Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχετικά με το κίνημα του Δημόσιου Θηλασμού


xena

Recommended Posts

Υπάρχει ανάγκη ενημέρωσης για τον θηλασμό και δεν είναι τόσο αυτονόητος και διαδεδομένος. Αυτό προκύπτει από τις αντιλήψεις των περισσότερων μητέρων της προηγούμενης γενιάς (των μητέρων μας), από τους παιδιάτρους που ακόμη και σήμερα, αγνοούν την αυτονόητη υπεροχή του θηλασμού και προτείνουν γάλατα του εμπορίου με την πρώτη ευκαιρία, από την αντιμετώπιση των μαιευτηρίων και των μαιών, τις πρώτες στιγμές μετά τη γέννα και τέλος και από την αντίδραση των ανθρώπων στο δημόσιο θηλασμό.

 

Σαφώς και δεν είναι όλοι υπέρ ή κατά και πολλές μητέρες κάνουν την επιλογή να μην θηλάσουν παρόλο που γνωρίζουν τις ευεργετικές του συνέπειες γιατί έτσι θέλουν και δικαίωμα τους. Αυτό έλειπε.

 

Ομως δεν είναι δυνατόν τον 21ο αιώνα, επαγγελματίες υγείας, παιδίατροι, μαίες, γιατροί διαφόρων ειδικοτήτων, νοσοκόμες κ.α. να παραπληροφορούν ελαφράν τη καρδία. Αυτή η κατάσταση πρέπει να αλλάξει και γι' αυτό πρέπει να ενισχυθεί η ενημέρωση και να στιγματιστεί η παραπληροφόρηση.

 

Ο μαζικός δημόσιος θηλασμός, δεν είναι μια πρακτική που με εκφράζει και δεν συμμετέχω ούτε θα συμμετάσχω ποτέ. Αλλά, επειδή γέννησα άνοιξη και ήμασταν όλο το καλοκαίρι έξω με το μωρό, θήλαζα κάθε μισή ώρα και έτσι έχω πάμπολλες συμπεριφορές να αναφέρω. Πολλές θετικές εικόνες από στοργικές ματιές και χαμόγελα αγνώστων, αλλά και πολλές ιδιαίτερα προσβλητικές συμπεριφορές ακόμη κι από γυναίκες, ακόμη κι από νεαρά κορίτσια. Παρόλα αυτά, οι επαγγελματίες υγείας είναι αυτοί που με ανησυχούν κι όχι η απαρχαιωμένη αντίληψη ενός ανθρώπου, για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μεταφέρθηκαν εκτός του θέματος, στο αρχείο, προηγούμενες δημοσιεύσεις που ήταν χιουμοριστικές ή ενάντια στους κανονισμούς του φόρουμ.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ είμαι υπέρ του κινήματος γιατί πιστεύω ότι πέρα από το ότι βοηθάει τις γυναίκες να ξεκομπλαρουν, προετοιμάζει κ την κοινωνία να δεχθεί στην καθημερινότητα της αυτές τις εικόνες.

Ο θηλαςμος Δεν είναι ντροπή κ όμως είναι αρκετοί αυτοί που θα σε κάνουν να αισθανθείς άσχημα. Έχω τύχει σε παρέα που θήλαζε μια κοπέλα σε καφετέρια Κ η αντιδράσεις κάποιων νεαρών ήταν προσβλητικές . Γενικά πολλά βλέμματα γύρισαν κ κοιτούσαν επίμονα.

Εγώ πρώτη φορά θηλασα έξω πριν ένα μήνα κ ευτυχώς δεν με ενόχλησε κάποιος ιδιαίτερα. Εγώ βέβαια αγχώθηκα τόσο πολύ που σχεδόν ίδρωσα μέχρι να πιάσει η μικρή.

Όσο για τις μαίες που αναφέρονται κ εγώ περίπου το ίδιο έπαθα αλλά είχα διαβάσει πολύ για το θηλασμό πριν γεννήσω όποτε τα κατάφερα σχεδόν μόνη!

Link to comment
Share on other sites

Όταν το παιδί σου πεινάει, το ταΐζεις όπου και να βρίσκεσαι και δεν ασχολείσαι με τους τριγύρω. Αν ασχολείσαι, παντού θα βλέπεις επικριτικά βλέμματα και σχόλια, αν δεν ασχολείσαι (πραγματικά όμως), θα σου φαίνονται όλοι αδιάφοροι προς το θέαμα. Δεν ξέρω στα σίγουρα αν με έχει λοξοκοιτάξει ποτέ κανένας όταν θήλαζα έξω –δε θεωρώ ότι με έχουν λοξοκοιτάξει και πολλοί πάντως- γιατί δεν είχα το νου μου να δω ποιος παρακολουθεί και δεν ντρεπόμουν. Αν όμως έχεις τη μύγα, πιθανόν να νομίζεις ότι όλα τα βλέμματα είναι στραμμένα πάνω σου. Νομίζω γιʼαυτό τελικά έχουμε βιώσει όλες τόσο διαφορετικά πράγματα, έχει μεγάλη σημασία και πώς το αντιμετωπίζουμε εμείς όλο αυτό.

 

Δε θεωρώ ότι προσφέρει κάτι το κίνημα. Ίσως και το αντίθετο, ίσως και να στρέφει την προσοχή στις θηλάζουσες με αρνητικό τρόπο. Εγώ πάντως ξέρω ότι αν έβλεπα (προ παιδιού) 20 θηλάζουσες στη σειρά σε δημόσιο χώρο, μάλλον αστείο θα μου φαινόταν το θέαμα. Χωρίς διάθεση να προσβάλλω κάποια κοπέλα που συμμετέχει σε τέτοιου τύπου ενέργειες, αν επιχειρήσετε να το δείτε κάπως ουδέτερα και με την οπτική ενός τρίτου που καμία σχέση δεν έχει με το θέμα, πιθανόν να συμφωνήσετε.

 

Η xena έχει δίκιο: για το γεγονός ότι τόσο μικρό ποσοστό μαμάδων θηλάζει (αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν είναι σύνηθες το θέαμα του δημόσιου θηλασμού, ότι δηλαδή είναι στα αλήθεια πολύ λίγες ακόμα οι γυναίκες που θηλάζουν για αρκετούς μήνες τα μωρά τους), ευθύνονται όσοι δεν καθοδηγούν σωστά (και προφανώς η ζημιά συχνά έχει γίνει από το μαιευτήριο ήδη). Φανταστείτε όμως ξαφνικά να άλλαζε αυτό, να γινόταν ο μακροχρόνιος θηλασμός η νόρμα και να γέμιζαν οι παιδικές χαρές, τα πάρκα και οι καφετέριες με θηλαζουσες μαμάδες. Θα κάναμε αυτή τη συζήτηση?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να "έχω τη μύγα", έχω δει διαφόρων ειδών κοιτάγματα στο δρόμο. Θετικά, αρνητικά, επικριτικά και αδιάφορα. Το να κοιτώ όμως τους ανθρώπους γύρω μου και να ενδιαφέρομαι για το τι σκέφτονται και το πως νιώθουν, είναι μια στάση ζωής και ίσχυε και πριν και μετά τη γέννηση του παιδιού μου και του δημόσιου θηλασμού του.

 

Δυστυχώς, έχω φίλους και γνωστούς που μου είπαν "να θηλάζω δημόσια" γιατί είναι sexy και αντίστροφα "να μη θηλάζω δημόσια" γιατί είναι περίεργο και αντισεξουαλικό.

 

Γενικά, μπορώ να πω ότι το ζήτημα με τον θηλασμό κινείται συστηματικά γύρω από τις σεξουαλικές προεκτάσεις που μπορεί να βλέπει κανείς και όχι ως προς τη σχέση μητέρας-βρέφους και τροφής.

 

Αν έβλεπες 20 γυμνόστηθες στην παραλία να παίρνουν μαύρισμα, δεν θα σου φαινόταν αστείο φαντάζομαι. Οπως φαντάζομαι δε σε πιάνουν τα γέλια όταν βλέπεις 20 μαμάδες να ταϊζουν με μπιμπερό τα μωρά τους, δημόσια.

Κατά τα άλλα, κάθε ομαδική εκδήλωση-πορεία-διαμαρτυρία που συμπεριλαμβάνει πολλούς ανθρώπους να ντύνονται όμοια, να φωνάζουν τα ίδια και να κρατούν πανό με πομπώδεις εκφράσεις, μπορεί να φανεί αστεία αν το δεις "απ' έξω".

