ξέρω σε ποιό ΙΚΑ ανήκω..! Πως μπορώ να μάθω γνωρίζει κανείς..; Μία απόπειρα τηλεφωνική που έκανα ΔΕΝ το σήκωσε κανένας..

 

το βιβλιαριο σου γραφει επανω σε ποιο υποκαταστημα ανηκεις!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μάλιστα... ακόμα και αν έχω μετακομίσει και μένω σε άλλη περιοχή..;

 

αν δεν εχεις κανει αλλαγη περιοχης στο ικα,τοτε ναι...τωρα αν εχεις μετακομισει σε αλλη πολη, πας σε ενα υποκαταστημα και ρωτας...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα... Θα πάω μου είπαν στο ΙΚΑ για να συνδέσω το IBAN με το μητρώο μου και στην συνέχεια θα πάω στο ΕΟΠΥΥ της περιοχής μου.

 

Γνωρίζει κανείς που έχει ΕΟΠΥΥ στον Πειραιά;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...