x
Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 05-03-17, 23:09   #1261
ΑγγεΚ

ΑγγεΚ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melenaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινόμαστε γονείς σε κάτι λιγότερο από 2 μήνες και το άγχος μας τώρα είναι για τη βαλίτσα μαιευτηρίου. Έχω βρει αρκετές λίστες στο ίντερνετ, forum, post και από συγγενείς αλλά κανένας δε μας λέει πως πρέπει να αποστειρώσουμε τη βαλίτσα.

Τα πράγματα του μωρού αλλά και της γυναίκας μου θα πρέπει να είναι πλυμένα σιδερωμένα αλλά δε θα πρέπει να είναι και η βαλίτσα που θα τα βάλουμε μέσα;

Με τι να καθαρίσω τη βαλίτσα και πως μπορώ να την αποστειρώσω; Μήπως υπάρχει καμία αποστειρωμένη σακούλα που μπορώ να προμηθευτώ για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα είναι έτοιμα και καθαρά τη κατάλληλη στιγμή;
Παίρνετε βαθειές ανάσες, επαναλαμβανετε δυνατά μέχρι να το εμπεδώσετε ότι το μωρό δεν θα γεννηθεί αποστειρωμένο, και χαλαρώνετε
Ούτε θα αποστειρώνει η μαμά το στήθος για να θηλάσει, ούτε θα βράζει τα ρούχα της για να αγκαλιάσει το παιδί, ούτε θα κυκλοφορείτε με ένα απολυμαντικό στο χέρι. Το μόνο πράγμα που αποστειρώνεται είναι τα μπουκάλια αν το μωρό πίνει από μπουκάλι (και αυτό για να μην αναπτυχθούν βακτήρια στο γάλα που έχει μείνει), το νερό αν δώσετε γάλα σε σκόνη και δεν είστε σίγουροι για την ποιοτητα του νερού σας, και ό,τι αντικείμενο έχει αφημένα σάλια και πιθανόν μετά κολλημένα πράγματα επάνω (βλέπε πιπίλα που ανα τακτά διαστήματα εκσφενδονίζεται στο πάτωμα).
Από εκεί και πέρα ψυχραιμία, γιατί σε ένα χρόνο το μικρό θα μπουσουλάει και θα προσπαθεί να χώσει στο στόμα από ψόφια έντομα μέχρι χώμα, και θα σας έρθει εγκεφαλικό
Ο χρήστης ΑγγεΚ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση

Παλιά 05-03-17, 23:48   #1262
ninaki80

Περιοχή: αθηνα
ninaki80 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο melenaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινόμαστε γονείς σε κάτι λιγότερο από 2 μήνες και το άγχος μας τώρα είναι για τη βαλίτσα μαιευτηρίου. Έχω βρει αρκετές λίστες στο ίντερνετ, forum, post και από συγγενείς αλλά κανένας δε μας λέει πως πρέπει να αποστειρώσουμε τη βαλίτσα.

Τα πράγματα του μωρού αλλά και της γυναίκας μου θα πρέπει να είναι πλυμένα σιδερωμένα αλλά δε θα πρέπει να είναι και η βαλίτσα που θα τα βάλουμε μέσα;

Με τι να καθαρίσω τη βαλίτσα και πως μπορώ να την αποστειρώσω; Μήπως υπάρχει καμία αποστειρωμένη σακούλα που μπορώ να προμηθευτώ για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα είναι έτοιμα και καθαρά τη κατάλληλη στιγμή;
Ενα σακοβαγιαζ μπορεις να το πλυνεις απλα μην εχει πχ απτο καλοκαιρι αμμους ενα πλησιμο αρκει η γυναικα σου δεν θα αποστειρωσει τα ρουχα της δεν εχει καμια χρησιμοτητα αυτο!! Αν θες τα ρουχαλακια του μωρου να τα εχεις ξεχωριστα απτα δικα σας μπορεις να τα βαλεις σε σακουλιτσες πολυμπαγκ ή κατι τετοιο για να μην ακουμπανε με τα δικα σας αν δεν θες. Κατα τα αλλα χαλαρα δεν θα μετακομισετε στο νοσοκομειο οτι χρειαστει το φερνεις κ μετα.
Ο χρήστης ninaki80 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-17, 10:02   #1263
vicky86

