Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ενας χρονος ...δυο εγκυμοσυνες..κανενα μωρο ..


sara73

Recommended Posts


Διαφημίσεις


summer love βρεθηκε κ τεκμηριωθηκε μη σωστα ελεγμενος διαβητης κυησης.κ λεω μη σωστα,γιατι το ξεραμε το θεμα.χρειαζομαι ινσουλινη απο την πρωτη στιγμη.ελπιζω να ειανι μονο αυτο.γι αυτο ρωτησα κ την argini για το σπερμα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγώ μια απο τα ίδια! Προσπαθώ ενάμιση χρόνο για το δεύτερο παιδάκι και και ως τωρα ο απολογισμός ειναι μια διακοπή στον τέταρτο λόγω συνδρόμου και μια παλινδρομη στον πέμπτο μήνα πριν απο 37 μέρες! Εννοείται ότι εχω φόβους μην μου ξανασυμβεί όμως εχω πεισμώσει τόσο πολυ..... Εύχομαι όλες να καταφέρουμε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

aOhpp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα εγω γιατι γραφω ουτε που ξερω...

να δωσω κουραγιο;δεν μπορω...δεν εχω...ξεμεινα...

εσπασαν τα νερα στις 26 εβδομαδες,μαρτυρησα μεχρι τις 29 στο νοσοκομειο,γεννησα και περασα αλλες 3 εβδομαδες μαρτυριου περιμενωντας να φυγει το μωρακι μου...το πρωτο μου μωρακι...ημασταν νιοπαντροι...ενιωθα οτι ο θεος μου τα εδωσε ολα με την μια...τοση ευτυχια...

που τελικα κατεληξε στην απολυτη δυστυχια...εχουν περασει 10 μηνες...ειμαι ξανα εγκυος...λιγων εβδομαδων...ειχα ασχημο ξεκινημα ψυχολογικα...προσπαθω να ειμαι ηρεμη...τιποτα δεν ειναι ιδιο.θ το αγαπαω το μωρο μου , το αγαπαω πολυ...δεν του αξιζει να στεναχωριεμαι.θα γινω αραγε ποτε αυτη που ημουν πριν η ζωη μου φερθει τοσο σκληρα;ολα ειναι θεμα τυχης...τελος...ο θεος που ειναι;γιατι μας εγκατελειψε;εχω τοσο αναγη να πιστεψω...αλλατην εχασα την πιστη μου...

την ξαναβρισκω,την ξαναχανω...

ειμαστε μονοι στα δυσκολα...ειναι βλεπετε αποκλειστικα δικα μας.

ΕΛΙΖΑ...ΑΝΝΑΛΙΖΑ...ΙΣΑΒΕΛΛΑ...

Link to comment
Share on other sites

Ραφαηλιτσα έχω διαβάσει την ιστορία σου εδώ μέσα κ σε θυμάμαι !!

Πράγματι όλο αυτό είναι τόσο τόσο άσχημο που δεν έχω λόγια πια !σε καταλαβαίνω που λες ότι τίποτα δ είναι το ίδιο μετά απο αυτό .

Όμως δες είσαι έγκυος , εσυ είσαι το παράδειγμα , εσυ είσαι η επόμενη μερα , το ξέρω ότι δεν το νιώθεις ετσι , το ξέρω ότι φοβάσαι , το ξέρω ότι φοβάμαι και εγω !

 

Θαύματα γίνονται , αρκεί να το πιστέψεις , έρχονται όμως μια μερα μετά απο όταν τα περιμένεις

 

Ίσως το θαύμα σου είναι μέσα στην κοιλιτσα σου τώρα , πίστεψε πρώτα σε σένα !

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα , καθώς νιώθω καθε μέρα ότι βουλιάζω κ χειρότερα

2 εγκυμοσύνες και εγω και κανένα μωρό .

Πρώτη εγκυμοσυνη παλλινδρομη στις 9 βδομάδες και η δεύτερη διακοπή κύησης στον 6ο σύνδρομο down.

 

Νιώθω κενή , κουρασμένη , νιώθω ότι και την επόμενη φορά θα Πάει κάτι στραβά , νιώθω ότι με έχουν μουτζωσει κ τελος δεν νιώθω τίποτε .

 

Με βοηθά ότι κάνω ψυχοθεραπεία αλλά.....το μωρό μου δεν το έχω πια .

 

 

Σκέφτηκα να ξαναρχίσω προσπάθειες αλλά φοβάμαι. Καμία φορά κοιτάω τον ουρανό κ τον ήλιο κ λέω δεν μπορεί καθε μερα είναι μια καινούργια μερα κάνε κάτι !!

 

Κοριτσάκι μου, θα ξαναρχίσεις προσπάθειες και σύντομα μάλιστα, δεν γίνεται διαφορετικά. Η επιθυμία σου για ένα γερό παιδάκι θα ξεπεράσει όλα τα εμπόδια, θα το δεις! Αυτό μου είχε πει ένας γιατρός μετά από δύο συνεχόμενες αποτυχημένες κυήσεις που είχα κι εγώ και είχε δίκιο. Τώρα έχω τρία γερά παιδάκια στην αγκαλιά μου. Είσαι πολύ μικρή ακόμη και η ηλικία είναι ένα από τα μεγάλα σου πλεονεκτήματα, όσο κι αν δεν το καταλαβαίνεις τώρα.

 

Η κουμπάρα μου και παιδική μου φίλη αντιμετώπισε τα εξής: Πρώτη κύηση παλλίνδρομη, δεύτερη σύνδρομο down, τρίτη κύηση τρισωμία 13 και όλα αυτά σε λιγότερο από δύο χρόνια. Είναι ήδη 40 χρονών και τώρα περιμένει να γεννήσει ένα υγιέστατο αγοράκι. Δεν το έβαλε ποτέ κάτω και σε λίγο καιρό θα κρατάει το μωράκι της στην αγκαλιά. Η επιμονή της ανταμείφθηκε, όπως ακριβώς θα γίνει και με εσένα. Αυτό που έκαναν μόνο μετά τη δεύτερη τρισωμία ήταν εξετάσεις καρυότυπου στο ζευγάρι. Τα αποτελέσματα ήταν φυσιολογικά οπότε οι ατυχείς κυήσεις κρίθηκαν ως τυχαία περιστατικά. Όπως και ήταν τελικά.

 

Θα ήθελα επίσης να σου πω ότι είσαι πολύ τυχερή που υποβλήθηκες σε αμνιοπαρακέντηση (στην ηλικία σου μάλλον είναι η εξαίρεση - εγώ στα δύο πρώτα παιδιά μου δεν την έκανα αυτή την εξέταση) και έτσι διαπιστώθηκε το πρόβλημα. Είχες κάποιες ενδείξεις ή απλά προαίσθημα; Οπως και να έχει, σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου σύντομα να γεμίσει η κοιλίτσα σου και να αποκτήσεις όσα παιδιά επιθυμείς. Έχεις όλο το χρόνο με το μέρος σου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρουλαμακι

Ωχ κοριτσάκι μου έμαθες γιατί ;;

 

Λόγω του συνδρόμου κάναμε καρυοτυπο ζεύγους και ειναι φυσιολογικός! Όποτε μου είπαν τυχαίο γεγονός! Τωρα η βιοψία έδειξε πάλι τυχαίο γεγονός! Αφού είπαστον γιατρό, πολυ τύχη βρε παιδί μου την μια έπιασα το τζάκ ποτ στο τζόκερ! Και τωρα το λαχείο! Σκέψου ότι οι πιθανότητες να είχε το μωρό μου σύνδρομο νταουν είπανε 0,2 τις εκατό! Πιο πολλές ήταν οι πιθανότητες να το χάσω στην εξέταση παρα να ειναι άρρωστο!

aOhpp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ραφαηλιτα δεν υπάρχουν λόγια! Αυτο το μωράκι δεν πρόκειται να το ξεχάσεις ποτε! Το ξέρω γιατί και μαμά μου έχασε το πρώτο της μωρό 40 μέρες αφού γεννήθηκε! Μέχρι και σήμερα το σκέφτεται πάντα και όταν μιλάμε για αυτο κλαίει και έχουν περάσει 40 χρόνια απο τότε!

Αν κρίνω απο την μαμά μου μονο όταν γεννήθηκα εγώ έγινε πιο απαλός ο πόνος και πήρε χαρά!

Σου εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου ολα να πάνε καλα για σένα και το μωρό σου!

aOhpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα!

Αυτο που πιστευω εγω ειναι οτι απο τη στιγμη που μαθαινει μια κοπελα οτι ειναι εγκυος, απο την πρωτη κιολας μερα της εγκυμοσυνης, αυτοματα το μυαλο λειτουργει διαφορετικα.. νιωθει και συμπεριφερεται σαν μανα. Και ολα αυτα τα συναισθηματα που νιωσαμε την πρωτη φορα, δεν θα τα ξανανιωσουμε ποτε οσα παιδια και να φερουμε στον κοσμο. Οταν ερχεται η απωλεια ειτε την πρωτη εβδομαδα ερθει ειτε την τελευταια ειναι απωλεια. Μπορει να εχει διαφορετικη βαρυτητα ομως το αποτελεσμα ειναι ενα. Ποσο μαλλον εμεις που το ζησαμε δυο φορες μεσα σε τοσο μικρο διαστημα. Ο πονος ειναι μεγαλος αλλα η λαχταρα μας για ενα μωρακι ειναι μεγαλυτερη και αυτο μας κανει πιο δυνατες!

Εγω μετα τις βιοψιες και εφοσον θεωρηθηκαν και οι δυο παλινδρομες εγκυμοσυνες μου Τυχαιο Γεγονος, που εγω οχι μονο τυχαιο δεν το λεω αλλα καταρα που μας κυνηγα, ξεκινησα να κανω καποιες εξετασεις για να βρω την αιτια του κακου. Εκανα ολες τις αιματολογικες ορμονολογικες ανοσολογικες υπερηχο θυρεοειδους καμπυλη σακχαρου βιταμινη D και απομενουν καρυοτυπος και θρομβοφιλια. Δεν ξερω αν βγουν ολες καλες, με τι κουραγιο θα ξαναμπω σε τριτη εγκυμοσυνη για να περιμενω την τυχη να αποφασισει!!!

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα να είσαι καλά σε ευχαριστω παρά πολυ για τα λόγια σου κ την στήριξη σου !!!!

 

Οχι δ υπήρξαν ενδείξεις , το πολυ άσχημο σε όλα αυτά ηταν ότι οι πιθανότητες μου ηταν 1: :13.000 απλά είχα κακό προαίσθημα σε ετσι προχώρησα σε επιπλέον εξετάσεις . Όπως καταλαβαίνεις αν δ το ειχα κάνει θα το γεννούσα .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...