 

Το κίνημα παρόλα αυτά, δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να στέκεται σε δημόσιους θηλασμούς αλλά σε ουσιαστικές παρεμβάσεις στα μαιευτήρια και στον κλάδο των επαγγελματιών υγείας (κάτι το οποίο νομίζω κάνει).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ πως όταν η ίδια καταλαβαίνεις γιατί κανείς αυτό που κάνεις, δηλαδή ταίζεις το παιδί σου και τίποτε άλλο, δεν αισθάνεσαι καμία ντροπή και ούτε σε απασχολεί τι θα σκεφτούν οι γύρω σου. Αυτό δε σημαίνει ότι είσαι τυφλή ή κουφή και δεν αντιλαμβάνεσαι αν κάποιοι ενοχλούνται.

 

Η ίδια δεν έχω δεχτεί εκτός σπιτιού ποτέ άσχημο σχόλιο, ίσως κάποια βλέματα περιέργειας μόνο, ούτε με απασχόλησε αν ενοχλώ ή όχι. Το χειρότερο όμως το άκουσα εντός σπιτιού από φίλη, επίσης νέα μαμά που δε θήλασε, όταν θηλασα την 40 ημερώ κόρη μου. Με ρώτησε αν θηλάζω ακόμα και υποστήριξε ότι το να θηλάζεις δημόσια είναι ξεκάθαρα προκλητικό και προσβάλει τις υπόλοιπες γυναίκες της παρέας το να βγάζεις έξω το στήθος σου, αφού φυσικά και θα κολλήσει το βλέμμα των αντρών της παρέας σε αυτό :shock:

 

Δυστυχώς αυτή είναι μια στρεβλή οπτική που έχουν πολλές γυναίκες και δεν εξαντλείται στο θέμα του θηλασμού.

 

Γεγονός όμως είναι ότι τα τελευταία λίγα χρόνια ξαναμαθαίνουμε οι ελληνίδες να θηλάζουμε μετά από γενιές εξιδανίκευσης της φόρμουλας, και το κίνημα αυτό έχει βάλει το λιθαράκι του προς την απενεχοποίηση του θηλασμού. Σχετικά με την εκδήλωση που γίνεται κάθε χρόνο, νομίζω ότι και εμείς οι ίδιες μένουμε περισσότερο στην εικόνα (ταυτόχρονος δημόσιος θηλασμός) και όχι στο συμβολισμό του.

 

Συμφωνώ με την kine, θεωρώ ουσιαστικότερο να γίνουν παρεμβάσεις σε νοσοκομεία, μαιευτήρια καθώς και σε επαγγελματίες υγείας, ώστε να σταματήσει η παραπληροφόρηση και να υποστηριχθεί σωστά ο θηλασμός.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να "έχω τη μύγα", έχω δει διαφόρων ειδών κοιτάγματα στο δρόμο. Θετικά, αρνητικά, επικριτικά και αδιάφορα. Το να κοιτώ όμως τους ανθρώπους γύρω μου και να ενδιαφέρομαι για το τι σκέφτονται και το πως νιώθουν, είναι μια στάση ζωής και ίσχυε και πριν και μετά τη γέννηση του παιδιού μου και του δημόσιου θηλασμού του.

 

Δυστυχώς, έχω φίλους και γνωστούς που μου είπαν "να θηλάζω δημόσια" γιατί είναι sexy και αντίστροφα "να μη θηλάζω δημόσια" γιατί είναι περίεργο και αντισεξουαλικό.

 

Γενικά, μπορώ να πω ότι το ζήτημα με τον θηλασμό κινείται συστηματικά γύρω από τις σεξουαλικές προεκτάσεις που μπορεί να βλέπει κανείς και όχι ως προς τη σχέση μητέρας-βρέφους και τροφής.

 

Αν έβλεπες 20 γυμνόστηθες στην παραλία να παίρνουν μαύρισμα, δεν θα σου φαινόταν αστείο φαντάζομαι. Οπως φαντάζομαι δε σε πιάνουν τα γέλια όταν βλέπεις 20 μαμάδες να ταϊζουν με μπιμπερό τα μωρά τους, δημόσια.

Κατά τα άλλα, κάθε ομαδική εκδήλωση-πορεία-διαμαρτυρία που συμπεριλαμβάνει πολλούς ανθρώπους να ντύνονται όμοια, να φωνάζουν τα ίδια και να κρατούν πανό με πομπώδεις εκφράσεις, μπορεί να φανεί αστεία αν το δεις "απ' έξω".

 

Το κίνημα παρόλα αυτά, δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να στέκεται σε δημόσιους θηλασμούς αλλά σε ουσιαστικές παρεμβάσεις στα μαιευτήρια και στον κλάδο των επαγγελματιών υγείας (κάτι το οποίο νομίζω κάνει).

Αφού με ρωτάς, αν αυτά που περιγράφεις γίνονταν στο πλαίσιο ακτιβισμού, πάλι αστεία θα μου φαινόντουσαν. Έχει διαφορά το να κάνει κάποιος κάτι, έστω κάπως ασυνήθιστο (λίγο άκυρο το παράδειγμα με το μπιμπερό βέβαια διότι είναι κάργα συνηθισμένο), ως να είναι φυσιολογικό και μέρος της καθημερινότητάς του και άλλο να το μετατρέπει σε αξιοθέατο με την ίδια του τη συμπεριφορά...Καλή η πρόθεση, δε λέω, αλλά μήπως το αποτέλεσμα είναι αντίθετο από το επιθυμητό…

Και όσο για τη στάση ζωής που γράφεις στην αρχή, στην προκειμένη περίπτωση νομίζω πως η ανάγκη να ταΐσω το μωρό ήταν τόσο αδιαπραγμάτευτη, που δε μπήκα ποτέ σε διαδικασία να παρατηρήσω στενά αν και τι σκεφτόταν ο διπλανός μου (αν και φαντάζομαι πως αν πράγματι συνέβαινε κάτι κραυγαλέο δίπλα μου, θα το έπαιρνα χαμπάρι...). Στο φινάλε, δεν έκανα κάτι κακό για να ασχοληθώ με τις "ευαισθησίες" του καθενός. Το παιδάκι μου τάιζα. Ήρεμα, διακριτικά και αθόρυβα. Όπως δηλαδή θα έκανα και σχεδόν οτιδήποτε άλλο δημόσια.

 

Γεγονός όμως είναι ότι τα τελευταία λίγα χρόνια ξαναμαθαίνουμε οι ελληνίδες να θηλάζουμε μετά από γενιές εξιδανίκευσης της φόρμουλας, και το κίνημα αυτό έχει βάλει το λιθαράκι του προς την απενεχοποίηση του θηλασμού. Σχετικά με την εκδήλωση που γίνεται κάθε χρόνο, νομίζω ότι και εμείς οι ίδιες μένουμε περισσότερο στην εικόνα (ταυτόχρονος δημόσιος θηλασμός) και όχι στο συμβολισμό του.

Μια ένσταση, δε νομίζω ότι το κίνημα του δημόσιου θηλασμού (δηλ συναντιόμαστε χ φορές το χρόνο κάπου έξω και θηλάζουμε παρέα) έβαλε κάποιο λιθαράκι στην απενενοχοποίηση του θηλασμού και την αποκαθήλωση της φόρμουλας ως προτιμητέου τρόπου σίτισης. Το λιθαράκι το έβαλε το διαδίκτυο και ο πλούτος γνώσης που ξαφνικά έγινε διαθέσιμος σε όποια γυναίκα έτυχε να ψάξει λίγο καλύτερα το θέμα. Και όσο πέρναγε ο καιρός, κάπου πήρε το αυτί μας ότι η Χ διάσημη θηλάζει το μωρό της (δε θα ξεχάσω πόσες φορές το άκουσα από το στόμα διάσημης μοντέλας αφού γέννησε, έλεος κι αυτή...), μετά βγήκε και ο Ψ παιδίατρος και μίλησε στη Μενεγάκη για τα οφέλη... Καλώς ή κακώς, αυτά είναι που έχουν ορατό αποτέλεσμα και δίνουν έναυσμα για περαιτέρω ψάξιμο, όχι 20 κοπέλες που θα μαζευτούν σε ένα πάρκο...έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...