Το avatar του χρήστη vicky86

vicky86 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η βαλιτσα που χρησιμοποιησα ηταν καινουρια κ την περασα εσωτερικα με ενα μωρομαντηλο.την ειχα αφησει κ ανοιχτη να μη μυριζει.το πολυ να βαλεις τα ρουχα σε σακουλα.κτ παραπανω ειναι υπερβολη.(πηρα βαλιτσα γτ δ ειχα,δ πειραζει κ παλια,κ σακβουαγιαζ βολευουν)
Παλιά 06-03-17, 10:03   #1264
vicky86

Το avatar του χρήστη vicky86

vicky86 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η βαλιτσα που χρησιμοποιησα ηταν καινουρια κ την περασα εσωτερικα με ενα μωρομαντηλο.την ειχα αφησει κ ανοιχτη να μη μυριζει.το πολυ να βαλεις τα ρουχα σε σακουλα.κτ παραπανω ειναι υπερβολη.(πηρα βαλιτσα γτ δ ειχα,δ πειραζει κ παλια,κ σακβουαγιαζ βολευουν)
Παλιά 06-03-17, 14:28   #1265
nat2308

Περιοχή: Αθήνα
nat2308 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Η βαλίτσα δεν χρειάζεται να είναι αποστειρωμένη, μπορείς να τυλίξεις τα ρούχα με ένα καθαρό σεντονάκι.

Εγώ τα ρούχα του παιδιού τα είχα βάλει στην τσάντα του, την οποία είχα πλύνει με πράσινο σαπούνι (αρκάδι) και την είχα σιδερώσει όσο γινόταν. Και φυσικά όλα του παιδιού πλυμμένα με πράσινο σαπούνι και σιδερωμένα, αυτό εννοείται.

Σίδερο θέλουν επίσης τα σουτιέν και τα εσώρουχα της συζύγου, το επισημαίνω γιατί ξέρω πολύ κόσμο που δεν σιδερώνει τα εσώρουχα και γενικά ό,τι δεν θεωρεί τσαλακωμένο. Το σίδερο είναι απαραίτητο σε όλα!!!

Υ.Γ. Αν έχετε ατμοκαθαριστή, μπορείς να περάσεις τη βαλίτσα εσωτερικά, αλλά μετά πρέπει να αεριστεί καλά για να φύγει η υγρασία.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nat2308 : 06-03-17 στις 14:29 Αιτία: προσθήκη
Ο χρήστης nat2308 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-17, 14:44   #1266
ΑγγεΚ

ΑγγεΚ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Υποθέτοντας ότι τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής (δε μένουν π.χ. τα ρουχα να μουχλιάζουν ή δεν αφήνει η μαμά τα σουτιέν μουλιασμένα με γάλα μέχρι να βρωμίσουν), δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο από πλύσιμο. Ούτε το στηθος αποστειρώνεται, ούτε υπάρχει λόγος ανησυχίας για ρούχα ή οτιδηποτε άλλο έρθει σε επαφή με το μωράκι. Εκτός φυσικά αν υπάρχει κάποια ασθένεια στην οικογένεια. Οσο για το σίδερο, στη θερμοκρασία και την ώρα που θα έχουν σκοτωθεί τα μικρόβια (γύρω στα 10-120 λεπτά σε πάνω από 100 βαθμούς) δε θα υπάρχουν πια τα ρούχα Το πέρασμα από το σίδερο όπως και το απλό περασμα από βραστό νερό, δεν αποστειρώνουν.
Ο χρήστης ΑγγεΚ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-03-17, 23:01   #1267
melenaos

melenaos ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,
Θα καθαρίσουμε τις βαλίτσες μας με σαπουνάκι και μέχρι εκεί. απλώς θα πάρουμε δύο βαλίτσες στο μαιευτήριο, μια για τη μαμά και μία για το μωρό.
Ίσως χρειάζομαι και εγώ μια αλλαξιά μαζί μου, να μη τρέχω σπίτι να αλλάζω αν συμβεί το οτιδήποτε.
Ο χρήστης melenaos δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές